İlkbaharda Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Ülke

İlkbaharda gezilecek yerler ile gidilecek Türkiye şehirleri ve ülkeler konusu yaz mevsimi yaklaşırken kafamızı kurcalayan tatlı sorunlardan bir tanesi. Soğuk kış aylarından sonra havalar ısınırken bizlerde de bir kıpırdanma oluyor. Doğa yeşil ve cıvıl cıvıl yüzünü bize gösterirken yollara çıkma isteği geliyor insana. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında nereye gidilir, baharda gezilecek en güzel yerler nereler, denize nerede girilir diye düşünüyoruz. Ben de bahar tatili için gidilebilecek en güzel ülkeler ile doğal ve tarihi güzellikleri sizler için derleyeyim dedim.

bahar ayı tatil önerileri mart nisan mayıs ayında denize nerede girilir sharm el-sheikh

Bahar ayı tatil önerileri – Mart, Nisan ve Mayıs ayında denize nerede girilir – Sharm El-Sheikh

Bir yandan havalar ısınırken bir yandan da günler uzuyor. Kışın tatil yapmayanlar için artık dışarı çıkma vakti. Avrupa’nın en güzel şehirleri, Türkiye’nin tarihi noktaları ile Uzakdoğu Asya’nın ilginç kültürü ve diğer destinasyonlar keşfetmeniz için sizleri bekliyor. Bunun için bahar aylarında 23 Nisan, 1 Mayıs İşçi Bayramı ve 19 Mayıs gibi resmi tatiller ile hafta sonlarını birleştirirseniz çok fazla vaktiniz olacaktır. Seyahate çıkmadan önce tatil planı yapmanızı kolaylaştıracak notları aşağıdaki ilkbaharda gezilecek en güzel yerler listesinde paylaştım. Ayrıca alternatif rotalar için şu yazılarıma da bir göz atabilirsiniz.

İlkbaharda Gidilecek Yerler

Baharda Avrupa’da tatile nereye gidilir, Türkiye’de gezilecek yerler nereler, denize girilir mi gibi sorular çokça soruluyor. Çünkü gidilebilecek çok fazla yer var. Ama bazı yerler var ki bu mevsimde daha bir güzel. Peki bahar aylarında dünyanın en güzel yerleri nereler?  Yazın müjdeleyici olan ilkbaharda gezilecek yerler listesini mutlaka inceleyin.

Seyahate çıkmadan önce hepimiz bütçemize göre plan yaparız. Tatil masraflarını ne kadar harcarız diye planlarız. Bu bağlamda özellikle ulaşım konusunda ucuza nasıl giderim diyenleriniz için ucuz uçak bileti siteleri ve en uygun ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarını okuyunuz. Ucuza konaklama tesisi bulmak için online otel rezervasyon siteleri, Airbnb nedir ve Couchsurfing nasıl kullanılır yazılarına bir göz atın derim. Ayrıca yol ve gezi arkadaşı olarak hayat kurtaran en iyi seyahat uygulamaları rehberi de güzel bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Lafı uzatmadan bahar ayları tatil önerileri için konuşmaya başlayalım.

1- St. Petersburg (Rusya)

Rusya’nın incisi St. Petersburg köklü tarihi ile dikkat çeken bir şehir. Zamanında Rusya Çarlığı’nın başkenti olan bu kültürel şehir Rusya’nın Moskova’dan sonra en bilinen büyük bir şehri. Sovyetler Birliği döneminde ise Leningrad olarak anılmış. Dostoyevski’nin ‘dünyanın en sakin şehri’ dediği Sankt Petersburg tarihi müzeleri ve gece hayatı ile Avrupa’da gezilecek en güzel şehirler arasında bulunuyor.

hermitage musem st petersburg rusya gezi rehberi

Hermitage Museum – Sankt Petersburg nerede – Rusya gezi rehberi gezilecek yerler

St. Petersburg şehrinde İlkbaharda gezilecek yerler ve noktalar nereler? Hermitage Müzesi, St Isaac Katedrali, Voskresenia Khristova Kilisesi, Nevski Bulvarı (Nevsky Avenue), Kazan Cathedral, Peterhof Sarayı ve Bahçesi, Peter ve Paul Kalesi, Saray Meydanı, Alexandre Nevsky Lavra ve Dostoyesvki Müzesi gibi yerler görülesi.

