Singapur Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Singapur gezilecek yerler ve kültür bakımından Uzakdoğu Asya’nın en güzel ülkelerinden biri. Yasaklar ülkesi olarak da anılan Singapur şehir devleti olduğu için başkenti yine kendisidir. Dünyanın en küçük ülkeleri arasında olmasına rağmen yüksek yaşam standartları, ihtişamlı gökdelenleri, lüks yaşantısı, zengin iş hayatı ve turistik yerleri ile görülmeye değer bir yer. Peki Singapur’da gezilecek yerler ve yapılacak şeyler nelerdir? Türkler’den vize istemeyen Singapur nasıl bir ülke, nerede kalınır, ne zaman gidilir, gece hayatı turu ve gezisi gibi konular hakkında faydalı bilgiler bulabileceğiniz bu gezi rehberi blog yazısını mutlaka okuyun derim.

Singapur gezilecek yerler ve gezi rehberi Gece hayatı

Singapur gezilecek yerler turu hakkında gezi rehberi – Marina Bay gece hayatı yorumları

Güneydoğu Asya’nın en çok turist çeken destinasyonlarından Singapur’un tarihi 11. yüzyıla dayansa da 1965 yılında bağımsız olmuş küçük bir şehir devleti. Farklı kültürlerin ve çok sayıdaki yabancı expat’ın sorunsuz bir şekilde birlikte yaşadığı yerlerden biri. Yüksek hayat standartları ile de dikkat çeken Singapur pahalı bir ülke olmasına gezilecek yerler bakımından görülmesi gereken bir yer. Ülke hakkında genel olarak bilgileri Singapur gezi rehberi blog yazısında bulabilirsiniz.

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında gösterilen Singapur’da gezilecek yerler ve turistik noktlar birkaç günde rahatlıkla görülebilir. Görülmesi gereken turistik yerler birbirine yakın olduğu için yürüyerek bile gezebilirsiniz. Ülkenin en meşhur noktaları Merlion Heykeli ve dünyaca ünlü sonsuzluk havuzu olan otellerden Marina Bay Sands Hotel.

marina bay sands hotel sonsuzluk havuzu infinity pool

Marina Bay Sands Hotel Sonsuzluk Havuzu – Infinity Pool şehir manzarası – Turistik yer

Görülmesi gereken yerler listesine geçmeden önce bu şehir devletine en ucuz nasıl giderim diyenler için kısa bilgi vereyim. Asya bölgesine en ucuz uçak bileti nasıl bulunur konusu için ucuz uçak bileti siteleri yazılarına bir bakın derim. Ucuza konaklamak için ise yurtdışı Otel Rezervasyon Siteleri yazısını okumanızı öneririm. Son olarak tatilinizi kolaylaştıracak, gezi ve yol arkadaşı olacak en iyi seyahat uygulamaları listesine bakarak yararlı olan aplikasyonları telefonunuza indirmeyi unutmayın.

1- Marina Bay Sands Hotel

5.7 milyar dolara mal olan yapımı ile dünyanın en pahalı otellerinden biri olan Marina Bay Sands Hotel alışılagelmişin dışında mimarisi ile ülkenin simge yapılarından biri. 3 gökdelenden oluşun bu kompleksin en tepesinde Infinity Pool denilen sonsuzluk havuzu var. Burada müthiş şehir manzarasına karşı yüzmek yapılacak en güzel aktivitelerden biri.

Sonsuzluk havuzu olan oteller marina sands bay hotel

Sonsuzluk havuzu olan oteller – Marina Bay Sands Hotel – Infinity Pool

Marina Bay Sands sadece bir otelden ibaret değil. Büyük bir kompleks olan Marina Bay Sands SkyPark adı verilen 57. kattaki seyir terası ile çok fazla turist ağırlıyor. SkyPark giriş ücreti 26 Singapur Doları’dır. Sabah saat 10’dan akşam 10’a kadar açık olan SkyPark gözlem terasında süre sınırı olmasa da insanlar genellikle 1 saat civarı burada vakit geçiriyor. Benim size tavsiyem güneş batmaya yakın gelerek hem gündüz gözüyle hem gece ışıkları ile Singapur manzarasını görmeniz.

