Makedonya Gezilecek Yerler – En Güzel 13 Yer

Makedonya gezilecek yerler listesi, vizesiz Balkan turu veya gezisi yapacak gezginler için çok şey vaat ediyor. Ülke, tarihi ve doğal güzellikleri ile turizm konusunda son yıllarda bayağı gelişti. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma tarihi eserler göz kamaştırıyor. Üsküp, Matka Kanyonu, Ohrid Gölü, Vardar Nehri, Tetovo gibi yerler görülmesi gereken destinasyonlar arasında. Zengin kültürü, mirası, yemekleri, insanları, başkenti, mütevazı gece hayatı ile Kuzey Makedonya, tatil rotalarında olması gereken bir ülke. ‘Peki Makedonya turistik yerler nerede, en güzel şehirleri hangileri, nasıl gidilir, nereler gezilir’ gibi konular aşağıdaki gezi rehberi blogunda.

Makedonya gezilecek yerler Balkan turu gezisi tatil rotası Ohrid Gölü nerede

Makedonya gezilecek yerler – Balkan turu gezisi tatil rotası – turistik Ohrid Gölü nerede

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında bulunan Kuzey Makedonya, Eski Yugoslavya’nın önemli parçalarından biriydi. Köklü geçmişe sahip ülke Büyük İskender’in de memleketi. Bu yüzden Yunanistan’la çekişme halindeler. Tarih kokan şehirlerin yanı sıra harika doğası, manzaraları, gölleri, yemyeşil ormanları ile buraya aşık olmamak elde değil.

Makedonya görülecek yerler konusuna geçmeden önce Vizesiz Balkan Ülkeleri yazısı otobüsle veya arabayla güzel tatil rotaları oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Makedonya Gezilecek Yerler Listesi

Makedonya’da nereler gezilir? Listenin başında başkent Üsküp, muhteşem manzaraya sahip Ohrid Gölü, doğa harikası Matka Kanyonu gibi yerler gelse de ülkede görülecek çok sayıda destinasyon var. Bunun yanında fiyatları, konaklama alternatifleri, misafirperverliği ile Balkanlarda gidebileceğiniz en güzel tatil yerlerinden.

Makedon Krallığı, Roma, Bizans, Osmanlı gibi dev imparatorluklara ait eserler Makedonya tarihine ışık tutuyor. 1991’te bağımsızlığını ilan ettikten sonra tanıyan ilk ülke Türkiye olmuş. 1993’te Birleşmiş Milletler’e kabul edilen ülkenin eski adı Yunanistan’ın şiddetli itirazlarından dolayı FYROM olarak geçiyordu. Günümüzde ise iki ülke arasında anlaşma sağlandı.

1- Üsküp – Makedonya Başkenti Gezilecek Yerler

Balkan turu yapanların uğrak noktası olan başkent Üsküp ‘heykeller şehri’ olarak anılıyor. Çünkü ‘Skopje 2014’ projesi dahilinde şehre birçok yeni heykel yaptırılmış. Bunlardan en büyük olanı ise atlı savaşçı olan Büyük İskender’in Heykeli. Vardar Nehri üzerine kurulu şehirde görülecek yerleri 1 günde gezebilirsiniz. Yine de burada konaklamak isterseniz Üsküp otelleri listesine bakabilirsiniz. Şehir ile ilgili bilgileri Üsküp Gezi Rehberi yazısında bulabilirsiniz.

Makedonya başkenti Üsküp gezilecek yerler Taş Köprü

Makedonya başkenti Üsküp gezilecek yerler – Taş Köprü – Osmanlı mirası

Peki Makedonya başkenti Üsküp gezilecek yerler nereler?

