Bosna Hersek Gezilecek Yerler – En Güzel Şehirler

Bosna Hersek gezilecek yerler listesi, vizesiz Balkan turu veya gezisi yapacaklar için turistik anlamda çok şey vaat ediyor. Kültürel anlamda zengin mirasa sahip olan ülke doğal güzellikleri ile beklentileri karşılıyor. Zamanında iç savaş acısı çeken ülke şimdilerde ise turizmle dikkat çekiyor. Yemekleri, tarihi eserleri, sıcak kanlı insanları ile muhteşem bir ülke. Peki en güzel Bosna Hersek şehirleri hangileri, nerede, nasıl gidilir gibi konular hakkında bilgileri aşağıdaki bu gezi rehberi yazısında.

Tarihi Mostar Köprüsü Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Tarihi Mostar Köprüsü nerede- Bosna Hersek Gezilecek Yerler Blog

Vize istememesi sayesinde sırt çantalı gezginler her daim buraya keşfetmeye geliyor. Özellikle Balkanlar’daki Osmanlı tarihi eserlerini bu ülkede oldukça gözlemleyebilirsiniz. Hal böyleyken Bosna, bizden bir parçaymış gibi hissediyor insan.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Listesi

Bosna Hersek’te nereler gezilir? Balkanlar’ın bu özel ülkesinde görülmesi gereken yerlerin başında Saraybosna ve tarihi köprüsü ile ünlü Mostar geliyor. Bu iki şehrin haricinde de görülmesi gereken yerler bulunuyor.

Bağımsızlığını 1992’te ilan eden Bosna Hersek tarihinde yaşanmış acı bir iç savaş var maalesef. Bunun izlerini hala ülkeyi gezerken görmek mümkün. Özellikle Mostar gibi şehirlerde ‘Don’t forget 93’ (93 yılını unutma) gibi notları sağda solda yazılmış halde görebilirsiniz. Bence buraya gelmeden önce ülkenin geçmişiyle ilgili biraz araştırma yapmakta fayda var diye düşünüyorum.

Yazının girişinde de belirttiğim gibi ülke sınırları içerisinde keşfedebileceğiniz çok sayıda doğal güzellik bulunuyor. Çoğu şehir yeşillikler içinde ve nehir kenarında kurulu olduğundan Boşnaklar doğa ile iç içe yaşıyor dersek yanılmış olmayız. Örneğin Kravica Şelaleleri, Jajce Pliva Şelalesi gibi yerler mutlaka görülmeli.

Lafı uzatmadan vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki Bosna Hersek gezilecek yerler listesine artık geçelim. İlk sırada başkent Saraybosna var.

1- Saraybosna – Bosna Hersek Başkenti Gezilecek Yerler

Saraybosna, gerek otobüsle gerekse arabayla Balkan turu yapanların rotalarında her zaman yerini alıyor. Baştan sona tarih kokan şehirde özellikle Osmanlı tarihi eserleri dikkat çekiyor. Görülmesi gereken noktalar özellikle kentin Başçarşı bölgesinde olup birbirlerine yürüme mesafesindedir.

Bu arada Saraybosna Gezi Rehberi yazısı için tıklayın.

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gezilecek yerler Başçarşı Sebil nerede

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gezilecek yerler – Başçarşı Sebil nerede

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gezilecek yerler nereler? Başçarşı, Sebil, Gazi Hüsrev Bey Camii, Latin Köprüsü, Sonsuz Ateş, Umut Tüneli, Milli Kütüphane, At Meydanı Parkı, Ferhadiye Caddesi gibi destinasyonlar görülesi başlıca noktalardan.

Saraybosna gece hayatı ise ülkenin eğlence anlayışını sonuna kadar yansıtıyor. Gündüz kültür gezisi yaptıktan sonra akşamları ise eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Yine Başçarşı bölgesinde geceleri takılabileceğiniz güzel mekanlar bulunuyor.

Saraybosna’da nerede kalınır diye sorarsanız hotelscombined otel rezervasyon sitesinden uygun fiyatlı otelleri inceleyebilirsiniz.

Yurtdışı ucuza konaklama rehberi niteliğindeki referans olabilecek ‘Otel Rezervasyon Siteleri‘ başlıklı yazımı da okuyun derim.

2- Mostar

Tarihi Mostar Köprüsü ile ünlenen şehir gezginlerin uğrak duraklarından. Neretva Nehri’nin iki kenarına kurulu olan Mostar başkent Saraybosna’ya sadece birkaç saat uzaklıkta. Buraya gelirken yeşillikler içerisinden geçerek yolculuk yapmak insanı ayrıca keyiflendiriyor.

