Saraybosna Gezi Rehberi – Önemli Tatil Notları

Saraybosna, tarihi, kültürü, doğası, insanlarıyla Balkanlar’da tatil turu veya gezisi yapılacak en güzel şehirlerinden biri. Osmanlı’dan kalma tarihi eserler kente ise ayrı bir hava katıyor. Miljacka Nehri kenarına kurulu olan şehir aynı zamanda Bosna Hersek’in en büyük kenti. Peki ‘Bosna Hersek başkenti Saraybosna nerede, nasıl gidilir, gezilecek yerler nereler, ne yenir, gece hayatı ucuz mu’ gibi konular hakkında bilgileri bu gezi rehberi blog yazısında sizler için yazdım.

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gezi rehberi Milli Kütüphane

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gezi rehberi – Milli Kütüphane

Yakın zamanda yaşadığı iç savaşla büyük acılar çeken kent, yaralarını sararak artık yüzünü turizme dönmüş durumda. Özellikle Türkler’in çoğunluğunu oluşturduğu yabancı turistler yılın her günü buraya gezmeye geliyor. Görmeye değer yerlerin başında özellikle Başçarşı bölgesi geliyor.

Saraybosna Gezi Rehberi

Türkçe’si Saraybosna olarak çevrilen kentin ismi İngilizce’de, Boşnakça’da ve diğer çoğu dilde Sarajevo olarak geçiyor. O yüzden tabelalarda hep Sarajevo olarak göreceksiniz.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler blog yazısını da okuyun.

Doğu ve Batı kültürünün harmanladığı şehri, kimileri Avrupa’nın Kudüs’ü olarak tanımlıyor. Bunun nedeni ise yüzyıllar boyunca Museviler, Hristiyanlar ve Müslümanların bir arada yaşaması. Öyle ki Bosna Hersek’in başkentinde cami, sinagog, Ortodoks ve Katolik kiliselerinin neredeyse yan yana konumlanıyor.

Kent ayrıca Balkanlar’daki Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi eserlere de ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda cami, medrese, hamam gibi yapıları burada keşfedebilirsiniz. Kültür gezisi yapmayı seviyorsanız Bosna Hersek başkenti sizi tatmin edecektir.

Saraybosna gezisi Sebil Başçarşı

Saraybosna gezisi – Sebil Başçarşı turu 

Saraybosna Nerede?

Balkan turu yapacaklar için ilk olarak Bosna Hersek nerede konusundan bahsedelim. Bosna Hersek, Güneydoğu Avrupa kıtasının Balkan Bölgesi’nde bulunuyor. Balkan coğrafyasındaki ülkenin komşuları ise Karadağ, Sırbistan ve Hırvatistan.

Çok köklü bir tarihe sahip Bosna Hersek başkenti Saraybosna nerede? Sarajevo ülkenin orta bölgesinde bulunuyor. Ülkenin kalbi dersek yeridir. Zaten en büyük kenti olarak Bosna’nın bütün özelliklerini ziyaretçilerine sunuyor.

Bosna Hersek Saraybosna Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Saraybosna’ya nasıl gidilir? Ülkemizden özellikle İstanbul çok sık uçak seferleri düzenleniyor. Türk Hava Yolları, Pegasus gibi firmalarla uçuşunuzu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hem Yeni İstanbul Havalimanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan uçuş bulunuyor.

Ucuza bilet alma konusu için ‘Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ ile ‘En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ yazılarını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bosna Hersek başkenti Saraybosna nerede nasıl gidilir Harita

Bosna Hersek başkenti Saraybosna nerede, nasıl gidilir – Balkanlar Gezisi Harita

Eğer arabayla veya otobüsle Balkan turu yapıyorsanız kara yoluyla da kolaylıkla buraya geçiş yapabilirsiniz. Özellikle vizesiz Balkan ülkeleri gezisi yapıyorsanız sadece pasaportunuzu göstererek bir ülkeden diğer geçiş yapıyorsunuz.

