Saraybosna Gece Hayatı – En İyi Barlar ve Kulüpler

Saraybosna gece hayatı bakımından Balkanlar’ın önde gelen şehirlerinden biri. Kent, kültürel zenginlikleri kadar eğlence anlayışıyla da insanları tatmin etmeyi başarıyor. Özellikle Başçarşı bölgesi güzel vakit geçirmek adına her şeye sahip. Kaliteli barları, hareketli gece kulüpleri ile Saraybosna geceleri özellikle Cuma ve Cumartesi günleri daha enerjik oluyor. Peki Bosna Hersek başkenti Saraybosna gece hayatı nerede yaşanır, fiyatları ucuz mu, güvenli mi?

Cinemas Sloga Sarajevo Nightlife

Cinemas Sloga Sarajevo Nightlife

İngilizce’de ve yerel dil Boşnakça’da Sarajevo olarak adlandırılan şehir Bosna Savaşı sırasında çok acı çekmiş. Kent, artık savaş acılarını sararak yüzünü turizme dönmüş durumda. Bu durum eğlence sektörünün de gelişmesine neden olmuş. Dolayısıyla Bosna Hersek’in başkenti, hem yerel halkın hem de turistlerin eğlenmesi için ziyaretçilerine keyifli bir gece sunuyor.

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gezisi veya tatil turu yapmayı planlıyorsanız aşağıdaki yazılarını da okumanızı öneririm. Bu coğrafyaya gelmişken diğer Balkan şehirlerini de görmenizi tavsiye ederim.

Saraybosna Gece Hayatı Hakkında Bilgiler

Saraybosna gece hayatı bakımından ülkenin en hareketli gecelerine ve atmosferine sahip. Tabii ki Belgrad, Budapeşte gibi gece hayatı olan hareketli tatil yerleriyle kıyaslanamaz. Ama yine de kentteki imkanlar, insanları tatmin ederek buradan mutlu ayrılmalarını sağlıyor.

Yazının giriş bölümünde dediğim gibi çoğu mekan Başçarşı bölgesinde bulunuyor. Bu civardaki gece kulüplerini, barları, pubları veya restoranları akşamları dışarı çıktığınızda tercih edebilirsiniz. Tek başına Balkan turu yapıyorsanız bile bu mekanlardan keyif alabilirsiniz.

Saraybosna geceleri güvenli mi? Şehir genel olarak güvenli. Her yerde geçen kuralı yine de hatırlatmakta fayda. Bilmediğiniz ıssız mekanlardan veya sokaklardan uzak durmak. Ben de bu yazıda güvenle gidebileceğiniz mekanlar hakkında bilgiler verdim.

Aşağıda yazının devamında sizlere şehrin en popüler ve en eğlenceli barları ile gece kulüplerini tanıtacağım. Şehir zaten küçük olduğundan dolayı akşamları özellikle Ferhadiye Caddesi civarlarında yürüyüş yaparak yeni mekanlar da keşfedebilirsiniz. Bunun yanında kaldığınız otelden mekanlarla ilgili güncel bilgileri de alabilirsiniz.

Saraybosna Gece Kulüpleri

Bosna Hersek başkentinde gece hayatı Cuma ve Cumartesi günleri daha hareketli yaşanıyor. Gece kulüplerinin atmosferi bu günlerde daha enerjik oluyor. Yine de haftanın her günü eğlence mekanlarında eğlenebilir, yeni insanlarla tanışarak sosyalleşebilirsiniz.

Vizesiz Balkan turu yaparken telefonunuza ‘En İyi Seyahat Uygulamaları‘ listesindeki aplikasyonları indirin.

1- Sloga

Sloga, şehrin eski sinemasıymış. Daha sonra gece kulübü olarak hizmet vermeye başlayan Sloga halen kentin en hareketli mekanlarından biri olarak varlığını sürdürüyor. Parti müdavimlerinin 1 numaralı tercihi.

