Airbnb Nedir, Güvenilir Mi, Nasıl Kullanılır, Ev Kiralama

Airbnb nedir, güvenilir mi, yasal mı gibi sorular henüz bu faydalı ev kiralama sitesi ile tanışmamış olanlar tarafından sıklıkla soruluyor. Ben de bu blog yazısında Airbnb ile ilgili her şeyi anlatmaya çalışacağım. Peki neden bu kadar önemli? Malum seyahat masraflarının büyük bölümünü uçak bileti ve konaklama oluşturuyor. Onun içindir ki en azından otellere, hostellere vereceğimiz parayı en aza indirmemiz gerek. Tam da bu noktada Airbnb yardımımıza yetişiyor. Ucuza konaklamak için Airbnb ne işe yarar, seyahat kredisi, indirim kodu nasıl kullanılır gibi konuları detaylıca yazacağım.

airbnb ev kiralama ve indirim kodu

Airbnb ev kiralama sitesi – İndirim kodu ile yurtdışında ve Türkiye’de ev konforunda ucuza konaklama

Ben seyahatlerimde mümkün olduğunca konaklama için ucuz ve güvenli neresi varsa orayı tercih ediyorum. Genelde hostelleri tercih etmeme rağmen bazen ucuz yerler denk geldiği zaman otellerde veya Airbnb uygulaması üzerinden bulduğum evlerde kaldığım oldu. Bazı ülkelerde Airbnb sitesi üzerinden ev kiralamak otelde kalmaktan hem daha ucuz hem de daha konforlu oluyor. Örneğin özellikle Filipinler‘in başkenti Manila‘da kalacak yer için ben daha çok Airbnb uygulamasını tercih ediyorum. Aşağıda gerek tecrübelerimden gerekse bu sitenin yararlarından bahsedeceğim.

Airbnb Nedir?

Eğer çok sık seyahat etmiyorsanız veya hep otellerde kalıyorsanız Airbnb nedir diye sormanız muhtemel. Detaylara geçmeden önce kısaca özetleyecek olursak Airbnb uygulamasını günlük veya birkaç günlük ev kiralama sitesi düşünebilirsiniz. Siteyi 2 türlü kullanabilirsiniz.

  • Birincisi tatile veya seyahate çıktığınız zaman site üzerinde size uygun tarihlerde oda, ev ya da daire kiralayabiliyorsunuz.
  • İkincisi ise kendi eviniz veya daireniz varsa site üzerinden ilana vererek evinizi günlük kiraya verebilirsiniz. Hatta evdeki boş odanızı bile kiraya verebiliyorsunuz.

Yukarıdaki 2 madde olayın özeti aslında. Ama siteyi daha verimli kullanmak için bilmeniz gereken bazı detaylar var. Çünkü sitede çok fazla filtreleme işin içine girebiliyor. Arama yaparken filtreyi kullanmanın amacı ev kiralarken istediğiniz büyüklükte evi ucuza tutmanıza yardımcı olmak. Hadi yavaştan siteyi detaylıca incelemeye başlayalım.

airbnb nedir, ev kiralama sitesi yasal mı

Airbnb nedir – Seyahat Kredisi ile Ev Kiralama, Ödeme Nasıl Yapılır, Türkiye’de Yasal mı, Arama Sayfası Sitesi

Airbnb Nedir Nasıl Kullanılır

Özellikle Airbnb açılımı nedir sorusunun yanı sıra güvenilir mi diye de çok soruluyor. Merak etmeyin hepsinin açıklayacağım. Sitenin kuruluşu 2008 yılı. Site ilk olarak ‘Air Bed And Breakfast’ adında ortaya çıkmış. Siteyi kurma fikri 2 tasarımcının  yer arayışında olan 3 gezgini ağırlamasıyla gelişmiş. Şimdi günümüzdeyse sitenin değeri milyar dolarları buluyor. Kısa zamanda inanılmaz büyüme gerçekten.

