Vizesiz Balkan Ülkeleri Hangileri

Vizesiz Balkan Ülkeleri tarihi, muhteşem doğasıyla yurtdışında gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bu sebeple  zaten ülkemizden çoğu gezgin vizesiz Balkan turu yapıyor. Çünkü otobüsle Balkan turu ve gezisi, hem bütçeyi çok fazla zorlamamasıyla hem de ülkemize yakın olması sebebiyle dikkat çekiyor. Vizesiz yurtdışı turları arasında en çok tercih edilen turlardan. Balkan ülkeleri nereler hangileri; Güneydoğu Avrupa’da yer bu coğrafya, ülkemizin Trakya bölümünü de kapsayan bir alan. Burada konumlanan ülkeler ise Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Slovenya.

Balkan coğrafyasında Osmanlı’dan kalma eserlerin yanında farklı kültürleri görmek bu bölgedeki ülkeleri cazip kılıyor. Bu yazıda Balkanlardaki vizesiz seyahat edilen ülkeleri ve bu ülkelerdeki gezilecek yerleri anlattım. Tatile çıkmadan önce de tatilinizi kolaylaştıracak en iyi seyahat uygulamaları yazısına da mutlaka göz atın derim.

balkanlar nerede

Balkanlar nerede – Vizesiz Balkan Ülkeleri Haritası

Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri Hangileri

Vizesiz seyahat ya da vizesiz yurtdışı turları denilince akla hemen vizesiz balkan ülkeleri geliyor. Hem ucuz olması hem de vize derdi olmaması nedeniyle insanlar vizesiz yurtdışı tatili için ilk olarak vizesiz Balkanlar’ı tercih ediyor.  Ayrıca bu bölgeye otobüsle yurtdışı turları da çokça düzenleniyor. Bu ülkeleri aynı zamanda vizesiz Avrupa ülkeleri sınıfına da sokabiliriz.

Genel olarak bahsetmek gerekirse Türkiye için vizesiz tüm ülkeler ve yeşil pasaport ile gidilen yerler listeleri için de bu yazılarımı okuyabilirsiniz. Bunun haricinde yeşil pasaport ile ilgili bilmeniz gerekenler için bu yazımı okuyabilirsiniz.

Balkan turları vizesiz olduğu için sadece uçak bileti alarak bu ülkelere kolayca seyahat edebiliriz. Ama pasaport kontrolünde otel rezervasyonu ile dönüş biletini sorabilirler. Bu belgeleri yanınızda bulundurmakta fayda var bence.

Vizesiz Balkan ülkelerinde herkes için bir şeyler var. Kültür turizmi, tarih, deniz, gece hayatı, yeme-içme vs… Tabiri caizse dizimizin dibindeki bu güzel bölge kesinlikle görülmeyi hak ediyor. En güzel Balkan ülkesi hangisi diye sorarsanız, hepsinin kendi içinde ayrı bir özelliği ve güzelliği var.

Balkanlarda vize istemeyen ülkeler hangileri?

 • Sırbistan
 • Bosna-Hersek
 • Kosova
 • Karadağ
 • Makedonya
 • Arnavutluk

1 – Sırbistan

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, vizesiz Balkan turu yapanların çoğunlukla tercih ettikleri ilk durak. Daha önce dağılan Yugoslavya’nın yönetim merkezi olan Belgrad, Osmanlı döneminden de izler taşıyor. Ayrıca Sırbistan kültürüyle, doğasıyla, yemekleriyle de kesinlikle ziyaret edilmesi gereken vizesiz Balkan ülkeleri arasında bulunuyor.

Sırbistan gece hayatı, Balkanlar’ın ve Avrupa’nın en iyi gece hayatına sahip. Özellikle Belgrad gece hayatı inanılmaz hareketli.

