Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır – Gerekli Evraklar Neler

Kamboçya vizesi nasıl alınır, en çok sorulan sorulardan bir tane. Özellikle görevlilerin rüşvet istemesi, eksik mühür basılması gibi söylentiler internette çok dolaşıyor. Ama gözünüzde büyütmeyin. Her şey çok basit. Zaten bu yazıdasüreçleri tek tek anlattım. Dolayısıyla ‘Kamboçya vize istiyor mu, zor mu’ diye dert etmeye gerek yok. Aslında tek istedikleri Kamboçya gezilecek yerler için ‘ayak bastı parası’ desek daha doğru olur. Çünkü bu vize için evraklarla falan uğraşmadan sadece ücreti ödemeniz yeterli.

Yazıma başlamadan önce Angkor Wat Tapınağı ile ünlü bir şehir olan Siem Reap gezilecek yerler ve gezi rehberi yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Kamboçya vizesi

Tek girişli kapıda Kamboçya Vizesi nasıl alınır – Başvuru için gerekli evraklar neler

Kamboçya Vize İstiyor Mu

Kamboçya maalesef Türk vatandaşları için vizesiz ülkeler arasında yer almıyor. Dolayısıyla vize almamız şart. Kamboçya Vizesi 2 yöntemle alınabilir. Birincisi sınır kapılarında veya uluslararası havaalanlarında, ikincisi ise internet üzerinden alınan online yani e-vize. Hangisi basit diye sorarsanız bence iki yöntem de basit diyebilirim.

Ben Siem Reap Havaalanı’nda kapıda vize alarak ülkeye kolayca giriş yapmıştım. Bu yazımda da size fikir vermesi açısından başımdan geçenleri anlatacağım. Ayrıca internetten alınan e-vize hakkında da bilgiler vereceğim.

Ayrıca en çok sorulan sorulardan biri de ‘Kamboçya yeşil pasaporta vize istiyor mu‘ sorusu. Eğer yeşil pasaportunuz varsa, Kamboçya 90 gün Türklerden vize istemeyen ülkeler arasında bulunuyor.

Giriş çıkış kartları

Kamboçya gezilecek yerler için vize istiyor mu – Arrival & Departure Cards – Fotoğraf ölçüsü önemli mi

Kamboçya’ya en ucuz nasıl gidilir konusu için en ucuz uçak bileti siteleri ve ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarını okuyarak ekonomik seyahat edebilirsiniz. Ayrıca en iyi seyahat uygulamaları ile tatilinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kamboçya Kapıda Vizesi Nasıl Alınır

Ben Siem Reap’e Haziran 2019’da gittim. Kapıda vizeyi de Angkor Wat Tapınağı’nın bulunduğu Siem Reap Uluslararası Havaalanı’nda aldım. Havaalanlarında ve karayolu sınır kapılarında hemen göreceksiniz ‘Visa on Arrival’ bölümü var. O bölümden başvuru yapmamız gerekiyor.

Havaalanlarında Kamboçya vizesi nasıl alınır?

İlk önce uçaktayken giriş-çıkış kartları gibi gerekli formları dağıtıyorlar. Ya da bu formları havaalanında da alabilirsiniz. Bu formlardan biri ‘Arrival-Departure Cards’ (Giriş-çıkış kartları), biri ‘Visa on Arrival Application Form’ (kapıda vize başvuru formu), biri de sarı renkli başka bir form.

Formları doldurduktan sonra görevliye gidip pasaport ile birlikte, Kamboçya vizesi için gerekli evraklardan olan 30 Amerikan Doları ve formları veriyoruz. Sonra yoğunluğa göre işlemlerin tamamlanması için 15 dakika falan beklememiz gerekiyor. Bu arada benden fotoğraf falan istemediler. Ama Kamboçya vize fotoğraf ölçüsü nedir diye sorarsanız yanınıza normal biyometrik ölçülerde bir vesikalık alın derim.

