Kışın Avrupa’da Gezilecek Yerler – Büyüleyici 10 Şehir

Kışın Avrupa’da gezilecek yerler, özellikle sömestr tatilinde yurtdışına gitmek isteyenlerin ‘nereye gitsek, acaba çok soğuk mudur‘ diye kararsız kaldığı bir konu. Çünkü o kadar güzel yerler var ama soğuk maalesef… Yine de bazı ülkeler kış mevsiminde bambaşka oluyorlar. Peki kışın Avrupa’da nereye gidilir ve gidilmesi gereken ülkeler nereler? Aslında bu kişinin ne tür bir tatil aradığına göre değişir. Ama aşağıdaki hazırladığım Kışın Avrupa’da tatil yapılacak en güzel yerler listesinde herkes için bir şeyler var. Kesinlikle okumadan geçmemeniz gereken bir yazı olduğuna inanıyorum.

Aslında Türkiye’de de kış aylarında gezilecek çok güzel yerler var. Özellikle Türkiye Kayak Merkezleri çok fazla rağbet gören yerlerden. Ama hazır fırsat bulmuşken yurtdışına çıkmak istiyor insan. Kısa bir dönem olan Kış mevsimini en iyi şekilde değerlendirmek için iyi bir plan yapmak gerekiyor. Zaten aşağıdaki listede nerede kaç gün kalmalı gibi konulara kısaca değinerek sizlere bilgiler vermeye çalıştım. Ayrıca dünyada kışın gezilecek ülkeler listesini görmek için bu yazımı da mutlaka okuyun.

kuzey ışıkları nerede izlenir

Kuzey Işıkları Nerede İzlenir – Kışın gidilecek ülkeler – Norveç, Tromso 

Kış tatilinde nereye gidilir veya kış turizmi denince akla hemen kayak yapmak geliyor. Ama bundan daha fazlası Avrupa’da mevcut. Örneğin; tarihi yerler, karlar altında bambaşka bir manzaraya bürünmüş bir doğa, kuzey ışıkları vs. Bu yerlerin resimlerini gördükten sonra sizlere ‘buraya kesin gitmeliyim’ dedirtecek.

Ayrıca kış mevsimi zaten soğuk olur diye tatilini bahar ayına ya da yaza erteleyen çok sayıda insan var. Bence buna hiç gerek yok. Biraz araştırıp  hazırlık yaparak yollara çıkmak en güzeli ve buna kesinlikle değiyor.

Avrupa’da Kışın Gezilecek En Güzel Yerler

Avrupa’da tatil denince ilk önce akla maalesef Schengen Vizesi geliyor. Eğer yeşil pasaportunuz yoksa Avrupa’ya gitmek için vize çıkartmanız gerek. Zaten ben de size yardımcı olması açısından Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar yazılarını yazmıştım. Okumanızı tavsiye ederim.

Eğer vize çıkartmak için çok fazla vaktiniz yoksa ‘vize istemeyen ülkeler 2019‘ listesindeki ülkelere bir göz gezdirerek ona göre seyahat rotanızı oluşturabilirsiniz. Hatta vizesiz Balkan ülkeleri sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Vize işlerini hallettikten sonra gelelim şimdi Avrupa’da kışın tatile nereye gidilir konusuna. Gece hayatıysa gece hayatı, huzursa huzur, kültürse kültür… Kış aylarından beklentinizi aşağıdaki listelediğim yerler fazlasıyla karşılayacaktır.

Avrupa’da ekonomik ucuz kış tatili yapmak için hali hazırda pasaportunuz var ise ilk önce ucuz uçak bileti bulmak gerekiyor. Skyscanner gibi en ucuz uçak bileti arama motorlarını kullanmayı unutmayınız.

Ayrıca tatile çıkmadan önce yapılması gereken şeylerin başında gelen en iyi seyahat uygulamalarını telefonunuza indirmenizi ve ‘Couchsurfing nasıl kullanılır‘ ile ‘Airbnb nedir‘ yazılarını okumanızı tavsiye ederim.

