Tiflis Gezi Rehberi – Önemli Tatil Notları

Tiflis, tarihi ve doğasıyla Kafkas coğrafyasının en güzel şehirlerinden biri. Dibimizde keşfedilmeyi bekleyen Gürcistan başkenti Tiflis kendine öz mimarisi, lezzetli Gürcü yemekleri, geçmişi, gece hayatı ve insanları ile oldukça cazip bir yer. Vize istemeyen ülkeler listesinde olmasından dolayı da seyahat etmesi en kolay destinasyonlardan biri. O yüzden Tiflis gezisi veya tatil turu yapmak mutlaka fırsat kovalayın derim ben. Peki Tiflis nerede, kaç günde gezilir, ne yapılır, nerede kalınır, gezilecek yerler nereler, ne yenir gibi soruların cevabı bu gezi rehberi blog yazısında.

Sameba Katedrali Gürcistan başkenti Tiflis gezi rehberi

Sameba Katedrali – Gürcistan başkenti Tiflis gezi rehberi

Yazıya başlamadan önce görülmesi gereken turistik noktaları detaylı şekilde anlatan Tiflis Gezilecek Yerler yazısına da göz atmanızı öneririm. Şehir küçük olmasına rağmen ziyaret edilmesi gereken çok sayıda destinasyon var. Mutlaka gezilmesi gereken bir kent.

Tiflis Gezi Rehberi

Kelime anlamı ‘sıcak su’ olan Tiflis oldukça tarihi bir şehir. Aynı zamanda doğal güzellikleri de bulunan kenti Kura Nehri 2’ye ayırıyor. Nehir kente ayrı bir hava katıyor bana sorarsanız.

Vizesiz ülkeler listesinde olmasından dolayı Türkler için seyahat etmesi en kolay destinasyonlardan burası. Ayrıca Gürcistan ilk kez yurtdışına çıkmak isteyenlerin de gönül rahatlığıyla seyahat edebileceği ülkelerden. Bununla birlikte bütçe dostu ucuz ülkelerin başında geliyor. Diğer alternatif olarak ise vizesiz Balkan ülkelerini söyleyebiliriz.

Kısaca kentin tarihinden de bahsedelim. Çünkü özellikle Kafkaslar’da kültür gezisi yapmak isteyenler için de çok cazip bir şehir.

Sadece Kimlikle Gidilebilen Ülkeler Sülfür Banyosu

Sadece Kimlikle Gidilebilen Ülkeler – Sülfür Banyosu – Tiflis gezisi

Tiflis Tarihi

Arkeolojik çalışmalar Gürcistan’ın başkenti Tiflis geçmişinin Milattan Önce 4’üncü bin yıla dayandığını söylüyor. Yerleşik hayatın ise 4’üncü yüzyılın ikinci yarısında başlandığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla Tbilisi oldukça eski bir şehir.

Gürcü kültürünü sonuna kadar deneyimleyebileceğiniz şehir Avrupa ve Asya kıtaları arasındaki geçiş üzerinde bulunuyor. Bu durum ticaret yolları sayesinde kentin jeopolitik önemini oldukça artırmış.

Bizanslılar, Selçuklular, Araplar, Moğollar, Sovyetler, Rusya gibi farklı egemenliklerin altına giren Gürcistan 1991 yılında bağımsızlığı ilan etti. Bu durum Sovyet Birliği’nin dağılmasıyla meydana geldi. Fakat bu dağılmayla birlikte ortaya çıkan ülkedeki iç savaş şehrin büyük bölümüne oldukça zarar vermiş.

Gürcistan’a en ucuz nasıl gidilir? En Ucuz Uçak Bileti Siteleri size yardımcı olacak.

Gürcistan Başkenti Tiflis Nerede

Gürcistan nerede? Türkiye’nin Kuzeydoğu komşusu olan Gürcistan Kafkasya bölgesinde bulunuyor. Aynı zamanda Karadeniz’e sınırı olan ülke Avrupa ve Asya geçişinde de önemli konumu sahip.

