Üsküp Gezilecek Yerler – En Güzel 20 Yer

Üsküp gezilecek yerler listesi, Makedonya ve Balkanlar‘ın tarihi ve doğal güzelliklerini en güzel şekilde ziyaretçilerine sunuyor. Vardar Nehri üzerinde kurulan şehre, köprüler ve heykeller farklı bir atmosfer katıyor. Osmanlı Dönemi’nden kalma Üsküp Türk Çarşısı, Taş Köprü gibi tarihi eserler şehir gezisi veya Balkan turu yaparken görülmesi gereken noktalarından. Vizesiz Balkan turu yapanların uğrak duraklarından biri olan Kuzey Makedonya’nın başkenti sahip olduğu bu kültürel mirasa hayran kalmamak elde değil. ‘Makedonya başkenti Üsküp nerede, ne zaman gidilir, nerede kalınır, gece hayatı mekanları nereler’ gibi konular hakkında bilgiler gezi rehberi blogunda.

Üsküp gezilecek yerler Vardar Nehri gezisi

Üsküp gezilecek yerler listesi – Vardar Nehri gezisi – Balkanlarda tatile nereye gidilir

Balkanlar’ın en güzel ülkelerinden olan Makedonya köklü bir geçmişe sahip. Bunu zaten buraya ayak basar basmaz hemen anlıyorsunuz. Özellikle ülkenin başkenti bu güzelliği en güzel yansıtan kentlerden. Üsküp’te gezilecek yerler listesinde bu tarihi ve turistik noktalardan bahsettim. Ayrıca Makedonya gezilecek yerler tatil notları ile Üsküp Gezi Rehberi bloguna da göz atın derim.

Üsküp Gezilecek Yerler

Heykeller şehri olarak da anılan Üsküp son yıllarda turizm alanında büyük atılımlar yaptı. Yeniden yapılanmayla turistik anlamda çok gelişti. Tarihi Türk Çarşısı, Taş Köprüsü, devasa heykelleri, müzeleri, camileri, şirin cafeleri, meşhur yemekleri ile Üsküp, Balkan gezisi için uğramaya değer duraklardan. Şehir içindeki bu noktaları 1 günde rahatlıkla görebilirsiniz.

Şehir dışında da görülmesi gereken bazı yerler var. Örneğin, Matka Kanyonu, Vrelo Mağarası (Vrelo Cave), Stobi Antik Kenti gibi. Eğer vaktiniz varsa birkaç gün daha fazla kalarak kent merkezi dışındaki turistik noktaları da gezebilirsiniz. Makedonya Üsküp turu yapacaklar aşağıdaki listedeki detaylı bilgileri kesinlikle incelesin derim.

Bu arada Vizesiz Balkan Ülkeleri hangileri diye merak ediyorsanız bu yazımı da okuyun. Ona göre güzel tatil rotaları hazırlayabilirsiniz.

Makedonya Üsküp Gezilecek Yerler Listesi

Kentte Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma eserleri görmek mümkün. Kültürel mirası oldukça zengin olan bir şehir burası. Bununla birlikte renkli doğası insanı kendine aşık eden cinsten. Dolayısıyla gerek arabayla gerek otobüsle gerekse uçakla yapılacak Balkan turu için en iyi başlangıç rotalarından.

1- Taş Köprü

Vardar Nehri üzerinden bulunan Taş Köprü, Makedonya Meydanı ile Türk Çarşısı arasındaki ulaşımı sağlıyor. Sadece yayalara açık olan köprü Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. Bundan dolayı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da bazı kaynaklarda geçiyor.

15. yüzyıl ortalarında inşa edilen köprünün kemer şeklindeki açıklıkları mimari açıdan göze hoş geliyor. Gerek köprü üzerinde karşıdan karşı geçerken gerekse nehir kenarından köprü manzaralı bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Balkanlar’da bulunan Osmanlı eserlerinden Taş Köprü’nün uzunluğu ise 214 metre.