Yan yana oturmuş görevli memurlar vize işlemlerini yaparken biz sadece bekliyoruz. Vize işlemleri bittiğinde en sondaki görevli pasaportu kaldırarak sahibinin almasını istiyor. Pasaportu teslim aldıktan sonra Kamboçya vizesi basılmış pasaportumuzla ve elimizdeki diğer formlarla birlikte pasaport kontrolüne artık gidebiliriz. Arrival-Departure kartlarını pasaport polisi alıp, sarı renkli formu pasaportta damga vurulan yere zımbalıyor. Ülkeden çıkış yaparken ise bu formu söküp geri alıyorlar.

Havaalanında işlemler bu şekilde kolay, hızlı ve stressiz gerçekleşiyor.

kamboçya vize istiyor mu

Kamboçya vize istiyor mu, Fotoğraf ölçüsü önemli mi – Doldurulan bir form ve giriş damgası

Karayolu Sınır Kapılarında Nasıl Vize Alınır?

Yukarıda anlattığım gibi doldurulan formlarla birlikte görevlilere pasaportu ve vize ücreti olan 30 doları vererek vizenizi alabiliyorsunuz. Buradaki tek fark dış etmenler. Yani bazı görevliler açıkça rüşvet isteyebiliyorlarmış. Ya da eksik damga basma ihtimali de varmış. Ben bunu deneyimlemedim ama bu şekilde kötü tecrübe yaşayanlar olmuş. Eğer kara sınır kapılarından giriş yapacaksanız e-vize almanız belki daha sağlıklı olur.

E-vize (Online) Nasıl Alınır?

Online işlemler de kapıda vizedeki gibi çok kolay. Hatta ülkeye girerken, kapıda vize almaya göre 15 dakika falan zamandan kazanırsınız. Peki Kamboçya e-vize almak için neler gerekli?

E-vize başvurusunu şu siteden yapıyorsunuz. Gerekli bilgileri girerek bir de yüzünüzün net olduğu bir resim ekliyorsunuz. Hepsi bu kadar. E-vize ücreti de 37 dolar. Onu da online vize başvurusu sırasında internetten kredi kartıyla ödüyorsunuz.

E-vize sonucu en geç 3 iş günü içerisinde belli oluyor ve size e-vizenizi e-mail olarak gönderiyorlar. Size sadece Kamboçya vizesi yerine geçecek bu belgenin çıktısını almak düşüyor.

Kamboçya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda da biraz bahsettim aslında. Girişte damga veya mühürlerin eksik basılıp basılmadığını hemen o an kontrol etmek gerekiyor. Yoksa ülkeden ayrılırken başınız ağrıyabilir. Bu durumda yine de çok sıkıntı olmaz sanırım ama rüşvet vermeniz gerekebilir. Zaten bunu bu yüzden yapıyorlar. Ben yaşamadım ama bu konuda internette hoş olmayan şeyler yazılıyor. Temkinli olmakta fayda var.

Ülkemizde, Vietnam Kamboçya turu satan bazı seyahat acenteleri var. Siz de bu turları düşünürseniz haliyle Vietnam vizesi de almanız gerekecek. Ya da hazır Kamboçya’ya gitmişken Vietnam’a da geçmek isteyebilirsiniz. Bu durumda sizin için Vietnam Vizesi Nasıl Alınır diye de bir yazı yazdım. Okumanızı tavsiye ederim.

Kamboçya vizesi nasıl alınır konusu hakkında anlatacaklarım bu kadar. Umarım sorun yaşamadan siz de vizenizi alıp Kamboçya gezilecek yerler ve gece hayatı için keşfe başlarsınız. Geziniz için faydalı bir kaç link önereyim. Siem Reap şehrinde yapılacak şeyler için şu siteden tur alabilirsiniz. Konaklama için booking sitesi üzerinden otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

Sorularınız olursa yorum kısmından yazabilirsiniz. Hem yazın hem de Kışın gidilecek sıcak tatil yerleri arasındaki Kamboçya’da keyifli ve iyi bir tatil geçirmeniz dileğiyle.

Cevapla