Tiflis Gezilecek Yerler – En Güzel 25 Yer

Tiflis gezilecek yerler bakımından Gürcistan’ın en güzel şehirlerinden biri ve aynı zamanda başkenti. Tarihi şehir dokusu, doğal güzellikleri, kendine has mimarisi ile Kafkas ülkeleri arasında dikkat çekiyor. Hal böyle olunca bu güzel kente gidip görmek gerekiyor. Vizesiz ülkeler arasında olması da ilk defa seyahat edecekler için de ideal bir rota. Peki ‘Tiflis nerede, nasıl gidilir, ne yapılır, şehir turu için nelere dikkat etmek lazım, kaç günde gezilir, gece hayatı ucuz mu’ gibi konuları bu gezi rehberi blog yazısında bulacaksınız.

Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler Gezi rehberi blog

Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler tatil turu – Gezi rehberi blog

Sınır komşumuz Gürcistan’ın en turistik kentlerinin başında Tiflis geliyor. Ülkemizden de çok sayıda gezgin Kura Nehri çevresinde kurulan bu güzel kenti ziyaret ediyor. Pasaport haricinde sadece kimlikle gidilebilen ülkeler 2022 listesinde olmasından dolayı Türkler için oldukça cazip bir tatil yeri.

Bu yazıyla birlikte Tiflis Gezi Rehberi ve Tiflis Gece Hayatı blog yazılarını okuyarak güzel bir tatil planı yapabilirsiniz.

Tiflis Gezilecek Yerler Listesi

Görülecek yerler listesine geçmeden önce Gürcistan başkentinin tarihi hakkında da kısaca bahsedelim. Kafkas coğrafyasının jeopolitik konumuyla da dikkat çeken kent Milattan Sonra 5’inci yüzyılda kurulmuş. Şehri kuran isim ise İberya Kralı Vahtang Gorgasali.

Gürcistan’ın en kalabalık ili olan Tiflis şehrinin nüfusu ise 1 milyon 200 bin civarında. İpek Yolu yakınlığı ile dikkat çeken kent haliyle ülkenin merkezi haline gelmiş. Bu da kentin güzelliğine yansımış durumda. Ayrıca Şehirde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan güzel eserler ve yapılar da bulunuyor.

Gürcistan gibi Pasaportsuz Gidilen Ülkeler listesi için tıklayınız.

Gürcistan Başkenti Tiflis Görülmesi Gereken Yerler

Tiflis kaç günde gezilir? Aşağıdaki listede görmeniz gereken 25 tane güzel destinasyonun olması göze çok gelebilir. Ama kenti 1-2 günde sadece yürüyerek bile bitirebilirsiniz. Yani gerek İstanbul’dan gerek başka yerden hafta sonu tatili ve kaçamağı olarak tercih edebilirsiniz. Yani ucuz uçak bileti bulursanız mutlaka değerlendirin derim.

Lafı uzatmadan Gürcistan başkenti Tiflis gezi rehberi blog yazısına aşağıdaki gezilecek yerler listesi ile devam edelim artık.

1- Sameba Katedrali

Holy Trinity Cathedral of Tbilisi olarak da bilinen Sameba Katedrali kutsal mekan olduğu gibi oldukça ihtişamli bir mimariye sahip. Dünyanın en büyük dini yapıları arasında bulunuyor. Haliyle Gürcüler için oldukça gurur veren bir yapı.

Kubbesi altın renginden olan Tiflis Kutsal Teslis Katedrali, şehrin herhangi bir yüksek yerine çıkıldığında direkt olarak göze çarpıyor. Ayrıca 9 şapelden oluşuyor.

Sameba Katedrali Pasaportsuz Gidilen Ülkeler turu

Sameba Katedrali – Pasaportsuz Gidilen Ülkeler turu

Yapımı 2004 yılında bitirilen Sameba Katedrali Gürcü Ortodoks Kilisesi için oldukça önemli. Dolayısıyla Tiflis gezilecek yerler listesinde görmek isteyebileceğiniz destinasyonlardan bir tanesi.

Gezilecek yerler listesindeki kutsal Tiflis Sameba Katedrali nerede, nasıl gidilir? Old Town yani Eski Şehir’e biraz uzak ama yine de yürüyerek gidebilirsiniz bence. Ya da Bolt Taxi adlı uygulamayı da kullanabilirsiniz.

2- Özgürlük Meydanı

İngilizce’de Liberty Square olarak da görebileceğiniz Özgürlük Meydanı, Gürcistan başkenti Tiflis için oldukça önemli bir sembol. Meydan ilk olarak Rusya Krallığı’nın Ermenistan’ı yenmesi şerefine yapılmış. 1918’de ise Gürcistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra meydanın adı Özgürlük Meydanı olarak değiştirilmiş.

