Ho Chi Minh Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Ho Chi Minh City, 10 milyona yakın nüfusu ile Vietnam’ın en büyük ve en kalabalık şehri. Aynı zamanda 1975’e kadar Güney Vietnam’ın eski başkenti. Şehrin önceki adı ise Saigon. Yerel halk çoğunlukla hala bu ismi kullanıyor. Ho Chi Minh gezilecek yerler ve ilginç tarihi ile çok sayıda turisti kendine çekiyor. Diğer yandan hareketli Vietnam gece hayatı ile Ho Chi Minh kenti, görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Ayrıca ucuz alışveriş nerede yapılır, ne zaman ve nasıl gidilir gibi konuları da bu Ho Chi Minh gezi rehberi ve Vietnam tatil notları yazısında anlattım.

Vietnam vize istiyor mu? Bordo pasaport sahipleri havaalanlarında kapıda vize alabiliyor. Kapıda vize almak için ise ilk önce C1 Belgesi adı verilen bir belge almanız lazım. C1 Belgesi denilen şey ise vize onay mektubu oluyor. Daha fazla detayı Vietnam Vizesi Nasıl Alınır adlı yazımda bulabilirsiniz.

Vietnam gezisi yapmadan Vietnam gezilecek yerler, en iyi seyahat uygulamaları ve online otel rezervasyon siteleri blog yazılarına da bir göz atın derim.

Dünyanın en uzun nehirleri Mekong Nehri

Dünyanın en uzun nehirleri – Mekong Nehri nerede – Saigon, Ho Chi Minh City, Vietnam 

Ho Chi Minh Gezi Rehberi

Gezi rehberine başlamadan önce Vietnam’ın kurucusu hakkında kısa tarihi bilgiler vererek başlamak istiyorum. Liderleri için anti-emperyalist tutumuyla Vietnam’ın Atatürk’ü desek yanlış olmaz sanırım.

Ho Chi Minh Kimdir

Şehre ismi verilen Ho Chi Minh, Vietnam’ın bağımsızlık mücadelesinde büyük bir rol oynayan önemli bir lider. Ho Amca olarak da anılan Ho Chi Minh,  Japon işgalinden sonra 1945’de Hanoi’da Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’ni kurdu. Ancak 1946’da bu kez sömürgeci Fransızlarla karşı karşıya geldi. 1954’e kadar süren savaşta Fransızlar yenildi. Fakat Cenevre Anlaşması gereğince ülke kuzey ve güney olarak 2’ye bölünmüş oldu.

Ardından 60’larda Amerika destekli Güney Vietnam’a Vietkong adı verilen örgütle saldıran Kuzey Vietnam’ı durdurmak için, özellikle 1965’ten sonra Amerika hem ülkedeki askerini artırdı hem de ülkeye tonlarca bomba yağdırmaya başladı. Sonuç olarak 1975’te Kuzeyliler Saigon’a girdi ve savaş biterek Güney ve Kuzey Vietnam birleşti. Ve şehrin ismi de ‘ışığa kavuşturan’ anlamına da gelen Ho Chi Minh olarak değiştirildi. Fakat ‘Ho Amca’ 1969’de öldüğü için ülkenin birleştiğini göremedi.

ho chi minh kimdir

Ho Chi Minh Kimdir – Vietnam’da gezilecek yerler ve gezi rehberi – Saigon Blog

Ho Chi Minh Kenti ve Vietnam Nerede

İlk önce Vietnam nerede sorusundan başlayalım; Güneydoğu Asya ülkeleri arasında olan bu güzel ülke Çinhindi Yarımadası’nda yer alıyor. Hatırlatmak gerekirse; bu eşsiz ülke ile ilgili detaylı notları Vietnam gezi rehberi yazısında sizler için yazdım.

Ho Chi Minh nerede (Saigon nerede)? Şehir ülkenin güneyinde bulunuyor. Kamboçya sınırına yakın diyebiliriz.