 • Taş Köprü, Medeniyetler & Sanat Köprüsü
 • Üsküp Türk Çarşısı (Old Bazaar)
 • Mustafa Paşa Camii
 • Davut Paşa Hamamı (Çifte Hamam) & İsa Bey Hamamı
 • Arkeoloji Müzesi
 • Vodno Dağı Teleferik & Milenyum Haçı
 • Rahibe Teresa Evi
 • Aziz Ohrid Kliment Katedrali
 • Bohemian Street

Makedonya gece hayatı yaşamak isteyenler için Üsküp Skopje şehrinde kaliteli mekanlar bulunuyor. Gece kulüpleri, barlar, restoranlar beklentileri fazlasıyla karşılıyor. En iyi mekanlar genelde Vardar Nehri yakınlarında bulunuyor. Üsküp gece hayatı yazısında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

2- Ohrid

‘Balkanlar’ın incisi’ Ohrid muhteşem gölü ile Makedonya şehirleri arasında en güzel destinasyonlar arasında gösteriliyor. Tarih kokan daracık taş sokakları, Safranbolu konaklarına benzer evleri, berrak gölü ve gece hayatı ile Makedonya gezilecek yerler arasında olmayı sonuna kadar hak ediyor. Burası ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunuyor.

Vizesiz Balkan ülkeleri Ohrid Gölü turu St John Kilisesi

Vizesiz Balkan ülkeleri hangileri – Ohrid Gölü turu – St John Kilisesi

Vizesiz Balkan turu yapmayı düşünen gezi güzergahına mutlaka Ohrid’i eklesin derim. Hem tarih hem de doğa harikası olan yerleriyle gezginleri adeta büyülüyor. Hem Bizans hem de Osmanlı dönemlerinden izler görmek mümkün. Peki gizli cennet Ohrid’de gezilecek yerler nereler?

 • Eski Çarşı (Old Bazaar)
 • Aziz Clement Sokağı (Sv. Kliment Ohridski)
 • Ohri Old Town
 • St. Sophia Church (Aziz Sofya Kilisesi)
 • Antik tiyatro
 • Çar Samuel Kalesi (Samuel’s Fortress)
 • Aziz Panteleymon / Aziz Kliment Kilisesi
 • Ohrid Kalesi
 • St. John Kilisesi (Aziz Yuhanna Kilisesi Kaneo)
 • Tekne turu

Makedonya turistik yerler listesinde olan Ohrid Gölü nerede, nasıl gidilir? Ülkenin Arnavutluk sınırında konumlanmış. Buraya hem başkent Üsküp’ten hem de Arnavutluk ve Yunanistan gibi komşu ülkelerden otobüsle gelebilirsiniz. Burada birkaç gece konaklamak isterseniz bu otel listesindeki tesislerden rezervasyon yapabilirsiniz.

3- Matka Kanyonu

Doğa harikası yerler arasında gösterilen Matka Kanyonu 5 bin hektarlık devasa alanı kapsıyor. Burada doğa yürüyüşü, tırmanış, kano, tekne turu, Vrelo Cave mağara gezisi gibi aktiviteleri yapabilirsiniz. Yürüyüş yaparken kelebekler, renkli böcekler, endemik havyan ve bitki türlerini gözlemleme şansı da buluyorsunuz. Burada kendinizi yemyeşil doğanın kollarına bırakarak huzur bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Burada ayrıca kanyonda kültürel değeri yüksek olan Aziz Nikola Manastırı gibi orta çağ kiliselerini de keşfedebilirsiniz. Cennet gibi bir yer olan Matka Kanyonu başkent Üsküp’e sadece 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yeşilin elli tonuna şahitlik edebileceğiniz kanyona otobüslerle kolayca ulaşmak mümkün.

Makedonya gezilecek yerler – Turistik Matka Kanyonu gezisi – Nerede, nasıl gidilir

4- Tetovo (Kalkandelen)

Tetov, Türkçe adıyla Kalkandelen, Makedonya gezisi yaparken uğramanız gereken şehirlerden. Buraya hayran kalacağınız muhteşem bir cami bulunuyor. İslam mimarisinin en güzel örneklerinden Alaca Camii (Sarena Dzamija) burada bulunuyor. Özellikle dış cephesi şahane ötesi.