Bu kadar kısa zamanda dünya çağında büyümesinin elbette bir nedeni var. Malum teknoloji ve internet doğru kullanıldığı zaman her alanda hayatımızı kolaylaştırıyor. Airbnb sitesi de hem kendi evini kiralamak isteyenler hem de seyahat severler için müthiş bir uygulama. Evini kiralamak isteyenler için ek gelir olurken, seyahat edenler için otel fiyatına ev konforu vaat ediyor.

İyi güzel de Airbnb nasıl kullanılır, Türkiye’de yasal mı, yapılacak şeyler nedir gibi soruları soranlar için açıklık getirelim.

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Seyahatlerin olmazsa olmazı konaklama konusu herkes için çok önemli. Çünkü tatil boyunca güvenli ve konforlu bir şekilde konaklayarak keyif almak istiyor insan. Tabi benim gibi bazı gezginler çok konfor arama kaygısı olmadan sadece ‘güvenli ve ucuz olsun yeter’ diyebilir. Ama gerçekten kafa dinlemek için tatile çıkacaksanız işte o zaman kalacağınız yer önem arz ediyor.

Konfor denince akla her şey dahil 5 yıldızlı oteller gelse de fiyat açısından çok tuzlu oluyor haliyle. 5 yıldızlı oteller için bütçeniz yeterli değilse işte o zaman alternatif konaklama seçeneklerine bakmalısınız. Bu seçeneklerin biri de gerek Türkiye’de gerek yurtdışında Airbnb sitesini kullanarak ev, daire veya özel oda kiralamak.

Aşağıda ev kiralarken dikkat etmeniz gereken şeyleri detaylı şekilde bulabilirsiniz.

airbnb nedir kullanıcı yorumları güvenilir mi

Airbnb nedir – Ev Kiralama kullanıcı yorumları güvenilir mi – Değerlendirmeler – Özel oda ne demek

Airbnb Nasıl Kullanılır, Yurtdışı Ev Kiralama

Belirtmeden geçmeyeyim. Airbnb sitesine şu linkten üye olursanız yaklaşık 29 Amerikan Doları indirim kodu, diğer deyişle seyahat kredisi kazanacaksınız. Üye olduktan sonra hangi şehirde ev aramak istiyorsanız arama kutusuna yazıyorsunuz. Arama yaptıktan sonra gelelim filtreleme olayına. İlk olarak seyahat edeceğiniz tarih ile misafir sayısını seçin. Çünkü bazı evlerde ev sahiplerinin belirttiği maksimum misafir sayısı bulunuyor.

Ardından ‘yerin türü’ sekmesinde ne tür bir yer arıyorsanız ona tik koyun. Yerin tamamı, özel oda, otel odası, müşterek oda gibi seçenekler var. Bunlar arasında fiyat farkı oluyor ama çok ucuz diye müşterek odayı seçerseniz rahat edemeyebilirsiniz. Bunu da göz önünde bulundurun. Daha sonra gecelik fiyat seçeneğinden maksimum vereceğiniz miktarı belirterek bütçenize uygun kiralık evi kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunlar en temel filtreler. Peki daha başka ne var?

Tarih, yer türü, gecelik fiyat gibi bilgileri girdikten sonra eğer isterseniz diğer filtreleme seçeneklerini de kullandıktan sonra konaklamak istediğiniz ev karşınıza çıkacaktır. Örneğin; Yatak odası sayısı, banyo, mutfak, klima, ücretsiz internet, jakuzi, evcil hayvan için uygun olup olmaması, sigara içilip içilemediği gibi kriterler bulunuyor. Bunlardan istediğini filtreye ekleyerek aramanızı minimize ederek hem zamandan kazanıyorsunuz hem de tam dilediğiniz evi buluyorsunuz.

Airbnb Güvenilir mi

Airbnb sitesi nedir nasıl kullanılır konularından bahsettikten sonra gelelim diğer önemli olan güvenilir mi değil mi. Yazımın başında da biraz bahsetmiştim. Site 2008 yılında kurularak kısa sürede büyümüş. Haliyle güvenilir bir site. Ama önemli olan kalacağınız ev ve ev sahibi ile ilgili. Elbette her yerde olduğu gibi iyilerin yanında kötüler de olabilir. Peki bunun nasıl farkına varılır?