Peki otobüsle nasıl gidilir? Balkanlar’da otobüs seferleri çok sık. Sırbistan başkenti Belgrad’dan, Karadağ Podgorica’dan, Hırvatistan Zagreb’ten, Dubrovnik’ten falan rahatlıkla buraya gelebilirsiniz. Otobüs seferlerinin saatleri veya rotalarını öğrenmek isterseniz rome2rio veya balkanviator uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Gezi Rehberi

Sarajevo Havaalanı, şehir merkezine 10 kilometre mesafede yer alıyor. Havalimanı, Butmir sınırında bulunuyor. Havaalanından şehir içine farklı ulaşım seçenekleriyle ulaşabilirsiniz.

En ucuz seçenekler arasında troleybüs ve otobüs bulunuyor. Otobüs durağı nerede derseniz havaalanından çıkış yaptıktan sonra 10 dakika yürümeniz gerekiyor. Durağın ismi Dobrinja. Burada no103 troleybüs veya no31E belediye otobüsüyle şehrin Başçarşı semtine gidebilirsiniz. Otobüs bileti 1,60 KM.

İkinci alternatif olarak Havaş gibi işletilen otobüsleri tercih edebilirsiniz. Bu otobüs servisleri havalimanı – Başçarşı arasında çalışıyor. Tek yön bileti 5 KM.

Gazi Hüsrev Bey Camii Vizesiz Balkan ülkeleri

Gazi Hüsrev Bey Camii – Vizesiz Balkan ülkeleri

En pahalı opsiyon ise tahmin edeceğiniz gibi taksi. Dikkat etmeniz gereken şu noktaya dikkat edin. Taksiciler taksimetre açmak istemeyebilir. Mutlaka açtırın.

Bosna Hersek para birimi nedir? Ülkede kullanılan para Konvertibl Mark’tır. Paranın sembolü ise KM olarak geçiyor. Para nerede bozdurulur diye sorarsanız havaalanında bir miktar para bozdurup geri kalanını daha uygun kurdan şehir içinde bozdurabilirsiniz.

Saraybosna Ne Zaman Gidilir?

Gezilecek en ucuz ülkeler arasında bulunan Bosna Hersek turu için en güzel zaman bence ilkbahar aylarıdır. Doğanın yeşil yüzünü göstermeye başladığı bu dönemde tatil yapmak bence daha keyifli. Ayrıca yaz aylarına göre daha az kalabalık oluyor.

Diğer taraftan kışın gezmeyi seviyorsanız burayı kışın Avrupa’da gezilecek yerler rotalarına ekleyebilirsiniz. Tabii kış aylarındaki Balkan soğuk hava dalgasını göz önünde bulundurun. Burada kışın gezmenin avantajı ise turizm sezonu dışı olduğundan dolayı otel fiyatları falan daha ucuz oluyor.

En İyi Seyahat Uygulamaları listesine göz atarak kendinize yol arkadaşı bulabilirsiniz.

Bosna Hersek Başkenti Saraybosna Hakkında Bilgiler

Saraybosna gezi rehberi yazısında kentle ilgili bazı kısa bilgiler vermek istiyorum. Bunları kısa kısa aşağıda maddeler halinde açıkladım.

Saraybosna güvenli mi? Güvenlik konusunda endişe etmenizi gerektirecek hiçbir durum yok.

Bosna Hersek ve Saraybosna nüfusu ne kadar? Ülkenin toplam nüfusu 3280000 civarındayken başkenti insan popülasyonu ise 600 bindir. Ülkede Boşnaklar, Sırplar, Hırvatlar olmak üzere 3 millet bir arada yaşıyor.

Bosna Hersek vize istiyor mu? Vizesiz ülkeler listesinde olduğundan dolayı vize başvurusu falan yapmanız gerekmiyor. Turistik amaçlı gezilerinizde 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla kalabilirsiniz.

Saraybosna gezilecek yerler Başçarşı gezi rehberi

Saraybosna gezilecek yerler turu – Başçarşı gezi rehberi

Bosna Hersek dini nedir? Nüfusun yaklaşık %50’si Müslüman, %45’i Hristiyandır. Geri kalan kısmı daha çok Museviler oluşturuyor.