Tetovo Kalkandelen Alaca Camii nerede Balkan Tatili

Tetovo Kalkandelen Alaca Camii nerede – Balkan Tatili – Vizesiz yurtdışı turları

Çoğunlukla Arnavutlar’ın yaşadığı şehrin ortasından Pena Nehri geçiyor. Şar Dağı eteklerine kurulmuş Kalkandelen’in güzel böreklerini yemeden ayrılmayın derim. Osmanlı mimarisinden esintiler göreceğiniz Makedonya Tetovo gezilecek yerler listesini şöyle sıralayabiliriz:

 • Alaca Camii (Sarena Dzamija)
 • Harabati Baba Tekkesi
 • Lesok Manastırı
 • Türk Hamamı
 • Popova Kayak Merkezi

Tetovo, Üsküp şehir merkezine 44 kilometre mesafede konumlanmış. Otobüslü Balkan turu yaparken buraya uğramayı ihmal etmeyin derim. Tetovo (Kalkandelen) otel tavsiyeleri için tıklayınız.

5- Bitola (Manastır)

Kuzey Makedonya gezilecek yerler listesindeki Manastır şehrini (Bitola) öğrenciyken okulda tarih derslerinde çokça duymuşuzdur. Çünkü burada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı okullardan olan Manastır Askeri İdadisi yer alıyor. Bu özel okul şimdilerde Manastır Kültür Müzesi olarak ziyarete açık.

Makedonya şehirleri gezilecek yerler Bitola Manastır Askeri İdadisi

Makedonya şehirleri gezilecek yerler – Bitola Manastır Askeri İdadisi turu – Gezi Rehberi

Ülkenin en büyük şehirlerinden olan Bitola şirin sokakları, caddeleri ve kültürel mirası ile görülesi yerlerden. Makedonya turu kapsamında gezebileceğiniz gibi Yunanistan bölgesinden de buraya geziler düzenleniyor. Çok kültürlü yapısıyla dikkat çeken Bitola zaman zaman Türk dizilerinin çekildiği mekanlardan olmuş.

Peki Makedonya tarihi ve turistik yerler arasındaki Bitola (Manastır) nerede ve nasıl gidilir? Komuş Yunanistan sınırına yakın konumdaki şehir Ohrid’e ise 69 km uzaklıkta. Otobüsle veya arabayla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Makedonya Bitola (Manastır)’da nerede kalınır diye merak edenler için bu otel listesinden rezervasyon yapabilirsiniz.

6- Struga – Makedonya Gezilecek Yerler

Ohrid yakınlarında konumlanan ve Makedonya’nın en güzel şehirleri arasında gösterilen Struga ‘şiir ve sanat başkenti’ olarak nam salmış bir şirin tatil beldesi. Ohrid Gölü kıyısında bulunan Struga sanat geceleri, şiir festivali gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar görülecek çok fazla yer olmasa bile günü birlik veya yol üstü buraya uğramanızı tavsiye ederim.

Struga Makedonya gezilecek yerler ise şöyle: Eski Çarşı, Aziz George Kilisesi, Goce Delcev Caddesi, Halveti Teke. Struga’da nerede kalınır derseniz uygun fiyatlı bu otel listesine göz atabilirsiniz.

Uçakla arabayla otobüsle Balkan turu yorumları tatil rotaları

Uçakla, arabayla, otobüsle Balkan turu yorumları – Tatil rotaları – Gezi yapacaklara tavsiyeler

7- Bay of the Bones (Museum on Water)

Suyun üzerindeki müze olarak Türkçe’ye çevrilen müzede 3000 yıllık kerpiçten yapılmış ilkel sayılabilecek evlerden oluşan köy bulunuyor. 1990’dan sonra gün yüzünü kavuşturulan müze kültür gezisi veya turu yapacaklar için görülecek harika destinasyonlar arasında. Binlerce kişi burayı ziyarete geliyor.

Çanak çömlekler, takılar, dönemi en iyi şekilde yansıtan araç gereçler burada tanıklık edebileceğiniz şeylerden. Makedonya turu kapsamında ziyaret edeceğiniz destinasyonlardan olan Bay of the Bones, Ohrid şehrine 17 kilometre uzaklıkta konumlanmış. Seyahat acenteleri aracılığıyla veya kendi imkanlarınızla buraya gelebilirsiniz.

