Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler – En Güzel 11 Nokta

Antalya Kaleiçi Bölgesi (Old Town), tarih kokan ahşap ve taş evleri, daracık sokakları, gece hayatı, güzel mekanları, Mermerli Plajı ve yat limanı ile ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Burası şehrin en eski yerleşim yeri özelliğine sahip. Daha çok deniz kum güneş turizmi için tercih edilse de Akdeniz Bölgesi’nin tatil cenneti Antalya, Kaleiçi tarihi eserleri ve antik kentleri ile de hem yerli hem yabancı turist akınına uğruyor. Peki Antalya Kaleiçi gezilecek yerler listesinde nerede hangi mekanlar var?

Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir

Mustafa Kemal Atatürk: ‘Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir.’

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün 1930 tarihinde Antalya’yı ziyaret ettiğinde şunu söylemiş: ‘Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir.’ Gerçekten bu cümlenin hakkını veren Antalya tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile geçmişten bugüne kültürel bir mirasa sahip. Bu özel yerlerden biri de tarihi Antalya Kaleiçi Semti.

Antalya Kaleiçi Gezi Rehberi

Antalya Kaleiçi gezilecek yerler hakkında yazmaya başlamadan önce kısaca tarihçesinden bahsedeyim diyorum ki bu bölgeyi gezerken daha fazla keyif alalım. Helenistik, Roma, Bizans Osmanlı Selçuklu eserlerini ve mimarilerini günümüze taşıyan bu tarihi bölgenin geçmişi 2000 yıl öncesi antik döneme kadar gidiyor.

M.Ö. 2’nci yüzyılda Bergama Kralı II. Attalos’un kurduğu ve Attaleia adını alan şehir, günümüzdeki sur duvarları sınırlarına ulaşarak bölgenin önemli bir kentine dönüşmüş. Bugün hala işlevini koruyan Antalya Kaleiçi Yat Limanı ile de geçmişte Akdeniz’in en önemli ticaret merkezlerinden ve liman şehirlerinden biriymiş.

Kesik minare

Kesik Minare (Şehzade Korkut Camii) ve Dar Sokaklar – Antalya’nın tarihi yerleri ve mekanları nelerdir

Günümüze kadar güzelliğini koruyan bu bölge Antalya’nın Muratpaşa İlçesi’nde bulunuyor. Tarihi güzelliğinin yanı sıra sosyalleşmek ve geceleri eğlenmek isteyenlerin de sık sık uğradığı yerlerden.

Antalya Kaleiçi Nerede – Nasıl Gidilir

Muratpaşa İlçesi’ne bağlı Kaleiçi’ne gerek toplu taşıma gerek taksi gerekse özel aracınız ile ulaşım çok rahat.

Antalya otogardan Kaleiçi’ne çok sayıda şehir içi otobüs seferleri düzenliyor. Otobüsün haricinde yine otogardan tramvay ile Kaleiçi yakınlarındaki MarkAntalya Alışveriş Merkezi’ne gelebilir ondan sonra da biraz yürüyerek ulaşmanız mümkün.

Antalya Havaalanından Kaleiçi’ne 600 Nolu otobüs ile MarkAntalya AVM’ye yakın bir durakta inerek ya da tramvay ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Konyaaltı’ndan Kaleiçi’ne nasıl gidilir diye sorarsanız belediye otobüsleriyle 20-25 dakika sürüyor.

Antalya Kaleiçi haritası

Antalya Kaleiçi Haritası – Gezilecek tarihi ve turistler yerler nerede

Antalya’ya uçak ile gitmeyi planlıyorsanız Ucuz Uçak Bileti Siteleri ve Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur yazılarına bir göz atın derim. Ayrıca tatillerinizi kolaylaştıracak En İyi Seyahat Uygulamaları yazısı da yola çıkmadan önce okunması gereken bir rehber.

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler Listesi

Hem yazın hem de kışın Türkiye’de gezilecek yerler denilince akla ilk gelen şehirlerden Akdeniz’in İncisi Antalya’da ne ararsanız var. Güzel plajlar, kayak merkezi, antik kentler, tarihi eserler, müzeler, gece hayatı, şelaleler gibi doğal güzellikler ve daha fazlası. Herkesin beklentisini karşılıyor ki zaten yılda 10 milyondan fazla yabancı turist ağırlıyor. İnanılmaz bir rakam gerçekten.

Sadece kent merkezi değil, Antalya’nın ilçeleri de görülesi. Örneğin Kaş Kaputaj Plajı, Kekova Körfezi, Kalkan, Demre Myra Antik Kenti, Adrasan Olympos Plajı, Kemer, Manavgat, Side, Tazı Kanyonu, Alanya, Gazipaşa gibi yerler şehir merkezime sadece bir kaç saat uzaklıkta bulunuyor. Hatta Gündoğmuş Söbüçimen Eğrigöl Yaylası ve Uçansu Şelalesi gibi yerler de gezilecek doğa harikaları olarak son zamanlarda dikkat çekiyor. Yani buraya kadar gelmişken ve vaktiniz de varsa gezebildiğiniz kadar gezin derim ben. Akdeniz’in gizli kalmış güzelliklerini barındıran Isparta ve Burdur gezilecek yerler yazılarına da bir göz atın.