Üsküp gezi rehberi Taş Köprü nerede Vizesiz Balkan turu

Üsküp gezi rehberi – Osmanlı eseri Taş Köprü nerede – Vizesiz Balkan turu tatili

2- Makedonya Meydanı

Kentin kalbi olarak niteleyebileceğimiz Makedonya Meydanı’nda devasa bir ‘atlı savaşçı heykeli’, yani Büyük İskender Heykeli bulunuyor. Yüksekliği 33 metre olan heykel, Vardar Nehrinin karşısında bulunan Büyük İskender’in babası Philip’i selamlıyor. Heykelin diğer bir özelliği ise Makedonya’nın bağımsızlığının 20’nci yılına özel olarak Floransa’da yaptırılması.

Heykelin alt tarafında şaşalı aslanlar bulunuyor. Aynı zaman müzik eşliğinde su şovları düzenleniyor. Görmeye değer. Yerli halkın buluşma noktası olan meydan yakınlarında ise vakit geçirebileceğiniz kaliteli kafeler, restoranlar bulunuyor.

Makedonya Meydanı Büyük İskender Heykeli nerede

Makedonya Meydanı – Büyük İskender Heykeli nerede – Balkan Ülkeleri Hangileri

3- Üsküp Türk Çarşısı – Gezilecek Yerler

Osmanlı mimari özelliklerinin izleri görebileceğiniz bir yer olan Üsküp Türk Çarşısı turistlerin oldukça ilgisi çekiyor. Old Bazaar olarak bilinen Türk Çarşısı’nda kendinizi Anadolu’nun herhangi bir şehrinde dolaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Burada dolaşırken Türkçe tabelalar, Türkçe müziklere şahitlik edecekseniz.

Taş sokaklar, şirin dükkanlar, nargile kafeler, restoranlar bu bölgede çok sayıda konumlanmış. Kapan Han, Kurşunlu Han, Mustafa Paşa Cami, Davut Paşa Hamamı, İsa Bey Cami gibi yapılar semtin kültürel değerini daha da artırıyor. Burada hem gündüz hem de akşam bol bol güzel fotoğraf çekebilirsiniz.

Makedonya Üsküp gezilecek yerler Tarihi Türk Çarşısı

Makedonya Üsküp gezilecek yerler – Tarihi Türk Çarşısı gezisi – Osmanlı izlerini görebilirsiniz.

4- Mustafa Paşa Camii

Makedonya Üsküp gezilecek yerler listesinde Mustafa Paşa Camii, Türk Çarşısı sınırları içerisinde bulunuyor. Yavuz Sultan Selim ve II. Bayezid’in vezirliği yapan Mustafa Paşa tarafından 1492 yılında inşa edilmiş. Klasik Osmanlı camilerinden biri.

47 metre yüksekliğinde minareye sahip olan bu dini yapının 4 adet kubbesi bulunuyor. Caminin güneydoğu tarafında ise Mustafa Paşa Türbesi bulunuyor. Türbenin karşısındaysa Mustafa Paşa’nın kızı Ummi Hatun’un mezarı yer alıyor. Ayrıca buraya kadar gelmişken birkaç adım ilerideki Aziz Saviour Kilisesi görülesi.

Mustafa Paşa Camii Vizesiz Balkan turu

Mustafa Paşa Camii – Vizesiz Balkan turu rotası – Tatil için nerelere gidilir

5- Davut Paşa Hamamı (Çifte Hamam)

Hamam, II. Bayezid döneminde sadrazam görevini yürüten Davut Paşa tarafından 1498 yılında yaptırılmış. Günümüze kadar tarihi dokusu korumayı başaran yapılardan biri. Sadece 2013’te TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) tarafında yenileme ve restorasyon çalışması yapılmış. Dış cephesi, tavanı, kubbesi hala ilk günkü gibi.

Kadın ve erkeklere hizmet vermek üzere 2 ayrı bölümü bulunuyor. Çifte Hamam olarak da bilinen yapı 1948’te Makedonya Ulusal Galerisi olarak sanat merkezine dönüştürülmüş. Üsküp turu yapıyorsanız bu hamamla birlikte İsa Bey Hamamı’nı da görün derim.