1- Amsterdam, Hollanda

Kışın Avrupa’da gezilecek yerler listesindeki Hollanda’nın başkenti Amsterdam soğuk olsa da fazlasıyla keyif alacağınız şehirlerden biri. Zaten Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirler arasında yer alıyor. Tarihiyle, kültürüyle, mimarisiyle, kanal gezisiyle ve sınırsız eğlenceye sahip ‘Red Light District’ (Kırmızı Işıklı Cadde) bölgesiyle aradığınız her şeyi Amsterdam’da bulabilirsiniz.

Amsterdam’da görülmesi gereken başlıca yerler; Dam Meydanı, Anne Frank Museum, Madame Tussauds Müzesi, Van Gogh Müzesi, Vondelpark, Red Light District ve Coffee Shops. Ayrıca buraya 20-30 dakikalık uzaklıkta bulunan Zaanse Schans bölgesindeki yer değirmenleri de görülesi yerlerden. Futbola meraklı iseniz metro ile Ajax Arena’ya giderek stadyum turuna katılabilirsiniz.

Kışın Avrupa gezisi yapıyorsanız Amsterdam için bence 3 gün yeterli. Amsterdam’a kadar gelmişken diğer Hollanda şehirlerini de gezebilirsiniz. Tren ağı çok gelişmiş ve hızlı. Örneğin vaktiniz varsa Rotterdam falan görülebilir. Örneğin 15 tatilde veya Şubat tatilinde yurtdışı gidilecek yerler arasındaki Amsterdam’da doyasıya eğlenebilirsiniz.

En güzel Avrupa şehirleri arasındaki Amsterdam aslında pahalı bir şehir ama ucuz konaklama için booking sitesini kullanabilirsiniz.

avrupa'da kışın gezilecek yerler

Avrupa’da kışın gezilecek yerler – Yurtdışı Ocak ayında gidilecek ülkeler – Amsterdam Hollanda

2- Reykjavik, İzdanda

Dünya’nın en harika doğa olaylarından ve diğer adı ‘Aurora Borealis‘ olan Kuzey Işıkları izlemek kış mevsiminde yapılabilecek en fantastik aktivite. Kuzey ışıklarını izlemek için Kuzey Manyetik Kutbu’na ne kadar yaklaşırsanız kuzey ışıklarını görme ihtimaliniz de o kadar artıyor. İzlanda da bu ülkelerden biri. Avrupa’nın en soğuk yerlerinden İzlanda, ayrıca diğer güzellikleri ile de kışın tatile gidilecek yerler ve ayrıca sevgiliyle yapılacak aktiviteler arasında bulunuyor.

Kuzey Işıkları için en iyi dönem Eylül ve Mart ayları arası olarak belirtiliyor. Ayrıca kuzey ışıklarının en iyi şekilde görülmesi için diğer parametreler de önemli. Örneğin solar aktivitenin yoğun olması ve havanın açık olması gerekiyor. Tüm şartlar sağlandığında Kuzey Işıklarının eşsiz muhteşem dansını izleyerek bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Kış tatil yerleri arasındaki ve ‘Buzlar Ülkesi’ olarak da adlandırılan İzlanda’ya hazır gelmişken Gullfoss Şelaleri, Bazalt sütunları ve Studlagil Kanyonu’nu (Stuðlagil Canyon) kesinlikle görmelisiniz. Kış turizminin en gözde noktalarından İzlanda’da otel araştırması yapmak için tıklayın; booking.

