Eğrigöl Yaylası – Antalya’nın Alpler’i

Eğrigöl Yaylası, Antalya – Konya il sınırında büyüleyici manzarasıyla doğa ve kamp tutkunları için cennet gibi bir yer. Akdeniz Bölgesi’nin en yüksek yerlerinden olan heybetli Geyik Dağları‘nın eteklerinde bulunan Eğrigöl, Gündoğmuş Söbüçimen Yaylası sınırlarında yer alıyor. Haziran ayında bile kar kütleleri görebileceğiniz huzurlu bir yer burası. 2100 metre rakımda dağlar arasında eşsiz manzaralar sunan bu doğa harikasında yürüyüş turları düzenleniyor. Ayrıca endemik bitki türlerine ev sahipliği yapan bu coğrafyadaki rengarenk çiçekler fotoğraf tutkunları için güzel kareler sunuyor. Antalya, Manavgat, Alanya çevresinde gezilecek ve kamp yapılacak yerler arasında bulunan Eğrigöl Yaylası’na ulaşım biraz sıkıntılı olsa da buna değen bir güzelliğe sahip. Eğrigöl nerede ve nasıl gidilir gibi konularda bilgi vermeye başlayalım.

eğrigöl yaylası antalya gündoğmuş

Eğrigöl Yaylası, Gündoğmuş – Antalya’nın Alpler’i – Akdeniz Bölgesi’nin cennetten bir köşesi

Taşeli Platosu’nun en güzel yayları Antalya – Konya il sınırlarında bulunuyor. Antalya’nın Gündoğmuş, Akseki, Manavgat, Alanya ilçelerinin yanı sıra Konya’nın Bozkır ve Hadim ilçeleri köylerinin kullandığı yaylalar bu bölgeye yayılıyor. Bölgede Antalya’nın nemli ve kavurucu sıcak havalarından kaçmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biri de Gündoğmuş’a bağlı Söbüçimen Eğrigöl Yaylası. Sadece yaylacıların değil turistlerin dikkatini de yavaş yavaş çekmeye başlıyor burası.

Antalya Eğrigöl Yaylası Gezi Rehberi

Zaman zaman yabancı turistlerin de ilgisi çeken Eğrigöl kış aylarında bambaşka bir güzelliğe dönüşüyor. Özellikle karlar altındaki görüntüsü Alp Dağları’na benzetiliyor. Kış mevsiminde ulaşım kalın kar kalınlıkları yüzünden sıkıntılı olsa da burası, Türkiye’de kışın gezilecek yerler rotalarında bulunması gereken bir destinasyon. Zaten Antalya’nın Alpler’i olarak anılarak yavaş yavaş turizme açılıyor.

Toros Dağları’nın en yüksek zirvelerinden olan Geyik Dağları biyoçeşitlilik bakımından zengin bir bölge. Özellikle endemik bitki türleri ve rengarenk çiçekler bölgeye gelen insanların beğenisini kazanıyor. Çiğdemler, sümbüller, gelin tacı olarak bilinen ters laleler, kırmızı ve pembe dağ laleleri, soğanlı bitkiler, nilüfer çiçekleri ve daha bir sürü bitki türü burada zengin bir ekosistem oluşturuyor. Bu da doğa ve fotoğraf tutkunları için tablo gibi manzaralar ortaya çıkarıyor.

türkiye'nin en güzel gölleri

Türkiye’nin en güzel göllerinden biri – Söbüçimen Yaylası – Bitki çeşitliliği en fazla olan bölge

Eğrigöl Görenleri Hayran Bırakıyor

Antalya Manavgat çevresi gezilecek yerler arasında bulunan Eğrigöl yapılacak aktiviteler ile ziyaretçileri tatmin ediyor. Özellikle Antalya’da kamp yapılacak yerler nereler diye soranlar için ideal bir alternatif burası. 1-2 gün doğa ile iç içe konaklamak, gece zifiri karanlıkta yıldızları seyretmek ve sabah efsane göl manzarası ile uyanmak buradaki tatilinizi huzurlu kılacak şeylerin başında geliyor. Kamp yapacaklar için gölün etrafındaki köylülerin ve yaylacıların evleri dışında herhangi bir işletme yok. Ona göre hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederim.

kamp yapılacak yerler

Kamp yapılacak yerler – Akdeniz Bölgesi huzurlu tatil yapılacak yaylalar – Doğal güzellikler

İşletme olmamasına rağmen burada yapabileceğiniz çok sayıda aktivite var. Dağ bisikleti, yürüyüş yapmak, tırmanış, trekking turları, kayak yapmak, olta balıkçılığı, doğa fotoğrafçılığı, mangal, piknik yapmak ve kampçılık gibi aktiviteler başlıca yapılacak şeylerden. Özellikle ilkbaharda karların erimesiyle ortaya çıkan endemik bitki türlerinin ve rengarenk çiçeklerin oluşturduğu doğayı keşfetmek size başka bir gezegende dolaşıyormuşsunuz gibi hissettirecek adeta. Doğayı seven biri, doğa sporları açısından da elverişli olan bu yaylada asla sıkılmaz diye düşünüyorum.

