Vietnam Vizesi Nasıl Alınır – C1 Onay Belgesi Nedir

Vietnam vizesi, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında alması zor vizelerden biri olarak biliniyor. Vietnam vize istiyor mu diye gitmeden önce çokça araştırmıştım. Fakat okuduklarımdan sonra kafam biraz karışmıştı. Ama daha önce bu güzel ülkeye gezmeye giden arkadaşımın yardımları Vize Onay Mektubu hakkında bilgi edinerek Vietnam Vizesi nasıl alınır öğrenmiş oldum. Aslında hiç de zor değilmiş. Asıl sorun, ‘Vietnam C1 Belgesi‘ adı verdikleri onay mektubu ve vize ücreti. Bahsettiğim onay mektubunu ise seyahat acenteleri aracılığıyla alabiliyorsunuz. Dolayısıyla önemli olan güvenilir bir acente bulmak.

Ben de size kafa karışıklığına sebep olan ‘Vietnam vizesi başvuru süreci nasıl işliyor, hangi evraklar lazım‘ gibi soruları cevaplayarak, başımdan geçen süreci anlatacağım.

Bu arada Vietnam için tatil turu veya seyahat planı yaparken Ho Chi Minh Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi ile yol arkadaşı olacak En İyi Seyahat Uygulamaları adlı yazılarını da okumanızı tavsiye ederim. Eğlence ve yemek için ise Vietnam gece hayatı ile Vietnam’da ne yenir blog yazılarını okuyunuz.

vietnam vize istiyor mu

Vietnam vize istiyor mu, gerekiyor mu, Kapıda giriş vizesi nasıl alınır, ücreti & C1 için gerekli evraklar, belgeler 

Vietnam vize istiyor mu?

Sanırım daha önce oraya giden bazı Türk vatandaşları bazı suçlar işlemişler. O yüzden bize vize uygulamaya başlamışlar. Çünkü bizi riskli ülkeler kategorisinde görüyorlarmış. Uyguladıkları politikada bahsetmek gerekirse Vietnam, uluslararası havaalanlarında kapıda vize veren ülkeler arasında.

Vietnam yeşil pasaporta vize istiyor mu veya tüm pasaportlar için giriş vizesi gerekiyor mu’ diye sorarsanız; Vietnam yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında. Dolayısıyla burada anlatacaklarım sadece bordo pasaport sahiplerinin bu güzel Asya ülkesinde bulunan uluslararası havaalanlarında alabilecekleri kapıda vize hakkındadır.

Bu arada tüm Vizesiz ülkeler 2020 güncel listesine de göz atmak isterseniz tıklayınız.

Vietnam’a en ucuz nasıl gidilir derseniz, skyscanner sitesi üzerinden ucuza uçak bileti araştırması yapabilirsiniz. Ayrıca ucuz uçak bileti arama motorları ve ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarına da bir göz atın bence. Böylece Vietnam’a en ucuz nasıl gidilir konusunda ipuçları bulabilirsiniz. Ayrıca ucuza konaklama amacıyla en iyi online otel rezervasyon siteleri yazısını da okumanızı tavsiye ederim. Vietnam’da nerede kalınır konusunda da Airbnb nedir, güvenilir mi ve couchsurfing nasıl kullanılır yazılarına da bakın.

Kapıda vize almak için ne yapmak lazım?

İlk önce yukarıda da bahsettiğim gibi vize onay mektubunu (Vietnam Vizesi C1 belgesi) almak gerekiyor. Bunun için seyahat acenteleri, sizin adınıza ‘Göç Bürosu’ gibi bir kuruma başvurarak onay alıyor. Ondan sonra onay mektubunu size e-mail olarak gönderiyorlar. Siz de bu onay mektubu ile ‘Mavi Ejderhanın Yeri’ne’ kapıda vize alarak giriş yapabiliyorsunuz.

Hanoi gezilecek yerler başlıklı blog yazısı için tıklayın.

Vietnam C1 belgesi vizesi (onay mektubu) nasıl alınır?