Ohrid Gölü Bay of the Bones

Ohrid Gölü Bay of the Bones – Museum on Water – Kültür turizmi

8- Sveti Naum Manastırı

Galioica Doğal Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Sveti Naum Manastırı ülkenin kültürel zengiliğini gözler önüne seren yapılardan. Makedonya gezisi sırasında görmeniz gereken noktalardan olan Sveti Naum Manastırı ise 1200 yıllık geçmişiyle doyumsuz güzelliğe sahip. Ortodoks kilise mimarisi örneklerini sergileyen yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Hristiyanlar için oldukça önemli konumda bulunan Sveti Naum aslında bir Bizans manastırı. Ohrid Gölü kıyısındaki tarihi eser doyumsuz manzarasıyla ziyaretçilerini etkiliyor. Buradaki arazinin bir bölümü ise otel olarak işletiliyor.

Sveti Naum Manastırı Tatile nereye gidilir

Sveti Naum Manastırı -Tatile nereye gidilir

Makedonya gezilecek yerler listesindeki Sveti Naum Manastırı nerede derseniz hemen açıklayalım. Burası Makedonya Arnavutluk sınırına yaklaşık 1 kilometre mesafede. Yani buraya manastırdan yürüyerek gelerek sınırı geçebilirsiniz. İlginç bir deneyim yaşamak isteyenlere duyurulur.

9- Gostivar – Makedonya Gezilecek Yerler

Vizesiz gidilebilecek yerler arasındaki Gostivar çok kültürlü yapıya sahip. Dolayısıyla Türklerin de Balkanlar’da yaşadığı şehirlerden. İnsanların kavgasız, gürültüsüz musmutlu şekilde yaşadığı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca ‘naparsın, iyi sen naparsın, valla be abi’ gibi  Türkçe kelimeler sık sık duyabilirsiniz.

Makedonya gezilecek yerler Gostivar Saint Jovan Bigorski Monastery

Kuzey Makedonya gezilecek yerler – Gostivar nerede – Saint Jovan Bigorski Monastery

Makedonya şehirleri arasındaki Gostivar ülkenin kuzeybatısında konumlanıyor. Gostivar gezilecek turistik yerler kapsamında Saat Kulesi, Mavrova Milli Parkı, Vrutok Köyü, Saint Jovan Bigorski Manastırı (Monastery St. Jovan Bigorski) gibi noktaları gezebilirsiniz. İçerisinden Vardar Nehri’nin geçtiği şehre demir yolunu kullanarak trenle ulaşmak mümkün.

Gostivar nerede, nasıl gidilir diyenler için açıklama yapalım. Başkente 76 kilometre mesafede. Otobüs, tren veya arabayla Balkan turu yaparak kolayca ulaşabilirsiniz. Balkanlar gezilecek yerler arasındaki Gostivar’da konaklamak isterseniz hotelscombined otel rezervasyon sitesinden yerinizi ayarlayabilirsiniz.

10- Mavrova Milli Parkı

İnanılmaz doğası ile oksijen deposu olan Mavrova Milli Parkı ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Burası Balkanlar’ın en büyük milli parklarından biri aynı zamanda. Orman, şelale, göl, karst gibi alanları içeriyor. Hatta uzakta olmasına rağmen ülkenin en yüksek dağı olan Korab Dağı’nı da görebilirsiniz.

Fauna, flora çeşitliğine sahip Mavrova Milli Parkı’nda bol bol yürüyüş yapabilirsiniz. Burası her dönem yoğun ilgi görüyor. Ama kışın karlar altında bambaşka bir dünyaya dönüşüyor. Dolayısıyla kışın Avrupa’da gezilecek yerler rotalarında burayı gözünüz kapalı ekleyebilirsiniz.

Makedonya şehirleri gezisi kapsamında Mavrova Milli Parkı turu yapmak isterseniz buraya otobüslerle varabilirsiniz. Kamp alanları, otelleri, hostelleri gibi seçenekleriyle huzurlu bir konaklama gerçekleştirebilirsiniz.