Tiflis nerede? Ülkeniz doğu bölgesinde bulunan başkent, Ermenistan ve Azerbaycan kara sınır kapılarına yakın sayılabilecek bir lokasyonda bulunuyor. Kafkaslar’ın bu güzel şehrini bazıları Doğu’nun Paris’i lakabıyla anıyor.

Gürcistan başkenti Tiflis nerede nasıl gidilir Kafkasya turu haritası gezi rehberi

Gürcistan başkenti Tiflis nerede, nasıl gidilir – Kafkasya ülkeleri turu haritası – Gezi rehberi

Nasıl Gidilir

Tiflis’e nasıl gidilir? Ülkemizde hava ve kara yolu ile ulaşım şekliyle kolaylıkla burayı ziyaret edebilirsiniz. Özellikle İstanbul’dan her gün uçak seferi bulunuyor. Gerek Türk Hava Yolları (Turkish Airlines) gerekse Pegasus ile buraya uçabilirsiniz.

Pegasus Sabiha Gökçen Havaalimanı’ndan kalktığı için daha çok tercih ediliyor. Bununla birlikte diğer hava yollarına göre daha ucuz tabi. Yolculuk 2 – 2 buçuk saat sürüyor.

Yurtdışı Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur diye merak mı ediyorsunuz?

Diğer alternatif olarak kendi özel aracınızla da seyahat ederek buraya gelebilirsiniz. Özellikle Sarp Sınır Kapısı’nı geçerek ilk önce Batum’u keşfedip ardından buraya gelebilirsiniz.

Otobüsle gidilir mi? Bildiğim kadarıyla İstanbul’dan veya diğer bazı şehirlerimizden Batum’a otobüs bileti satılıyor. Ama direkt olarak Tiflis’e olmayabilir. Bu durumda ilk önce Batum’a gelip ondan sonra başka otobüse veya trene aktarma yapabilirsiniz.

Tiflis Havalimanı Şehir Merkezi Ulaşım – Gezi Rehberi

Tiflis gezi rehberi blog yazısında sıra geldi şehir içi ulaşım konusuna. Ama ilk önce havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir konusundan başlayalım. Çünkü kafalarda en çok soru işareti olan sorunlardan.

Havaalanı kent merkezinden yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ulaşım için toplu taşıma, taksi veya havaalanında araç kiralama yöntemlerinden birini seçebilirsiniz.

Tiflis Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım nasıl gidilir gezi rehberi blog

Tiflis Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım – Nasıl gidilir – Gezi rehberi blog

En ucuz olanı tabii ki toplu taşımayı seçmek. Gündüz vakti 37 nolu hat, gece ise 137 nolu otobüs hattı çalışıyor. Otobüsle 40 dakikada merkeze varıyorsunuz. Ve sadece 0,5 Lari bilet parası ödüyorsunuz. Lari Gürcistan para birimi bu arada.

Daha rahat ulaşım şekli için taksi tercih edebilirsiniz. Ama ben size Bolt Taxi adlı uygulamayu önereceğim. Tıpkı Uber mantığında çalıyor. Dolayısıyla Gürcistan’a gitmeden önce bu uygulamayı akıllı telefonunuza mutlaka indirin. Ayrıca Tiflis gezilecek yerler arasındaki ulaşım için de Bolt Taxi uygulamasını kullanabilirsiniz.

Havaalanından Gürcü yerel sim card alabiliyorsunuz bu arada. Dolayısıyla yeni aldığınız sim kartın İnternet paketiyle Bolt Taxi uygulamasından taksi çağırabilirsiniz.

Tiflis Havaalanı’nda birkaç tane araç kiralama/rent a car firması var. Ben araba kiralamadığım için detaylara hakim değilim. O yüzden siz güncel bilgileri uçaktan iner inmez bu firmalardan öğrenebilirsiniz.

