Couchsurfing Nedir, Nasıl Kullanılır? Ücretsiz Konaklama

Couchsurfing gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında tanımadığınız birinin evinde ücretsiz konaklama ve seyahat imkanı bulabileceğiniz bir platform. Kulağa deli gibi gelse de gerçekten size gittiğiniz yerlerde bedavaya kalma fırsatı sunuyor. Tanımadığın bir evde misafir olarak konaklama fikri insanın aklına ilk olarak güvenlik sorununu  getiriyor. Ama bu yazıda da göreceksiniz ki endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. Couchsurfing nedir, Türkçesi ne demek, nasıl kullanılır ve üye olunur gibi soruları cevaplandırarak varsa kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım.

couchsurfing nedir, türkçesi ne demek, nasıl kullanılır, bedava konaklama

Couchsurfing nedir, Türkçesi ne demek, Nasıl Kullanılır – Yurtdışında ücretsiz konaklama ve seyahat

İlk önce anlamında kısaca bahsedelim. Couchsurfing türkçesi ‘kanepe sörfü‘ gibi saçma anlama gelse de aslında herhangi bir ev sahibinin size vereceği oda, yatak, kanepe gibi konaklayacağız bir şeyi ifade ediyor. Yani bu sitenin veya uygulamanın amacı gönüllü olarak insanları misafir etmek. Sadece bununla kalmayıp sitenin gerek gezginler için gerekse evinde misafir ağırlayan ev sahipleri için birçok avantajı ve özelliği var. Dolayısıyla Couchsurfing nedir sorusuna farklı farklı cevaplar vermek mümkün. Hepsini detaylı olarak aşağıda anlattım.

Couchsurfing Nedir, Ne Demek, Nasıl Kullanılır?

Couchsurfing ile konaklamak ne demek? Yukarıdaki tanımı biraz daha açalım istiyorum. İnsanların birbirleri ile yardımlaşmasını amaçlayan Couchsurfing sitesi, ücretsiz konaklama haricinde farklı kültürleri tanımanın en kolay ve en etkili yollarından biridir. Yani misafir olarak evinde kaldığınız yerel halktan olan ev sahipleriyle konuşarak birinci ağızdan tatil yaptığınız o yer ve kültür ile ilgili bilgi edinmek mümkün. Bu şekilde seyahatiniz daha anlamlı olabiliyor. Çünkü özellikle yurtdışına seyahat ettiğinizde sadece gezilecek yerleri görüp gezmek yeterli olmayabilir.

Aynı şekilde kendi evinizde gezgin veya gezginleri misafir ederseniz, bu sefer siz konuklarınıza Türkiye, Türk kültürü ve gezilecek yerler hakkında bilgi vererek misafirperverliğinizi gösterebilirsiniz. Tabii ‘tanımadığım yabancı birine nasıl güveneyim de evime alayım’ diyebilirsiniz. O yüzden bu gibi kafaya takılan şeyleri aşağıda anlattım.

Neden Couchsurfing Kullanmalısınız?

Öncelikle Couchsurfing profil oluşturma ve başkasının evinde kalmak ücretsiz. O yüzden dünyayı gezen düşük bütçeli gezginler veya konaklayamaya para harcamak istemeyenler için inanılmaz bir fırsat. Yani ücretsiz konaklama ve seyahat fırsatını kolay kolay başka yerlerde bulamazsınız.

Couchsurfing ile yabancı arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Bu platform ister yurtdışında başkasının evinde kalarak isterseniz Türkiye’de yabancı birini ağırlayarak yeni insanlarla tanışma olanağı veriyor. Bu sitede herkes gezmeyi seven insanlardan oluştuğu için yeni tanışacağınız hostlar ile (ev sahipleri) birbirinize seyahat deneyimlerinizi paylaşarak zaten güzel bir etkileşim kuracağınız aşikar. Çoğu kişinin gezi kültürü üst seviyede. Bu şekilde yeni dostluklar kurup yıllarca irtibat koparmayanlar var.

