Batad Pirinç Tarlaları – 2000 Yıllık Doğa Harikası

Batad Pirinç Tarlaları, Filipinler başkenti Manila‘dan sonra gittiğim ilk destinasyon olmuştu. Gitmeden önce resimlerini görüp buraya kesin gitmem gerek dediğim yerlerden biri. Neden derseniz Filipinler pirinç tarlaları arasındaki Batad, Dünya’nın sekizinci harikası olarak tanımlanıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 2000 yıllık bu tarlalar insan eli ile yapılmış ama görüntüsü öyle güzel ki bir doğa harikasıymış gibi karşımıza çıkıyor. Batad gezilecek yerler ile birlikte Banaue Pirinç Terasları da bu bölgede görülmesi gereken yerlerden. Zaten birbirlerine çok yakın.

Asya kıtasının hemen hemen her ülkesinde pirinç tarlaları görebilirsiniz ama Batad Pirinç Tarlaları (Batad Rice Terraces) gerçekten efsanevi bir manzaraya sahip. Amfi tiyatrosu gibi görünümü ile etkiliyor ziyaretçilerini. Manzara Mayıs aylarında daha güzel ve yemyeşil oluyormuş. Ben Ocak ayında gitmiştim ama yine de manzara müthişti. Filipinler turu yapacaksanız Batad ve Banaue Pirinç Terasları kesinlikle rotanızda olmalı.

Batad pirinç tarlaları

2000 yıllık Batad Pirinç Tarlaları

Batad ve Banaue Gezilecek Yerler

Batad aslında küçük bir köy. Buradaki köylüler de haliyle 2000 yıllık bu pirinç tarlalarında çalışıyor. Kimisi de turistler için evinin bir bölümünü guest house falan yapıp turizmden para kazanma derdinde. Aynı şekilde Banaue de çok küçük bir kasaba. Batad köyünü görmeye gelen turistlerin çoğunlukla konakladığı yerlerden. Ulaşım için de otobüsler ilk olarak bu kasabaya geliyor.

Dünyanın sekizinci harikası Batad Çeltik Tarlaları hakkında biraz bahsetmek gerekirse 2000 yıl önce Ifugao Kabilesi burayı kendi elleriyle inşa etmiş. Çok kullanışlı olarak inşa etmişler ki hala köylüler tarafından pirinç ekiminde kullanılıyor. Eşsiz manzarası ile de 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş. Batad gezilecek yerler denince akla gelen tek yer.

batad gezilecek yerler banaue pirinç terasları

Batad gezilecek yerler – Banaue pirinç terasları ve kasaba merkezi

Manila’dan Batad ve Banaue’ye Ulaşım

Ben Banaue kasabasına Manila’dan otobüs ile geldim. Otobüsler Manila’nın Sampaloc semtinden kalkıyor. Google’a Sampaloc Ohayami terminali yazarsanız Ohayami firmasının kalkış noktasını haritada görebilirsiniz. Ben Makati’den Sampaloc otobüs terminaline gitmek için Grab Taxi uygulaması kullanmıştım. Belki bulunduğunuz konuma göre jeepney falan da kullanabilirsiniz.

Otobüsler akşam saat 10’da kalkıyor ve sabaha karşı kasabaya varmış oluyorsunuz. Otobüse binmeden önce yanınıza kesinlikle hırka falan alın. Klimayı sonunda kadar açıyorlar, 9-10 saatlik yolculuk çok sırasında üşürsünüz yoksa.

Hafta sonları talep çok fazla oluyor. O yüzden terminale son dakika giderseniz bilet bulamayabilirsiniz. Ben araştırmıştım bunu. Otobüs firmasının sitesinde yazan telefon numarasına SMS göndererek yerimi ayırtmıştım. Onlar da ‘otobüs saatinden en geç birkaç saat öncesinden  gelin’ diye cevap yazmışlardı. Gerçi şimdi firmanın internet sitesine baktığım zaman online booking yapabiliyorsunuz sanırım. Bilet fiyatı da en son 540 peso olmuş.