Tiflis gezi rehberi Özgürlük Meydanı nerede

Tiflis gezi rehberi – Özgürlük Meydanı nerede, nasıl gidilir – Vize gerekli mi

Meydanın ortasında Lenin’in heykeli varmış. Fakat daha sonra bu heykel yıkılarak Hristiyan dünyası için oldukça önemli bir isim olan St. George yani Aziz Yorgi heykeli yapılmış.

İlkbaharda gezilecek yerler listesinde de olan Gürcistan’ın başkenti Tiflis kentinde nerede kalınır diye sorarsanız meydana yakın otellerde kalmanızı öneririm. Çünkü kentin kalbi burada ve hemen yanı başındaki Rustaveli Bulvarı’nda atıyor. Aynı zamanda her yere yakın diyebiliriz.

3- Rustaveli Bulvarı (Shota Rustaveli Avenue)

Rustaveli Bulvarı gün içerisinde oldukça hareketli. Özellikle akşamları Gürcü insanlar bu bulvar boyunca yürüyüşe çıkıyorlar. Caddenin uzunluğu yaklaşık 1 buçuk kilometre.

Rustaveli Bulvarı’nda oldukça önemli yapılar bulunuyor. Bunlardan en önemlileri ise Parlemento Binası, Opera Binası, Gürcistan Güzel Sanatlar Müzesi, Ulusal Müze ve Biltmore Hotel.

Tiflis Gezilecek yerler listesi Shota Rustaveli Caddesi Parlamento Binası

Tiflis Gezilecek yerler listesi – Shota Rustaveli Caddesi Parlamento Binası – Tatil turu

Cadde adeta hükümet, kültür ve güzel sanatlar merkezi gibi. O yüzden Tiflis’te ne yapılır diye sorarsanız en azından bir kere bu caddeyi boylu boyunca yürüyün derim.

Tiflis’te nerede kalınır, otelleri ucuz mu? Booking ve hotelscombined sitelerinden otel ve hostel listesine bakıp rezervasyon yapabilirsiniz.

4- Kartlis Deda Heykeli

Gürcüler’in Anası (Mother of Georgia) olarak adlandırılan Kartlis Deda Heykeli Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı. Çünkü bu heykelin anlamı Gürcü insanlar için oldukça önemli. Heykedeki kadın için hükümet gibi kadın dersek yanılmış olmayız herhalde.

Heykeldeki kadının bir elinde kılıç diğer elinde şarap var. Kılıç düşmanlar için savaşı ifade ederken, diğer elindeki şarap ise misafirperverliği, dostluğu ifade ediyor. Lafı gelmişken belirtelim, Gürcü şarabı da oldukça meşhur. Mutlaka tadın derim.

Kartlis Deda Heykeli Mother of Georgia Vizesiz Ülkeler yurtdışı turu

Kartlis Deda Heykeli (Mother of Georgia) – Vizesiz Ülkeler yurtdışı turu

Heykelin arka tarafındaki yemyeşil ormanlık bölge ise Tiflis Botanik Bahçe. Cüzi bir miktar giriş ücreti olan bahçe içerisinde yürüyebilirsiniz. Yeşillikler içerisinde yürümek veya burada biraz dinlenmek size iyi gelecektir. Buraya kadar gelmişken bence uğranmalı.

Kartlis Deda Heykeli nerede, nasıl gidilir? Yüksek konumda bulunan heykel şehrin çoğu noktasında görülüyor. Ben buraya sülfür hamamlarının orada bir şekilde yürüyerek çıktım. Ama yürümek istemezseniz ise Rike Park’tan teleferikle gelebilirsiniz.

5- Narikala Kalesi (Narikala Fortress)

Tiflis gezi rehberi blog yazısında olması gereken destinasyonlardan biri de Kartlis Deda Heykeli’nin yanı başındaki Narikala Kalesi’dir. Kaleyi aslında ilk olarak 4’üncü yüzyılda Araplar inşa etmiş. Kale surları zamanla depremlerle vs hasar görse de yıpransa da hala ayakta. Narikala Kalesi içerisinde ayrıca Aziz Nikolas Kilisesi bulunuyor.

Tarihi Narikala Kalesi Gürcistan vize istiyor mu

Tarihi Narikala Kalesi – Gürcistan vize istiyor mu – Gezilecek yerler

Kale ziyaretçilerine panoramik manzara ve kuş bakışı şehir manzarası sunuyor. Tüm şehir ayaklarınız altında. Ne var ne yok görebiliyorsunuz.

Buraya gün batımı sırasında çıkılması tavsiye ediliyor. Oldukça etkileyici bir manzara meydana geliyormuş. Şarap yudumlarken gün batırmak isterseniz aklınızda bulunsun.

