Alanya Gezilecek Yerler – Büyüleyici En Güzel 20 Yer

Alanya gezilecek yerler listesinde Akdeniz Bölgesi ve Antalya ilinin en turistik noktaları ile tarihi ve doğal güzellikleri bulunuyor. Kaleleri, kuleleri, tersaneleri ile tarihi çok eskiye dayanan Alanya plajları ve gece hayatı ile yaz tatili rotalarının 1 numaralı duraklarından. ‘Güneşin gülümsediği yer’ olarak da anılan tatil şehri yabancı turistlerin en çok seyahat ettiği destinasyonlardan biri. Yamaç paraşütü, yat ve tekne turları gibi aktiviteleri ziyaretçilerine sunan Alanya Merkez’de ve çevresinde daha fazlasını bulabilirsiniz. Peki Alanya nerede, nasıl gidilir, görülecek noktalar neresi, nereler gezilir gibi konular hakkında bilgiler ve daha fazlası aşağıdaki gezi rehberi blog yazısında.

alanya gezilecek yerler ve gezi rehberi

Alanya gezilecek tarihi ve turistik yerler – Antalya gezi rehberi – Kale’den Liman ve Kızılkule manzarası

Türkiye’de yaz tatili önerileri arasında en popüler yerlerden olan Antalya bölgesi büyüleyici bir coğrafyaya sahip. Akdeniz Bölgesi’ndeki çoğu tarihi eserler, turistik noktalar, denize girilecek sakin yerler ve güzel plajlar, Antalya civarında bulunuyor. Böyle olunca Antalya ve ilçesi Alanya, Türkiye’de tatil yapılacak en güzel yerler listesinde olmayı hak ediyor.

Alanya gezilecek yerler listesine geçmeden önce Antalya çevresinde gidilmesi gereken diğer şehirler hakkındaki yazılarımı da okuyabilirsiniz. Akdeniz Bölgesi’nin tarihi ve doğal güzellikleri için çeşitli tatil rotaları oluşturabilirsiniz.

Antalya Alanya Gezilecek Yerler Listesi

Alanya, deniz kum güneş turizmi ve gece hayatı ile nam salsa da aslında çok tarihi bir şehrimiz. Antalya’nın en büyük ilçesi olan kentin tarihi Bizans Dönemi’ne kadar uzanıyor. Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat şehri fethettikten sonra Alaiye ismini koymuş. Daha sonra Atatürk’ün 1935’te burayı ziyaretinde şimdiki adını almış. Zengin tarihi mirasını bugünlere kadar koruyarak taşıyan bu cennet gibi yer görülmeyi hak ediyor.

Aynı anda hem deniz tatili hem de kültür gezisi yapabileceğiniz bir yer burası. Bununla birlikte harika bir doğası, ormanları, ırmakları ve eşsiz mağaraları ile de tatilinizin dolu dolu geçmesini sağlıyor. Meşhur Kleopatra Plajı, tarihi Alanya Kalesi, Kızıl Kule, Dim Çayı, Damlataş Mağarası gibi popüler yerlerde keyifli bir tatil sizi bekliyor.

1- Alanya Kalesi Gezilecek Yerler

Kentin simgelerinden biri olan Alanya Kalesi, 1221 yılında Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Epeyce yüksek bir konumda bulunan kale stratejik bir öneme sahip. Dış Kale, İç Kale ve Ehmedek (Orta Kale) olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor. Ayrıca Aya Yorgi Kilisesi, Kanuni Sultan Süleyman Camii, birden fazla türbe, sur, hamam, lahit, sarnıç ve deniz feneri gibi yapılar kale sınırları içerisinde görebileceğiniz tarihi eserlerden.

alanya kalesi

Alanya Kalesi – Ehmedek- Görülmesi gereken tarihi yerler

Açık hava müzesi olarak gezilebilen Alanya Kalesi’nde Kleopatra ve Keykubat Plajları’nın eşlik ettiği muhteşem şehir manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca geceleri ışıklandırılan kalenin surları şehir merkezinden çok güzel görünüyor. Kaleyi koruyan surların uzunluğu ise 6 buçuk kilometre.

