Sırbistan Gezilecek Yerler – En Turistik 10 Yer

Sırbistan gezilecek yerler listesi, vizesiz Balkan turu veya gezisi yapacaklar için güzel bir tatil vaat ediyor. Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma tarihi eserler başta olmak üzere görülesi çok sayıda nokta var. Özellikle Sırbistan başkenti Belgrad, Novi Sad, Nis gibi destinasyonlar mutlaka görülmeli. Ayrıca tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra Sırbistan gece hayatı da bu güzel ülkeyi cazip kılan şeylerin başında geliyor. ‘Peki Sırbistan turistik yerler nerede, en güzel şehirleri hangileri, nasıl gidilir, nereler gezilir’ diye merak ediyorsanız detayları bu gezi rehberi yazısında bulacaksınız.

Sırbistan gezilecek yerler turistik tarihi şehirleri

Sırbistan gezilecek yerler listesi – Turistik ve tarihi şehirleri – Golubac Kalesi

Vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki Sırbistan, aynı zamanda Eski Yugoslavya’nın önemli bir parçasıydı. Köklü tarihe sahip ülke zamanında Osmanlı hakimiyeti altında da yaşadı. Dolayısıyla bu güzel coğrafyayı gezerken bizden bir şeyler bulacaksınız. Hatta bazı Sırpça kelimelerin kökeni Türkçe’den gelmektedir.

Sırbistan Gezilecek Yerler

Vizesiz Balkan turu duraklarından biri olan Sırbistan’da nereler görülmeli? Listenin başında Sırbistan başkenti Belgrad geliyor. Eşsiz tarihi, mimari yapıları, çılgın gece hayatı ile Belgrad Türkler’in en çok seyahat ettiği şehirlerden biri.

Novi Sad, Niş, Kopaonik Milli Parkı gibi yerler de otobüsle veya arabayla Balkan gezisi yapacakların uğrayabileceği başlıca diğer noktalardan. Fakat yaklaşık 500 yıl Osmanlı Devleti himayesinde kalan bu coğrafyada görecek çok fazla destinasyon var gerçekten.

Kısaca bu ülkenin tarihinden bahsedelim. 1878 Berlin Antlaşması’yla Osmanlı’dan ayrılan Sırplar, 1882’de Sırbistan Krallığı’nı kurdular. 1918’de Yugoslavya’nın bir parçası oldular. Fakat Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin dağılma sürecinde 1992’de Sırbistan-Karadağ adıyla ayrıldılar. Karadağ’ın da 2006 yılında tek başına bağımsızlığı ilan edip ayrılmasından sonra ülkenin resmi adı Sırbistan Cumhuriyeti olmuştur.

Balkan Yarımadası’nın en güzel bölgelerinden biri olarak gösterilen bu ülkede dolu dolu gezip keşfedebileceğiniz çok sayıda nokta bulunuyor. Bunlardan en güzel 10 tanesini aşağıda sizler için derledim. Mutlaka inceleyin.

Bu arada Vizesiz Balkan Ülkeler yazısını okuyarak kendinize güzel bir Balkan gezisi rotası çizebilirsiniz.

1- Belgrad – Sırbistan Başkenti Gezilecek Yerler

Sırbistan’ın başkenti Belgrad gezilecek yerler bakımından ülkenin en zengin kenti. Çünkü çok tarihi bir şehir. Balkanlar’daki Osmanlı’dan kalma eserleri bu sık sık görebilirsiniz.

Sırbistan başkenti Belgrad gezilecek yerler Kalemegdan turu

Sırbistan başkenti Belgrad gezilecek yerler – Kalemegdan turu

Türkçe’de ‘Beyaz Şehir’ anlamında gelen Belgrad kültürel mirası ile dikkat çekiyor. Kiliseleri, tarihi sokakları, müzeleri, kalesiyle Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Sava ve Tuna Nehirlerinin birleştiği noktadaki Belgrad ayrıca gece hayatı ile de buraya gelen turistleri tatmin ediyor.

Peki Sırbistan başkenti Belgrad’da gezilecek yerler nereler?