6- Aziz Nikolas Kilisesi

Tarihi Aziz Nikolas Kilisesi Narikala Kalesi sınırları içerisinde bulunuyor. Geçmişi 13’üncü yüzyıla dayanıyor. Hem eski olması hem de meydana gelen büyük yangından dolayı harap olmuş. 90’lı yıllarda ise restorasyon çalışmaları sonucu bugünkü halini almış.

En ucuz Tiflis otelleri listesi için tıklayın.

7- Sülfür Hamamları

Tiflis gezilecek yerler listesinin en turistik ve sembol noktalarından biri de Sülfür Hamamları. Dışarıdan bakınca görsel anlamda da mükemmel bir yer olan Sülfür Hamamları Abanotubani Bölgesi’nde bulunuyor.

Sağlık turizmi için nereye gidilir diye soranların da tercih edebileceği yerlerden burası. Şifalı olduğu söyleniyor. Termal suların aktığı dere üzerindeki hamamlarda kaplıca etkisi görebilirsiniz belki.

Yerel deneyim yaşamak istiyorsanız Sülfür yani Kükürt Banyoları’nda vakit geçirebilirsiniz. Bazı tesislerin hamam dışında masaj hizmeti de bulunuyor.

Tiflis gezilecek yerler Sülfür Hamamları nerede nasıl gidilir

Tiflis gezilecek yerler – Sülfür Hamamları nerede, nasıl gidilir – Şehir gezisi ve yurtdışı tatil turu

8- Abanotubani Bölgesi

Sülfür Hamamlarının yer aldığı abanotubani Abanotubani Bölgesi, Tiflis’in en eski yerleşim bölgelerinden. Zaten tarihi dokusuyla bunu hissediyorsunuz.

Tiflis turu sırasında yürüyüş yaparak Eski Şehir’in mimari özelliklerini, Gürcü geleneklerini gözlemleyebilirsiniz. Özellikle eski yapılı evler benim hoşuma giden şeylerden oldu. Ayrıca gezinize kısa bir mola vermek isterseniz bu bölgedeki restoran veya kafelere oturarak sıcak Gürcü şarabını deneyebilirsiniz.

Tiflis'te ne yapılır kaç günde gezilir

Tiflis’te ne yapılır, kaç günde gezilir – Şehir gezisi, Tatil turu

9- Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu (Saat Kulesi)

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler listesindeki Gürcistan’ın başkenti Tiflis Old Town taraflarında gezinirken dikkatimi çeken yapı olmuştu Saat Kulesi. Böyle yıkılacakmış gibi duran ama çelik kiriş payandası ile desteklenen kırık dökük kule görüntüsüyle oldukça ilginç ve tuhaf. Instagramlık fotoğraf çekilebilecek noktalardan bana sorarsanız.

Akıllara İtalya’daki Pisa Kulesi’ni getiren Eğik Kule, Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu’nu önünde bulunuyor. Şehrin en önemli kültürel merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Vaktiniz varsa kukla tiyatrosu da izleyebilirsiniz.

Gürcistan Başkenti gezilecek yerler Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi gezi rehberi

Gürcistan Başkenti gezilecek yerler – Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi gezi rehberi

10- Barış Köprüsü (Bridge of Peace)

Vize istemeyen ülkeler 2022 listesindeki Gürcistan başkentinde nereler gezilir? Görmeniz gereken mühendislik yapılarından biri de Barış Köprüsü. Aslında basit bir çelik köprü gibi görünse de mimari açıdan modern ve başarılı bir dizayna sahip.

Kura Nehri üzerinde inşa edilen köprü eski şehir ile diğer tarafı birbirine bağlıyor. Bazıları bu köprüyü Aşk Köprüsü olarak tanımlıyor. Akşam saatlerinde burada sokak sanatçıları ve dansçıların performanslarına da denk gelebilirsiniz.

Barış Köprüsü Bridge of Peace nerede Kura Nehri

Barış Köprüsü, Bridge of Peace nerede – Kura Nehri üzerinde

Köprü üzerindeki aydınlatma sistemi burayı ayrıca özel kılıyor. 150 metre uzunluğundaki köprü üzerinde 1400’den fazla led lambası varmış. Haliyle yabancı turistlerin ilgi odaklarından biri olmayı başarıyor.

Bu arada Kura Nehri yani Mtkvari Nehri’nden kısaca bahsetmek isterim. Nehir Azerbaycan sınırları içerisinde Aras Nehri ile birleştikten sonra Hazar Denizi’me dökülüyor. Bölgeye can veren su kaynaklarından.

