Tazı Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir? Bilinmesi Gerekenler

Tazı Kanyonu, efsanevi manzarası ile Antalya ilindeki en göz alıcı noktalarından. Panoramik manzarası sayesinde ünü dünyaya yayılmış bir yer. Yerli ve yabancı turistlerin yaz kış ziyaret ettiği kanyon, Akdeniz’in doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor. Bilgelik Vadisi olarak da bilinen bölge, uçurumun kenarında kamp yapacak maceraperest gezginlerin uğrak duraklarından biri haline dönüştü. Antalya’nın turistik yerlerinden biri olan bu destinasyonu günü birlik de gezebilirsiniz. Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan ‘Tazı Kanyonu nerede, nasıl gidilir, kamp yapılır mı, ulaşım’ gibi konular hakkında bilgileri bu gezi rehberi blog yazısında bulacaksınız.

tazı kanyonu nerede nasıl gidilir

Tazı Kanyonu nerede, nasıl gidilir, Manavgat ile arası kaç km, yol tarifi, kamp alanı, yorumlar

Tazı Kanyonu Gezi Rehberi

Türkiye’nin cennet köşeleri arasında bulunan Antalya’nın tarihi ve doğal güzellikleri saymakla bitmez. Bunlardan birisi de hem gezginlerin hem de kampçıların gözdesi olan Tazı Kanyonu. Büyüleyici Köprüçay manzarası ile fotoğrafçıların ve doğa severlerin hayran kaldığı bir yer. Instagram gibi sosyal medya mecralarında da burası ile ilgili sık sık paylaşım yapılmakta.

Türkiye’nin en güzel manzaralarından birine ev sahibi yapan kanyonun derinliği 200 ile 400 metre arasında değişiyor. O yüzden buraya geldiğinizde sarp kayalıklar size görsel şölen sunacak. Bunun yanında rafting, kaya tırmanışı, doğa yürüyüş turları ve kampçılık gibi aktivitelerle maceraperestlerin ilgi odağı oldu. Hayatınıza biraz olsun hareketlendirmek isterseniz Manavgat gezilecek yerler listesinde de bulunan bu destinasyonu tatil rotanıza ekleyebilirsiniz.

tazı kanyonu köprülü kanyon milli oarkı

Tazı Kanyonu – Köprülü Kanyon Milli Parkı nerede – Beşkonak Antalya gezilecek yerler

Turizm konusunda adını yeni yeni duyurmaya başlayan Bilgelik Vadisi yeni keşfedilmiş bir nokta. O yüzden bölge hala çok bakir ve el değmemiş güzellikte. Uçurumun kenarında herhangi bir güvenlik önlemi bile yok. Burası için değil ama bazen haberlerde görüyoruz selfie çekmeye çalışıp hayatını kaybedenleri. O yüzden dikkat etmekte fayda var.

Tazı Kanyonu Nerede & Nasıl Gidilir?

Tazı Kanyonu nerede, nasıl gidilir, ulaşım zor mu, yol tarifi gibi konular insanların kafasında soru işareti oluşturuyor. Çünkü anayol üzerinde yani Antalya – Manavgat yolunda burası ile ilgili yönlendirme bulunmuyor. O yüzden kaybolmamak için hangi kavşaktan döneceğinize veya hangi yoldan devam edeceğinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Nasıl gidilir konusuna geçmeden önce konum olarak nerede ondan bahsedelim. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Gaziler Köyü’nde yer alıyor. Kuzey’de ise Isparta‘nın Sütçüler ilçesi en yakın yerleşim yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Diğer yerleşim yerleriyle önemli yollara olan uzaklığı ise şöyle:

  • Köprülü Kanyon Milli Parkı’na olan uzaklığı 16 kilometre.
  • Antalya – Manavgat Yolu Taşağıl Kavşağı’na 58 km.
  • Türk Riviera’sı olarak da anılan Antalya Şehir Merkezi’ne kilometre 106 km.
  • Manavgat İlçe Merkezi’ne 82 km uzakta.
  • Serik’e olan mesafesi 61 kilometre,
  • Türkiye’nin en güzel sahillerine ev sahipliği yapan Alanya‘ya ise km, Gazipaşa‘ya ise 184 kilometre uzaklıkta yer alıyor.
tazı kanyonu nerede nasıl gidilir yol tarifi harita

Tazı Kanyonu nerede, nasıl gidilir, yol tarifi, Antalya ile arası kaç kilometre – Harita

Nasıl Gidilir?

Antalya Tazı Kanyonu ulaşım ve nasıl gidilir konusu biraz meşakkatli. Kilometre bazında çok uzak mesafede yer almasa da virajlı ve rampalı yolları ile bazı sürücüler için yolculuk yorucu gelebilir. Ama çam, sedir, karaçam, Toros göknarı, saf selvi gibi ağaç türlerinin oluşturduğu yemyeşil orman arasında yolculuk yapmak keyifli oluyor. O yüzden gözünüz korkmasın.