Antalya yakınlarındaki gezilecek yerler hakkında kısaca bahsettikten sonra asıl konumuz olan tarihi Kaleiçi bölgesinde nereye gidilir gelin anlatmaya başlayalım.

1- Hadrian Kapısı (Hadrian’s Gate)

Üçkapılar olarak da bilinen Hadrian Kale Kapısı (Hadrianus Kapısı) MS 130 yılında Roma İmparatoru Hadrian’ın Antalya gezisi anısına inşa edilmiş. 3 açıklı yapının mimarisi kemerli olarak dizayn edilmiş. Mermer sütunları, işçiliği, oyma ve kabartmaları ile 2000 yıllık kapı hala ilk günkü gibi güzel.

Antik dönemi bugüne yansıtan bu kapıdan mutlaka bir kere geçin derim. Ayrıca burada bol bol fotoğraf çekinebilirsiniz. Tam Instagramlık resim çekinecek yer. Tarihi yer demişken buraya sadece 35 kilometre uzaklıktaki Termessos Antik Kenti‘ni de görün derim.

hadrian kale kapısı

Hadrian Kale Kapısı nerede – Tarihi Üçkapılar olarak biliniyor – Antalya Kaleiçi gezilecek yerler

2- Antalya Kaleiçi Yat Limanı

Şehir surları tarafından çevrelenmiş ve muhteşem bir manzaraya sahip yat limanı Bizans döneminde Akdeniz’in en önemli ticaret limanlarından biriymiş. Şimdi ise limanda yerli ve yabancı turistler için günü birlik tekne turları düzenleniyor. Eğer vaktiniz varsa güneşli bir Antalya gününde tekne turu yapın derim.

antalya yat limanı

Antik Antalya Yat Limanı Nerede – Tarihi Yerler ve Doğal Güzellikler – Kaleiçi gezilecek noktalar

Antalya Antik Limanı’ndan kalkan günü birlik tekne turları ile falezler, Düden Şelalesi (Karpuzkaldıran), Konyaaltı Plajı gibi yerleri görebilirsiniz. Tekne turu fiyatları için getyourguide sitesinden bilgi alabilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

Yat limanına Kaleiçi’nin daracık ve tarihi sokaklarından yürüyerek inebilirsiniz. Diğer alternatif olarak Cumhuriyet Meydanı Tophane Parkı’nın hemen orada bulunan ücretsiz asansörü kullanabilirsiniz.

3- Tarihi Kaleiçi Sokakları

Tarihi taş evler ve ahşap yapıların iç içe bulunduğu eşsiz mimarisi ile yürürken keyif veren bu sokaklarda fotoğraf çekmek için güzel kareler yakalayabilirsiniz. Labirent gibi daracık sokaklarda kaybolduğunuzu düşünürseniz bile eninde sonunda mutlaka denize çıkan yolu buluyorsunuz.

Antalya kaleiçi gezilecek yerler ve daracık sokaklar

Antalya Kaleiçi gezilecek yerler, mekanlar – Turistik ve tarih kokan dar sokaklar

Bu bölge, otel ve pansiyon bakımından uygun konaklama seçeneklerine sahip. Zaten sokaklarda yürürken de bunu görebilirsiniz. Avlulu eski cumbalı evlerde konaklamak ilginç bir tecrübe olabilir. Antalya Kaleiçi otel ve pansiyon fiyatları ve rezervasyonu için tıklayınız.

Yazın gezilecek en güzel yerler arasındaki Antalya’nın tarihi mekanları nelerdir? Tarih kokan Kaleiçi sokaklarında ayrıca çok sayıda restoran, kafe, bar ve gece kulübü bulunuyor. Kaliteli mekanları ile Antalya gece hayatı bu bölgede yaşanıyor. Eğlencenin kalbi burada atıyor dersek abartmış olmayız sanırım. Dolayısıyla Antalya Kaleiçi gezilecek yerler listesinde olup görülmesi gereken bir nokta. Tarihi yerler demişken şehir dışındaki Perge, Phaselis Plajı, Aspendos Antik Kenti gibi noktalar da görülmeli.

