Üsküp Gezi Rehberi – Makedonya Başkenti Hakkında

Üsküp gezi rehberi blog yazısında neler var? Üsküp, vizesiz Balkan turu tatil rotalarının en güzel destinasyonları arasında bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki noktaları, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma tarihi eserleri ile çok özel bir kent. ‘Peki Makedonya başkenti Üsküp nerede, nasıl gidilir, kalınacak oteller hangileri, gezilecek yerler nereler, yemekleri güzel mi, ne yenir, gece hayatı fiyatları ucuz mu’ gibi konuları aşağıdaki gezi rehberi yazısında bulabilirsiniz.

Makedonya Arkeoloji Müzesi Vizesiz Balkan turu

Makedonya Arkeoloji Müzesi – Vizesiz Balkan turu tatil rotaları

Köklü tarihi ve yüksek kültürel değere sahip Makedonya Balkanlar’ın en önemli ülkelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ülkenin en büyük şehri olan Üsküp ise farklı görünümü, devasa heykelleri ile ilgi turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Şehir, geçmişte birçok önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Özellikle Osmanlı döneminden kalma yapılar hala ilk günkü güzelliğinde.

Bu gezi rehberi blog yazısıyla birlikle Üsküp Gezilecek Yerler ve Makedonya Gezilecek Yerler tatil notlarını da okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca otobüsle veya arabayla Balkan turu yapıyorsanız Ohrid gezilecek yerler listesindeki destinasyonları da rotanıza ekleyebilirsiniz.

Üsküp Gezi Rehberi

Modern Avrupa yaşantısı ise geleneksel Balkan kültürünün harmanlandığı bir kent olan Üsküp, Vardar Nehri üzerine kurulmuş. Ülkenin hem kültür hem de turizm merkezlerinden. Özellikle ‘Skopje 2014’ projesiyle yenilenen kent ziyaretçilerine görsel şölen sunarak insanları kendine hayran bırakıyor.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler güncel listesinde olması sebebiyle ülkemizden çok fazla turist buraya tatile gidiyor. Balkan Bölgesi’nin doyumsuz güzelliğe şahitlik edebileceğiniz bir coğrafya burası. Heykeller Şehri olarak da anılan kentin dokusu, köprüleri görmeye değer. Ayrıca yemekleri, gece hayatı ile de beklentileri karşılıyor.

Üsküp Tarihi

Makedonya başkenti Üsküp gezi rehberi yazısına kısaca şehir tarihi hakkında kısa bilgiler vererek başlamak istiyorum. Kentin geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Bazı kaynaklarda MÖ 7’nci yüzyılda İskitler’in burayı ele geçirildiği söyleniyor. Roma İmparatorluğu, Bizans, Osmanlı Devleti gibi birçok medeniyet bu topraklarda yaşamlarını sürdürmüşler.

Kent, 1392 yılında Padişah Yıldırım Bayezıd döneminde Osmanlılar’a katılmış. 1912’de Balkan Savaşları sırasında Sırbistan Krallığı’nın ele geçirdiği şehir 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya’nın bir parçası oldu. 1963’te meydana gelen şiddetli depremle zarar gören Üsküp 1991’de bağımsızlığı ilan eden Kuzey Makedonya’nın başkenti oldu.

Makedonya Başkenti Üsküp Nerede

İlk olarak Balkan turu kapsamında uğrayabileceğiniz bir ülke olan Makedonya nerede konusundan bahsedeyim. Resmi adı Kuzey Makedonya olan ülke Balkan coğrafyasında bulunuyor. Avrupa Kıtası’nın güneydoğusunda konumlanan ülke ile Türkiye Trakya arasında Bulgaristan ve Yunanistan bulunuyor. Makedonya’nın diğer komşuları ise batıda Arnavutluk, kuzeyde Kosova ve Sırbistan.

Üsküp nerede? Ülkenin kuzeyinde konumlanan şehir Vardar Nehri üzerine kurulmuş. Vardar Vadisi olarak da tanımlanan bu topraklar, ova görünümüyle dikkat çekiyor. Burası Vizesiz Balkan ülkeleri turu yapacaklar için güzel bir başlangıç rotası olacaktır.