Vietnam Nerede - Ho Chi Minh City Nerede - Harita

Vietnam gezilecek yerler, nereler gezilir – Saigon Ho Chi Minh City Nerede Diyenler İçin Dünya Haritası

Ho Chi Minh Ulaşım – Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Ho Chi Minh City uçak bileti Türk Havayolları’ndan aktarmasız uçuş olarak alınabilir. Aktarmasız olunca haliyle pahalı olabilir. O yüzden aktarmalı olarak da Türkiye Vietnam uçak bileti bulabilirsiniz. Türkiye Vietnam arası uçakla kaç saat sürer diye sorarsanız, aktarmasız yaklaşık 11 saat sürüyor. Uçak bileti konusunda yeri gelmişken en iyi uçak bileti arama motorları ve ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarını da okumanızı tavsiye ederim.

Havalanından şehir merkezine otobüslerle veya taksilerle sağlayabilirsiniz. Ben Grab Taxi uygulamasını kullanarak kaldığım hostele gelmiştim. Normal taksilere göre daha güvenli sanırım. Aynı şekilde şehirden havaalanına gitmek için de Grab Taxi’yi kullanmıştım.

Vietnam turu yapacaksanız Hanoi gezilecek yerler & gezi rehberi yazısını da okuyun derim.

Ho Chi Minh Kenti ve Vietnam Hakkında Kısa Bilgiler

Vietnam’da nasıl bir hayat vardır? Önceki adı Saigon olan bu şehirde inanılmaz sayıda motorsiklet var. Özellikle kırmızı ışıkta beklerken hepsi ön tarafa gelmeye çalışınca ilginç bir görüntü oluşuyor.

Trafik ışıklarının olmadığı yollarda karşıdan karşıya geçmek gerçekten çok zor. Gerçekten dikkat etmeniz gerekiyor.

Ben gitmeden motorlu kapkaççılar hakkında bir şey okumuştum. Özellikle boyun çantanız varsa gece vakitlerinde kapkaç olayları olabiliyormuş. Dikkat etmek lazım. Ama ben hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Saigon nerede

Saigon nerede – Şehirde ulaşım genelde motorlarla sağlanıyor – Gezilecek Yerler

Vietnam para birimi nedir

Ülkenin para birimi Vietnam Dongu’dur (VD). Havaalanındaki döviz kurları fena değildi. Havaalanında veya şehir merkezinde rahatlıkla para bozdurabilirsiniz.

Vietnam hangi dili konuşuyor?

Vietnam dili Vietnamca’dır. Halk çok fazla İngilizce bilmiyor. Hatta turistlerin yoğun olarak bulunduğu Walking Street’te bile anlaşamadığımız garsonlar oldu.

Vietnam dini nedir?

Ülkede çoğunlukla Taoizm hakim. Taoizm’den kısaca bahsetmek gerekirse; Taoizm dininin kurucusu Lao Tzu’dur. Lao Tzu sözleri  de internette sıkça karşılaşılan bir şey bu arada.

Bunun yanında Budizm de yaygın dinler arasında. Ayrıca Fransa’nın bir zamanlar bölgede hakim olması sebebiyle Hristiyan olanların sayısı da 8 milyon civarında.

Ho Chi Minh City Nerede Kalınır?

Şehirde gezilecek yerler ile Vietnam gece hayatı kaliteli uygun fiyatlı restoranlar ve barlar, District 1 adlı bölgede bulunuyor. Ayrıca alışveriş için de bu bölge daha elverişli. Zaten çoğu turist bu bölgede konaklamayı tercih ediyor. Booking ve Hotelscombined sitelerini kullanarak Ho Chi Minh City oteller araştırması yapabilirsiniz.

