Prizren Gezilecek Yerler – Balkanlar’daki Türk Şehri

Prizren, vizesiz Balkan turu yaparken görmek isteyebileceğiniz şirin bir şehir. Çünkü kent adeta klasik Anadolu şehri gibi. Zaten Balkanlar’daki Türk şehri diye anılıyor. Şehirde Türkçe yazıları görmek mümkün olduğu gibi çoğu insanla Türkçe konuşarak anlaşabiliyorsunuz. Kosova başkenti Priştine’den sonraki ikinci en büyük şehir olan Prizren gezilecek yerler listesinde Osmanlı’dan kalma çok sayıda eseri görmek mümkün. ‘Prizren nerede, nasıl gidilir, nasıl bir yer, ne yenir, tarihi ve turistik yerler nereler’ gibi konuları bu gezi rehberi yazısında bulabilirsiniz.

Prizren gezisi Vizesiz Balkan ülkeleri turu

Prizren gezisi – Vizesiz Balkan ülkeleri turu

Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova tarihi ve kültürel mirası ile gezginlerin beklentilerini karşılayan mütevazı bir şehir. Kent, buram buram Osmanlı tarihi kokuyor. Ayrıca Şar Dağları eteklerinde konumlanmış şehirde huzurlu bir atmosfer var. Mutlaka görülesi ve en az 1 gün kalınası bir Türk şehri burası.

Kosova Prizren Gezilecek Yerler

Kentin tarihinde biraz söz etmek gerekirse; 457 yıl Osmanlı sancaklarından biri olarak Balkanlar’da varlığını sürdürmüş. Hala Osmanlı’dan izler taşıyan şehir için Avrupa’da Türkçe konuşulan tek şehir diyebiliriz. Zaten halkın çoğunun Türkiye’de eşi dostu akrabası vardır.

Şehirde ayrıca NATO Kosovo Force (Kosova Barış Gücü) adına Türk ordusu da konuşlanmış vaziyette. Türk ordusu subayı, astsubayı, uzmanıyla ülkedeki barışı korumak için Sultan Murat Kışlası’nda görevlerini halen sürdürmektedir.

Prizren Gezilecek Yerler Listesi

Aslında şehirde görülecek çok fazla bir yer yok. Ama tarihi kenti yürüyerek keşfetmek çok zevkli. Sanki herhangi bir Anadolu şehrinde dolaşıyormuş hissiyatı veriyor insana. Prizren şehir turu sırasında rotanıza aşağıdaki şu noktaları ekleyebilirsiniz.

Prizren şehrinde nerede kalınır? Yurtdışında otel nasıl ayarlanır? diye merak ediyorsanız Otel Rezervasyon Siteleri yazısına göz atın.

1- Sinan Paşa Camii (Sinan Pasha Mosque)

Dönemin Bosna Valisi Sinan Paşa tarafından yaptırılan cami Osmanlı – İslam eserlerinin en güzel örneklerinden. 1615 yılında inşa edilen cami şehrin sembolü olarak gösteriliyor. Ayrıca Kosova’da Türkçe vaaz verilen tek cami olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Cami, 2. Dünya Savaşı sırasında depo olarak kullanılmış. Yeniden ibadete ise 1993’te açılmış. TİKA’nın gerçekleştirdiği restorasyon çalışmaları sonrası son halini almış.

Sinan Paşa Camii Balkanlar'daki Osmanlı eserleri

Sinan Paşa Camii – Balkanlar’daki Osmanlı eserleri

Kosova başkenti Priştine Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi yazısı için tıklayın.

2- Taş Köprü

Taş köprüler, Osmanlı coğrafyasında çok sık rastlanan sanat yapılarından biridir. Prizren şehrindeki Osmanlı eseri olan Taş Köprü, Bistriça Nehri’nin her iki yakasını birbirine bağlıyor. Köprünün hemen yakınında ise Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu bulunuyor.