Osmanlı Dönemi mimari eserleri Tarihi Mostar Köprüsü Stari Most

Osmanlı Dönemi mimari eserleri – Tarihi Mostar Köprüsü (Stari Most)

Mostar gezilecek yerler listesinde görülmesi gereken noktalar nereler? Tarihi Mostar Köprüsü (Stari Most), Karagöz Bey Camii, Koski Mehmet Paşa Camii, Tara Kulesi, Blagay Tekkesi, Biscevica Evi, Eğri Köprü, Müslüm Bey Konağı gibi noktaları yarım gün içerisinde görebilirsiniz.

Mostar turu sırasında şehirde çok sayıda Osmanlı Dönemi’ne ait eserler olduğuna şahitlik edeceksiniz. Ayrıca 93 Bosna Savaşı sırasında kente hasar veren mermi ve top izlerini bazı binalarda görmek mümkün. Şehir, gezerken sizi geçmişe götürüyor gerçekten.

En güzel Bosna Hersek şehirleri arasındaki Mostar’da nerede kalınır? Şehirde çok sayıda konaklama alternatifi bulunuyor. Bu linkten otel listesini kontrol edebilirsiniz.

3- Poçitel

Balkanlar’daki son Osmanlı Köyü olarak anılan Poçitel, tipik bir Anadolu köyü gibi karşımıza çıkıyor. Kiremit çatılı eski taş evler, cami, medrese, hamam gibi yapılar kentin kültürel değerini oldukça artırıyor.

Vizesiz Balkan ülkeleri Poçitel

Vizesiz Balkan ülkeleri – Poçitel (Pocitelj)

Bosna Hersek turistik yerler arasındaki Poçitelj, tarihi Mostar Köprüsü’nün altından akıp giden Neretva Nehri kenarına kurulmuş. 400 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmış. Haliyle bizden bir şehir gibi.

Poçitelj gezisi yaparsanız Visoka Kalesi ile Saat Kalesi görülmesi gereken noktalardan. UNESO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Poçitelj nerede, nasıl gidilir? Burası Mostar’a 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Tam kafa dinlemelik bir yer. Günü birlik gelip gezebilirsiniz. Hırvatistan Dubrovnik tarafına geçiş yapacaksanız da yol üstü uğrayabilirsiniz.

4- Trebinje

Bosna Hersek gezisi sırasında görmek isteyebileceğiniz şehirlerden olan Trebinje ülkenin güneyinde bulunuyor. Vizesiz Balkan ülkelerinden Hırvatistan ve Karadağ sınır kapılarına yakın konumuyla dikkat çekiyor.

Hercegovačka Gračanica Manastırı Bosna Hersek turistik yerler

Hercegovačka Gračanica Manastırı gezisi – Bosna Hersek turistik yerler

30 bin nüfuslu Trebinje oldukça sakin bir şehir. Burada kimsenin acelesi yok. Doğa ile iç içe olan şehir Trebisnjica Nehri’nin iki tarafına kurulmuş. Trebinje’de konaklamak isterseniz otel listesine göz atabilirsiniz.

Trebinje gezilecek yerler arasında Osmanlı mimarisine sahip eserleri görebilirsiniz. Ayrıca çok güzel şehir manzarasına sahip Hercegovačka Gračanica Manastırı kentin en önemli yapılarından biri. Bu Sırp Ortodoks manastırı Kosova’daki Gračanica Manastırı’na benzerliğiyle ilgi odağı oluyor. Tvrdos Manastırı, Eski Şehir (Old City), Arslanagica Köprüsü gibi yapılar diğer görülecek noktalardan.

5- Kravica Şelalesi (Kravica Waterfalls)

Kravica Şelaleleri, Bosna Hersek turistik yerler listesinde olması gereken muhteşem bir doğa harikası. Şelale, Boşnaklar için güzel bir yaz kaçamağı. Yaz aylarında serinlemek için şelalelin suyunda yüzebiliyorsunuz.

Kravica Şelalesi Vizesiz Balkan ülkeleri tatili

Kravica Şelalesi – Vizesiz Balkan ülkeleri tatili

Baş döndürücü bir güzelliğe sahip Kravica Şelalesi’nde keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz. Şelalenin orada yemek yiyebileceğiniz restoran gibi işletmeler de bulunuyor. Şelaleye giriş ücretleri ise sezona göre farklılık gösteriyor: Ekim-Mayıs arası 6 KM, Haziran ile Eylül aylarında 8 KM, Temmuz ve Ağustos aylarında ise 10 KM.

