Phaselis Antik Kenti & Phaselis Plajı

Phaselis Antik Kenti tarih ile doğanın iç içe geçtiği muhteşem bir yer. Ziyaretçilerine tarihi kalıntılar arasında deniz keyfi sunan Phaselis’de 3 adet liman/koy bulunuyor. Türkiye’de hem deniz keyfi hem de kültür gezisi yapabileceğiniz eşsiz ören yerlerinden. Bu özelliği ile tatilcilerin uğrak duraklarından biri haline geldi. Peki Phaselis Antik Kenti nerede, Antalya Kemer’den nasıl gidilir, plajı güzel mi, hikayesi ne, giriş ücreti ne kadar?

Phaselis Antik Kenti Plajı nerede Antalya

Phaselis Antik Kenti & Plajı nerede – Antalya gezilecek turistik yerler

Phaselis, Türkçe’de Faselis olarak okunuyor. Zamanında Büyük İskender’in ele geçirdiği şehirdeki kalıntıların bazıları hala ayakta. Kalıntılar çam ağaçlarıyla bütünleşmiş halde. Yaz aylarında giderseniz ağustos böcekleri eşliğinde kısa bir yürüyüşle bütün yapıları görebilirsiniz. Antalya gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken noktalardan biri.

Antalya Phaselis Antik Kenti & Plajı

Phaselis, Eski Çağ’da önemli bir ticaret kentiymiş. 3 ayrı limanı bulunan şehir, deniz ticareti yaparak oldukça zenginleşmiş. Oldukça popüler hale gelen kenti Roma İmparatoru Hadrian 129 yılında ziyaret etmiş.

Yemyeşil ormanlık alan içerisinde tarihi dokusuyla dikkat çeken Phaselis harika plajı ile de yaz aylarında denize girmek isteyenlerin ilgi odağı oluyor. Kentte bulunan 3 adet liman bölgesinde yüzebiliyorsunuz. Cam gibi berrak suyu sayesinde burada yüzmek oldukça keyifli.

Phaselis Plajı

Phaselis Antik Kenti Plajı deniz keyfi yapmak için cennet gibi bir yer. Antik dönemde liman görevi gören 3 adet koyda suya girebiliyorsunuz.  Şehirde bulunan bu 3 limanın isimleri ise Merkez, Güney ve Kuzey Liman.

Güney Liman bölgesindeki plaj kahverengi kumsallardan oluşuyor. Diğer koylara nazaran daha uzun bir sahil şeridine sahip. Denizi nasıl diye sorarsanız oldukça sığ bir plajı var buranın. Yüzme bilmeyenler veya çocuklu ailelerin tercih edebileceği noktalardan.

Phaselis Plajı Denize girilecek sakin yerler

Phaselis Plajı, Merkez Liman – Denize girilecek sakin yerler

Merkez ve Kuzey Liman bölgelerindeki sahiller ise taşlık. Benim tercihim ise Merkez Liman. Denizi oldukça berrak ve havuz gibi. Deniz gözlüğü ve şnorkel ile sualtındaki balıkları burada daha net gözlemleyebilirsiniz. Kayalıkların olduğu yerde deniz kestaneleri olabilir. Ona dikkat etmenizi öneririm.

Plajlarda şemsiye, şezlong gibi imkanlar yok. O yüzden herhangi bir ücret ödemeden havlunuzu atarak güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Dolayısıyla gelirken güneş şemsiyenizi, kamp sandalyenizi falan getirmeyi unutmayın. Ayrıca dışarıdan yiyecek içecek getirmek serbest.

Güney Plajı’n biraz iç tarafında duş, soyun kabini ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Diğer plajlara ise yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde.

Akdeniz Bölgesi’nin tarihi ve doğal güzellikleri arasındaki Phaselis Plajı ‘nın denizi nasıl diye sorarsanız çarşaf gibi. Hiç dalga olmuyor. Buraya Kemer ve Tekirova’dan kalkan tekne turlarıyla gelen de çok oluyor.