Çifte Hamam Davut Paşa Hamamı

Çifte Hamam – Davut Paşa Hamamı – Üsküp’te gezilecek yerler

6- Üsküp Kalesi

Gezilecek görülecek yerler arasındaki Üsküp Kalesi, Türk Çarşısı’nın yanı başında bulunuyor. Roma İmparatorluğu tarafından 5’inci veya 6’ncı yüzyılda inşası tamamlanmış. Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemlerinde kullanılan kale stratejik bakımında önemli bir konumda bulunuyor.

Şehrin en turistik noktalarından biri olan kaleye giriş ücreti bulunmuyor. Üsküp kent merkezine yürüme mesafesinde olduğundan dolayı şehir gezisi yapanların kesinlikle görmesi gereken yapılardan. Kuş bakışı şehir ve Vardar Nehri manzaraları fotoğraf tutkunlarına güzel kareler vaat ediyor.

7- Makedonya Arkeoloji Müzesi

Vizesiz Balkan turu yapanların görmesi gereken yapılardan biri de Makedonya Arkeoloji Müzesi. Estetik mimarisiyle sanki Antik Yunan veya Roma Dönemi özellikleri taşıyan yapı aslında 2014 yılında inşa edilmiş. Meydanın yakınlarındaki müzenin giriş cephesinin devamında ise Vardar Nehri üzerindeki Medeniyetler Köprüsü bulunuyor.

Antikçağ eserleri, Orta Çağ kalıntıları, Osmanlı ve Makedonya’nın ilk dönemlerine ait kültürel varlıklar sergileniyor. Makedonya tarihini daha iyi anlamak için gidilecek doğru adreslerden. İskender Lahdi’nin bir kopyası da burada sergilenen şeyler arasında. Bunun orijinali ise İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde.

Vizesiz ülkeler 2021 arasındaki Makedonya başkenti Üsküp müzeler açısında Balkanlar’ın zengin bir şehri. Şehir Müzesi, Holokost (Soykırım) Müzesi, Makedonya Mücadele Müzesi, Museum of Illusions, Çağdaş Sanat Müzesi gibi yerler gidebileceğiniz noktalardan.

üsküp gezilecek yerler makedonya arkeoloji müzesi köprü

Üsküp Gezilecek Yerler – Makedonya Arkeoloji Müzesi & Medeniyetler Köprüsü

8- Sanat Köprüsü

Heykeller gibi köprüler de Üsküp şehrinin güzelliğini taçlandıran şeylerin başında geliyor. Taş Köprü, Medeniyetler Köprüsü (The Eye Bridge) ve Sanat Köprüsü (The Art Bridge) en çok dikkat çeken köprülerden.

Sanat Köprüsü üzerinde her bir tarafında 14’er, ortasında ise 1 tane olmak üzere 29 adet heykel bulunuyor. Bu heykellerin hepsi Makedonyalı ressam ve müzisyenlere ait. 83 metre uzunluğunda köprünün maliyeti 2 buçuk milyon Euro imiş.

Üsküp gezilecek yerler Sanat Köprüsü gezi rehberi

Üsküp gezilecek yerler – (The Art Bridge) Sanat Köprüsü gezi rehberi

9- Vodno Dağı Teleferik & Milenyum Haçı

Balkan turu yapıyorsanız görmeniz gereken noktalardan biri olan Vodno Dağı, Üsküp şehir manzarası ve Milenyum Haçı ile ünlü. 1066 metre rakımıyla deniz seviyesinden oldukça yüksekte bulunan Vodno Dağı ayrıca ormanlık alanlara da ev sahipliği yapıyor. Sredno Vodno panoramik seyir terası, fotoğrafçılıkla uğraşanların da tercih ettiği noktalardan.

