Kekova Gezilecek Yerler – Antalya’nın En Güzel Körfezi

Kekova gezilecek yerler bakımından Antalya ilinin en özel adası. Tarih, doğa ve denizin iç içe geçtiği coğrafya özellikler yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Yerli ve yabancı turistlerin hayran kaldığı Kekova Körfezi özellikle Kaleköy Simena Antik Kenti, Batık Şehir tekne turu, plajı, cennet gibi koyları, dalış noktaları, Likya Yolu ve elverişli kamp alanları ile herkesin beklentisini karşılıyor. Akdeniz’in tarihi ve doğal güzelliklerini bünyesinde barındıran Kekova nerede, körfeze nasıl gidilir diyenler için burası Demre ve Kaş arasında bulunuyor. Eğer rotanızı buraya çevirecekseniz işinize yarayacak bilgiler ile tatil notlari bu gezi rehberi yazısında.

kekova gezilecek yerler tekne turu

Kekova Gezilecek Yerler Listesi – Mavi Yolculuk Tekne Turu – Antalya tatil yerleri nerede

Mavi yolculuk turları denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Kekova Adası ve Körfezi birbirinden güzel koyları ile göz kamaştırıyor. Üçağız ve Kaleköy açıklarında, masmavi Akdeniz sularında yat gezisi yapmak için Kaş veya Demre ilçelerinden kalkan tekne turlarına katılmanız gerekiyor. Denizle veya yüzmeyle arası olmayanların bile tecrübe etmesi gerekir diye düşünüyorum.

Kekova Gezilecek Yerler

Türkiye’de tatil yapılacak yerler arasında bulunan Kekova gezilecek yerler açısından ülkemizin en zengin noktalarından bir tanesi. Antalya’nın batı kıyılarında bulunan bölge hala bakir sayılabilecek bir güzellikte. El değmemiş ormanları, tertemiz denizi, büyüleyici koyları ile buradan herkes güzel anılarla ayrılıyor.

Başka hiç bir yerde bulamayacağınız bu güzel doğanın yanı sıra Antik Likya Uygarlığı’nın eşsiz tarihi eserleri de bölgenin cazibe merkezleri arasında. Kaleköy Simena Antik Kenti, Theimussa, Batık Şehir, Aperlai, Myra gibi kalıntılar hem bölgenin hem de Türkiye’nin en özel tarihi noktalarından bir kaçı. Bunlar gibi civarda bulunan çok sayıda eşsiz eserlerle görülecek yerler hakkında detaylı bilgi aşağıdaki listede.

1- Kaleköy Simena Antik Kenti

Göz kamaştıran Kekova Adası manzarası, tarihi kalesi ile Kaleköy, Türkiye’nin en güzel köyleri arasında gösteriliyor. Kekova tekne turu yapanların hayran kaldığı Kaleköy, doğal sit alanı korumasında bulunuyor. Köy halkı tarafından işletilen kafeler, şirin pansiyon evler ile mahalle turizm konusunda ilerleme kaydetmiş. Burada ev yapımı dondurma denemeden dönmeyin derim ben.

kaleköy simena antik kenti

Kaleköy Simena Antik Kenti – Yazın tatile nereye gidilir diyenler için muhteşem bir nokta

Dünyanın en iyi demokrasilerinden birine sahip olduğu kabul edilen Likya Uygarlığı’nın bir şehri olan Simena Antik Kenti, Kaleköy sınırlarında bulunuyor. Stratejik olarak önemli bir konumda olan kıyı kentinin tarihi MÖ 4’üncü yüzyıla kadar dayanıyor. Kral ve kaya mezarları, antik tiyatro, surlar, lahitler gibi eserler görülecek şeylerinden başında geliyor. Ören yerinde Roma Dönemi ile Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma kalıntılar da mevcut.

Kaleköy Simena Antik Kenti nerede, nasıl gidilir? Demre Şehir Merkezi’ne yaklaşık 55 kilometre uzaklıkta olan Kaleköy’e daha çok denizden tekneler ile ulaşım sağlanıyor. Ama özel aracınızla Üçağız üzerinden belli bir yere kadar gidip ardından yürümeniz gerekiyor.

