Pasaportsuz Gidilen Ülkeler – Sadece Kimlikle Yurtdışı Turları

Pasaportsuz gidilen ülkeler bizim için büyük bir kolaylık. Çünkü seyahat özgürlüğünün önündeki engellerin en başında vize sorunu geliyor. Yani pasaport çıkarttıktan sonra ‘Avrupa’ya gideyim Amerika’ya gezeyim’ olmuyor maalesef. Ama bardağın dolu tarafından bakacak olursak, Türkiye’den vizesiz gidilecek, hatta pasaportsuz, yani sadece yeni kimlikle gidilen ülkeler ve yurtdışı turları bulunuyor. Bunların sayısı çok değil ama ucuz tatil yapabileceğiniz çok güzel şehirleri var. Özellikle ilk kez yurtdışına çıkacaksanız rotanızı aşağıdaki listeye göre şekillendirebilirsiniz. Peki pasaport istemeyen ülkeler hangileri?

Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde orta sıralarda bulunan Türkiye’den çoğu ülkeye vizesiz seyahat edilebiliyor. Ama Avrupa, Avustralya ve Amerika gibi gelişmiş bölgelere gitmek için evrak toplama zahmetine girmemiz gerekiyor. Ne yazık ki bu tatil planlarımızı etkiliyor. Tam da bu noktada yardımımıza pasaportsuz gidilen ülkeler yetişiyor.

kiev ukrayna pasaport istemeyen ülkeler vizesiz yurtdışı turları

Ukrayna başkenti Kiev – Pasaport İstemeyen Ülkeler – Vizesiz Yurtdışı Turları

Sadece Yeni Kimlikle Gidilen Ülkeler

Aslında gerek bordo gerek yeşil gerekse diğer pasaport çeşitleri başvuru yapılarak kolayca alınabiliyor. Ama tabii ki bunun bir bedeli var. Örneğin 10 yıllık pasaport fiyatı 2020 yılı için 1154,80 Türk Lirası.  Buna bir de Schengen Vizesi ücreti gibi şeyler de eklenince seyahate çıkmadan bütçemizi harcamaya başladık bile. Bu yüzden tatillerinizde bu masraflardan kaçınmak isterseniz pasaportsuz gidilen ülkeler sizin için ideal bir tatil seçeneği olacaktır.

Diğer bir husus, özellikle çok gezen gezginlerin pasaport geçerlilik sürelerinin bitmesine daha çok olmasına rağmen sayfaları dolu oluyor. Bundan dolayı da sayfalarını sonraki seyahatlerine saklamak isteyenler çipli yeni kimlikle seyahat edebilirler. Aşağıda kimlikle gidilebilecek ülkeler listesinde 4 tane güzel ülke var. Gelin hep birlikte bu yerleri tanıyalım.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2022 Listesi

Kimlikle hangi ülkeye gidilir? Türkiye’den pasaport istemeyen ülkeler arasında maalesef sadece 4 tane ülke bulunuyor.  Bunlar; Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), gece hayatı ile ünlü Ukrayna, Gürcistan, son olarak Moldova. Kimisi Doğu Avrupa’da, kimisi sınır komşumuz kimisi de Akdeniz’de tatil yapılacak yerler arasında bulunuyor. Ortak özellikleri Türkiye’ye yakın kimlikle gidilen vizesiz ülkeler listesinde bulunmaları.

Hepsinin de görülecek tarihi, kültürel, eğlenceli ve güzel yerleri var. Kesinlikle vizesiz tatil rotalarında olması gereken destinasyonlar. Sadece kimlikle hangi ülkelere gidilir? Akdeniz’de Kıbrıs’ta, Avrupa’da Moldova ile Ukrayna’da, sınır komşumuz Gürcistan’da gezilecek yerler nerede?

1- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Yavru Vatan Kıbrıs turu denilince insanın aklına her şey dahil 5 yıldızlı oteller, deniz kum güneş, kumarhaneler ile gece hayatı geliyor. Halbuki pasaportsuz gidilen ülkeler arasındaki Kuzey Kıbrıs harika doğası ve tarihi güzellikleri ile bundan daha fazlasını ziyaretçilerine sunuyor.

