Filipinler Vize İstiyor mu? Filipinler Vizesi Nasıl Alınır?

Filipinler vize istiyor mu, Türk vatandaşları için vize gerekli mi, uzun süre kalmak için çok evrak gerekiyor mu? Bu çok merak ediliyor. Çünkü Güneydoğu Asya’nın en güzel ülkelerinden olup insanların gezip görmek istediği bir yer. Filipinler hem bordo hem de yeşil pasaporta sadece 30 gün vizesiz. Eğer 30 günden fazla kalmak isterseniz işte o zaman vize uzatmak gerekiyor. Peki Filipinler vizesi nasıl alınır, nasıl uzatılır, başvuru için gerekli evraklar ve işlemler neler?

Bu konu hakkında internette çok fazla Türkçe kaynak olmadığı için kafanız karışmış olabilir. O yüzden ben de Filipinler’de 3 kez vize uzatmamdan dolayı bu konudaki tecrübelerimi sizlere aktarmak isterim. Umarım bu bilgiler sizlere yarıdmcı olacaktır.

Filipinler vizesi nasıl alınır

1 aylık Filipinler vizesi nasıl alınır – Filipinler vize gerekiyor mu – politikası nedir

Filipinler Vize Gerekli Mi

Yukarıda da belirttiğim gibi vize istemeyen ülkeler arasındaki ülkeye ayak basar basmaz 30 gün herhangi bir işlem yapmaksızın bu Filipinler’de turizm amacıyla rahatlıkla kalıp gezebiliyorsunuz. Pasaport kontrolünde damga basıldığında hangi tarihe kadar kalma hakkınız var orada görebiliyorsunuz. Yeri gelmişken şunu da belirteyim; pasaport polisi ülkeden ne zaman ayrılacağınıza dair uçak biletinizi görmek isteyebilir. Dolayısıyla yanınızda dönüş uçak biletiyle otel rezervasyon çıktısını bulundurmanızda fayda var.

Pasaport kontrolünden biraz daha bahsetmek gerekirse hiç zorluk çıkarmıyorlar. Ama ilk kez buraya geliyorsanız ‘nereye gideceksin, ne zaman döneceksin’ gibi bazı soruları sorabilirler. İlk kez gittiğimde bana bu soruları sordular. Fakat daha sonraki seyahatlerimde ise hiç bir soru ile karşılaşmadan rahatlıkla ülkeye giriş yaptım.

Filipinler Vizesi Nasıl Alınır ve Uzatılır?

Eğer ülkede 30 günden fazla kalacaksanız göç ofislerine giderek (Bureau of Immigration) Filipinler vizesi uzatma talebinde bulunmanız gerekiyor. Bu göç ofisleri hemen hemen her şehirde (Angeles City, Metro Manila, Makati, Davao, Baguio, Clark, Cebu, General Santos, Olongapo, Puerto Princesa, Boracay Adası, Zamboanga vs.) bulunuyor. Bazı şehirlerdeki ofisler alışveriş merkezlerinde (Örneğin Angeles City’de) bulunuyor. Sizin bulunduğunuz şehirde göç ofisi olup olmadığını kontrol etmek isterseniz şu siteye bakabilirsiniz.

Ben hem Angeles City hem de Makati City ofislerinde Filipinler vizesi başvurusu yapıp, vizemi uzatmıştım. Makati’de işlemler daha hızlı sürmüştü. Angeles City’de çok fazla yabancı yaşadığı için orada sıra çok oluyor. Haliyle beklemek durumunda kalıyorsunuz.

Filipinler Vizesi Kaç Gün Uzatılıyor ve Vize Uzatma Ücretleri Ne Kadar?

Ülkeye girerken elde ettiğiniz 30 günlük turistik kalma hakkından sonra vize uzatmak isterseniz, ilk önce 29 günlük vize (Visa Waiver) için başvurmanız gerekiyor.  Böylece toplamda 59 gün Filipinler’de kalma hakkı elde etmiş oluyorsunuz. Bunun ücreti ülkenin para birimi olan 3130 Filipin pesosu.

Eğer ‘Express service’ almak istemezseniz fiyat 2130 pesoya düşüyor. Express servis ile Filipinler vize başvurusundan birkaç saat sonra pasaportunuzu geri alıyorsunuz. Diğer türlü vizeniz 3 gün içinde çıkıyor.

Eğer 59 günden fazla kalayım derseniz, ister 1 ay isterseniz de 2 ay daha vize uzatabiliyorsunuz. 1 aylık uzatırsanız 4400 peso, 2 ay uzatırsanız ise 4900 Filipin Pesosu ücret ödemeniz gerekiyor.