2- Üçağız Köyü & Theimussa Antik Kenti

Doğal bir liman kıyısına kurulu bir köy olan Üçağız Demre ilçesine bağlı. Eğer Kekova tekne turu yapmak isterseniz bu limandan düzenlenen gezilere de katılabilirsiniz. Köyün antik çağlardaki adı ise Theimussa olarak biliniyor. Küçük ama bir o kadar şirin bir köy olan Üçağız ana yoldan uzakta olmasından dolayı sessiz ve dingin bir atmosferi var.

kekova gezilecek yerler üçağız koyu tekne turu

Kekova Adası gezilecek yerler – Üçağız Köyü Theimussa nerede – Tekne turu blog

Köyde Likya Medeniyeti zamanından kalma Theimussa Antik Kenti kalıntıları bulunuyor. Depremlerden önce Theimussa Antik Kenti ile Kekova Adası bağlantılıymış. Fakat depremler yüzünden ada ve adacıklar oluştuğu gibi antik kentten çok fazla eser ayakta kalmayı başaramamış. Bir kısmı da sular altında kalmış. Ama özellikle sular altında kalan batık şehir ile kalıntılar muhteşem bir manzara sunuyor. Görülmesi gereken şeylerin başında gelen eski kaya mezarlarının çoğu Hellenistik ve Roma Dönemlerine aittir.

Üçağız Nerede? Simena Antik Kenti ile komşu olan köy Kaş merkeze 33 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Deniz yolu ve kara yolu ile ulaşım mümkündür. Buradan ayrıca Gökkaya ve Karalos koylarına teknelerle ulaşılıyor.

3- Batık Şehir – Kekova Körfezi Gezilecek Yerler

Zamanında meydana gelen depremler nedeniyle burada bulunan bazı kalıntılar sular altında kalmış. Bundan dolayı Kekova Adası ‘batık şehir’ olarak da isimlendiriliyor. İngilizce olarak ‘Sunken City’ olarak da görebilirsiniz. Denizin altında yatan dünyada eşi benzeri bulunmayan kalıntılar buraya mistik bir özellik katıyor. Yüzyıllardır denizin altında ziyaretçilerini bekleyen kalıntılar bölgenin kültürel mirasını zenginleştiren başlıca unsurlardan.

Kekova batık şehir

Kekova Batık Şehir – Antalya Demre Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi & Seyahat Notları

Taş merdivenler, kapılar, çatılar, lahitler, mezarlar, tapınaklar, belki de zamanında okul olan yapılar görmeye değer güzellikte. Tarihi dokusu korunan bölgede yüzmek ve dalış yapmak yasak. Buna rağmen hem yerli turistin hem de yabancı turistin ilgisini çekiyor. Günü birlik Kekova tekne turu ile bu batık şehri görebilir, tarihe tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca kano gibi su sporlarını da yapabilirsiniz.

4- Aperlai Antik Kenti

Likya Uygarlığı’nın önemli şehirlerinden biri olan Aperlai Antik Kenti, Sıçak Yarımadası üzerinde bulunuyor. Kentin ismi ‘Luwi’ dilinde ‘akarsu boğazı’ anlamına gelmektedir. Eski bir liman şehri olan Aperlai Antik Kenti’ne karadan arabayla ulaşım mümkün değil. Yat gezileri ile buraya gelip eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca Kaş-Üçağız yolunda üzerindeki Kılınçlı Köyü çıkışında belirtilen Likya Yolu yürüyüş parkurunu takip ederek de ulaşımı sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 7 kilometre yürümeniz gerekiyor.

aperlai antik kenti kaş demre gezi rehberi

Aperlai Antik Kenti – Kaş Demre gezi rehberi blog 

Komşuları İsinda, Apollonia ve Simena olan Aperlai, Roma döneminde bu kentlerle ‘sympoliteia’, yani ortak vatandaşlık, oluşturmuş. Likya eyalet meclisinde tek oy ile temsil edilen kent MS 141’de meydana gelen büyük depremlerle yerle bir oldu. Bir kısmı denize gömüldü.

