Macaristan Gezilecek Yerler – En Turistik 9 Şehir

Macaristan gezilecek yerler, Orta Avrupa turları içerisinde en çok turist çeken yerlerden. Neden mi? Köklü tarihi, doğal güzellikleri, barok ve gotik mimari dokusunu yansıtan yapıları, köprüleri, şehirleri, sokakları ve insanları ile büyüleyici bir ülke. Zaten Macaristan gezisi veya turu yapıp da burayı beğenmeyen yoktur herhalde. Özellikle Macaristan başkenti Budapeşte, turistik yerler denilince ilk akla gelen şehirlerden. Budapeşte için Doğu’nun Paris’i ve Tuna’nın İncisi diye boşuna demiyorlar. Peki başka nereler görülmeli, nerede kaç gün kalınmalı? En güzel Macaristan şehirleri için aşağıdaki hazırladığım listeye bir bakın derim.

budapeşte parlamentı binası

Budapeşte nerenin şehri ve başkenti, hangi ülkede, gezilecek yerler, Parlamento Binası nerede

Orta Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan Macaristan ulaşım bakımından da gidilmesi en kolay destinasyonlardan. Gerek Avrupa’dan gerekse ülkemizden çok sayıda uçak seferi ile bu cennet gibi ülkeye gidebilirsiniz. Ayrıca otobüsle Avrupa turu veya Interrail seyahati yapan çoğu gezginin ilk duraklarından biri burası. Peki Macaristan’da nereye gidilir, gezginlerin uğrak yerleri neresi? Aşağıdaki listede bu yerleri sizin için derledim.

Macaristan turu planlıyorsanız Macaristan Gezi Rehberi, Budapeşte gezilecek yerler ve Gezi Rehberi yazılarını da mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Budapeşte gece hayatı rehberi ile eğlencenize eğlence katabilirsiniz.

Macaristan Gezilecek Yerler ve Şehirler

Tuna Nehri’nin hayat verdiği ülkelerden biri olan Macaristan’da gezilecek yerler o kadar güzel ki. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de bulunan birçok tarihi ve doğal güzelliklere sahip. Özellikle Avrupa’nın ve dünyanın en muhteşem manzarasına sahip Buda Kalesi ve Parlamento Binası ile özdeşleşmiş Budapeşte gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Zaten otobüsle veya trenle Avrupa seyahati veya turu yapanlar Viyana Prag Budapeşte üçlemesi yapmadan geçmiyorlar.

Macaristan haritası - başkent Budapeşte

Macaristan nerede diyenler için Avrupa haritası – Budapeşte nerenin başkenti

1- Budapeşte Gezilecek Yerler

Macaristan başkenti Budapeşte tarihi dokusu ve eşsiz şehir mimarisi ile Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Tuna Nehri (Danube) üzerindeki köprüler, termal hamamlar ve spalar, adaları ve tarihi yerleri ile ziyaret edilesi destinasyonlardan. Zaten otobüsle veya trenle Avrupa turu yapanlar Viyana Prag Budapeşte gibi yerleri görmeden geçmiyorlar.

Budapeşte gezilecek yerler nereler diye kısaca bahsedeyim; Buda Kalesi, Balıkçı Tabyası, Matthias Kilisesi, Trinity Meydanı, Trinity Sütunu, Gellert Tepesi, Zincir Köprüsü (Chain Bridge), Yeşil Köprü, Aziz Stefan Bazilikası, Parlamento Binası, Tuna kıyısındaki ayakkabılar, Kahramanlar Meydanı, Vajdahunyad Kalesi, Andrassy Bulvarı, Varosliget Şehir Parkı, Anonymous Heykeli, Szechenyi Kaplıcaları ve Termal Hamamı, Vaci Utca Caddesi ve Dohany Sokağı Sinagogu gibi yerler görülmeli.

Macaristan gezilecek yerler Buda Kalesi

Macaristan gezilecek en güzel yerler listesi – Buda Kalesi gezi blog notları – Budapeşte nerenin şehri

Macaristan gece hayatı için de Budapeşte 1 numaralı şehir. Geceleri çok canlı ve renkli yaşanıyor. Şehirdeki harabe barlar kesinlikle ziyaret edilmeli. Budapeşte otel tavsiyesi için tıklayınız. Burada 3 gün kalmak yeterli. Ayrıca Budapeşte’de neler yapılır diye merak ediyorsanız bu linkteki aktivitelere bir göz gezdirin derim.

