Priştine Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Priştine gezilecek yerler, Balkan turu sırasında gidilebilecek keyifli duraklardan. Kentteki Osmanlı’dan kalma eserler, tarihi kiliseler, modern mimariye sahip yeni yapılar insana adeta zamanda yolculuk yaptırıyor. Ülkenin en büyük şehri olmasına rağmen, Priştine turu veya şehir gezisi yaparken 1 günde rahatlıkla her yeri görebilirsiniz. Peki Kosova başkenti Priştine nerede, nasıl gidilir, ne yapılır, ne yenir, tarihi ve turistik yerler nereler’ sorularının cevabı bu gezi rehberi yazısında.

Vizesiz Balkan turu Kosova gezisi

Vizesiz Balkan turu Kosova gezisi – Priştine nasıl bir yer?

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında Kosova Avrupa’nın en genç ülkesi olma özelliğini taşıyor. Diğer Balkan ülkeleri gibi çeşitli etnik kökenden insanların yaşadığı bir ülke. Başkentte ise Arnavut kökenliler çoğunluğu oluşturuyor. ‘Türkler burada yaşıyor mu’ diye sorarsanız Türkler daha çok Prizren kentinde yaşıyor.

Priştine Gezilecek Yerler

Kentte görülecek yerler aslında yok denecek kadar az. Ama yeni kurulan bu şehirde çok fazla beklenti olmadan güzel vakit geçirebilirsiniz. Özellikle şehrin en hareketli noktası olan ‘Mother Teresa Caddesi’nde takılabileceğiniz güzel kafeler var. Fiyatlar da oldukça ucuz.

Balkanlar’daki Osmanlı tarihi eserleri bu şehirde de bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı ve kendini adını taşıyan cami de dahil olmak üzere görmeniz gereken 3 adet Osmanlı camisi var. Bunlar ‘Eski Kent’ (Old Town) bölgesinde bulunuyor.

Diğer taraftan Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli, Aziz Rahibe Teresa Katedrali (Mother Teresa Cathedral) ziyaret edebileceğiniz başlıca noktalar. Lafı  çok fazla uzatmadan Kosova başkenti Priştine turu sırasında görülecek tarihi ve turistik yerler listesine geçelim.

1- Newborn Anıtı

Newborn Anıtı, 2008 yılında Kosova bağımsızlığını ilan ettikten sonra yapılmış. Avrupa’nın en genç ülkesi unvanını elinde bulunduran Kosova bunu Türkçe’de ‘yeni doğan’ anlamına gelen Newborn Anıtı ile simgeleştirmiş.

Newborn Anıtı her yıl farklı renklerle ve temalarla dekore ediliyormuş. Yani buraya bir daha gelirseniz aynı yazıyı farklı renklerde görebilirsiniz. Priştine gezilecek yerler listesindeki Newborn Anıtı nerede diye sorarsanız Gençlik ve Spor Sarayı’nın karşısında yer alıyor.

Newborn Anıtı nerede Priştine gezilecek yerler gezi rehberi

Newborn Anıtı nerede – Priştine gezilecek yerler gezi rehberi

2- İskenderbey Heykeli (Skenderbeg Statue)

İskenderbey Heykeli Rahibe Teresa Caddesi’nin son bölümünde yer alıyor. Arnavutlar’ın ulusal kahramanı olan İskenderbey Osmanlı ordularına karşı 25 yıl savaşmış. Osmanlı’nın batıya açılmasına geciktirmesiyle biliniyor.

Heykelin bulunduğu yer aynı zamanda şehrin en büyük meydanı. Akşamları insanlar bu bölgede yürüyüşe çıkıyorlar.

İskenderbey Heykeli Vizesiz Balkan turu

İskenderbey Heykeli – Vizesiz Balkan turu

3- Rahibe Teresa Caddesi

Rahibe Teresa Caddesi şehrin en işlek caddesi olarak dikkat çekiyor. Sadece yayalara açık olan cadde özellikle akşamları kalabalık oluyor. Bu cadde üzerinde siz de yürüyerek vakit geçirebilirsiniz.