Akdeniz Bölgesi Antalya Kemer Denize girilecek yerler

Akdeniz Bölgesi, Antalya, Kemer – Güney Liman – Denize girilecek yerler

Burası aynı zamanda Antalya’da piknik yapılacak yerler arasında da bulunuyor. Buraya gelirken yiyecek içecek falan getirmenizi mutlaka öneririm. Çünkü antik kent sınırları içerisinde sadece bir tane büfe bulunuyor. Dolayısıyla tahmin edeceğiniz gibi piyasa fiyatından pahalı.

Phaselis Antik Kenti Hikayesi

Kentin hikayesi ve tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Akdeniz’in masmavi sularına uzanan küçük bir yarımada üzerine kurulu şehre ilk kez Lakios önderliğindeki Rodoslu koloniciler yerleşmiş. İlk kuruluş tarihi ise Milattan Önce 7’nci yüzyıl olarak belirtiliyor.

Şehir, Likya ve Pamfilya bölgelerinin sınırlarında olduğu için bazı kaynaklarda Likya Uygarlığı’na bazılarında ise Pamfilya Medeniyeti’ne ait olarak gösteriliyor. Kent kronolojik sırayla Pers, Kayra Satrabı Mausolos ve Lmyra’nın Kralı Perikles gibi egemenliklerin altında yaşamış.

Delos Deniz Birliği’ne üye olan kent İsadan Önce 333 yılında ise Büyük İskender’in hakimiyeti altına girmiş. Fakat dönem dönem birçok kez el değiştirmiş. Likya Birliği’ne girdikten sonra sikke basmaya başlamış. Şehir daha sonra Roma İmparatorluğu’na katıldıktan sonra ise altın çağlarını yaşamış.

Phaselis Antik Kenti hikayesi Amfi Tiyatro Antalya tarihi yerler

Phaselis Antik Kenti hikayesi – Amfi Tiyatro – Antalya tarihi yerler

Kent, Bizans İmparatorluğu’na bağlıyken Kadıköy Konsülü üyelerinden biriymiş. Bu dönemde imparatorluğun piskoposluk merkezleri arasındaymış.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin 1158 yılındaki kuşatmasından sonra şehir önemini yavaş yavaş kaybetmiş. Son olarak meydana gelen yıkıcı depremler, limanın işlevselliği yitirmesi gibi sebeplerden dolayı insanlar şehri tam anlamıyla terk etmiş.

Antalya Phaselis Ören Yeri’nde günümüze kadar ulaşan kalıntıların çoğu Roma ve Bizans Dönemlerine ait. Agora, Helenistik Dönem antik tiyatrosu, cadde, Roma hamamı ve ısıta sistemi, bazilika kalıntıları, akropolis, anıtsal yapı olarak karşımıza çıkan su kemerleri, surlar, mezarlık görülmesi gereken yapılar arasında.

Antalya Phaselis Antik Kenti Nerede?

Denize girilecek sakin yerler arasında gösterilen Phaselis Antalya’nın Kemer ilçesine oldukça yakın bir konumda bulunur. Bu muhteşem ören yeri, Kumluca istikametine giderken Kemer şehir merkezine 18 kilometre, Antalya iline 59 km mesafede yer alıyor.

Ulaşımının kolay olması sebebiyle arabayla Akdeniz turu yapacaksanız burayı rotanıza mutlaka ekleyin derim. Yarım gün bile yeter.

Bu arada tatile çıkmadan  önce En İyi Seyahat Uygulamaları listesine göz atın.

Phaselis Antik Kenti nerede nasıl gidilir

Phaselis Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

Nasıl Gidilir?

Kanalizasyon ve drenaj sistemiyle ileri mühendislik örnekleri sergileyen bu eşsiz tarihi eserler ve plajlar Kemer Kumluca devlet yoluna 2 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yani aracınızla giderken trafik tabelasını gördüğünüzde tali yola sapmanız gerekiyor.