Şehirdeki tarihi yerler arasındaki Alanya Kalesi’ne nasıl gidilir? Şehir merkezinde bulunan kaleye kendi aracınız gidebileceğiniz gibi toplu taşıma ile de gidebilirsiniz. Otobüsler Damlataş Mağarası’nın oradan kalkıyor. Diğer bir seçenek ise teleferik. Ya da kendinize güveniyorsanız yürüyerek de ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tarihi kaleye giriş ücreti ise 30 TL. Müze Kart geçiyor.

2- Kızıl Kule

Alanya Limanı’nın yanı başında tarihi bir yer olan Kızıl Kule Alaaddin Keykubat zamanında inşa edilmiş. Şehrin diğer bir ihtişamlı yapısı ve simgesi konumunda. Deyim yerindeyse denize sıfır konumunda bulunan Kızıl Kule, denizden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla kullanılmış. 33 metre yüksekliğindeki kule ismini yapımında kullanılan kırmızı renkli tuğlalardan almış.

Alanya gezilecek yerler listesindeki Kızıl Kule farklı mimarisi ile de dikkat çekiyor. Sekizgen bir şekilde dizayn edilen 5 katlı kule üst kısımdan gelen güneş ışınlarını her kata yayabiliyor. En üst katına çıkarak efsane şehir ve Akdeniz manzarasını izleyebilirsiniz. Kızıl Kule giriş ücreti ise 10 TL.

kızıl kule

Kızıl Kule – Akdeniz Bölgesi’nin tarihi eserleri

3- Damlataş Mağarası

Türkiye’nin en popüler mağaraları arasındaki Damlataş Mağarası 1948 yılında bulunmuş. Tarihi kalenin batı yakasında bulunan mağara 15000 yıllık oluşumun eseridir. İsmini sarkıtlardan damlayan su damlalarından alan mağara sarkıt ve dikitleriyle inanılmaz güzellikte. Zate yerli ve yabancı turistlerin şehirde ziyaret ettiği ilk yerlerden.

Damlataş Mağarası’nın ilginç birkaç özelliği var. Bunlardan biri mağara içerisindeki hava sıcaklığı 4 mevsim sabit ve 22 derece. Daha ilginci ise içerideki havanın astım hastalarına iyi geldiği biliniyor. Astım hastası olanların ve nefes zorluğu çekenlerin tedavisi için doktor kontrolünde buraya gelerek tedavi kürü uygulanıyor. Damlataş Mağarası giriş ücreti 2020 yılında 10 Türk Lirası.

damlataş mağarası alanya gezilecek yerler

Damlataş Mağarası nerede – Alanya gezilecek yerler

4- Damlataş Plajı

Antalya Alanya gezilecek yerler listesinde bulunan Damlataş Mağarası’nın tam önünde bulunan plaj, şehrin en güzel plajları arasında gösteriliyor. Tarihi yarımada ve kale eşliğinde denize girebileceğiniz plaj kumdan oluşuyor ve temiz, berrak bir suya sahip. Bu da Damlataş Plajı’nı şehrin en popüler ve güzel noktalarından biri yapıyor.

Burası yerli ve yabancı turistlerin yaz sıcağında serinlemek ve güneşlenmek için tercih ettikleri sahillerden biri. Plajlar ücretsiz ama şezlong ve şemsiye hizmeti almak isterseniz belli bir ücret karşılığı kiralıyorsunuz.

damlataş plajı alanya gezi rehberi

Damlataş Plajı – Alanya gezi rehberi blog – Denize nerede girilir – En iyi sahilleri

5- Kleopatra Plajı

Alanya gezilecek turistik yerler arasında bulunan Kleopatra Plajı, Akdeniz sahillerinin denize girilecek en elverişli noktalarından. Her yıl tıklım tıklım olan plaj altın renkli kumsalı ile dikkat çekici. Mavi bayraklı plajlarımızdan biri olan Kleopatra Plajı, akşam vakitlerinde teleferik ile kaleye çıkarken etkileyici bir güzelliğe bürünüyor.