Batad gezilecek yerler

Batad gezilecek yerler – Manila otobüs bileti

Batad Nerede Kalınır

Ben Banaue kasabasında Koreen Guest House adlı konaklama tesisinde kalmıştım. Gayet temiz ve ucuzdu. Burayı tavsiye edebilirim.

Otel araştırması yapmak için booking, agoda ve hotelscombined sitelerini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte online otel rezervasyon siteleri yazısını da okuyabilirsiniz

Kasabada yapacak pek fazla birşey yok. Sadece kısa bir yürüyüş yapabilir, herhangi kafe veya restoranda oturabilirsiniz. Restoranlar fiyat olarak ucuz, kalite bakımından fena değil.

Ayrıca Batad köyünde Batad Çeltik Tarlaları manzarasına karşı konaklayabileceğiniz uygun guest house’lar var. Bu manzaraya karşı sabahleyin uyanmanın hissi tarif edilemez gibi duruyor. Tekrar Filipinler turu yaparsam ve tekrar buraya gelirsem kesinlikle bu köyde kalacağım.

banaue pirinç terasları

Banaue pirinç terasları tur haritası

Batad Pirinç Tarlaları Nasıl Gidilir

Manila’dan otobüsle buraya gelirken, Banaue kasabasının girişinde ilk önce herkesi otobüsten indirdiler. Zaten otobüs kasaba merkezine girmiyormuş. İlk önce şehir vergisi gibi bir ücret ödedik. Ardından ücretsiz minibüslerle ile bizi merkezdeki bir restorana götürdüler. Burada bana Batad Pirinç Tarlaları için tur satmak isteyen bir kişiyle pazarlık yaptım.

Aslında tur dediğim Batad’a beni götürüp getirecek tricycle ve bir de rehber. Bana ilk başta çok yüksek fiyat söyledi. En son 1500 pesoya yanlış hatırlamıyorsam anlaştık. Ben ilk önce otelime check in yapıp eşyalarımı bıraktım. Ardından sonra tricycle sürücüsüyle birlikte yola koyulduk.

Tricycle belli bir yere kadar sizi getiriyor. Ondan sonrasını yürüyerek rehber ile devam ediyorsunuz. Rehberim de 15-16 yaşında bir çocuk idi. Köye vardığımızda rehberin beni ilk olarak götürdüğü yer güzel manzarası olan bir restorandı. Burada öğle yemeği için ne yemek istediğimi sordular, dönüşte hemen hazır olsun diye.

Ardından uzun ve yorucu pirinç tarlaları arasındaki yürüyüşe başladık. Eşsiz manzara eşliğinde çeltik teraslarının basamaklarından inip çıkmak inanın insanı çok yoruyor. Zorluğu ve yorucu olması sebebiyle burada ‘I Survived Batad‘ t-shirtleri satılıyor. Ertesi gün zaten bacaklarım baya ağrımıştı. Ama inanın değiyor.

Batad pirinç tarlaları

2000 yıllık Batad Pirinç Tarlaları Manzarası

Tappiya Şelalesi

Batad Çeltik Tarlaları arasındaki yorucu ve terli yürüyüşün ardından manzarası ve suyu güzel Tappiya Şelalesi’ne vardık. Burada istediğiniz kadar kalıp, suda yüzebilirsiniz. Yorgunluğunuzu bir nebze burada atıp serinlemek iyi geliyor. Siz yüzerken veya dinlenirken rehberiniz sizi yine burada bekliyor. İşiniz bittiğinizde tekrar geldiğiniz çeltik tarlaları arasından geçerek köye dönüyorsunuz. Bu sefer daha çok tırmanış sizi bekliyor olacak.

Şelaleden sonra yukarıda da anlattığım gibi öğle yemeği için köydeki restoranta geldik. Sipariş verdiğim ev yapımı pizza fena değildi. Manzaraya karşı afiyetle yedikten sonra tricycle’in beni beklediği yere doğru rehberim ile birlikte yürüdük.