Mavrovo Milli Parkı gezi rehberi Balkanlar'da nereye gidilir

Mavrovo Milli Parkı gezi rehberi – Balkanlar’da nereye gidilir – Sonbaharda gidilecek yerler

11- Mavrovo Kayak Merkezi

Mavrovo Milli Parkı sınırları içerisinde kayak yapabileceğiniz kayak merkezi yer alıyor. Mavrovo Vadisi’ne hakim konumuyla dikkat çeken kayak merkezi Balkanlar’ın en gözde noktalarından. Makedonya turu kapsamında kış sporuna hevesli veya ilgiliyseniz burayı deenyimleyebilirsiniz. Kış tatili için nereye gidilir diye kara kara düşünüyorsanız güzel bir alternatif olabilir.

Burası, kışın gezilecek yerler rotalarına ekleyebileceğiniz Kuzey Makedonya ülkesinde ekonomik kayak fırsatı arayanların değerlendirebileceği tesislerden. Uludağ, Palandöken, Erciyes kayak merkezlerindeki imkanlar kadar olmasa da keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Burada kayak öğrenmek istiyorsanız Türkçe bilen asistanlardan yardım alabilirsiniz.

12- Stobi Antik Kenti

Ülkenin en önemli arkeolojik alanlarında Stobi Antik Kenti’nde Roma İmparatorluğu ve erken Bizans Dönemi kalıntıları sergileniyor. Ayrıca Hristiyan dünyasının en önemli dini merkezlerindenmiş. Askeri, idari, ticari anlamda gelişerek parlak dönemler yaşamış. Antik tiyatro, mozaik zeminli evler, tapınaklar, Roma hamamları gibi eserler görülesi.

Makedonya turistik yerler arasındaki Stobi Antik Kenti nerede derseniz, başkent Üsküp’ün 81 kilometre güneyinde konumlanıyor. Crna ve Vardar Nehirlerinin kesiştiği noktada bulunuyor. Buraya kadar gelmişken civardaki şarap imalathanesini de ziyaret edin derim. ‘Bovin Winery’ adlı şarap tesislerinde yıllanmış şarapları yudumlayabilirsiniz.

Makedonya gezilecek turistik yerler tarihi Stobi Antik Kenti

Makedonya gezilecek turistik yerler ve şehirleri – Tarihi Stobi Antik Kenti nerede, nasıl gidilir

13- Gevgelija – Makedonya Gezilecek Yerler

Makedonya gezisi yaparken görmek isteyeceğiniz şehirlerden Gevgelija ülkenin en eğlenceli noktalarından. Gevgelija’ya Makedonya’nın Las Vegas’ı deniyor. Çok sayıda kumarhane, her şey dahil 5 yıldızlı otel, gece kulübü, galeri, konser mekanlarıyla ilgi odağı.

Bunun yanında kükürtlü hamamları, spa tesisleri ve ormanlık alanları sayesinde dinlenip huzur bulabileceğiniz destinasyonlardan. Ülkenin güneyinde bulunan Gevgelija Yunanistan sınırına çok yakın. Eğer Yunanistan turu yaparsanız Makedonya şehirleri arasındaki Gevgelija’ya da uğrayabilirsiniz. Birkaç gece geçirmek isterseniz uygun fiyatlı Gevgelija otellerinden rezervasyon yapabilirsiniz.

Makedonya Nerede, Hangi Kıtada, Nasıl Gidilir

‘Kuzey Makedonya nerede, nasıl gidilir harita üzerinde hangi kıtada, komşu ülkeleri hangileri’ gibi konular en çok merak edilen şeylerin başında geliyor. Çoğumuzun bildiği gibi Avrupa kıtası üzerindeki Balkan Bölgesi’nde bulunuyor. Kuzeyde Kosova ile Sırbistan, Batıda Arnavutluk, Güneyde Yunanistan, Batıda ise Bulgaristan olmak üzere 5 adet kara sınır komşusu bulunuyor.