Bosna Hersek gece hayatı için tercih edilebilecek olan mekan 2 katlıdır. Üst katında rock grupları ile hit müzikleri çalan DJ’ler performans sergiliyor. Alt katında ise daha çok geleneksel müzik türleriyle şarkılar insanları coşturuyor.

Cinemas Sloga Bosna Hersek başkenti Saraybosna gece hayatı

Cinemas Sloga – Bosna Hersek başkenti Saraybosna gece hayatı

Dans pistinin kapasitesi 500 civarında. Sabahın ilk saatlerine kadar burada çılgınca dans edebilirsiniz. Pazartesi günleri ise Latin dans geceleri olarak biliniyor. İçkilerden söz etmek gerekirse bira, şarap veya diğer içkileri deneyebilirsiniz.

Sloga nerede? Harita üzerinde Cinemas Sloga olarak geçiyor. Mareşal Tito Caddesi’nin bir üst caddesi olan Mehmeda Spahe üzerinde bulunuyor. Sonuç olarak Saraybosna gece hayatı için gidilmesi gereken mekanlardan.

2- Underground Club

Underground Club adından da anlaşılacağı üzere bir binanın bodrum katında bulunuyor. Mekan bazen o kadar kalabalık oluyor ki içeriye girmeniz, içeridekilerin dışarı çıkmasına bağlı oluyor. O yüzden buraya erken gelmekte fayda var.

Genelde insanlar dışarıda bir şeyler içtikten sonra buraya gece yarısı gibi geliyorlar. Saat sabah 4’e kadar açık olan mekana her kesimden insan geliyor.

Underground Club Saraybosna geceleri

Underground Club – Saraybosna geceleri

Saraybosna gece hayatı fiyatları Underground Club’da gayet uygun. Akşam 11’den sonraki girişlerde 1 Euro gibi sembolik bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. İçki fiyatları da gayet makul.

Zaman zaman burada bütün müzik tarzlarında konserler ve etkinlikler düzenleniyor. Ama rock, metal gibi müzikler daha çok çalınıyor. Hem yerli hem de yabancı grupların olağanüstü performanslarına burada tanıklık edebilirsiniz. Mekanın konumu Mareşal Tito Caddesi’nde bulunuyor.

3- Anonymous Night Club

Anonymous Night Club, her gece farklı temalarla insanların ilgisini çekiyor. Bu kulübü genellikle genç Boşnak kızlar ve erkekler tercih ediyor. Çalınan müzikler genellikle geleneksel yerli müzikler ve turbo halk müziği oluyor. Bosna Hersek başkenti Saraybosna gece hayatı için gidilmesi gereken noktalardan.

Her gece içki promosyonları da farklı oluyor. O yüzden gelip bakmak lazım. Giriş ücreti ise 5 KM (3 Amerikan Doları). Bu arada Bosna Hersek para birimi Konvertibıl Mark’tır.

Burası aynı zaman gün boyu uğrayabileceğiniz mekanlardan. Saraybosna gezisi yaparken Bosna Hersek yemeklerini tatmak veya kahve içmek isterseniz bile buraya gelebilirsiniz. Konum: Zelehni Beretki.

Balkan gezisine çıkmadan önce Ucuz Uçak Bileti Siteleri listesine bakarak ucuza bilet alabilirsiniz.

4- Silver & Smoke Club

En iyi yerek müzik DJ’leri burada sık sık performansları ile insanları coşturuyor. Bunun yanında civardaki kulüplerle yapılan işbirlikleriyle, uluslararası sanatçılarının katıldığı etkinlikler düzenleniyor.

Saraybosna gece hayatı fiyatları kulüpleri

Saraybosna gece hayatı fiyatları, kulüpleri, barları – Silver & Smoke Club

Dans ederken etrafınızda ‘gümüş ve duman’ olması mekanı daha canlı yapıyor. Ağır tekno müzik olmadan gerçek disko deneyiminin keyfini burada çıkarabilirsiniz. O yüzden köpük partileri gibi çılgın parti arayışındaysanız burası orası değil.

