Ben Kimim?

Utku Akkaya kimdir?

Merhabalar, Ben Utku Akkaya. Seyahat etmeyi ve farklı yerleri gezip görmeyi çok seven birisiyim. Bunun için çalışmama rağmen bulduğum her fırsatı değerlendirerek yeni yerleri keşfetmeye gidiyorum. Yani henüz tam zamanlı bir gezgin değilim. Fakat tanıştığım yeni insanlar, gördüğüm farklı kültürler ve yerler bir sonraki maceram için ilham kaynağı oluyor bana.

Aslında benim için gezmek çocukluktan gelen bir şey. Öğretmen olan annem ve babam sayesinde, her sene yaz tatillerinde farklı farklı yerlere gidiyorduk ki orta okul ve lise zamanlarımda Trakya bölgesi hariç neredeyse Türkiye’nin bütün sahillerini gördüm diyebilirim. Fakat üniversiteyi kazandıktan sonra çok fazla gezme imkanım olmadı. Hele bir de iş hayatına girince hayatım iyice monoton bir hal aldı. Utku Akkaya

Ne zaman ki inşaat mühendisi olarak çalıştığım iş yerinden istifa edip, tek başıma Avrupa’da Interrail seyahati yapma kararı aldım, o zaman hayata bakışım tekrar değişti. İlk kez gezmek için tek başıma yurt dışına çıkıyordum ve İngilizcem de öyle aşırı iyi değildi. Yine de yaptığım seyahatten baya keyif almıştım. İşte o zaman, artık yollara çıkıp daha fazla ülke görmenin vakti geldi diye düşündüm.

utku akkaya macaristan

Budapeşte – Utku Akkaya

Interrail seyahatimden Türkiye’ye döndükten sonra içimden hep ‘fırsat olsa da bir yerlere gitsem’ diyordum. Ben de resmi tatillerde falan gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bir yerlere gitmeye çalıştım. Yaptığım geziler daha çok ‘backpacker’ tarzı olduğu için hep hostellerde kaldım. Bu şekilde ekonomik geziler yapmak bana çok şey kattı diyebilirim. Zaten gezilerimi sponsor olmadan kendi başıma yapıyorum. Ucuz ve güvenli bir şekilde konaklamak için booking.com gibi sitelerde detaylı araştırma yaptığım çok oldu ve halen bu şekilde konaklayacağım yeri buluyorum. Ayrıca yapacağım uçuşlar için de skyscanner gibi uçak bileti arama motorları aracılığı ile ucuz uçak bileti bulmaya çalışıyorum.

slovenya bled golu

Slovenya Bled Gölü – Utku Akkaya

Gezmek, seni geliştirir!

Şimdilik sadece Avrupa ve Asya Kıtası’nda olmak üzere birçok ülke ve şehir gezdim. Gittiğim ülkelerden en çok sevdiğim Filipinler oldu. Onun haricinde Polonya’nın Krakow şehri de benim favorilerim arasında.

Filipinler banaue utku akkaya

Filipinler Banaue View Point – Utku Akkaya

Daha önümde gidilmesi gereken birçok ülke var ve ben de bu hedefimi gerçekleştirmek için gayret edeceğim. Bununla birlikte gittiğim yerlerde edindiğim tecrübeleri, anıları, henüz gitmediğim ama gidilmesi gereken yerler hakkında bilgileri ve seyahat ile ilgili çoğu şeyi burada sizinle paylaşmaya çalışacağım.

İyi bir yazar değilimdir fakat elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışacağım. O yüzden yapacağım hatalar için şimdiden af ola. Hazırladığım bu gezi ve seyahat blogunda sizlere yardımcı olacağımı umuyorum.

Cevapla