Demre Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Demre gezilecek yerler, tarihi ve doğal güzellikleri ile Antalya Bölgesi’ndeki dünyanın en büyük medeniyetlerinden biri olan Likya Uygarlığı Antik Kentleri’ne ev sahipliği yapıyor. Bölgedeki görmeye değer 2000 yıldan daha eski tarihi kalıntılar, plajlar, yeşillikler aslında Demre Merkez nasıl bir yer konusunda bizlere ipucu veriyor. Antik çağlardaki ismi Myra olan bu şirin Antalya ilçesi aynı zamanda Kale olarak da biliniyor. Akdeniz Bölgesi’nde görülmesi gereken tatil yerleri arasında gösterilen Demre şehir merkezi nerede, nasıl gidilir, ne yapılır gibi konuların hepsini bu gezi rehberi blog yazısında bulabilirsiniz.

myra antik kenti nerede, nasıl bir yer, antalya demre gezilecek yerler

Myra Antik Kenti Örenyeri nerede, nasıl bir yer – Antalya Demre gezilecek yerler, tarihi ve turistik noktalar listesi

Hristiyanların kutsal yerleri arasında bulunan Demre İlçesi’ndeki St. Nicholas Kilisesi, Myra Antik Kenti, kaya mezarları gibi yerler en çok ziyaret edilen noktalar olarak dikkat çekiyor. Tarihi turistik yerlerin yanı sıra doğal güzellikleri ve plajları ile Antalya’nın ilçesi Demre, Akdeniz’de tatil yapılacak sakin yerler listesinde de bulunuyor.

Demre gezilecek yerler listesine geçmeden önce Antalya bölgesindeki doğal ve tarihi güzellikleri ile ilgili diğer gezi rehberi yazılarımı da okumanızı öneririm.

Antalya Demre Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’de yazın gidilecek yerler arasındaki Antalya, adeta yeryüzündeki cennet gibi tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Yerli turistlerin de yaz aylarında veya bayram tatillerinde en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Sıcak havası, kültürel zenginlikleri, denize girilecek mavi bayraklı plajları ile Antalya, Türkiye’nin göz bebeği. Bu güzelliklerin bir kısmı Antalya’nın bir ilçesi olan Demre (Kale) sınırlarında bulunuyor.

Antalya’nın en küçük ilçelerinden Demre, antik çağlarda bu bölgede bulunan Likya Uygarlığı’nın en önemli kentlerinin biri. Tarihi MÖ 3. yüzyıla kadar uzanan şehirde Hristiyanlar ayrıca kutsal bir şehir. Nedeni Noel Baba olarak da bildiğimiz St. Nicholas’ın buraya yerleşmesi. Yani Akdeniz Bölgesi’nin tarihi eserleri ile ünlü bir ilçesi burası.

Tarihi turistik yerlerin yanı sıra Demre Kekova tekne turları ile de denizin ve mavinin keyfini çıkarabilirsiniz. Lafı çok fazla uzatmadan yolunuz Antalya’ya düşerse aşağıdaki Demre’de gezilecek yerler listesini görmeden tatil planı yapmayın derim. Ayrıca tatile çıkmadan önce size yol arkadaşı olacak en iyi seyahat uygulamaları yazısına da bir göz atın derim.

1- Myra Antik Kenti Örenyeri

Myra Antik Kenti, Demre Merkez ilçesinin en önemli simgesi. Tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanan Myra Yüce Tanrıça’nın yeri anlamına geliyor. Roma Dönemi ve Likya Uygarlığı zamanından kalma kalıntılarının iyi korunduğu Myra Antik Kenti, kaya mezarları ve tiyatrosu ile dikkat çekici bir güzellikte. Akropolün güneyinde antik tiyatro, sağında ve solunda kaya mezerları bulunmakta. Tepe kısmında ise Roma ve Helenistik döneminden kalma tarihi sütunlar yer almaktadır.

myra antik kenti hangi ilde antalya tarihi ve doğal güzellikler

Myra Antik Kenti hangi ilde – Antalya tarihi ve doğal güzellikler – Demre gezilecek yerler listesi

Likya Uygarlığı’nın 6 büyük kentinden biri olan Myra, Andriake Liman Mahallesi ile de dönemin önemli deniz ticareti merkezlerinden biri. Nekropolü ile de ünlü olan kent demokrasiye öncülük eden Likya eyaletinin bir dönem başkentliğini yapmış. Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholas’ın da piskoposluk yaptığı kent Orta Çağ zamanlarında da çok önemli bir konumda bulunuyor. Ayrıca ilk misyonerlerden St. Paul ve arkadaşlarının Myra’ya uğraması da burayı Hristiyanlar açısından daha özel yapıyor.