Marina Bay Sands Oteli’nde başka şeyler de var. Alışveriş merkezi, casino, restoranlar, ArtScience Museum (Sanat ve Bilim Müzesi) bulunuyor. Denk getirseniz otel önünde ayrıca harika ışık ve su gösterileri de oluyor. Her şeyiyle çok güzel olan Marina Bay Sands Hotel’de kalmak isterseniz bu linkten gecelik oda fiyatlarına bakıp rezervasyon yapabilirsiniz.

2- Merlion Heykeli

Ülkenin en önemli simgelerinden bir tanesi de Merlion Heykeli. Ülkenin asıl adı Singapura yani ‘Aslan Şehir’ anlamına geldiğinden dolayı heykelin kafası aslan, gövdesi ise balık şeklinde. 8 buçuk metre uzunluğundaki heykelin ağzından çeşme gibi devamlı su çıkmasının nedeni ise Çin inancına göre suyun refahı ve bolluğu ifade etmesi.

merlion heykeli, en zengin ülkeler yaşanılacak şehirler

Merlion Heykeli – Yaşanılacak en zengin ülkeler ve dünyanın en küçük şehir devletleri arasında 

Körfez kenarındaki 70 tonluk Merlion Heykeli’nin olduğu park sürekli fotoğraf çekmek için gelen turistler yüzünden kalabalık oluyor. Çünkü Instagramlık fotoğraf çekilecek yerler arasındaki bu meydanda, heykel ile birlikte Marina Bay Sands Hotel’i aynı kareye sığdırarak efsanevi bir görüntü yakalayabilirsiniz. Aslında çok bir esprisi olmasa da Singapur gezisi sırasında bu simge yapıyı gezilecek yerler rotanıza yine de ekleyin.

Singapur gezilecek yerler listesindeki Merlion Heykeli’ne nasıl gidilir? Raffles Place metro istasyonunda inip kısa bir yürüyüşle bu meydana ulaşabilirsiniz.

3- Gardens by the Bay

Singapur turu yapanların en çok ziyaret ettiği yerlerden biri de Gardens by the Bay. Devasa büyüklükteki parkta en dikkat çeken şey ise SuperTrees adı verilen ‘Süper Ağaçlar’. Bu ağaçlar özelliği parkın yağmur suyu ve gölgelen alan ihtiyacı karşılaması. Süper Ağaçlar arasında kurulan SkyWay yolunda yürümek de yapılacak aktiveteler arasında. Bunun ücreti ise S$8. Bu arada belirtmekte fayda Singapur para birimi olan doların yerel sembolü S$, uluslarası kodu ise SGD’dir.

singapur gezilecek yerler gardens by the bay turu gezi rehberi

Singapur gezilecek yerler – Garden By The Bay turu gezi rehberi blog – Vizesiz gidilen ülkeler

Dünyanın en büyük yeşil alan parklarından Gardens by the Bay’de akşamları ücretsiz izleyebileceğiniz Garden Rhapsody denilen ışık ve ses gösterileri düzenleniyor. Bunun dışında 42 metrelik dünyanın en büyük iç şelalesine sahip ‘Cloud Forest’ bölgesini de görmelisiniz. Ayrıca parkın yeşilliklerle dolu Flower Dome kısmına görülmeye değer.

Singapur görülmesi gereken yerler arasındaki Gardens by the Bay nerede ve nasıl gidilir? Marina Bay Sands Oteli’nden kısa bir yürüyüşle buraya gelebilirsiniz. Park hakkında detaylı ve güncel bilgileri ise şu siteden alabilirsiniz.

