Budva Gezilecek Yerler – Old Town ve Plajlar

Budva gezilecek yerler bakımından Karadağ ülkesinin en güzel şehirlerinden biri. Neden mi? Çünkü eşsiz tarihi yapıları, Old Town sokakları, taş evleri, muhteşem plajları ve çılgın gece hayatı ile Budva gezginlerin beklentilerini boşa çıkarmıyor. Özellikle vizesiz Balkan turlarının uğrak noktalarından. Balkanlar’da keyifli bir deniz tatili için gidilebilecek en güzel opsiyonlardan biri. Peki Budva turistik yerler nerede, ne yapılır, nasıl bir yer, tatil turu ucuz mu gibi soruların yanıtlarını bu gezi rehberi yazısında bulacaksınız.

Budva gezilecek yerler gezi rehberi Vizesiz Balkan turu

Budva gezilecek yerler gezi rehberi – Vizesiz Balkan tatili turu

Karadağ Budva gezi rehberi yazısına geçmeden önce vizesiz Balkan turu yapacakların şu yazıları da okumasını tavsiye ederim: Kotor nerede, Vizesiz Balkan Ülkeleri Hangileri ve Karadağ Gezilecek Yerler. Böylece tatil planı yaparken Karadağ ile birlikte farklı gezi rotaları oluşturabilirsiniz.

Budva Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi 2500 yıl önceleri uzanan Budva kenti oldukça özel bir kent. Zaten Stari Grad adı verilen Old Town yani Eski Şehir bölgesi UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alıyor. Hem turizm hem de dünya kültür tarihi açısından oldukça önemli bir yer.

Karadağ’ın Miami’si olarak anılan Budva deniz tatili yapmak isteyenlerin de ilk tercih ettiği destinasyonlardan. Çünkü muhteşem denizi, harika plajları, sahilleri ile Budva bölgenin en güzel tatil beldeleri arasında gösteriliyor.

Orta Çağ’dan kalma eserleri ile dikkat çeken kent her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen misafirleri ağırlıyor. Ayrıca eğlenceli mekanları, hareketli gece hayatı ile de eğlenmek isteyenleri de tatmin etmeyi ihmal etmiyor.

Stari Grad Old Town sokakları

Stari Grad Old Town sokakları

Karadağ henüz Avrupa Birliği üye ülkelerinden değil. Ama çok önemli aşamalar kaydetti. Dolayısıyla her an AB üyesi olabilir. O zaman buraya seyahat etmek için Schengen Vizesi almanız gerekecek. Haliyle bu gerçekleşmeden önce vizesiz seyahat imkanı varken mutlaka görülmeli.

Karadağ Budva Görülmesi Gereken Yerler

Kent oldukça küçük fakat aynı oranda gezmesi oldukça keyifli. Çünkü özellikle Old Town’a adım attığınız adeta zamanda yolculuk yapıyorsunuz. Daracık sokakları, taş evleri, ihtişamlı şehir surları sizi Orta Çağ’a götürüyor. Bu Orta Çağ’dan kalma eski evler, tarihi kiliseler, çanlar, kapılar insanda farklı duygular uyandırıyor.

Sırtını dağ yamacına yaslamış, yüzünü Adriyatik Denizi’ne çevirmiş kent bu yönüyle de diğer Balkan şehirlerinden farklı. Avrupalı turistler buraya akın akın geliyor. Özellikle yaz sezonu başladığında inanılmaz kalabalık oluyor.

Old Town Adriyatik Denizi'ne açılan kapı Montenegro

Old Town Adriyatik Denizi’ne açılan kapı – Montenegro

Türkiye’den de vizesiz Karadağ turu kapsamında gelenlerin sayısı az değil. Hem arabayla hem de otobüsle Balkan turu yapanların ortak rotaları genelde Karadağ Budva kentinden geçiyor.

Budva gezi rehberi yazısında sıra geldi nereler gezilmeli konusuna. Aşağıdaki listeyi mutlaka inceleyin derim.

1- Stari Grad (Old Town)

Avrupa’nın ve Balkanlar’ın çoğu kentinde Old Town yani Eski Şehir bölgesi bulunuyor. Fakat burası bambaşka güzellikte bir Old Town. Denize sıfır surları, Adriyatik manzarası, kartpostallık görünümüyle insanı büyüleyen bir yapısı var.