Konakladığınız yerde gezilecek yerler nereler, neler yapmalı, ne yenmeli gibi konularda en güvenilir bilgileri hostunuzdan öğrenebilirsiniz. Size yol gösterip gezinizi kolaylaştıracak ipuçları verecektir. Hatta sizinle dışarı çıkarak birlikte bile gezebilirsiniz. Bu durumda yani ne bir rehbere ne de internetteki bloglara ihtiyacınız var.

Eğer İngilizce’nizi geliştirmek ve pratik yapmak istiyorsanız da Couchsurfing tam size göre. Üstteki 2 madde ile bağlantılı olarak hostunuzla iletişim kurup ve hatta yeni arkadaşlıklar edinirseniz, İngilizce pratik yapmak için işte size altın gibi fırsat. Ücretsiz konaklamak yetmiyormuş gibi ayrıca bedava İngilizce pratiği yapma şansı elde ediyorsunuz.

couchsurfing avantajları

Couchsurfing avantajları ve kuralları nedir – Ücretsiz konaklama, seyahat, sosyalleşmek, yardımlaşmak

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bedava konaklama yöntemleri arasındaki couchsurfing.com sitesine giriş yaparak üye olun. Üye olmak çok basit. Sadece formdaki istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız çok önemli. Çünkü bir yerde kalmak için istek gönderdiğinizde karşı tarafın sizi kabul etmesini veya cevap vermesini istiyorsanız bunu yapın. ‘Neden Couchsurfing, ne yapıyorsunuz, hangi ülkelerde bulundunuz’ gibi konularda profilinizde kedinizi anlatın.  Profilinizi ne kadar çok doldurursanız tamamlanma oranı ile birlikte karşı tarafa iyi bir izlenim sunarsınız.

İkinci olarak yeni üye olduğunuz için muhtemelen hiç referansınız olmayacak. Onun için imajınızı insanlara güzel aktarmak için seyahat ettiğiniz fotoğrafları profilinize ekleyin. Karşı tarafın size güvenmesini kolaylaştıran etkenlerden birinin bu seyahat fotoğrafları olduğunu düşünüyorum. Couchsurfing nasıl üye olunur konusu bunun gibi basit konulardan oluşuyor. Şimdi gelelim başkasının evinde nasıl kalınır.

Ev Sahiplerine İstek Göndermek

Sayfanın üst kısmında yer alan ‘nereye gidiyorsun’ arama kutusunun sol tarafında ‘Find Hosts’ yani ‘ev sahibi bul’ seçeneği var. O seçeneği seçerek ve gideceğiniz destinasyonu yazarak o bölgede müsait host var mı aramaya başlıyoruz. Ayrıca hangi tarihlerde ve kaç kişi kalmak istiyorsunuz gibi şeyleri daha sonraki adımda seçiyorsunuz. Profilinde ‘Accepting Guests’ yazan hostlar sizin istek gönderebileceğiniz kişiler.

Peki istek gönderirken nelere dikkat etmek gerekir? Daha öncede de belirttiğim gibi özellikle ilk kullanacak insanlar güven problemi olabilir. Sonuçta bilmediğimiz birinin evine gidiyoruz. Bu sıkıntıyı aşmak için kişilerin profilindeki referans sayısına bakmak gerekiyor. Ne kadar çok sayıda referans veya kişi hakkında olumlu yorumlar varsa gözünüz kapalı bu kişinin evinde kalabilirsiniz.

Ayrıca istek gönderirken mesaj yazarak, kendiniz hakkında biraz bilgi vermek karşı taraf için olumlu bir izlenim doğuracaktır. Yani nereye ne için gidiyorsunuz, mesleğiniz gibi konuları kısaca özetleyerek mesaj atın. Mesajınızın ‘kopyala-yapıştır’ olmadığına emin olun. Çünkü olumsuz bir intiba uyandırabilir. Bunu da unutmayın derim.

Başkasını Evinizde Misafir Etmek

Couchsurfing sitesi üzerinden evinizde misafir ağırlamak da oldukça basit. Profilinize hangi şehirde oturduğunuzu yazdıktan sonra ‘Accepting Guests’ seçeneği ile artık size diğer gezginler istek gönderebilir. Kabul edip etmeme tamamen size kalmış. Karşı tarafa güvenmek için o kişiye biraz soru sorup referanslarındaki yorumlara bakabilirsiniz.

