Vizesiz Ülkeler – Vize İstemeyen Ülkeler Listesi 2024

Vizesiz ülkeler, evrak derdi ile uğraşmadan yurt dışını gezmek isteyen gezginler için çok büyük bir kolaylık. Yani vize başvuru işlemleri için evrak toplama zahmeti yok, başvuru ücreti ödeyip ‘başvurum reddedilir mi?’ endişesi yok. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesine baktığımız zaman hiç de azımsanmayacak sayıda ülke olduğunu ve hatta bu ülkelerin mutlaka ölmeden önce gezilmesi gereken yerlerden olduğunu görüyoruz. Örneğin vizesiz gidilebilen ülkeler arasında Ukrayna, Tayland, Filipinler, Japonya, Brezilya gibi görülmesi gereken ve eğlenceli gezilecek yerler var.

Türkiye’den bu bahsettiğim ülkelere gitmek için sadece uçak bileti almak yeterli. Ama dolar kurunun yükselmesiyle maalesef uçak biletleri pahalandı. Ayrıca çoğu ülke Türkiye’den uzakta yer almasından dolayı bilet fiyatları çok yüksek. Buna rağmen uçak bileti dışındaki masrafları kıyaslarsak vizesiz yurtdışı turları, Schengen ülkeleri gezilerine göre genelde daha ucuza geliyor. Ucuza seyahat konusunda Ucuz uçak bileti arama motorları ve ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazıları bu konuda size yardımcı olacaktır.

Avrupa ülkelerinin çoğu Schengen Vizesi istese de görülmesi gereken vizesiz Avrupa ülkeleri de mevcut. Bunları zaten aşağıdaki listede açıkladım.

Vizesiz Ülkeler Listesi 2024

Bazı ülkeler bizden vize istese de bunu, bazen sınır kapılarında bazen de online olarak ücretini ödeyerek alabiliyoruz. Genelde alınması çok kolay olduğu için bu vize tipleri için ayak bastı parası desek yanlış olmaz. Bu ülkeleri de aşağıda hazırladığım vizesiz ülkeler 2024 listesinde bulabilirsiniz.

Aşağıdaki ülkelere gitmeden önce en iyi seyahat uygulamaları ve otel rezervasyon siteleri yazılarını da okuyun derim.

Türkiye’den Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2024

Ayrıca Türk vatandaşları için pasaportsuz gidilecek ülkeler 2024 listesinde 4 tane gidilecek yer var. Yani yeni çıkartılan biometrik T.C. Kimlik Kartı ile seyahat etmek mümkün. Vizesiz pasaportsuz sadece kimlikle gidilen ülkeler;

 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Gürcistan
 • Ukrayna
 • Moldova (19 Şubat 2019 itibariyle)

Vize İstemeyen Ülkeler 2024 Listesi

Bu listede, sadece bordo pasaport (umuma mahsus pasaport) için geçerli vizesiz gidilen ülkeleri derledim. Yeşil pasaport sahibiyseniz yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler ve ayrıca vize isteyen ülkeler listeleri için bu yazılarımı okuyabilirsiniz. Ayrıca kışın gidilecek sıcak tatil yerleri listesindeki çoğu ülke vizesiz.

 • Andorra

Andorra 90 gün vizesiz ülkeler arasında fakat Andorra’nın bulunduğu konum itibari ile Schengen Vizesine ihtiyacınız var. Çünkü Fransa ile İspanya arasında bulunduğundan dolayı buraya gitmek için ilk önce ya Fransa’ya ya da İspanya’ya seyahat etmeniz gerekmekte. Kısacası Andorra’ya gitmek için Schengen Vizesi şart.

 • Antigua-Barbuda

Karayip Denizi’nin doğusunda bulunan bir ada ülkesi. Toplamda 365 adet plaj olmasından ‘one beach for everyday’ diye sloganları var. Vizesiz ülkeler 2024 listesindeki bu ada ülkesine 90 gün seyahat edebiliyorsunuz.

 • Arjantin

Tangonun çıkış yeri olan ve Güney Amerika’da bulunan ve ‘gümüş ülkesi’ olarak da anılan Arjantin vizesiz gidilecek ülkeler arasında. 90 gün.

 • Arnavutluk

Vizesiz balkan turu yapanların uğraması gereken yerlerden biri. Hem Avrupa hem de Balkan ülkeleri arasında yer alan Arnavutluk’a 90 gün en ucuz şekilde seyahat edebiliriz. Hem deniz hem de kültür turizmi yapabileceğiniz bir ülke.