Kekova gezilecek yerler listesindeki antik kent, su altında görebileceğiniz pek çok esere ev sahipliği yapıyor. Bunun için özellikle sabah saatlerde çarşaf gibi olan denizde şnorkel yapabilirsiniz. Lahitler, kaya mezarları ile amforaları görebilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var. Kalıntılar sit alanı korumasında olduğu için dalmak ve batıkları su dışına çıkarmak yasak.

5- Gökkaya Koyu

İrili ufaklı çok sayıda kayalığın bulunduğu koy berraklığı ve temizliği ile yüzmek isteyenler için muhteşem bir nokta. Zaten Kekova tekne turları burada 1 saat civarında yemek molası verip, insanların yüzmesi için gerekli zamanı tanıyor. Koyda denizin tabanından çıkan su altı kaynakları suyun sıcaklığı düşürüyor. Haliyle diğer noktalara göre soğuk olan su kavurucu sıcak havalarda serinlemenize yardımcı oluyor.

gökkaya koyu akdeniz doğal güzellikler

Gökkaya Koyu nerede – Akdeniz doğal güzellikler – Kekova Körfezi gezilecek yerler

Yüzmenin yanı sıra şnorkelle yüzmek, kano yapmak, kürek sörfü gibi su sporlarını Gökkaya Koyu’nun elverişli sularında deneyimleyebilirsiniz. Çünkü suyu sakin. Rüzgarlı havalarda bile korunaklı bir koy.

Aşırlı Adası karşısında konumlanan koyda ayrıca 2003’te fırtına nedeniyle batan Bahama bandralı Iberian Cost adında kuru yül gemisinin batığı da bulunuyor. Batıkta hem profesyonel hem de amatör dalgıçlar için imkan bulunmaktadır. Görüş mesafesinin 10-20 metreye kadar çıkabildiği bölgede batığın derinliği ise 30 metredir. Su altı canlı çeşitliliği de çok zengindir.

6- Korsan Mağarası

Kekova Körfezi tekne turu ile gezilecek yerler arasında bulunan Korsan Mağarası, Aşırlı Adası’nda ziyaretçilerine farklı deneyimler sunuyor. Adını bölgede korsanlardan alan mağara mavi tur ve yat gezilerinin uğrak duraklarından bir tanesi. Tekne burnunun iç kısma kadar girmesiye mağarayı görebiliyorsunuz.

Bazı tekneler kano turu imkanı ile tatilcilerinin mağarayı keşfetmesine izin veriyor. Hatta burada yüzülebilse de mağaranın karanlık olması biraz ürkütücü diyebiliriz. Mağara içerisinde herhangi karstik oluşum bulunmuyor. Bu da buranın aşınma veya insan eliyle ortaya çıktığı izlenimi uyandırıyor.

demre kaş kekova gezilecek yerler korsan mağarası

Demre Kaş Kekova gezilecek yerler – Korsan Mağarası nerede

7- Salyangoz Koyu (Karaloz)

Denize girilecek sakin yerler arasında değerlendirilebilecek bir yer olan Salyangoz Koyu, Kaleköy’den kalkan tekneler ile 25 dakika uzaklıkta bulunuyor. İnsan eli değmemiş, bakir bir güzellikte olan koy adeta saklı bir cennet. Labirent gibi olan koy kolay bulunabilen bir yer değil. O yüzden şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin tekneleriyle demir atabileceği bir yer.

Kekova gezilecek yerler listesi arasındaki Salyangoz Koyu ayrıca deniz kaplumbağalarının doğal yaşam alanı. Bunun dışında sualtının güzellikler görsel bir şölen sunuyor. Suyun çok berrak olması sayesinde metrelerce altınızdan geçen rengarenk balıklar bile gözünüzün önünüzde gibi geliyor.

kekova tekne turu salyangoz koyu

Kekova tekne turu – Salyangoz Koyu (Karaloz) – Antalya’da denize girilecek sakin yerler

Burası aynı zamanda Karaloz Koyu olarak da biliniyor. Bölgenin Akdeniz’e açılan kapısı olarak nitelendirilen koyun kuş bakışı şekli ise tilkiye benzetiliyor. Fiyort gibi görünümü olan koy kartpostal gibi bir güzelliktedir.