Bu arada Filipinler pirinç tarlaları turunu benim gibi yaparsanız rehbere ekstra para vermek zorunda değilsiniz. Ama rehberden memnun kaldıysanız bahşiş verirseniz iyi olur tabii. Çünkü tricycle sürücüsüne ödediğiniz paradan burada rehberlik yapan gençlere hiç pay vermiyorlarmış. Ne kadar doğru bilemiyorum gerçi.

Batad pirinç tarlaları turu - Tappiya Şelalesi

Filipinler Batad pirinç tarlaları turu – Tappiya Şelalesi (Tappiya Falls)

Banaue Pirinç Terasları

Buradaki ilk günümde Batad Pirinç Tarlaları gezisi yapmıştım. Artık 2. günümde (ayrıca son günüm) View Points denilen seyir teraslarını görmeye karar verdim. Buraya gitmek için farklı bir tricycle sürücüsüyle anlaşmıştım önceki gün. Ama adam beni almaya gelmedi.

Vakit kaybetmeden başka bir tricycle sürücüsüyle anlaştım ve yola koyulduk. Türk olduğumu öğrenince daha önceki Türk müşterilerinden bahsetti. Onlarla da keyifli bir gezi yapmış.

Burada 4-5 farklı View Point (seyir terasları) var. Her birinde bol bol fotoğraf çektikten sonra, diğerine geçtik. Gayet keyifliydi. Tricycle ile yeşillikler arasında yolculuk yapmak gerçekten çok güzel.

Banaue View Point - Banaue Pirinç Terasları

Banaue View Point – Pirinç Terasları

Sonuncu seyir terasına geldikten sonra tricycle sürücüsü bana geleneksel Filipin evlerini (native house) ekstra ücret karşılığında gösterebileceğini söyledi. O biraz daha uzaktaydı çünkü. Ben de hazır gelmişken göreyim dedim. Fazladan 150 peso civarı ödedim. Evlerin orada biraz vakit geçirdikten sonra kasaba merkezine dönmek için tekrar yola çıktık. Böylece 2 günde görebileceğim kadar şeyi görmüş oldum.

Batad gezilecek yerler - eski evler

Batad gezilecek yerler – Geleneksel Filipin evleri

Tekrar Manila’ya yolculuk

Biletimi zaten gidiş dönüş olarak almıştım ama yine de gişedeki kadına kontrol ettirdim. Çünkü Filipinler’de diğer otobüs yolculuklarının aksine buradaki otobüslerde koltuk numarasına göre oturuluyor. Herhangi bir sıkıntı olmadan hafif yağmurlu akşamüstü günü otobüse atlayarak Manila’ya dönüş yolculuğu başladı.

Manila’ya gece geç saatlerde vardık. Aslında sabaha karşı saat 4 falandı sanırım tam hatırlamıyorum. Sampaloc terminaline varır varmaz hemen Grab Taxi uygulamasından taksi bulup Malate bölgesindeki konakladığım Green Residences adlı yere gittim.

Filipinler Gezilecek Yerler

Tropikal ada olan Filipinler’e gelirken sadece deniz kum güneş tatili yaparım diye düşünmeyin bence. Yukarıda anlattığım Filipinler pirinç tarlaları gibi doğa severlerin tercih edebileceği güzel yerler var. En azından birkaç gün tatilinizden bu tip doğal güzellikere de ayırmanızı öneririm.

Örneğin Sagada, Baguio, Mayon Yanardağı gibi. Benim vaktim olmadığı için asılı tabutları ile meşhur Sagada’ya gidemedim ama görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Baguio’ya ise daha sonraki Filipinler gezim sırasında uğramıştım. Oldukça güzel bir yer.

Bütün pasaportlar için vizesiz ülke olan Filipinler gezisi yapacaksanız şu yazılarımı ayrıca okumanızı tavsiye ederim;

tappiya şelalesi

Tappiya şelalesi – Tappiya Falls

Cevapla