Ön yargılı olmadan bir an önce Kıbrıs tatili yapmak şart bence. Çünkü buraya gezmeye gelen hemen hemen her insan ‘neden buraya daha önce gelmedim’ diye pişmanlık duyuyor. Akdeniz’in en büyük adaları arasında bulunan Kıbrıs yemyeşil doğası, tarihi noktaları ve plajları ile insanı büyülüyor.

pasaportsuz gidilen ülkeler girne kalesi kuzey kıbrıs

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler – Sadece Yeni Kimlikle Gidilecek Yurtdışı Turları – Girne Kalesi Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs tatili için gezilecek turistik yerler nereler? Başkent Lefkoşa, Girna, Karpaz, İskele, Gazimağusa (Famagusta), Güzelyurt, Lefke gibi şehirler görülmeye değer. Doğal güzelliklerin yanında adada çok sayıda antik kent, kale, müze, manastır, tarihi kilise gibi destinayonlar bulunuyor. Bununla birlikte Girne Zeytin Festivali, Güzelyurt Portakal Festivali, Gazimağusa Festivali gibi etkinliklerle Kıbrıs tatilini daha keyifli hala getirebilirsiniz.

Türk tarihi açısından da zengin bir geçmişe sahip ada Osmanlı zamanında da stratejik öneme sahipti. Peki Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidilir? Bu cennet gibi adaya sadece uçak bileti alarak gidebiliyorsunuz. Türkiye’den uçuşlar sadece bir kaç saat sürüyor. İlk önce başkent Lefkoşa Ercan Havaalanı’na indikten sonra diğer turistik noktalara geçebilirsiniz. Diğer bir opsiyon ise Mersin Tarsus yakınlarındaki limandan feribot veya deniz otobüsle gidebilirsiniz. Kimlikle seyahatlerde 30 gün, pasaportla seyahatlerde ise 90 gün kalabiliyorsunuz.

2- Ukrayna – Pasaportsuz Gidilecek Ülkeler

Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasındaki Ukrayna daha çok gece hayatı ve güzel kadınları ile dikkat çekiyor. Ama Ukrayna gezilecek tarihi ve turistik yerleri de görülmei mutlaka hak ediyor.

Çok sayıda insanın ziyaret ettiği Ukrayna, ‘sadece yeni kimlikle gidilen ülkeler listesi’ne girdikten sonra seyahat edenlerin sayısı daha da arttı. Haziran 2017’deki kararla karşılıklı olarak her iki ülke vatandaşı kimlikleriyle ülke değiştirebiliyor.

Ucuz vizesiz tatil yapabileceğiniz bir yer olan Ukrayna’da Kiev, Lviv, Odessa, Kharkov gibi şehirler daha çok turist ağırlıyor. Her biri kültürel mirasın en iyi şekilde korunduğu şehirler. Her ne kadar 2. Dünya Savaşı’ndan etkilenseler de kısa sürede toparlanarak mimari şehir dokusu korunarak bugünlere kadar gelmiş.

sadece kimlikle hangi ülkelere gidilir - Ukrayna Lviv

Sadece kimlikle hangi ülkelere gidilir – Ukrayna Lviv Opera Binası

Pasaportsuz yurtdışı turları kapsamında Avrupa’da kimlikle gidilen ülkeler arasındaki Ukrayna’da gezilecek turistik yerler nereler?

  • Kiev: Özgürlük Meydanı, Aziz Sofya Katedrali, Golden Gate, Pechersk Lavra, Andresvki Yokuşu, St Michael Altın Kubbeli Katedral, Mariinsky Park, Mariyinsky Sarayı, Shevchenko Park.  Gece hayatı ile bilinen Kiev’de nerede kalınır?
  • Lviv:  Rynok Meydanı, Opera Binası, Ratusha Kulesi, Potocki Sarayı, Lviv High Castle, Dominican Cathedral, Virmenska Caddesi gibi yerler görülmeli. Kalınacak Lviv otelleri için ise tıklayın. Ayrıca Lviv gezilecek yerler ve gezi rehberi adlı detaylı blog yazılarında da okuyun.
  • Odessa: Deribasovskaya Caddesi, Potemkin Merdivenleri, Opera Binası, Arkadia Plajı, Statue of the Duc de Richelieu, Belvedere Kolonları ve Odessa Limanı görülecek noktalardan. Odessa’da nerede kalınır diyenler için otel listesi.