Şehrin kalbin de bulunan ‘Mother Teresa Street’ üzerinde çok sayıda restoran ve kafe var. Kosova’da ne yenir diye kararsız kaldıysanız bu bölgede gözünüze kestirdiğiniz bir mekana oturabilirsiniz. Ayrıca Priştine şehrinde nerede kalınır diye sorarsanız bu caddeye yakın otel seçmenizi öneririm.

Priştine gezilecek yerler Rahibe Teresa Caddesi

Priştine gezilecek yerler – Rahibe Teresa Caddesi

4- Mother Teresa Cathedral

Avrupa’da görmeye alıştığımız tarihi katedrallerin aksine Rahibe Teresa Katedrali çok yeni sayılır. Yine de hoş bir görünüme sahip.

Katedralde görebileceğiniz çok fazla bir şey yok açıkçası. Ama çan kulesi çıkarsanız şehri kuş bakışı görme imkanı buluyorsunuz. O yüzden gezi rotanıza burayı ekleyin derim.

Rahibe Teresa Katedrali Priştine gezilecek turistik yerler

Rahibe Teresa Katedrali – Priştine gezilecek turistik yerler

5- Rahibe Teresa Heykeli – Priştine Gezilecek Yerler

İngilizce’de Statue of Mother Teresa olarak duyabileceğiniz heykel kentin işlek caddesi olan Rahibe Teresa Caddesi’nde konumlanıyor. Büyük ihtimal bu caddede yürürken gözünüze hemen çarpacaktır.

Rahibe Teresa kimdir peki? Asıl adı Agnes Gonca Boyacı olan Arnavut kökenli insan hakları aktivistidir. Aynı zamanda Katolik olan ‘Nene Tereza’ Hayırsever Misyonerler’in kurucusudur.

6- Bill Clinton Anıtı

Kosovalılar Amerikanlar’ı çok seviyor. Nedeni ise ülkenin bağımsızlık kazanmasında Amerikalılar’ın önemli rol oynamasıymış. En büyük katkıyı da eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton vermiş. Bundan dolayı Clinton’ın heykelini dikip önünden geçen bulvara da Bill Clinton Bulvarı adını vermişler.

Şehirde ayrıca George Bush Bulvarı da bulunuyor.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton Heykeli

Eski ABD Başkanı Bill Clinton Heykeli 

7- Fatih Camii

Vizesiz Balkan ülkeler arasında Kosova’nın başkenti Priştine gezilecek yerler listesindeki Fatih Camii, Osmanlı’dan kalma bir eser. Diğer adı Hünkar Camii olan yapı 1461 yılında inşa edilmiş.

Fatih Sultan Mehmet Han döneminde yaptırılan caminin yan tarafında ayrıca bir de hamam var. TİKA, Fatih Camii ve hamamı 2010-2013 yılları arasında restore ederek onarmış.

Fatih Sultan Mehmet Camii Osmanlı Eserleri

Fatih Sultan Mehmet Camii – Osmanlı Eserleri

8- Saat Kulesi – Priştine Gezilecek Yerler

Priştine gezilecek tarihi ve turistik yerler arasında Saat Kulesi, Fatih Camii’nin tam karşısında yer alıyor. Saat Kulesi, Balkanlar’daki tarihi Osmanlı eserlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bu turistik yapı dönemin mutasarrıfı Yaşar Paşa tarafından 19’uncu yüzyılda inşa ettirilmiş.

Balkanlar’a gitmeden önce en iyi seyahat uygulamaları listesine göz atın.

9- Yaşar Paşa Camii

Priştine gezi rehberi yazısında görmeniz gereken noktalardan biri de Yaşar Paşa Camii. Orijinal hali 1834 yılında inşa edilen camide TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) tarafından yenileme çalışmaları yürütmüş.