  • Kalemegdan
  • Knez Mihailova Caddesi
  • Skadarlija
  • Nikola Tesla Müzesi
  • Ada Ciganlija
  • St. Mark Orthodox Church (Ortodoks Kilisesi)
  • Church of Saint Sava
  • Taş Meydan

Belgrad oteller listesi için tıklayın.

2- Novi Sad

Tuna Nehri’nin kıyısına kurulu olan Novi Sad, mimari açıdan oldukça gösterişli bir şehir. Zamanında Avusturya-Macaristan hakimiyetinden kalan kenti Avusturyalı mimarlar dizayn etmiş.

Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olmasına rağmen yürüyerek görülmesi gereken noktaları 1 günde keşfedebilirsiniz. Ayrıca oldukça sakin bir yerleşim yeri. Fakat Novi Sad gece hayatı, Belgrad kadar olmasa da hareketli ve canlı yaşanıyor.

Novi Sad Vizesiz Balkan ülkeleri

Novi Sad – Vizesiz Balkan ülkeleri

Novi Sad gezilecek yerler listesinde ise şunlar var: Petrovaradin Kalesi, Dunavski Park, Özgürlük Meydanı, Belediye Binası, Svetozar Miletić Anıtı, Hotel Vojvodina, St. Mary Kilisesi.

Sırbistan gezilecek yerler listesinden Novi Sad nerede? Belgrad’a 93 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 2 şehir arasında her gün karşılıklı olarak tren ve otobüs seferleri var. Günü birlik gelebileceğiniz gibi ucuz Novi Sad otellerinde geceyi geçirebilirsiniz.

Sırbistan’da nerede kalınır? Bu konu için Otel Rezervasyon Siteleri yazısındaki konaklama tüyolarına mutlaka bakın.

3 – Niş

Niş, Sırbistan’ın üçüncü en büyük kenti. Tarih açısından şehrin en önemli özelliklerinden biri İstanbul’u kurucusu Bizans İmparatoru Büyük Konstantin’in (Constantine the Great) doğduğu yer olması.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne de konu olan şehir 1300’lü yılların sonlarına doğru Osmanlı’ya katılmış. 1878 Osmanlı-Sırbistan Savaşı sonrasında ise Osmanlı’dan ayrılmış. Kültürel anlamda zengin bir kent olan Niş ayrıca gece hayatı hareketli tatil yerleri arasında da gösteriliyor.

Niş Cele Kula Kafatası Kulesi

Niş – Cele Kula (Kafatası Kulesi)

Sırbistan Niş gezilecek yerler listesinde nereler var? Nazi Toplama Kampı, Ćele Kula (Kelle Kulesi, Kafatası Kulesi), Niş Kalesi, Bali Bey Camii, Kral Milan Meydanı.

Kaç gün kalınmalı diye sorarsanız 1 gün yetecektir. Uygun fiyatlı Niş otellerinde online rezervasyon yaparak konaklayabilirsiniz.

4- Subotica – Sırbistan Gezilecek Yerler

Subotica aslında bir Sırp şehrinden çok Macar şehriymiş gibi. Çünkü uzun süre Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun altında kalmış. Ayrıca şehir Macaristan sınırına çok yakın bir konumda bulunuyor. Ticaret yolu üzerinde bulunması sebebiyle şehir zamanla daha da önemli hale gelmiş.

Macar halkın da yaşadığı Subotica şehri çok kültürlü yapısıyla dikkat çekiyor. Kilise, sinagog gibi yapıları birbirine yakın mesafede görmek mümkün. Hatta buradaki sinagog Dohany Street Sinagogu’ndan sonraki Avrapa’daki en büyük ikinci sinagogmuş.

Vizesiz Sırbistan turu Subotica Palic Lake

Vizesiz Sırbistan turu – Subotica Palic Lake (Göl)

Sırbistan gezilecek yerler listesindeki Subotica’da nereler gezilir? Sinagog, City Hall (Gradska kuca), Cathedral of St. Teresa of Avila, Sırp Ortodoks Kilisesi, Modern Sanatlar Galerisi, Buvljak Flea Market, Palic Gölü.