11- Rike Park

Tiflis gezilecek yerler listesindeki Barış Köprüsü’nden geçerseniz sizi Rike Park karşılayacak. Yemyeşil rengiyle dikkat çeken park Gürcü halkının uğrak noktalarından biri. Özellikle şehir stresinden kaçmak isteyenlerin tercih ettiği noktalardan.

Yaz aylarında güneş battıktan sonra akşam saatlerimde Rike Park cıvıl cıvıl oluyor. Yerel halk yürüyüş yapmak veya birbirleriyle açık havada buluşmak için burayı tercih ediyor. Ayrıca Narikala Kalesi’ne çıkan teleferik buradan kalkıyor.

Siz de buraya uğrayıp keşfedebilirsiniz. Örneğin Almanya Hükümeti’nin burada sergilenmek üzere verdiği Berlin Duvarı’ndan bir parçayı burada inceleyebilirsiniz mesela. Parkın diğer uç tarafında ise Europe Square yani Avrupa Meydanı bulunuyor.

12- Jumah Camii (Jumah Mosque)

Gürcistan başkenti Tiflis gezi rehberi blog yazısında bahsetmek istediğim turistik destinasyonlardan birisi de Jumah Camii (Cuma Camii). Caminin özelliklerinden birisi şehirdeki tek cami olması. Freskleriyle dikkat çeken caminin mimari özellikleri de takdire şayan.

Jumah Camii Jumah Mosque Kafkasya ülkeleri

Jumah Camii (Jumah Mosque) – Kafkasya ülkeleri hangileri

1800’lü yıllarında restore edilen Kafkasya İslam eserlerinden olan cami hala ibadete açık. Bu arada şehirdeki ilk cami ise 1700’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış.

Jumah Camii’nin diğer özelliği ise hem sünni hem de şii mezhebine sahip olan müslümanların bu camiyi birlikte kullanması. Irak gibi bazı ülkelerde mezhep savaşının yaşanmasına rağmen burada insanlar kardeşçe ibadetlerini yapıyorlar.

13- Leghvtakhevi Şelalesi

Sülfür Hamamları, Cumbalı Evleri ve Jumah Camii tarafından yürüyerek ulaşabileceğiniz Leghvtakhevi Şelalesi kentte görülmesi gereken doğa harikalarından. Aslında çok bir özelliği olmasa da şehir içerisinde şelale olması ilginç geliyor.

Eğer buraya kış aylarında gelirseniz şelalenin buz tuttuğunu görebilirmişsiniz. Ben buraya Ocak ayında gitmiştim ama şelale güldür güldür akıyordu.

Gürcistan Tiflis gezilecek yerler Leghvtakhevi Şelalesi

Gürcistan Tiflis gezilecek yerler – Leghvtakhevi Şelalesi

Yol arkadaşı olan En İyi Seyahat Uygulamaları sayesinde tatilinizde sıkıntı yaşamayın!

14- Metekhi Kilisesi (The Virgin Mary Assumption Church of Metekhi)

Gürcistan gezilecek yerler şehir gezisi listesindeki Metekhi Kilisesi Kura Nehri’nin kenarında ve Eski Tiflis bölgesinin karşısında konumlanıyor. Gürcistan Ortodoks Hristiyan Kilisesi olan Metekhi görkemli yapısıyla da dikkat çekiyor.

Kilise bahçesinde ayrıca Tiflis’in kurucusu olan Vakhtang Gorgasali’nin atlı bir heykeli bulunuyor. Kesinlikle görmeniz gereken noktalardan. Metheki Köprüsü üzerinden yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Kilise ayrıca güzel manzara sunuyor.

Metekhi Kilisesi Kafkasya Bölgesi kültür gezisi

Metekhi Kilisesi – Kafkasya Bölgesi kültür gezisi

15- Sioni Katedrali

Tiflis gezilecek yerler ve turistik gezi rehberi yazısında olması gereken noktalardan biri de Sioni Katedrali’dir. Sioni Meryem’in Ölümü Kilisesi olarak da adlandırılan katedral Gürcü Ortodoks Kilisesi’ne bağlıdır. Sioni adı ise Kudüs’te bulunan Zion Dağı’ndan gelmektedir.

Sionis Kucha bölgesindeki katedralin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Orijinal yapı ilk olarka 6’ncı yüzyılda inşa edilmiş. Daha sonra restore edilen yapıda altın ve koyu turkuaz renkli freskler ve ikonlar ilgi odağı oluyor.

Sioni Katedrali turistik gezi rehberi seyahat blogu Tiflis gezilecek yerler

Sioni Katedrali turistik gezi rehberi, seyahat blogu – Tiflis gezilecek yerler

Katedralin kapısında ise asmalı sarmayı andıran dekorlar bulunuyor. Çünkü burası şehir için çok önemli anıtsal yapılar arasında gösteriliyor.