Balık tutmak isteyenler için kırmızı alabalık ve kerevit balığının birlikte yetiştiği tek göl olarak biliniyor. Ayrıca sazan ve pembe renkli diğer balık türleri de bulunuyor. Haliyle olta balıkçılığı meraklıları da buraya akın ediyor. Baş döndürücü manzara ve serin hava eşliğinde balık tutmak sanırım insanı oldukça rahatlatan bir olay olsa gerek. Yani kafa dinlemelik bir yer arıyorsanız burası sizin için ideal bir nokta.

Antalya Eğrigöl Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir, Yol Tarifi

Eğrigöl Antalya iline bağlı olmasına rağmen Konya sınırına çok yakın bir konumda bulunuyor. Alanya, Gündoğmuş, Manavgat, Akseki, Bozkır ve Hadim gibi ilçelerin ortasında yer alıyor. Asıl olarak Gündoğmuş ilçesindeki Söbüçimen Yaylası’na bağlı.

eğrigöl antalya söbüçimen yaylası nerede

Eğrigöl Antalya Yol tarifi – Söbüçimen Yaylası Köyü nerede, nasıl gidilir, kaç km – Akdeniz Bölgesi Türkiye Haritası

Eğrigöl Yaylası yol tarifi ve nasıl gidilir konusuna gelelim. Antalya – Alanya yolunda Manavgat ilçesini geçtikten sonra Kızılağaç mevkiinde büyük bir kavşak var. Zaten trafik levhalarında da göreceğiniz üzere Gündoğmuş yoluna sapmanız gerekiyor. Bu trafik kavşağından Gündoğmuş Belediyesi’ne olan mesafe 54 kilometre. Gündoğmuş’a kadar çeşit çeşit ağaç ve bitki örtüleri size eşlik ediyor. Rakım yükseldikçe ardıç, kara çam, ladin, köknar, sedir gibi farklı türden ağaçları gözlemleyebilirsiniz.

Yazın gezilecek yerler rotalarında bulanan Gündoğmuş ilçe merkezinden sonra gitmeniz gereken mesafe 40 kilometre. Ama yollar o kadar virajlı ki yol 1 saatten biraz fazla sürüyor. Her ne kadar bazı bölgelerde yol kenarı uçurum olsa da Geyik Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde yolculuk yapmak son derece keyifli. Haziran ayında giderseniz dağ zirvelerinde damar damar uzanan kar görüntüsüne hayran kalacağınızdan eminim.

Belli bir yerden sonra yol ikiye ayrılıyor. Biz gittiğimizde eski bir Eğrigöl tabelası vardı. O ikiye ayrılan yoldan sağa döndükten sonra yaklaşık 7-8 kilometre sonra bu saklı cennete varıyorsunuz. Bu yol üzerinde Karın Göl adlı bir göl daha bulunuyor. Burada da güzel ve temiz bir doğa var. Güzel bir atmosferi bulunan Karıngöl, doğa gezisi için uğrayabileceğiniz diğer noktalardan.

geyik dagları yolu

Geyik Dağları Yolu – Yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasında olan Antalya’nın doğal güzellikleri

Şunu da belirtmeden geçmeyelim. Gündoğmuş’tan sonra yolda telefon şebekesi çekmeyebilir. Ona göre hazırlıklı olun. Yol tarifi ve GPS kullanımı konusunda kullanacağınız offline harita uygulamalarını yola çıkmadan önce ayarlayın derim. Benim tavsiye edeceğim en iyi aplikasyon en iyi seyahat uygulamaları arasında da bulunan Maps.me uygulaması.

Yaylacılık

Toroslar’daki bitki zenginliğine ev sahipliği yapan göl ve çevresi yaylacıların her yıl akınına uğruyor. Mayıs ayından itibaren gerek Antalya’dan gerek Konya’dan gelen insanlar şehir stresinden ve sıcak havalardan uzak bir şekilde yaz aylarını burada geçiriyorlar. Hayvancılığın da yaygın olduğu yaylalarda yaban keçisi, koyunlar, inekler gibi küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan yararlanılıyor.

Her şeyin doğal olduğu Söbüçimen Yaylası çevresinde arıcılık ve bal faaliyetlerini yapan çok sayıda insan var. Günümüzde en bilinen markaların bile %100 doğal bal içermediği düşünüldüğünde hazır buraya kadar gelmişken köylülerden doğal bal satın alabilirsiniz. Ayrıca yaylada ada çayı ve kekik gibi bitkiler de yetişiyor. Doğal ortamında toplayacağınız yararlı otlar ile kendinize güzel bir bitki çayı bile yapabilirsiniz.