Bosna Hersek Kravica Şelalesi nerede? Mostar ile Hırvastistan sınırı arasında bulunuyor. Sınıra biraz daha yakın. Hırvatistan tarafından Bosna’ya geçiş yapacaksanız ilk olarak buraya uğrayabilirsiniz.

6- Travnik – Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Travnik, Bosna Hersek gezi rehberi yazısında olması gereken şehirlerden biri. Balkanlar’daki Osmanlı eserlerinin sayısı bu kentte de oldukça fazla. Aynı Anadolu şehri gibi. Burası aynı zamanda Vezirler Şehri olarak nitelendiriliyor.

Bosna Hersek Şehirleri gezilecek yerler Travnik gezi rehberi

Bosna Hersek Şehirleri gezilecek yerler – Travnik gezi rehberi

Travnik gezilecek yerler nereler? Alaca Camii (Šarena Džamija veya Süleymaniya Camii), Travnik Kalesi, Hacı Ali Bey Camii, Elçi İbrahim Paşa Medresesi ve Nobel Ödüllü yazar Ivo Andric’in Evi Müzesi. Bu şirin kentter konaklamak isterseniz bu linkten rezervasyon yapabilirsiniz.

Bosna Hersek şehirleri arasındaki Travnik nerede, nasıl gidilir? Başkent Sarajevo’nun yaklaşık 1 buçuk saat Kuzeybatısında konumlanıyor. Ülkenin tam merkezinde dersek yeridir. Şehirlerarası Balkan otobüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

7- Jajce – Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Jajce Vrbas Nehri’nin kenarında kurulmuş bir şehir. Kent, adını etrafında bulunan ve yumurtaya benzeyen irili ufaklı tepelerden almış. Çünkü Jajce Sırpça ve Boşnakça’da yumurta anlamına geliyormuş.

Vizesiz Balkan turu Jajce Pliva Şelalesi

Vizesiz Balkan turu – Jajce Pliva Şelalesi

Peki Jajce gezilecek yerler rotalarında nereler var? Dünya’nın en güzel şelalelerinden Pliva Şelalesi, Jajce Kalesi, St. Mary Kilisesi, Etnografya Müzesi, Travnik Kapısı, Meryem Ana Kilisesi, Aziz Luka Çan Kulesi, Ayı Kulesi, The Catacombs (yer altı mezarları), Esma Sultan Camii gibi destinasyonları şehirde görebilirsiniz.

En şirin Bosna Hersek şehirleri arasındaki Jajce nerede, nasıl gidilir? Banya Luka, Mrkonjiç Grad ve Donji Vakuf yollarının kesişim noktasında bulunuyor. Travnik’e ise 65 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Jajce kalınacak yerler için bu otel listesine bakabilirsiniz.

8- Visegrad – Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Balkanlar’daki en önemli Osmanlı eserlerinden biri olan Drina Köprüsü nerededir diye hiç düşündünüz mü? Visegrad şehrinde bulunan bu köprü Osmanlı tarihinin en önemli sadrazamlarından biri olan Sokollu Mehmed Paşa adına inşa edilmiş. Bu muhteşem köprünün mimarı da Mimar Sinan.

Drina Köprüsü, aynı zamanda ‘Mehmed Paša Sokolović Bridge’ yani Sokollu Mehmed Paşa Köprüsü olarak da biliniyor. 1571-1577 yılları arasında inşa edilen köprü ilk günkü gibi ihtişamını hala koruyor. Köprü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alıyor.

Visegrad Drina Köprüsü Balkanlar'daki Osmanlı eserleri yapıları

Visegrad Drina Köprüsü – Balkanlar’daki Osmanlı eserleri ve tarihi yapıları

Not olarak Ivo Andric’in Drina Köprüsü adında bir tane romanı bulunuyor. Çok satanlar listesindeki bu kitabı Balkan gezisi sırasında okuyabilirsiniz.

Bosna Hersek gezilecek yerler listesinde Visegrad kenti nerede, nasıl gidilir? Yemyeşil tepelerle çevrili bu güzel şehir Bosna’nın Sırp Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alıyor. Sırbistan sınırına oldukça yakın konumda.