İstediğimiz kriterde kalacak ev bulduktan sonra o yerin Airbnb yorumları bölümüne bakın. Eğer ev sahibi ve yer ile ilgili olumlu yorumlar çok ise gönül rahatlığı ile o yeri tutabilirsiniz. Ayrıca Airbnb kullanıcı yorumları size kalacak yer hakkında bazı bilgiler verebilir. Örneğin temizlik, ev sahibinin ilgili olup olmaması, konum ve evdeki olası sorunlar hakkında yorum yazan olabilir. Dolayısıyla hemen rezervasyon yapmadan önce yorumları kesinlikle okuyunuz.

yurtdışında ev kiralama siteleri

Günlük veya aylık yurtdışında ev kiralama siteleri – Airbnb nedir – Paris ev konforunda tatil

Airbnb Ödeme Sorunu Nedir, Nasıl Yapılır

Ödeme konusunda endişe duyanlar oluyor. Kesinlikle kaygı verecek bir durum söz konusu değil. Üye olduktan sonra hesap ayarlarında ödeme yöntemleri bölümü var. Oraya Master Card veye VISA kredi kartı bilgilerinizi girerek ödemelerinizi rezervasyonu tamamladıktan sonra online olarak gerçekleştiriyorsunuz.

Rezervasyon yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise bazı yerler fiyata ekstra Airbnb hizmet bedeli veya temizlik ücreti ekleyebiliyor. Bu konu tamamen ev sahibinin belirlediği bir şey. Ona göre son fiyatı gördükten sonra karar verin. Ayrıca nadir de olsa bazı yerlerde 1 haftadan uzun süre kalacak olursanız ev sahibi belli oranda indirim yapıyor. Bu arada eğer fiyat size çok geldiyse, ev sahibine mesaj atarak indirim yapabilir mi diye sorabilirsiniz. Ben böyle yaparak bir kez indirimli konaklamıştım.

Rezervasyon Yaptıktan Sonra

Kalmak istediğiniz evi kiralarken ev sahibine ilk önce istek gönderiyorsunuz. İstek gönderirken kendiniz veya seyahatiniz hakkında kısa bilgiler içeren mesaj yazmanızı öneririm. Genelde hemen rezervasyon isteğiniz onaylanır ve ev sahibi size Airbnb uygulaması üzerinden bir mesaj atarak daire ile alakalı bütün detayları size iletir. Örneğin; check in – check out saatleri, evin tam konumu, WiFi varsa şifresi, iletişim, ulaşım, telefon numarası gibi bilgileri size gönderir. Sizin sormak istedikleriniz varsa çekinmeden mesaj üzerinden sorabilirsiniz. Rezervasyon günü sıkıntı yaşamayın.

Rezervasyon günü gelip çattığında ev sahibine (host) mesaj atarak saat kaçta check-in yapacaksanız onu belirtmenizi tavsiye ederim. Böylece ne o sizi, ne de siz onu kapıda beklersiniz. İrtibat halinda olmak kesinlikle şart. Onun dışında belki size bir form doldurmanızı isteyebilir. Başka da yapacağınız bir şey yok.

Bazı yerlerde self check-in sistemi oluyor. Bu durum benim de başıma geldi. Adam anahtarı ‘MasterLock Key Lock Box’ içerisine koyup, onu kapı koluna kilitlemiş. Bana da şifreyi gönderdi. Adamı ne check-in yaparken gördüm ne de check-out yaparken. Sadece adama mesaj atarak eve giriş – çıkış yapacağım zamanları söyledim.

Airbnb nedir, indirim, yasal mı, giriş ve kayıt sayfası

Airbnb nedir, nasıl kullanılır, giriş ve kayıt sayfası, iletişim bilgileri, kullanıcı girişi, seyahat kredisi

Evimi Nasıl Kiraya Verebilirim?