4- Antalya Saat Kulesi

1901 yılında II. Abdülhamit’in tahta çıkışınız 25. yılı olması sebebiyle yaptırılan tarihi Saat Kulesi, zamanla Antalya’nın simge yapılarından biri haline gelmiş. Kulenin saatini Alman İmparatoru 2. Wilhelm hediye etmiş. 14 metre yüksekliğindeki kare gövdeli kulenin dört bir tarafında saat, en üst kısmında ise çan bulunmaktadır. Tatil yapılacak yerler listesindeki Antalya’nın görülecek tarihi yerleri arasında bulunam saat kulesi merkezi bir konumda.

Antalya kaleiçi gezilecek yerler saat kulesi

Kaleiçi Gezilecek Yerler Tarihi Saat Kulesi – (Fotoğraf – Antalya Gezi Rehberi)

5- Hıdırlık Kulesi

Roma İmparatorluğu dönemi eserlerinden Hıdırlık Kulesi ihtişamını kaybetmeden günümüze kadar korunarak gelmiş. Alt kısmı kare, üst kısmı ise silindir şeklinde olan tarihi kulenin yüksekliği 14 metre. Milattan Sonra 2. yüzyılda inşa edilen kule savunma amaçlı ve deniz feneri olarak kullanılmış.

Kaleiçi’nin Karaalioğlu Parkı tarafında bulunan kuleden muhteşem Akdeniz manzarasını izleyebilirsiniz. Antalya Konyaaltı Plajı, falezler ve Beydağları manzarasına karşı fotoğraf çekmek için güzel bir yer.

Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi – Kaleiçi Karaalioğlu Parkı – Antalya Falezler ve Konyaaltı Plajı Gezilecek Yerler, Mekanlar – Akdeniz

6- Kesik Minare (Şehzade Korkut Camii)

Şehzade Korkut Camii olarak da anılan bu eşsiz yapının tarihi çok eskiye dayanıyor. Antik dönemde bir tapınak olan bu yapı Bizans zamanında kilise olarak kullanılmış. Daha sonra Selçuklular şehri ele geçirince burası camiiye dönüştürmüş. Selçuklular da şehri 1361 yılında Kıbrıs Kralı’na kaybedince tekrar kiliseye çevrilmiş. Ardından Sultan II Bayezıd’ın oğlu Şehzade Korkut döneminde camii olarak tekrar ibadete açılmış.

Antalya’da tarihi yapılar arasında önemli bir konuma sahip olan bu camiye Kesik Minare denmesinin nedeni ise 1800’lu yıllarda camiide çıkan büyük bir yangın sonucu minarenin ahşap küllahı yanmış. Ve kullanulmaz hale gelmiş maalesef. O günden bugüne ise hiçbir çalışma yapılmadan minare o şekilde kalmış. Ama Temmuz 2019’da minarenin yeni küllahı 123 yıl sonra takıldı. Artık minare kesik değil ama yine de görmeye değer Antalya’nın tarihi yerleri arasında bulunuyor.

7- Yivli Minare

Antalya Kaleiçi gezilecek yerler denilince akla ilk gelen tarihi yapılardan bir tanesi de Yivli Minare’dir. Şehrin simgelerinden ve İslami yapıların en önemlilerinden biri olan Yivli Minare 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat zamanında inşa edilmiş.

38 metre yüksekliğindeki ve şehrin sembolü konumundaki Yivli Minare renkli çiniler ile süslü ve gösterişi. Bu benzersiz Türk mimarisi özellikle yabancılarda oldukça ilgi uyandırıyor.

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler – Yivli Minare ve Eski Evler – Turistik Mekanlar ve Tarihi Noktalar

8- Karaalioğlu Parkı

Antalya Kaleiçi bölgesine komşu olan bu park şehrin en yeşil yerlerinden biri olmanın yanı sıra muhteşem bir şehir manzarasına sahip. Falezler üstüne kurulu parkta yer alan seyir teraslarından izlenebilen Antalya Konyaaltı Plajı, Akdeniz ve Beydağları manzarası efsane dedirten cinsten.

Akşamları Antalyalılar’ın yürüyüş için tercih ettiği Karaalioğlu Parkı yakınlarında ayrıca Atatürk Evi bulunuyor. Hem yaz tatilinde hemde ilkbaharda Antalya Kaleiçi gezilecek yerler rotanıza dahil ederek ziyaret edebilirsiniz.

9- Mermerli Plajı

Antalya Yat Limanı’nın hemen yanı başında bulunan plaj adını önceleri burada bulunan Mermerli Köşk’ten almış. Daha önceleri kadın erkek ayrı ayrı olarak kullanılan plaj artık işletme tarafından yönetiliyor. Bu bölgede genelde falezler olduğu için Antalya Kaleiçi otellerinde kalan turistlerin ve Antalyalıların denize girmek için tercih ettiği plajlardan. Bu küçük Mermerli Plajı, yaz aylarında şezlong ve şemsiyeler ile dolup taşıyor.