9- Banja Luka

Balkan ülkelerinden Bosna Hersek turu kapsamında gezebileceğiniz yerlerden biri de Banja Luka. Ülkenin ikinci en büyük şehri olan Banja Luka, Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin (Republika Srpska) başkenti konumunda. Haliyle Bosnalı Sırplar nüfusun büyük bölümünü oluşturuyorlar.

Şehir, ‘banjalucki cevap’ adındaki köfteleri ile çok meşhur. Yani Bosna Hersek’te ne yenir sorusunun yanıtlarından birini burada bulabilirsiniz.

Bosna Hersek gezilecek yerler Banja Luka gezi rehberi Ferhadiye Camii

Bosna Hersek gezilecek yerler turu – Banja Luka gezi rehberi – Ferhadiye Camii

Bosna Hersek şehirleri arasındaki Banja Luka gezilecek yerler listesine şu noktaları dahil edebilirsiniz: Ferhad Paşa Camii (Ferhadiye Camii), Banja Luka Kalesi, Church of Christ the Savior (Kurtarıcı İsa Kilisesi), Gospodska Caddesi.

Banja Luka, Bosna Hersek gece hayatı bakımından en hareketli tatil yerlerinden biri. Başkent Saraybosna’da olduğu gibi akşamları burada da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Banja Luka nerede kalınır konusu için otel listesine göz atın.

10- Neum

Bosna Hersek’te deniz var mı, denize girilir mi? Evet, burada denize girebileceğiniz tek bir şehir var. O da Neum.

Neum Balkanlar'da denize girilecek yerler

Neum – Balkanlar’da denize girilecek yerler

Balkan Bölgesi haritasına baktığınız zaman göreceksiniz ki Hırvatistan neredeyse bütün Adriyatik Denizi sahil şeridiyle Dalmaçya Kıyıları’nı ele geçirdiği göreceksiniz. Adeta yılan gibi sokularak ince uzun bir sahil şeridine sahip. Bosna’ya ise Neum şehrinin bulunduğu bölgede toplamda 20 kilometrelik sahil şeridi bırakılmış.

Böyle olunca deniz turizmi için Neum ülkede tercih edilebilecek şehirlerden. Karadağ ve Hırvatistan’ın tatil beldeleri dururken sanırım Neum’a kimse gitmez belki ama ben yine de bu şehri Bosna Hersek gezilecek ve turistik yerler listesine eklemek istedim.

11- Srebrenica

Bosna Hersek şehirleri arasındaki Srebrenica, dünyanın yüzüne çalınan o kara utancın maalesef yaşandığı yer. Srebrenica Soykırımı’nın yapıldığı yer. Sırplar’ın 8373 Müslüman Boşnak’ın katlettiği şehir.

Bosna Hersek gezilecek yerler Srebrenica Soykırım Anıtı

Bosna Hersek gezilecek yerler – Srebrenica Soykırım Anıtı

İnsanı hüzünlendiren bir şehir olan Srebrenica’da yapılan katliam asla unutulmaması gereken bir acı. Soykırımda yaşamını yitirenlerin mezarları Potaçarı Anıt Mezarlığı’nda bulunuyor. Bazı kurbanların cansız bedenlerine ise hala bulanabilmiş değil.

Eğer soykırım hakkında daha fazla bilgi almak, bu acıyı yerinde gözlemlemek isterseniz burayı da Bosna Hersek gezisi rotanıza ekleyebilirsiniz.

12 – Tara Kanyonu

Bonus olarak Bosna Hersek gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bir yer olan Tara Kanyonu aslında Karadağ sınırında bulunuyor. Burayı tam anlamıyla gezmek veya Tara Kanyonu’nda rafting turu yapmak için Karadağ sınırına da geçmeniz gerekebilir. Ama her iki ülke de vizesiz ülkeler listesinde olduğu için bu durum sorun teşkil etmiyor.

Tara Nehri’nin oluşturduğu kanyon 1300 metre derinliğiyle Avrupa’nın en, Dünyanın ise ikinci en derin kanyonu olma unvanını elinde bulunduruyor. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Maceraperestler için burada rafting seçeneği mevcut. Rafting sezonu Nisan ayında açılıp Ekim ayına kadar devam ediyor. En yüksek su akımı (debi) ise Nisan ile Haziran arasında meydana geliyormuş.

Bosna Hersek Karadağ turu yapmayı planlayanların gezi rotalarına Durmitor Milli Parkı sınırlarındaki Tara Kanyonu’nu eklesin derim. Ayrıca Karadağ sınırındaki Durdevica Tara Köprüsü de görülecek noktalardan.