4- Orchard Road

Alışveriş cenneti olarak da nitelendiren Orchard Road dünyanın en ünlü caddelerinden biri. 2 kilometre boyunca cadde üzerindeki alışveriş merkezleri hem ülkenin hem de bölgenin en önemli noktalarından. Alışveriş yapmayı sevenler için özellikle Temmuz ayındaki ‘Büyük Singapur İndirim Satışları’ etkinliğini denk getirmenizi öneririm.

orchard road alışveriş gece hayatı singapur gezilecek yerler

Orchard Road nerede – Alışveriş siteleri ve gece hayatı için tercih edilebilir – Singapur gezilecek yerler

Bir şeyler almayacaksanız da yürüyüş yapmak için bile burayı görmenizi tavsiye ederim. Dünyaca ünlü olan cadde üzerinde cafe ve dinlenme alanları da mevcut. Singapur gezisi sırasında Asya’nın en modern caddesi olan Orchard Road’a gelmek için metroyu kullanabilirsiniz. Ayrıca Singapur’da nerede kalınır diye merak ediyorsanız bu cadde üzerinde konaklayabileceğiniz lüks oteller bulunuyor.

5- Sentosa Adası – Singapur Gezilecek Yerler

Eğlence adası olarak anılan Sentosa Island bu küçük şehir devletinin en turistik yerlerinden biri. Eğlence tutkunlarının özellikle rotalarına eklemesi gereken Sentosa Adası tamamen insan eli yapımı olan bir kompleks. Müthiş bir turizm kazanımı olan ada her yıl 20 milyonu aşkın turisti ağırlıyor.

sentosa adası gezilecek yerler singapur universal studios tatili

Sentosa Adası nerede, nasıl gidilir – Gezilecek yerler listesi – Singapur Universal Studios gezisi ve tatili

Singapur Sentosa Adası’nda gezilecek yerler ve yapılacak şeyler neler? Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Resorts World, Universal Studios, Tiger Sky Tower (Seyir Terası), Wave House (Sötf Havuzu), Trick Eye Museum, MegaZip Adventure Park (Zipline), Sentosa Merlion gibi noktalar görülmeye değer. Ayrıca Singapur’da denize girilir mi diye merak edenler için Sentosa Adası’nda plajlar da mevcut. Tanjong Beach, Palawan Beach ve Adası ve Siloso Plajı yüzmek için gidebileceğiniz yerler.

Singapur gezi rehberi yazısında belirtmek istediğim diğer bir konu da Sentosa Adası’na nasıl gidilir? En kolay ulaşım şekli Sentosa Express monorail trenini kullanmak.

6- Chinatown – Singapur Gezilecek Yerler

Hemen hemen her Asya ülkesinde bulunan Chinatown yani Çin Mahallesi Singapur gezilecek yerler listesinde de değinmeden geçemeyeceğim noktalardan. Ülkenin en renkli yaşam alanlarından biri olan Chinatown alışveriş severler için de uygun bir nokta. Singapur nüfusunun yaklaşık %74’ünü oluşturan Çinliler’in kültürünü deneyimlemek için de buraya kesinlikle gelmelisiniz.

chinatown street market çin mahallesi

Chinatown Street Market – Çin Mahallesi – Alışveriş için güzel bir yer – Singapur’dan ne alınır

Çin Mahallesi’nde gezilecek yerler; Chinese Heritage Center, bir Hint tapınağı olan Sri Mariamman Temple, ülkenin en eski tapınağı Thian Hock Keng ve Buddha Tooth Relic görelesi noktalardan. Singapur’dan ne alınır diyenler hediyelik eşya satın alabileceği ve sokak lezzetleri ile Çin mutfağı yemeklerinin tadılabileceği hareketli ve kültürel bir bölge burası.

7- Little India

Küçük Hindistan anlamına gelen Little India bölgesi ülkenin Chinatown gibi en kültürel noktalarından. Hindu tapınaklarını görmek, Hint sokak yemeklerini tatmak ve Singapur ülkesinin en meşhur alışveriş merkezlerinden 24 saat açık olan Mustafa Centre’da bir şeyler almak için Little India’yı bir uğramalısınız. Hindistan’a gitmeseniz bile oradaymışsınız izlenimi uyandıran bir yer.

Ayrıca bölgenin kalbi konumundaki Serangoon Road caddesi ve Sri Veeramakaliamman Tapınağı da görüşmeye değer. Buraya gitmek için metro kullanarak Little India istasyonunda inmeniz gerekiyor.