 • Azerbaycan

Türkiye’ye yakın gezilecek yerler arasındaki Azerbaycan 1 Eylül 2019 tarihi itibari ile vizesiz ülkeler listesine girdi. 30 gün.

 • Bahamalar

Florida açıklarında bulunan Bahamalar Türk vatandaşları için vizesiz ülkeler arasında bulunuyor.. Ama ülkeye vardığınızda seyahatiniz turizm amaçlı olduğunu görevlilere anlatmanız gerekiyor. Bahamalar’da herhangi bir işlem veya başvuru yapmaksızın 8 aya kadar kalabiliyorsunuz.

 • Bahreyn (E-vize)

Asya ülkesi olan Bahreyn kapıda vize veren ülkelerden ve 15 gün kalabiliyorsunuz. Ayrıca 15 gün daha kalma süresini uzatabiliyorsunuz. Aynı zamanda Bahreyn online vize veren ülkelerden. https://www.evisa.gov.bh/  bu siteden de e-vize alarak seyahat edebilirsiniz.

 • Bangladeş

Bangladeş umuma mahsus pasaport sahiplerine kapıda vize veren ülkeler arasında. Dakka Havaalanı’nda 50 USD karşılığında 30 günlük Bangladeş kapıda vize alabilirsiniz. Dolayısıyla parası karşılığı ülkeye girebileceğimiz Bangladeş’i vize olmayan ülkeler kategorisine alabiliriz.

 • Barbados

Karayipler’de yer alan Barbados Türkler için vizesiz ülkeler arasında olduğu için buraya çok sayıda tur düzenleniyor. 90 güne kadar kalabilirsiniz.

 • Belarus

Vizesiz Avrupa turu ülkelerinden biri olan ve Beyaz Rusya olarak da biliniyor. Doğu Avrupa ülkesi Belarus, bordo pasaport sahipleri için 30 güne kadar vizesiz gidilen ülkeler 2025 arasında. Yalnız Belarus’a gitmeden önce veya Minsk havaalanında sağlık sigortası yaptırmanız gerekmekte. Aksi takdirde Belarus’a giriş izni vermeyebilirler.

 • Belize

Orta Amerika’da yer alan Belize dünyanın sayılı dalış merkezlerinden biri. Binlerce dalış meraklısı bu küçük ülkeye ziyaret ediyor. Belize tüm pasaportlar için 90 güne kadar kalabileceğimiz vizesiz ülkeler arasında.

 • BAE (Birleşik Arap Emirlikleri)

Turistik Birleşik Arap Emirlikleri gezisi için havayolu firmaları aracılığıyla online vize almanız gerekiyor. Geçerlilik süresi 29 gün olan online vize alınabildiği için BAE’yi vizesiz ülkeler listesine dahil etmek istedim. Eğer yeşil pasaport sahibiyseniz 90 güne kadar bu uygulamadan muafsınız.

 • Bolivya

Güney Amerika ülkesi Bolivya Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında. 90 gün muaf.

 • Bosna Hersek (Vizesiz Balkan Ülkeleri)

Vizesiz Balkan ülkeleri listesindeki Bosna Hersek’e 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde kalabilirsiniz. Saraybosna şehri ve tarihi Mostar Köprüsü’nün bulunduğu Bosna Hersek, Türkiye’ye yakın gezilecek ülkeler arasında olduğundan Balkan turu yapan gezginlerin uğrak noktası. En ucuz yurtdışı tatili yapılabilecek yerler arasında.

 • Botsvana

Güney Afrika ülkesine komşu olan Botsvana vizesiz ülkeler listesinde. 90 gün.

 • Brezilya

Güney Amerika’nın en kalabalık ve en büyük ülkesi olan Brezilya vizesiz ülkeler listesindeki gezip görülmesi cazip ülkelerden biri. Brezilya’da 90 güne kadar gezebilirsiniz.

 • Britanya Virgin Adaları

Karayipler’de bulunan Britanya Virgin Adaları, vizesiz yurtdışı ülkeleri listesinde yer alıyor ve 30 gün seyahat hakkı tanıyor.

 • Brunei

Asya – Pasifik ülkesi olan Brunei tüm pasaport tipleri için 30 gün vizesiz yurtdışı ülkeleri arasında. Fakat dikkat edilmesi gereken husus; Brunei’de sigara ve içki satışı yasak. Eğer ülkeye sigara getiriyorsanız gümrükte sigarayı deklare etmeniz lazım ve yüksek gümrük vergisi var.

 • Cape Verde (Yeşil Burun Adaları)

Afrika kıtasında ada ülkesi olan Cape Verde 25 Euro karşılığı sınırda vize alarak gidebildiğimiz ülkelerden.