Saraybosna geceleri için tercih edilebilecek mekanlardan olan Silver & Smoke Club, Zelenih Beretki Caddesi’nde yer alıyor.

Barlar ve Publar – Saraybosna Gece Hayatı

Saraybosna gezisi sırasında akşamları bir şeyler içmek şehirde güzel barlar bulunuyor. Bazıları çok sakin olduğu gibi bazıları ise oldukça hareketli. Gidebileceğiniz mekanları aşağıda derledim.

Vizesiz ülkeler arasındaki Bosna Hersek başkenti Saraybosna için En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

1- City Pub

City Pub, yıllardır şehrin en popüler publarından biri olma özelliği sürdürüyor. Gündüz kahve içebileceğiniz bu mekanda akşamları güzel vakit geçirebilirsiniz.

City Pub Saraybosna geceleri barlar

City Pub Saraybosna geceleri, en iyi barlar (Kaynak IG: citypubsarajevo)

City Pub, sadece hafta sonları değil, hafta içi akşamları da hareketli oluyor. Özellikle canlı müzik olduğu zamanlarda Boşnaklar’ın takılmak amacıyla tercih ettiği noktalardan. Funky, pop, rock grupları, caz gibi farklı müzik tarzlarıyla şehirde fark yaratıyor.

City Pub, Sarajevo şehir merkezindeki Europe Hotel’in hemen karşısında yer aluyor. Burası yerel halk tarafından en çok önerilen pub. Zaten müşteri profiline baktığınız zaman buraya Saraybosna gece hayatı için ne kadar çok yerel insan geliyor göreceksiniz. Haliyle Boşnaklar’la kaynaşıp arkadaş edinmek amacıyla gidilebilecek güzel bir mekan.

 2- Celtic Pub

Celtic Pub, Bosna Hersek gece hayatı için başkentte gidebileceğiniz güzel barlardan biri. İskoç Celtic Futbol Kulübü’nün sembollerini sık sık görebileceğiniz ilginç bir yer.

Tipik bir İskoç pub’ı olan Celtic Pub, aynı zamanda Boşnak ruhuna da sahip. İskoç ambiyansını sonuna kadar hissedeceğiniz mekan eğlenceli vakit geçirmenizi garanti ediyor.

Celtic Pub Vizesiz Balkanlar turu

Celtic Pub – Vizesiz Balkanlar turu

Çalışanlarının geleneksel İskoç eteği giydiği barda, 40 çeşit viski arasından seçim yapmak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca bira çeşitleriyle diğer sert içecekleri denemeyi unutmayın.

Burada tüm hafta boyunca canlı müzik oluyor. Bunun yanında bira günü, blues gecesi, iş sonrası partiler gibi etkinliklerle Saraybosna geceleri burada renkli yaşanıyor.

3- Zlatna Ribica

İlginç süsleme türleri, antikalar gibi şeylerle ilgi odağı olan Zlatna Ribica, içki içmek için harika bir yer. Mekanın menüsü şarap, yerli ve ithal biralar, geleneksel Boşnak içkileriyle oldukça zengin. Ayrıca bu eşsiz ortamın tadını farklı kokteyllerle de çıkarabilirsiniz.

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gece hayatı Zlatna Ribica

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gece hayatı – Zlatna Ribica

Zlatna Ribica, Sonsuz Ateş Anıtı’na yakın konumuyla oldukça merkezi bir yerde bulunuyor. Mekan, Saraybosna turistik yerlere yakın olmasına rağmen o kadar kadar pahalı değil.