St. Petersburg nerede kalınır diyenler için booking ve hotelscombined sitesinden ucuz otel bulabilirler. Rusya Federasyonu St. Peterburg vize istiyor mu? Rusya’ya seyahat için vize gerekli ama yeni düzenleme ile sadece St. Petersburg ve Leningrad bölgesine elektronik vize uygulaması ile gidebilirsiniz.

2- Londra

Büyük Britanya Birleşik Krallık ülkeleri arasındaki İngiltere’nin başkenti Londra kültürel ve zengin müzeleri, görkemli yapıları, köprüleri ve Thames Nehri ile harika bir şehir. Güneş batmayan imparatorluk olarak da anılan İngiltere’nin en büyük şehri aynı zamanda. Kış mevsiminde hava hep kapalı olduğu için Londra’ya ne zaman gidilir sorusunun cevabı bahar ve yazları.

Tower Bridge londra ingiltere gezilecek noktalar bahar tatili gezi önerileri

Tower Bridge, Londra, İngilitere gezilecek noktalar – Bahar tatili gezi önerileri – 1 Mayısta nereye gidilir

Londra gezilecek yerler; Big Ben, Westminster Sarayı, British Museum, National Gallery, Buckingham Sarayı, Hyde Park, Tower of London, Tower Bridge, St Paul Katedrali, Londol Eye gibi yerler tarihi ve kültürel açıdan görülmeye değer destinasyonlardan. Londra gece hayatı de hareketli bir şehir. İlkbaharda balayına gidilecek yerler arasındaki Londra’da nerede kalınır derseniz booking ve hotelscombined gibi yurtdışı otel rezervasyon sitelerinden otel yorumlarını kontrol edebilirsiniz.

3- Tokyo – İlkbaharda Gezilecek Yerler

Dünyanın diğer bir ucu olan Japonya’nın başkenti Tokyo yüksek hayat standardı ve kültürel zenginliği ile dikkat çekiyor. Dünyanın en kalabalık şehri olan Tokyo’da hayat pahalı olsa görülmeyi hak ediyor. Özellikle bahar tatili için giderseniz ne çok sıcak ne de çok soğuk olacaktır. Dolayısıyla bu mevsimde rahatlık şehri turlayabilirsiniz. Hatta Japonlar’ın yüksek hızlı trenlerini kullanarak diğer şehirlerini de gezebilirsiniz.

meiji jingu tapınağı tokyo japonya, ilkbaharda gezilecek yerler gidilecek ülkeler tatile nereye gidilir

Meiji Jingu Tapınağı Tokyo Japonya – İlkbaharda gezilecek yerler, gidilecek ülkeler – Mayısta tatile nereye gidilir

İlkbaharda özellikle Mayıs ayında gezilecek yerler arasındaki Tokyo’da görülecek noktalar nereler? Meiji-Jingu Tapınağı, Tokyo Kulesi, Tokyo’nun en eski tapınağı Sensoji, İmparatorluk Sarayı, Ulusal Müze, Yoyogi Park gibi yerleri ziyaret etmelisiniz. Japonya vize istiyor mu? Hem bordo pasaporta hem de yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasındaki Japonya’da 90 gün kalabilirsiniz. Tokyo’da nerede kalınır? Booking ile Hotelscombined uygulamalarını kullanabilirsiniz.

4- Tiflis

Hem pasaportsuz hem de vizesiz gidilen ülkeler arasındaki Gürcistan’ın başkenti Tiflis turistik yerleri dikkat çekiyor. Aslında Gürcistan denilince akla ilk önce gece hayatı ve casinoları ile Batum gelse de Tiflis bana göre daha güzel bir şehir. Özellikle ilkbaharda tatile nereye gidilir diyenler için ülkemize yakın ve gezmesi ucuz ülkelerden biri.