Mermerli Plajı

Mermerli Plajı Antalya – Türkiye’de denize girilecek en güzel yerler nerede – Tarihi mekanlar

10- Suna – İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Suna – İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, 19. yüzyıldan kalma geleneksel Türk evi ve onun yanındaki Aya Yorgi Kilisesi’nden oluşuyor. Müzede sergilenen eski fotoğraflar, yöreye uygun şekilde giydirilmiş mankenler ve ev mimarisi geleneksel Türk halk kültürünü yansıtıyor.

11- Antalya Oyuncak Müzesi

Oyuncak müzesi denilince akla Sunay Akın geliyor. Antalya Oyuncak Müzesi de yazar Sunay Akın’ın öncülüğünde 2011 yılında açılmış. Gerek çoçuklar için gerekse antik ve eski oyuncak meraklısı yetişkinler için müzeyi ziyaret etmek güzel bir hafta sonu aktivitesi olacaktır.

Yerli ve yabancı toplam 3000 civarında oyuncak bulunan müzede ayrıca zaman zaman etkinlikler de düzenleniyor. Çocukla gidilecek yerler arasındaki Antalya Oyuncak Müzesi, Kaleiçi Yat Limanı’nın orada bulunuyor.

Antalya Kaleiçi Mekanlar – Gezilecek Yerler

Tarihi Kaleiçi sokaklarında çok sayıda güzel ve kaliteli mekanlar var. Zaten bu bölgede Antalya gece hayatı çok hareketli ve renkli geçiyor. Kafe, restoran, bar, pub, meyhane, gece kulübü ne ararsanız var. Hepsi de belli bir standartda hizmet veriyor.

Antalya Kaleiçi Gece Hayatı Mekanlar

Antalya Kaleiçi gece hayatı mekanlar, barlar, gece kulüpleri nerede (Foto: Holly Stone Performance Hall Facebook)

Turistik bir yer olmasından dolayı bazı yerlerde fiyatlar biraz tuzlu olabilir. Örneğin restoranlarda sipariş vermeden  önce fiyatları bir kontrol edin derim ben. Daha sonra kabarık hesapla karşılaşmayın. O yüzden lüks restoranlar haricinde kafe & restoran tarzı yerler yemek yemek için tercih edilebilir.

Kaleiçi eğlence mekanlarına gelince Tudors Arena, Filika Cafe Bar, Holly Stone Performance Hall, The Roxx Pub, Shaker Pub ve Raven Pub gibi gece kulüpleri ve barlar en çok tercih edilen yerler arasında. Alternatif olarak Antalya Konyaaltı gece kulüpleri, barları ve eğlence mekanları da tercih edilebilir.

Şimdilik Kaleiçi barlar, kulüpler ve mekanlar konusunu yüzeysel olarak geçiyorum ama Antalya gece hayatı için başlı başına başka bir yazı yazacağım.

Nerede Kalınır

Çok güzel avlulara sahip eski ve tarihi taş evlerde konaklamanın heyecan verici olduğunu düşünüyorsanız Kaleiçi tam size göre. Her bütçeye uygun yerler de var ayrıca. Hatta ülkemizde çok yaygın olmamasına rağmen burada hostel bile bulunuyor. Yani ucuza konaklamak isteyenlerin ‘pahalı mı acaba’ diye gözünü korkutmasına gerek yok. Dolayısıyla Türkiye’de tek başına tatil önerileri arasında burayı tavsiye eden çok.

Not: Ucuz konaklama tesislerini bulmak için Couchsurfing nasıl kullanılır, Airbnb nedir ve otel rezervasyon siteleri yazılarını okumanızı öneririm.

Şu siteden Antalya Kaleiçi otel araştırması yaparak uygun fiyata rezervasyon yapabilir ve deniz manzaralı pansiyon bakabilirsiniz. Birkaç otel tavsiye yapmak gerekirse; Puding Suite Otel, Castle Hotel, Kaleiçi Otel & Pansiyon Antalya, Otel Twenty ve Hadrian Gate Hotel.

Ayrıca Antalya’da günlük ev kiralamak isterseniz Airbnb sitesini kullanarak güvenli ve uygun fiyata daire kiralayabilirsiniz. Size vereceğim bu referanslı linkten üye olursanız ilk konaklamanızda 30 Dolar değerinde indirim kazanacaksınız.

Son Olarak

Antalya Kaleiçi gezilecek tarihi turistik yerler listesi ve gezi rehberi blog yazısında anlatacaklarım bu kadar. Yukarıda saydığım yerleri bir günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Hatta yarın gün bile yeter. Şehir içinde görülecek diğer yerler ise Akdeniz Sahili, Konyaaltı Plajı, Lara Plajı, Düden Şelalesi Parkı, Tünektepe Teleferik, Cam Piramit, Güllük Caddesi, Saklıkent Kayak Merkezi.

Sormak veya eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki ‘yorum’ kısmından bana yazabilirsiniz.

Cevapla