Kuzey Işıkları Nerede İzlenir

Kışın Kuzey Işıkları Nerede İzlenir – Sömestr tatili gidilecek yerler ve ülkeler – Reykjavik, İzlanda

3- Budapeşte, Macaristan

Tuna Nehri’ni ikiye ayıran Macaristan’ın başkenti Budapeşte, değil Avrupa’nın, Dünya’nın da en çok ziyaret edilen şehirleri arasında. Dolayısıyla Avrupa’da kışın gidilmesi gereken ülkeler listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Kış mevsimi Budapeşte’de soğuk geçse de bu mevsim buraya ayrı bir güzellik katıyor. Ayrıca yaz mevsimine göre daha az turist ağırladığı için konaklama vs fiyatları da daha ucuz oluyor.

Karlar altındaki Budapeşte’yi yürüyerek keşfetmek belki biraz zor olabilir ama bence bunun güzelliği de burada. İsterseniz şehir içi ulaşım araçlarını da kullanabilirsiniz. Budapeşte Metrosu da ulaşımı çok kolay kılıyor.

Hareketli gece hayatı ise içinizi ısıtan cinsten. Şehrin en popüler mekanları; harabe barlardan (ruin bar) Szimpla Kert ve Instant. Ayrıca dünyanın en güzel kafesi olarak nitelendirilen New York Cafe’ye de bir uğramalısınız. ‘Doğu’nun Paris’i’ ve ‘Tuna’nın incisi’ lakaplarına sahip bu muhteşem şehir ayrıca kışın sevgiliyle gidilecek tatil yerleri arasında. Ama tekseniz de eğleneceğinizden emin olun.

Orta Avrupa’da gezilecek yerler arasında olan Budapeşte’de başlıca turistik noktalar; Buda Kalesi, St. Istvan Bazilikası, Zincirli Köprü (Chain Bridge), Parlamento Binası, Fisherman’s Bation (Balıkçı Tabyası) ve Kahramanlar Meydanı. Hazır Budepeşte’ye gelmişken bir kaç saatlik tren yolculuğu yaparak Estergon’daki Estergon Kalesi’ni de görebilirsiniz.

Sömestr tatilinde gidilecek yerler arasında da yer alan Macaristan başkenti için Budapeşte gece hayatı, Budapeşte gezilecek yerler ve Budapeşte Gezi Rehberi yazılarını mutlaka okuyun. Ayrıca Macaristan gezilecek yerler yazısı ile ülke genelindeki görülesi turistik şehirler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kışın tatile gidilecek yerler arasındaki Macaristan’ın başkenti Budapeşte için 3 gün kalmak yeterlidir. Budapeşte otel önerisini için booking sitesini kullanabilirsiniz. Son olarak sadece kış mevsiminde değil Ekim gibi sonbahar aylarında da gezilecek yerler listenize burayı ekleyebilirsiniz.

Kışın Avrupa'da nereye gidilir

Kışın Avrupa’da nereye gidilir – Yurtdışında ucuz gezilecek yerler ve şehirler – Budapeşte Tuna Nehri, Macaristan

4- Innsbruck, Avusturya

Innsbruck, kayak yapmak isteyenlerin rotasında bulunması gereken bir şehir. Avusturya’nın Tirol eyaletinde bulunan bu güzel şehir aynı zamanda bu eyaletin başkenti. Aslında bizler için çok popüler olmayan bir şehir ama Avusturya’nın kayak merkezlerinden bir tanesi. Burası Alp Dağları arasında Inntal Vadisine kurulmuş şirin bir şehir. Özellikle kışın masalımsı resim tablosu gibi karşımıza çıkıyor.

Harika bir doğası olan Innsbruck daha çok kış sporları ile ilgilenen insanlar tarafından tercih ediliyor. Ama günü birlik bile gelseniz bir kaç saat karlar altında şehri dolaşmak huzur verici. Dört bir tarafı Alp Dağları ile çevrili olan Innsbruck aslında Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri ama görülmeye değer.