Demre gezilecek yerler listesinde olmayı kesinlikle hak eden Myra Antik Kenti nerede, hangi ilde? İlçe merkezi Alakent Mahallesi’nde bulunuyor. Giriş ücreti 45 TL olan Myra Örenyeri ayrıca Müze Kart ile ücretsiz girilen yerler arasında.

2- St. Nicholas Kilisesi (Noel Baba Kilisesi)

Hepimizin Noel Baba olarak tanıdığı St. Nicholas aslında Patara’da dünyaya gelmiş. Daha sonra Myra’da piskoposluk alan Aziz Nicholas Hristiyanlar için çok önemli bir din adamı. Zaten Ortodoks Hristiyanlar haç vazifesini yerine getirmek için mezarın da bulunduğu St. Nicholas Kilisesi’ni ziyaret ediyorlar. Burayı ayrıca Noel Baba Kilisesi olarak da duyabilirsiniz.

St. Nicholas Kilisesi Noel Baba Anıt Müzesi

Demre St. Nicholas Kilisesi Noel Baba Anıt Müzesi

Zamanla kiliseden kaçırılan bazı eserler olmuş. Bunlardan bazıları da St. Nicolas’ın mezarından çalınan kemikleri. Kemiklerin çoğunluğu İtalya’nın Bari şehrine götürerek, inşa ettikleri bazilikaya gömmüşler. Geri kalan kemik parçaları da şu an Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Türkiye’nin ünlü yerleri arasında gösterilen ve Anıt müzesi olarak hizmet veren Noel Baba Kilisesi girişi ücreti ne kadar diye sorarsanız 50 TL. Ayrıca Müze Kart ile ücretsiz girilen yerler arasında.

3- Andriake Antik Kenti

Likya Uygarlığı’nın en önemli liman kentlerinden biridir. Kimi kaynaklar Andriake’yi kent olarak değil ama Myra’nın liman mahallesi olarak kabul eder. Sonuç olarak Andriake Antik Kenti, Patara ve Phaselis gibi Likya Medeniyeti’nin en önemli limanlarından biri. Antik liman kentinde çok iyi korunamamasına rağmen yine de eski lahitler, mezarlar ve surlardan kalma kalıntıları görebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede Lika Uygarlıkları Müzesi de ziyaret edilmeye değer.

andriake antik kenti likya uygarlıkları müzesi

Andriake Antik Kenti – Likya Uygarlıkları Müzesi Örenyeri – Demre’de gezilecek yerler – Kekova turları

Andriake Antik Kenti Örenyeri’nde Likya Bölgesinde Yahudi varlığının kanıtı olan bir adet sinagog da bulunuyor. Yapılan arkeolojik kazılarda MS 5. yüzyıla ait bazı Musevi sembollerin bulunduğu ‘Menorah Levhası’ ve dini kitabeler keşfedilmiştir.

Demre gezilecek yerler listesindeki Andriake Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir? Demre Merkez ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan antik liman kentine kendi aracınız ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Gün batımının en güzel izlendiği yerler arasında olduğu için ziyaret saatinizi ona göre ayarlayın derim ben. Giriş ücreti 10 TL olup, Müze Kart ile de gezebilirsiniz.

4- Likya Uygarlıkları Müzesi

Andriake ve Myra Antik Kenti gibi tarihi kalıntıların bir kısmı da Likya Uygarlıkları Müzesi kapsamında sergileniyor. Müzede Myra, Xanthos, Patara, Tilos, Olympos, Pınara, Antiphellos ve Arykanda olmak üzere toplam 8 farklı salon var. Bu salonlar adlarını Likya Birliği’ni oluşturan şehirlerden alıyor. Her birinde tarihi bilgilerin yanı sıra antik dönemde kullanılan eşyalar, gemi malzemeleri, hamam, çarşı sikke  gibi eserlerin sergilendiği müze dönemin dini, ekonomik ve sosyal yaşantısı hakkında ip uçları veriyor. Likya Uygarlıkları Müzesi Müze Kart ile ücretsiz girilen yerler arasında bulunuyor.