8- Hamidiye Koyu

Kaleköy’ün doğusunda bulunan Hamidiye Koyu yaklaşık yarım mil uzaklıkta bulunuyor. 15 ile 25 metre arasında değişen bir derinliğe sahiptir. Koy meltem rüzgarına kapalıdır. Yani su çarşaf gibi sakin ve dalgasız. Burada bir adet Sahil Güvenlik botları için iskele bulunuyor.

Kıyı şeridinde kaya mezarları, duvarlar, kemerler gibi tarihi kalıntılar bulunuyor. Herhangi bir yerleşimim olmadığı kıyı şeridinde herkesten izole bir şekilde çadır kurabilirsiniz. Antalya’da kamp yapılacak yerler arasında değerlendirebilirsiniz.

Kekova Körfezi sınırları içerisinde bulunan Hamidiye Koyu’nun bir özelliği ise Rauf Orbay komutasındaki Osmanlı donanması Balkan Savaşları sırasında Beyrut’tan Ege Denizi’ne giderken burada demirledi. Bakım nedeniyle düşman gemilerinden saklanan Hamidiye Zırhlısı burada 2 gün geçirdi. Böylece koy ismini bu zırhlıdan almış. Kıyıda Rauf Orbay ve zırhlı hakkında bilgi içeren bir pano, anıt ve Türk Bayrağı bulunuyor.

9- Akvaryum Koyu

Kekova Adası denilince, gezilecek yerler rotalarında eksik olmayan Akvaryum Koyu akla ilk gelen güzelliklerden. Zaten günü birlik tekne turlarının sıkça durakladığı yerlerden. Adından da anlaşılacağı üzere denizi akvaryum gibi berrak ve tertemizdir. Turkuaz mavisi renginde olan suda yüzmek son derece keyifli.

Kekova tekne turları ile gelebileceğiniz Akvaryum Koyu’nun güzelliği baş döndüren cinsten. Kristal berraklığındaki cam gibi deniz suyunun sıcaklığı yazın serinlemek için gayet ideal. Burası ayrıca doğa ile huzurun birleştiği nokta olarak da tanımlanıyor.

kekova körfezi gezilecek yerler akvaryum koyu tekne turu

Kekova Körfezi gezilecek yerler – Akvaryum Koyu tekne turu – Demre Kaş nerede, nereler gezilir

10- Tersane Koyu

Türkiye’nin en güzel koyları arasında gösterilebilecek seviyede bir koy olan Tersane Koyu, Kekova Adası kuzey batı ucunda bulunuyor. Kaş, Demre ve Üçağız’dan gelen teknelerin demirlediği duraklardan bir tanesi. Kıyı şeridinde ve su altında tarihi eserler bulunuyor. Haliyle Akdeniz Bölgesi ve Antalya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini yüzerek aynı görmek burada mümkün oluyor.

Kekova Adası gezilecek yerler arasında bulunan Tersane Koyu tertemiz suyu ile insanların mesh ettiği destinasyonlardan biri. Yıllar yıllar önce Likya Uygarlığı ve Roma İmparatorluğu’nun gemi yapımında kullandığı tersane dönemin teknoloji hakkında bizlere ışık tutuyor. Bazı eserler su altında kaldığı için buraya gelirken deniz gözlüğünüzü mutlaka yanınızda getirin derim ben.

11- Kekova Tekne Turları – Gezilecek Yerler

Yukarıda saydığım her bir koya günü birlik yat gezileri sayesinde gidip görebilirsiniz. Zaten bu coğrafyanın en güzel özelliklerinden biri mavi yolculuk turlarının gelişmiş olması. Kimsenin bilmediği veya az bilinen en güzel koyları görmek, buralarda yüzmek son derece keyifli ve huzurlu. Peki Kekova tekne turları fiyatları ne kadar?

kekova tekne turları gezilecek yerler

Kekova tekne turları & gezilecek yerler – Akdeniz tarihi ve doğal güzellikler – Mavi yolculuk

Öncelikle ne tur bir tekne arıyorsunuz onun kararını ilk önce vermenizi tavsiye ederim. Yani günü birlik mi, konaklamalı mı, yoksa özel tekne mi tutmak istiyorsunuz? Bunlara bağlı olarak ödeyeceğiniz ücret de haliyle değişiyor.