 • Cibuti

Doğu Afrika ülkesi Cibuti umuma mahsus pasaport sahipleri için sınır kapılarında vize verilebilmekle beraber, bu yönde belirlenmiş bir rejim söz konusu değildir. Ayrıca garanti olsun diyorsanız ‘www.evisa.gouv.dj’ adresinden alacağınız e-vize ile Cibuti’ye seyahat edebilirsiniz. 1 ile 14 gün arası olan transit vize 12 dolar, 15 günden 90 güne kadar geçerli kısa süreli kalış vizesi ise 23 dolar.

 • Cook Adaları

Okyanusya’da bulunan Cook Adaları vizesiz seyahat edilen ülkelerden biri. 31 gün.

 • Doğu Timor

Güneydoğu Asya ülkesi olan Doğu Timor Türk vatandaşlarına kapıda vize veriyor. Böylece maksimum 30 gün ikamet edebilirsiniz.

 • Dominika

Karayiplerde ada ülkesi olan Dominika, 21 güne kadar seyahatleriniz için herhangi bir evrak gerekmiyor.

 • Dominik Cumhuriyeti

Karayipler’de bulunan Dominik Cumhuriyetine giriş yapmak için havaalanında veya deniz limanlarında 10 dolar karşılığında 30 gün geçerli kapıda vize alabiliyorsunuz. Sınırda işlemler uzun sürmediği için Dominik’i de vize olmayan ülkeler arasında saymak yanlış olmaz.

 • Ekvator

Güney Amerika ülkesi olan Ekvator tüm pasaport çeşitleri için 90 güne kadar vizesiz ülkeler arasında.

 • El Salvador

Orta Amerika kıtasında yer alan El Salvador vize istemeyen ülkeler arasında ve 90 güne kadar seyahat edebilirsiniz.

 • Endonezya

Özellikle vizesiz Uzakdoğu balayı turu düşünen çiftler ve gezginler için Asya’nın en çok seyahat edilen ülkelerinden biri Endonezya şu sıralar çok popüler. Özellikle Bali Adası, aktif Bromo Yanardağı ve başkent Jakarta en çok ziyaret edilen yerlerden. Endonezya’da 30 güne kadar kalabiliyorsunuz. Eğer 30 günden daha fazla kalırsanız 1 ay daha uzatabiliyorsunuz.

 • Ermenistan

Ermenistan Türk vatandaşları için kara sınır kapılarında işlem hakkı tanıyor. Kapıda vize ücreti 21 günlük için 6-7 dolar civarıyken, 120 günlük ise 31 dolar. Bununla birlikte https://evisa.mfa.am sitesinde online başvuru yapıp e-vize de alabilirsiniz. Böylece Ermenistan’ı vize istemeyen Avrupa ülkeleri arasında da gösterebiliriz.

 • Fas

Kuzey Afrika’da vizesiz gezilecek ülkeler arasında olan ve Kazablanka şehri ile ünlü Fas’a 90 gün vizeden muaf şekilde seyahat edebilirsiniz. Her gün uçuş bulunuyor.

 • Fiji (Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler 2024)

Okyanusya’da ada ülkesi olan Fiji, Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında. 90 güne kadar herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

 • Fildişi Sahili

Batı Afrika’da bulunan Fildişi Sahili online başvuru ile internet üzerinden vize veren ülkeler arasında. 3 aylık e-vize ücreti 73 Euro. https://snedai.com/e-visa/ adresinden online e-vize başvurusu yapabilirsiniz.

 • Filipinler

Güneydoğu Asya’da vizesiz ülkeler arasında olan Filipinler benim favorim. Uzakdoğu’ya düzenlenen turların bir durağı olan Filipinler’de 30 güne kadar konaklayabiliyorsunuz. 30 günden fazla kalmak isterseniz göçmen bürolarından kalış sürenizi uzatabiliyorsunuz. Filipinler vize istiyor mu, Manila Gezilecek Yerler, Filipinler Gezi Rehberi, Filipinler Gezilecek Yerler, Boracay Gezilecek Yerler ve Batad Pirinç Tarlaları adlı yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

vize istemeyen ulkeler

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler – 1 aylık Filipinler vizesi nasıl alınır

 • Filistin

Orta Doğu’da bulunan Filistin, Türkiye vizesiz ülkeler 2024listesinde yer almasına karşın İsrail üzerinden girecekseniz ilk önce İsrail vizesi, Mısır üzerinden Gazze Şeridi’ne geçecekseniz bu sefer Mısır vizesi almanız lazım. Belirtilen ülkeler için giriş izniniz varsa Filistin’e geçerek 30 gün kalabilirsiniz.