Önemli olan onay mektubu için güvenilir bir seyahat acentesi bulmanız lazım. İnternette bu tip acentelerden bir sürü olduğunu görebilirsiniz ama bazıları dolandırıcı olabiliyormuş.  Ama internette araştırdığım ve diğer gezi bloglarında gördüğüm kadarıyla ‘Vietnam Rehberi’ adındaki seyahat acentesi güvenilirmiş. Türk acentesi imiş ve ücret olarak 80 USD istiyorlarmış. Çift girişli Vietnam Vizesi 2019 yılı için 100 USD.

Vietnam vizesi için onay mektubu başvurusu yapıldıktan maksimum 7-10 gün içerisinde sonuçlanıyor. Ondan sonra size onay mektubunun bir kopyasını gönderiyorlar. Bunun sadece çıktısını almanız yeterli. Onay mektubunda isminizin, pasaport numaranızın ve tarihlerin doğru olduğunu kontrol etmekte fayda var.

Beni sorarsanız; ben herhangi bir acente ile çalışmadım. Bu onay mektubunu nasıl aldığımı ayrıca detaylı olarak aşağıda anlattım. Ama ilk önce genel olarak size, seyahat acenteleri üzerinden nasıl onay mektubu alınır, ondan bahsedeceğim.

Vietnam C1 Belgesi (onay mektubu) için gerekli belgeler

  • Pasaport fotokopisi veya fotoğrafı
  • Gidiş – dönüş uçak rezervasyonu ya da bileti
  • Bulduğunuz acentenin size teklif ettiği fiyat (Ücret, acenteden acenteye değişiyor)
  • İstenirse konaklama ispatı için otel rezervasyonu (benden bunu istemediler)

Bu listedeki evrakları acenteye göndermeniz gerekiyor. Ücreti onay mektubu çıktıktan sonra size gönderilen link üzerinden kredi kartıyla ödeyebiliyorsunuz.

vietnam c1 belgesi nedir

Vietnam Vizesi C1 Belgesi – Vize onay mektubu nasıl alınır ve ücreti nedir 2020

Sınır Kapılarında Vietnam Vizesi nasıl alınır?

Onay mektubunu aldık diyelim. Sıra geldi kapıda Vietnam vizesi nasıl alınır konusuna. Mektupta da belirtildiği gibi kapıda vize sadece Ho Chi Minh, Hanoi, Da Nang, Nha Trang gibi şehirlerde bulunan uluslararası havaalanlarında alınabiliyor. Dolayısıyla onay mektubuna sahip olsanız bile karayolu sınırında kapıda vize alamıyorsunuz.

Havaalanına varınca ‘Visa on Arrival’ tabelalarını takip ediyorsunuz. Orada vize başvuru formunu doldurup, diğer evraklarla birlikte görevliye verip 15 dakika falan bekliyorsunuz. Daha sonra başka bir görevli pasaportları tek tek gösterip pasaport sahiplerini çağırıyor ve ödemeyi yapıp vize ‘sticker’i yapıştırılmış pasaportunuzu geri alıyorsunuz. Artık pasaport kontrol polislerinin oraya gidip ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Pasaport polisi kimseye bir şey sormazken benden geldiğim uçağın ‘boarding pass/uçuş kartı’nı görmek istedi. Onun dışında başka bir şey demeden bastı damgayı.

Vietnam’a vize var mı konusuyla alakalı ufak bir not: Başvuru formunu daha önceden internetten çıktısını alıp doldurursanız da olur. Böylece havaalanında hem formu doldururken vakit kaybetmezsiniz hem de siz formu doldururken başkalarının sizin önünüze geçmesine fırsat vermezsiniz. Zamandan kazanırsınız.