Günübirlik tekne turları Demre Çayağzı kalkışlı olmak üzere kişi başı 120 Türk Lirası’ndan başlıyor. Olimpos’tan 140 TL, Kaş’tan ise 200 TL olarak belirlenmiş. Tabi bu miktar pazarlıkla biraz daha aşağı olabilir. Kekova Körfezi özel veya günlük tekne turu fiyatları için şu siteden güncel ücretleri kontrol edebilirsiniz.

12 – Trysa Antik Kenti

Kekova gezilecek yerler listesindeki diğer tarihi durağımız Trysa Antik Kenti. Trysa Antik Kenti özellikle Heroon kalıntıları ile nam salmış bir yer. Akdeniz’de tatil yapılacak yerler arasında gösterilen Demre (Kale) ilçesine bağlı Gölbaşı Köyü yakınlarında bulunan şehrin tarihi MÖ 7’inci yüzyıla uzanıyor. Heroon Anıtı, eski sur kalıntıları, duvarları, tapınakları, lahitleri ile görmeye değer bir destinasyon.

İnce uzun bir akropol görüntüsündeki kent oldukça sarp bir kayalığın zirvesine kurulmuş. Kalıntılar uzunluğu 550 metre, genişliği 150 metre olan bir alana yayılmış. Kazılardan elde edilen bazı frizler ile tarihi eserler maalesef Viyana’ya götürülmüş. Yine vaktiniz var ise Trysa Antik Kenti’ni ziyaret edin derim. Giriş ücreti de bulunmuyor.

13 – Kyaneai Antik Kenti

Kaş Demre yolunun kuzeyinde Yavu Köyü sınırları içersindeki kayalıklara inşa edilmiş bir yer olan Kyaneai Antik Kenti, Akdeniz bölgesinin tarihi eserlerinden bir diğeri. Kentin Yunanca (Hellen) dilinde ‘koyu mavi’ anlamına geliyor. Bu şehre bu ismin verilmesinin sebebi kehanet yönünden önemli bir merkez olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Çünkü kentin hemen yan tarafında Apollon Thryxeaus’ın kehanet yeri bulunuyor.

Kyaneai Antik Kenti ayrıca ‘çınlayan kayalar’ olarak nitelendiriliyor. Bunun sebebi ise rüzgarın kayalara çarptıktan sonra çınlama sesini çıkarmasıymış. Antik Yunan ve Likya Medeniyeti izlerinin görüldüğü kent ayrıca MS 12’nci yüzyıla kadar Myra kentinin önemli bir piskoposluk merkeziymiş. Kekova turu yapanlar için yol üstü buraya da uğrayabilirler.

kyaneai antik kenti nerede nasıl gidilir demre

Kyaneai Antik Kenti nerede, nasıl gidilir – Demre tarihi ve turistik yerler – Gezi notları

14- Demre – Kekova Gezilecek Yerler

Kekova Adası veya Körfezi, daha çok Kaş ile anılsa da burası tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü Demre ilçesine bağlı. O yüzden yaz tatili rotanıza Demre’yi de kesinlikle ekleyin. En azından 1 gün bu güzel ilçeye ayırın derim. Burada konaklamak isterseniz güvenli Demre otellerinin listesi bu linkte. Bu güzel tatil yeri ile ilgili detaylı bilgileri Demre gezilecek yerler blog yazısında bulabilirsiniz.