Ayrıca 59 günden fazla kalacaklar kişilerin ayrıca ACR-I Card (Alien Certificate of Registration) çıkartması gerekiyor. Bu kartı çıkartmak için yukarıda bahsettiğim 1 ve 2 aylık vize ücretlerine ekstra olarak 3000 Peso daha ödemeniz gerekiyor.

ACR-I Card ne işe yarar? Bu kartı kullanarak banka hesabı açma, üzerinize araba veya motosiklet kayıt ettirme hakları gibi bazı kazanımlar elde ediyorsunuz diye biliyorum. Ama tam emin değilim.

Vize İşlemleri ve Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Vize uzatma işlemlerini 30 günlük vizesiz kalma hakkı bitmeden önce yapılması gerekiyor. Son güne bırakmayın derim ben. Filipinler vizesi için gerekli evraklar ise pasaport aslı, vize başvuru formu ve ücreti.

Filipinler vize uzatma işlemleri sırasında fotoğraf gerekli mi, görevli memur resim istiyor mu? Daha önceleri fotoğraf istiyorlarmış sanırım ama ben 3 kez vize uzattım, hiçbirinde fotoğraf istemediler benden. Siz yine de yanınızda (2’x2′) ölçülerinde biyometrik fotoğraf bulundurun.

Çok belge veya evrak isteniyor mu diye soranlar için işte madde madde Filipinler vize işlemleri aşağıdaki gibi ilerliyor.

Filipinler Vizesi Başvuru İşlemleri

 • İlk önce Göç Ofislerine (Bureau of Immigration) gidiyorsunuz. Randevu falan almaya gerek yok. Ama sabah erken saatte gitmeye çalışın.
 • Burada girişteki Filipinli görevliye vize uzatmak istediğinizi söylüyorsunuz.
 • Size bir tane Filipinler vize başvuru formu verecek. (Tourist Visa Extension)
 • Formu doldurduktan sonra yine formu aldığınız kişiye kontrol ettirebilirsiniz. Ayrıca kalabalıksa muhtemelen size sıra numarası falan verebilir.
 • Ardından işlemi yapacak gişeye formu ve pasaportunuzu veriyorsunuz. Formu kontrol ettikten sonra eksiklik falan varsa düzeltmenizi isteyebilir. Onun dışında herhangi bir soru falan sorulmuyor. Gayet stressiz, sakin bir şekilde işlemler ilerliyor.
 • Daha sonra veznede ödeme yapmanız amacıyla size üzerinde ücretlerin yazdığı bir kağıt veriyorlar.
 • Veznede ödeme yaptıktan sonra diğer gişeye tekrar gelerek ödemeyi yaptığınıza dair makbuzu veriyorsunuz.
 • Son olarak beklemenizi söylüyorlar. Ondan sonra pasaportu geri almak için bekliyorsunuz. Bekleme süresi yoğunluğa göre değişiyor. Örneğin Ben en son vize uzattığımda Makati Göçmen Bürosu’nda 15-20 dakika içinde almıştım vizeyi. Ama bir önceki vize uzatmamda ise ‘2-3 saat sonra gelip alabilirsin’ demişlerdi. Biraz şansınıza kalmış çok bekleyip beklememek.
Filipinler vize istiyor mu

Filipinler vize istiyor mu, gerekiyor mu, politikası nasıl, başvuru işlemleri – ACR I-Card

Eğer pasaportunuzu aynı gün içerisinde almak isterseniz başvuru formundaki ‘express service‘ kısmını işaretlemeye dikkt edin. Bunun bedeli yukarıda da bahsettiğim gibi 1000 peso. ‘Ben bu parayı ödemem, zaten acelem yok’ derseniz pasaportunuzu 3 iş günü içerisinde göç ofisine tekrar gelip, geri alabiliyorsunuz. Tercih size kalmış. Kargoyla falan gönderiyorlar mı diye merak ediyorsanız bu konu hakkında çok bilgim yok açıkçası.

Sonuç Olarak

‘Filipinler’e vize var mı yok mu, gerekiyor mu, nasıl alınır, ne kadar’ diye sanırım açıklayıcı bir yazı oldu. Sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. ‘Türk vatandaşlarından Filipinler vize istiyor mu, ülkeye giriş vizesi nasıl alınır veya uzatılır’ konuları haricinde bu güzel tatil yeri hakkında yararlı bilgiler içeren şu yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim;

6 Comments

 1. Ramazan
 2. Mustafa
 3. Ayhan Uragun
 4. ahmet kurşunel

Cevapla