Airbnb nedir, ne demek, güvenilir mi, nasıl kullanılır gibi konuları anlatıp bilgi verdikten sonra artık tatillerinizde bu uygulamayı Türkiye’de veya yurtdışında ev kiralama sitesi olarak kullanabilirsiniz. Şimdi kendi evinizi Airbnb üzerinden başkasına kiraya vermeyi düşünenler için biraz konuşalım.

Evinizi kiraya verirken yerin tamamını mı veya yoksa sadece bir özel odayı mı ilana vereceksiniz, ilk önce bunu belirtin. Ardından oda sayısı, yatak miktarı, banyo, mutfak, sıcak su, WiFi gibi olanakları sağlayabiliyorsanız bunları belirtin ve ekleyin. Evinizin iyi anlaşılması için net fotoğraflarla birlikte açıklamayla birlikte insanların dikkatini çekecek güzel bir başlık hazırlayın.

Airbnb nedir yazısının en önemli kısımlarından biri olan fiyat belirleme konusuna gelelim. Tamamen size kalmış. Rezervasyon ayarları ve takvim hazırlayarak misafirler için gece başı fiyat, hizmet bedeli, temizlik ücreti gibi servisleri belirleyin. Bu arada siteye kimlik gibi bilgiler yüklemeniz gerekebilir. Dolayısıyla Airbnb güvenli mi diye sorabilirsiniz. Tekrar cevaplayayım… Hiç endişe etmeyiniz. Vergilendirme nasıl oluyor derseniz çok fikrim yok açıkçası.

Diğer kafaya takılan konulardan biri de misafirlerin güvenilir olup olmaması. Tabii genel olarak küçük riskler barındırıyor. Yani evinizde kalan misafir kötü biri olup evinize zarar verebilir veya temiz bırakmayabilir. Onun için misafirin neden sizin evde kalmak istemesini sorabilirsiniz. Veya misafiriniz olmak isteyen kişi önceleri başka yerde kalmışsa, bazı ev sahipleri bu kişi için olumlu veya olumsuz yorum yapmış olabilir. Bu metot sayesinde istediğiniz kişiyi kontrol edebilirsiniz.

Airbnb Sorun, Şikayet, İletişim Bilgileri

Diyelim ki istenmeyen sıkıntı yaşadınız veya yardıma ihtiyacınız var. Karşılaştığınız sorunlarına sitedeki ‘Yardım Merkezi’ kısmından destek alabilirsiniz. Ben hiç bir problem ile karşılaşmadım ama çevreden duyduğum kadarıyla sorunla karşılaşanlara hemen yardım ediyorlarmış.

kiralık oda, daire, villa, dağ evleri güvenilir mi, indirim kodu

Airbnb sitesi nedir güvenilir mi – Kiralık özel oda, daire, villa, dağ evleri indirim kodu ile çok ucuz

Airbnb Hakkında Bazı Bilgiler ve Avantjları

Yukarıda genel anlamıyla çoğu şeyi anlattığımı düşünüyorum. Zaten siteye girdiğiniz zaman sitenin ara yüzü çok basit. Türkçe dil seçeneğinin olması ayrıca bize büyük kolaylık sağlıyor. Kolaylıkla siteyi kullanarak yurt içinde veya yurtdışında ev kiralayabilirsiniz. En azından kısa kısa soru cevap şeklinde biraz daha detaya ineyim diyorum.

Airbnb nedir güvenilir mi nasıl çalışır?

Hep söyledim aslında. En güvenilir internet sitelerin başında geliyor. Ayrıca siteye kimlik ve kredi kartı bilgisi girmekten çekinmeyin. Hiçbir sorun yaşamazsınız. Kredi kartı konusunda endişe ederseniz sanırım geçerli sanal kart da girebiliyorsunuz.

Airbnb ödeme sorunu nedir?

Çoğu kişinin aklında bu sorunun olduğuna adım gibi eminim. İlk kez seyahat ederken ben de biraz şüpheye düşmüştüm. Ama online olarak kredi kartınızla güvenli şekilde ödeme yapıyorsunuz. Makbuzun çıktısını falan da alabiliyorsunuz.