İç dizaynı, dış cephesi, minaresi tam anlamıyla aslına uygun şekilde yenileme yapılmış.

Yaşar Paşa Camii Balkanlar'daki Osmanlı Eserleri

Yaşar Paşa Camii – Balkanlar’daki Osmanlı Eserleri

10- Çarşı Camii

Kosova başkenti Priştine gezisi sırasında görülecek noktalardan Çarşı Camii kentin en eski yapılarından biri. I. Kosova Zaferi sonrasında 1389 yılında temelleri atılmış.

Rivayete göre, Yıldırım Bayezid Kosova seferi sırasında şehit düşen babası Sultan I. Murad adına yaptırmak istemiş. O dönem inşasına başlanan cami, Fatih Sultan Mehmet döneminde tamamlanmış.

Kosova başkenti Priştine gezilecek yerler Tarihi Çarşı Camii gezi rehberi

Kosova başkenti Priştine gezilecek yerler – Tarihi Çarşı Camii gezi rehberi

11- Kosova Müzesi – Priştine Gezilecek Yerler

Kültür gezisi yapmayı seviyorsanız başkent Priştine turu sırasında uğramanız gereken noktalardan biri de Kosova Müzesi. Rehber eşliğinde gezerseniz ülkenin ulusal tarihi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir müze.

Müzenin 2 adet bölümü var. Birinci bölüm, arkeolojik tarihi, ikinci bölüm ise siyasi tarihi ile ilgili. Müzenin en önemli eseri ise kentin de sembolü olan 6000 yıllık Tanrıça Heykeli (the Goddess on the Throne).

Kısacası Kosovalılar’ın MÖ 4500 yılından bugüne kadar olan tarihini burada öğrenebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti ise bulunmuyor. Ama bahşiş yapabilirsiniz.

12- Etnografya Müzesi

Kültür gezilerine Etnografya Müzesi’ne uğrayarak devam edebilirsiniz. Müzede, 19’ncu yüzyılda yapılan 2 tane tarihi Osmanlı evi sergileniyor. Evler şehrin zengin ailelerine aitmiş.

Eski dönemi yansıtan Etnografya Müzesi’nde araç-gereç, ev eşyaları, kıyafetler, süs eşyaları gibi şeyler sergileniyor. Ücretsi rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz. Kosova gezilecek yerler listesindeki müzeye giriş ücretsiz ama rehbere bahşiş verebilirsiniz.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi

13- Şehitler Parkı – Priştine Gezilecek Yerler

Şehitler Parkı (Parku Varrezat e Deshmoreve) şehre göre yüksek bir konumda bulunuyor. Parkın en önemli özelliği ise Bağımsız Kosova’nın ilk cumhurbaşkanı Dr. İbrahim Rugova’nın mezarına ev sahipliği yapması. Ayrıca anıt da bulunuyor.

Ayrıca park sınırları içerisinde Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) önde gelen isimlerinin de mezarları bulunuyor. Vizesiz Balkan turu yaparken zamanınız varsa gelip görün derim.

14- Kosova Milli Kütüphanesi

Kütüphaneyi ilginç kılan enterasan mimarisi. Kütüphanenin dış cephesi gerçekten farklı. Yapının mimarisini kimisi beğenirken kimisi çirkin buluyor. O yüzden Priştine gezi rehberi yazısına eklemek istedim.

3 katlı yapıda 400 kişilik okuma salonu bulunuyor. Çatısında ise 99 küçük kubbe varmış. Metabolizma mimarisine (metabolism architecture) uygun olarak tasarlanan yapının mimarı ise Hırvat kökenli Andrija Mutnjakovic.

Kosova Milli Kütüphanesi Priştine gezilecek yerler gezi rehberi

Kosova Milli Kütüphanesi turu – Priştine gezilecek yerler & gezi rehberi

Bir Acayip Gezi Instagram hesabını takip edin.