Balkan Turu Nerelere Gidilir: Sırbistan gezilecek yerler

 • Belgrad: Balkanlar’ın parlayan yıldızı olan Sırbistan başkenti Belgrad, Balkanlar gezi rotalarının en başında geliyor. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada bulunan Belgrad doğasıyla eşsiz bir konuma sahip. Belgrad gezilecek yerler, başta Kalemegdan olmak üzere diğer tarihi yerler de kesinlikle görülüp, Belgrad gece hayatı yaşanmalı. Şehirde toplu taşıma kullanmak isteyenler Belgrad şehir içi ulaşım konusunda buradan bilgi alabilir.
 • Novi Sad: Novi Sad, Belgrad’dan günü birlik gelip gezebileceğiniz küçük bir yer. Burası Vojvodina bölgesinin başkenti. Vojvodina neresi diye sorarsanız; Sırbistan’ın kuzeyindeki özerk bir bölge. Novi Sad şehrinde görülmesi gereken yerlerin başında şehirdeki kiliselerle Petrovaradin Kalesi geliyor.
 • Niş: Sırbistan’ın 3. büyük şehri olan Niş, Balkanlardaki en eski yerleşim yerlerinden biri. Aynı zamanda Bizans Kralı 1. Konstantin (Büyük Konstantin)’in doğum yeri. Tarihi yerleri ile Balkanlar gezilecek yerler listesinde bulunmalı.
 • Novi Pazar: Kosova sınırına yakın olan bu şehirde daha çok Boşnaklar ve Türkler yaşıyor. Anadolu şehrini andıran bu şehirde görülmeye değer.
 • Golubac: Rota bakımından çok ters noktada olan Golubac Romanya sınırında. Burada görülecek yer tarihi Golubac Kalesi.
 • Fruska Gora Milli Parkı & Golija Milli Parkı: Yeşil orman ve doğa sevenler bu milli parkları da görmek isteyebilirler.

Sırbistan vize istiyor mu: Vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki Sırbistan 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla vizesiz.

Sırbistan para birimi: Sırp Dinarı

vizesiz otobusle balkan tutu

Vizesiz otobüsle Balkan turu – Sırbistan başkenti Belgrad Kalemegdan Manzarası 

2- Bosna-Hersek

Yakın zamandaki Bosna Savaşı’nın acısını en çok hisseden Bosna Hersek, yeniden doğmuş gibi güzelliği ile karşımıza çıkıyor. Balkanlardaki kültürel çeşitliliğe en çok sahip ülke desek yanlış olmaz. Zaten Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ‘Avrupa’nın Kudüs’ü’ olarak anılıyor. Camilerde ezan sesleriyle kilise çanlarını art arda duymak mümkün. Ayrıca şehirde sinagoglar da bulunuyor.

Ülkede çok sayıda Osmanlı döneminden kalma eser var. Tarihi geçmişinden, kültürel çeşitliliğinden ve ayrıca güzel doğasından dolayı burası vizesiz Balkan turlarının olmazsa olmazı. Boşnak köftesi ‘cevapi’ ile Boşnak böreğini mutlaka deneyin.

Bosna Hersek gezilecek yerler;

 • Saraybosna (Sarajevo): Saraybosna gezilecek yerlerden bahsetmek gerekirse şehirdeki tarihi camilerin yanı sıra, meydandaki meşhur Sebil, Başçarşı, 1. Dünya Savaşı başlamadan Avusturya-Macaristan veliahtının üzerinde öldürüldüğü Latin Köprüsü başlıca görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca Saraybosna gece hayatı da oldukça hareketli.
 • Mostar: Vizesiz Balkan turu yapanların bir durağı ise kesinlikle Mostar olmalı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve müthiş mimarisi ile Mostar Köprüsü görülmeye değer tarihi bir yapı. Mostar gezilecek yerler listesi için tıklayın.
 • Jajce: Çok fazla bilinmeyen dünyanın en güzel şelalelerinden biri olan Pliva Şelalesi burada bulunuyor. Ziyaret edilmeye değer bir doğa harikası.
 • Pocitelj (Poçitel): Neretva Irmağı’nın yanı başına kurulmuş olan bu küçük köyün tarihi de Osmanlılar’a kadar gidiyor. UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Pocitelj ‘Taş Kent’ olarak anılıyor. Mostar’a 30 km uzaklıkta. Balkanlar gezilecek yerler arasında.
 • Banja Luka: Burası çok fazla bilinen bir şehir değil ama Bosna’nın en büyük ikinci şehri ve Sırp Özerk Cumhuriyet’nin başkenti. O  yüzden Banja Luka nerede, gezilecek yerler var mı diye merak edenler olabilir. Şehirde çok fazla bir şey yok ama diğer şehirlere göre daha modern diyebiliriz.
 • Bosna Hersek’te gezilecek diğer yerler ise Stolac, Trebinje ve Travnik.