Subotica’da kaç gün kalınır derseniz bence kalmaya gerek yok. Ama gece hayatını yaşamak isterseniz 1 gece kalabilirsiniz. Konaklamayı düşünütseniz Subotica otelleri bu linkte.

5- Novi Pazar

Novi Pazar’ın tarihsel yönden en önemli özelliği Osmanlı Devleti’nin Avrupa kıtasındaki son sancağının bulunduğu yer olan Sancak Bölgesi’nin merkezi olması. Diğer Sırp şehirlerine nazaran Müslüman nüfusu burada daha fazladır.

Küçük bir kent olan Novi Pazar’ın halkı oldukça misafirperver ve sıcakkanlı. Küçük bir çarşısı bulunan şehirde Osmanlı Dönemi’nden kalma cami ve bazı yapıları görebilirsiniz. Bu arada burası eski milli basketbolcu Mirsad Türkcan’ın memleketidir. Şehirde bulunan Fener Cafe adındaki işletme Mirsad Türkcan’ınmış sanırım.

Stari Ras and Sopocani Novi Pazar Otobüslü vizesiz Balkan turu

Stari Ras and Sopocani – Novi Pazar – Otobüslü vizesiz Balkan turu

Sırbistan gezilecek yerler ve en güzel şehirleri listesindeki Novi Pazar gezisi yaparken UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki ‘Stari Ras and Sopocani’ya uğramanızı öneririm. Burada konaklamak isterseniz uygun fiyatlı otel ve hostel listesi hotelscombined sitesinde.

Sırbistan’a en ucuz nasıl gidilir? Bunun için ‘Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ başlıklı yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

6- Djavolja Varos

Djavolja Varos görünümüyle Türkiye’deki Kapadokya’yı andırıyor. Zaten burası için Sırbistan’ın veya Balkanlar’ın Kapadokya’sı yakıştırması yapılıyor.

Peri bacalarına benzeyen yaklaşık 200 tane kaya oluşumundan meydana geliyor. Kule şeklindeki kayaların yüksekliği 2 ile 15 metre arasında değişiyor.

Djavolja Varos Balkanlar'daki Kapadokya

Djavolja Varos – Balkanlar’daki Kapadokya

Türkçe’ye Şeytanın Kasabası olarak çevrilen Djavolja Varos ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor. Kayaların eşsiz jeolojik yapısı ile insanların ilgi odağı olan bir yer. Ama daha da popüler olmasını beklerdim açıkcası.

Bol bol Instagramlık fotoğraf çekebileceğiniz bir yer olan Sırbistan Djavolja Varos nerede diye sorarsanız kısaca bilgi vereyim. Kosova sınırına yakın konumdaki Djavolja Varos, Niş şehrine 88 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

7- Kopaonik National Park

Sırbistan’ın en yüksek dağı olan Kopaonik 1981’de milli parka dönüştürülmüş. Engebeli olan park ziyaretçilerine yaz kış demeden her dönemde güzel manzara sunuyor.

Buraya kışın gelirseniz kayak yapma imkanı bulabilirsiniz. Ülkenin en güzel kayak tesislerinden olan Kopaonik ayrıca hem Balkanlar’daki hem de Avrupa’daki en iyi kayak merkezlerinden biri diyebiliriz. Kar sezonu Kasım ayından başlayarak Mayıs ayına kadar devam ediyor.

Sırbistan gezilecek turistik yerler Kopaonik National Park Milli Park

Sırbistan gezilecek turistik yerler – Kopaonik National Park (Milli Park)

Özellikle kışın Sırbistan turu yapıyorsanız buraya mutlaka uğrayın derim. Dolayısıyla Kışın Avrupa’da Gezilecek Yerler rotasına burayı da ekleyebilirsiniz.

Yaz aylarında ise çeşitli flora ve fauna eşliğinde doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Dağ ayrıca geçmişte buradan çıkarılmış altın, gümüş, demir, çinko gibi mineral zenginliğiyle biliniyor. Bunun yanında Kopaonik Milli Parkı’nda şelale, kaplıca, değişik kaya oluşumlarını da gözlemleyebilirsiniz.