Öncelikle Antalya – Manavgat devlet yolu üzerindeki Köprülü Kanyon Milli Parkı tabelasını gördüğünüz kavşaktan sapmanız gerekiyor. Ardından yaklaşık 3 kilometre sonra bir döner kavşak yolunuza çıkacak. Burada Köprülü Kanyon ve Beşkonak tabelalarını takip edin. Bundan sonra hiçbir yöne sapmadan devam edeceksiniz.

Sol tarafınızda Köprüçay olacak şekilde yola edeceksiniz. Daha sonra sola dönüşü gösteren ‘Tazı Kanyonu’ diye trafik levhası göreceksiniz. Oradan sola döndükten sonra 12 kilometre daha devam edeceksiniz. Yolun sol tarafında bir tane gözlemeciyle ATV araçlarını göreceksiniz. Bazı insanlar burayı için arabayla gidilen son nokta olarak belirtse de ATV araçlarının gittiği yoldan arabayla gidebiliyorsunuz.

bilgelik vadisi manavgat gezilecek yerler

Bilgelik Vadisi hakkında bilgi – Manavgat Gezilecek Yerler – Akdeniz Bölgesi doğal güzellikler

Bahsettiğim bu yol ise asfalt değil. Toprak olan yol bayağı bozuk. Ama arabanızın altı yere yakın değilse birinci vitesle hiçbir sorunla karşılaşmadan gidebilirsiniz. Bu toprak yolun uzunluğu ise yaklaşık 1 buçuk kilometre. Yolun sonunda bir tane daha gözlemeci var. Arabanızı oraya ücretsiz şekilde park edebilirsiniz. Belirtmeden geçmeyeyim; En yakın akaryakıt benzin istasyonu 50 kilometre uzaklıkta bulunduğundan mütevellit deponuzda yeteri kadar yakıt olup olmadığından emin olun.

Toplu Taşıma İle Ulaşım

Buraya gelmek için en hızlı yöntem özel araçla gelmektir. Ama aracınız yok ise ilk olarak ilçeler arası minibüsle Serik ilçesine gelin. Ardından başka bir dolmuşa binerek Köprülü Kanyon Milli Parkı’na gelebilirsiniz. İşte buradan sonra toplu taşıma yok diye biliyorum. Ya buradaki rafting firmalarıyla anlaşacaksınız ya da otostop ile şansınızı deneyeceksiniz. Diğer alternatif ise yürümek…

Türkiye’de tatil yapılacak yerler arasındaki Antalya’ya nasıl gidilir diye soranlar için hem kara yolu hem de hava yolu ile sorunsuz şekilde gelebilirsiniz. Uçakla gelecekler için Antalya Havaalanı, şehrin doğu tarafındaki Aksu ilçesinden önce yer alıyor. Havalimanında araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Hava yolunu kullanacaklar için ‘Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ ile ‘En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ yazılarını tavsiye ederim. Böylece seyahat masraflarını bayağı indirmiş olursunuz.

Tazı Kanyonu Yürüyüş Parkuru

Yukarıda arabayla gidilen en son noktaya kadar anlattım. Şimdi ise yürüyüş zamanı… Muhteşem panoramik manzaraya şahit olmak için orman içerisinde 330 metre yürümeniz gerekiyor. Parkurda veya patikada yürüyüş yapmanın herhangi bir zorluğu yok. 5 dakika gibi kısa yürüyüşün ardından internette gördüğünüz o doyumsuz manzara karşınıza çıkıyor. Giriş ücreti ise bulunmuyor.

Bu arada aracınız bu toprak yol için uygun değilse ATV kiralayabilirsiniz. Gidiş dönüş olmak üzere fiyatı 60 Türk Lirası kiralama ücreti var. Ama her halükarda 330 metre yürümeniz gerekecek. Bu arada nerede olursanız olun yerinizi gösteren ve en iyi seyahat uygulamaları arasında bulunan Maps.me aplikasyonunu mutlaka telefonunuza indirmenizi tavsiye ederim.

yürüyüş parkuru maps me uygulaması

Yürüyüş Parkuru – Maps.me Uygulaması

Manzara

Sarp kayalıklar ile dik yamaçlardan oluşan derin vadi ve vadi tabanında akan Köprüçay manzarası adeta ressamın elinden çıkan bir tablo gibi. Göz kamaştıran bu manzaraya daha yakından bakmak için güzel noktalar var. Ama dikkat etmek lazım aşağı taraf uçurum. Dengenizi kaybedebilirsiniz. Çünkü hiçbir güvenlik önlemi bulunmuyor. Özellikle sağ taraftaki uçurum, kanyonun en derin ve yüksek noktalardan.