2- Heviz Gölü, Macaristan Gezilecek Yerler

Dünyanın en büyük termal gölü olma özelliğini taşıyan Heviz Gölü, Ülkenin güneybatısında yer alan Zala iline bağlı ve Balaton Gölü’ne de çok yakın bir mesafede bulunuyor. Suyun akışının güçlü olması nedeniyle suyun sürekli yenilendiği belirtiliyor. Her mevsim yüzülebilen bu göl, şifalı su veya kaplıca arayışında olanlar için birebir. Sağlık turizmi yapmayı düşünüyorsanız Heviz Gölü Macaristan gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor.

Aynı zamanda Fethiye İlçesinin kardeş şehri olan Heviz Kasabası otelleri için tıklayınız. Ayrıca hazır gelmişken Orta Avrupa’nın en büyük gölü olan Balaton Gölü’nü de görmek isteyebilirsiniz.

Macaristan gezilecek yerler - Heviz Gölü

En Güzel Macaristan gezilecek yerler listesi – Heviz Gölü gezi notları

3- Estergon (Esztergom)

Ülkenin kuzey sınırında bulunan ve Slovakya’nın komşusu olan Estergon’un adını çoğumuz tarih derslerinde duymuşuzdur. Macar Krallığı’nın ilk dini ve idari merkezidir. Osmanlı’nın da yıllarca hüküm sürdüğü bu tarihi şehirde gezilecek yerler sınırlı da olsa görülmeye değer; Estergon Kalesi ve Estergon Bazilikası. Macaristan’ın en büyük kilisesi olan Estergon Bazilikası ayrıca Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın ise 18’inci büyük kilisesidir.

Estergon nerede ve Budapeşte’den nasıl gidilir? Budapeşte’den sık aralıklarla kalkan tren veya otobüslerle ulaşım çok kolay. 1 saat falan sürüyor. Bazilikadan Tuna Nehri’ne doğru olan manzara eşsiz olan bu şehirde konaklamak isterseniz booking üzerinden otel rezervasyonu yapabilirsiniz. En güzel Macaristan şehirleri arasındaki Estergon’da 1 gece kalmak yeterlidir. Ya da günü birlik turlarla bile gelebilirsiniz.

Macaristan şehirleri - Estergon

Macaristan şehirleri – Slovakya tarafından Estergon Bazilikası ve Kalesi turu

4- Szendentre

Budapeşte’ye hazır gitmişken eski bir Sırp kasabası olan Szendentre Kasabası’na da mutlaka uğramalısınız. Sırp Ortodoks kiliseleri ile ünlü  olan kasabada Sırplar hala çoğunlukta diyebiliriz. Burası aynı zamanda ‘Sanatçılar Kasabası’ olarak da anılıyor. Macaristan turistik yerler arasında ve Tuna Nehri kıyısında bulunan Szendentre kasabası için günü birlik uğramak yeterli, kalmaya gerek yok. Budapeşte’den Szendentre’ye nasıl gidilir diye sorarsanız tren ve otobüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Macaristan gezisi

Macaristan gezisi – Sanatçılar kasabası olarak da bilinen Szendentre

5- Vişegrad, Macaristan Şehirleri

Macaristan gezilecek yerler listesinde olmayı hak eden diğer bir Macar kasabası ise Vişegrad. Estergon ve Szendentre şehirlerini görmek için yola çıktıysanız Tuna kıyısındaki bu güzel kasabayı da görmenizi öneririm. Visegrad Kalesi ile ünlü bu tarihi şehir zamanında konumu ile stratejik olarak çok değerliymiş. Özellikle 1200-1300lü yıllarda.