Saraybosna ve Bosna Hersek vize istiyor mu: 60 güne kadar vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki Bosna’da Balkan gezisi yapabilirsiniz.

Bosna Hersek para birimi: Konvertible Mark.

Balkanlardaki ülkeler bosna hersek

Balkanlardaki Ülkeler Bosna-Hersek Gezilecek yerler – Görülecek şelalelerden Jajce Pliva

3- Kosova

Vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki Kosova, Avrupa’nın ve Dünya’nın en genç ülkelerinden biri. 2008’de bağımsız olan ülke diğer balkan ülkeleri gibi Osmanları izlerini hala taşıyor. Tarihi yerleri görmeye değer bir ülke olan Kosova, gece hayatı eğlencesi bakımından ise normal sayılır.

Kosova bölgede bulunan fakir ülkelerden biri. Sırbistan ile diplomatik krizi hala devam ediyor. Örneğin komşu olmalarına rağmen Kosova’dan Sırbistan’a geçiş yapamıyorsunuz. Çünkü Sırplar tanımıyor. Ama ilginç bir biçimde Sırbistan’dan Kosova’ya giriş yapabiliyorsunuz.

Kosova gezilecek yerler:

 • Priştine: Kosova’nın başkenti Priştine ülkenin en büyük şehri. Balkanlar vizesiz turunda görülmesi gereken şehirlerden. Şehirdeki tarihi camiler, kiliseler, Rahibe Teresa Caddesi, saat kulesi gibi noktalar Priştine gezilecek yerler listesinde. Ayrıca Kosova gece hayatı başkent Priştine şehrinde beklentileri karşılıyor.
 • Prizren: Kimilerine göre Kosova’nın en güzel şehri olan Prizren uzun yıllar Osmanlı himayesinde kalan bir şehir. Aynı zaman Osmanlı’nın mücevher şehri olarak da biliniyor. Görülmesi gereken tarihi yerler var. Ayrıca şehirde 10bin civarı Türk yaşıyor.
 • Gracanica Manastırı: Bir Sırp Ortodoks Manastırı olan Gracanica Manastırı 1321 yılında, 6.yy’dan kalma bazilika kalıntıları üzerine inşa edilmiş. 1990’da Olağanüstü Önemde Bir Kültür Anıtı olarak ilan edilmiş. 2006’da ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış.

Kosova başkenti Priştine vize istiyor mu: 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizesiz Balkan ülkeleri arasında bulunuyor.

Kosova para birimi: Euro

Vizesiz Balkan ülkeleri turu Kosova gezilecek yerler Prizren

Vizesiz Balkan ülkeleri turu – Kosova gezilecek yerler Prizren

4- Karadağ

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında yer alan Karadağ, doğal güzellikleri, plajları, efsane manzaraya sahip Kotor Körfezi ve çılgın Budva gece hayatı ile Avrupa’nın ve Balkanlar’ın gelişmekte olan küçük bir ülkesi.

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da gezilecek yerler çok fazla değil ama otobüsle balkan turu yapıyorsanız mecbur buraya uğramak zorunda kalabiliyorsunuz. Eskiden Sırbistan ile birleşik ülke olan Karadağ ülkesinde gezilecek yerler nerede, neresi gezilir?