Vizesiz Balkan turu için En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

8- Kragujevac

Kragujevac ülkenin dördüncü büyük kentidir. Bazı kayıtlarda şehri Türkler’in kurduğu belirtiliyor. Nüfusu 180bin dolaylarında olan kent Sırbistan başkenti Belgrad’a 113 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Lepenica Nehri’nin içinden geçtiği kent kültürel anlamda ziyaretçilerini tatmin eden güzellikte. Sırbistan gezilecek yerler listesinde Kragujevac’de Draca Manastırı, Šumarice Memorial Park, Ulusal Müze gibi destinasyonları gezebilirsiniz.

Sırbistan gezilecek yerler turistik Draca Manastırı

Sırbistan gezilecek yerler listesi – Turistik Draca Manastırı

Kragujevac Sırbistan gece hayatı, Belgrad kadar olmasa da yine de eğlenebileceğiniz mekanlar var. Eğer burada konaklamak isterseniz otel listesinden fiyatları kontrol edebilirsiniz.

Vizesiz Balkan ülkeleri veya Sırbistan gezisi yapmadan önce En İyi Seyahat Uygulamaları listesindeki aplikasyonları akıllı telefonunuza indirin!

9- Kraljevo – Sırbistan Gezilecek Yerler

En güzel Sırbistan şehirleri arasında gösterilen Kraljevo ülkenin ekonomi merkezlerinden biri. Ibar ve Moraca Nehirlerine ev sahipliği yapan kent doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor.

Aslında çok fazla görülecek yer olmasa da Zica Manastırı gibi önemli bir dini yapıyı bünyesinde barındırıyor. Zica Manastırı’nın özelliği ise Orta Çağ’da hükümdarların taç giyme töreni burada yapılıyormuş.

Vizesiz Sırbistan turu sırasında Kraljevo şehrinde konaklamak isterseniz otel listesine göz atın.

10- Mokra Gora – Sırbistan Gezilecek Yerler

Mokra Gora, Sırbistan turistik yerler listesinde olması gereken destinasyonlardan biri. Mokra Gora, içerisinde demir yolu geçen ve eşsiz manzaralar barındıran muhteşem bir yer. Yemyeşil vadi içerisinde seyahat etmek doğa severlerin hoşuna gidecek aktivitelerden bir tanesi.

Mokra Gora Vizesiz Balkan gezisi Doğal güzellikleri

Mokra Gora – Vizesiz Balkan gezisi ve doğal güzellikleri

Küçük yeşil tepeler, masalsı ahşap evler, sade köy hayatı ile turizmden hâlâ etkilenmemiş bir havası var. Belki zamanla daha popüler hale gelir. Kim bilir…

Sırbistan gezisi sırasında uğranılacak turistik yerler arasındaki Mokra Gora nerede? Tara Dağı Milli Parkı yakınlarından bulunan Mokra Gora ayrıca Bosna Hersek sınır kapısına da uzak değil.

Sırbistan Nerede, Hangi Kıtada?

Vizesiz ülkeler 2021 listesinde bulunan Sırbistan coğrafi olarak Avrupa’nın Balkan coğrafyasında yer alıyor. Komşuları ise Kosova, Bosna Hersek, Macaristan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Karadağ, Romanya ve Bulgaristan’dır.

Denize kıyısı bulunmayan ülkelerden biri olan Sırbistan, Balkan Bölgesi’nin tam göbeğinde bulunuyor. Yani ulaşım konusu son derece rahat.

Sırbistan’a Nasıl Gidilir?

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler listesinde de bulunan Sırbistan turu için ulaşım son derece rahat. Türkiye İstanbul’dan Sırbistan başkenti Belgrad’a her gün karşılıklı olarak tarifeli uçak seferleri bulunuyor.