Dağın zirvesinde bulunan Milenyum Haçı, Hristiyanlığın 2000 yılı şerefine yaptırılmış. İnşasını Makedon Ortodoks Kilisesi üstlenmiş. Ayrıca hem Avrupa hem de Amerika ülkeleri maddi-manevi destekte bulunmuşlar. Milennium Cross 66 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük haçı olarak dikkat çekiyor.

Üsküp Milenyum Haçı nerede, nasıl gidilir? Vodno Dağı zirvesinde haç şehrin her noktasından görülüyor. Geceleri aydınlatılıyor. Buraya gelmek için önce kırmızı otobüslerle teleferik durağına gelmeniz gerekiyor.

Vodno Dağı Teleferik Milenyum Haçı

Vodno Dağı Teleferik -Milenyum Haçı nasıl gidilir

10- Makedonya Köyü (Macedonian Village)

Makedoncası Makedonsko Selo olan Makedonya Köyü Vodno Dağı eteklerinde konumlanmış. Yemyeşil doğa ile iç içe olan köyde Bitola-Ohrid tarzındaki evler göz kamaştırıyor. Yerel Makedon mimarisinin hakim olduğu bu konaklar tarihi Safranbolu evleri ile benzerlik gösteriyor.

Birbirlerinin kopyası olan replika evleri görmek için binlerce gezgin turist buraya geliyor. Burada konaklama ve yeme-içme imkanları da bulabilirsiniz. Örneğin, Macedonian Village Resort kalınacak yerler arasında.

11- Rahibe Teresa Evi

Rahibe Teresa Evi 1910-1928 yıllarında şehirde yaşamış bir azizenin anısı için 2009 yılında ziyaretçi ağırlamaya başlamış. Anne tarafından Arnavut olan Rahibe Terasa’nın asıl adı ise Agnes Gonca Boyacı’dır. Hayırsever Misyonerler Cemaati’nin kurucusu olan Terasa 1975’te Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüş.

Bu yapının özelliği ise Rahibe Terasa burada vaftiz edilmiş. Yapının üst katı Katolik Kilisesi olarak ibadete açık. Alt katında ise bu kişinin özel eşyaları, çocukluk resimleri, dokümanları, hayat hikayesi vs sergileniyor. Üsküp gezilecek yerler listesindeki müze ev, Makedonya Meydanı’na yakın konumda bulunuyor. Evin İngilizce adı Memorial House of Mother Teresa olarak geçiyor.

makedonya başkenti üsküp gezilecek yerler rahibe teresa evi

Makedonya başkenti Üsküp gezilecek yerler – Rahibe Teresa Evi

12- Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Ünlü mimar Slavko Brezovski imzasını taşıyan Aziz Ohrid Kliment Katedrali’nin inşası 1970li yıllarda başlamış. Açılış tarihi ise 1990. Çağdaş ve modern Ortodoks mimariye sahip yapının ana kubbesindeki Hz. İsa freski gerçekten etkileyici. Ayrıca 400 ampullü ihtişamlı avize görenlerin başını döndürüyor.

Katedralin ön tarafında ise İslam Birliği tarafından hediye edilen çeşmeyi görmek mümkün. Üsküp Aziz Ohrid Kliment Katedrali nerede diyenler için adres bilgisi: Blvd. Partizanski Odredi 17, Skopje.

aziz ohrid kliment katedrali makedonya balkan gezisi

Aziz Ohrid Kliment Katedrali – Kuzey Makedonya Balkan gezisi – Üsküp gezilecek yerler

13- Makedonya Takı

Zafer Kapısı olarak bilinen Makedonya Takı, Üsküp gezilecek yerler listesindeki görkemli yapılardan biri. Skopje 2014 Projesi kapsamında 2012 yılında inşası tamamlanmış. Makedonya’nın bağımsızlığını ile Makedon Halkı’nın buna karşı verdiği mücadeleyi simgeliyor. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde de buna benzer kapıları görebilirsiniz. Ama bunun farkı yeni olması.