 • Gabon

Gabon Türk vatandaşları için vize bandrol vize uygulaması sunuyor. Bunun için gerekli aşıların güncel olduğunu gösteren uluslararası aşı karnesini bulundurmanız, en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmanız, havaalanına varışta ‘ülkeye giriş talep formu’ doldurmak, vize harcı olarak 70 Euro ödemeniz ve turistik gezinizi ispatlayacak otel rezervasyonunu göstermeniz gerekiyor.

 • Guatemala

Orta Amerika vizesiz ülkeler listesindeki Guatemala’da 90 gün konaklayabilirsiniz.

 • Güney Afrika

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne seyahatlerinizde sınır kapılarından 30 güne kadar vizenizi ücretsiz olarak alabilirsiniz. Dolayısıyla vizesiz gidilen ülkeler listesinde bulunmayı hak ediyor.

 • Güney Kore

Uzakdoğu Asya’da yer alan ve vizesiz yurtdışı ülkeleri arasındaki Güney Kore’de maksimum 90 gün kalabilirsiniz.

 • Gürcistan – Pasaportsuz Gidilebilecek Ülkeler

Gürcistan Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkeler 2024 listesinde. Sadece yeni çipli kimliğiniz yanınızda olsun. 1 yıla kadar kalabiliyorsunuz. Gürcistan, Türkiye’ye yakın olduğu için vizesiz yurtdışı turlarının başında geliyor.

Tiflis gezilecek yerler, Tiflis gezi rehberi ve Tiflis gece hayatı yazılarına göz gezdirin.

 • Haiti

Dominik Cumhuriyeti ile aynı adada bulunan Haiti’ye giriş yapmanız için kapıda vize almanız gerekmektedir. Havaalanında 10 Amerikan Doları karşılığında 90 günlük turist kartınız ile ülkeye giriş yapıyorsunuz.

 • Honduras

Orta Amerika’daki Honduras vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında ve 90 gün.

 • Hong Kong

Yüksek binaları ve iş merkezleri ile ünlü Hong Kong‘a 90 gün süreyle seyahat edebiliyorsunuz.

 • Irak

Komşumuz olan Irak bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarından vize istiyor fakat aynı zamanda sınır kapısında vize alabiliyoruz. Irak kapıda vizesi için sadece Türkiye’den uçakla direk Bağdat, Basra, Necef ve Musul’a gitmeniz lazım. Irak kapıda vize süresi ise sadece 10 gün.

 • İran

Diğer komşumuz olan İran, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar yurtdışına vizesiz gidilen ülkeler arasında.

 • Jamaika

Vizesiz Karayipler ülkesi olan Jamaika 90 güne kadar kalabileceğiniz gezilecek yerler arasında.

 • Japonya

Uzakdoğu ülkelerinden olan Japonya’ya 90 güne kadar seyahat edebileceğimiz ülkeler arasında. Uzak ama vizesiz yurtdışı turları arasında olması gereken ülkelerden biri. Türkiye’den her gün direk uçuş bulabilirsiniz.

 • Kamboçya (Kapıda Vize Veren Ülkeler)

Tayland ve Vietnam’a komşu olan ve tapınaklarıyla ünlü Asya ülkesi Kamboçya hem online hem de sınır kapılarında vize veren ülkeler arasında yer alıyor. 30 gün için kapıda vize ücreti 30 USD, e-vize ücreti 36 USD. Ben Siem Reap Havaalanı’nda hiçbir sorun yaşamadan bu işlemleri halletmiştim. Ama karayolu ile geçişlerde görevliler rüşvet isteyebiliyorlarmış.

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır ve Siem Reap Gezilecek Yerler yazılarını okumanızı öneririm.

vizesiz ülkeler

Vizesiz ülkeler 2024 – Kapıda Kamboçya vizesi 30 dolar

 • Karadağ

Vizesiz Balkan turu yapmak isteyenlerin rotasında bulunması gereken ve aynı zamanda Avrupa ülkelerinden biri olan Karadağ 90 güne kadar vizeden muaf. Karadağ şu anda vize istemeyen Balkan ülkeleri arasında fakat yakın zamanda Avrupa Birliğine üye olması bekleniyor. Eğer bu durum gerçekleşirse Schengen Vizesine ihtiyacımız olacak. Dolayısıyla henüz Schengen vizesi istenmiyorken mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biri.