Ukrayna’ya nasıl pasaportsuz gidilir? Ülkemizden çok sayıda uçak seferleri düzenlendiği için hem ekonomik hem de kolay bir şekilde ulaşımı sağlayabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerimizden Kiev, Lviv, Kharkiv, Odessa gibi Ukrayna’nın popüler şehirlerine uçuşlar her gün oluyor. Skyscanner arama motorundan ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Vizesiz Ukrayna’da kaç gün kalınır diye soranlar için cevap 90 gün.

3- Gürcistan

Türkiye’nin Karadeniz’deki sınır komşularından Gürcistan vizesiz ve pasaportsuz gidilen ülkeler 2022 listesinde bulunuyor. Türkiye’den gitmesi en kolay yerlerden biri olan Gürcistan doğal güzellikleri, insanları, gece hayatı ve güzel şehirleri ile tatil yapması keyifli destinasyonlardan biri. Özellikle güzel bir Karadeniz kenti olan Batum, Kutayıs ile başkent Tiflis en önemli lokasyonlardan.

Bu arada Tiflis gezilecek yerler listesi için bu blog yazısını mutlaka okuyun derim. Ayrıca Tiflis gezi rehberi yazısında Gürcistan başkenti hakkında detaylı bilgiler mevcut. Eğlence amaçlı gidiyorsanız ise Tiflis gece hayatı konulu seyahat yazısını okuyabilirsiniz.

kimlikle gidilen ülkeler - gürcistan batum

Pasaportsuz kimlikle gidilen ülkeler listesi 2022 – Gürcistan Batum Avrupa Meydanı

Pasaportsuz gidilecek ülkeler 2022 arasındaki Gürcistan’da gezilecek yerler nereler? Her ne kadar gece hayatı ve casinoları ile ünlü olsa da ülkede görülecek güzel noktalar var. Bizim de damak tadımıza uyan yemekleri, harika doğası, güzel kıyıları ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Gelati Manastırı ve Bagrati Katedrali ile özellikle ilkbaharda veya yazın tatil yapılacak yerler arasında olmalı.  Gürcistan otel fiyatlaru için booking uygulamasında listedeki konaklama tesislerinden bütçenize göre rezervasyon yapabilirsiniz.

Gürcistan’a nasıl gidilir? Türkiye’den Batum ile başkent Tiflis’e her gün sık sık uçak seferleri düzenleniyor. İster İstanbul’dan ister Ankara’dan uçabilirsiniz. Bununla birlikte otobüsle veya özel araçla da gidilen pasaportsuz ülkeler arasındaki Gürcistan’a Karadeniz Bölgesi şehirlerinden de geçebilirsiniz. Özellikle Artvin Hopa’dan çok sayıda insan günü birlik bile gidip gelebiliyor. Gürcistan’da 1 yıla kadar vizeden muaf şekilde kalabiliyorsunuz. Dikkat etmeniz nokta 50 TL değerindeki yurtdışı çıkış harcı almanız gerekiyor.

4- Moldova – Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Moldova kimlikle seyahat edilen ülkeler listesinde son sırada bulunuyor. 19 Şubat 2019 tarihinde yapılan anlaşma gereği çipli yeni nüfus cüzdanı yani kimlik kartı ile 2 ülke arasında seyahat edebiliyorsunuz.  Bunun için tek şart 180 gün içinde 90 günü aşmamak gerekiyor.