Benim kaldığım yer olan City Backpackers Hostel gayet güvenli, rahat ve ekonomikti. Çalışanlar ilgiliydi. Mekong Nehri için tur ayarlama konusunda yardımcı oldular. Ayrıca check-in konusunda da yardımcı oldular. Çünkü geç saatte geleceğimi mail olarak iletmiştim kendilerine ve saat gece 3 gibi herhangi bir sorun olmadan check-inimi yaptım. Bazı yerler sıkıntı çıkartabiliyor.

Ayrıca ucuza ev kiralamak için Airbnb nedir yazısını, ücretsiz konaklamak için de ‘Couchsurfing nasıl kullanılır‘ yazısını okuyarak kolayca kalacak yer bulabilirsiniz.

Ho Chi Minh Kenti ve Vietnam Hava Durumu

‘Hava durumu nasıl’ ve ‘Vietnam’a ne zaman gidilir’ diye sık sorulan sorular arasında. Burada hava hep sıcak ama Güneydoğu Asya ülkeleri arasındaki bu güzel ülke için en iyi dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Diğer aylarda Muson yağmurlarına yakalanabilirsiniz. Vietnam’a hangi ayda gidilir konusu biraz da şansınıza kalmış tabi. Benim için Vietnam mart ayında, kışın gezilecek ülkeler ve kışın gidilecek sıcak tatil yerleri arasında bulunuyor.

Vietnam Ho Chi Minh City Gece Hayatı

Asya’nın en hareketli gece hayatına sahip bir şehir. Özellikle Walking Street olarak anılan Bui Vien adlı cadde inanılmaz  derecede kalabalık oluyor. Çok sayıda restaurant, cafe, bar, pub, gece kulübü bu caddede bulunuyor. Benim gibi rooftop bar sevenler için de güzel seçenekler burada mevcut.

Vietnam Ho Chi Minh gece hayatı benim beklediğimden çok hareketli çıktı. Walking Street’te zaten çok fazla yabancı turist veya backpacker var. Ayrıca azımsanmayacak kadar yerel halk da buraya eğlenmeye geliyor. Cadde dolup taşıyor desem gerçekten abartmış olmam. Ho Chi Minh City gece hayatı bakımından herkese hitap ediyor.

Vietnam gece hayatı fiyatları turistik mekanlarda ucuz değil ama yine de normal. Özellikle Bui Vien Caddesi’nde eğlenmenize kesinlikle değiyor.

vietnam gece hayati ho chi minh gece hayati

Vietnam gezilecek yerler – Saigon Bui Vien Caddesinde Ho Chi Minh Gece Hayatı Çok Hareketli

Ho Chi Minh City Masaj

Vietnam gece hayatı masaj fiyatları uygun. Özellikle Walking Street çevresinde güzel masaj yerleri var. Denemenizi öneririm.

Vietnam’da Alışveriş

Vietnam ucuz alışveriş için güzel bir ülke. Ho Chi Minh Şehri’nde de alışveriş için çok sayıda opsiyon var. Gerek alışveriş merkezleri gerek gece marketleri gerekse normal pazarlar. Yygun fiyata aradığınız çoğu şeyi bulabilirsiniz.

Çakma ürünler de çok. Bildiğiniz gibi Adidas, North Face gibi markaların ürünleri burada üretiliyor. Pazarda ise bu ürünlerin çakmalarını ucuza bulabilirsiniz. Fake mi orijinal mi diye sorduğunuzda ‘Made in Vietnam’ cevabını alıyorsunuz. Pazarlık yapmayı unutmayın çünkü çok yüksekten söylüyorlar ilk başta.

Ben Thanh Market

Ho Chi Minh Şehri Alışveriş – Ben Thanh Market gezilecek yerler arasında

Ho Chi Minh Kenti Alışveriş Yerleri

Ben Thanh Market: Ülkenin yöresel giysileri, geleneksel eşyalar, modern kıyafetler ve çeşit çeşit hediyelik aksesuarların satıldığı bir yer. Yerel halkın da sıklıkla alışveriş yaptığı bir yer. Dolayısıyla burada Vietnam kültürünü gözlemleme şansınız oluyor. Ayrıca akşamları burası kapalı oluyor ama geceleri hemen önünde gece marketleri kuruluyor.