Bu arada Kleopatra Plajı deyince bazı insanlar Muğla Akyaka yakınlarında bulunan Sedir Adası’ndaki plajla karıştırıyor. İnternette bazı bloglarda yanlış fotoğraf koyanlar bile var.

alanya kleopatra plajı

Alanya Kleopatra Plajı – Gezilecek turistik yerler – Akdeniz Bölgesi denize girilecek en iyi sahiller

6- Dim Çayı – Alanya Gezilecek Yerler

İnsanların kavurucu yaz sıcağında serinlemek için tercih ettiği akarsudur. Fakat Dim Çayı boyunca baraja kadar tesislerin her bir metreyi parsellemesi bence çok hoş olmamış. Fiyatları yüksek sayılabilecek Dim Çayı mekanları ve restaurantları haricinde kendi başınıza takılabileceğiniz veya piknik yapabileceğiniz başka bir yer yok.

Yine de yeşilliklerin arasında doğal çayın buz gibi suyuna girmek veya şehir stresinden kaçmak için uygun bir yer. Baraj üstünde kalan kısmında ise rafting yapabiliyorsunuz. Alanya Dim Çayı Cennet Vadisi nerede nasıl gidilir? Şehirden yaklaşık 6 buçuk kilometre uzaklıkta olup otobüs ile ulaşım mümkündür.

dim çayı

Dim Çayı – Cennet Vadisi, Pınarbaşı, Piknik Alanları, Kahvaltı Fiyatları ve Restaurantları ile ünlü

7- Dim Mağarası

Dünyanın en gizemli oluşumlarından biri olarak kabul edilen Dim Mağarası masal gibi bir güzelliğe sahip. Alanya turistik yerler arasındaki Dim Mağarası sanki bu dünyadan değilmiş gibi karşımıza çıkıyor. Yaklaşık yarım saatin yeteceği mağara gezinizde sarkıtlara, dikitlere ve sondaki gölete hayran kalacaksınız.

360 metre uzunluğundaki mağara şehir merkezine 11 kilometre mesafede bulunuyor. Doğa harikası olarak göze çarpan mağarada yıl boyu sıcaklık 18-19 derece aralığında gidip geliyor. Türkiye’nin en güzel mağaraları arasında gösterilen Dim Mağarası’nın giriş ücreti yetişkinler için 18 TL, öğrenci 7,5 Türk Lirası’dır.

dim mağarası

Dim Mağarası – Doğa harikası olan yerler

8- Keykubat Plajı

Bölgenin denize girilecek plajları arasındaki Alanya Keykubat Plajı, limandan itibaren Oba Çayı’nın denize döküldüğü yere kadar olan sahildir. Aynı zamanda Güller Pınarı ve Cumhuriyet mahallelerinin sahil şeridindeki kumsaldır. Fakat bazı kısımlardaki kayalıklara denize girerken dikkat etmek lazım.

Yazın gezilecek yerler arasındaki Keykubat Plajı’nın denizi gayet temiz ve bakımlıdır. Zaten mavi bayrak sahibi plajlarımızdan. Plaj yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda. Halk plajı niteliğindeki sahilde işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralama gibi imkanlar da bulunuyor. Buraya aynı zamanda Doğu Plajı da denilmektedir.

9- Alanya Tersanesi – Gezilecek Yerler

Yapımı 1228 yılında tamamlanan tarihi Alanya Tersanesi, gezilecek yerler listesinin diğer bir noktası olan Kızıl Kule’ye çok yakın bir konumda bulunuyor. Kültür gezisi yapacakların mutlaka ziyaret etmesi gereken yapılardan olan tersane 5 gözlü kemerli yapısı ile dikkat çekiyor. Duvarları kesme taştan inşa edilen tersanenin uzunluğu 57 metre, derinliği ise 40 metredir. Her bir gözün açıklığı ise yaklaşık 7,70 metredir.