Karadağ gezilecek yerler listesindeki Budva Stari Grad bölgesi UNESCO tarafından koruma altında. Çünkü tarihi Milattan Önce 5’inci yüzyıla uzanan surlarla etrafı çevrilmiş ve düşmanlardan korunmuş. Surların içerisinde çok sayıda kilise, manastır ve eski taş yapılı evler bulunuyor. Daracık sokaklarında kaybolarak bile bütün önemli rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Deniz kenarına açılan kapısından geçmeyi de ihmal etmeyin derim.

Karadağ Budva gezilecek yerler Old Town Stari Grad

Karadağ Budva gezilecek yerler – Old Town Stari Grad turu

Old Town’da ayrıca cafe, bar, pizzacı, dondurmacı, şarapcı ve restoranlar gibi işletmeler bulunuyor. Tarih kokan bu muhteşem bölgede ayrıca Budva gece hayatı da oldukça hareketli. Önce kültür gezisi ve deniz keyfi sonra eğlence anlayışı burada hakim.

Budva nerede kalınır sorusuna cevap olarak ayrıca Stari Grad Old Town bölgesini verebiliriz. Kentin kalbinde konaklayarak Orta Çağ ve modern hayatın uyumunu deneyimleyebilirsiniz. Öneri olarak surlar içerisinde ve Ricardova Glava Beach’e 50 metre uzaklıkta Sailor House adlı yerde konaklayabilirsiniz.

2- Citadel

Vizesiz ülkeler listesindeki Karadağ’ın Ibiza’sı Budva gezisi sırasında görülmesi gereken cazibe merkezlerinden biri de Citadel. Türkçe karşılığı hisar olan Citadel muhteşem Adriyatik manzarasına sahip.

Old Town şehir surları Vizesiz gidilen ülkeler Karadağ

Old Town şehir surları – Vizesiz gidilen ülkeler Karadağ

Bir bazilika üzerine kurulu olan Hisar’ın tarihi 6’ncı yüzyıla kadar uzanıyor. Kenti denizden gelen düşman tehditlerine karşı savunmak için yapılmış. Yüksek bir konumda olması sebebiyle seyir terası görevi görüyor adeta. Plajlar, Stari Grad’ın labirent gibi tarihi sokakları, orman manzarası insanı mutlu ediyor.

Buraya çıkmak için 3-4 Euro civarı ücret ödemek gerekiyor. Ama buna değiyor. Dolayısıyla Budva gezilecek yerler listesinde olmayı sonuna kadar hak ediyor.

3- Holy Trinity Kilisesi

Budva gezilecek tarihi turistik yerler arasında bulunan Holy Trinity Kilisesi 1804 yılında inşa edilmiş.  200 yılı aşkın yaşına rağmen halen cemaatin ibadet ettiği kiliselerden biri.

Montenegro Holy Trinity Kilisesi Arabayla Vizesiz Balkan turu

Montenegro Holy Trinity Kilisesi – Arabayla Vizesiz Balkan turu

Ortodoks Hristiyanlar’ın gittiği kilise Venedik Cumhuriyeti çöktükten sonra yapılmış. Özellikle Karadağ Psikoposluğu tarafından desteklenmesi yapının günümüze kadar korunarak gelmesinde önemli rol olduğu söyleniyor.

Kilise tarihi öneminin yanı sıra mimari özellikleriyle dikkat çekmeyi başarıyor. Fresklerle süslenen kilise görenleri kendine hayran bırakıyor.

4- Sveti Stefan Adası

Sveti Stefan Adası sadece Budva şehrinin değil aynı zamanda Karadağ’ın de ikonik destinasyonlarından. Sert kayalıklar üzerine inşa edilen yapılara sahip olan ada ihtişamlı bir görünüme sahip. Aslında yarımada diyebiliriz çünkü ufakta olsa anakaraya bağlıç

Zamanında burası silah deposu olarak kullanılmış. Sonraları turizmin gelişmesiyle insanların ilgisini çekmeye başlamış. Önceleri turistik ziyarete açık olan ada günümüzde Aman Resorts tarafından işletildiği için otel dışından kimse içeri alınmıyor.

Montenegro Karadağ Budva gezilecek yerler Sveti Stefan Adası nerede

Montenegro Karadağ Budva gezilecek yerler ve şahane plajları – Sveti Stefan Adası nerede

Dolayısıyla adayı içeriden keşfetmek isterseniz lüks otel zinciri olan Aman Resorts/Hotel’de konaklama yapmanız gerekiyor. Bütçeniz buna elverişliyse böyle eşsiz ve herkesin giremedeği bu yerde konaklamak Karadağ tatilinizi özel kılacaktır. Balayına nereye gidilir sorusuna yanıt olabilecek Sveti Stefan Adası sevgiliyle gidilecek yerler arasında da gösteriliyor.