Airbnb indirim kodu nedir, seyahat kredisi nasıl kullanılır?

Airbnb, eğer arkadaşınızı veya başkasını referanslı link ile siteye üye yaptırırsanız uygulama size belirli bir miktar indirim kodu veya seyahat kredisi veriyor. Bu ikisi aynı şey aslında. Bahsedilen krediyi seyahatlerinizde kullanarak indirimli şekilde konaklayabiliyorsunuz. Benim size verdiğim bu linkten üye olursanız ilk konaklamanızda yaklaşık 29 dolar değerinde indirim kazanacaksınız. Eğer ben otelden şaşmam diyorsanız hotelscombined sitesini kullanın.

Airbnb kullanıcı yorumları güvenilir mi?

Airbnb hakkında soru işaretlerinden biri de güvenlik sorunu. Ama bu uygulama son derece güvenlidir. Bir eve güvenli olup olmadığını yorumlara bakarak anlayabilirsiniz. Ama sadece bir kişinin yaptığı yorumu dikkate almayın. Genel olarak çoğunluk ne demiş ona bakın. Dolayısıyla ev ile ilgili bilgi verip yorum yapan kullanıcılar otomatikman size büyük bir yardımda bulunuyor.

Airbnb Türkiye’de yasal mı?

Legal bir oluşum. Dolayısıyla site üzerinden rezervasyon yaparsanız veya evinizi kiraya verirseniz herhangi bir suç işlemiş sayılmazsınız.

Airbnb rezervasyon iptali ve para iadesi sorunu?

Varsayalım; rezervasyon yaptıktan sonra planlarınız değişti. Haliyle rezervasyonu iptal etmeniz gerekiyor. Bu durumda yapmanız gereken şey ücretsiz iptal hakkınız var mı yok mu ona bakın. Bazı ev sahipleri ücretsiz iptal konusunda esnek olurken bazıları katı oluyor. Buna rezervasyon yaparken dikkat etmenizi öneririm. Eğer ücretsiz iptal hakkınız yoksa ev sahibine mesaj atarak size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Airbnb rezervasyon çıktısı ile vize başvurusu

Malum Avrupa ülkelerine seyahat etmek istersek Schengen Vizesi çıkartmanız gerekiyor. Schengen Vizesi için gerekli evraklar arasında konaklamanızı nasıl yapacağınıza dair belge sunmanız isteniyor. Bu durumda Airbnb’de kalacaksanız rezervasyon yaptıktan sonra çıktısını alarak gerekli belgeler arasına koyabilirsiniz. Ama Çek Cumhuriyeti gibi bazı ülkeler bildiğim kadarıyla Airbnb rezervasyonunu vize başvurularında kabul etmiyor. Haliyle güncel bilgileri ilgili konsoloslukları arayarak öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında Airbnb nedir nasıl kullanılır güvenli mi

Türkiye’de neyse yurtdışında da uygulamayı güvenli şekilde kullanarak ev kiralayabilirsiniz. Haliyle yurtdışında ev sahibi ile İngilizce olarak anlaşmanız gerekecek. Eğer İngilizceniz yoksa belki biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ama İstanbul, Ankara, Bodrum, İzmir, Antalya gibi şehirde günlük ev kiralama sitesi arıyorsanız Airbnb uygulamasını tercih edin. Böylece ev konforunda gezilecek ülkelere seyahat edip konaklayabilirsiniz.

Airbnb nedir, güvenilir mi, Türkiye’de yasal mı, nasıl kullanılır, ev kiralama nasıl yapılır, seyahat kredisi ve indirim kodu gibi konularda anlatacaklarım bu kadar. Umarım faydalı olmuştur. Ucuza konaklamak için denemenizi şiddetle öneririm. Eğer sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum kısmından bana yazabilirsiniz. Ayrıca ucuza tatil yapmak için aşağıdaki şu yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Cevapla