Anadolu Selçuklu Hükümdarı Alaadin Keykubat’ın şehri fethettikten 6 yıl sonra yaptırttığı tarihi tersane stratejik bir konumda bulunuyor. Gün ışığından en fazla şekilde faydalanılacak şekilde dizayn edilmiş. Ayrıca denizden gelen saldırılar için bir kule ile güçlendirilmiş. Denizcilik tarihinin önemli yapılarından biri olan tersane hakkında detaylı bilgiler Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye adlı eserinde de yer alıyor.

alanya tersanesi gezilecek yerler

Alanya Tersanesi – Antalya gezilecek tarihi yerler – Yazın gidilecek en güzel tatil beldeleri

10- Sapadere Kanyonu

Antalya bölgesinin en güzel doğal güzellikleri arasında gösterilen Sapadere Kanyonu, Alanya Merkez’e 40 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir stresinden hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin ve doğa sever gezginlerin kesinlikle görmesi gereken bir yer. Sapadere Kanyonu, şahane gölet ve şelale manzaraları ile insanı kendine hayran bırakıyor.

Kanyonda bakımlı bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Toros Dağları’nda bulunan kanyonun uzunluğu 750 metredir. Sapadere Kanyonu’nda yüzmek için en elverişli yer ise şelalenin döküldüğü gölettir. Bunun için mayonuzu veya şortunuzu hazır edin derim. Piknik için elverişli bir alan olduğu gibi burada bulunan lokantada da birşeyler yiyip içebilirsiniz. Sapadere Kanyonu’na nasıl gidilir? Toplu taşıma bulunmuyor. Onun için kendi aracınızla veya özel turlar ile ulaşım sağlamanız gerekiyor.

sapadere kanyonu alanya gezi rehberi

Sapadere Kanyonu nerede – Alanya gezi rehberi blog yazısı – Seyahat ve tatil notları

11- Syedra Antik Kenti

Antalya’daki antik kentler arasında bulunan Syedra Antik Kenti kalıntılarının tarihi, Alanya Arkeoloji Müzesi’nin yaptığı kazılar sonucu MÖ 7’nci yüzyıla kadar dayandığı biliniyor. Roma Dönemi izlerini taşıyan tarihi eserler halen ayakta kalmayı başarmış. Etrafı surlarla çevrelenen kentte insanların su ihtiyacını karşılayan sarnıçlar da bulunuyor.

Roma İmparatoru Tiberius döneminde adına bastırttığı sikkeler ile de bilinen kentte ayrıca tarihi hamam, mozaik ve su deposu olarak kullanan havuz bulunuyor. İsa’dan sonra 13’üncü yüzyıla kadar varlığı sürdüren kent inanılmaz bir manzaraya bakıyor. Alanya gezilecek yerler listesindeki bol bol fotoğraf çekebileceğiniz Syedra Antik Kenti, merkezden 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Seki Köyü sınırları içerisinde yer alıyor.

alanya gezilecek yerler syedra antik kenti

Alanya gezilecek yerler listesi 2020 – Syedra Antik Kenti – Antalya turistik ve tarihi eserler

12- Alanya Seyir Terası Gezilecek Yerler

Gezilecek turistik yerler listesinde bulunan Alanya Seyir Terası gezginlere efsane bir manzara vaat ediyor. Bütün şehir sanki ayağınızın altındaymış gibi hissedeceğiniz bir nokta burası. Deniz seviyesinden 650 metre yüksekliğindeki seyir terası şehir merkezine ise 4 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Antalya Mersin Karayolu (Keykubat Bulvarı) üzerindeki işaretlendirmeler ile ulaşımı kolayca sağlayabilirsiniz. Kuşbakışı seyredebileceğiniz şehir manzarasının yanı sıra güzel bir park ve piknik alanı da bulunuyor. Şehirden kaçıp dinlenmek için tercih edebileceğiniz bir yer. Akşam vakitlerinde de ziyaret edebilirsiniz.

13- Fosforlu Mağara

Yarımadanın Damlataş tarafında bulunan Fosforlu Mağara jeolojik bir değere sahip deniz mağarasıdır. Bir doğa harikası olan Fosforlu Mağara hem gece hem de gündüz vakitlerinde yansımaları ve parıltıları ile turistlerin dikkatini çekiyor. Adını da fosforlu parıltılarından alıyor.