 • Kotor: Eski şehir (Stari Grad) ve muhteşem Kotor Körfezi manzara ile Kotor, Balkan gezisi yapanların mutlaka uğraması gereken bir şehir. Aynı zamanda Adriyatik Denizi’nin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kotor, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.
 • Budva: Karadağ gece hayatı denince akla Budva gelir. Ayrıca çok güzel plajlara da sahip olan Budva, vizesiz balkan turu rotalarının olmazsa olmazı. Tek dezavantaj özellikle yaz aylarında çok kalabalık olabiliyor. St. Nikola Adası ve Sveti Stefan Adası, Budva gezilecek yerler arasında.
 • Durmitor Milli Parkı: Ülkenin kuzeyinde bulunan milli park, Karadağ’ın saklı cenneti olarak anılmakta. Durmitor Milli Parkı’nda ayrıca Dünyanın ikinci ve Avrupa’nın ise en derin kanyonu olan Tara Kanyonu bulunuyor. UNESCO tarafından koruma altına alınan bu milli parkı vaktiniz varsa ziyaret edebilirsiniz.
 • Ulcinj: Denize girmek için Budva’ya alternatif olarak düşünebilirsiniz. Çünkü Budva kadar kalabalık değil. Ülkenin güneyinde küçük bir şehir olan Ulcinj vizesiz Balkan turu rotasılarına eklenebilir.
 • Cetinje: Karadağ’ın eski başkenti de Balkanlar turu tatil listesinde olmalı.

Karadağ vize istiyor mu: 180 günü aşmamak şartıyla Karadağ 90 gün vizesiz gidilen Balkan ülkeleri arasında.

Karadağ para birimi: Euro

Vizesiz Balkan ülkeleri Karadağ Kotor Körfezi

Vizesiz Balkan ülkeleri – Karadağ Kotor Körfezi

5- Makedonya

Vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki Makedonya, diğer Balkan ülkeleri gibi doğasıyla ve tarihiyle Türkiye’den vizesiz Balkan turu yapanların gözdesi. Zaten ülkeye en çok gelen yabancı turistlerin başında Türkler geliyor. Makedonya’nın başkenti Üsküp, Belgrad gibi vizesiz balkan turu rotasının başlangıç noktası olarak tercih edilebilir.

Balkanlarda görülecek ülkelerden olan Makedonya’da gezilecek yerler ve şehirler:

 • Üsküp: Vardar Nehri’nin kenarına inşa edilmiş bir şehir olarak Üsküp aynı zamanda ‘Heykeller Şehri’ olarak da anılıyor. Çünkü çok sayıda heykel yapılmış. Üsküp gezilecek yerler listesinin başında Taş Köprü, Eski Türk Çarşısı, Kale gibi yerler geliyor. Ayrıca Makedonya başkenti Üsküp gece hayatı da çok hareketli. Üsküp gezi rehberi ve seyahat notları için tıklayınız.
 • Matka Kanyonu: Dünyanın doğa harikaları arasında gösterilen Matka Kanyonu nerede diye sorarsanız Üsküp’e 16 km uzaklıkta bulunuyor. Vizesiz Balkan ülkeleri turu rotasına kesinlikle eklenmesi gereken eşsiz bir yer.
 • Ohrid: Makedonya’nın İncisi olarak anılan Ohrid, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunuyor. Makedonya’nın en turistik ikinci yeri. Ohrid Gölü’nün daha da güzelleştirdiği şehir küçük olmasına rağmen, birçok gezilecek tarihe yerlere sahip. Ohrid gezilecek yerler listesine bakın derim.
 • Struga: Ohrid Gölü’nün kuzeyinde yer alan bu şirin şehirde, Struga Şiir Akşamları Festivali düzenleniyor. Balkanlarda gezilecek yerler listesindeki Struga’ya günübirlik gidebilirsiniz.
 • Bitola (Manastır): Bitola’da Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı Manastır Askeri İdadisi bulunuyor. Ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Makedonya vize istiyor mu? 90 günü aşmamak şartıyla Makedonya Vizesiz Balkan Ülkeleri arasında.

Makedonya para birimi: Makedon dinarı.

Vize istemeyen balkan ülkeleri

Vize istemeyen Balkan ülkeleri hangileri – Makezdonya başkenti Üsküp Taş Köprü gezilecek yerler

6- Arnavutluk

Arnavutluk, Balkan Yarımadası ile İtalya arasındaki deniz hangisidir sorusunun cevabı olan Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan ve tarihi geçmişi ile güzel bir ülke. Osmanlı ve İtalya izleri, Balkan kültürü ile harmanlanınca Avrupa’nın en farklı ülkeleri arasında gösteriliyor. Halkın çoğunluğu İtalyanca biliyor. Vizesiz balkan turu rotasında kesinlikle olması gereken Arnavutluk, en ucuz yurtdışı tatili yapılabilecek yerler arasında.