Tiflis gezi rehberi Opera Binası Shota Rustaveli Caddesi turu şehir gezisi

Tiflis gezi rehberi – Opera Binası – Shota Rustaveli Caddesi turu şehir gezisi

Ne Zaman Gidilir?

Tiflis’e ne zaman gidilir? Ülkemizde yakın olması sebebiyle bana kalırsa yılın her günü seyahat edilebilir. Özellikle sömestr tatili, Ramazan ve Kurban Bayramı, hafta sonu ile birleşen milli bayramlar gibi fırsatları değerlendirebilirsiniz. Çünkü Gürcistan zaten pasaportsuz gidilen ülkeler listesinde olduğu için seyahat etmek çok kolay.

Sadece kış aylarında hava soğuk oluyor haliyle. Ben Ocak ayında buraya seyahat etmiştim. Tiflis hava durumu sıcaklığı sıfırın altındaydı. Haliyle soğukta gezmek istemiyorsanız ilkbaharda gezilecek yerler rotanıza burayı dahil edebilirsiniz. Ve yahut yüksek sezon olan yaz aylarını da tercih edebilirsiniz.

Barış Köprüsü Bridge of Peace Kura Nehri

Barış Köprüsü – Bridge of Peace – Kura Nehri – Tifis gezi rehberi

Yurtdışında ucuz otel nasıl bulunur? Konaklama tüyoları için İnternetten Otel Rezervasyon Siteleri adlı yazıyı okuyun.

Gürcistan Başkenti Tiflis Hakkında Bilgiler – Gezi Rehberi

Tiflis gezi rehberi blog yazısına bu şirin kent ve Gürcistan hakkında kısa bilgiler vererek devam edelim. Çünkü ‘Gürcistan güvenli mi, Tiflis’te ne yapılır’ tarzı sorular ilk kez seyahat edeceklerin merak ettiği konular arasında. Bu arada bana sorarsanız şehir oldukça güvenli. Tabi ki bilinmeyen ara sokaklara yine de girmemek lazım.

Tiflis gezi rehberi Özgürlük meydanı nerede Gezilecek yerler

Tiflis gezi rehberi – Özgürlük meydanı nerede – Gezilecek yerler

Gürcistan vize istiyor mu? Yazının başında da belirttiğim gibi Gürcistan vize istemeyen ülkeler arasında. Ayrıca Ukrayna, Kıbrıs, Moldova gibi sadece kimlikle gidilebilen ülkelerden biri.

Gürcistan hangi dili konuşuyor? Ülkenin resmi dili Gürcüce’dir. Ayrıca geçmişteki Sovyet Dönemi etkisi sebebiyle ülkedeki çoğu kişi Rusça’yı da iyi bilmektedir. Abhazya Özerk Cumhuriyeti’nde ise resmi dil Abhazyaca’dır.

Hayat kurtaran En İyi Seyahat Uygulamaları listesine göz atın!

Gürcistan dini inancı nedir? Halkın büyük bölümü Gürcü Ortodoks Kilisesi’na bağlı olarak Ortodoks Hristiyandır.

Gürcistan ve başkenti Tiflis nüfusu ne kadar? Ülkenin nüfusu yaklaşık 4 milyon iken başkentin nüfusu ise 1.2 milyondur.

Tiflis’te kaç gün kalınır, kaç günde gezilir? Bana sorarsanız bir hafta sonu kaçamağı bu güzel şehir için yeterli olacaktır. Yani 1 gece 2 gün gibi düşünebilirsiniz.

Tiflis Nerede Kalınır – Oteller – Konaklama Gezi Rehberi

Kura Nehri’nin ikiye ayırdığı şehirde konaklama için güzel alternatifler bulunuyor. Her bütçeye uygun otel veya hostellerde güvenli bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Gezi rehberi yazısındaki önemli konulardan biri de Tiflis nerede kalınır kalınır konusu. Konaklama için en uygun bölge Eski Tiflis ve Shota Rustaveli Bulvarı’dır. Çünkü hem gün içerisinde hem de geceleri bu bölgeler daha hareketli. Ayrıca otel bakımından da çeşitlilik daha fazla.