Alanya tekne turları ve yat gezisi yaparak mağaraya gelebiliyorsunuz. Tekne turları mağara önünde yüzme molası veriyor. Haliyle yüzerek mağaraya girmek gibi eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Burayı kesinlikle görmelisiniz.

fosforlu mağara

Fosforlu Mağara – Yat turu yaparken görülebilecek noktalardan – Akdeniz bölgesi doğal güzellikler

14- Alanya Atatürk Evi Müzesi – Gezilecek Yerler

Burası, ülkemizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 Şubat 1935’te Alanya şehir gezisi sırasından kaldığı bir ev. Ev sahibi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanan ev, müzeye dönüştürülmüş. Türk mimarisine sahip üç katlı evin birinci katında Atatürk’e ait kişisel eşyalar ve fotoğraflar sergileniyor. Üst kattaki odaları ise geleneksel yöresel evlerinin etnografik eşyaları ile ziyaretçilerini bekliyor. Atatürk Evi Müzesi’ne giriş ücreti bulunmuyor.

15- Alanya Arkeoloji Müzesi – Gezi Rehberi

Alanya Arkeoloji Müzesi, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden getirilen antik dönemlere ait tarihi eserlerin sergilendiği bir müze. Başlangıçta Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemlerine ait eserlerin sergileniyordu. Yapılan arkeolojik kazılarla yeni eklenen eserlerle zenginleşmeye devam ediyor.

Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen dünyaca ünlü en önemli eser Herakles’in heykelidir. Bununla birlikte Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait bronz, sikke ve mozaik gibi kalıntılar sergileniyor. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma Türk-İslam eserleri de müzenin önemli bölümlerinden.

16- Alara Han ve Alara Kalesi

Tarihi 1231 yılında dayanan Alara Han, Antalya Alanya gezilecek yerler listesindeki tarihi noktalardan bir tanesi. Okurcalar Beldesi Çakaller Köyü sınırlarında bulunan han, Alara Çayı kenarına kurulmuş. Tarihi İpek Yolu güzergahının en önemli duraklarından. Manavgat’a giderken bu kervansaraya yol üstü bir uğrayabilirsiniz.

Han gezinizi yaptıktan sonra yine aynı bölgede bulunan Alara Kalesi de görülecek noktalardan bir tanesi. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan kale ihtişamlı bir dağın zirvesinde bulunuyor. Alara Kalesi’nin biraz bakıma ihtiyacı olsa da tarih severlerin ve kültür gezisi yapmak isteyenlerin kesinlikle görmesi gereken bir nokta.

alara kalesi alanya gezilecek yerler

Alara Kalesi ve İpek Yolu üzerinde bulunan Han – Antalya Alanya gezilecek yerler

17- İncekum Plajı

Alanya’da denize girilecek en güzel yerler ve tertemiz plajlar arasında gösterilen İncekum Belediyesi Halk Plajı Antalya yolu istikametinde 26’ncı kilometrede bulunuyor. İncecik kumlu sahili ve sığ denizi ile çocuklu ailelerin ve yüzme bilmeyenlerin gidebileceği elverişli plajlardan biri. Antalya Alanya gezilecek yerler listesindeki İncekum Plajı Avsallar Beldesi’nde bulunuyor.

Ayrıca kamp yapabileceğiniz İncekum Orman Kampı’nda kunaklayabilirsiniz. İncekum Tabiat Park’ında mesire ve piknik alanları da mevcut. Yürüyüş yapmak için de uygun bir yer. Güzel bir gün geçirmek ve hafta sonu tatili için Antalya’ya yakın gidilebilecek yerlerden biri.

alanya gezi rehberi incekum plajı

Alanya gezi rehberi 2020 – İncekum Plajı – Akdeniz’de denize girilecek kumsallar

18- Alanya Tekne Turu Gezilecek Yerler

Alanya Merkez’de yapılacak aktiviteler hakkında tavsiye vermek gerekirse günü birlik tekne turu ve yat gezisi yapmalısınız. Yat turu ile bölgedeki tarihi ve doğal güzellikleri görüp, güzel koylarında yüzebilirsiniz. Tekne turları Nisan ayı gibi başlar Ekim ayına kadar düzenli olarak devam eder. Türkiye’de kışın gezilecek yerler arasında da gösterebileceğimiz şehirde hava durumuna bağlı olarak aslında her mevsim yat turu düzenleniyor.