Adaya giremiyorsunuz ama kapısına kadar yürüyebiliyorsunuz en azından. Ya da Budva tekne turu ile ada etrafını gezebilme şansınız var. Ayrıca yarımada şeklindeki kara parçasının her iki tarafında denize girebileceğiniz muhteşem 2 plaj bulunuyor.

Budva Sveti Stefan Adası’na nasıl gidilir? Şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile 15 dakika gibi kısa sürede buraya ulaşabiliyorsunuz. 2 Euro tutuyor. Dolmuşlar Mediteranska Caddesi’nin sonundaki otobüs durağından kalıyor.

5- Saint Sava Kilisesi (St Sava Church)

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler listesindeki Karadağ’ın en güzel şehrinde görmeniz gereken kiliselerden bir diğer Saint Sava Kilisesi. Çünkü geçmişi 14’üncü yüzyıla dayanan kilise küçük olsa da oldukça tarihi öneme sahip. Büyük depremler ve savaşlar yüzünden darbe alsa da halen ayakta diyebiliriz.

Budva gezilecek yerler listesindeki St Sava Church, Citadel’in batısında konumlanmış vaziyette. Aslında ziyarete genelde kapalı oluyor. Ama Adriyatik manzarasına karşı burada biraz soluklanabilirsiniz.

6- Santa Maria in Punta

Santa Maria in Punta Kilisesi, Karadağ ülkesinin en eski dini yapılarından biri. Bu bağlamda mutlaka görülmesi gerekiyor. Zaten Stari Grad sokaklarından kaybolsanız bile yolunuz buraya düşüyor.

Santa Maria in Punta Montenegro gezi rehberi

Santa Maria in Punta – Montenegro gezi rehberi

Azize Maria Kilisesi olarak Türkçe’te çevirebileceğimiz yapı Milattan Sonra 840 yılında inşa edilmiş. Bununla birlikte bir manastıra ve kentin en eski okuluna ev sahipliği yapıyor. Kültür gezisi yapmak isteyenlerin görmek isteyebileceği kilisenin içerisinde ayrıca din adamlarının mezarları var.

Santa Maria in Punta, Saint Sava Kilisesi ile yan yana duruyor. Kilise bahçesinde bazen ünlü sergiler ve konserler düzenleniyor. Hatta Budva gece hayatı için bahçesinde DJ performansı eşliğinde insanların dans ettiğine şahit olabilirsiniz. Orta Çağ yapıların arasında modern DJ performansıyla dans edip birşeyler içmek farklı bir duygu olsa gerek.

7- Aziz Ivan Kilisesi (St Ivan Church)

St John Church olarak da anılan Aziz Ivan Kilisesi Karadağı’n simgesel yapıları arasında gösteriliyor. Eşsiz gotik mimarisi ile çoğu kartpostalda bu kiliseyi görmek mümkün. Dolayısıyla St Ivan Kilisesi, Budva gezilecek yerler listesinde olmayı sonuna kadar hak ediyor.

St Ivan Church Aziz John Kilisesi Budva gezi rehberi

St Ivan Church – Aziz John Kilisesi – Budva gezi rehberi turistik noktalar

St John Kilisesi, Katolik bir kilise. Yapım tarihi 13’üncü yüzyıla kadar gidiyor. Bunun yanına 19’uncu yüzyılda saat kulesi de eklenmiş. Kulede ayrıca çan da bulunuyor.

Kilisenin içerisine girdiğinizde iyi şekilde korunmuş anıt, fresk ve duvar resimleri sizi karşılıyor. Budva gezisi sırasında gerçekten görmeye değer destinasyonlardan.

8- Budva Şehir Müzesi – Gezilecek Yerler

Müze gezmeye bayılıyorsanız Şehir Müzesi’ni (Museum of the City of Budva) ziyaret edebilirsiniz. Müzede aslında Arkeolojik eserler ön planda. Müze hizmete 1962 yılında başlamış. Koleksiyonunda 2500’den fazla tarihi ve antik eser bulunuyor.

Müze 3 katlı binadan oluşuyor. Karadağ Budva tarihi hakkında bilgi almak için bu kapsamlı müze oldukça faydalı. Özellikle Roma İmparatorluğu, Habsburg, Bizans, Yunan ve Slav dönemlerine ait eserler dikkat çekiyor. Arkeolojik değeri oldukça yüksek parçalar sergileniyor.

9- Sveti Nikola Adası

Budva plajları gezilecek yerler denilince akla gelen noktalardan olan turistik Sveti Nikola Adası, 1 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Adaya ulaşım marinadan kalkan bot veya teknelerle sağlanıyor. Ayrıca Adriyatik teknu turlarının da uğradığı duraklardan.