Türkiye’de tatil yapılacak yerler arasındaki ‘Demre nasıl bir yer’ diye sorulunca akla ilk önce Myra Antik Kenti ile St Nicholas Kilisesi (Noel Baba Kilisesi) geliyor. Özellikle Noel Baba Kilisesi hem tarihi hem de Hristiyanlar için kutsal bir mekan. Her daim ziyaretçi akınına uğruyor. Şehirde görmeniz gereken diğer noktalar ise şunlar;

demre myra antik kenti

Demre Myra Antik Kenti – Akdeniz Bölgesinin tarihi eserleri, kültürel deperi yüksek kalıntıları

  • Andriake Antik Kenti
  • Likya Uygarlıkları Müzesi
  • Demre Kuş Cenneti
  • Arykanda Antik Kenti
  • Hoyran Nekropolü
  • Rhodiapolis Antik Kenti
  • Burguç Şifalı Su Kaynağı
  • Son olarak denize girilecek sakin yerler arasında bulunan Demre Plajları

15- Kaş – Kekova Gezilecek Yerler

Antalya’nın tatil cenneti ve Akdeniz’in en gözde yerlerinden biri olan Kaş, Kekova coğrafyasının batısında bulunuyor. Yakın bir konumda olmasında mütevellit arabayla Akdeniz turu yapanların Kaş ilçesini de görmesini kesinlikle tavsiye ederim. Doğası, tarihi ve masmavi deniziyle ülkemizin en popüler yaz tatili rotalarından biri. Kaş’ta geceyi geçirmek isterseniz kaliteli otel ve villa rezervasyonu bu linki kullanabilirsiniz.

Antalya’nın en turistik ilçeleri arasında da gösterilen Kaş dar sokakları, şirin pansiyonları, tarihi noktaları, yemekleri ve Limanağzı Plajı ile herkesin hayran kaldığı bir tatil beldesi. Güneş Ülkesi olarak bilinen Likya Uygarlığı’nın kültürel mirasını devam ettiren kentlerden biri olan Kaş kültür ve deniz turizminin aynı anda yapılabildiği yegane yerlerden. Buraya kadar gelmişken Kaş Kalkan gezilecek yerler listesini de kesinlikle görmelisiniz.

kaş kekova gezilecek yerler

Kaş Kekova gezilecek yerler & gezi rehberi – Antalya’da tatil yapılacak sahiller – Deniz turizmi

Kekova Nerede & Nasıl Gidilir?

Likya dilinde Dolichiste anlamına gelen Kekova Adası ve Körfezi nerede diye soranlar için Antalya’nın Demre ile Kaş ilçeleri arasında bulunuyor. Eşsiz atmosferi Akdeniz’in tarihi ve doğal güzelliklerini gözler önüne seren Kekova yaz tatili için herkesin gezi rotasında bulunması gerekir. Üçağız Köyü ve Kaleköy Sinema Antik Kenti açıklarında bulunan bu güzel coğrafyadaki koyları görmek ve mavi yolculuk yapmak için bazı noktalardan tekne turu ayarlamanız gerekiyor.

Kekova tekne turu nereden kalkıyor, nasıl ayarlanır? Yazı içerisinde de biraz bahsettim aslında ama yine değineyim. Tekne turları Kaş, Demre (Çayağzı Limanı) veya Üçağız Köyü’nden kalkıyor. Günü birlik turlar düzenlendiği gibi gece konaklamalı alternatifler de tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Antalya Kekova yat gezilerinin kalkış yaptığı Demre’ye nasıl gidilir? Antalya il merkezine 142 km uzaklıktaki Demre’ye (Kale) ulaşım çok rahat. Her ne kadar Akdeniz’in kıyısında belli noktalarda kıvrımlı, virajlı yollara sahip olsa da deniz manzarası eşliğinde yolculuk yapmak güzel ve keyifli bir duygu. Kendi özel aracınızla gidebileceğiniz gibi Antalya Otogar İlçeler Arası Terminali’nden Demre minibüslerine binmeniz gerekiyor.

Kekova nerede nasıl gidilir nereye bağlı tekne turu

Kekova nerede, nasıl gidilir, kaç km, tekne turu nereden yapılır – Antalya Kaş Demre gezilecek yerler

Kaş’a nasıl gidilir? Kaş Antalya arası 189 kilometre. Hem özel aracınızla hem de toplu taşıma ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Diğer alternatif ise Muğla iline bağlı Dalaman veya Fethiye üzerinden de gelebilirsiniz. Fethiye ile arasında 105 km uzaklık bulunuyor.