Ben Ocak ayında Münih’ten trenle buraya gelip, bir kaç saat şehri hızlıca gezdikten sonra Salzburg’a yine trenle gitmiştim. Ulaşım olarak kolaylıkla gidebileceğiniz bir şehir. Ben gittiğimde baya kar yağıyordu. Hatta şehrin 4 tarafı dağlarla çevrili olmasına rağmen bulutlardan dolayı neredeyse Alp Dağları’nı hiç göremedim.

Avrupa’da kışın gezilecek yerler listesinde olan Innsbruck’te sıcak olan otellerde 1-2 gün kalmak yeterlidir. Eğer kayak yapacaksanız bu süreyi artırabilirsiniz tabii. Innsbruck ucuz oteller için tıklayınız.

Kışın gidilmesi gereken ülkeler

Kışın gidilmesi gereken ülkeler – Avrupa’da gezilecek yerler – Innsbruck, Avusturya

5- Ljubljana, Slovenya – Avrupa’da kışın gezilecek yerler

Slovenya’nın en büyük şehri ve başkenti Ljubljana sakinliği ile dikkat çeken bir şehir. Kendine has mimarisi, köprüleri, kalesi, doğası ve diğer gezilecek yerleri ile gerçekten muhteşem bir şehir. Köprüler Şehri olarak da anılan Ljubljana küçük bir yer ama huzurlu bir tatil arayışında olanların rotalarına bu güzel şehri kesinlikle dahil etmeliler.

Ayrıca Paulo Coelho’nın ‘Veronika Ölmek İstiyor‘ adlı kitabı Ljubljana’da geçiyor. Öyle mütevazı bir şehir ki gelenin aşık olduğu bir yer. Zaten 2016 yılında ‘Avrupa Yeşil Başkenti‘ ödülünü almış bir şehir. Şehrin doğal yeşil alan oranı %46. Burada gezilecek bazı yerlerden bahsetmek gerekirse; Ljubljana Kalesi, Tivoli Parkı, Ejderha Köprüsü (Dragon Bridge), Üçlü Köprü (Triple Bridge), Preseren Meydanı vs.

Kışın gidilmesi gereken ülkeler arasındaki Slovenya’nın başkenti Ljubljana şehrinde kalmak için 2-3 gün yeterli. Ljubljana otel rezervasyonu yapmak için booking sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca en iyi otel rezervasyon siteleri yazısını da okuyun.

Kışın Avrupa'da tatil yapılacak yerler - Ljubljana

Kışın Avrupa’da tatil yapılacak yerler – Ljubljana Kalesi manzarası gezilecek noktalardan

Hazır Ljubljana’ya gelmişken Bled Gölü (Bled Lake) kesinlikle görülmeli, görmeden dönmemeli. Hele bir de kış mevsiminde Bled Gölü bir başka oluyor. Ben Ocak 2017’de buraya geldiğimde göl tamamen buz tutmuştu. Gölün çevresinde doğa ile iç içe yürümek inanılmaz keyifli bir şey. Bir tarafımda orman diğer tarafımda buz tutmuş bir göl. Buz tutmuş göl üzerinde yürüyerek gölün ortasında St. Maria Assumption Kilisesi’ne gitmek ilginç bir deneyim olmuştu benim için.

Şubat tatilinde yurtdışı gidilecek yerler arasında da tercih edebileceğiniz Bled’de ayrıca Bled Kalesi’ne kesinlikle çıkıp manzarayı bir de oradan seyredin. Bled’e ulaşım ise çok kolay. Ljubljana otobüs terminalinden kalkan otobüslere atlayıp bir kaç saate kolaylıkla buraya gelebiliyorsunuz. Dönüş için de aynı şekilde otobüslerle Ljubljana’ya geri dönebilirsiniz. Şu an tam hatırlamıyorum ama otobüs biletini gidiş-dönüş olarak alırsanız biraz daha ucuza geliyordu.