Bosna Hersek para birimi nedir? Ülkenin kullandığı para birimi Konvertibıl Mark’tır. Simgesi ise KM. 1 Bosna KM’si 0,51 Euro’ya eşit.

Bosna Hersek hangi dili konuşuyor? Ülkenin resmi dili Boşnakça’dır. Ama Sırpça ve Hırvatça da yaygın diller arasında. Turistik bölgelerde İngilizce olarak insanlarla veya esnafla rahatlıkla anlaşabilirsiniz.

Saraybosna’da kaç gün gezilmeli? Şehri 1 günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Ama kentin kültürünü daha iyi anlamak için 2 gece kalabilirsiniz.

Tek başına gidilir mi? Burası, tek başınıza bile rahatlıkla ve güvenle gezebileceğiniz şehirlerden.

Saraybosna Nerede Kalınır – Gezi Rehberi

Saraybosna gezi rehberi yazısının önemli konularından biri de konaklama mevzusu. Saraybosna gezilecek yerler genellikle Başçarşı bölgesinde olduğu için kalacağınız oteli buraya yakın şeçmenizi öneririm. Böylece her yeri yürüyerek gezebilirsiniz.

Saraybosna gezi rehberi Hünkar Camii Vizesiz Balkan turu

Saraybosna gezi rehberi – Hünkar Camii – Vizesiz Balkan turu

Başçarşı bölgesinde ayrıca çok sayıda restoran, kafe, gece hayatı mekanı gibi işletmeler de bulunuyor. Dolayısıyla Başçarşı bölgesinde konaklamak güzel bir seçim olacaktır.

Saraybosna otelleri için şu listeden online rezervasyon yapabilirsiniz. Ayrıca Otel Rezervasyon Siteleri başlıklı gezi rehberi yazısını da okuyun mutlaka.

Otel haricinde ev konforunda konaklamak isterseniz yurtdışı ev kiralama sitesi olan Airbnb uygulamasından faydalanabilirsiniz. Çünkü bazı evlerin günlük fiyatı otel fiyatlarına göre daha hesaplı oluyor. Ücretsiz konaklamak isterseniz ise Couchsurfing uygulamasından evini misafirlere açan Bosnalılar’ı bulabilirsiniz.

Online rezervasyon yapmak için Booking uygulamasını kullanın derim. Müşteri yorumları ve kullanıcı puanlarına göre bütçenize en uygun oteli bulabilirsiniz. Benim size tavsiye edebileceğim oteller ise aşağıda:

Saraybosna Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gezilecek yerler bakımından Balkanlar’ın en güzel ülkelerinden biri. Tarihi eserleri, kültürel mirasa sahip yapıları ile özellikle kültür gezisi yapanların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Saraybosna gezilecek yerler diye ayrıca bir gezi rehberi yazmıştım. O yazıda şehir turu için daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ama burada da kısaca nereler gezilir diye söylemeden geçmeyelim.

Latin Köprüsü Osmanlı tarihi eserleri

Latin Köprüsü – Balkanlar’daki Osmanlı tarihi eserleri

Balkanlar’ın bu güzel şehrinde başlıca görülecek yerler nereler? Başçarşı, Sebil, Gazi Hüsrev Bey Camii, Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Saat Kulesi, Ferhadiye Caddesi, Ferhadiye Camii, Sonsuz Ateş, Saraybosna Katedrali, Latin Köprüsü, At Meydanı Parkı, Milli Kütüphane, Alifakovac Müslüman Mezarlığı, Miljacka Nehri.

Bütün bu noktalar birbirlerine yürüme mesafesinde. Dolayısıyla taksi falan tutmadan rahatlıkla şehri yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Saraybosna Gece Hayatı Gezi Rehberi

Saraybosna gece hayatı Cuma ile Cumartesi günleri daha hareketli yaşanıyor. Özellikle Başçarşı bölgesindeki eğlence mekanlarında akşamları güzel vakit geçirebilirsiniz.

Gece hayatı fiyatları Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha ucuz. Şehre çok sayıda turist geldiğinden mütevellit gidebileceğiniz mekanların hemen hemen hepsi oldukça kaliteli.