16- Opera Binası

Tiflis Opera Binası nerede, nasıl gidilir? Shota Rustaveli Caddesi üzerinde bulunan Opera Binası etkileyici mimarisi ile görmeye değer noktalardan. Aslında tam adı Opera ve Bale Tiyatrosu olarak geçiyor. Geçmişte ise Tiflis Kraliyet Operası olarak adlandırılıyormuş.

Sadece binayı görmek için değil aynı zamanda opera ve tiyatro izlemek için de gelebilirsiniz. Gürcistan Devlet Balesi de bu çatı altında bulunuyor. Sanat şehri olan Tiflis’te ne yapılır diye kararsız kaldıysanız opera, bale veya tiyatro izlemeyi düşenebilirsiniz.

Tiflis gezi rehberi Opera Binası nerede Shota Rustaveli Caddesi turu

Tiflis gezi rehberi – Opera Binası nerede, nasıl gidilir – Shota Rustaveli Caddesi turu

17- Chronicle Of Georgia

Gürcistan tarihini kronolojik şekilde anlatan bu anıt 1985’te yapılmış. Chronicle of Georgia anıtını yapan kişi ise ressam, heykeltıraş ve mimar olan Zurab Tsereteli’dir. Bu kişi aynı zamanda Rus asıllıymış.

16 sütundan oluşan anıtların yüksekliği 35 metreyi buluyor. Anıtlarda krallar, kraliçeler, ulusal kahramanlar ile Hazreti İsa’yı tasvir eden işlemeler bulunuyor.

Chronicle of Georgia Gezi Rehberi Yazın nereye gidilir

Chronicle of Georgia Gezi Rehberi – Yazın nereye gidilir

Gürcistan gezilecek yerler tatil turu listesindeki Chronicle of Georgia nerede diye sorarsanız Tiflis Denizi yakınlarında bulunuyor. Yani şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede. Buraya gitmek için ya otobüse binebilirsiniz ya da bolt taxi uygulamasını kullanabilirsiniz.

18- Büyük Tiflis Sinagogu – Gezilecek Yerler

Diğer ismiyle Gürcü Sinagogu olarak bilinen Museviler’in bu dini yapısı Akhalzikhe Yahudileri tarafından inşa edilmiş. İnşası 1903 yılında tamamlanan bu kutsal mekanın mimarisi eklektik tarzda. Ayrıca yapımda kırmızı tuğlalar kullanılmış. Girişinde ise Davut Yıldızı bulunuyor.

Ben içeri girmedim. Ama girmek için güvenlik görevlisiyle konuşmak gerekiyormuş sanırım. Vaktiniz varsa uğrayın derim.

Büyük Tiflis Sinagogu nerede Gürcistan gezilecek yerler gezi rehberi

Büyük Tiflis Sinagogu nerede – Gürcistan gezilecek yerler tatil turu gezi rehberi

19- Gürcistan Ulusal Müzesi

Gürcistan Ulusal Müzesi ülkenin en önemli müzelerinden biri olarak gösteriliyor. Eşi benzeri bulunmayan insanlık ve doğa koleksiyonlarını ziyaretçilerine sunan müze Shota Rustaveli Bulvarı üzerinde konumlanıyor. 2004 yılında kurulmuş.

Müzede 40 milyon öncesi fosillerden yakın Gürcistan tarihine kadar koleksiyonlar sergileniyor. Yani global arkeoloji dünyası açısından da önemli bir yere sahip. Müzede en çok ilgi odağı olan bölüm ise Hazine Koleksiyonu bölümü. Bence gelmişken görülmeli.

20- Meidan Bazaar

Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler listesinde sıra geldi Meidan Bazaar’a. Burası adı üstünde pazar. Meydan Yeraltı Pazarı olarak Türkçe’ye çevirebiliriz.

Tiflis’te ne alınır, Gürcistan’ın neyi meşhur, nerede alışveriş yapılır? İste bu soruların yanıtını burada bulabilirsiniz. Gerek kendiniz için gerekse sevdikleriniz için burada alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle hediyelik eşya için Gürcü el sanatları ürünleri dikkat çekiyor. Ayrıca meşhur Gürcü şarabını buradan da alabilirsiniz.

Meidan Bazaar Gürcistan başkenti alışveriş turu Ne alınır

Meidan Bazaar Gürcistan başkenti alışveriş turu – Ne alınır

21- Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of Fine Arts)

Sanat severlerin uğramak isteyebileceği Güzel Sanatlar Müzesi Rustaveli Caddesi’nde bulunuyor. Oldukça yeni olan müze 2018 yapılmış. Gürcü tarihinin 80’den fazla önemli ismin 3500’den fazla sanat eseri burada sergileniyor.