Budva gezilecek yerler plajları Sveti Nikola Adası tekne turu

Budva gezilecek yerler & plajları – Sveti Nikola Adası tekne turu

Denize girilecek sakin yerler olarak da değerlendirilen Sveti Nikola Adası’na, Karadağ’ın Hawaii’si deniyor. Çünkü Pasifik ortasında yer alan tropikal bir adaya benziyor neredeyse. Plaj dışında yemyeşil bitki örtüsüyle ayrıca dikkat çekiyor.

Güzel plaja sahip sahili özel bir işletme işletiyor. Kafe, şezlong, şemsiye, duş, tuvalet gibi imkanlar var haliyle. Plajı taşlı çakıllı olduğu için belki deniz ayakkabısına ihtiyaç duyabilirsiniz. Aklınızda bulunsun derim.

10- Dans Eden Kız Heykeli – Budva Gezilecek Yerler

Dans Eden Kız Heykeli oldukça simgesel bir yapı. Kayalıklar üzerindeki heykelin estetik görünüşü ve arka plandaki Adriyatik Denizi ile Old Town manzarası gerçekten muazzam. Instagram’a resim koymalık yerlerden gerçekten.

Budva Dans Eden Kız Heykeli nerede? Old Town’dan Mogren Plajı’na doğru giden bir patika yürüyüş yolu var. Bu yolu takip ederek bu bronz heykeli yol üstü göreceksiniz.

Budva Gezilecek Yerler gezi rehberi Dans Eden Kız Heykeli

Budva Gezilecek Yerler gezi rehberi – Dans Eden Kız Heykeli

Heykelin dilden dile anlatılan değişik versiyonlardaki hikayesi ve efsaneleri var. Gittiğinizde Karadağlı insanlara sorup onlardan hikayeleri dinleyebilirsiniz. Birkaç efsaneyi kısaca ben burada anlatayım yine de.

Dansçı olan güzel bir kız burada denizci olan erkek arkadaşını beklerken burada dans edermiş. O kızın anısına bu heykel yapılmış.

Diğer efsaneye göre Karadağ’ın çok ünlü jimnastikcisi olan bir kız burada denize girmek isterken hayatını kaybetmiş. Kızın ünlü olması anlatılıyor ama adı sanı nedir belli değil.

Son olarak da bir çiftin burada denize girmiş. Kız olan kendini bir şekilde kıyıya atmış ama erkek olan köpek balığı saldırısına uğrayarak ölmüş.

11- Praskvica Manastırı

Praskvica Manastırı, Karadağ’ın en turistik yerlerinden olan Sveti Stefan Adası’na giderken yol üstü ziyaret edebileceğiniz bir yapı. Yapım tarihi 11’inci yüzyıl olarak belirtiliyor. Yani Hristiyanlar için kutsal ve tarihi öneme sahip.

Praskvica Manastırı Karadağ tatili Budva gezilecek yerler

Praskvica Manastırı – Karadağ tatili Budva gezilecek yerler

Manastırda en çok dikkat çeken şey ise freskleri. Aslında manastır inşa edildiğinde bu freskler yokmuş. 17’nci yüzyılda bu freskler yapıya eklenmiş. İnsan iyi ki eklenmiş diyor çünkü gerçekten görkemli.

Budva çevresinde gezilecek yerler kapsamında bunun gibi keşfedebileceğiniz birkaç manastır daha bulunuyor. Bunlar: Gradist Manastırı ve Stanjevic Manastırı. Her detayı keşfetme ruhuna sahip bir gezginseniz buraları da görün derim.

12- Podostrog Manastırı

Podostrog Manastırı, Budva tatili gezi rehberi yazısında belirtmeden geçmek istemediğim manastırlardan. Çünkü turistler tarafından en çok ziyaret edilen turistik noktalardan.

Manastır 1350 yılında inşa edilmiş. Fakat 1630 yılında restore edilmiş. Restore edildikten sonra Karadağ Kraliyet Ailesi bu dini yapıyı yazlık kullanmış. İlginç gerçekten. Bu arada burası bazı kaynaklarda Podmaine Monastery olarak geçiyor.

Budva gezilecek yerler Turistik noktalar Podostrog Manastırı Manastir Podmaine

Budva gezilecek yerler Turistik noktalar – Podostrog Manastırı (Manastir Podmaine)

13- Duljevo Manastırı

Duljevo Manastırı şehrin biraz dışında konumlanıyor. Ormanlar içerisindeki kilise 14’üncü yüzyıldan kalma bir yapı. Gördüğünüz gibi Balkanlarda çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Kültür gezisi yapmak isteyenler için bulunmaz bir nimet gibi.