Sitede Başka Hangi Özellikler Var?

Ücretsiz konaklama yöntemleri arasındaki Couchsurfing sitesini ayrıca seyahat ederken sosyalleşmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin seyahate çıkıyorken gideceğiniz destinasyonu ve tarihi ‘public trip’ olarak belirttiğinizde başkaları bunu görebiliyor. Böylece sizi misafir etmenin yanı sıra sizle buluşup vakit geçirmek isteyen veya şehri gezdirmek isteyen birilerinden mesaj alabilirsiniz. Keyifli bir gezi yaptığınız gibi yeni arkadaşlıklar da daha önce anlattığım gibi kurabilirsiniz.

Yukarıdaki duruma benzer şekilde kendi şehrinize gelecek gezginleri araştırarak onları misafir etmek, gezdirmek için mesaj atabilirsiniz. Bunun için arama kutusundan ‘Find Travelers’ seçeneğini seçtikten sonra şehrinizi yazarak arama yapmalısınız. Mesaj göndermeden önce arama sonucunda karşınıza çıkan gezginlerin profillerini okuyup ne için geliyorlar, lokal insanlardan herhangi bir beklentisi var mı öğrenin. Ona göre o insanlara yardımcı olabilirsiniz.

couchsurfing türkçesi ne demek, nasıl kullanılır

Couchsurfing nedir, Türkçesi ne demek, nasıl kullanılır – Kanepe Sörfü

Diğer özelliklerden birisi de ‘Find Events’ seçeneğiyle şehrinizde veya konakladığınız başka şehirde organize edilen etkinlikleri, buluşmaları vs takip edebilirsiniz. Bu etkinliklere katılarak yerli veya yabancı insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Bu tür buluşmalarda kültürler hakkında bilgi alışverişi yapabilir, barlarda sohbet ederek içebilir veya etkinliğin içeriğine göre boş vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Etkinlikler haricinde sitede bazı oluşumlar ve gruplar var. Mesela çoğu şehirde Couchsurfing İstanbul, CS Antalya, CS Kuala Lumpur tarzı gruplar oluyor. Bu gruplara üye olarak da sosyalleşme ve yardımlaşmak mümkün. İnanılmaz geniş gezgin çevresi elde etmek mümkün.

Maalesef ülkemizde bazı insanlar couchsurfing sitesini çöpçatanlık uygulaması olarak görenler var. Bu haliyle yabancıların gözünde kötü izlenim bırakıyor. O yüzden kız arkadaş bulmak için falan bu siteyi kullanmayın. Tinder tarzı dating uygulamaları sizin işinizi görecektir. 🙂

Couchsurfing Kuralları Nedir?

Aslında sitenin belli bir kuralı yok desem yanlış olmaz. Couchsurfing nasıl üye olunur konusu dışındaki bütün kuralları host yani ev sahibi koyar. Bazı istekleri ya da sizin bilmeniz gereken bazı kuralları olabilir. Bu tip bilgileri profillerine yazıyorlar zaten. Örnek vermek gerekirse; evde sigara içilip içilmediği, evcil hayvana izin olup olmadığı, misafirin cinsiyetinin önemli olup olmaması, kişi sayısı gibi konularda kural koyabilir.

‘Misafir olduktan sonra ben ne yapmalıyım, Couchsurfing nasıl kullanılır’ diye sorarsanız kısaca açıklayayım. Yani öyle özel bir şey yapmanıza gerek yok. Düzenli, temiz, güler yüzlü ve saygılı olmak yeter. Bunun yanında yemek yapma gibi konularda ‘yapılacak bir şey var mı’ diye ev sahibine sorup yardım edebilirsiniz. Örneğin evden ayrılırken yatağı düzeltip ve çarşafları toparlayabilirsiniz. Bu şekilde nezaketli olmak iyi bir şey bence. Couchsurfing ne demek sorusunun yanıtı işte bu; yardımlaşmak bence.