Gürcistan’a ucuz uçak bileti almak için ‘En Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ adlı yazıda bulunan tüyolara göz atın.

22- Bank of Georgia Headquarters

Mimarisi ve dizaynı oldukça farklı Bank of Georgia Headquarters binasını Tiflis gezi rehberi blog yazısında bahsetmeden geçmek olmaz. Özellikle Sovyet mimarisi özelliklerini gösteren yapı biraz uzak olsa da görülmeye değer noktalardan.

Yani mimariye ilginiz varsa gidin görün derim. Çünkü bir bina için gitmeye gerek duymayabilirsiniz. Bina hakkında kısaca bahsetmek gerekirse zamanında bakanlık binasıymış. Şimdi ise banka olarak hizmet veriyor.

23- Davit Agmashenebeli Caddesi

Tiflis gezilecek yerler listesinde olması gereken turistik destinasyonlardan birisi de Davit Agmashenebeli Caddesi. Tarihi bir cadde olan Agmashenebeli Caddesi üzerinde klasik mimari özelliklerini gösteren eski yapılar bulunuyor. Kentin ana caddelerinden biri haliyle.

Cadde ismini Gürcü Kralı IV Davit’ten almış. Caddenin başlangıcında yayalar için olan bir bölüm var. Orada yanyana sıralı kafe restoranlar var. Daha çok Arap kültürüne hitap ediyor gibi gözlemledim. Ama Tiflis gece hayatı için de buraya giden insanlar var.

Davit Agmashenebeli Caddesi Gürcü Tiflis gece hayatı

Davit Agmashenebeli Caddesi turu – Gürcü Tiflis gece hayatı – Gezilecek yerler

24- Dry Bridge Market

Gürcistan başkenti Tiflis alışveriş konusuna gelirsek önerebileceğim yerlerden birisi Dry Bridge Market. Tabiri caizse bit pazarı diyebiliriz. Özellikle eski antika eşyarlar satılıyor. Örneğin Sovyet döneminden kalma gaz maskesi bile var. Onun dışında eski haritalar, yöresel giysiler, geleneksel ev aletleri gibi şeyleri de burada bulabilirsiniz.

Ucuz alışveriş için ilginizi çekebilecek bir yer burası. Ama turist olduğunuz için ilk başta fazla fiyat çekebilirler. O yüzden pazarlık yapmakta fayda var.

25- Fabrika

Fabrika, Gürcistan Tiflis gece hayatı için mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Aslında burası eski bir binada hizmet veren bir hostel. Fakat hostelin giriş katında bir kafesinde takılan onlarca genç oluyor ki burada kalmasanız bile gelebiliyorsunuz.

Bina içerisinde girdiğinizde diğer taraftaki kapı avluya açılıyor. Orada 5-6 tane yanyana dizilmiş pub bar tarzı işletme var. İçkinizi alıp dışarıdaki banklarda oturabilirsiniz. Oldukça hareketli ve insan sirkülasyonu fazla. En azından gün içinde bile gidilip görülmeli.

Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler blog Nerede kalınır Fabrika Hostel

Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler blog – Nerede kalınır – Fabrika Hostel

Tiflis’te nerede kalınır, oteller ucuz mu? Konaklama için en ucuz seçeneklerden olan Fabrika Hostel fiyat listesi ve online rezervasyon yapmak için tıklayın.

Tiflis Çevresinde Gezilecek Yerler

Yukarıda görülmesi gereken en turistik 25 destinasyonu sıraladım. Ama buna rağmen kent yakınlarında görmek isteyebileceğiniz bazı bölgeler de mevcut. Yani hazır gelmişken belki araba kiralayarak Tiflis yakınlarındaki gezilecek yerler listesini de ziyaret edebilirsiniz.

 • Mtskheta Şehri
 • Svetitskhoveli Katedrali
 • Jvari Manastırı
 • Ananuri Kalesi
 • Kazbegi (Kazbek Dağı)
 • Rusya – Gürcistan Dostluk Anıtı
 • Gergeti Trinity Church (Gergeti Teslis Kilisesi)

Tiflis Gece Hayatı – Gezilecek Yerler

Gürcistan başkenti Tiflis gece hayatı Batum gibi oldukça canlı yaşanıyor. 2 yıldır Covid salgını nedeniyle turizmin durgun olması gece hayatını etkilese de artık yavaş yavaş ortalık canlanmaya başlıyor. Bir Ukrayna, Tayland veya Filipinler gece hayatı gibi olmasa da şehrin insanları tatmin eden atmosferi var.