8- Singapur Botanik Bahçesi Gezilecek Yerler

Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Singapur’da gezilecek yerler listesindeki Botanik Bahçesi doğa severler için güzel bir destinasyon. Asya’nın en güzel parklarından biri ve girişi ücretsiz olan bu bahçe 1859 yılında kurulmuş. Şehir hayatından kaçarak huzur bulabileceğiniz kafa dinlemek için gidilecek yerler arasında.

singapur botanik bahçesi gezilecek yerler gezi rehberi

Singapur Botanik Bahçesi – Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi – Dünyada yaşanabilir şehirler nereler

Daha önce görmediğiniz yeşillikler, çiçekler ve ağaçlar ile cezbedici bir yer. Parkın en önemli bölümü ise dünyanın en geniş orkide bahçesi olan Ulusal Orkide Bahçesi (National Orchid Garden). Bu bölümdeki eşsiz orkideleri görmek için ücret ödemek zorundasınız ve fiyatı S$5 civarı.

Gezmeye gidilecek turistik yerler arasındaki Singapur Botanik Bahçesi nerede ve nasıl gidilir? Metro ile buraya ulaşabilirsiniz. İstasyon durağının ismi ise Botanic Garden.

9- Clarke Quay

Singapur gece hayatı en güzel nerede yaşanır diye sorarsanız derseniz bunun cevabı Clarke Quay. Singapur Nehri’nin kıyısında bulunan bu bölgede rengarenk ışıklı gece hayatı ile akşamları güzel vakit geçirebilirsiniz. Clarke Quay bölgesinde çok sayıda restoran, cafe, bar ve gece kulübü bulunuyor.

Eskiden ticaret merkezi olarak bilinen bu bölgede sakin bir cafede günün yorgunluğu atabilir veya enerjik gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz. Ayrıca Singapur Nehir turu veya gezi yapmak isterseniz tekneler bu bölgeden kalkıyor. Gündüz gitmenizi tavsiye etmem ama geceleri ülkenin kalbi burada atıyor. Buraya gelmek için MRT hattının Clarke Quay durağında inmeniz gerekiyor.

clarke quay singapur gece hayatı gezisi ve turu

Clarke Quay – Singapur gece hayatı gezisi ve turu – Gidilecek en güzel ülkeler – Turistik yerler hakkında bilgi

10- Bugis Street Market

Singapur’dan ne alınır diye kararsız kaldıysan Bugis Street Market’te Chinatown’daki gibi çok fazla çeşit hediyelik eşya veya diğer ürünlerden bulabilirsiniz. Kapalı pazar diyebileceğiniz çok katlı bir alışveriş merkezi. Bugis Street Market’te markalardan ziyade daha çok bütçe dostu ürünler satılıyor.

Singapur gezisi yapmanızın amacı alışveriş ise burası mutlaka gezilecek yerler rotanızda olmalı diye düşünüyorum. Ulaşım konusundan bahsetmek gerekirse MRT Bugis metro durağında inmelisiniz.

11- East Coast Park

East Coast Park, kalabalık turistik ortamlardan ve dünyanın en yüksek binalarının olduğu şehir merkezinden kaçmak isteyenlerin tercih edebileceği bir sahil parkı. Malay Yarımadası’nda bulunan Singapur’da denize girilir mi merak edenler için bu plaj ideal bir seçenek. Daha çok yerli halkın tercih ettiği East Coast Park yavaş yavaş yabancılar arasında da bilinmeye başlanmış.

Aslında çoğu insan yüzmek için sonsuzluk havuzlarını tercih etse de benim gibi deniz severler için burası yüzmek için güzel bir seçenek. Eğer vaktiniz kısıtlı değilse East Coast Park’ını da tatil rotanıza eklemenizi öneririm.

east coast park

East Coast Park – Yasaklar ülkesi Singapur’da denize girilir mi – Bayrağında hilal bulunan ülkeler

12- Singapore Flyer (Dönme Dolap)

Dünyanın en yüksek dönme dolaplarından biri de Singapur gezilecek yerler arasında. 165 metre yüksekliğinde Singapore Flyer turu sırasında Malezya Johor Bahru sınırını ve Endonezya’nın bazı adalarını da gözlemleme fırsatınız olacak. 165 metreden inanılmaz bir manzaranın sizi beklediğini hayal edebilirsiniz.