Üsküp gezi rehberi Makedonya başkenti nerede nasıl gidilir hangi ülkede

Üsküp gezi rehberi – Makedonya başkenti nerede, nasıl gidilir, hangi ülkede – Balkan coğrafyası

Nasıl Gidilir

Üsküp gezi rehberi yazısında önemli konularından biri de ulaşım konusu. Öncelikle uçakla Balkan turu hakkında kısaca bilgi vereyim. Türkiye Makedonya arası uçakla kaç saat diye soranlar için yolculuk yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyor. İstanbul’dan her gün tarifeli düzenli tarifeli uçuş seferleri düzenleniyor. Pegasus, Türk Hava Yolları gibi firmaları tercih edebilirsiniz.

Otobüsle Balkan turu yaparak Üsküp gezisi yapmayı düşünürseniz ülkeler arası ulaşım son derece rahat. Hiçbir zorluk yaşamadan kara sınır kapılarından geçerek ülke değiştirebilirsiniz. Sadece Yunanistan, Bulgaristan ve Hırvatistan ülkelerinden geçiş yapacaksanız, Schengen Vizesi‘ne ihtiyacınızın olduğunu hatırlatmak isterim. Otobüs bileti satın almak için balkanviator, rome2rio benzeri seyahat sitelerini kullanabilirsiniz.

Ohrid Nerede Nasıl Gidilir?

Uçakla seyahat edecekler için ucuz bilet almanın yollarından bahsedeyim. Daha doğrusu bu konuyu ‘Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ ile ‘En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ adlı yazılarda anlattım. Okuyun derim. Ayrıca yol arkadaşı ‘En İyi Seyahat Uygulamaları‘ ile gezinin daha da kolaylaşacak.

Üsküp Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Havaalanı Üsküp Şehir Merkezi’ne yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Mesafe uzak gibi görünse de ulaşım son derece rahat. Hiç taksiye falan binip çok para vermeye gerek yok. Vardar Ekspress firmasından 180 Makedon Dinarı (yaklaşık 3 Euro) değerindeki tek yön otobüs bileti alarak ulaşımı sağlayabilirsiniz. Yolculuk 30 dakika civarı sürüyor. Otobüs biletini şoförden alabiliyorsunuz.

Taksi tutmak isterseniz ise ücreti sıkı pazarlık ile 15 Euro’ya kadar düşürebilirsiniz. Bu arada şehir içi ulaşımdan bahsetmek gerekirse Üsküp gezilecek yerler birbirine yürüme mesafesinde. O yüzden herhangi bir ulaşım aracı kullanmanıza gerek kalmıyor.

Eski Türk Çarşısı Mustafa Paşa Camii Balkanlar gezilecek yerler

Eski Türk Çarşısı – Mustafa Paşa Camii – Balkanlar gezilecek yerler

Ne Zaman Gidilir

Makedonya başkenti gezisi için yılın her günü tatil planı yapabilirsiniz. Ama kış aylarında Üsküp hava durumu oldukça soğuk olacağından dolayı seyahatiniz etkilenebilir. Ama kış mevsiminde seyahat etmeyi seviyorsanız kışın Avrupa’da gezilecek yerler listesine Üsküp şehrini de dahil edebilirsiniz. Sıcak, güneşli havalarda seyahat etmek isteyenler yazın gezilecek yerler rotasına burayı ekleyebilir.

Bana sorarsanız en iyi dönem ilkbahar aylarıdır. Ne çok soğuk ne de çok sıcak… Ayrıca bahar aylarında doğanın yeşillenmeye başlamasıyla doğal güzellikler bambaşka bir dünyaya dönüşüyor. Kısacası istediğiniz zaman buraya seyahat edebilirsiniz.

Makedonya Başkenti Üsküp Hakkında Bilgiler

Üsküp gezi rehberi yazısında bu güzel şehir ile ilgili çok sık sorulan sorulardan bahsedeyim. Öncelikle ‘Makedonya güvenli mi’ diye merak ediliyor. Hem ülke hem de başkenti son derece güvenli. Akşamları bile gezerken hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Makedonya vize istiyor mu? Turistik amaçlı Üsküp turu yapmak için herhangi bir vize başvurusu yapmaya gerek yok. Vizesiz ülkeler listesinde olan bu ülkede 90 güne kadar vizeden muaf şekilde seyahat edebilirsiniz.