Kışın Avrupa'da gezilecek yerler - Bled

Kışın Avrupa’da gezilecek yerler – Sevgiliyle yapılacak aktiviteler – Slovenya turu Bled Gölü

6- Prag, Çekya – Kışın Avrupa’da Gezilecek Yerler

Ülkemizden de çok sayıda insanın ziyaret ettiği Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Tarihi yapısı, mimarisi ve gece hayatı ile insanı büyüleyen Prag, kışın Avrupa’da tatil yapılacak yerler arasında olmayı kesinlikle hak ediyor. Ayrıca sömestr tatilinde yurtdışı nereye gidilir diye kararsızsanız Prag sizin için iyi bir seçenek olacak.

Orta Avrupa’nın en romantik ve en turistik şehirleri arasında gösterilen Prag; ‘100 Kuleli Şehir‘, ‘Şehirlerin Anası’, ‘Avrupa’nın Kalbi’, ‘Altın Şehir’ gibi isimlerle de anılıyor.

Prag’da nereye gidilir diyenler için gezilecek yerler; Prag Kalesi, Karluv Most (Karl Köprüsü veya Charles Bridge), Aziz Vitus Katedrali, Astronomik Saat, Wenceslas Meydanı, Old Town Square. Şehirde barok mimarisinden çok sayıda esintileri görebilirsiniz. Tatil yapılacak en güzel yerler arasındaki Prag’ı yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz bu arada.

Prag dendiğinde akla ayrıca sınırsız gece hayatı da geliyor. Gidip deneyebileceğiniz çok sayıda kaliteli gece kulübü, bar, pub ve striptiz kulübü var. Emin olun Prag’da gece hayatı beklentinizi fazlasıyla karşılıyor. O yüzden kışın Avrupa’da nereye gidilir diye kararsızsanız, Prag tatil rotanızda mutlaka olmalı. Ayrıca tatil rotası demişken ülkemizde sıkça düzenlenen üçlü Viyana Prag Budapeşte turları sizin için uygun olabilir.

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan ve Şubat ayında gidilecek ülkeler listesindeki Çekya’nın başkenti Prag için 3 gün gezmek yeter diyebilirim ama şehri tam anlamıyla yaşamak için daha fazlasına ihtiyacınız da olabilir. Konaklama fiyatları genel olarak ucuz diyebilirim. Otel rezervasyonu için tıklayınız.

Kışın Avrupa'da gezilecek yerler

Kışın Avrupa’da gezilecek yerler – Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag ucuz şehirlerden

7- Krakow, Polonya

Doğu Avrupa’nın en tarihi şehirleri arasında olan Krakow eski şehri (old town) ve renkli gece hayatı ile ‘kışın Avrupa’da nereye gidilir’ sorusunun yanıtlarından bir tanesi. Krakow’un tarihi çok eskiye dayanır ki zaten Polonya sınırları içerisinde hayatın başladığı ilk yer ve en eski şehir olarak biliniyor. Şehrin tarihi dokusu ve mimarisi hiç bozulmamış. Ayrıca 2. Dünya Savaşı sırasında hiç bombalara maruz kalmaması da bunda önemli rol oynamış.

Krakow gezilecek yerler genellikle eski şehir (old town) bölgesinde. Yürüyerek bütün önemli turistik yerleri görebilirsiniz. Başlıca görülmesi gereken yerler; Rynek Glowny, St. Mary Kilisesi, Wawel Kalesi, Town Hall Tower, Barbican, St. Florian’s Gate. Ayrıca 2. Dünya Savaşı dönemini anlatan Schindler’s List (Schindler’in Listesi) filmindeki Oskar Schindler’in fabrikası da Krakow’da bulunuyor. Fabrika Krakow’un içinden geçen ve Polonya’nın en uzun nehri olan Vistül Nehri’nin diğer tarafında bulunuyor.

Doğu Avrupa’da gezilecek şehirler arasındaki Krakow’da kaç gün kalmalı diye sorarsanız en az 4 gün kalın. Otel araştırması için booking sitesini kullanabilirsiniz.