Saigon Square: Burası da bir pazar yeri. Çeşit çeşit elbise, çanta, ayakkabı ve diğer eşyaları bulabileceğiniz bir yer. Ben Thanh Market’e göre daha az insan var.

Saigon Center: Saigon Square karşısında yer alan ve her türlü markayı bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi.

Vincom Center: 200’den fazla markanın yer aldığı büyük bir alışveriş merkezi. Alışveriş merkezleri sıcaktan bunalanlar için iyi bir seçenek. AVM içerisinde kafe ve restoranlarda bir şeyler yiyip içerek dinlenebilirsiniz.

Ho Chi Minh Kenti ve Vietnam Yemekleri

Vietnam mutfağının olmazsa olmazı Pho çorbasını deneyin. Kendine has noodle çorbası aslında. İsteğe göre dana, domuz ve tavuk etinden yapılıyor. Goi Cuon adlı ‘spring roll’ler de yaygın yiyeceklerden. Detaylı Vietnam yemekleri için sizi bu blog yazısına alalım.

Vietnam yemekleri arasında köpek eti ve yılan eti de çok yaygın. Ben denemedim açıkçası, aklımdan bile geçirmedim.

Çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi sokak yemekleri de çok yaygın.

Tropikal meyveleri denemenizi öneririm. Hatta tropikal meyve shakelerini de tadın.

Yerel biraları ‘Saigon’ adındaki bira yaklaşık 10000 VD’na satılıyor.

Ayrıca meşhur yumurtalı kahveyi de denemelisiniz. Bu Vietnam kahvesini Walking Street’te çoğu yerde bulabilirsiniz.

vietnam'de ne yenit

Vietnam’da ne yenir, nereler gezilir, ne zaman ve nasıl gidilir

Ho Chi Minh Gezilecek Yerler

Günü birlik turlar haricinde gezilecek yerler daha çok şehrin District 1 bölgesinde bulunuyor. Yapabileceğiniz günü birlik turlar ise Mekong Delta Turu ve Cu Chi tünelleri turu.

Saigon nerede ho chi minh city mekong deltasi turu

Saigon nerede, gezilecek yerler – Ho Chi Minh City Mekong Deltası Turu – Bal yapan arılar

Mekong Delta Turu

Güneydoğu Asya ülkelerine can veren ‘Dokuz Başlı Ejder Nehri’ olarak da anılan Dünyanın en uzun nehirleri arasındaki Mekong Nehri’nin Güney Çin Denizi’ne döküldüğü yer olan Mekong Deltası’na şehir merkezinden günü birlik turlar düzenleniyor. Tur fiyatı 12 dolar. Sabah 8’den akşam 5’e kadar sürüyor. Turu kaldığım hostel benim yerime ayarladı.

Sabah sizi kaldığınız otelden alıp, tur acentesinin oraya götürüyorlar. Daha sonra oradan büyük otobüslerle Mekong’a doğru yola çıkarak tur başlamış oluyor.

Saigon mekong delta turu

Saigon Mekong Nehri Delta Turu – El Yapımı Şekerleme

Tur kapsamında farklı farklı yerler görüyorsunuz. Bizi ilk önce fiber (elyaf, lif) yapılan bir yere gittik. Orada fiber ne işe yarar tarzında bazı bilgiler vererek yaklaşık 15 dakikalık bir sunum yapıldı. Almak isterseniz hediyelik eşya tarzında bir mağaza var bulunuyor burada.