Dünyanın en büyük mafyalarından birkaç tanesi vizesiz Balkan ülkeleri listesindeki Arnavutluk’ta bulunuyormuş. Bu yüzden çok fazla kaçak araba ülkeye sokuluyor. Balkan turunda gezilecek yerler listesindeki Arnavutluk’ta nereler görülmeli:

Arnavutluk gezilecek yerler:

 • Tiran: Arnavutluk başkenti Tiran, tarihi yapısıyla vizesiz balkan ülkeleri turu rotasında yer alıyor. Tiran’da gezilecek yerler şehir merkezindeki İskender Bey meydanı yakınlarında. Yürüyerek her yeri 1 günde gezebilirsiniz. Tiran gece hayatı da şehre renk katan diğer unsur.
 • Berat: Safranbolu evlerinin bolca olduğu Arnavutluk’un en güzel şehirlerinden Berat UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Balkanlarda görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. ‘Bin pencereli şehir’ olarak anılıyor.
 • Elbasan: Elbasan Kalesi ile Saat Kulesi görülmesi gereken yerler. Ayrıca Elbasan tava nereye ait sorusunun cevabı bu şehirde.
 • İşkodra: Arnavutluk’un tarihi merkezi desek yeridir. 2000 yıldan fazla ömrü olan Rozafa Kalesi, Arnavutluk’un en ünlü kalelerinden.
 • Kruja: Arnavutluk’un en güzel tarihi kasabalarından. Osmanlı’dan kalma tarihi yapılar çokça bulunuyor.
 • Ksamil: Arnavutluk’un güneyinde yer alan Ksamil, tatil yapılabilecek dünyanın en ucuz plajları arasında gösteriliyor. Özellikle yabancı turistlerin gözde tatil yerlerinden biri.
 • Saranda: Güneyde yer alan Arnavutluk Rivierası’nın gözde tatil noktalarından. Balkanlar deniz turizmi için ziyaret edilmesi gereken bir yer. Saranda’da Arnavutluk gece hayatı oldukça canlı.
 • Vlore: Tarihi yerleri ile ülkenin üçüncü kalabalık şehri olan Vlore’nin aynı zamanda Adriyatik Denizi’ne kıyısı bulunuyor. Vizesiz Balkanlar turu rotasında olması gereken şehirlerinden.

Arnavutluk vize istiyor mu? Ucuz tatil arayanlar için 90 güne kadar vizesiz bir ülke.

Arnavutluk para birimi: Lek

arnavutluk denize girilecek yerler

Balkanlarda gezilecek yerler, Arnavutluk denize girilecek plajlar – Saranda Shpella e Pellumbave

Vizesiz Balkan Ülkeleri Arasında Ulaşım Nasıl

Vizesiz Balkan turu yaparken dikkat edilmesi şeylerin başında güzel bir Balkan rotası çizmek geliyor. Belgrad veya Tiran’dan başlayarak otobüsle Balkan turu yapmak çoğu gezginin takip ettiği güzergahlardan. Ama tabii bu sizin tatiliniz. Dolayısıyla nereyi daha çok görmek istiyorsanız ona göre tatil planı yapabilirsiniz.

Başlangıç noktası için önemli etkenlerin başında Balkanlara ucuz uçak bileti bulmak geliyor. Nereye ucuz bilet bulursanız oradan tura başlamak daha mantıklı. Ona göre kendi rotanızı çizebilirsiniz.

Balkanlara en ucuz nasıl gidilir?

Ucuz uçak bilet siteleri arasındaki skyscanner üzerinden arama yapabilirsiniz. Ayrıca Balkanlara en ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Vizesiz otobüsle Balkan turu çok yaygın. Ama arabayla Balkan turu yapacaksanız o konuda çok bir fikrim yok açıkçası. Ben burada kısaca otobüsle Balkan turu hakkında bilgiler vereceğim.