Burası şehir dışında olduğu için toplu taşıma, otobüs vesaire yok. O yüzden arabayla Balkan turu yapıyorsanız uğrayabilirsiniz. Doğanın orta yerindeki manastırda ayrıca yerliler meyve suyu, bal gibi organik ürün üretip satıyor. Bunları da deneyebilirsiniz.

Karadağ Duljevo Manastırı nerede nasıl gidilir ulaşım

Karadağ Duljevo Manastırı nerede, nasıl gidilir, ulaşım

14- Petrovac – Budva Gezilecek Yerler

Karadağ Budva yakınlarında gezilecek yerler kapsamında ziyaret edebileceğiniz noktalardan Petrovac, kente yarım saat uzaklıkta bulunuyor. Burası oldukça küçük bir sahil kasaba aslında. Ama Balkanlardaki en güzel tatil beldeleri arasında gösteriliyor.

Hani denir ya emekli olup Ege’nin en güzel tatil beldelerinden birine yerleşme planı. Burası bana o hissi veriyor. Yani yaşanacak küçük sahil kasabalarından. Petrovac hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse:

Petrovac tarihi Roma İmparatorluğu Dönemi’ne dayanıyor. O zamandan beri sayfiye yeri olmuş bu güzel kasaba. 1. Dünya Savaşı’ndan 2. Dünya Savaşı’na kadar olan süre içerisinde Yugoslav Sosyetesinin ve zengin insanların tercih ettiği tatil beldelerinin başında geliyormuş.

Budva gezilecek yerler Petrovac nerede En güzel tatil beldeleri Adriyatik Denizi

Budva gezilecek yerler -Petrovac nerede – En güzel tatil beldeleri, Adriyatik Denizi plajları

Yazın gezilecek yerler arasında değerlendirebileceğiniz Petrovac turist kalabalığından bıkanlar için cennet gibi bir yer. Şahane plajı, mütevazı otelleri ve restoranlarıyla beklentileri karşılıyor.

15- Budva Plajları – Denize Girilecek Yerler

Balkan Coğrafyası Yarımadası’nda nerede denize girilir? Bu sorunun birkaç yanıtı var. Arnavutluk, Karadağ ve Hırvatistan olarak sayabiliriz. Karadağ’da ise denize girilecek en güzel yerlerin başında muhteşem denizi ile Budva geliyor.

Budva gezilecek yerler listesiyle gönülleri fetheden Karadağ’ın bu güzel şehri aynı zamanda plajları, sahilleri ve tertemiz kristal gibi denizi ile turistleri kendine aşık ediyor. Ege plajları ve sahilleri gibi Adriyatik de deniz keyfi yapıp kafa dinlemek için muhteşem. Dünyanın en iyi plajları arasında gösterilen sahiller var ve çoğu mavi bayraklı plajlar. Peki denize nerede girilir?

Budva Plajları Mogren Plajı nerede Denize girilecek sakin yerler

Budva Plajları gezisi turu – Mogren Plajı nerede – Denize girilecek sakin yerler & en iyi plajları

Plaža Ričardova Glava

Hemen Old Town’un dibinde denize girmek isteyenler buraya tercih edebilir.

Mogren Beach – Budva Plajları

Mogren Plajı kentin en kalabalık plajlarından bir tanesi. Yaklaşık 300 metrelik yürüyüş sonucunda varıyorsunuz. Budva tatili yapıyorsanız denize girmeseniz bile buraya kadar yürüyün derim.

Becici Beach

Becici Beach, Budva’nın en büyük ve en ünlü plajlarından. Şehir merkezi yakınlarındaki Becici kasabasında yer alan plajın denizi biraz çakıllı. Hemen derinleşiyor. Bu yüzden çokca can kurtaran var.

Rafailovici Plajı

Becici Beach’den sonra en çok tercih edilen plaj. Küçük olmasına turkuaz renkli suyu sizi mest edecek. Budva gezisi yaparken uğramanız gereken noktalardan.

Jaz Plajı – Budva tatili

Budva Jaz Beach nerede, nasıl gidilir? Şehir merkezine yaklaşık 3kilometre uzaklıkta bulunuyor. Aileyle gidilecek plajlar arasında en çok tercih edilenlerden. Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz kendi havlunuzu serip güneşin tadını çıkartabilirsiniz.