Tiflis gezi rehberi blog yazısı için tıklayın.

holy trinity katedrali tiflis gürcistan bahar tatili gezisi pasaportsuz gidilen ülkeler

Holy Trinity Katedrali Tiflis Gürcistan – Bahar tatili gezisi – Pasaportsuz nereye gidilir

Gece hayatı ile ünlü Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler; Holy Trinity Katedrali, Svetitskhoveli Cathedral, Narikala, Old Town, Sülfür hamamları, Metekhi Köprüsü, Özgürlük Meydanı, Rustaveli Caddesi, Barış Köprüsü, Jumah Mosque. Bahar günlerinden olan 19 Mayıs bayramı tatili için bile birkaç günlük bir gezi Tiflis’e düzenleyebilirsiniz. Kimlikle gidilen ülkeler arasında Gürcistan Tiflis’te nerede kalınır konusunda ucuz otel tavsiyesi için booking ve hotelscombined sitelerini önerebilirim. 19 Mayıs tatilinde gidilecek yerler arasındaki Tiflis’e ucuz uçak bileti bulmak için ise skyscanner sitesine bir bakın.

5- Üsküp – İlkbaharda Gezilecek Yerler

Makedonya başkenti Üsküp tarihi ve turistik noktaları, sıcak kanlı insanları ve hareketli gece hayatı ile vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki güzel şehirlerden biri. Vardar Nehri’nin ikiye böldüğü şehirde hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar yaşadığı için kültürel zenginliği de çok fazla. Üsküp’e ne zaman ve nasıl gidilir? İster otobüsle isterseniz uçakla gidebileceğiniz Üsküp ilkbahar mevsiminde daha da güzel. Üsküp gezilecek yerler ve Makedonya başkenti gezi rehberi blogları için tıklayınız.

baharda gezilecek en güzel yerler vizesiz balkan ülkeler makedonya üsküp

İlkbaharda gezilecek en güzel yerler – Vizesiz Balkan ülkeleri – Makedonya başkenti neresidir – Üsküp

İlkbaharda gezilecek yerler arasındaki Üsküp’te en güzel noktalar; Taş Köprü, Eski Türk Çarşısı, Üsküp Kalesi, Rahibe Terasa Evi, Mustafa Paşa Camii, Aziz Savior Kilisesi, Kapan ve Sulu Han, Makedonya Zafer Takı, Matka Kanyonu görülesi destinasyonlardan. Ayrıca Balkanlarda gezilecek yerler arasında Makedonya’nın başkenti Üsküp’e bir kaç saatlik uzaklıkta bulunan Struga, Ohrid Gölü ve Bitola’daki Atatürk’ün okuduğu Manastır Askeri İdadisi’ne de tur düzenleyebilirsiniz.

Kuzey Makedonya vize istiyor mu? Vizesiz seyahat edebilirsiniz. Bahar tatili için gidilecek ülkelerden Üsküp’te nerede kalınır? Ucuz oteller için booking ve hotelscombined arama motorlarına bir göz atın. Makedonya’ya en ucuz nasıl gidilir konusu için uçak biletlerine skyscanner sitesinden bakabilirsiniz. Detaylı bilgi için Makedonya gezilecek yerler yazısını okuyun derim.

6- Saraybosna – Bosna Hersek Başkenti

İlkbaharda gezilecek yerler arasındaki Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna (Sarajevo) otobüsle vizesiz Balkan turu yapanların uğrak bir durağı. Osmanlı İmparatorluğu’nun bir dönem hüküm sürdüğü şehirde tarihi eserler, camiiler, parklar ve medreseler görmek mümkün. Kültürel zenginliğin yanı sıra farklı dinlere inananların bir arada kardeşçe yaşadığı Saraybosna şehrinde gece hayatı da canlı.

ilkbaharda gezilecek yerler gidilecek ülkeler saraybosna mostar köprüsü

İlkbaharda gezilecek yerler, gidilecek ülkeler – Saraybosna civarındaki Mostar Köprüsü, Vizesiz Bosna Hersek

Bahar tatili yapılacak ülkeler kategorisindeki Bosna Hersek başkenti Saraybosna gezilecek yerler; Başçarşı, Sebil, Gazi Hüsrev Bey Camii, Latin Köprüsü, Saraybosna Katedrali, Bakırcılar Çarşısı, At Meydanı Parkı, Saat Kulesi, Sonsuz Ateş anıtı gibi yerler görülmesi gerekenlerden. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi Mostar Köprüsü’nü görmek isterseniz de 2-3 saatlik bir yolculuk yapmalısınız.