Balkanlarda otobüs kullanımı çok yaygın olduğu için ülkeler arası ulaşım otobüsle çok kolay. Çoğu yere otobüs bileti bulabilirsiniz. Tek sorun zamanı iyi ayarlamak. Bunun için de o ülkeye varır varmaz otobüs kalkış saatlerini öğrenmek gerekiyor.

Otobüslerde bagajınız varsa sizden ekstra 1 Euro gibi cüzi bir miktar ücret talep edebilirler, şaşırmayın. Otobüsler gelişmiş değil. Bizdeki gibi numaralı otobüs bileti falan beklemeyin.

Balkanlar otobüs bileti için ayrıca bölgedeki otobüs firmaların varsa internet sayfalarından rezervasyon yapabilirsiniz. Balkanlar otobüs bileti için bu sitelere göz atabilirsiniz; Balkanviator, busticket4me, getbybus, rome2rio.

Balkan turu vizesiz olarak yapılabildiği gibi eğer Schengen vizeniz varsa, tatil planınıza Hırvatistan ile Slovenya’yı da dahil edebilirsiniz.

Vizesiz Balkan Ülkeleri Sınır Geçişleri

Sınır geçişlerinde ben hiç problem yaşamadım. Ama pasaportunuz yeni veya herhangi damga yoksa ‘nereye gidiyorsanız, ne yapacaksın, kaç paran var gibi’ klasik sorulara muhatap olabilirsiniz. Yine de net cevap verirseniz hiç bir sorun yaşamazsınız.

Otobüsle balkan turu yaparken dikkat edilecek şeylerin başında Kosova’dan Sırbistan’a geçiş yapamıyorsunuz. Çünkü Sırbistan Kosova’yı tanımadığından dolayı Kosova’yı kendi toprağı gibi görüyor. Dolayısıyla Kosova’dan Sırbistan’a geçiş için ilk olarak Üsküp’e geçip oradan Sırbistan topraklarına ayak basabilirsiniz. Priştine’den Üsküp’e nasıl geçilir veya gidilir diye sorarsanız ben otobüsle geçmiştim.

Diğer önemli bir nokta ise Saraybosna ya da Mostar’dan Karadağ’a geçmek istediğinizde bazı otobüsler Hırvatistan üzerinden gidiyor. Dolayısıyla bunun için Schengen Vizesi lazım. Bu rotayı izleyecekseniz otobüs güzergahını mutlaka sorun.

Ben Mostar’da kaldığım hostelin sahibi, ücret karşılığı Karadağ’a kendi arabasıyla turist götürüyordu. Schengen Vizeniz yoksa kaldığınız yere sorup, bu şekilde hizmet verip vermediklerini öğrenebilirsiniz.

Vizesiz Balkan Ülkeleri Konaklama

Balkanlarda konaklama konusunda rahat olun. Her kesime uygun kaliteli ve güvenli otel veya hostel kolayca bulabilirsiniz. Bunun için Booking veya hotelscombined sitelerinden araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca ucuza konaklama tesislerini kolayca bulmak için online otel rezervasyon siteleri yazısına da göz atmanızı tavsiye ederim. Ekstra olarak Airbnb nedir güvenilir mi yazısı da konaklamanızda size yardımcı olacaktır.

Vizesiz Balkan Ülkeleri Yeme-İçme

Balkan yemekleri bize yakın mutfak kültürüne sahip. O yüzden Balkan mutfağının yemeklerini seveceğinizi düşünüyorum. Et yemekleri çok yaygın ve çok lezzetli. Balkan yemek fiyatları da yediğiniz yere göre değişir ama pahalı değil genel olarak.

vizesiz balkan ülkeleri

Vizesiz Balkan Ülkeleri nereler, hangileri – Bosna’da ne yenir – Boşnak Köftesi Cevapi 

‘Vizesiz Balkan Ülkeleri Hangileri ve en iyi tatil turu hangisi’ sorularından yola çıkarak hazırladığım ‘Balkanlar Gezi Rehberi‘ blog yazısında anlatacaklarım bu kadar. Umarım faydalı olmuştur.

Cevapla