Visegrad Kalesi

Visegrad Kalesi Manzarası – Tuna Nehri (Danube River) – Macaristan tarihi yerler

6- Szeged, Macaristan Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en yaşanabilir şehirleri arasında Szeged ayrıca bir öğrenci kenti gibi. Ülkemizden de çok sayıda üniversiteli Szeged’e Erasmus öğrenci değişim programı ile gidip 6 ay ya da 1 yıl kalarak eğitim görüyor. Öğrencinin çok olması gece hayatının daha hareketli olmasını tetikleyen etkenlerden haliyle. Zaten bazı kişilere göre Szeged Erasmus için güzel yer olarak tanımlanıyor.

Ülkenin üçüncü büyük şehri olan Szeged, öğrenci kenti olmanın yanı sıra tarihi geçmişi ve medeniyet seviyesi yüksek bir şehir. Szeged gezilecek yerler denilince de akla katedrali ve üniversitesi geliyor. Sonuç olarak Macaristan gezisi yapacaksanız rotanızda bulunması gereken şehirlerden biri Szeged. Lokasyon olarak ise Sırbistan sınırına yakın bir konumda bulunuyor. Burada konaklamak isterseniz otel listesi için tıklayınız. 1 gün kalmak yeter bence.

Szeged Katedrali

Szeged Katedrali – Macaristan dini – Macaristan’da gezilecek yerler

7- Eger Şehri

Barok mimarisinin görüldüğü bir şehir olan Eger ayrıca termal kaplıcaları ile de meşhur. Macaristan turistik yerler arasında en çok ziyaret edilen şehirlerden bir tanesi. Tarihi ve bambaşka kültürü ile dikkat çeken Eger şehrinde, Osmanlı döneminden kalma bir takım eserler görmek de mümkün.

Şarap mahzenleri ile ünlü olmasından dolayı ayrıca Macaristan’ın ‘şarap başkenti‘ olarak da biliniyor. Orta Avrupa turu yapıyorsanız ve vaktiniz varsa buraya da bir uğrayın derim ben.

Macaristan Eger gezilecek yerler başlıca; Eger Kalesi, Torok Kori Minaret (Osmanlıdan kalma bir camii minaresi), Valley of the Beautiful Woman, Dobo Meydanı, Minorite Kilisesi gibi yerler görülesi. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan bu şehre yine Budapeşte’den ulaşmak mümkün.

Macaristan gezilecek yerler - Eger

Macaristan gezilecek yerler ve en güzel turistik şehirleri – Eger Kalesi turu ve gezisi

8- Pecs, Macaristan Gezilecek Yerler

Ülkenin Hırvatistan sınırına yakın bir yerde konumlanan Pecs, 2010 yılında İstanbul ve Essen ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş. Böyle olunca insanda merak uyandıran bir şehir. Macaristan başkenti Budapeşte’ye trenle 3 saat uzaklıktaki bu sakin şehir, tarihi dokusu ve güzel mimarisi ile görülmeye değer. Özellikle kapsamlı bir Orta Avrupa turu yapıyorsanız parkları ve yeşillikleri ile de huzur veren bu şehirde en azından 1 gün kalınabilir.

Bu şehrin diğer bir özelliği ise Macaristan’ın en eski üniversitesi burada kurulmuş. Yani zamanında eğitim merkezi gibi bir yermiş.

Eskiden Osmanlı hakimiyeti altına da girmiş olan Macaristan Pecs şehrinde başlıca gezilecek yerler nelerdir; Yakovalı Hasan Paşa Camii (Jakovali Hassan Mosque), Gazi Kasım Paşa Camii (Mosque of Pasha Qasim), Pecs Katedrali, Kiraly Utca Caddesi, Zsolnay Müzesi, Pecs Sinagago. Pecs nerede kalınır diye sorarsanız da şu linkten otel araştırması yapabilirsiniz.

Pecs Gazi Kasım Paşa Camii

Macaristan gezilecek yerler Pecs – Gazi Kasım Paşa Camii 

9- Debrecen

Ortaçağ Avrupa’sının dokusunu günümüzde de hissettiren güzel bir Macar şehri Debrecen. Budapeşte’den sonra ülkenin ikinci büyük şehri. Ayrıca öğrenci kenti diyebileceğimiz bir yer. 1500lu yıllarda kurulan Debrecen Üniversitesi ülkenin en önemli ve köklü üniversitelerinden. Zaten kaliteli eğitimi ile Dünyada ilk 500’e giren üniversiteler arasında.