 • Katar

Ortadoğu ülkesi olan Katar vizesiz gidilen ülkeler arasında. 30 güne kadar muaf şekilde ülkeye giriş yapabilirsiniz.

 • Kazakistan

Orta Asya’da bulunan Kazakistan yurtdışına vizesiz gidilen ülkeler arasında. 30 güne kadar kalabiliyorsunuz fakat 5 günden fazla kalacaklar için ülkeye girişten 5 gün içinde göç polisine gitmeniz ve kayıt yaptırmanız gerekiyor.

 • Kenya

Afrika ülkesi olan Kenya Türk vatandaşlarına havaalanında vize veren ülkeler arasında bulunuyor. Ayrıca online vize imkanı da sunuyor. Her iki tür için ücret 50 dolar ve 90 gün geçerli.

 • Kırgızistan

Orta Asya ülkesi olan Kırgızistan vizesiz gidilebilen ülkeler arasında. 90 güne kadar.

 • Kolombiya

Güney Amerika Kıtasında bulunan Kolombiya, Türkiye’den vizesiz gidilecek ülkeler arasında. Tüm pasaportlar için 90 gün süreyle seyahat edebileceğiniz yerlerden.

 • Komor Federe İslam Cumhuriyeti

Afrika kıtasında bulunan Komor Federe İslam Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına 30 günlük kapıda vize veriyor. Pasaport kontrolü için davetiye, otel rezervasyonu ve dönüş bileti gibi evrakları yanınızda bulundurmakta fayda var.

 • Kosova

Balkan ülkeleri arasında yer alan Kosova Türklerin çok seyahat ettiği yerlerden biri. Kosova 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla Avrupa’da vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer alıyor. Köklü tarihi ile otobüslü Balkan turu rotalarında olması gereken destinasyonlardan.

 • Kosta Rika

Dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde üst sıralarda olan ve dünyanın en değerli doğaya sahip ülkelerinden Kosta Rika aynı zamanda vizesiz gidilecek ülkeler arasında. 90 gün.

 • Kuveyt

Türklere sınır kapılarında ve havaalanında vize veren ülkeler arasında yer alan Kuveyt, ücretsiz bir şekilde havaalanında 3 aylık vize veriyor.

 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

KKTC, Türkiye’den pasaportsuz vizesiz gidilen ülkeler arasında bulunuyor. 90 günü geçmemek şartıyla Kuzey Kıbrıs’a yeni çipli kimlikle ve nüfus cüzdanınızla seyahat edebilirsiniz.

 • Laos

Uzakdoğu’da yer alan Laos, kapıda vize alınan yerler arasında. 35 dolar ödeyerek 30 güne kadar kalabilirsiniz. Bunun için uçakta ve sınır kapılarında başvuru formu doldurmak ve bir adet fotoğraf vermek gerekiyor.

 • Lübnan

Akdeniz’e kıyısı bulunan Orta Doğu ülkelerinden Lübnan güncel vizesiz yurtdışı ülkeleri listesinde yer alıyor. Orta Doğu yurtdışı turlarının güzel duraklarından Lübnan 90 güne kadar serbest. Bu arada Beyrut gezilecek yerler yazısını da okumanızı öneririm.

 • Madagaskar

Afrika kıtasında ada ülkesi olan Madagaskar sınır kapısında vize veren ülkeler arasında. 1 aylık vizenizi havaalanında 35 euro karşılığında elde ediyorsunuz.

 • Makau Özel İdare Bölgesi

Hong Kong’a yaklaşık 60 km uzaklıktaki Makau aynı zamanda Asya’nın Las Vegas’ı olarak da anılıyor. Makau vizesiz gidilen ülkeler 2024 arasında ve 30 güne kadar kalabilirsiniz.

 • Kuzey Makedonya

Hem vizesiz Avrupa turları tatil planlarında hem de Balkan turu rotalarında olması gereken bir ülke. Başkent Üsküp’ün yanı sıra Meşhur Ohrid Gölü ve Atatürk’ün okuduğu Manastır Askeri İdadisi de bu ülkede. Makedonya 90 güne kadar muaf. En ucuz uçak bileti bulabileceğiniz ülkelerden ayrıca. Kuzey Makedonya ve Üsküp gezilecek yerler blog yazılarını okuyabilirsiniz.

 • Maldivler

Vizesiz balayı turlarının 1 numarası Maldivler 30 güne kadar kolayca gidebileceğimiz ülkeler arasında. Özellikle kış aylarında Mavdivler balayı turu en sık düzenlenen turlardan.