Makedonya hangi dili konuşuyor? İngilizce yaygın mı? Ülkenin resmi dili Makedonca. Ama Arnavutça, Romca, Sırpça, Ulahça gibi diller de kullanılıyor. Ayrıca azımsanmayacak sayıda Türk yaşadığından mütevellit Türkçe bilenlerle de karşılaşabilirsiniz. Özellikle Old Bazaar adı verilen Türk Çarşısı’nda Türkçe müzikler falan duyabilirsiniz.

Makedonya dini nedir? Ülkede en yaygın din Ortodoks Hristiyanlıktır. Bunun yanında Arnavut ve Türk azınlıkların oluşturduğu Müslümanların sayısı ülke nüfusunun üçte birini oluşturuyor. Katolikler, Protestanlar ve Museviler gibi dini grup mensupları da bulunuyor.

Makedonya para birimi Makedon Dinarı kaç TL? Ülkemizin döviz kuru çok oynak olduğu için bu konuyu Euro üzerinden açıklasak daha doğru olur. 1 Euro yaklaşık 61,50 Makedon Dinarı. Para birimi Makedon Dinar’ın sembolü ise MKD.

Kuzey Makedonya ve başkenti Üsküp nüfusu kaç? Yüzölçümü 25713 km2 olan ülkenin nüfusu 2111948. En büyük şehrinin nüfusu ise 595 bin.

Üsküp’te kaç gün kalınmalı? Şehir içerisinde gezilecek yerler için 1 gün fazlasıyla yetecektir. Ama Matka Kanyonu gibi şehir dışındaki destinasyonları da gezip görmek isterseniz 1 gün daha ekleyim derim.

Üsküp gezi rehberi gezilecek yerler Vardar Nehri nerede

Üsküp gezi rehberi & gezilecek yerler – Vardar Nehri nerede, ulaşım nasıl, ne zaman gidilir

Üsküp Nerede Kalınır – Konaklama

Vardar Nehri’nin ikiye ayırdığı şehrin bir tarafı Türk kültürünün baskın olarak yaşandığı Old Town, diğer taraf ise sonradan inşa edilen modern bölge. Kenti tarihi dokusunu hissetmek için Old Town’da konaklayabilirsiniz. Ama küçük olan bu şehirde her yer yürüme mesafesinde olduğu için nerede kalırsanız çok fazla değişen bir şey olmayacaktır.

Konaklama konusunda size yardımcı olabilecek online otel rezervasyon siteleri yazısını okuyun derim. Hotelscombined ve Booking siteleri aracılığıyla rezervasyon yapabilirsiniz. Skopje kalınacak yer tavsiyesi olarak aşağıdaki tesisleri önerebilirim:

Otel veya hostel seçeneklerinin haricinde yurtdışı ev kiralama sitesi olan Airbnb uygulamasını da tercih edebilirsiniz. Hatta Airbnb sitesine şu referanslı linkten üye olursanız ilk konaklamanızda ciddi bir miktar indirim kodu (seyahat kredisi) kazanacaksınız. Diğer alternatifler arasında ücretsiz konaklama metodu olan Couchsurfing uygulamasını da kullanarak Makedonyalı insanların evlerinde para vermeden kalabilirsiniz.

Üsküp Gece Hayatı – Gezi Rehberi

Makedonya başkenti Üsküp gece hayatı bakımından Balkanlar’ın en hareketli tatil yerlerinden biri. Tabii Sırbistan başkenti Belgrad gece hayatı gibi olmasa da akşamları güneş battıktan sonra keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle Vardar Nehri kıyısındaki ve Makedonya Meydanı yakınındaki mekanları tercih edebilirsiniz.