Fabrika Hostel Tiflis nerede kalınır Gezi rehberi ucuz tatil tüyoları

Fabrika Hostel Tiflis nerede kalınır – Gezi rehberi & ucuz tatil turu tüyoları

Seyahat etmeden önce online otel rezervasyonu yapmanızı öneririm. Bunun için booking ve hotelscombined otel rezervasyon siteleri oldukça güvenli ve ucuz seçeneklere sahip. Tiflis gezisi yaparken kalınacak en uygun otelleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Moosica Hostel: Ucuz yollu hostel arayanların tercih edebileceği güzel, temiz ve güvenli bir hostel.
 • Fabrika Hostel & Suites: Tiflis gece hayatı için de gidebileceğiniz Fabrika’da konaklayabilirsiniz.
 • The Biltmore Hotel Tbilisi: Herşey dahil 5 yıldızlı bu otelde lüks odalarda konforlu bir şekilde geceyi geçirebilirsiniz.
 • Tbilisi Marriott Hotel: Tiflis turu sırasında konaklayabileceğiniz 5 yıldızlı otellerden biri.
 • Gomi13: Bütçesi kısıtlı olanların tercih edebileceği ucuz bir tesis.
 • Hotel Corner: Konaklamanın olmazsa olmazı merkezi bir yerde konaklamak için köşe başındaki Hotel Corner’i tercih edebilirsiniz.

Ev Kiralama

Yurtdışı ev kiralama seçeneği de tatilciler için konforlu bir konaklama alternatifi. Tabi yurtdışı olunca insanda ister istemez bir güven sorunu oluşabilir. Fakat Airbnb gibi uygulamalar sayesinde yurtdışında ev konforunda konaklama gerçekleştirebilirsiniz.

Airbnb Tiflis kentinde de yaygın olarak kullanılıyor. Ev sahiplerinin puanının yüksek olmasına dikkat ederek gönül rahatlığı ile buradan yer ayarlayabilirsiniz. Bu uygulama hakkında çok fazla bilginiz yoksa Airbnb nedir, nasıl kullanılır adlı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Tiflis gezisi sırasında Gürcü insanlarla tanışıp kaynaşmak için de ayrıca Couchsurfing uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde evinin bir bölümünde sizi misafir edecek yerel halka konuk olabiliyorsunuz. Bu uygulama hakkında bilgi almak için Couchsurfing nedir, nasıl kullanılır adlı makaleyi okuyun derim.

Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi Gürcistan başkenti gezilecek yerler

Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi – Gürcistan başkenti gezilecek yerler 

Tiflis Gece Hayatı – Gezi Rehberi

Tiflis tatil turu yapmanın en güzel şeylerinden biri de ‘Gürcü gece hayatı nasıl’ onu öğrenmektir. Gündüz vakti şehirde gezilecek yerleri gördükten sonra sıra geliyor eğlenmeye. Geceleri eğlenmek, kurtları dökmek için ayrıca Tiflis gece hayatı yazısını mutlaka okuyun.

Gece hayatı hareketli tatil yerleri arasında gösterilen Gürcistan başkenti Tiflis her kesimden insan için birşey vaat ediyor. İster sakince bir barda içkinizi yudumlayın, ister romantik bir yerde yemek yiyin, isterseniz de gece kulüplerinde çılgınlar gibi eğlenenin…

Peki Gürcistan gece hayatı ucuz mu? Yani Türk Lirası’na göre çok ucuz sayılmasa da Schengen Vizesi ile gidip Euro harcamak zorunda kalacağınız Avrupa ülkelerine kıyasla ucuz.