Diğer bir konu ise konaklama isteğiniz kabul edildiğinde gitmemezlik yapmayın. İnsanlık hali seyahatinizi falan iptal edebilirsiniz. Ama bu durumda mutlaka ev sahibine bildirin ki beklemesin sizi. Hakkınızda olumsuz referans yazısı yazarsa bunun size geri dönüşü hoş olmayabilir. Benden demesi.

İyi Bir Deneyim İçin Yapılması Gerekenler

Ev sahibi isteğinizi onayladı diyelim. Bundan sonra konaklamanızın ve gezinizin iyi geçmesi için yapmanız gerekenleri kısaca özetleyeyim.

  • Hostun iletişim ve eve ulaşım bilgilerini isteyin. Böylece havaalanından veya şehir merkezinden konaklayacağınız eve ucuza gidebilirsiniz.
  • Gelirken getirmenizi istediği bir şey var mı nezaketen de olsa sorun. Belki bir hediye (magnet gibi) veya yöresel yiyecek ikram etmek hoş olabilir.
  • Gezilecek yerler ile ilgili bilgiler sorun. Ki zaten o bunu siz sormadan size içtenlikle anlatacaktır.
  • Evi temiz tutun. Evdeki düzene ayak uydurun. Ama evdeki düzenden rahatsız olursanız da çekinmeden bunu iyi bir dille söyleyip evden ayrılabilirsiniz. Sonuçta illa orada kalacaksınız diye zorunluluk yok ama bunu güzel bir yaklaşımla yapmak lazım bence.
  • Bir nevi Türkiye’yi temsil ediyormuş gibi olacağınız için bunu da göz önünde bulundurarak davranın. Yani konaklamanız güzel olursa ev sahibi bizler hakkında o kadar olumlu düşünecektir. Sizden sonra o hostta başka bir Türk orada kalmak isterse evini ona da açacaktır.
  • Ev sahibinin son dakikada konaklamanızı iptal etme ihtimaline karşı gitmeden o bölgede otelleri veya hostelleri de araştırmanızı öneririm. B planınız mutlaka olsun.
  • Çok zorda olmadıkça siz de son dakika istek göndermemeye çalışın. Çünkü son dakika kabul edilme oranları düşük diye biliyorum.
  • Couchsurfing güvenli mi diye tedirgin olursanız host hakkındaki yorumları dikkatlice okuyun.
  • Ücretsiz normal üyelikte haftalık 10 mesaj gönderme limitiniz olduğu için bunu dikkatlice kullanın.
  • Takılacak arkadaş bulmak için ise hangout seçeneğini aktif hale getirin.

Premium Üyelik Nedir, Avantajları Neler?

Türkçesi ‘kanepe sörfü’ olan Couchsurfing nedir, ne demek, nasıl kullanılır diye genel olarak anlattım. Ücretsiz platform olan bu sistemin bir de ‘Verified Account’ yani ‘Onaylanmış Hesap’ olayı var. Sitesin üst kısmında yeşil tikli olarak Verify seçeneği var. Bunun avantajlarından bahsetmek gerekirse; sınırsız mesaj gönderebiliyorsunuz, onaylı üyelik başkalarınız gözünde sizi daha güvenilir kılıyor, 7/24 destek ve 2 kat daha hızlı host buluyorsunuz.

Premium yani onaylı üyelik için belirli bir miktar ödemeniz gerekiyor. Bunun bedeli 356 TL civarı idi. Bu tamamen size kalmış. Çok gezen biriyseniz ve imkanınız varsa bu üyelik tipini satın alabilirsiniz.

Couchsurfing nedir, Türkçesi ne demek ve Couchsurfing nasıl kullanılır konularında anlatacaklarım bu kadar. Genel olarak siteyi anlattığımı düşünüyorum. Sizin de eklemek, sormak veya paylaşmak istediğiniz deneyimleriniz varsa aşağıdan bana yazabilirsiniz.

Son olarak ‘Couchsurfing nedir, nasıl kullanılır’ yazısı gibi tatilinizi ucuza getirecek aşağıdaki diğer yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Cevapla