 • Malezya

Kuala Lumpur Petronas İkiz Kuleleri ile ünlü Uzakdoğu Asya’da yer alan Malezya, Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler arasında. 90 güne kadar muaf. Asya’ya yapılan turlar kapsamında uçak bileti ucuz olan destinasyonlardan. Bilgi olarak paylaşayayım; havaalanında pasaport kontrolünde dönüş biletini sorabiliyorlar. Bu arada Malezya gezilecek yerler yazısını okumanızı öneririm.

 • Mauritius

Hint Okyanusu’nda yer alan ve Afrika kıtasına bağlı olan Mauritius, plajları, lagünleri ve resifleriyle ünlü bir tatil adası. Ayrıca yurtdışında deniz tatili düşünüyorsanız uzak ama güzel olan bu adayı tercih edebilirsiniz. Vizesiz gidilecek ülkeler arasındaki Mauritius, 30 gün muaf.

 • Meksika

E-vize veren ülkeler arasındaki Meksika, havayoluyla seyahat etmek şartıyla 30 gün geçerli e-vize veriyor.

 • Moğolistan

Vize istemeyen Asya ülkeleri arasındaki Moğolistan 30 güne kadar seyahat edebileceğiniz tatil yerlerinden.

 • Moldova

Vizesiz Avrupa ülkeleri arasındaki Moldova, aynı zamanda 19 Şubat 2019 tarihi itibari ile Türkiyeden pasaportsuz gidilen yerler arasında. Pasaportsuz gidilebilen ülkeler için sadece yeni T.C. kimlik kartını çıkartmış olmanız lazım. 90 güne kadar Moldova’ya seyahat edebilirsiniz.

 • Mozambik

Kapıda vize uygulayan ülkeler arasındaki Mozambik havaalanında 30 günlük giriş belgesini 84 dolar karşılığında alabiliyorsunuz.

 • Myanmar (Online Vize)

Asya kıtasındaki Myanmar E-vize veren ülkeler arasında yer alıyor. 50 dolar karşılığı internetten başvuru yaparak 28 günlük e-vizeniz ile ülkeye giriş yapıyorsunuz.

 • Nepal

Asya Kıtası’nda bulunan Nepal, sınırda vize veren ülkeler arasında. 15 günlük 25 dolar, 30 günlük 40 dolar ve 90 günlük ise 100 dolar.

 • Nikaragua

Orta Amerika’da yer alan Nikaragua vizesiz gidilebilecek ülkeler listesinde yer alıyor. 90 gün.

 • Niue

Güney Pasifik’te küçük bir ada olan Niue, Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2024 listesinde yer alıyor (30 gün). Dünya haritasında konumu itibari ile çok ilginç bir yer gibi gözüküyor.

 • Özbekistan

Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi olan Özbekistan vizesiz ülkeler arasında. Özbekistan’da 30 güne kadar tatil yapabilirsiniz.

 • Palau

Okyanusya’da küçük bir ada ülkesi olan Palau, Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2024 listesinde. 30 güne kadar seyahat edebilirsiniz.

 • Panama

Orta Amerika’da yer alan Panama, vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında. 6 aya kadar rahatlıkla kalabileceğiniz ülkelerden biri.

 • Paraguay

Güney Amerika ülkelerinden biri olan Paraguay vizesiz yurtdışı ülkeleri arasında yer alıyor ve 90 güne kadar turistik amaçlı gidilebilecek ülkelerden.

 • Peru

180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Peru vizesiz gidilebilen yerler arasında.

 • Ruanda

Hem sınırda vize veren ve hem de e-vize veren ülkeler arasında olan Ruanda’ya 30 gün geçerli tek girişli vizenin ücreti 50 dolar.

 • Samoa

Okyanusya’daki ada ülkelerinden biri olan Samoa, Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler arasında. Bu ada ülkesi 90 güne kadar gidilecek yerlerden.

 • Sao Tome ve Principe

Çoğu kişinin adını bile duymadığı bu ülke Orta Afrika’nın batı kısmında yer alan bir ada ülkesi. Ekvator çizgisine yakın bir ada. Afrika’da vize istemeyen ülkeler arasında ama sadece 15 gün.

 • Christopher (St. Kitts) ve Nevis Adaları

Karayiplerde bulunan bu ada ülkesi, Türkiye vize istemeyen ülkeler listesinde. 180 gün içinde maksimum 90 gün şartını taşımanız gerekiyor.

 • Saint Lucia

Karayiplerdeki Saint Lucia ada ülkesi vizesiz ülkeler 2024 listesinde. Burası 6 haftaya kadar muaf şekilde gidilebilecek noktalardan.