Gürcistan Tiflis gece hayatı ucuz mu güvenli mi Bassiani Club gezi rehberi

Gürcistan Tiflis gece hayatı ucuz mu, güvenli mi – Bassiani Club – Gezi rehberi

Tabi bir Ukrayna, Tayland ya da Filipinler gece hayatı gibi olmasa da Tiflis yine de beklentileri karşılıyor. Çünkü kadınından erkeğine gencinden yaşlısına her kesimden Gürcü halk eğlenmeyi seviyor. Buna yabancı turistler de eklenince enerjisi yüksek atmosfer ortaya çıkıyor.

Peki Tiflis’te gece ne yapılır, hangi mekanlara gidilmeli? Şehirdeki başlıca mekanlar ise şöyle:

 • Bassiani: Kentin en önemli Tiflis gece kulüpleri arasında gösteriliyor.
 • Mtkvarze: Ünlü DJ performanslarıyla dans pistinde insanları coşturan bir enerjisi var buranın.
 • KHIDI Club: Geceyi çılgınca geçirmek için tercih edebileceğiniz eğlence mekanlarından.
 • Cafe Gallery: Gündüz kafesinde oturabileceğiniz gece ise dans pistinde akabileceğiniz samimi bir mekan.
 • Heaven: Cennet gibi yer dersek yeridir. Zaten adı üstünde. House ve minimal tekno ritimleri ortamın sinerjisini yükseltiyor.
 • Fabrika: Burada daha çok Gürcü gençler, kızlar takılıyor. Ama Tiflis gece hayatı deneyimi için mutlaka uğranması gereken noktalardan.

Tiflis Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

Vizesiz yurtdışı turu düşünüyorsanız tatil için Gürcistan başkenti Tiflis oldukça cazip bir kent. Aslında küçük bir kent olmasına rağmen görülecek çok sayıda cazibe merkezine sahip. Bununla ilgili detaylı bilgileri zaten Tiflis gezilecek yerler yazısında sizlere aktarmaya çalışmış. Ama yine de burada da başlıklar halinde bilgi vereyim diyorum.

Kartlis Deda Heykeli Mother of Georgia Gürcistan vize istiyor mu

Kartlis Deda Heykeli nerede – Mother of Georgia – Gürcistan vize istiyor mu

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasındaki Gürcistan Tiflis’te ne yapılır, nereler gezilir? Tiflis gezisi veya şehir turu kapsamında aşağıda sıraladığım destinasyonları mutlaka görmelisiniz:

 • Sameba Katedrali
 • Özgürlük Meydanı
 • Rustaveli Bulvarı (Shota Rustaveli Avenue)
 • Kartlis Deda Heykeli
 • Narikala Kalesi (Narikala Fortress)
 • Aziz Nikolas Kilisesi
 • Sülfür Hamamları
 • Abanotubani Bölgesi
 • Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu (Saat Kulesi)
 • Barış Köprüsü (Bridge of Peace)
 • Rike Park
 • Jumah Camii (Jumah Mosque)
 • Leghvtakhevi Şelalesi
 • Metekhi Kilisesi (The Virgin Mary Assumption Church of Metekhi)
 • Sioni Katedrali
 • Opera Binası
 • Chronicle Of Georgia
 • Büyük Tiflis Sinagogu
 • Gürcistan Ulusal Müzesi
 • Meidan Bazaar
 • Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of Fine Arts)
 • Bank of Georgia Headquarters
 • Davit Agmashenebeli Caddesi
 • Dry Bridge Market
 • Fabrika

Tiflis Alışveriş – Ne Alınır?

Sevgiliyle gidilecek yerler arasında da değerlendirebileceğiniz Tiflis kentinin en büyük alışveriş merkezi Galleria Tbilisi’dir. Bu AVM Shota Rustaveli Caddesi üzerinde bulunuyor. Hatta Özgürlük Meydanı’na da çok yakın. Alışveriş ihtiyacını buradan karşılayabilirsiniz. AVM’nin alt katındaydı yanlış hatırlamıyorsam bir de süper market var.