Tekne turu gezileri sabah başlayıp akşama doğru bitiyor. Kızıl Kule’nin oradan başlayarak Selçuklu Tersanesi’nde ilk yüzme molası veriliyor. Burada akvaryum gibi berrak ve tertemiz suda yüzerek tarih ve denizin keyfini aynı anda yaşıyorsunuz. Daha sonra Korsanlar, Aşıklar ve Fosforlu Mağaralarına uğrayan turda Akdeniz büyüleyici doğasına hayran kalıyorsunuz. Son olarak Damlataş, Kleopatra ve Ulaş Plajlarında yüzme keyfi ile tur sona eriyor.

Tura öğle yemeği genelde dahil oluyor. Bazı turlarda köpük partileri ve animasyon gibi eğlenceli aktiviteler oluyor. Çok sayıda firma olduğu için pazarlık yaparken bu konular hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Sonuç olarak Alanya tekne turu yapanların yorumları genelde olumlu yönde oluyor.

19- Cüceler Mağarası

Antalya tarihi yerleri ve doğal güzellikleri arasında bulunan Cüceler Mağarası’nın oluşumu 15bin öncesine gidiyor. Sapadere Kanyonu’na giderken yol üstünde olan Cüceler Mağarası Tırılar Köyü’nde bulunuyor. Sarkıt ve dikitleri ile görsel şölen sunan Cüceler mağarası Alanya gezilecek turistik yerler listesinde bulunmayı sonuna kadar hak ediyor.

Mağara içerisinde 170 metre uzunluğunda yürüyüş parkuru bulunuyor. Yani kısa süreli ziyaret edebileceğiniz bir destinasyon. Ama Toros Sıradağları’nın eteklerinde yeşillikler içerisinde saklanan mağara soluklanmak için güzel bir durak. Cüceler Mağara giriş ücreti ne kadar? Müze Kart’ın geçerli olmadığı yerde giriş fiyatı 8 TL olarak belirlenmiş.

cüceler mağarası

Efsanevi Cüceler Mağarası – Doğa harikası olan yerler

20- Gedevet Yaylası

Antalya’nın en güzel yaylaları arasında gösterilen Gevedet Yaylası, Alanya Merkeze yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Rakımı 1100 metre olan Gedevet Yaylası’na ulaşım asfalt yollardan rahatlıkla sağlanıyor. Kafa dinlemelik yerlerden biri olan Gedevet, yemyeşil bir vadi yamacına kurulmuş. Yani aslında tam anlamıyla yayla demek doğru olmaz bence.

Çam ormanlarının Akdeniz bitki örtüsü ile bütünleştiği bu harika doğada huzur bulmak için her şey mevcut. Kavurucu sıcaklardan kaçmak isteyenlerin rotalarına mutlaka eklemesi gereken noktalardan biri burası. Mesire ve piknik alanları, hamaklar, kamelyalar, su, tuvalet gibi ihtiyacınız olan her şey düşünülmüş. Burada meydandaki asırlık çınar başlıca görülmesi gereken yerlerden biri.

gedevet yaylası

Alanya Gedevet Yaylası – Huzurlu ve sakin tatil yerleri

Bonus: Eğrigöl Yaylası Söbüçimen

Aslında Antalya Gündoğmuş ilçesi yakınlarında olmasına rağmen Eğrigöl, Manavgat ve Alanya taraflarına tatile gelen turistlerin de ilgisini çeken doğal bir güzelliğe sahip. Antalya’nın Alpler’i olarak anılan Eğrigöl efsane manzarası görsel bir şölen sunuyor. Yazın bile damar damar uzanan kar görüntüleri ziyaretçileri şaşkına çeviriyor. Geyik Dağları’nın eteklerinde bulunan Söbüçimen Yaylası sınırlarındaki Eğrigöl hakkındaki gezi rehberi yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Bununla birlikte buraya kadar gelmişken Uçansu Şelalesi de görülmeli bence.

Alanya Nerede, Nasıl Gidilir?

Antalya’nın tarihi yerleri ve doğal güzelliklerine sahip en büyük ilçesi olan Alanya, il merkezinin doğusunda yer alıyor. Antalya Alanya arası kaç km? 133 kilometrelik yolun tamamı bölünmüş yol olduğundan ulaşım çok rahat. Kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi. Antalya Otogar’dan sık sık kalkan otobüslerle de ulaşımı sağlayabilirsiniz.