14- Bohemian Street

Üsküp gezisi sırasında gidebileceğiniz Bohemian Street şehirdeki en popüler caddelerden. Burası, şehirdeki Barok tarzı mimariden uzaklaşıp başka bir dünyaya adım atmak gibi.

Makedon dilinde ‘Boemska Ulica’ olarak geçiyor. Çok sayıda kafe ve restorana ev sahipliği yapıyor. Özellikle güneşli hafta sonlarında yerlilerin takılmak veya eğlenceli vakit geçirmek için gittiği noktalardan.

15- Matka Kanyonu

Balkanların doğal güzelliklerinden biri olan Matka Kanyonu, Makedonya başkenti Üsküp gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı. Aslında kanyon kent merkeziyle arasında 16 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Binlerce dönümlük arazi üzerindeki doğa harikası kanyonda ayrıca göl ile 14 kilometrelik yürüyüş parkuru yer alıyor.

Üsküp gezilecek yerler Matka Kanyonu nerede Gezi Rehberi

Üsküp gezilecek yerler Matka Kanyonu nerede – Makedonya Gezi Rehberi

Yeryüzündeki saklı cennet gibi insanı kendine aşık eden Matka Kanyonu’nda çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, kano, tekne turu gibi aktiviteler buranın olmazsa olmazı. Birçok bitki ve hayvan türlerini gözlemleyebileceğiniz gibi bölgedeki Orta Çağ Kiliselerini veya manastırları gezerekn kültür gezisi de yapabilirsiniz.

Üsküp Matka Kanyonu nerede, nasıl gidilir? Şehir içine 16 km mesafedeki kanyona özel araç, taksi, halk otobüsü gibi seçenekleri kullanarak gelebilirsiniz. Diğer alternatif olarak özel seyahat acentalarından tur satın alarak buraya gelebilirsiniz. Giriş ücreti ise bulunmuyor.

16- Vrelo Mağarası (Vrelo Cave)

Vrelo Mağarası, Matka Kanyonu sınırları içerinde konumlanıyor. Dünyanın en derin yeraltı mağarası olarak kayıtlara geçmiş. Turistlerin ilgi odağı olan mağara Mark Vandermeulen tarafında 2007 yılında keşfedilmiş. Girişi ise Treska Nehri’nin hemen sağ tarafında. Balkan turu yaparsanız kesinlikle uğrayın.

Vrelo Cave, Dünyanın en iyi 77 doğal alanlarından birisi. Mağara içerisinde çok sayıda yarasa yaşıyor. Bu arada Vrelo Mağarası’nın girişinin akustiği çok iyi olduğu için zaman zaman konserler veriliyormuş. Buraya gelmek için kanyondan itibaren 20 dakikalık yürüyüş mesafesini kat etmeniz gerekiyor.

vrelo mağarası vrelo cave doğal güzellikler

Vrelo Mağarası (Vrelo Cave) – Doğal güzellikler – Doğa harikası olan yerler

17- Tetovo (Kalkandelen)

Kalkandelen, Üsküp gezisi yaparken yeteri kadar vaktiniz varsa şehir dışında görülecek noktalardan birisi. Makedonca Tetovo, Arnavutça Tetova olarak geçiyor. Zamanında Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü coğrafyada bulunan Tetovo, Şar Dağı eteklerinde kurulmuş. Şehrin ortasından Pena Nehri geçiyor.

Burası Alaca Camii (Sarena Dzamija) ile meşhur. Üsküp Tetovo gezilecek diğer yerler ise Harabati Baba Tekkesi, Lesok Manastırı, Türk Hamamı. Ayrıca yakınlardaki Popova Kayak Merkezi kış sporu ile uğraşanların gidebileceği ucuz fiyatlı tesislerden. Kalkandelen  ile Makendonya başkenti arası 44 km. Ohrid’e giderken yol üstü uğrayabilirsiniz.

tetovo kalkandelen alaca camii nasıl gidilir

Tetovo Kalkandelen Alaca Camii Nasıl Gidilir – Balkan Bölgesi

18- Stobi Antik Kenti

Balkan ülkeleri arasındaki Makedonya’nın en önemli arkeolojik alanı ve tarihi eserlerinden Stobi Antik Kenti, başkentten 81 km güneyde Crna ve Vardar Nehirlerinin birleştiği noktada konumlanıyor. Stobi, Roma, erken Bizans Dönemi ve Hristiyanlığın önemli merkezlerinden birisi olarak tarihte yerini almış. Askeri, idari, ticari, dini anlamda döneminin en önemli şehirlerindenmiş.