Birbirinden güzel fotoğraf karelerini burada yakalayabilirsiniz. Hele akşamüstü vadiye karanlık çökmeye başlayınca daha enterasan bir görüntü ortaya çıkıyor. Sanki dibi görünmeyen boşlukmuş gibi hissediyorsunuz. Akdeniz Bölgesi’nin en güzel doğal güzellikleri arasında gösterilen Bilgelik Vadisi mutlaka görülmeli.

beşkonak tazı kanyonu nerede

Beşkonak Tazı Kanyonu nerede – Antalya Manavgat Gaziler Köyü yolu üzerinde – Kamp alanları

Antalya Tazı Kanyonu Kamp ve Rafting

Antalya’da kamp yapılacak yerler arasında en elverişli yerlerden birisi de Tazı. Kanyon bölgesinde çadır kurulacak çok fazla nokta var. Uçurumun kenarına bile çadır kuran var. Ama dikkat etmek lazım çok riskli. Olası sert rüzgarlarda çadırınızı iyi bağlamamışsanız eğer uçabilirsiniz. Ondan dolayı orman içlerine doğru kazıkları iyi çaktığınızdan, ipleri son derece gerdiğinizden emin olun.

Güvenlik şeridi gibi önlemler olmaması başka riskler de doğuruyor. Örneğin uçurum kenarında kamp kurarsanız gece zifiri karanlıkta veya sabahları uyku sersemliğinden dolayı dengenizi kaybedebilirsiniz. Haliyle olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu arada su gibi ihtiyaçlarınızı gözlemeciden karşılayabilirsiniz.

Bölge bitki ve hayvan türleri bakımından biyoçeşitliliği zengin yerlerden. Civarda yetişen başlıca memeli türleri şöyle; yaban keçisi, geyik, vaşak, tavşan, sansar, ayı, karakulak, tilki, kurt gibi hayvanlar. Gözlemleyebileceğiniz başlıca kuş türleri ise şöyle; kaya kırlangıcı, kaya kiraz kuşu, kartal, ebabil, kızıl akbaba, kuyrukkakan gibi kuşlar.

köprülü kanyon rafting turu

Köprülü Kanyon rafting turu – Antalya’da yapılacak aktiviteler – Manavgat gezilecek yerler

Köprüçay rafting yapmak için Türkiye’nin en elverişli debisine sahip nehirlerden biri. Haliyle buraya kadar gelmişken kesinlikle rafting yapmanızı öneririm. Köprülü Kanyon’dan başlayan rafting turu 14 kilometrelik macerası bol bir parkura sahip. 2021 yılı rafting ücreti 80 TL olarak belirlenmiş. Bu ücrete öğle yemeği, kaza sigortası, tur rehber hizmeti gibi şeyler dahil. Ayrıca Jeep ve Buggy Safari turlarını da deneyimleyebilirsiniz.

Son olarak Akdeniz Bölgesi’ne gelmişken az bilinen yerlerden Uçansu Şelalesi ile Eğrigöl Yaylası gibi noktaları da gezip görmenizi öneririm. Ayrıca Aspendos Tiyatrosu, Phaselis Plajı, Perge Antik Kenti gibi yerler de görülesi destinasyonlardan.

Ne Zaman Gidilir

Yazkış demeden elverişli hava durumuna yılın her günü burayı ziyaret edebilirsiniz. Akdeniz Bölgesi’nde doğa harikası olan Tazı, her mevsim sizi ayrı bir güzellikte karşılıyor. Dolayısıyla ne zaman fırsat bulursanız o fırsatı kaçırmadan gezin derim ben. Ama bana kalsa en iyi dönem doğanın yeşil rengini daha da gösterdiği ilkbahar aylarıdır.

Nerede Kalınır

Antalya Tazı Kanyonu kamp, çadır vs için elverişli bir yer olsa da herkes kamp yapmak istemeyebilir. Ondan dolayı bölgede kalabileceğiniz pansiyon, ahşap evler ve bungalovlar bulunuyor. İnternet üzerinden güvenilir rezervasyon yapmak isterseniz hotelscombined sitesini kullanmanızı öneririm. En popüler online otel rezervasyon siteleri yazısında konaklama konusu hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Bölgede ev kiralamak içinse Airbnb uygulaması işinizi görür.

  • Köprülü Kanyon Milli Parkı otel listesi için tıklayınız.
  • En yakın yerleşim yerlerinden biri olan Manavgat’ta kalınacak yer ayarlamak için uygun fiyatlı otel listesini bu linkte bulabilirsiniz.

Cevapla