İlkbaharda gidilecek yerler ve en çok gezilen ülkeler arasındaki Bosna Hersek başkenti Saraybosna’da ne yenir? Cevapi köftesini ve Boşnak böreğini kesinlikle denemelisiniz.

7- Batad Pirinç Tarlaları, Filipinler

Filipinler gezilecek yerler denilince akla hemen bembeyaz kumlu plajları ve tropikal adaları ile ünlü El Nido, Boracay, Cebu, Siquijor ve Bohol gibi destinasyonlar gelse de ülkede çok sayıda doğal güzellik var. Bunlardan biri de dünyanın sekizince harikası olarak da tanımlanan 2000 yıllık insan yapımı doğa harikası Batad Pirinç Tarlaları. İlkbaharda gezilecek yerler arasındaki Batad köyünde özellikle Mayıs ayında bu Filipin köyünde yemyeşil efsane bir manzara sizi bekliyor olacak. Ayrıca Batad civarındaki Banaue View Point bölgesine de uğramanızı öneririm.

batad pirinç tarlaları filipinler mayıs ayında gezilecek yerler

Batad Pirinç Tarlaları Filipinler – Mayıs ayında gezilecek yerler – Yurtdışında balayına nereye gidilir

Batad Pirinç Tarlaları’na nasıl gidilir? Filipinler başkenti Manila‘nın Sampaloc semtinden kalkan otobüslerle gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 9 saat falan sürüyor. Hafta sonu ve Cuma günleri yoğunluk olduğundan dolayı online bilet almanızı veya rezervasyon yapmanızı öneririm. Banaue veya Batad’da nerede kalınır? Bölgedeki guest house’larda kalabileceğiniz gibi booking sitesi üzerinden ucuz otel rezervasyonu da yapabilirsiniz.

8- Seul – İlkbaharda Gezilecek Yerler

Asya’nın en zengin yerlerinden Güney Kore’nin başkenti Seul kültürü, saygılı insanı, yüksek görkemli yapıları, tarihi ve turistik noktaları ile Nisan ve Mayıs aylarında gezilecek yerler ve ülkeler arasında. Güney Kore yüzölçümü bakımından küçük sayılabilecek bir ülke olmasına rağmen inanılmaz bir şekilde gelişmiş. Mart, Nisan veya Mayıs ayında yurtdışına nereye tatile gidilir diye kararsız kalırsanız bu teknolojik ülkeyi ziyaret edip Kore yemeklerini deneyimlemeyi bir düşünün derim.

Gyeongbokgung Palace seul bahar tatili icin gezi onerileri 19 mayısta nereye gidilir

Gyeongbokgung Palace Seul turları – Bahar tatili için gezi önerileri – 19 Mayısta nereye gidilir

Bahar aylarında gezilecek yerler arasındaki Seul cazibe merkezleri nereler; Gyeongbokgung Sarayı, Changgyeongung Palace, Gangnam, Bukchon Hanok Village, Kore Savaş Müzesi, Myeongdong, Namdaemun Market. Güzel bir Seul gezi planı ile bu yerleri ve daha fazlasını görmek için 3 gün yeterli olur diye düşünüyorum. Yurtdışı balayına gidilecek yerler arasında da değerlendirilen Seul’da nerede kalınır konusunda otel tavsiyeleri için buradaki yorumlara göre karar verebilirsiniz.

9- Antalya – İlkbaharda Gezilecek Yerler Türkiye

Türkiye’nin en güzel tatil yerleri arasındaki Akdeniz’in İncisi Antalya her mevsim büyüleyici güzellikte. Yaz aylarında tatil yapılacak yerler arasında daha çok düşünülen Antalya ilkbaharda da gezilecek şehirler arasında bulunuyor. Antalya’nın doğal ve tarihi güzellikleri, plajları, kültürel müzeleri ile bahar tatili düşünenler için güzel bir opsiyon. Ayrıca Antalya gece hayatı da çok canlı yaşanıyor.