Gece hayatı hareketli olan tatil yerleri arasında gösterilen Tiflis şehrinde çok sayıda kafe, bar ve kulüp bulunuyor. Şehirde ayrıca casino yani kumarhane de bulunuyor. Kafkaslar’ın Cool şehri olarak anılan Tiflis’te her kesime hitap eden anlayış var.

Bassiani Club Tiflis gece hayatı ucuz mu güvenli mi Gezi rehberi

Bassiani Club – Tiflis gece hayatı ucuz mu güvenli mi – Gezi rehberi

Kimlikle gidilebilen ülkeler arasındaki Gürcistan geceleri zaten oldukça renkli. Hem yabancı turistlerin hem de Gürcülerin eğlenmeyi sevmeleri nedeniyle keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Peki Gürcü gece hayatı için nereye gidilir, akşam ne yapılır?

 • Bassiani: En önemli Tiflis gece kulübü.
 • Mtkvarze: Ünlü DJ performanslarıyla kentin en iyi dans pistine sahip kulüplerinden.
 • KHIDI Club: Çılgınca vakit geçirebileceğiniz diğer bir gece kulübü
 • Cafe Gallery: Samimi bir atmosfere sahip. Hem kafesi hem dans pisti var.
 • Heaven: Adı üstünde cennet gibi bir mekan. House ve minimal tekno ritimleriyle gençleri coşturan atmosferi var.
 • Fabrika: Tiflis gece hayatı deneyimi için, daha çok gençlerin takıldığı Fabrika’ya mutlaka siz de gidin.

Peki Gürcistan Tiflis gece hayatı ucuz mu? Öncelikle mekanlarda sadece Gürcistan para birimi olan Lari geçiyor. Çoğu mekanda kredi kartı geçse de siz yine yanınızda nakit bulundurun.

Dolar kurundan dolayı maalesef bizim için çok ucuz sayılmaz. Ama ipin ucunu kaçırmadan eğlenirseniz bütçeniz çok fazla sarsılmaz. Sonuçta Euro kullanan bir Avrupa ülkesi değil burası.

Tiflis Nerede?

Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler listesini inceledik. Şimdi geldi sıra ulaşım konusuna. Öncelikle Gürcistan nerede sorusundan başlayalım.

Gürcistan Türkiye’nin Kuzeydoğu komşusu olan bir ülke. Aynı zamanda Karadeniz’e sahili olan ülkelerden. Kafkasya coğrafyasının en önemli topraklarından. Gürcistan sınır komşuları Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve diğer bir vize istemeyen ülke olan Ermenistan.

Peki Schengen vizesi olmadan gidebileceğiniz bir şehir olan Tiflis nerede? Kura Nehri kenarında kurulu olan kent, Azerbaycan ve Ermenistan sınırına yakın sayılabilecek konumda bulunuyor.

Gürcistan başkenti Tiflis nerede nasıl gidilir Kafkasya haritası gezilecek yerler

Gürcistan başkenti Tiflis nerede, nasıl gidilir – Kafkasya haritası – Gezilecek yerler

Nasıl Gidilir?

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e nasıl gidilir? Gürcistan vize istiyor mu? Değil vize sadece pasaportla bile gidebileceğiniz ülke olan Gürcistan’a ulaşım çok kolay. İster özel aracınızla ister otobüsle ve en hızlısı olan ister hava yolu ile buraya gelebilirsiniz.

Ucuz yurtdışı turları arasında da sayabileceğimiz Gürcistan’a Türkiye’den her gün tarifeli uçak seferi bulunuyor. Hem İstanbul Havalimanı’ndan hem de Pegasus ile Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan kalkan uçaklarla birkaç saat süren yolculukla buraya gelebilirsiniz.

Gürcistan başkenti Tiflis kaç günde gezilir, dönüş biletini ne zaman almak lazım diye sorarsanız bence en ideali şehir gezisi için 2 gün ayırmaktır.

Ucuz uçak bileti almak için ‘En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ adlı yazıyı mutlaka okuyun.

Tiflis Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Gürcistan Tiflis gezi rehberi yazısında ulaşım konusuna değinmeden geçmek olmaz. Havaalanı şehirden yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

İneceğiniz saate göre şehir merkezine ulaşım alternatif değişiyor. Örneğin ben buraya indiğimde saat sabaha 3 çeyrek sularıydı. 137 nolu otobüse baktım ama göremedim. Sadece taksiciler vardı etrafta. Ama taksiyi kimse önermiyor.