Köprünün yapılış tarihi bilinmese de tarihçiler 15’inci yüzyılda inşa edildiği tahmin ediyor. Fakat Taş Köprü 1979 yılında meydana gelen sel felaketinde yerle bir olmuş. 1982’de ise aslına uygun olarak yeniden yapılmış.

Taş Köprü Prizren gezilecek yerler

Tarihi Taş Köprü – Prizren gezilecek yerler

3- Şadırvan Meydanı

Şadırvan Meydanı, kentin kalbinin attığı yer olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla kentteki en hareketli nokta burası. İnsanların buluşma noktası aynı zamanda. Siz de şehri keşfederken buradan hep geçeceksiniz.

Şadırvan Meydanı civarında çok sayıda kafe, restoran var. Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz mağaza ve hediyelik eşya dükkanları da bu bölgede konumlanmış vaziyette.

Şadırvan Meydanı - Turistik yerler

Şadırvan Meydanı – Turistik yerler

Yol arkadaşınız olacak En İyi Seyahat Uygulamaları listesini kontrol edin.

4- Prizren Kalesi – Kosova Gezilecek Yerler

Vizesiz Balkan rotalarından Kosova Prizren turu yaparken uğramanızın gereken noktalarından biri de Prizren Kalesi. Kalenin tarihi antik Roma dönemine kadar gidiyor. Bizans İmparatorluğu ve Sırbistan’da bu kaleyi kullanmış. Zengin kültürel değere sahip olan kaleyi Osmanlı Devleti daha da güçlendirmiş.

Prizren Kalesi turu şehir manzarası Kosova gezilecek yerler gezi rehberi

Prizren Kalesi turu – Şehir manzarası – Kosova gezilecek yerler & gezi rehberi

Kale, yüksek konumuyla ziyaretçilerine güzel bir şehir manzarası sunuyor. Kuş bakışı şehri seyrederken burada biraz soluklanabilirsiniz. Çünkü yürüyerek gelirseniz biraz yorulabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa gün batımı sırasında buraya gelirseniz güzel bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz.

Kale içerisinde surlar, gözetleme odaları gibi yapılar bulunuyor. Ayrıca Osmanlılar’dan kalma bir adet top da sergilenen şeyler arasında. Giriş ücreti ne kadar diye sorarsanız giriş ücretsiz.

5- Church of the Holy Savior

Prizren gezi rehberi yazısında olması gereken noktalardan biri de Holy Savior Kilisesi. Sırp Ortodoks Kilisesi olan bu dini yapı 1300’lü yıllarda yapılmış.

2004 yılında meydana gelen ayaklanmada ağır hasar görmüş. İbadete henüz açılmamış.

Kilise, kaleye çıkarken yol üstünde yer alıyor. Yeşillikler içindeki kiliseden de güzel bir şehir manzarası izleyebilirsiniz.

Kosova Church of the Holy Savior Vizesiz Balkan gezisi

Kosova Church of the Holy Savior – Vizesiz Balkan gezisi

6- Gazi Mehmet Paşa Hamamı

Balkanlar’daki tarihi Osmanlı yapılarından biri olan Gazi Mehmet Paşa Hamamı 16’ncı yüzyılda inşa edilmiş. Zamanında hem Kosovalı kadınların hem de erkeklerin kullandığı hamam şimdilerde ise sergi galerisi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Rüstem Paşa’nın yaptırdığı hamam cami ve medrese ile birlikte kompleks gibi dizayn edilmiş. Prizren gezilecek yerler listesinde görmeye değer destinasyonlardan.

Prizren gezilecek yerler Gazi Mehmet Paşa Hamamı Gezi Rehberi

Prizren gezilecek yerler – Gazi Mehmet Paşa Hamamı Gezi Rehberi

7- Halveti Tekkesi

Halveti Tekkesi adındaki bina 1835 yılında inşa edilmiş olsa da Halveti Tarikatı 16’ncı yüzyılda Osman Baba tarafından kurulmuş. Tekke, Osmanlı dönemini günümüze en iyi şekilde yansıtan eserlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Türbe, oturma ve bekleme odaları gibi bölümlerden oluşuyor. Ayrıca Osman Baba dışında Halveti Tarikatı mensubu bazı kişilerin mezarı da burada yer alıyor. Kosova Prizren Halveti Tekkesi nerede diye sorarsanız Türk Konsolosluğu’na oldukça yakın.