Sırbistan nerede nasıl gidilir gezilecek yerler turistik şehirleri Balkan haritası

Sırbistan nerede, nasıl gidilir, gezilecek yerler turistik şehirleri gezisi – Balkan haritası

2 saat civarı süren uçak yolcuğu sonrası Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na ayak bastıktan sonra otobüs veya taksiyle şehir içine geçebilirsiniz. Eğer başka şehre gitmek isterseniz otobüs veya trenle yolculuk yapabilirsiniz. Şehirde otobüs terminali ile tren garı aynı yerde bulunuyor.

Diğer ülkelerden ise kara yolu veya tren yoluyla gelebilirsiniz. Ama otobüs daha uygun. Çünkü Balkan coğrafyasında hemen hemen her şehirden buraya sık sık otobüs seferi düzenleniyor.

Bu arada Sırbistan turistik yerler ve şehirleri ile birlikte kapsamlı şekilde Vizesiz Balkan turu veya gezisi yapmak isterseniz rome2rio ve balkanviator sitelerinden otobüs, tren, taksi gibi ulaşım araçlarının fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

Ne Zaman Gidilir?

Türkiye’ye uçakla yaklaşık 2 saat mesafede olduğu için ne zaman fırsat bulursanız o zaman gidebilirsiniz. Tabi ki kışın giderseniz Balkanlar’da karşılaşacağınız soğuk hava dalgasına hazırlıklı olmanız gerekecek. Fakat kış mevsiminde gitseniz bile Sırbistan gece hayatı içinizi ısıtacak cinsten. Dolayısıyla kışın gezilecek ülkeler rotalarına burayı ekleyebilirsiniz.

İlkbahar ayları da Balkanlar’da seyahat etmek için gayet elverişli. Bu arada yazın Belgrad’a giderseniz Tuna veya Sava Nehirlerinde yüzerek serinleyebilirsiniz.

Sırbistan Gece Hayatı

Sırbistan geceleri çılgın partileri ve eğlenceleri ile çok meşhur. Yaz kış demeden eğlenceler hız kesmeden devam ediyor. Sırbistan turu sırasında siz de bu eğlenceleri tecrübe edinin derim.

Sırbistan gece hayatı gezisi Balkanlar gezilecek yerler

Sırbistan gece hayatı gezisi – Balkanlar gezilecek yerler

Özellikle başkent Belgrad gece hayatı hareketli tatil yerleri arasında ilk sırada. Nehir kenarındaki gece kulüpleri çoğu zaman full çekiyor. Bazı mekanlarda özel konserler, DJ performansları gibi etkinliklere de denk gelebilirsiniz.

Belgrad dışında Novi Sad, Niş gibi Sırbistan şehirleri de gece hayatı için tercih edilebilecek diğer destinasyonlar. Ama başkentteki gibi büyük çaplı eğlenceler diğer şehirlerde olmuyor.

Son Olarak Sırbistan Gezilecek Yerler

Sırbistan şehirleri gezisi ve tatil turu için ‘gezilecek yerler nerede, nasıl gidilir’ gibi konular hakkında bu gezi rehberi blog yazısında anlatacakların bu kadar. Henüz gitmediyseniz mutlaka kısa zamanda buraya seyahat edin derim ben.

Avrupa Birliği’nde olmadıkları için Schengen Vizesi gerekmediği gibi para birimleri Euro da değil. Dolayısıyla AB ülkelerine kıyasla gidilecek ucuz ülkeler arasında değerlendirin.

Ayrıca ilk kez veya tek başına yurtdışına çıkacaklar için Sırbistan güzel bir tecrübe olacaktır. Sıkıntı yaşamadan bu Balkan coğrafyasında her yeri keşfedebilirsiniz. Keyif alabileceğiniz bir tatil burada sizleri bekliyor.

Eğer çok vaktiniz varsa Sırbistan turistik yerler listesine şu destinasyonları da ekleyebilirsiniz: Kruševac, Pozarevac, Lepenski Vir, Cacak, Vranje, Sabac (Böğürdelen), Golubac.

Ayrıca yurtdışına çıkmışken Balkan Yarımadası’nda vize istemeyen şu yerleri de gezip görün derin.

Son olarak Bir Acayip Gezi Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın derim.

Cevapla