Jaz Plajı’nın en önemli özelliği ise seyahat sektörünün önde gelen markalarından olan Lonely Planet tarafından 2015 yılında Avrupa’nın en iyi plajı seçilmiş. Yani Budva gezilecek yerler listesine burayı mutlaka ekleyin ve burada yüzün derim ben.

Kamenovo Plajı

Budva en iyi plajları hangileri diye sorulsa Kamenovo Beach cevaplardan biri olur. Becici Beach’e komşu sayılan plaj sırtını tepeye yaslamış şekilde misafirlerini ağırlıyor.

Queen’s Beach

Deniz, kum, güneş tatili yapmak istiyorsanız plaj alternatiflerinden Queen’s Beach’i değerlendirebilirsiniz. Yalnız diğer plajlara kıyasla daha pahalı işletme fiyatlarına sahip. Plaj ismini ise Kraliçe Marija Karadjordjevic almış.

Slovenska Beach

Adını 1900lü yıllarda buraya yapmaya gelen Slovenyalılar’dan almış. Ulaşımı kolay olması sebebiyle denize girmek için en çok tercih edilen sahillerden. Burada ayrıca gün batımını izlemek de çok keyifli. Budva gezilecek yerler rotanıza burayı edebilir ve ayrıca buraya yakın bir otelde konaklamak isteyebilirsiniz.

Sveti Stefan Adası

Budva gezilecek yerler listesinde de bahsetmiştim. Ama yine de değinmek gerekiyor. Sveti Stefan Adası’nda plaj yok ama adaya giderken göreceğiniz üzere sağ ve sol tarafta 2 adet plaj uzanıyor. Burada denize girebiliyorsunuz. Aslında deniz aynı deniz ama sol taraf ücretsizken (sadece şezlong’a para verirsiniz isterseniz), sağ tarafa ise girişte 50 Euro gibi bir ücret alınıyor.

Sveti Nikola Adası

Budva tekne turu ile gidebileceğiniz Sveti Nikola Adası, tropikal görünümüyle ilgi odağı olmayı başarıyor. Adaya giriş ücreti bulunmuyor. Sadece şezlong ve güneş şemsiyesi kiralamak isterseniz 10 Euro ödüyorsunuz.

Milocer Beach

Budva gezilecek yerler listesindeki Kral’ın Plajı olarak bilinen Milocer Beach, masmavi deniz ile egzotik ağaç ve bitki türlerinin birlikle ahenkle dans ettiği bir yer.

Budva Gece Hayatı – Gezilecek Yerler

Gece hayatı için Kotor mu Budva mı sorusu çok soruluyor. Bana kalırsa Karadağ Budva gece hayatı daha heyecanlı ve daha canlı. Özellikle yaz sezonunda kulüpler, barlar, kafeler falan akşamları tıklım tıklım oluyor.

Şehri akın akın gelen yabancı turistler ve tatilciler güneş battıktan sonra bir yerlerde oturup içkilerini içerken bazıları da gece kulüplerinde kurtlarını döküyorlar. Haliyle herkese hitap eden bir eğlence anlayışı mevcut. Gece hayatı hareketli olan tatil yerlerinin başında geliyor.

Karadağ gezilecek yerler Budva gece hayatı

Karadağ gezilecek yerler – Budva gece hayatı fiyatları & mekanlar – Tatil turu

Vize istemeyen ülkeler arasındaki Karadağ’ın Miami’si olarak anılan şehirde çok sayıda kaliteli eğlence mekanı bulunuyor. Bu arada birşeyler içmek için herhangi bir mekanda oturmanız da gerekmiyor. Çünkü marketten alacağınız bira veya diğer içkilerinizle deniz kıyısına gidip içebileceğiniz gibi Adriyatik manzaraları Old Town surlarında da takılabilirsiniz.

‘Akşam ne yapılır, gece hayatı için hangi mekanlara gidilir’ diye soranlar için Karadağ Budva gezi rehberi yazısında aşağıdaki mekanları tavsiye edebilirim. Kısaca açıkladım ama detaylı ve güncel bilgiler için mekanların websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

 • Old Town Pub: Bira içmek için ideadl bir bar. Old Town’ın merkezinde bulunuyor.
 • Casper Bar: Birşeyler içerken canlı caz performansı dinlemek için gidilebilir
 • Stara Budva: Pizza – bira keyfi için gidilebilecek mekanlardan.
 • Torch Beach Club: Slovenska Plajı’nda bu beach clubda yaz aylarında düzenli partiler düzenleniyor.
 • Top Hill: Budva gece kulüpleri arasında en popüler mekanlardan.
 • Old Fisherman’s Pub: Modunuza göre şampanya, şarap, bira içebileceğiniz gibi akşamları burada yemek de yiyebilirsiniz.
 • Omnia Night Club: Budva gece hayatı gidebileceğiniz kulüplerden olan Omnia’da çılgın dans edebilirsiniz. Özellikle DJ performansları ve lazer ışık şovları çok etkileyici.