Alışveriş için diğer seçenek ise Dry Bridge Market. Burası için bit pazarı dersek yanlış olmaz. Burada eski antika araç gereçleri, ev eşyalarını bulabilirsiniz. Belki hatıra olarak ya da hediyelik eşya olarak beğendiğiniz şeylere rastlayabilirsiniz.

Meidan Bazaar Alışveriş ne alınır Gürcü neyi meşhur

Meidan Bazaar – Alışveriş ne alınır – Gürcü neyi meşhur

Kentte zincir mağaza olarak Carrefour, Spar, Goodwill ve Nikora yaygın şekilde bulunuyor. En ucuzu ise Carrefour sanırım. Ama diğer marketlerde de bazen promosyonlar, kampanyalar olabiliyormuş.

Yurtdışı Türk mağazalarından bazıları burada da bulunuyor. Koton, LCW, Vestel gibi bazı Türk mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz.

Ne Yenir – Meşhur Gürcü Yemekleri

Tiflis gezi rehberi blog yazısına Gürcü yemeklerinden bahsederek devam edelim. Gürcistan’da ne yenir, neyi meşhur gibi sorular çok soruluyor.

Tiflis gezisi sırasında mutlaka tatmanız gereken 3 şeyi söyleyeyim ilk başta. Haçapuri (khachapuri), Gürcü mantısı hengel (khinkali) ve Gürcü şarabı. Bunlar Gürcistan tatil turu için olmazsa olma bana sorarsanız. Peki Gürcistan mutfağı başka neler ile meşhur?

 • Badrijani Nigvzit
 • Churchkhela
 • Ponçiki
 • Chikhirtma
 • Sulguni (Gürcü peyniri)
 • Lobio
 • Chkmeruli
Gürcistan yemekleri Ne yenir Hengel Khinkali Gürcü şarabı

Gürcistan yemekleri – Ne yenir – Hengel Khinkali Gürcü şarabı – Tiflis gezi rehberi

Tiflis Nerede Ne Yenir?

Tiflis’te ne yenir sorusunun cevapladıktan sonra sıra geldi nerede ne yenir konusuna. Aşağıda kentin en güzel restoranlarını sizler için kısaca açıklamaya çalıştım.

 • Lolita: Kentin en meşhur işletmelerinden. Ben burada haçapuri yemiştim. Son derece lezzetliydi. Buraya ayrıca kahvaltı için de gidebilirsiniz.
 • Kikliko: Lolita gibi haçapurisi meşhur restoranlardan. The Rooms otelinin alt katında bulunuyor.
 • Bread & Wine: Gürcü mutfağının yöresel yemeklerini tadabileceğiniz gibi farklı aromalara sahip Gürcü şaraplarını da burada deneyebilirsiniz. Tripadvisor sitesinde en çok tavsiye edilen mekanlardan.
 • Salobie Bia: Yerel Gürcistan yemekleri ile meşhur. Özellikle burada chkmeruli adlı yemeği deneyebilirsiniz. Akşam yemeği için tercih edilebilir. Sıcak şarabı denemeyi unutmayın.
 • Radio Cafe: Burası aslında bir kafe. Avrupa ve yöresel yemeklerinin yanı sıra kahve içip takılabileceğiniz bir mekan. Ya da Tiflis gezisi yaparken kısa bir mola verip burada biranızı içerek soluklanabilirsiniz. Kokteyl çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

Son Olarak Tiflis Gezi Rehberi

Gürcistan başkenti Tiflis gezi rehberi blog yazısında sizlere şehir turu, gece hayatı, gezilecek yerler, Gürcü yemekleri, ulaşım gibi konular hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Sonuç olarak Pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasındaki Gürcistan’a fırsatınız varsa mutlaka gidin. Bu ihtişamlı kentin tarihi dokusu, kendine has kültürü, havası falan insanı tatmin ediyor.

Siz gezginlerin de bu yazıya eklemek istediği şeyler varsa aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Ayrıca sormak istediklerinizi de sorabilirsiniz. Ayrıca Bir Acayip Gezi Instagram hesabından takip etmeyi unutmayın.

Cevapla