8- Namazgah

Prizren gezilecek yerler listesindeki Namazgah otobüs terminaline oldukça yakın konumda bulunuyor. Fatih Sultan Mehmed tarafından 1455 yılında yaptırılmış. Kırık Camii olarak da duyabilirsiniz.

Namazgah Kosova gezi rehberi

Namazgah – Kosova gezi rehberi gezilecek yerler

Kosova’ya en ucuz şekilde gitmek için Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur yazısına göz atın.

9- Cuma Camii

Cuma Camii, ilk olarak Sırbistan Krallığı tarafından kilise olarak ibadete açılmış. Ama ‘Our Lady of Ljeviš’ (Bogoroditsa Leviška) olarak bilinen bu Ortodoks kilisesi 1455 yılı Fatih döneminde Osmanlı’nın şehri fethetmesinden sonra camiye dönüştürülmüş.

Peki buraya neden Cuma Camii denilmiş? Çünkü şehirde burada kılınan ilk namaz Cuma namazı olduğu için adı o şekilde kalmış. Farklı kültürlerin yansımalarını tek çatı altında görebileceğiniz yapılardan.

10- Arasta Camii

Prizren gezi rehberi yazısında açıklamak istediğim noktalardan bir diğeri ise Arasta Camii. Aslında günümüzde caminin sadece minaresi ayakta.

16’ncı yy’de inşa edilen cami 1960lı yıllarda hükümetin aldığı kararla yıkılmış. Buna tepki olarak oluşan protestolar nedeniyle minare yıkılamamış. Ortaya da böyle ilginç bir görüntü çıkmış.

Kosova Prizren gezilecek yerler Arasta Camii nerede

Kosova Prizren gezilecek yerler – Arasta Camii nerede, nasıl bir yer

Prizren Nerede?

İlk önce Kosova nerede sorusundan başlayalım. Kosova, vizesiz Balkan ülkeleri arasında olup Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk ve Karadağ’a sınır komşusudur.

Prizren nerede? Kosova’nın güzel şehirlerinden olan bu Türk şehri ülkenin güneyinde yer alıyor. Arnavutluk ve Makedonya sınırına yakın. Kosova başkenti Priştine’ye ise 85 kilometre uzaklıktadır.

Kosova Prizren’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Prizren’e direkt uçak seferi bulunmuyor. O yüzden ilk olarak Priştine Uluslararasu Havaalanı’na inmeniz gerekiyor. Havaalanına indikten sonra taksi tutarak veya ilk önce Priştine’ye gidip oradan otobüsle buraya gelebilirsiniz. Taksi tutacaksanız mutlaka pazarlık yapın.

Prizren nerede nasıl gidilir Kosova gezilecek yerler gezi rehberi Balkan haritası

Prizren nerede, nasıl gidilir – Kosova gezilecek yerler gezi rehberi – Balkan haritası

Balkanlar’a ucuz şekilde uçmak için şu yazıyı okuyun: Ucuz Uçak Bileti Siteleri

Eğer çevre ülkelerdeyseniz veya otobüslü Balkan turu yapıyorsanız buraya çok rahat şekilde ulaşabilirsiniz. Çoğu şehirden buraya otobüs bileti bulabilirsiniz. Otobüs rotaları için rome2rio veya balkanviator adlı seyahat uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Bu arada not olarak hatırlatmakta fayda var. Kosova’dan Sırbistan’a geçmek isterseniz geçemiyorsunuz. Çünkü Sırbistan Kosova’yı henüz tanımıyor. Ama işin ilginç tarafı ise Sırbistan’dan Kosova’ya geçebiliyorsunuz.