Budva Nerede Hangi Ülkede?

Yukarıda Karadağ Budva gezilecek yerler tatili ve şehir gezisi turu hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Şimdi ise ulaşım konusu hakkında biraz bilgiler vermek istiyorum. İlk olarak vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki Montenegro Karadağ nerede sorusundan başlayalım.

Karadağ Budva nerede nasıl gidilir Balkan Yarımadası tatili turu haritası gezilecek yerler

Karadağ Budva nerede, nasıl gidilir – Balkan Yarımadası tatili turu haritası & gezilecek yerler plajları

Karadağ, Adriyatik Denizi’ne sahili bulunan bir ülke. Zamanında Sırbistan ile birleşik bir ülke olan Karadağ, 2006 yılında yapılan referandumla bağımsızlığı ilan etti. Sınır komşuları Hırvatistan, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova ve Arnavutluk.

Efsane gezilecek yerler listesine sahip Budva nerede, hangi ülkede, nereye bağlı? Karadağ’ın en güzel şehirlerinden ve tatil beldelerinden olan Budva Rivierası 35 kilometrelik sahil şeridinde bulunuyor. Kotor Körfezi ile birlikte ülkenin en çok turist çeken kenti. En ucuz vizesiz Balkan turları kapsamında siz de bu güzel kenti değerlendirebilirsiniz.

Karadağ’a en ucuz şekilde gitmek için Ucuz Uçak Bileti Siteleri listesine göz atın derim.

Nasıl Gidilir?

Budva’ya nasıl gidilir? Karadağ vize istiyor mu? Öncelik vizesiz ülke olması sebebiyle sadece pasaportunuzla seyahat edebilirsiniz. Ulaşım konusu ise oldukça kolay. Fakat buraya direkt olarak uçuş bulunmuyor. Dolayısıyla ilk olarak Karadağ başkenti Podgorica’ya gelmeniz gerekiyor.

Podgorica Havaalanı’ndan Budva kentine transfer ayarlayabileceğiniz gibi ilk önce Podgorica Şehir Merkezi’nde otobüs terminaline gelebilir, oradan da otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer alternatif ise Podgorica Uluslararası Havalimanı’nda araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Podgorica yerine Türk Hava Yolları’nın bazı dönemlerde Tivat şehrine de uçuşları oluyor. Tivat aslında Kotor’a daha yakın ama ucuz bilet bulursanız o şekilde yol izleyebilirsiniz.

Karadağ’a en ucuz uçak bileti nasıl bulunur? Bunun yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.

Otobüsle veya arabayla Balkan turu yapıyorsanız çevre ülkelerden de rahatlıkla buraya gelebilirsiniz. Dubrovnik, Saraybosna, Belgrad, Tiran, Priştine gibi yerlerden otobüsle buraya gelebilirsiniz. Yalnız benim başıma gelen olayı da burada anlatmam lazım.

Ben Sırbistan’ın Kreljevo şehrine ucuz uçak bileti almıştım zamanında. Oradan Karadağ’a geçmeye karar vermiştim. Gece otobüsüyle sınıra geldiğimizde otobüste tek Türk olan beni Karadağ polisi sorgulamak istedi. Davetiye mektubun yok vs giremesizsin diye çıkıştı. Yaklaşık 10 dakika sonra sessizce ‘bahşiş’ diyerek niyetini belli etti. Ben de mecburen 50 Euro vermek zorunda kaldım. Çünkü cebimde başka küçük para yoktu. Bu gibi durumlarda nolur nolmaz diyerek yanınızda 5-10 Euro küçük paralar bulunsun derim.

Ne Zaman Gidilir?

Budva gezilecek yerler için özellike yaz mevsimi öne çıkıyor. Çünkü deniz turizmi ile meşhur olan kentte Adriyatik sularında yüzmek istiyorsanız buraya yazın gelmelisiniz.

Ben buraya Mayıs başında gelmiştim. Tek tük insan denize giriyordu. Ben girmedim ama su eminim baya soğukmuştur. Bana sorarsanız Haziran – Ekim arası burası için ideal sezondur. Yani Ekim ayında deniz tatili için buraya gelinebilir.