Denize kıyısı olmayan ülkeler arasında bulunan Moldova, Sovyet Birliği dağıldıktan sonra 1991 yılında bağımsızlığı ilan etmiş. Ama yine Sovyetler’in etkisini şehirlerin mimarisinde görebilirsiniz. Yeşil alanları ve  korunmuş dokusuyla Avrupa’da tatil yapılacak sakin, huzurlu yerlerden.

moldova kişinev pasaport istemeyen ülkeler yurtdışı turları

Moldova Kişinev Nativity Cathedral – Pasaport istemeyen ülkeler – yurtdışı turları rotaları

Doğu Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri olan Moldova’da başkent Kişinev, Tiraspol, Komrat, Balti gibi şehirler gezilecek yerler arasında. Gece hayatı ile haretketli vakitler geçirebileceğiniz bir ülke olan Moldova, Dinyester Nehri’ne de ev sahipliği yapıyor. Tarihi açıdan önemli bir nehir Prut Nehri’de ülkenin Romanya ile olan sınırını oluşturuyor.

Pasaportsuz gidilecek ülkeler arasında Moldova’ya nasıl gidilir? Ülkemizden başkent Kişinev’e her gün Türk Hava Yolları uçak seferleri düzenleniyor. Ayrıca Ukrayna’dan da Moldova’ya uçak, tren veya otobüsle geçebilirsiniz. Nerede kalınır konusunda ise şu linkten yer ayırtabilirsiniz.

Pasaportsuz Yurtdışı Turları ve Seyahati

Yurt dışına kimlikle nasıl çıkılır? Yurt dışına seyahat kimlikle seyahat edilebilen ülkelere giderken yapmanız gereken birkaç işlem var. Havaalanı, liman veya kara sınır kapılarında görevli pasaport polisi tarafından verilen formu kimlik bilgilerinize göre eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Bununla birlikte güncel fiyatı 50 Türk Lirası olan ‘Yurt Dışı Çıkış Pulu’ harcını ödemeniz lazım. Bu iki belgeyi tamamladıktan sorunsuz şekilde ülke değiştirebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de giriş-çıkış formuyla alakalı. Türkiye’den ayrılırken doldurduğunuz bu formu seyahat ettiğiniz ülkedeki pasaport polisine de göstermeniz gerekiyor. Polis bu formu inceleyerek giriş damgasını vuracak. Sizin yapmanız gereken tek şey bu formu tatiliniz bitinceye kadar saklamanız. Yani dönüşte Türkiye’ye giriş yaparken görevli memur bu forma giriş damgası vuracak.

Pasaportsuz gidilen ülkeler seyahatinde gümrükte bazı sıkıntılar yaşanabilir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti veya Gürcistan’da olmaz belki ama özellikle Ukrayna’da görevli memurların ‘neden geldin, ne yapacaksın, nereye gidiyorsun, nerede kalacaksın’ gibi sorularına maruz kalabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak için otel rezervasyon siteleri listesindeki uygulamalardan kalacak yerinizi ayarlayarak çıktısı ile dönüş uçak biletini mutlaka yanınıza alın.

Son Olarak Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2022

Pasaportsuz vizesiz seyahat edilebilen ve sadece yeni kimlikle gidilen ülkeler için tatil planı yapacağınızda aklınızda bulunması gereken bir kaç tüyo vermek istiyorum. Çünkü en ucuz nasıl tatile giderim diye soruluyor. Bunun için en ucuz uçak bileti siteleri ile ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarını mutlaka okuyunuz.

Ayrıca yurtdışı ücretsiz konaklama için Couchsurfing nedir blog yazısı masraflarınızı en aza indirmenize yardımcı olacaktır. Yol ve gezi arkadaşı olarak tatilinizi kolaylaştıracak en iyi seyahat uygulamaları listesindekileri telefonunuza kesinlikle indirin.

‘Sadece kimlikle hangi ülkelere gidilir, pasaport istemeyen ülkeler 2022 güncel listesi’ gibi konular hakkında yazacaklarım bu kadar. Seyahat özgürlüğü bakımından büyük bir kolaylık sağlayan listedeki bu rotalar için hemen yola çıkın derim ben. Şimdiden iyi tatiller dilerim. Sormak istedikleriniz var ise aşağıdan bana yazabilirsiniz.

Cevapla