Burası aynı zamanda TC Dışişleri Eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da memleketi. Kendisi de Twitter hesabından bir video çekerek bölgeyi tanıtmıştı. Dolayısıyla çevre il ve ilçelerden çok sayıda yaylacının geldiği bir yer olan yaylaya turizm için gelenlerin sayısı da son zamanda epey arttı. Türkiye’de tatil yapılacak yerler rotasına ekleyebileceğiniz Söbüçimen Yaylası yakınlarında birçok yayla daha var. Vaktiniz sınırlı değilse hepsini keşfedebilir ve buralarda kamp kurabilirsiniz.

eğrigöl antalya

Eğrigöl Antalya gezilecek yerler – Resimde de göreceğiniz gibi gölün karşı tarafı yapılacak yeni evler için hazırlanmış maalesef

Akdeniz Bölgesi Antalya’da gezilecek yerler listesi ve tatil rotalarında olması gereken Geyik Dağı eteklerindeki diğer yaylalar ise şunlar; Gelesandra, Kuruca, Alibeyler, Çaşır, Aliahmetler, Kadılar, Karaboynuzlar, Seyricek, Sülek, yenicepazar, Aliköy, Gevne, Belenyurt, Namaras, Kovanlık, Dedemköy, Çaltı, Cündüre, Boğazoluk ve Göktepe Yayları. Antalya’nın batısındaki meşhur diğer yaylalardan bahsetmek gerekirse; Gömbe, Feslikan ve Göynük Yaylaları.

Uçansu Şelalesi Antalya

Uçansu Şelalesi aslında Eğrigöl Yaylası’na çok yakın sayılmaz. Ama Antalya üzerinden bu bölgeye geliyorsanız Gündoğmuş Kayabükü Köyü yakınlarında bir doğa harikası olan Uçansu Şelalesi’ne de uğramanızı şiddetle öneririm. Türkiye’nin en güzel şelaleleri arasında gösterilse de çok fazla bilinmiyor. Şelaleyi kimi yerlerde Çündüre Şelalesi olarak da görebilirsiniz.

Alara Çayı’na hayat veren Uçansu Şelalesi (Çündüre) buz gibi suyuyla yaz aylarında serinlemek isteyenlerin uğrak yeri haline geldi. 15 dereceyi geçmeyen suyunda yüzebilirsiniz. Yazın gidilecek serin yerler arasında bulunan şelalede tam bir yayla havası var.

Uçansu Şelalesi Çündüre

Uçansu Şelalesi nerede – Çündüre Antalya Gündoğmuş Kayabükü Köyü – Söbüçimen Yaylası

Uçansu Şelalesi nerede ve Antalya’dan nasıl gidilir? Gündoğmuş’a geldikten sonra Söbüçimen Yaylası yoluna sapmadan devam edin. İlçe merkezine 24 kilometre uzaklıktaki şelaleye ulaşım ise biraz çetrefilli. Yollar virajlı ve bir o kadar da rampa var. Ama sonunda göreceğiniz efsanevi manzara bütün yol yorgunluğunuzu unutturacak cinsten. Ayrıca Antalya’da kamp yapılacak yerler arayışında iseniz burada çadır kurabilirsiniz.

Buranın tek kötü özelliği biraz bakımsız olması. Herhangi bir işletmesi veya konaklama tesisi olmayan şelaleye günü birlik piknik yapmaya gelen bazı vatandaşlar çöplerini bırakıp gidiyor. Böylesine ‘cennet şelaleleri’ gibi bir yeri temiz tutup korumalıyız.

Uçansu Şelalesi gibi doğal güzelliklerin yanı sıra Eğrigöl Antalya Gündoğmuş yakınlarındaki görülebilecek bazı tarihi eserler ve antik kentler de bulunuyor. Geçmişi Roma dönemine kadar uzan Colybrassus Antik Kenti, Kaseyir Şehri harabeleri, Cassae Gelefi ve Taşavur gibi ören yerleri bölgede görülecek tarihi noktalardan. Ayrıca biraz uzak olmasına rağmen Tazı Kanyonu da görülmeli.

Son Olarak

Bakir bir güzelliğe sahip olan yayla popüler olmaya başladığından dolayı göl çevresinde yeni yeni yapılaşmalar başlamış. O yüzden bir önce buraya gelip doğallığı bozulmadan önce görün derim. Malum Trabzon Uzungöl’ün son yıllarda ne hale geldiği ortada. Umarım burada da aynı acı tablo ortaya çıkmaz.

Burayı korumaya almak için bazı doğa severler buranın milli park veya tabiat parkı olması gerektiği söylüyor. Şimdilik bize düşen ise elimizden geldiğince Antalya’nın Alpleri Alanya Söbüçimen Eğrigöl Yaylası ve çevresini mutlaka temiz tutmalıyız.

Cevapla