Makedonya başkenti Üsküp gece hayatı gezi rehberi yorumları tavsiyeler

Makedonya başkenti Üsküp gece hayatı – Balkan turu gezi rehberi yorumları, tavsiyeler

Üsküp kaliteli restoranları, barları, gece kulüpleriyle mütevazı bir gece hayatı sunuyor. Makedon gençlerin eğlenmeyi sevmesi, yabancı gezginlerin katılımıyla geceleri gayet hareketli ve renkli yaşanıyor. Üsküp gezi rehberi yazısında geceleri gidebileceğiniz mekanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Van Gogh Bar
 • Izlet
 • Club Epicentar
 • VOX Night Club
 • Club Mamas
 • Iridium77
 • Club Kapan An
 • Havana Summer Club
 • Old School Cafe
 • Legend Pub
 • Speakeasy Bar
 • RadioBar
 • Casa Cubana
 • Intermezzo Lucky Time
 • Club Avenue
 • Restaurant & Club Marakana

Üsküp Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

Bir önceki gezi rehberi blog yazısında Üsküp gezilecek yerler konusu hakkında ‘en güzel 20 yer neresi’ diye derleme yapmıştım. O yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yine de kısaca gezi yapacaklar için gidebileceğiniz noktaları buraya da yazayım. Çünkü UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan çok özel cazibe merkezlerini şehirde keşfedebilirsiniz.

Şehirde özellikle Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi eserler ve yapılar dikkat çekiyor. Üsküp Türk Çarşısı, Taş Köprü, Makedonya Meydanı gibi yerler gezi rehberi blogunda olması gereken noktalardan. Heykeller Şehri olarak anılan kent içinde, Balkan turu rotalarına eklenmesi gereken noktaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Türk Çarşısı
 • Taş Köprü
 • Makedonya Meydanı
 • Büyük İskender Heykeli
 • Mustafa Paşa Camii
 • Makedonya Arkeoloji Müzesi
 • Çifte Hamam (Davut Paşa Hamamı)
 • Rahibe Teresa Evi
 • Vodno Dağı Teleferik (Milenyum Haçı)
 • Sanat Köprüsü
 • Matka Kanyonu & Vrelo Mağarası
 • Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Üsküp Alışveriş – Gezi Rehberi

Üsküp’ten ne alınır, alışveriş nereden yapılır? Kent merkezinde sevdikleriniz için hediyelik eşya veya geleneksel ürünleri satan çok sayıda dükkan bulunuyor. Bu tip dükkanlar ve kuyumcular daha çok Eski Çarşı tarafında bulunuyor. Deri, bakır, antika, buzdolabı magneti gibi ürünleri burada kolayca bulabilirsiniz.

Şehirde ayrıca 2 tane alışveriş merkezi bulunuyor. Capitol ve Skopje City Mall AVM’lerinde marka ürünleri bulabilir, lüks mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Balkan turu alışveriş Tarihi Türk Çarşısı

Balkan turu alışveriş konusu – Tarihi Türk Çarşısı – Ne alınır, ne yapılır

Ne Yenir – Meşhur Makedonya Yemekleri

Balkanlar’ın yemek kültürü Türk mutfağına benziyor. Güveçte kuru fasulye, Makedon köftesi, shopska salad adı verilen peynirli salata ile tatlı türü olan trileçe Üsküp’te me yenir sorusunun vereceğim cevap. Bunların yanında manca, Makedon yahnisi, böreği gibi lezzetleri deneyebileceğiniz yiyeceklerden.

Şehirdeki gidebileceğiniz en iyi restoranlar ise aşağıda sıraladım. Bu yerler ayrıca Tripadvisor seyahat sitesinde yüksek puana sahip.

 • Destan
 • Old Town Brewery
 • Kaj Serdarot
 • Slatkarnica Ohrid
 • Ristorante da Gino
 • Gostilnica Dukat
 • Kolektiv

Makedonya başkenti Üsküp gezi rehberi yazısında anlatacaklarım bu kadar. Umarım bu yazdığım blog faydalı olmuştur. Tekrar etmiş gibi olacağım ama Vizesiz Balkan turu yapmak isteyenler rotalarına burayı kesinlikle eklesin derim. Sormak veya paylaşmak istedikleriniz varsa yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Son olarak Balkan gezisi yapmayı planlıyorsanız aşağıdaki yazıyı da okuyun derim.

Yazımı beğendiyseniz Bir Acayip Gezi Instagram hesabımı takip ederek beni destekleyebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller…

Cevapla