 • Saint Vincent ve Grenadinler (St. Vincent and the Grenadines)

Karayiplerde bulunan ve vizesiz ülkeler arasında yer alan bu ada ülkesinde tüm pasaport türleri için 90 güne kadar konaklayabiliyorsunuz.

 • Seyşeller

Doğu Afrika açıklarında 115 adadan oluşan Seyşeller Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler arasında. Hiçbir şey yapmadan 90 güne kadar geçerli giriş izni alabiliyorsunuz. Ayrıca Maldivler gibi yurtdışı balayı turları düzenlenen destinasyonlardan.

 • Sırbistan

Hem vizesiz Avrupa hem de Balkan ülkeleri arasında yer alan Sırbistan 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla pasaport haricinde herhangi bir belge gerekmiyor. Sırbistan vizesiz Balkan turu yapacakların rotalarında bulunması gereken hem tarihi ile hem de gece hayatı ile ünlü bir ülke.

Sırbistan gezilecek yerler listesi için tıklayın.

 • Sierra Leone

10 Eylül 2019 tarihi itibari ile Afrika Kıtası ülkesi olan Sierra Leone Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması başlattı.

 • Singapur

Uzakdoğu yani Güneydoğu Asya’da modern ülkelerden olan Singapur, 90 güne kadar Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler ve gezilecek yerler arasında. Singapur gezilecek yerler blog yazısı için tıklayınız.

 • Sri Lanka

Sınır kapısında veya online vize alınan ülkelerden biri olan Sri Lanka dünyada görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. 30 günlük e-vize ücreti 30 dolar, 30 günlük kapıda vize ise 40 dolar. Online başvuru için www.eta.gov.lk/slvisa adresine tıklayın.

 • Sudan

Afrika kıtasında yer alan Sudan, kapıda vize alınabilen ülkeler arasında. Umuma mahsus pasaport sahipleri Sudan Hartum Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle 105 dolar karşılığında 30 günlük izinlerini sınır kapısında alabilirler.

 • Suriye

Komşu ülkemiz olan Suriye, vizesiz gidilen ülkeler arasında. Her 6 ay içinde ilk giriş tarihini müteakip 90 gün serbest.

 • Svaziland

Afrika kıtasının güneyinde küçücük ve fakir bir ülke Svaziland vizesiz gidilebilen ülkeler arasında. Yeni adıyla Eswatini yada Esvatini Krallığı olarak geçiyor. Bilmekte yarar var; HIV/AIDS olan insanların nüfusa oranında birinci sırada yer alan bir ülke.

 • Şili

Vizesiz seyahat edilen ülkeler arasındaki Şili’de maksimum 90 güne kadar gezilecek yerler görülebilir.

 • Tacikistan

Orta Asya ülkelerinden olan Tacikistan e-vize alınabilen ülkeler arasında. 50 dolar karşılığındaki online vize ile 45 güne kadar Tacikistan’da kalabiliyorsunuz. Online başvuru için www.evisa.tj adresini ziyaret ediniz.

 • Tanzanya

Orta Afrika’da yer alan Tanzanya sınır kapısında ve havaalanında vize veren ülkeler arasında yer alıyor. 50 dolar karşılığında alacağınız belge ile 90 güne kadar kalabiliyorsunuz.

 • Tayland

Güneydoğu Asya ülkelerinin belki de en popüleri olan Tayland vizesiz balayı ülkeleri listesinde. Bangkok, Phuket ve Pattaya şehirlerindeki gece hayatı ile ünlü Tayland, Türk vatandaşları için 30 güne kadar vizeden muaf.

 • Tayvan

Kapıda vize veren ülkeler arasında olan Tayvan, 30 günlük seyahat belgesini Taipei Taoyuan Uluslararası Havaalanı’nda veriyor. 30 günlük vizeyi ücretsiz olarak alabiliryorsunuz. Bunun için başvuru formuyla birlikte dönüş biletinizi ve 2 adet vesikalık fotoğrafınızı yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

 • Togo

Kapıda vize veren yerler listesindeki Togo, sınır kapılarında 7 günlük giriş izni veriyor.

 • Tonga

Güney Pasifik’te yer alan Tonga 17 fazla adadan oluşuyor. Sınır kapısında vize alınan ülkeler arasındaki Tonga 31 günlük vizeyi havaalanında veriyor.

 • Trinidad ve Tobago

Karayipler’de ada ülkesi olan Trinidad ve Tobago, Türkiye’den vizesiz gezilecek yerler arasında ve Türk vatandaşları için 30 gün vizeden muaf.