Tiflis Havaalanı şehir merkezi ulaşım Nasıl gidilir Gezi Rehberi

Tiflis Havaalanı şehir merkezi ulaşım – Nasıl gidilir – Gezi Rehberi Blog

O yüzden ben de Bolt Taxi adlı uygulamayı kullandım. Size de bu uygulamayı akıllı telefonunuza Tiflis gezilecek yerler gezisi yapmadan önce önce mutlaka indirmenizi öneririm. 7-8 doları civarı tutmuştu yanlış hatırlamıyorsam.

Eğer gündüz vakti uçağınız buraya inerse 37 nolu otobüsle de şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs bileti ise Gürcistan para birimi olan 0,5 Lari’dir. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Tiflis Nerede Kalınır?

Tiflis gezilecek yerler turistik yazısının en önemli konularından birisi de konaklama ve nerede kalınır konusu. Çünkü Tiflis güvenli mi diye çokca soruluyor. Haliyle insan güvenli ve konforlu bir otelde konaklamak istiyor.

Yazın gezilecek yerler rotalarına da dahil edebileceğiniz bu güzel şehir oldukça güvenli. En azından ben hiçbir sorunla karşılaşmadığım gibi karşılaşan birilerini de duymadım. Ama yine de temkinli olmakta fayda var tabi.

Konaklama konusuna gelirsek yazının başlarında da söylediğim gibi Shota Rustaveli Caddesi üzerinde veye Old Town bölgesinde konaklamanızı öneririm. Hem güvenli hem daha çok turist var hem de çoğu yere yakın.

Vizesiz ülkeler Gürcistan güvenli mi nerede kalınır ucuz oteller

Vizesiz ülkeler – Gürcistan güvenli mi, nerede kalınır – Ucuz oteller

Online rezervasyon için hotelscombined ve booking sitelerini tercih edin. Çünkü gerçek müşteriler kaldıkları tesis hakkında puan yapıp yorumluyor. Böylece kendinize en uygun olan tesisi kolayca bulabilirsiniz. Şehirde size önerebileceğim başlıca konforlu oteller ise şu şekilde:

 • Moosica Hostel: Benim konaklamış olduğum gayet temiz, ucuz ve güvenli bir hostel. Tavsiye ederim.
 • Fabrika Hostel & Suites: Yazı içerisinde de bahsetmiş olduğum Fabrika Hostel kentin en popüler konaklama tesislerinden.
 • The Biltmore Hotel Tbilisi: 5 yıldız deluxe odalarda konaklamak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz.
 • Tbilisi Marriott Hotel: Şehirdeki 5 yıldızlı herşey dahil otellerden biri. Rahatına düşkünler için ideal.
 • Gomi13: Bütçe dostu bir işletme.
 • Hotel Corner: Merkezi konumu ile dikkat çeken otel ayrıca oldukça güvenli ve ucuz.

Diğer Alternatifler

Eğer otelde konaklamak istemezseniz yurtdışı ev kiralama sitesi olan Airbnb uygulamasını kullanarak günlük veya haftalık daire kiralayabilirsiniz. Türkiye’de de yasal olan Airbnb oldukça güvenilir bir uygulama. Peki Airbnb nedir, nasıl kullanılır gibi konulara hakim değilseniz bu yazıyı mutlaka okuyun derim.

Yurtdışında ücretsiz konaklama yöntemlerinden olan Couchsurfing uygulaması da çok popüler. Bu uygulama sayesinde hem Gürcü insanların evine konuk olarak yeni arkadaşlıklar ediniyorsunuz hem de konaklamanız bedavaya geliyor. Couchsurfing nedir, nasıl kullanılır adlı yazıda konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Son Olarak Gürcistan başkenti Tiflis Gezilecek Yerler

Nisan ayında gezilecek yerler listesinde de olan Gürcistan başkenti Tiflis gezi rehberi yazısının sonuna geldik. Tiflis nerede, nasıl gidilir, ne yapılır, gece hayatı ucuz mu gibi konulara elimden geldiğince değinmeye çalıştım. Umarım faydalı bir blog yazısı olmuştur.

Gezilecek çok sayıda yer olmasına karşın 2 gün burası için yeter. Tadında gezerseniz ve çok fazla beklentiniz olmazsa emin olun buradan keyif alırsınız. Ama 2 günden fazlası insanı sıkar diye düşünüyorum. Gerisi size kalmış artık.

Gürcü yemekleri konusuna girmedim ama Haçapuri (kaşarlı Gürcü pidesi) ve Hengel (Gürcü mantısı) lezzetlerini mutlaka deneyin. Gürcistan mutfağı bize oldukça yakın.

Eğer sizin de önerileriniz, eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmında mutlaka yazın. Çünkü gezmek paylaşınca güzel.

Tiflis gezilecek yerler yazısını bitirirken son olarak Bir Acayip Gezi Instagram hesabını da takip etmeyi unutmayın derim.

Cevapla