Kışın gidilmesi gereken ülkeler - Polonya

Kışın gidilmesi gereken ülkeler – Avrupanın gezilecek yerleri – Polonya, Krakow

Kışın Avrupa gezisi sırasında Krakow’a kadar gelmişken yapılması gereken 2 önemli şey daha var.

Birincisi; Auschwitz Nazi Toplama Kampı‘na gitmek. Krakow’dan buraya gitmek için günü birlik tur ayarlanabildiği gibi Oswiecim kentine trenle gidip oradan da Auschwitz Toplama Kampı Müzesi’ne kendi başınıza geçebilirsiniz. Ben Ocak 2016’da burayı ziyaret ettiğimde trenle tek başıma Auschwitz Nazi Kampını gezmiştim. Trenle ulaşım yaklaşık 2 saat falan sürüyor.

İkinci yapılması gereken şey ise Wieliczka Tuz Madeni (Wieliczka Salt Mine) gezisi yapmak. Burası da Krakow’a yakın ve trenle gidebileceğiniz bir yer. Burası çok büyük bir tuz madeni ve yerin 100 küsur metre altında. Buraya tek gitseniz bile rehber eşliğinde grup ile geziyorsunuz. Kışın hangi Avrupa ülkesine gidilir diye kararsız kaldıysanız burayı rotanıza ekleyin. Çünkü kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

Kışın Avrupa'da gezilecek yerler - krakow

Kışın Avrupa’da Gezilecek Yerler – Yerin 100 metre altında Wieliczka Tuz Madeni’ndeki bir chapel

8- Brugge, Belçika

Benim ilk kez ‘In Bruges‘ filminde gördüğüm ve daha sonra araştırıp ‘kesin gitmem gerek’ dediğim noktalardan bir tanesi Brugge.  Zaten bu tarihi şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunuyor. Gothik mimarisi, Orta Çağ’dan günümüze kadar korunarak gelmiş evleri ve su kanallarıyla Belçika’nın en özel ve güzel şehirlerinden biri. Zaten Kuzey’in Venedik’i olarak da isimlendiriliyor. Avrupa’nın en romantik şehirleri arasında diyebiliriz. Kışın sevgiliyle gidilecek tatil yerleri listesi yapsak, Brugge o listede de olmayı hak ediyor bence.

Dünya’nın en güzel Orta Çağ şehirlerinden Brugge’de gezilecek başlıca yerler; Brugge Çan Kulesi, Grote Markt, Belediye Binası, Burg Meydanı, Aziz Salvator Katedrali, The Church of Our Lady, Avrupa’nın tarihi hastanelerinden biri olan St. John Hastanesi (Sint-Janshospitaal Museum) vs. Şehri gerek yürüyerek gerekse hava durumu el verdiğince bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz.

Avrupa’nın en tarihi şehirleri ve kışın Avrupa’da gezilecek turistik yerler arasında olan Brugge’da 2 gün kalmak yeterli bence. Brugge’de nerede kalınır diyorsanız tıklayınız. Mayıs ayında gezilecek yerler rotasında da olabilecek bir yer ayrıca.

Kışın gidilmesi gereken ülkeler

Kışın gidilmesi gereken ülkeler – Avrupa’da nereye gidilir – Romantik yerlerden Brugge, Belçika

9- Münih, Almanya – Kışın Avrupa’da Gezilecek Yerler

Interrail seyahati duraklarından biri olan ve kışın gezilecek ülkeler arasındaki Almanya’nın Münih şehri oldukça ihtişamlı. Özellikle şehrin yakınlarındaki Neuschwanstein Castle‘i (Neuschweinstein Şatosu ya da Kalesi) görenleri büyülüyor. Müthiş mimarisi ve konumu sebebiyle Avrupa’da kışın tatil yapılacak yerler listesinde olmayı hak ediyor bence. Zaten bu şato Walt Disney‘in logosuna ilham veren şatolardan. Ayrıca yine bu bölgedeki Hohenschwangau Şatosu da görülecek yerlerden.