Saraybosna gece hayatı için gidilecek yerlerden olan Zlatna Ribica akşam yemeğinden rahat rahat içki içmek yudumlamak için elverişli bir yer. Ayrıca yakınlardaki diğer gece kulüplerine gitmeden önce hem buluşma yeri hem de demlenme yeri olarak dikkat çekici. Hem genç hem de yaşlılar arasında oldukça popüler.

4- Birtija

Birtija, Bosna’nın son derece güçlü ruhu olan bira ve rakija (aslında Sırp rakısı) gibi geleneksel içkileri sunan şirin ve rahat bir bar. Barın, eski modaya uygun şekilde dizayn edilmiş iki katı bulunuyor. Mekanın iç mimarisi oldukça göze hoş geliyor.  Ön tarafta ise şehri seyretmek amacıyla büyük pencereler bulunuyor.

Birtija nerede diye sorarsanız Saraybosna gezilecek yerler listesindeki Başçarşı ile Sebil’e yürüme mesafesinde bulunuyor. Mekanı daha çok yerliler tercih ediyor. Ama bu otantik mekanı denemek için gelen yabancı turistlerin sayısı da az değil. İşletme, şehrin eğlence hayatında önemli bir yere sahip.

Bosna Hersek Saraybosna gece hayatı Birtija içki fiyatları

Bosna Hersek Saraybosna gece hayatı – Birtija içki fiyatları

Nerede Kalınır?

‘Saraybosna geceleri için nereye gidilir’ konusunu bitirdikten sonra şimdi geldik nerede kalınır konusuna. En iyi Saraybosna otelleri genellikle Başçarşı bölgesinde bulunuyor. Burada rahat, konforlu, hesaplı ve güvenli oteller bulabilirsiniz. Hatta her şey dahil 5 yıldızlı oteller bile mevcut.

Ucuza konaklama yöntemleri nelerdir diye merak ediyorsanız ‘Otel Rezervasyon Siteleri‘ başlıklı yazıyı okuyun derim.

Eğer Başçarşı’da istediğiniz oteli bulamadıysanız konum olarak buraya yürüme mesafesinde olan yerleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Bu konuda booking veya hotelscombined sitesinden otel araştırması yapabilirsiniz. Önerebileceğim başlıca konaklama tesisleri aşağıdaki gibidir.

  • Swissotel Sarajevo: Her şey dahil 5 yıldız Balkan tatili yapmak isteyenler için uygun.
  • Hostel Mak: Ucuz hostel arayan sırt çantalı gezgin (backpackers) iseniz burası hem hesaplı hem de güvenli.
  • Herc Apartments Sarajevo: Tatilinde ev konforu arayan veya daire kiralamak isteyenler burayı düşünebilir.
  • Hotel Boutique Libris: Şehrin yüksek puana sahip güvenli konaklama tesislerinden.
  • Hotel Aziza: Ücretsiz harika kahvaltısı olan güzel otellerden.

Bu arada otel yerine günlük veya haftalık ev tutmak isterseniz Airbnb uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun yanında Couchsurfing uygulaması aracılığıyla misafirperver sıcakkanlı Boşnak insanının evlerinde bedavaya kalabilirsiniz.

Vizesiz Balkan ülkeleri turu Milli Kütüphane Binası Milijacka Nehri

Vizesiz Balkan ülkeleri turu – Milli Kütüphane Binası ile Milijacka Nehri

Son Olarak

Bosna Hersek başkenti Saraybosna gece hayatı ve eğlence anlayışıyla ilgili anlatacaklarım bu kadar. Sizin de tecrübe ettiğiniz anılarınız veya tavsiye etmek istediğiniz başka mekanlar varsa aşağıdaki yorum kısmından bize mutlaka yazın.

Saraybosna gece hayatı ile ilgili geceleri ne yapılır nerede içilir konulu blog yazısının sonuna gelirken Bir Acayip Gezi Instagram hesabını da takip etmenizi öneririm. Şimdiden herkese keyifli Bosna Hersek gezisi veya tatili dilerim.

Cevapla