Bosna Hersek Nerede, Nasıl Gidilir?

Bosna Hersek gezi rehberi yazısının önemli konularından biri de ulaşım konusu. Güzel insanların ülkesi olarak da adlandırılan bu muhteşem ülke Balkan Bölgesi’nde bulunuyor. Komşuları Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ’dır.

Vize istemeyen ülkeler arasındaki Bosna Hersek’e nasıl gidilir? Ulaşım için kara ve hava yolunu tercih edebilirsiniz. İlk önce havayolu ulaşımından bahsedeyim.

Bosna Hersek nerede harita nasıl gidilir gezilecek yerler şehirleri gezi rehberi

Bosna Hersek nerede harita – Nasıl gidilir, gezilecek yerler, şehirleri, gezi rehberi

Ülkemizden çoğunlukla İstanbul çıkışlı Saraybosna uçak seferleri bulunuyor. 2 saate yakın süren yolculuk sonrası bu eşsiz ülkeye ayak basabiliyorsunuz. Ucuza bilet almak için ‘Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ ile ‘En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ yazılarını okuyabilirsiniz.

Trenle veya otobüsle Balkan turu kapsamında da buraya gelebilirsiniz. Özellikle otobüsle çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Balkanviator veya rome2rio adlı web sitelerden otobüs saatleri ve fiyatları konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Arabayla seyahat ediyorsanız da sıkıntı yaşamadan dolaşabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla. Not olarak; geziniz sırasında en iyi seyahat uygulamaları telefonunuzda hazır bulunsun derim.

Ne Zaman Gidilir?

Kış aylarındaki Balkanlar’daki soğuk havayı dert etmezseniz yılın her günü gönül rahatlığı ile buraya gelebilirsiniz. Kış ayları, soğuk olmasının yanında bazı avantajlara sahip. Örneğin kışın burası yaz aylarına göre daha az kalabalık ve daha ucuz oluyor.

Doğanın canlanmaya başladığı ve yemyeşil olduğu döneme denk geleyim derseniz İlkbahar aylarında buraya gelebilirsiniz. Tercih sizin…

Bosna Hersek Gece Hayatı

Bosna Hersek gece hayatı için en turistik yerler başkent Saraybosna ve Banja Luka’dır. Bu şehirlerde gece hayatı oldukça renkli ve canlı yaşanıyor.

Bosna Hersek gece hayatı Saraybosna gezilecek turistik yerler

Bosna Hersek gece hayatı turu – Saraybosna gezilecek turistik yerler gezisi

Saraybosna’da akşamlar Başçarşı civarında veya Ferhadiye Caddesi üzerinde bulunan mekanlarda vakit geçirebilirsiniz. Bar, pub, gece kulübü gibi eğlence mekanları özellikle Cuma ve Cumartesi günleri çok hareketli oluyor.

Banja Luka gece hayatı içinse ‘Kralja Petra I Karađorđevića Caddesi’ üzerinde çok sayıda kalite eğlence mekanı bulunuyor. Bu bölgede istediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Tabi Belgrad veya Budapeşte gece hayatı gibi beklentiniz olmasın.

Son Olarak Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Bosna Hersek tatil turu veya gezisi yapacaklar için ‘gezilecek yerler nereler, en güzel şehirleri nerede, nasıl gidilir’ gibi konular hakkında faydalı bilgiler içeren bu gezi rehberi yazısında anlatacaklarım bu kadar. Umarım faydalı olmuştur. Sorularınız, önerileriniz veya paylaşmak istediğiniz tecrübeleriniz varsa bana yazabilirsiniz.

Yukarıdaki listeye dahil etmediğimiz ama sizin vaktiniz var görebileceğiniz diğer yerleri ise hatırlatmak isterim:

  • Sutjeska Milli Parkı
  • Konjic (Tito’nun gizli sığınağı burada bulunuyor.)
  • Blidinje Tabiat Parkı
  • Blagaj
  • Ilıca (Ilidža)
  • Una Milli Parkı
  • Stolac
  • Tuzla
  • Medjugorje

Bosna Hersek gezisi sırasında aşağıdaki yazılarımı da okuyarak güzel bir Balkan turu planlaması yapabilirsiniz.

Son olarak Bir Acayip Gezi Instagram hesabımı takip ederek bana destek olabilirsiniz.

Cevapla