Denize kıyısı olmayan ülkeler arasında Makedonya’ya en ucuz nasıl gidilir? Türkiye’den özellikle İstanbul’dan Makedonya başkenti Üsküp’e çok sayıda uçuş bulunuyor. Türk Hava Yolları, Pegasus, Onur Air gibi firmaların her gün tarifeli uçuş seferleri düzenleniyor. Uçuşlar aktarmasız olarak 1 saat 40 dakika civarında sürüyor. Ekonomik bilet araştırması yapmak için arama motorlarından skyscanner uygulamasını kullanabilirsiniz.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeri Şehirleri nerede nasıl gidilir Gezilecek yerler Gezi rehberi

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Şehirleri nerede, nasıl gidilir – Gezilecek yerler & Gezi rehberi

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler listesindeki Kuzey Makedonya’ya otobüsle veya trenle nasıl gidilir? Balkanlarda otobüs veya trenle seyahat etmek çok kolay. Böyle yapan çok sayıda gezgin var. Otobüs ve tren biletleri için Balkanviator veya rome2rio sitelerinden alternatif güzergahları değerlendirebilirsiniz.

Not: Balkan turu yaparken Bulgaristan, Hırvatistan ve Yunanistan’a girişlerde Schengen Vizesi gerektiğini unutmayın.

Ne Zaman Gidilir

Makedonya gezilecek yerler gezisi için yılın her günü seyahat edebilirsiniz. Ama bana sorarsanız en uygun dönem ilkbahar aylarıdır. Doğanın canlanıp yeşillenmeye başladığı bu dönem hava durumu da gezi için elverişli oluyor. O yüzden İlkbaharda gezilecek yerler rotalarına burayı ekleyebilirsiniz.

Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası hava durumu spikerlerinden zaman zaman duyuyoruz. Yani kış aylarında buraya gelip bu dondurucu havada dolaşmak zor olabilir. Yazın ise havanın çok sıcak olmasından mütevellit yürüyerek gezmek bunaltıcı bir etki yapabilir. O yüzden baharda buraya gelmek daha cazip.

Tatil planı yapmadan önce ‘Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ ile ‘Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ yazılarını okuyarak seyahat masraflarını azaltabilirsiniz. Yol arkadaşı olması amacıyla ‘En İyi Seyahat Uygulamaları‘ listesine de göz gezdirin derim. Hotelscombined adlı Otel Rezervasyon Sitesi‘nden online kalınacak yer bakabilirsiniz.

Makedonya gece hayatı Balkan turu rotaları yorumları tavsiyeler

Makedonya gece hayatı Üsküp – Balkan turu rotaları, tatil yorumları, tavsiyeler – Nasıl bir yer

Makedonya Gece Hayatı Hakkında Bilgiler

Vizesiz ülkeler 2024 listesindeki Makedonya gece hayatı hareketli olan tatil yerlerinden. Özellikle başkent Üsküp ve Ohrid gece hayatı bakımında en canlı olan şehirlerden. Tabii bir Ukrayna, Amsterdam, Budapeşte geceleri gibi beklentiye kapılmayın ama yine de akşamları keyifli vakit geçirmek için her şey mümkün.

Üsküp geceleri daha çok Vardar Nehri kıyısındaki mekanlarda daha canlı oluyor. Barlar, publar, gece kulüpleri, restoranlar kaliteli hizmetleriyle beklentileri karşılıyor. Yerel halkın, gezginlerin ve üniversiteli gençlerin katılımıyla şehirdeki atmosfer geceleri enerjik bir hale dönüşüyor. Makedonya gece hayatı fiyatlarından bahsetmek gerekirse bira fiyatları 3-5 Euro’dan başlıyor.

Son Olarak Makedonya Gezilecek Turistik Yerler

Makedonya şehirleri gezisi ve tatil turu kapsamında ‘gezilecek yerler nerede, nasıl gidilir’ gibi konulara değinerek bu gezi rehberi blog yazısını burada bitiriyorum. Gidilecek en ucuz destinasyonlardan olan bu Balkan devleti adeta bizim gibi. Keyifli tatil burada sizleri bekliyor.

Bu güzel ülkeyle birlikte Balkanlarda güzel tatil rotaları oluşturmak için aşağıdaki yazıya da göz atmanızı tavsiye ederim.

Son olarak BirAcayipGezi Instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın derim.

One Response

Cevapla