Saraybosna gezi rehberi yazısında şu eğlence mekanlarına dikkat çekmek isterim: Zlatna Ribica, La Cava, Birtija, The Brew Pub, Explore Sarajevo, Bambus Loung Club. Saraybosna gezisi sırasında buralarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bosna Hersek Mutfağı – Ne Yenir?

Bosna Hersek başkenti Saraybosna’da ne yenir derseniz akla hemen cevapi (Boşnak köftesi) ve burek (Boşnak börek) geliyor. Bu iki lezzeti mutlaka denemeden dönmeyin.

Genel olarak Balkan yemek kültürü, Türk mutfağına yakın diyebiliriz. O yüzden Saraybosna turu sırasında hiç aç kalmayacağınızın garantisini verebilirim.

Bosna Hersek başkenti Saraybosna ne yenir Cevapi

Bosna Hersek başkenti Saraybosna ne yenir – Balkan mutfağı Cevapi

Deneyebileceğiniz diğer lezzetleri şu şekilde sıralayabiliriz: Begova Supa, Sarajevska Supa, Cevapi, Pljeskavica, Mostar Köfte, Briyan, Grah, Burek (Boşnak Böreği), Trileçe, Baklava.

Nerede ne yenir? Cevapi için benim size tavsiyem ‘Ćevabdžinica Zeljo’ adlı restoran. Köfteleri inanılmaz lezzetli. Cevapi yanında ayran almayı unutmayın derim. Ama onların ayran dedikleri bizdeki yoğurt kıvamında.

Yemek yiyebileceğiniz diğer adreslerden biri de Ćevabdžinica Hodžić. Bu mekan Galatasaraylı eski futbolcu Tarık Hodžić’in lokantası. İşletme ayrıca girişindeki Galatasaray ve Türk bayrağıyla dikkat çekiyor.

Alışveriş

Saraybosna gezisi sırasında alışveriş yapmak isterseniz Başçarşı bölgesi ile Ferhadiye Caddesi alışveriş severlerin tercih edebileceği noktalardan. Özellikle geleneksel ve yöresel hediyelik eşyalar şehirde en çok sayılan şeyler arasında.

Şehirde bakır ve gümüş işlemeciliği gelişmiş. Özellikle bakırdan kahve seti takımı veya cezveleri Bakırcılar Çarşısı’nda (Kazandžiluk) görebilirsiniz. Bunun yanında inci, mercan ürünleri de dikkat çekiyor.

Alışveriş nerede yapılır Kazandziluk Bakırclılar Çarşısı

Alışveriş nerede yapılır – Kazandziluk Bakırcılar Çarşısı 

Buraya gelmişken Bosna kahvesini de deneyin derim. Tadını severseniz kahve de alabilirsiniz. Gerçi ülkemizdeki Türk kahvesine oldukça benziyor.

Sarajevo’da ayrıca birkaç tane alışveriş merkezi bulunuyor. Bunlar: BBI Center, Otoka Shopping Center, Sarajevo City Center, Importanne Centar.

Festivaller

Saraybosna gezisi sırasında bazı festivallere denk gelebilirsiniz. Hemen hemen yılın her ayı bir festival düzenleniyor. Bu festivallerden bazıları ise şunlar:

  • Saraybosna Film Festivali: Temmuz ile Ağustos aylarında.
  • Uluslararası Folklor Festivali: Başçarşı Geceleri ile aynı dönemde.
  • Kozara Ethno Festivali: Haziran veya Temmuz’da. Güncel tarihi kontrol etmekte fayda.
  • Çocuk Festivali: Haziran’da.
  • Başçarşı Geceleri: Temmuz’da.
  • Tiyatral Festival: Ekim’de.
  • Vrbas’ta Yaz: Adı üzerinden yaz mevsiminde düzenleniyor.
  • Moda Haftası: Kasım ayında.

 Son Olarak

Saraybosna gezi rehberi yazısında anlatacaklarım bu kadar. Saraybosna turu veya tatil planı yapacaksanız bu notlar size faydalı olacaktır.

Vizesiz Balkan turu veya Bosna Hersek gezisi yapıyorsanız ayrıca şu yazıları da okuyun:

Cevapla