Eğer hava yolunu kullanmak isterseniz bölgeye yakın 2 havaalanı bulunuyor. Dalaman veya Antalya Havalimanları’nı kullanarak ardından araba kiralayabilir veya toplu taşıma vasıtalarını kullanabilirsiniz. Uçakla gelecekler için hatırlatmakta yarar var. Ucuz uçak bileti siteleri ve ucuz uçak bileti nasıl bulunur adlı yazılarımı kullanarak seyahat masraflarını azaltabilirsiniz. Ayrıca en iyi seyahat uygulamaları yazısına da göz gezdirerek ilginizi çeken aplikasyonları akıllı telefonunuza indirin derim.

Ne Zaman Gidilir

Kekova gezilecek yerler için en iyi dönem yaz aylarıdır. Her ne kadar hava sıcaklığı yüksek olsa da Akdeniz’in masmavi sularında yüzmek sizleri serinleterek iyi hissetmenizi sağlayacaktır. O yüzden yazın gezilecek yerler listesi yaparsanız burayı ekleyin derim ben.

Yaz ayların çoğu insanın tatil yaptığı bir dönem olduğu için muhtemelen kalabalık bir ortamla karşılaşabilirsiniz. ‘Ben kalabalık sevmem’ derseniz Eylül ile Ekim ayları da burası için ideal bir dönem olarak dikkat çekiyor. Deniz suyunun hala sıcak olduğu bu aylarda güzel bir Akdeniz turu ve tatili yapabilirsiniz.

Akdeniz iklimi ılıman bir iklim olduğu için güneşli olan her gün buraya gelebilirsiniz aslında. Denize giremezsiniz ama sezon bitse bile tekne turu ile bölgeyi gezebilirsiniz. Yılın her günü ziyaret edebileceğini bir destinasyon. Dolayısıyla burayı Türkiye’de kşın gezilecek yerler veya ilkbaharda gidilecek yerler arasında değerlendirebilirsiniz.

Oteller ve Nerede Kalınır – Kekova Gezilecek Yerler

Kekova gezilecek yerler için konaklayabileceğiniz en ideal yer Üçağız Köyü ve Kaleköy (Simena)’dür. Sakin ve huzurlu atmosferi ile güzel bir uyku çekerek sabahları doyumsuz manzara karşısında uyanmak güzel bir duygu. Köyde ailelerin işlettiği şirin, butik pansiyonlar mevcut. Bütçenize göre Kekova pansiyonları ve otelleri uygun fiyatları ile hotelscombined sitesindeki listeden kontrol edip, rezervasyon yapabilirsiniz. Sizlere önereceğim başlıca kalınacak yerler ise şunlar;

Ucuza konaklama yöntemlerinden bahsettiğim otel rezervasyon siteleri yazısını da okumanızı tavsiye ederim. Özellikle son günlerde ortaya çıkan dolandırıcı rezervasyon sitelerine karşı ilgili yazımda da bahsettiğim gibi güvenli ve popüler online sitelerden yerinizi gönül rahatlıkla ayırtabilirsiniz.

Şu sıralar bütün dünyayı kasıp kavuran coronavirüs (Covid19) salgınından dolayı kiralık evler ve havuzlu villalar artık çok tutuluyor. Hem ev konforunda tatil yapıp hem de tanımadığınız insanlar izole bir şekilde sağlıklı bir tatil yapabilirsiniz. Bölgede günlük veya haftalık kiralık ev veya villa araştırmak için Airbnb sitesini kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlı seçenekleri ile güvenli olmanın yanı sıra Türkiye’de yasal olan bir uygulama.

Son Olarak Kekova Gezilecek Yerler

Kekova Adası gezilecek yerler, harika Körfezi nerede ve tekne turları gibi konular hakkında anlatacaklarım bu kadar. Mavi yolculuğun hiç bu kadar keyifli olmadığı Akdeniz’in en güzel yerinde en kısa zamanda siz de uğramalısınız. Sorularınız, önerileriniz veya paylaşmak istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz. BirAcayipGezi Instagram hesabımdan beni takip edebilirsiniz.

Ayrıca Buraya kadar gelmişken civarda görebileceğiniz başka yerler de bulunuyor. Yaz tatillerinde alternatif rota oluşturmak için aşağıdaki yazılarımı da bir göz gezdirin derim.

Cevapla