İstanbul, Ankara, İzmir, Isparta gibi şehirlerden gelmek isterseniz Antalya üzerinden kendi aracınızla kolayca gelebilirsiniz. Uçakla seyahat etmek isterseniz 2 alternatifiniz bulunuyor. Birincisi Antalya Havaalanı, ikincisi ise Gazipaşa Havaalanı. Hangisine ucuz bilet bulursanız o şekilde gelin derim ben. Havaalanlarında özel shuttle servisler olduğu gibi araba da kiralayabilirsiniz.

Uçakla seyahat etmenin püf noktalarından biri de çok para ödemeden uçmak. Bunun için en ucuz uçak bilet siteleri ve uygun ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarına bir göz atın derim ben. Ayrıca en iyi seyahat uygulamaları yazısına bakarak tatilinizi kolaylaştıracak aplikasyonları telefonunuza indirmenizi tavsiye ederim.

alanya gezilecek yerler haritası gezi rehberi

Antalya nerede, nasıl gidilir – Alanya gezilecek yerler haritası – Gezi rehberi ve tatil notları

Ne Zaman Gidilir

Antalya Alanya gezilecek tarihi ve turistik yerler listesindeki noktaları görmek için en uygun zaman çoğu kiş için yaz aylarıdır. Çünkü Akdeniz sahillerinde denize girilecek yerler bakımından en zengin bölgelerden bir tanesi burası. Ama kalabalıktan hoşlanmazsanız ilkbaharda veya sonbaharda da buraya gelebilirsiniz. Bence Eylül ve Ekim ayları hem kültür gezisi hem de deniz turizmi yapacaklar için ideal.

Aslında her mevsim çok güzel olan bir yer burası. Dolayısıyla ne zaman fırsat bulursanız tatilinizi de ona göre ayarlayın bence. 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim resmi tatilleri ile Ramazan ve Kurban bayramlarında tatil için rotanıza burayı ekleyebilirsiniz.

Alanya Nerede Kalınır – Oteller

Alanya’da nerede kalınır konusu gezi rehberi yazısında belirtmek istediğim en önemli şeylerden bir tanesi. İnanılmaz sayıda her şey dahil, denize sıfır 5 yıldızlı lüks oteller olduğu gibi ucuz ve makul fiyata otel ve aile pansiyonları da Alanya şehrinde çok sayıda bulunuyor. Şehirde kalınacak oteller ve yorumları için hotelscombined sitesindeki tesislere bir bakın derim. Sitede bütçenize uygun, konumu elverişli farklı konaklama tesisi bulunuyor.

Bu arada en iyi online ve popüler otel konaklama siteleri yazısını okuyarak ucuza konaklamanın tüyolarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Alanya günü birlik kiralık daire, yazlık ev ve villalarda kalmak isterseniz kiralama istesi olan Airbnb sitesinden uygun yer bulabilirsiniz.

Size önerebileceğim iyi yorum ve puan alan başlıca oteller ise şunlar;

Alanya Gece Hayatı – Gezilecek Yerler

Antalya Alanya gezilecek yerler listesinde destinasyonlar gibi şehrin gece hayatı inanılmaz renkli, canlı ve hareketli yaşanıyor. Özellikle yaz aylarında yoğun yabancı turist artışıyla gece kulüpleri ve barlar dolup taşıyor. Özellik İskele civarındaki birbirinden kaliteli eğlence kulüpleri geceleri insanların ve gençlerin en çok tercih ettikleri mekanlardan. Dünyaca ünlü Türk ve yabancı DJ’ler bazı mekanlarda sahne alıyor.

alanya gece hayatı club summer garden

Alanya gece hayatı – Club Summer Garden – Antalya gece mekanları ve fiyatları

Alanya gece hayatı için gidilebilecek en ünlü mekanlar ve çılgınca eğlenebileceğiniz bazı eğlence yerleri ise şunlar;

  • Havana Club
  • Summer Garden
  • Black Horse Bar
  • Las Vegas Cafe & Bar
  • Carisma Bar

Antalya’da Alanya gezilecek yerler ve gezi rehberi yazısında tarihi, turistik ve doğal güzellikler ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

Cevapla