Ayrıca dönme dolap için farklı tur paketleri var. Yani sadece manzara izlemek haricinde yemekli tur satın alabilir ya da hoşunuza giden farklı bir aktivite varsa onu tercih edebilirsiniz. Singapur dönme dolap turu 30 dakika sürüyor. Etkinlikler ve tur paketleri için şu siteden güncel bilgileri takip edebilirsiniz.

singapore flyer dönme dolap

Singapore Flyer – Dünyanın en yüksek dönme dolaplarından – Singapur vize istiyor mu

13- Kampong Glam – Singapur Gezilecek Yerler

Singapur şehir devleti hakkında farklı kültürlerin, birden fazla dinlerin ve etnik kökenden insanların birlikte yaşadığı bir ülke olmasıyla alakalı kısa bir bilgi vererek bu gezi rehberi blog yazısına başlamıştım. Biraz detaya girersek ülkede aynı kültüre sahip topluluklar belli başlı yerlerde yoğunlaşıyor. Örneğin Müslüman ve Arap topluluğun daha çok yaşadığı yer ise Kampong Glam bölgesi. Arab Quarter, Arab Street veya Haji Lane olarak da biliniyor.

Müslüman bir bölge olduğu için Türkiye’ye biraz benzer özellikler gösteriyor. Örneğin Arab Street’te birçok kebabçı, Türk restoranı, dönerci, cafe, camii vs görebilirsiniz.  Bu bölgede görülecek eserlerden biri de Sultan Camii (Masjid Sultan). Singapur’da gezilecek yerler listesindeki Kampong Glam’a gitmek için Bugis metro istasyonu kullanmalısınız.

14- Buddha Tooth Relic Temple & Museum

Buddha Tooth Relic Temple, 1980 yılında Myanmar’da keşfedilen Buda’nın diş kalıntısına ev sahipliği bir tapınak. Kutsal hazine sayılan dişi sergilemek için yapılan tapınağa giriş ücretsiz. Chinatown yani Çin Mahallesi’nde bulunan tapınağın mimarisi de sıra dışı. Singapur gezilecek tarihi ve kutsal yerler listesinde bulunması gereken muhteşem bir yapı.

buddha tooth relic temple museum

Buddha Tooth Relic Temple and Museum – Malay Yarımadası Kutsal mekanlar

15- Singapur Hayvanat Bahçesi ve Night Safari

Öncelikle hayvanat bahçelerini çok sevmesem de burası hayvanlar için olabildiğince doğal bir ortam yaratmışlar. Zaten bu konuda ödül almış. Dolayısıyla Asya kıtasının en önemli noktalarından olan Singapur Hayvanat Bahçesi yıllık 2 milyona yakın turist ağırladığı için ben de gezilecek yerler listesine ekledim.

Ayrıca Night Safari adı verilen Singapur gece safarisi turu yaparak ilginç bir deneyim elde edebilirsiniz. Ulaşım konusuna gelirsek şehir merkezinden kalkan otobüslerle buraya gelebilirsiniz.

Singapur Nerede ve Nasıl Gidilir

Bayrağında hilal bulunan ülkeler arasındaki ve hem bordo pasaporta hemde yeşil pasaporta vize istemeyen Singapur nerede? Başkenti yine kendisi olan Singapur şehir devleti Malay Yarımadası’nın güney ucunda bulunan bir ada. Kuzey sınırına komşu olan Malezya’nın Johor Bahru şehri ile arasında bir sınır var. Hatta Kuala Lumpur‘dan otobüsle veya trenle bu güzel ülkeye gelebilirsiniz. Güneyde Singapur Boğazı’nın karşı tarafında ise Endonezya’nın Batam Adası bulunmakta. Bu arada birbirlerine yakın ve vizesiz ülkeler arasında oldukları için aynı anda Tayland, Malezya, Singapur ve Endonezya tatil turu planı yapabilirsiniz.

singapur haritası, nerede, hangi ülkede ve kıtada, nasıl ve ne zaman gidilir, gezi rehberi