Arabayla Balkan turu yapıyorsanız da ulaşım çok rahat. Sınır geçişlerinde hiçbir problem olmuyor diye biliyorum.

Ne Zaman Gidilir?

Kosova Prizren turu için yılın her günü seyahat edebilirsiniz. Yalnız kış mevsiminde Balkanlar soğuk olacağı için hazırlıklı gitmekte fayda var. Dolayısıyla kışın Avrupa’da gezilecek yerler tatil rotanıza bu güzel ama küçük ülkeyi de ekleyebilirsiniz.

Kosova, ulaşması kolay olduğu için aslında ne zaman isterseniz o zaman gidebileceğiniz ülkelerden biri. İster haftasonu ister bayram tatili veya resmi tatillerde rahatlıkla buraya gelebilir, tatilinizi burada geçirebilirsiniz. Özellikle kültür gezilerinden hoşlanıyorsanız fırsat bulduğunuzda kaçırmayın derim.

Prizren Nerede Kalınır – Gezilecek Yerler

Prizren gezi rehberi yazısının en önemli konularından birisi de nerede kalınır konusu. Şehir küçük olmasına rağmen konaklama açısından her bütçeye uygun tesisler bulmak mümkün.

Şehirde her yer yürüme mesafesinde olduğu için otelin konumu o kadar önemli değil. Ama Şadırvan Meydanı yakınlarında konaklarsanız daha iyi tabi.

En uygun konaklama tesislerini Prizren otelleri listesinde bulabilirsiniz. Bu sitede güvenilir şekilde online rezervasyon yapabileceğiniz gibi müşteri yorumlarına veya otel puanına bakarak gözünüze hoş gelen otelden yerinizi kolaylıkla ayırtabilirsiniz. Şehirde dikkat çeken başlıca güvenli oteller ise aşağıdaki gibidir:

Ne Yenir – Prizren Gezilecek Yerler

Prizren tatil turu veya seyahati sırasında ne yenir? Öncelikle şunu söyleyeyim fiyatlar oldukça ucuz. Tabi Euro cinsinden ucuz. Kosova para birimi Euro olunca döviz kurundan dolayı bize göre fazla gelebilir. Ama diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok ucuz.

Balkan yemekleri ne yenir Arnavut böreği

Balkan yemekleri – Ne yenir – Arnavut böreği

Burada yemekler hem lezzet hem de görsel olarak insanı tatmin ediyor. Kosova mutfağı Arnavut ve Sırbistan yemek kültürlerinin karşımı olsa da Türk mutfağının izlerini de görmek mümkün.

Köfte, kebab, pljeskavica, börek gibi yiyecekleri kendilerine has tariflerle yapıyorlar. Dolayısıyla öğle veya akşam yemeklerinde herhangi bir restorana gidip kesinlikle bu yiyecekleri deneyin.

Lokantalar genellikle Şadırvan Meydanı civarında bulunuyor. Ayrıca bu bölgedeki kafelerde çay, kahve içebilir yanında trileçe gibi tatlıları da deneyebilirsiniz.

Son Olarak Kosova Prizren Gezilecek Yerler

Prizren gezilecek yerler, şehir turu, tarihi eserler, ne yenir, nerede kalınır gibi konular hakkında anlatacaklarım burada sona eriyor. Umarım faydalı olmuştur.

Vizesiz ülkeler arasındaki Kosova’yı mutlaka ziyaret edip 1-2 gün ayırmanızı tavsiye ederim. Çünkü özellikle Prizren adeta bizden bir şehir. Huzurlu atmosferiyle de ayrıca insanı mutlu eden bir havası var.

Genelde yazılarımda o şehrin gece hayatı hakkında da bilgiler veririm. Ama Prizren gece hayatı yaşanacak bir şehir değil. Balkanlar’da gece hayatı için Priştine’ye, Makedonya başkenti Üsküp, Sırbistan Belgrad veya Karadağ Budva gibi yerlere gitmenizi öneririm.

Son olarak Vizesiz Balkan turu yapmayı planlıyorsanız aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Cevapla