Antik tiyatro, mozaik zeminli evler, tapınaklar, Roma hamamları görmeye değer. Buraya kadar gelmişken yakınlardaki ‘Bovin Winery’ adlı şarap imalathanesine giderek kaliteli, lezzetli şarapları yudumlayabilirsiniz. Balkan turu rotalarına bence dahil edilmeli.

Makedonya tarihi Üsküp Gezilecek Yerler Stobi Antik Kenti

Makedonya Tarihi – Üsküp Gezilecek Yerler – Stobi Antik Kenti

19- Tumba Madzhari

Üsküp gezilecek yerler listesindeki Tumba Madzhari, otoyol projesi inşaatında keşfedilen Neolitik yerleşim yeri. Burada M.Ö. 6000 yılına kadar yaşam izlerini görmek mümkün. Kültür gezisi veya turizmi yapmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken destinasyonlardan. Konumu, şehir merkezindeki Boris Trajkovski Stadyum’u yakınlarında yer alıyor.

20- Ohrid

Ohrid (Ohri City), sadece Makedonya’nın değil Balkan Bölgesi’nin de en güzel yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Arnavut sınırına yakın konumda bulunan Ohrid muhteşem gölü ile ziyaretçilerini büyülüyor. Ohrid, Kuzey Makedonya’nın başkentine 172 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen Üsküp gezilecek yerler rotalarında olması gerekiyor.

Ohrid Gezilecek Yerler Listesi için tıklayın!

ohrid gölü st. john kilisesi

Ohrid Gölü – St. John Kilisesi – Balkanlar turu blog

Makedonya’nın incisi Ohrid, ülkenin tatil cenneti olarak anılıyor. Doğa harikası görünümünün yanı sıra zengin kültürel mirasa da sahip. Örneğin, Ayasofya Kilisesi, Aziz Yuhanna Kilisesi (St. John Church), Çar Samuel Kalesi (Samuel’s Fortress), Antik tiyatro görülecek gezilecek yerler arasında.

Olağanüstü güzelliğe sahip Ohrid’e gelmişken yakınlarındaki ‘şiir ve sanat başkenti’ olarak anılan Struga beldesini de görün. Ayrıca ülkemizin kurucu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü okullardan olan Bitola Manastır Askeri İdadisi de Balkan gezi rotalarına alınması gereken noktalardan. Sadece 69 kilometre uzaklıkta.

Üsküp Nerede

Kuzey Makedonya’nın başkenti olan Üsküp nerede sorusunu açıklayacak olursak ülkenin kuzeyinde ve Kosova sınırına yakın bir konumda bulunuyor. Ayrıca ülkenin en büyük şehri özelliğini taşıyor. Arabayla veya otobüslü Balkan turu yapacaklar için kilometre bilgileri ise şöyle:

 • Kosova başkenti Priştina’ya 93 km.
 • Prizren’e 121 kilometre.
 • Arnavutluk başkenti Tiran ile arası 300 kilometre.
 • Bosna Hersek başkenti Saraybosna arasındaki mesafe 505 km.
 • Karadağ başkenti Podgorica’ya 354 kilometre,
 • Sırbistan başkenti Belgrad ile arası 431 kilometre bulunuyor.
Üsküp nerede hangi ülkede nerenin başkenti Makedonya gezilecek yerler

Üsküp nerede, hangi ülkede, nerenin başkenti, nasıl & ne zaman gidilir – Makedonya gezilecek yerler

Nasıl Gidilir

‘Üsküp gezilecek yerler ve nerede’ konularından sonra sırada nasıl gidilir konusu geliyor. Ülkemizden her gün düzenli olarak İstanbul’dan Makedonya başkentine uçak seferleri bulunuyor. Türk Hava Yolları, Pegasus gibi firmalarla yolculuk yapabilirsiniz.