Sahile vardığınızda ücretsiz otoparka aracınızı park edebilirsiniz. İster Kuzey ve Merkez Liman’ın olduğu yere isterseniz de yolun devamındaki Güney Liman’a daha yakın olan yere park edebilirsiniz. Güney Limanı’n olduğu yer ise ağaçlık olduğu için aracınızı gölgeye park etme şansı bulabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma ile gelmeyi planlıyorsanız Kemer ve Tekirova’dan kalkan dolmuş seferleriyle ulaşımı sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ören yerinin giriş kapısına yani gişesine kadar gelebiliyorsunuz. Ardından yaklaşık 1 km yürümeniz gerekecek.

Türkiye'de tatil yapılacak yerler

Türkiye’de tatil yapılacak yerler

Diğer şehirlerarası veya ilçeler arası otobüslerle gelmeyi planlıyorsanız sizi yol üstünde inebilirsiniz. O zaman ise Akdeniz’in bu yemyeşil doğası içinde 2 km yürümeniz gerekecek. Ya da otostop çekerek sahile varabilirsiniz.

Türkiye’de tatil yapılacak yerler arasındaki Antalya’ya hava yolu ile gelmek istiyorsanız ilk olarak Antalya Havaalanı’na (AYT) inmeniz gerekiyor. Ondan sonra havalimanından da otobüs veya tramvayla otogara vardıktan sonra Kemer veya Tekirova minibüsüne binerek buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antalya’ya ucuza uçmak için ‘Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ ile ‘Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ yazılarını okuyun derim.

Giriş Ücreti 2021

Phaselis Antik Kenti giriş ücreti 2021 yılında kişi başı 45 Türk Lirası’dır. Bu fiyatı ödeyerek gün boyu burada denize girip piknik yapabilirsiniz.

Müze Kart geçiyor mu? Evet, Müze Kart’ınızı kullanarak ücretsiz şekilde giriş yapabilirsiniz. Ayrıca kamuda öğretmenlik yapanlar öğretmen kartlarını gösterdikleri takdirde onlar da ücretsiz giriş yapabiliyor. Çocuklara ise ücre

Yılın 365 günü açık olan ören yerinin ziyaret saatleri tam olarak şu şekilde:

  • Nisan – 1 Ekim arası Yaz döneminde: Açılış saati: 08:00, kapanış saati: 18:30
  • 1 Ekim – 1 Nisan arası Kış döneminde: Açılış saati: 10:00 , kapanış saati: 16:00
Antalya Phaselis Antik Kenti giriş ücreti Roma Hamamı

Antalya Phaselis Antik Kenti giriş ücreti – Roma Hamamı

Phaselis Antik Kenti Nerede Kalınır?

Antik kent sınırlarında konaklamak veya kamp yapmak yasak. Eğer buraya yakın  bir yerde konaklamak isterseniz ilk seçeneğiniz Kemer olmalı. Çünkü hem otel çeşitliliği açısından zengin hem de hareketli gece hayatı ile akşamları güzel vakit geçirebilirsiniz.

Kemer’de kalmak isteyenler için Kemer otelleri bu linkte.

Antalya’da konaklamak isteyenler için Antalya otelleri bu linkte.

Tekirova Tatil Köyü’nde kalmak isteyenler için Tekirova otelleri bu linkte.

Akdeniz Bölgesi tarihi ve doğal güzellikleri Su kemeri

Akdeniz Bölgesi tarihi ve doğal güzellikleri – Su kemeri

Son Olarak

Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerinden olan Phaselis turu hakkında anlatacaklarım burada sona eriyor. Özellikle Akdeniz’de yazın gezilecek yerler tatil rotalarına burayı mutlaka ekleyin derim. Zaten Antalya bölgesi bilindiği üzere tatil cenneti. Buraya kadar gelmişken aşağıdaki rotalar hakkındaki yazıları da okumanızı tavsiye ederim.

Daha fazla kültür gezisi yapmak isterseniz bölgedeki diğer tarihi kalıntıları da gezebilirsiniz.

One Response

Cevapla