 • Tunus

Akdeniz’e kıyısı bulunan Tunus, vize gerekmeyen ülkeler arasında yer alıyor. 90 güne kadar vizesiz gidilebilecek güzel yerlerden biri ve Afrika’ya düzenlenen yurtdışı turlarının uğrak noktası.

 • Turks ve Caicos Adaları

Karayipler’deki Turks ve Caicos Adaları 90 güne kadar seyahatler için vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında.

 • Tuvalu

Okyanusya’da bulunan Tavalu, vizesiz gezilecek ülkeler arasında yer alıyor. 30 gün.

 • Uganda

Uganda kapıda vize veren ülkeler arasında yer alıyor. 90 günlük vizeyi 50 dolar karşılığı alınıyor. Ayrıca East Africa Visa ile Kenya, Ruanda ve Uganda ülkeleri kapsayan ‘East Africa Visa’yı 100 dolar karşılığında alınabiliyor. Bunun yanı sıra Uganda, e-vize veren ülkelerden biri. Visas.immigration.go.ug sitesinden online başvuru için gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

 • Ukrayna

Avrupa’da vizesiz gidilebilen ülkeler 2024 listesinde olan Ukrayna aynı zamanda Türkiye’den pasaportsuz gidilen yerler arasında. Pasaport istemeyen ülkelerden biri olan Ukrayna’ya yeni kimlikler ile gidebiliyorsunuz. Vizesiz gidilen Avrupa turları kapsamında görülmesi gereken ülkeler arasında. Zaten gece hayatı ile ünlü Ukrayna en ucuz yurtdışı tatili arayışından olanların ilk tercihi. Ukrayna’da 60 güne kadar kalabilirsiniz.

Bu arada Lviv gezi rehberi ile Lviv gezilecek yerler blog yazısı için tıklayın.

 • Umman

Sınır kapısında ve online vize veren yerler arasında yer alan Umman için 30 günlük ücret 20000 Umman Riyali.

 • Uruguay

Güney Amerika bulunan olan Uruguay vizesiz gezilecek ülkeler ve güzel yerler listesinde. 90 gün.

 • Ürdün

Ortadoğu ülkelerinden Ürdün vizesiz gidilen ülkeler arasında. 90 gün.

 • Vanuatu

Okyanusya kıtasındaki Vanuata, 30 güne kadar vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında yer alıyor.

 • Venezuela

Ekonomik krizle boğuşan Venezuela, Türkiye’den vizesiz gidilecek yerler listesinde. 90 gün.

 • Vietnam (Snırda Vize)

Asya ülkesi Vietnam kapıda vize veren ülkelerden olmasına rağmen, Türk vatandaşlarını biraz uğraştırıyor. Çünkü kapıda vize almanıza onay veren ve Vietnam’dan size gönderilmesi gereken Vietnam Göç Departmanı imzalı bir onay mektubu (approval letter) olması gerekiyor. Hatta bu mektup olmadan uçağa bile almayabilirler.

Onay mektubunu bazı aracı kurumlar yardımıyla elde edebiliyorsunuz fakat aracı seyahat acentalarını seçerken çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü para kaptıran çok oluyormuş. Ben Vietnam’da çalışan bir arkadaşın yardımı ile bu mektubu 40 dolar karşılığında aldım. İnternette bazı firmaların bu mektup için 100 dolar civarında para istediğini okudum.

Onay mektubunu ve doldurulan başvuru formunu görevlilere verdikten sonra, 25 dolar karşılığında 15 günlük Vietnam vizesini Ho Chi Minh Havaalanı’nda aldım. Ayrıca 1 adet vesikalık fotoğraf gerekiyor.

Vietnam vizesi nasıl alınır? yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Vizesiz ülkeler

Vizesiz ülkeler listesi – Kapıda Vietnam vizesi 25 Dolar

 • Zambiya

Hem kapıda hem de online vize alınabilen ülkelerden biri olan Zambiya, tek girişli 30 günlük vizeyi 50 dolar karşılığı, çift girişli yine 30 gün süreli vizeyi 80 dolar karşılığında veriyor. Online başvuru için eservices.zambiaimmigration.gov.zm adresini ziyaret ediniz.

 • Zimbabve

Online vize veren ülkeler arasındaki Zimbabve’ye internet üzerinden başvuruyu www.evisa.gov.zw adresinden yapabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden kontrol edilerek verilmiştir. Yeni bilgiler veya yeni vize anlaşmaları geldiği takdirde ben de listedeki bilgileri güncelleyeceğim.

One Response

 1. erhan

Cevapla