5- Demre Kuş Cenneti Gezilecek Yerler

Noel Baba Kuş Cenneti olarak da bilinen bu doğa harikası Antalya’nın Demre ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.  149 kuş türüne ev sahipliği yapan kuş cenneti Likya Uygarlıkları Müzesi ve Çayağzı Liman Yolu arasında kalan bölgedeki sulak alanda bulunuyor. Yerli ve yabancı kuş gözlemcileri gibi birçok turist de burayı ziyaret ediyor.

demre kuş cenneti nerede nasıl bir yer gezi rehberi

Demre Kuş Cenneti nerede, nasıl bir yer – Antalya hakkında bilgiler, Akdeniz’de gezilecek yerler ve gezi rehberi

Türkiye’de tatil yapılacak yerler arasında bulunan Demre Kuş Cenneti nasıl bir yer? Meke ve yaban ördeği gibi kuş türlerinin bulunduğu bölge yerli halk tarafından da korunuyor. Giriş ücreti ise bulunmuyor. Antalya deniz turizminin yanı sıra doğa ile iç içe olmak isteyenlerin kesinlikle görmesi gereken bir yer.

6- Kekova Tekne Turları

Antalya Demre gezilecek yerler listesindeki en güzel noktalardan biri de denize girilecek koyları ile Kekova Körfezi. Masmavi denizi, eğlenceli tekne turları, tarihi ve doğal güzellikleri ile cennet gibi Antalya Kekova Adası görülmeye değer gerçekten. Batıkşehir, Tersane Koyu, Korsan Mağarası, Gökkaya ve Burç koylarının berrak sularında yüzebilirsiniz. Bölge hakkında daha detaylı bilgiler içeren Kekova Gezilecek Yerler yazısını mutlaka okuyun derim.

‘Demre Kekova Tekne Turları nereden kalkıyor, şehir merkezine kaç km ve ücreti nedir’ gezi rehberi yazısının önemli konularından biri. Akdeniz’de tatile gidilecek yerler ve yapılacak şeylerin başında gelen Kekova tekne turları Çayağzı Limanı’ndan kalkıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 100 TL’den açılan pazarlık 70’lere kadar düşebilir. Hatta kendinize özel kiralık gezi teknesi de tutabilirsiniz. Akdeniz bölgesinin doğal güzelliklerini ve Türkiye’nin en güzel sahillerini görmek istiyorsanız tekne turu veya yat gezisini mutlaka yapın.

demre kekova tekne turları gezilecek yerler

Kekova Tekne Turları kaç km – Myra Demre Gezilecek Yerler – Türkiye’nin ünlü yerleri

7- Arykanda Antik Kenti

Hellenistik ve Roma Dönemlerinde yoğun şekilde iskan edilen Arykanda Antik Kenti Örenyeri’nin tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Bey Dağları’nın güneyinde yamaçta kurulan kent kereste ticareti ile zenginleşmiştir. Ayrıca Roma İmparatorluk Dönemi’nde zengin su kaynakları ile dinlenme ve güvenli konaklama yeri olarak görülmüş.

‘Yüksek kayalığın yanındaki yer’ anlamına gelen Arykanda Antik Kenti’nde Güneş Tanrısı Helios adına yapılan bir tapınak, meclis binası, gözetleme kulesi, agora kalıntıları bulunuyor. Kent, Finike sınırları içerisinde Arif Köyü’nde bulunsa da Antalya Demre civarı gezilecek yerler listesinde olmalı diye düşünüyorum. Çünkü Demre Merkez ilçesinden araçla yaklaşık sadece 1 saat uzaklıkta bulunuyor.

arykandra antik kenti demre gezi rehberi antalya gezilecek yerler

Tarihi Arykandra Antik Kenti kaç km – Demre Merkez gezi rehberi – Antalya gezilecek yerler listesi

8- Üçağız Antik Kenti (Theimussa)

Kaş ve Demre yolunun güneyinde yer alan Üçağız Köyü’nde bulunan Theimussa Antik Kenti Likya döneminden kalma liman şehridir. Kente nekropol, hamam ve kilise kalıntıları bulunuyor. Kentteki mezarlardan biri de Kluwanimi’ye ait. Kalıntıların güneyindeki doğal bir liman görünümündeki Üçağız Koyu ise tekneler için aynı zamanda barınak gibidir.