Ardından hindistan cevizi yağından yapılan bazı ürünlerin yapıldığı bir yere gittik. El yapımı çikolata tarzı şekerlemeler yapıyorlar ve satıyorlar. Tadı güzeldi. Ayrıca başka bir yerde bal üreten çiftlik tarzı bir yere götürüyorlar. Orada da ballı çay ikram ediliyor.

mekong deltas, turu vietnam gezilecek yerler

Mekong Deltası Turu Vietnam Gezilecek Yerler Listesinde

Turun olmazsa olmazı kano ile Mekong Nehrinde tur atmak. Gerçekten çok keyifli. Kanolara binerken ‘non la’ adı verilen meşhur Vietnam’ın geleneksel şapkasını veriyorlar. Kanodan inerken geri istiyorlar ama. Bu şapkadan şehir içindeki çoğu mağazadan veya pazardan kolayca bulup satın alabilirsiniz.

Turun sonunda otobüsle şehre dönerken ‘Yatan Buda Heykeli’ ve ‘Oturan Buda Heykeli’ bulunan bir yerde 30 dakika kadar vakit geçirdik ve ardından şehrin yolunu tuttuk.

saigon ho chi minh city gezilecek yerler

Saigon nerede – Ho Chi Minh City Gezilecek Yerler Gezi Rehberi – Yatan Buda Heykeli

Cu Chi Tünelleri Turu

Vietnam’ın bağımsızlık mücadelesinde çok önemli rol oynayan Cu Chi Tünelleri görülmeyi kesinlikle hak ediyor. Tur yarım gün sürüyor.

Tüneller 1940lı yıllarda Frazsızlara karşı verilen savaşta inşa edilmeye başlanmış. Tünelin uzunluğu 250 km. Yerin altına adeta bir şehir inşa edilmiş. Vietkong askerleri bu tünelleri Amerikalılara karşı çok iyi bir şekilde kullanmışlar. İlginç bir şekilde Amerika, üssünü tam da bu tünellerin olduğu bölgeye kurmuş ama tabii tünellerden haberleri yok.

Cu Chi Tünelleri

Cu Chi Tünellerinin girişi gerçekten çok dar

Her gece tünellerden çıkan Vietkong askerleri, Amerikalılara uykularında öldürerek tekrar tünellerine geri dönüyorlarmış. Amerikalılar bunu bir türlü çözememiş. Bunun için Amerikanlar tonlarca bomba yağdırmış bu bölgeye ama nafile. Sonuç olarak Amerikanların ve Güney Vietnam’ın yenilgisiyle sonuçlanan Vietnam Savaşı sonunda Kuzey ve Güney birleşerek Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu.

cu chi tunnels

Cu Chi Tünelleri – Vietnam’da nereler gezilir, gezilecek yerler

Ben Thanh Market

Ho Chi Minh gezilecek yerler arasındaki Ben Thanh Market şehrin merkezinde bulunuyor ve alışveriş için aradığınız çoğu şeyi burada bulabilirsiniz. Hediyelik eşya, yöresel elbise (ao dai) ve şapka (non la), ayakkabı, çanta vs. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer.

War Remnants Museum

Vietnam gezilecek yerler listesinde olan bu müzenin Türkçesi Savaş Kalıntıları Müzesi. Vietnam Savaşı tarihi ile bilgi alabileceğiniz ve savaşın izlerini etkili bir biçimde gösteren bir yer. Amerika’nın burada kullandığı portakal gazı etkilerini gösteren fotoğraflar gerçekten insanı etkiliyor.

Bahçesinde savaşta kullanılan tankları, helikopterleri bahçede sergiliyorlar. Vietnam Savaşı tarihi ile ilgili Cu Chi Tünelleri ve bu müze kesinlikle görülmeli.