UNESCO tarafından korunan kent Haziran-Ağustos arası oldukça kalabalık oluyor. Bunu da göz önünde bulundurun derim.

Deniz turizmi yapmak sizin için önemli değilse ilkbaharda gezilecek yerler ve Kışın Avrupa’da tatil yapılacak ülkeler rotalarına burayı ekleyebilirsiniz.

Budva Nerede Kalınır – Oteller

Budva gezisi ve tatil turu yaparken çok sayıda konaklama tesisi göreceksiniz. Tabi önemli olan buraya gitmeden rezervasyon yapmak. Çünkü yoğun sezonda hem yer bulmak sorun olabilir hem de Karadağ sınır kontrolünde gümrük polisleri otel rezervasyon çıktısını görmek isteyebilir.

Budva popüler tatil beldesi ve muhteşem plajları olmasından dolayı diğer turistik Balkan şehirlerine nazaran bir tık pahalı. Ama yine de her bütçeye uygun otel odası bulmak mümkün. Hem güvenli hem de konforlu çok sayıda seçenek mevcut.

Otel rezervasyonu yaparken booking veya hotelscombined adlı siteleri veya uygulamaları kullanmanızı öneririm. Çünkü en ucuz otelleri fiyatına göre sıralayıp müşteri yorumlarına göre değerlendirebilirsiniz.

 • Sobe Nedovic: Ben burada konaklamıştım. Aslında guest house tarzı bir yer. Ev sahibi çok tatlı ve yardımsever bir kadın. Old Town’a yürüyerek yaklaşık 20 dakika uzaklıkta olsa da otogara sadece 2-3 dakika mesafede. Kesinlikle tavsiye ederim. Günlüğü 15-16 Euro’ya kalmıştım.
 • Hotel Lusso Mare: Hotel Lusso Mare çok merkezi olmasa da Dukley ve Slovenska Plajları çok yakın. Budva gezisi sırasında her gün denize girerim diyorsanız burada konaklayabilirsiniz.
 • Freedom Hostel: Ucuz yollu konaklamak isteyen sırt çantalı gezginler için ideal bir opsiyon.
 • Hotel Astoria: Old Town’da büyüleyici manzara karşısında uyanmak için tercih edilebilir.
 • Old Town Skyline Apartments: Ev konforunda konaklamak istiyorsanız buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Diğer Alternatifler

Yukarıda otel tesislerinde konaklama alternatifleri anlattım. Fakat farklı opsiyonlarla da konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Bunlardan biri Airbnb ile yurt dışından konaklamak. Airbnb uygulamasını kullanarak yurt dışında ev, daire, rezidans ve hatta villa kiralamak mümkün. İster günlük ister haftalık isterseniz de müsaitlik duruma bağlı olarak aylık. Bu konuda daha detaylı bilgileri Airbnb Nedir, Nasıl Kullanılır, Yasal mı yazısında bulabilirsiniz.

Diğer alternatif ise yerel insanların evine misafir olup yurtdışında bedava konaklama imkanı sunan Couchsurfing. Bu uygulama sadece konaklama imkanı bulabileceğiniz gibi sizin gibi gezginlerle tanışma fırsatı da veriyor. Detaylı bilgi için Couchsurfing nedir, nasıl kullanılır adlı yazıyı okuyun derim.

Bu arada en iyi seyahat uygulamaları listesinde hayat kurtaran tüyoları bulabilirsiniz.

Son Olarak Montenegro Budva Gezilecek Yerler

Bu turistik gezi rehberi yazısında sizlere Karadağ Budva gezilecek yerler turu, gece hayatı, otel fiyatları, ulaşım gibi konular hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Umuyorum ki faydalı olmuşumdur.

Montenegro Karadağ turu yaparken ülke mutfağını da denemek gerekir. Lezzet olarak İtalyan mutfağına yakın yemeklere sahip. Dolayısıyla burada pizza, makarna ve dondurma gibi yiyecekleri mutlaka deneyin.

Yazıyı bitirirken birkaç seyahat önerisi daha vermek istiyorum. Buraya kadar gelmişken ve Schengen Vizeniz de varsa Hırvastistan’ın Dubrovnik şehrini de görün derim. Burası Game of Thrones dizisindeki Nam-ı değer King’s Landing. Ayrıca Dalmaçya kıyıları, İşkodra, Tiran, Prizren, Priştine, Saraybosna gibi şehirleri de Balkan turu rotanıza dahil edebilirsiniz.

Aşağıdaki yazılar Balkanlarda güzel bir tatil yapmanıza ayrıca yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Bir göz atın derim.

Cevapla