En güzel Macaristan şehirleri arasındaki Debrecen nerede? Ülkenin doğusunda bulunuyor. Debrecen gezilecek yerler nereler? Hortobagy Ulusal Parkı, Kossuth Meydanı, Büyük Reform Kilisesi, Debrecen Deri Müzesi. Debrecen’de nerede kalınır konusunda da booking üzerinden otel rezervasyonu yapabilirsiniz. 1 gün konaklayabilirsiniz.

Macaristan gezilecek yerler - Debrecen

Macaristan gezilecek yerler – Turistik şehirler Debrecen Kossuth Ter Meydanı

Bonus: Macaristan Kayak Merkezleri

Avrupa’da kayak merkezleri denilince akla ilk önce Alpler geliyor. İtalya ve Avusturya’yı kapsayan Alp Dağları’nda kayak yapma veya tatil keyfi şüphesiz bir başkadır. Ama bir o kadar da pahalıdır. O yüzden Avrupa’da alternatif ve ucuz kayak tesisi arıyorsanız rotalarınızı başka yerlere çevirmeniz gerekiyor.

Alternatif ülkelerden biri olarak Macaristan doğası ve kar kalitesiyle gözümüze çarpıyor. Alpler’den daha ucuz ve daha az kalabalık olması bu ülkeyi cazip kılan şeylerin başında geliyor. Macaristan gezilecek yerler listesinde bulunan en iyi ve popüler kayak merkezleri nelerdir?

  • Bankut Kayak Merkezi
  • Síaréna Eplény
  • Nagyvillám Sípálya – Visegrad
  • Dobogókő Kayak Merkezi
  • Mátraszentistván Kayak Parkı
  • Kékestetö

Macaristan Gezisi Yapmadan Önce Önemli Notlar

Öncelikle tatile çıkmadan önce en iyi seyahat uygulamaları ve otez rezervasyon siteleri listesindeki aplikasyonları indirin derim. Size yol arkadaşlığı yapacak bu uygulamalar seyahatinizi ve hayatınızı kolaylaştıracak.

Macaristan vize istiyor mu? Eğer bordo pasaportunuz varsa Schengen Vizesi almanız gerekmektedir. Bu durumda sizin için yazdığım Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Gerekli Evraklar Nelerdir yazılarına bir göz gezdirin. Fakat yeşil pasaportunuz var ise vizeye ihtiyacınız olmadan seyahat edebilirsiniz.

Ucuza Macaristan uçak bileti almak için; Ucuz Uçak Bileti Siteleri ve Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur yazılarını da okumanızı tavsiye ederim.

Macaristan’a ne zaman gidilir? Kışın gezilecek ülkeler listesinde yer alsana aslında yılın her günü gidilebilecek bir ülke. Tercih tamamen size kalmış. Macaristan hava durumu ise bizim ülkemizdeki gibi desek yeri aslında. Yazları sıcak, kışları soğuk.

Macaristan para birimi nedir diye soranlar için Macar parası forint. 1 Amerikan doları 303 Macar forinti, 1 Euro ise 334 Macar Forinti’ne eşit.

Macaristan gezisi fiyatları ve gece hayatı pahalı mı? Harcamanıza bağlı olarak değişir elbette ama ‘minimum bütçe ne olmalı’ diye sorarsanız, günlük 30-40 Euro gibi bir miktar bir şekilde yetecektir. Ayrıca Macaristan kayak merkezleri fiyatları nelerdir diye sorarsanız; tam bilmiyorum ama kayak yapacaksanız bütçenizi artırmanız gerekecek.

Bonus olarak yukarıdaki listede olmayan fakat Macaristan’da gezilecek diğer yerler ise; Kaposver Kenti, Sopron, Hamori Gölü (Hamori Lake), Csarna Vadisi, Lillafüred Şelalesi, Szilvásvárad Gölü, Boldogkőváralja, Andrassy Castle (Tiszadob) ile Egerszalok Travertenleri ve Termal Su .

Macaristan gezilecek yerler listesi ve turistik şehirleri ile ilgili gezi rehberi yazısında anlatacaklarım bu kadar. Umarım faydalı olmuştur. Sizin de bu listeye eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Cevapla