İlkbaharda gidilecek yerler ve şehirler listesindeki Türkiye’nin göz bebeği Antalya şehrinde gezilecek noktalar nereler? Antalya Kaleiçi, Konyaaltı Plajı, Beach Park, Muratpaşa Lara, Kesik Minare, Kapalı yol, Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Saklıkent Kayak Merkezi, Tünektepe Teleferik, Karaalioğlu Parkı, Üç Kapılar gibi yerleri kesinlikle görmelisiniz.

ilkbaharda gezilecek yerler gidilecek en güzel ülkeler türkiye antalya düden şelalesi

İlkbaharda gezilecek yerler, gidilecek en güzel ülkeler, balayına nereye gidilir – Türkiye Antalya Lara Düden Şelalesi

Ayrıca Antalya civarı gezilecek yerler listesinde bulunan Manavgat Side Antik Kenti, Aspendos Tiyatrosu, Demre Myra, Kemer, Phaselis, 2365 metre Tahtalı Dağı Olimpos Teleferik, Burdur, Göcek, Alanya ve Kalkan gibi destinasyonları da kesinlikle görün derim. 23 Nisan, 1 Mayıs veya 19 Mayıs gibi resmi tatillerde nereye gidilir diye sorarsanız bu dediklerimi dikkate alabilirsiniz.

Antalya’da nerede kalınır? Ucuz otel bulma sitesi hotelscombined farklı konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca ev kiralama sitesi olan Airbnb Türkiye’de de yasal olduğu için günlük daire tutma fikri de aklınızda olsun.

Bu arada ilkbahar ayları olan Mart, Nisan veya Mayısta Antalya’da denize girilir mi diye soran oluyor. Mart ve Nisan soğuk olur ama Mayısta rahatlıkla Antalya’da denize girebilirsiniz. Ya da denize girilecek sakin yerler listesine de bakabilirsiniz.

10- Köln

Almanya’nın gelişmiş bir şehri olan Köln zamanında Romalılar tarafından kurulmuş. Tarih kokan kent zaten müzeler şehri olarak da anılıyor. Orta Çağ izleri taşıyan kiliseler, katedraller ve diğer yapılar hala tarih kokuyor. Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında Köln’ü Ren Nehri daha da bir güzelliştiriyor.

Hohenzollern köprüsü Dom katedrali Köln, ilkbaharda gezilecek yerler, balayına gidilecek ülkeler

Köln Hohenzollern Köprüsü, Dom Katedrali – İlkbaharda gezilecek yerler, balayına gidilecek romantik ülkeler

İlkbaharda gezilecek yerler ve gidilecek ülkeler listesinde Almanya’nın dördüncü büyük şehri olan Köln’de nereye gidilir? Dom Katedrali, Altstadt, Ren Nehri, Hohenzollern Köprüsü, Ludwig Müzesi, Cologne Chocolate Museum, Köln Atatürk Kültür Evi, Hohe Caddesi, Great St Martin Church. İlkbaharda tek başına gidilecek yerler kategorisine de sokabileceğiniz Köln için 1 gün yetecektir.

Ayrıca ülkemizden yurtdışı Köln’e ucuz uçak bileti genelde bulunuyor. Böyle olunca hazır Köln’e gelmişken buradan da Amsterdam Avrupa’nın diğer turistik şehirlerine ister trenler ister otobüsle rahatlıkla geçebilirsiniz. Köln’de nerede kalınır? Booking uygulaması üzerinden yurtdışı ücretsiz otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İlkbaharda Gezilecek Yerler, Gidilecek Şehirler ve Ülkeler

Nisan Mayıs aylarında gezilecek yerler, gidilecek ülkeler ve ilkbaharda tatile ve balayına nereye gidilir gibi konularda anlatacaklarım bu kadar. Sizin de eklemek istediğiniz, şuraya da gitsen iyi olur dediğiniz güzel destinasyonlar var ise aşağıdaki yorum kısmında önerilerini yazabilirsiniz. Şimdiden güzel bir bahar tatili geçirmeniz dileğiyle.

Cevapla