Antalya tatil yerleri arasındaki Demre’de gezilecek yerler arasında Üçağız Theimussa Antik Kenti, Simena, Kekova (Dolichiste) ve Aperlai kentlerine yakındır. Haliyle diğer yerleri de hazır gelmişken görmeye gidebilirsiniz.

9- Simena Antik Kenti Demre Gezilecek Yerler

Küçük bir Likya antik kıyı kenti olan Simena aynı zamanda Kaleköy olarak da biliniyor. Antik kentte bulunan tarihi Simena Kalesi, MÖ 4. yüzyıla kadar bir geçmişi var. Simena Kalesi’ne ulaşım ise sadece denizden sağlanıyor. Kaleden masmavi eşsiz Akdeniz manzarası büyüleyici cinsten.

Antalya’nın en iyi yerleri arasında gösterilen Likya yolu üzerindeki Simena Antik Kenti’nde kilise, küçük bir tiyatro, lahit ve mezarlar bulunuyor. Kekova Tekne Turları rotası dahilinde buraya kesinlikle gelmelisiniz. Ayrıca Türkiye’de ve Akdeniz’de gezilecek en iyi tatil yerleri arasındaki Kaleköy’de köylülerin yaptığı ev yapımı dondurma yemeden de dönmeyin derim ben.

simena antik kenti kekova tekne turları batık şehir

Simena Antik Kenti – Kekova tekne turları – Batık şehir hakkında bilgi – Antalya tatil yerleri

10- Hoyran Nekropolü Demre Gezilecek Yerler

Antalya Demre tarihi yerler o kadar çok ki. Özellikle Likya Uygarlığı döneminden say say bitmiyor. Bunlardan biri de Hoyran Köyü Nekropolü. Otobüs gibi toplu taşıma olmadığı için buraya kendi özel aracınızla gelebiliyorsunuz. Zaten Demre şehir merkezine uzak değil. Mezar ve lahitleri gezdikten sonra biraz daha tırmanırsanız efsane bir manzara sizi bekliyor olacak. Demre gezi rehberi yazısında belirtmek istediğim bir detay.

11- Kyaneai Antik Kenti

Yavu Köyü civarındaki Kyaneai Antik Kenti Likya Uygarlığı’nın dağ yamacında kurulmuş diğer bir yerleşim yeri. ‘Çınlayan Kayalar’ olarak da bilinen Kyaneai, Yunanca’da koyu mavi anlamına geliyor. Akdeniz Bölgesi’nin tarihi eserleri arasında olan bu antik kentin Çınlayan Kayalar olarak anılmasının nedeni ise rüzgarın kayalara çarparak çınlama sesi çıkarmasıymış.

Akdeniz’de tatile gidilecek noktalar arasındaki Kyaneai Antik Kenti nerede diye soranlar için Kaş ve Demre civarı gezilecek yerler arasında bulunuyor. Nereler gezilir diye merak edenler için bu antik kenti, Demre gezi rehberi blog yazısında görülmesi gereken yerlerden biri olarak eklemek istedim.

kyaneai antik kenti nasıl bir yer demre gezilecek yerler gezi rehberi

Tarihi Kyaneai Antik Kenti nasıl bir yer – Demre gezilecek yerler ve Kale gezi rehberi

12- Trysa Antik Kenti Demre Gezilecek Yerler

Akdeniz’in incisi Antalya ilinde tatil yerleri ile tarihi ve doğal güzellikler say say bitmiyor. Bunlardan biri de Likya Birliği kentleri arasında bulunan Trysa Antik Kenti. Şehir, Demre’nin Gölbaşı Köyü’nün üst tarafında bulunan oldukça sarp bir kayalığın zirvesinde bulunuyor. Tarihi MÖ 5. yy’a dayanan surlarla çevrili Trysa Antik Kenti ince uzun bir akropol görüntüsündedir.

Kaş – Demre Yolu üzerinde ve Merkez ilçeye yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Eski çağlardan kalıntılar barındıran Trysa’da surlar, Heroon Anıtı, tapınaklar ve lahitler sergileniyor. Türkiye’de en iyi tatil yerleri listesinde bulunan Demre nasıl bir yer diye merak ediyorsanız Antalya Trysa Antik Kenti de ziyaret edilmeli.

13- Rhodiapolis Antik Kenti

Aslında Kumluca ilçesi gezilecek yerler arasında olsa da Demre gezi rehberi yazısında da yazmak istedim. Çünkü hem çok uzak sayılmaz hem de görmeye değer. Rhodiapolis Antik Kenti nerede derseniz Demre Merkez ilçeye sadece 45 uzaklıkta.