Eğer arabayla, trenle veya otobüsle vizesiz Üsküp veya Balkan turu yaparsanız diğer ülkelerden rahatlıkla kara sınırlarından geçebilirsiniz. Pasaport kontrolünde polisler tarafından ‘kaç gün, nerede kalacaksın’ gibi sorularla karşılabileceğinizden dolayı otel rezervasyon siteleri aracılığıyla rezervasyon çıktısını yanınızda bulundurun derim.

Uçakla Balkan gezisi yapacaklar için hatırlatayım. ‘En Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ ile ‘Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ yazılarını mutlaka okuyun derim. Geziniz boyunca sık sık kullanacağınız ‘En İyi Seyahat Uygulamaları‘ listesine de göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2021 yazısını okuyarak çevredeki diğer noktaları kapsayacak şekilde tatil planı yapmak isteyebilirsiniz.

Üsküp Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusuna değinecek olursak halk otobüsü veya taksi seçenekler arasında. Büyük İskender Havalimanı’ndan şehir merkezine kalkan Vardar Ekspress otobüs bileti 175 Makedon Dinarı.

Heykeller şehri Üsküp gezilecek yerler gezi rehberi

Heykeller şehri – Üsküp gezilecek yerler gezi rehberi – Balkan gezisi & turu

Üsküp Nerede Kalınır

Gündüz vakti Üsküp gezilecek yerler turu yaptıktan sonra sıra gece kalınacak otel bulma konusuna geliyor. Şehre çok sayıda turist, tatilci, sırt çantalı gezgin (backpacker) geldiği için konaklama açısından çeşitli alternatifler karşımıza çıkıyor. Otel, hostel, Airbnb, Couchsurfing gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Kalınacak yer konusunda Makedonya Meydanı veya Türk Çarşısı yakınlarındaki tesisleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda aslında konumdan ziyade güvenlik ön plana çıkıyor. Çünkü küçük bir kent olduğu için her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Üsküp otelleri için tıklayınız. Kalabileceğiniz başlıca oteller ise şunlar:

Üsküp Gece Hayatı Gezilecek Yerler

Gündüz Makedonya başkenti Üsküp gezisi veya Balkan turu yaptıktan sonra sıra geldi gece hayatı konusuna. Gece kulüpleri, eğlence mekanları, canlı müzikleri, barları, pubları ile güneş battıktan sonra güzel vakit geçirebilirsiniz. Zaten Balkanlarda gece hayatı beklentilerin üzerinde.

Jazz, pop, reggae, hip-hop, yerel müzik, DJ performansları, rock, konserler ile herkese hitap eden , her zevke uygun gece hayatı anlayışı var burada. Şehrin önde gelen mekanları ise aşağıda:

 • Club Epicentar
 • VOX Night Club
 • Iridium77
 • Club Kapan An
 • Havana Summer Club
 • Old School Cafe
 • Legend Pub
 • Speakeasy Bar
 • RadioBar
 • Casa Cubana
 • Intermezzo Lucky Time
 • Club Avenue
 • Restaurant & Club Marakana

Son Olarak

Makedonya başkenti Üsküp Gezilecek Yerler ve vizesiz Balkan turu hakkında yazacaklarım gezi rehberi blog yazında bu kadar. Tabir-i caizse burnumuzun dibindeki bu güzel ülkeye gidip gezmek gerekiyor. Osmanlı’nın kültürel mirası ve tarihi anlamak için en güzel destinasyonlardan.

Otobüslü Balkan turu planlıyorsanız:

Son olarak Türk yemeklerini yiyip işkembeyi de yerinde tatmadan dönmeyin derim. Şimdiden iyi tatiller.

Cevapla