Kapıda Vietnam Vizesi için gerekli evraklar ve belgeler;

  • Onay Mektubu çıktısı (Vietnam Vizesi C1 Belgesi)
  • Vietnam vize başvuru formu
  • Ödeme: Vietnam vize ücreti ne kadar, kaç para diyenler için tek girişli 25 USD olurken, çift girişli ise 50 Amerikan Doları’dır.
  • 1 adet biyometrik fotoğraf (Vietnam vize fotoğraf ölçüsü 6×4 cm)

Kapıda Vize Kaç Gün Geçerli?

Bana verdikleri 14 günlük tek girişli vize idi ama internette okuduğum bazı blog yazılarında 22-25 günden falan bahsetmişler. Sanırım gidiş-dönüş uçak rezervasyonun tarihlerine göre geçerlilik süresi esneklik gösteriyor.

Bu arada Vietnam’a hazır gelmişken Kamboçya turu da yapmak isterseniz kapıda Kamboçya vizesi almanız gerekiyor. İki ülkeyi gezmek aynı zamanda için güzel bir tatil rotası oluşturabilirsiniz. Güzel bir tatil planlaması yapmak için Vietnam gezi rehberi yazısını da okuyun derim ben.

vietnam vizesi nasil alinir

Vietnam C1 vizesi nasıl alınır, vize istiyor mu, var mı – Dünyanın en uzun nehirlerinden Mekong Nehri Delta turu

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır: Ben nasıl başvurdum?

Onay mektubu için Vietnam’da güvenilir birini bulmam, bir arkadaşımın aracılığıyla çok kolay oldu. Arkadaşım daha önce Vietnam’a gittiği zaman, çalıştığı firmanın Ho Chi Minh şubesinde çalışan başka bir arkadaşının yardımlarıyla Vietnam Vize Onay Mektubu’nu 3-4 günde sadece 20 dolara almış. 2018 yılında oluyor tabi bu. Ben de o arkadaşın bana da yardım edip etmeyeceğini sordum. Bana da yardım etti sağ olsun.

Benden istedikleri sadece gidiş-dönüş uçak biletini ve pasaportun ilk sayfasının fotoğrafını e-mail olarak göndermemdi.

Güvenilir birini bulmama rağmen onay mektubunu almam biraz stresli oldu açıkçası. Ben 3 ay öncesinden istedikleri belgeleri gönderdim. Ama henüz çok erken olduğunu, uçuş tarihinden 2 hafta önce falan başvursak sıkıntı olmayacağını ve zamanı gelince kendisine tekrar hatırlatmam söylendi.

Ben de Vietnamlı arkadaşa uçuştan 2 hafta önce hatırlatmak amacıyla yazdığım zaman orada ‘Çin Yeni Yılı’ olduğunu ve o haftanın resmi tatil olduğunu söyledi. Haliyle ertesi hafta yani benim uçuştan bir hafta önce başvuru yapmak zorunda kaldık.

1 hafta öncesinden başvurduğumuzdan dolayı biraz stresliydim aslında. Stresli olmam da çok haklıydım ki uçuştan sadece 1 gün önce onay mektubunu e-mail ile gönderdiler. Bir an hiç gelmeyecek sanmıştım açıkçası.

2018’de anlaşmalı oldukları acentenin, mektup için sadece 20 dolar istediğini yukarıda yazmıştım. 2019 şubatta aldığım bu vize onay mektubunun ücretini 2019 yılında 40 dolar olarak güncellemişler. Ücreti de bana yardım eden Vietnamlı arkadaşla Ho Chi Minh’de buluşarak kendisine elden teslim ettim.

Kendisine internette onay mektubu alırken dolandırılan çok insan olduğunu ve piyasada 80-100 dolardan sattıklarını söylediğimde şaşırmıştı. Sağ olsun sayesinde piyasaya göre çok ucuza aldım bu mektubu. Kendisine ve ona ulaşmamı sağlayan diğer Türk arkadaşıma ne kadar teşekkür etsem az.

‘Kapıda Vietnam vizesi nasıl alınır, vize istiyor mu, ücreti ne kadar, belge gerekiyor mu’ konusunda anlatacaklarım bu kadar. Sormak istedikleriniz var ise yorum kısmından sorabilirsiniz.

Cevapla