Tarihi MÖ 6. yüzyıla kadar dayanan Rhodiapolis, Likya Birliği kentleri arasında bulunuyor. Rodoslular tarafından kurulan koloni kentidir ayrıca. Helenistik devir kulesi, nekropol ve sarnıçlar gibi kalıntılar görülecek eserlerden bazıları. Müze Kart ile girilen yerler arasındaki Rhodiapolis, Demre gezilecek noktalar listesinde olmayı hak ediyor.

rhodiapolis antik kenti tarihi yerler likya uygarlığı bizans dönemi kalıntılar

Rhodiapolis Antik Kenti, Likya Uygarlığı tarihi yerler ve Bizans Dönemi kalıntıları

14- Demre Plajları Gezilecek Yerler – Akdeniz Sahilleri

Antalya’da denize girilecek plajlar denilince akla Lara, Konyaaltı, Alanya Kleopatra Plajı, Phaselis Antik Kenti Koyu, Adrasan, Olympos ve Kemer gibi yerler gelse de Demre de deniz turizmi için tercih edilebilecek sakin destinasyonlardan. Taşdibi Sahili, Çayağzı, Sülüklü ve Beymelek Plajı bölgede yüzebileceğiniz yerler ve çok derin olmayan plajlar ve sahiller arasında.

Çayağzı Plajı tamamen kumlu kaplı bir sahil. Bu Plajın özelliği caretta caretta kaplumbağaları yumurtalarını bırakmak için Haziran ve Temmuz aylarında buraya geliyorlar. Yani caretta caretta kaplumbağaları gözlemi yapmak için illa ünlü İztuzu Plajı’na gitmek zorunda değilsiniz.  Burada caretta carettalarla birlikte bile yüzebilirsiniz ama dikkat edin yaşam alanlarına çok yaklaşırsanız saldırabilirler.

Antalya Demre Sülüklü Plajı nerede, nasıl bir yer diye sorarsanız kumsal ve sakin sahili ile denize girilecek ve Akdeniz’de gezilecek yerler arasında olmayı hak ediyor. Antalya Konyaaltı gibi Akdeniz’in en uzun sahil şeritlerinden Taşdibi ve Beymelek Plajları da tercih edilebilir. Denize girilecek sakin yerler arasında olan Demre’de başka neler yapılır derseniz Beymelek Lagünü de görülesi yerlerden bu arada.

sülüklü demre plajları nasıl bir yer yazın denize girilecek yerler

Sülüklü Demre Plajları Nasıl Bir Yer – Akdeniz’de Antalya’da Yazın Denize Girilecek Sakin Yerler ve Sahiller

 15- Burguç Şifalı Soğuk Su Kaynağı

Buz gibi akan Burguç Suyu, şifalı su tedavisi arayanlar için tercih edilebilecek bir kaynak ve turistik bir yer. İçmek için uygun olmayan bu kaynak soğuk fizik tedavi amacıyla ziyaretçileri şifa dağıtıyor. Likya Dönemi’nden beri insanların yararlandığı Burguç Şifalı Su Kaynağı Demre Merkez ilçesine 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sağlık turizmi yapmayı düşünenler Soğuk Su’yu, Demre gezilecek yerler listesine dahil ederek tatil rotasını ona göre oluşturmalı..

Demre Nerede ve Demre’ye Nasıl Gidilir

Yukarıdaki listede Antalya Demre gezilecek yerler hakkında bilgiler verdim. Peki ya Demre nerede ve Demre’ye nasıl gidilir? Ulaşımı zor mu?

Antalya İli sınırları içerisinde bulunan Demre, Teke Yarımadasının güney ucunda yer alıyor. Kaş, Antalya Merkez, Demre arası kaç kilometre? Antalya Demre arası 142 kilometre olup yol 2 saatten biraz fazla sürebilir. Çünkü deniz kıyısındaki yol çok virajlı gerçekten. Kaputaj Plajı ile ünlü Antalya’nın en iyi yerleri arasında gösterilen güzel ilçesi Kaş ile Demre arası ise 45 km. Finike ve Kumluca sahil şeridinde bulunan diğer yakın ilçeler.