15- Germia Park

Doğa ile iç içe olmak isteyenlerin tercih etmesi gereken rotalardan olan Germia Park, şehrin yaklaşık 4 buçuk kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor. Ormanlık 2 tepe arasına kurulu olan parkta geniş çimenlik alan, yürüyüş ve tırmanma parkaurları bulunuyor.

Yerel halk buraya hafta sonları gelip piknik falan yapıp güzel vakit geçiriyor. Parkın girişinde ayrıca yüzme havuzu var. Denize kıyısı olmayan ülkelerden olan Kosova’da insanlar yazın serinleme ve yüzme ihtiyacını burada gideriyor.

Kosova başkenti Priştine Germia Park nerede, nasıl gidilir? 4 buçuk kilometre uzaklıkta parka toplu taşıma ile gelebilirsiniz. 4 nolu belediye otobüsü şehir merkezinden buraya geliyor.

Germia Park nerede Priştine gezilecek yerler Kosova gezi rehberi

Germia Park nerede – Priştine gezilecek yerler – Kosova gezi rehberi

Priştine Nerede?

Priştine, vize istemeyen ülkeler listesindeki Kosova’nın başkenti Priştine ülkenin orta bölümünde bulunuyor. Dolayısıyla ulaşım açısından oldukça elverişli konuma sahip.

Priştine şehriyle diğer önemli şehirler arasında mesafeler şöyle: Prizren’e 80 km, Makedonya başkenti Üsküp’e ise 91 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Arnavutluk başkenti Tiran’a 260 km uzaklıktayken Sırbistan başkenti Belgrad’a 521 kilometre mesafededir.

Priştine’ye Nasıl Gidilir?

Balkan şehirlerinden Priştine’ye nasıl gidilir? Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’dan her gün düzenli olarak uçuş seferleri düzenleniyor. İstanbul kalkışlı uçakla yaklaşık 1 saat 40 dakikada şehir merkezinin 19 kilometre uzaklıktaki Priştine Uluslararası Havalimanı’na inmiş oluyorsunuz. Havaalanının diğer adı ise Adem Yaşari Havaalanı’dır.

Kosova’ya en ucuz nasıl gidilir? Bunun için ‘Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ ile ‘En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ başlıklı yazıları okuyunuz.

Sırbistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk gibi ülkelerden ise otobüslerle rahatlıkla ülke değiştirebilirsiniz. Sadece sınır geçişlerinde yanınızda kalacağınız otelin rezervasyon çıktısını almanızı öneririm. Çünkü Pasaport kontrolü sırasında görevli polisler bazen otel rezervasyon çıktısı sorabiliyorlar.

Priştine nerede nasıl gidilir gezilecek yerler gezi rehberi harita

Priştine nerede, nasıl gidilir, gezilecek yerler, gezi rehberi – Balkan gezisi harita

Priştine otelleri listesi için tıklayın.

Vizesiz otobüsle Balkan turu sırasında dikkat etmeniz gereken bir husur var. Eğer Kosova’ya Sırbistan’dan geleceksekseniz problem olmuyor ama Kosova’dan Sırbistan’a geçemiyorsunuz. Çünkü Sırbistan Kosova’yı hala tanımıyor. Bunun çözümü ilk önce Üsküp’e giderek ardından Sırbistan’a geçmek. Ya da diğer Balkan rotalarını da takip edebilirsiniz.

Balkanlarda otobüs yolculukları için rome2rio uygulamasını mutlaka kullanmanızı öneririm. Otobüs, tren yolculuklarında size fikir veriyor. Ayrıca balkanviator sitesinden güncel otobüs bilet fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

Ne Zaman Gidilir?

Priştine tatil turu için yılın her günü uygundur bana sorarsanız. Tabi kış aylarında Balkanlar’ın o meşhur soğuğunu göze almanız gerekiyor. Ben buraya geldiğimde kış mevsimiydi ama yine keyif almıştım. Dolayısıyla kışın Avrupa’da gezilecek yerler rotalarına burayı ekleyebilirsiniz.