Ben Neuschwanstein Kalesi’ni ziyaret ettiğimde her taraf bembeyazdı. Karlar üzerinde yürüyüş yaparak şatonun bulunduğu tepeye yürümek gerçekten çok keyifliydi. Şatonun içerisine girmek için bilet almanız gerekiyor. Neuschwanstein Şatosu nasıl gidilir diye sorarsanız; buraya gelmek için Münih’ten trenle veya otobüsle (ben treni tercih etmiştim) ilk önce Füssen şehrine gelip, oradan da şehir içi otobüsleri ile şatonun bulunduğu bölgeye geliyorsunuz. Kesinlikle görülmesi gereken turistik noktalardan bir tanesi. Dolayısıyla kışın Almanya’da nereye gidilir sorusunuz yanıtı burası.

Şato dışında Münih’te gezilecek başlıca noktalar; Neues Rathaus (Belediye Binası), Marienplatz, Frauenkirche, İngiliz Bahçesi vs. Şehirde 2-3 gün kalmak bence yetecektir. Münih otelleri için tıklayın. Hazır Münih’e gelmişken Mozart’ın şehri olan Salzburg’a trenle gidip gezebilirsiniz. Salzburg’da kış mevsiminde kışın görülmesi gereken yerler arasında diyebiliriz.

Kışın gidilmesi gereken ülkeler

Kışın gidilmesi gereken ülkeler – Avrupa gezisi – Neuschwanstein Şatosu Münih, Almanya gezilecek turistik yerler

10- Tromso, Norveç

Kuzey ışıkları hangi ülkede ve nerede izlenir sorusunun diğer bir yanıtı Norveç’in Tromso şehri. Zaten burası kuzey ışıklarını izlemek isteyen çoğu gezginin tercih ettiği yerlerden bir tanesi. Çünkü burası kuzey ışıklarını izlemek için en uygun yerler arasında gösteriliyor. En iyi dönem ise Eylül ve Nisan ayları arasındaki dönem.

Kuzey Avrupa gezilecek yerler arasındaki Tromso’ya Polar Night dönemi olan Aralık ve Ocak aylarında giderseniz ilginç bir deneyimle de karşılaşabilirsiniz. Yani bu dönemde hava hep karanlık oluyor ya da konumunuza göre çok az aydınlanma oluyor. 24 saat gece oluyor gibi düşünebilirsiniz. Bunu deneyimlemek kulağa gerçekten çok ilginç geliyor.

Kışın sevgiliyle yapılacak aktiviteler listesinde olan Kuzey ışıklarını izlemek dışında Tromso şehrinde başlıca gezilecek yerler; Artric Cathedral, Tromso Limanı, Floya Dağı, Polar Müzesi vs. Şehir küçük olduğundan şehir içini bir günde rahatça gezebilirsiniz. Kış tatil yerleri arasındaki Tromso’da nerede kalınır derseniz booking üzerinden otel araştırması yapabilirsiniz.

kışın gidilmesi gereken ülkeler

Kışın gidilmesi gereken ülkeler, Avrupa’da tatil yapılacak yerler listesi, Tromso nerede – Norveç

Kışın (Aralık, Ocak, Şubat aylarında) gezilecek Avrupa şehirleri için anlatacaklarım bu kadar. Elbette bu liste dışında çok daha fazlası var aslında. Yaz yaz bitmez zaten. Eğer havalar biraz ısınınca tatil yapmak isterseniz alternatif olması açısından Mart ayında gezilecek yerler yazısına bir göz atın derim ben.

Sizin de Avrupa’da kışın gidilecek turistik yerler, nereye gidilir, yurtdışı tatil yapılacak yerler gibi konularda önerileriniz varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Cevapla