Eğer Antalya Havaalanı’na gelirseniz buradan belediye otobüsleri veya tramvay ile otogara gidip oradan da yerel otobüsler ile Demre’ye gidebilirsiniz. Eğer İstanbul, Ankara gibi şehirlerden Antalya iline uçak ile ucuza nasıl giderim diye merak ediyorsanız ucuz uçak bileti siteleri ve en ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarını da bir okuyun derim.

demre nerede antalya haritası akdeniz bölgesi

Demre nerede – Antalya Haritası – İstanbul’dan Ankara’dan nasıl gidilir – Kekova, Teke Yarımadası, Akdeniz Bölgesi

Demre’ye Ne Zaman Gidilir

Demre Antalya’nın diğer ilçelerine göre çok fazla turistik bir yer olarak sayılmayabilir. Yani Türkiye’nin popüler ve ünlü tatil yerleri arasında gösterilen Alanya, Kemer, Manavgat Side, Kaş gibi değil. Ama yine de ziyaretçilerini tatmin eden bir güzellikte. Genelde Antalya bölgesi yazın tatil yapılacak yerler arasında olduğu için en güzel zamanlar sıcak havanın olduğu günler. Böylece denize de girebilirsiniz. Ama kavurucu sıcaklara dikkat edin.

Hatta bahar aylarındaki 23 Nisan tatilinde veya 19 Mayıs resmi bayramında günü birlik bile gidilecek yerler rotanıza Demre’yi de ekleyebilirsiniz. Eğer aralık ayında gelirseniz ise St. Nicholas Kilisesi’nde Noel Baba için düzenlenen ayini görebilirsiniz. Aslında Antalya Demre gezilecek yerler listesindeki noktaları görmek için yılın her günü ideal. Yeter ki yağmur yağmasın.

Demre Nerede Kalınır

Demre nerede kalınır konusu gezi rehberi yazısının önemli konularından biri. Akdeniz Bölgesi Antalya’da çok sayıda her şey dahil lüks 5 yıldızlı oteller olmasına karşın Demre’de öyle çok büyük oteller yok. Yine de bütçenize uygun ucuz güvenli pansiyon ve otelleri hotelscombined sitesini kullanarak bulabilirsiniz. Ucuza konaklamak için en iyi online otel rezervasyon siteleri yazısına mutlaka bir göz atın.

Demre kalınacak yerler ve otel tavsiyeleri vermek gerekirse şu konaklama tesislerini düşünebilirsiniz; Andrieka Beach Club Hotel, Onur Pension Kaleüçağız, Koç Pension Kekova, Simena Pansiyon ve Kıyak Otel iyi yorum alan tesislerden. Ayrıca Demre’ye yakın olması sebebiyle Kumluca ilçesinde ve Adrasan ilçesinde de kaliteli oteller bulabilirsiniz. Kaş yolu üzerinde de güzel koy otelleri ve aile pansiyonları bulabilirsiniz. Bu arada Adrasan demişken belirtmeden geçmemeyim. Eğer Adrasan veya Olimpos tarafına gelirseniz Gelidonya Feneri‘ni de mutlaka ziyaret edin.

Otel, pansiyon ve köy evlerinin dışında ‘Airbnb nedir nasıl kullanılır‘ yazısının da yardımıyla günübirlik veya birkaç günlük tatil için Antalya Demre merkez kiralık ev veya daire bulabilirsiniz. Airbnb sitesine şu linkten üye olursanız 29 Dolar değerinde bir seyahat kredisi kazanarak beklediğinizden daha ucuza günlük ev kiralayabilirsiniz.

Sonuç Antalya Demre Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’de popüler tatil yerleri ve Akdeniz Bölgesi’nin doğal güzelleri arasındaki Antalya’nın Demre ilçesi gerçekten çok tarihi bir bölge. Nereyi kazarsanız kazın sanki her an bir kalıntı bulabilirmişsiniz hissi veriyor. Zaten yerel halk ‘bulunan tarihi eserler nereye verilir’ konusunda bilinçli.

Antalya Demre nasıl bir yer, nerede, ne zaman gidilir, Myra Antik Kenti, gezilecek yerler listesi gibi konuları gezi rehberi blog yazısında yazacaklarım bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sizin de eklemek veya sormak istedikleriniz varsa bizimle aşağıda yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Ayrıca yurtdışında veya Türkiye’de gezilecek yerler arayışında iseniz alternatif tatil rotası oluşturmanıza yardımcı olacak aşağıdaki yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Cevapla