Singapur Dünya Haritası, Başkenti nerede, hangi ülkede, hangi kıtada, nasıl ve ne zaman gidilir, kaç saat – Gezilecek Yerler, Gezi Rehberi

Kışın gidilecek sıcak tatil yerleri arasında da değerlendirebileceğiniz Singapur gezisi yapmak için nasıl bir yol izlenmeli? Ülkemizden gerek Türk Hava Yolları’nın gerek Singapore Airlines firmasının her gün seferleri oluyor. Aktarmasız gidebileceğiniz gibi diğer firmaları tercih ederek aktarmalı ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Yurtdışı uçak bileti karşılaştırma sitesi olan skyscanner sitesini kullanarak uygun fiyatlara uçabilirsiniz.

Türkiye İstanbul – Singapur Havaalanı arası uçakla kaç saat sürer derseniz aktarmasız yaklaşık 11 saat sürüyor. Bu arada Türkiye ile saat farkı ise bizden 5 saat ilerdeler.

Singapur Changi Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir, ulaşım ne ile sağlanır? Changi Uluslararası Havalimanı dünyanın en iyi ve en gelişmiş havaalanları arasında gösteriliyor. Haliyle şehir merkezine ulaşım, gelişmiş altyapısı ile kolaylıkla sağlanıyor. Toplu taşıma olarak metro ağını kullanarak rahatlıkça şehre varabilirsiniz.

Singapur Gece Hayatı için Gezilecek Yerler

Yazı içerinde bahsetmiştim. Clarke Quay bölgesi Singapur gece hayatı için gezilecek yerler arasında. Ayrıca Geylang ve Boat Quay da eğlenebilinecek diğer noktalardan. Özellikle Clarke Quay bölgesinde çok sayıda bar ve gece kulübü bulunuyor. Zaten çok sayıda turist burayı tercih ediyor. Gece hayatı fiyatlarına gelince diğer ülkelere kıyasla biraz tuzlu. Ama bu eğlence mekanlarında doyasıya vakit geçirebilirsiniz.

Beklentiniz çok olmasın. Yani bir Filipinler, Budapeşte, Amsterdam veya Tayland gece hayatı kadar olmasa da Geylang bölgesi de hareketli. Geylang bölgesi ayrıca Red Light District olarak anılıyor. Bu bölgede Asya kültürünün kendine özgü eğlence anlayışına da tanıklık edebilirsiniz.

zouk club singapur gece hayatı turu fiyatları gezilecek yerler gezi rehberi

Zouk Club nerede – Singapur başkenti gece hayatı turu ve tatil fiyatları – Gezilecek yerler ve gezi rehberi

Singapur’da Nerede Kalınır

Singapur gezilecek yerler listesindeki noktaları gezdikten sonra önemli konulardan biri de nerede kalınır sorusu. Konaklama bakımından genel olarak akıllara takılan konular güvenlik ve ucuzluk. Güvenlik konusunda Singapur gezisi sırasında nerede kalırsanız kalın sıkıntı yaşayacağınız zannetmiyorum ama otel oda fiyatları konusunda bir tuzlu olan ülkelerden biri.

Singapur gezisi veya turu yaparken Marina Bay, Chinatown, Orchard Road ve gece hayatı için Clarke Quay bölgeleri konaklayabileceğiniz bölgeler. Ucuza konaklamak için booking ve hotelscombined siteleri üzerinde otel araştırması yapabilir, yorumları okuyabilirsiniz. Benim size verebileceğim farklı bütçeler için otel ve hostel tavsiyeleri ise şunlar;

Ayrıca yurtdışı ücretsiz konaklama yöntemleri arasında gösterilen Couchsurfing ile yerel insanların evinde para ödemeden kalabilirsiniz. Ev konforunda özel oda veya daire kiralamak için de Airbnb nedir yazısına bir bakın derim.

Singapur başkenti tatil turu ve gezisi sırasında gezilecek yerler listesi ile anlatacaklarım bu kadar, umarım faydalı bir gezi rehberi yazısı olmuştur. Sormak veya eklemek istediğiniz tecrübeleriniz var ise bizimle paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Cevapla