Ulaşımı kolay bir ülke olması sebebiyle ne zaman isterseniz o zaman gidebilirsiniz aslında. Haftasonu kaçamak yapmak için bile düşünebilirsiniz. Kısacası ucuz uçak bileti bulursanız o fırsatı kaçırmayın derim.

Priştine Nerede Kalınır?

Priştine gezi rehberi yazısında belirtmek istediğim konulardan birisi de oteller, yani nerede kalınır konusu. Şehir küçük olmasına rağmen her bütçeye uygun oteller var. İster her şey dahil 5 yıldızlı otelde kalın isterseniz ucuz yatakhane tarzı hostellerde konaklayın.

Peki Priştine’de kaç gün kalınır? Aslında 1 günde rahatlıkla burayı keşfedebilir, ardından başka bir şehre geçebilirsiniz. Ama şehri tam anlamıyla tanımak, Priştine gece hayatını da keşfetmek için 1 gece kalmanızı tavsiye ederim. Tavsiye edebileceğim başlıca oteller aşağıdaki gibi:

Yurtdışında ucuza otel bulma için ‘Popüler Otel Rezervasyon Siteleri‘ başlıklı yazıyı okuyun. Otel haricinde Airbnb veya Couchsurfing gibi uygulamaları kullanarak da konaklayacak yer bulabilirsiniz.

Ne Yenir – Priştine Gezilecek Yerler

Priştine turu yaparken sıra geldi yemek yemeye. Peki Kosova’nın başkentinde ne yenir, ne içilir?

Balkanlar'da ne yenir Arnavut böreği

Balkanlar’da ne yenir – Arnavut böreği

Kosova yemek kültürü Arnavut ve Sırp mutfaklarının bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bunun yanında zamanında Osmanlı hakimiyetinde yaşadıkları için Türk yemek kültüründen de etkilenmişler. O yüzden bizim damak zevkimize uyan lezzetleri burada tadabilirsiniz.

Şehirde denemeniz gereken şeylerin başında ızgara köfte geliyor. Buna kebap dendiğini duyabilirsiniz ama bildiğimiz köfte. Onun dışında Arnavut böreği, trileçe tatlısı, lahana salatası, Elbasan tava gibi Balkanlar’a özgü yiyecekleri de deneyin derim.

Priştine Gece Hayatı – Gezilecek Yerler

Priştine gece hayatı için çok hareketli denemez. Ama yine de mütevazı yaşantısıyla akşamları güzel vakit geçirmeniz için her şey mevcut. Dolayısıyla gece kulübü, bar, cafe, pub gibi yerlerde eğlenebilirsiniz.

Zone Club Kosova Priştine gece hayatı

Zone Club – Kosova gezisi Priştine gece hayatı (Resim kaynak: IG zoneclub)

Mekanlar özellikle Rahibe Teresa, Garibaldi ve Fethi Agani Caddeleri yakınlarında bulunuyor. Şehirdeki en popüler mekanları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Duplex Club
  • Zone Club
  • Bamboo Bar
  • Filikaqa
  • 13 Rooftop
  • Zanzi Bar

Son Olarak Priştine Gezilecek Yerler

Kosova başkenti Priştine gezilecek yerler, şehir gezisi, yeme içme, ulaşım gibi konular hakkında bilgiler içeren gezi rehberi blog yazısında anlatacaklarım bu kadar. Balkan gezisi düzenliyorsanız en azında buraya 1 gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Bu sade şehir ile birlikte Prizren veya Üsküp kentlerini de gezinize dahil edebilirsiniz. Ayrıca Vizesiz Balkan turu yapmayı planlıyorsanız aşağıdaki yazılarımı da okuyabilirsiniz.

2 Comments

Cevapla