Napalm Kızı Kim Phuc

Vietnam Savaşı’nın simgesi Napalm Kızı Kim Phuc – Saigon gezilecek yerler

Yukarıdaki fotoğrafın hikayesi çok önemli. Resimdeki çıplak halde koşan kızın adı Kim Phuc. Amerikalılar tarafından bir tapınakta saklananların üzerine atılan Napalm bombası nedeniyle vücudu yanıyor ve ‘su istiyorum’ diye can havliyle bağırarak resimdeki gibi koşuyor. Bu fotoğrafı çeken Nick Ut adındaki savaş muhabiri daha sonra küçük kızı hemen hastaneye yetiştirmiş. 14 ay hastanede tedavi görmüş. Müzede de sergilenen bu fotoğraf ayrıca ‘Pulitzer Ödülü’nü almış ve savaşın sembolü haline gelmiş.

Reunification Palace

Yeniden Birleşme Sarayı olarak adlandırılan bu saray, Güney Vietnam’ın yönetim merkeziymiş. 1975’te Kuzeyliler bu sarayı ele geçirince Kuzey ve Güney birleşerek tek ülke olmuş. Saraya ilk olarak giren tank da sarayın bahçesinde sergileniyor.

Saigon Vietnam gezilecek yerler

Vietnam gezilecek yerler – Ho Chi Minh Kenti Gezi Rehberi – Saigon Reunification Palace

Notre Dame Katedrali

1883 yılında inşası tamamlanan katedral, sömürgeci Fransızların yaptığı yapılardan bir tanesi. Tarihi dokusu ve yapısıyla Ho Chi Minh gezilecek yerler arasında.

ho chi minh gezielecek yerler

Ho Chi Minh City Gezilecek Yerler – Notre Dame Katedrali – Vietnam’a hangi ayda gidilir

Postane Binası (Central Post Office)

Katedralin hemen yanı başındaki postane binası 1891 yılında hizmete açılmış. Burayı da Fransızlar yapmış. İçeride hediyelik eşya alabileceğiniz mağazalar var. Vietnam gezi notları tavsiyesi olarak Postane Binası’nı da görmenizi öneririm.

postane binasi

Postane Binası (Central Post Office) – Vietnam’a hangi ayda ne zaman gidilir

Opera Binası

Ayın belli günlerinde burada düzenlenen etkinlere katılabilirsiniz. Merkezi bir konumda bulunmakta. Opera Binası, Ho Chi Minh gezi rehberi yazısında dikkat çekmek istediğim ve görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Saigon opera House

Saigon Opera House – Vietnam Gezi Rehberi Blog ve gezi notları

Nguyen Hue Caddesi

Geceleri çok kalabalık ve hareketli olan bir yer. Trafiğe kapalı bir yer. Çok sayıda kafe restoran bu çevrede bulunuyor, hatta sokak yemeklerini deneyebileceğiniz tezgahlar da mevcut. Çok renkli bir yer. Ho Chi Minh gezilecek yerler listesindeki bu cadde kesinlikle ziyaret edilmeli.

Saigon Nyugen Hue Caddesi

Saigon Nyugen Hue Caddesi – Vietnam gezilecek yerler ve gece hayatı gezi notları ve fiyatları

Bitexco Financial Tower Saigon Deck

Ho Chi Minh gezilecek yerler arasındaki bu gökdelen şehrin en yüksek binası. Şehir manzarasını görmek isteyenler buraya çıkmayı düşünebilir. Eşsiz manzaraya karşı bir şeyler yemek ve içmek için kafe ve restoranlar binanın üstlarında bulunuyor. Binanın şekli Vietnam’ın milli çiçeği ve saflığın simgesi olan lotus (nilüfer) çiçeğinden esinlenerek dizayn edilmiş.

bitexco financial tower

Bitexco Financial Tower Saigon Deck nerede – Ho Chi Minh Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog

Saigon Zoo & Botanical Garden

Hayvanat bahçesi gezmeyi seviyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz. Benim vaktim olmadığı için burayı ziyaret etmedim ama burası da gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Hayvan türlerinin yanı sıra çok sayıda çeşit çeşit bitkileri de görebileceğiniz bir yer. Giriş ücreti 50,000 VD.

2 Comments

  1. Mustafa

Cevapla