Malezya Yemekleri & Mutfağı – Malezya’da Ne Yenir

Malezya yemekleri, çeşitliliği ve özgün sokak lezzetleriyle Asya’nın önde gelen mutfaklarından biri. Ülkede Malaylar, Hintliler ve Çinliler yoğun olarak yaşadığından dolayı bu etnik farklılığın etkileri sofrada da görülüyor. O yüzden Malezya mutfağı, oldukça zengin bir yemek kültürüne sahip. Peki Malezya’da ne yenir, ne içilir, yenecek tropikal meyveler hangileri gibi konular hakkında bilgileri bu yazıda sizler için derledim.

Malezya yemekleri & mutfağı Kuala Lumpur da ne yenir

Malezya yemekleri & mutfağı – Kuala Lumpur’da ne yenir

Malezya mutfağı dünyanın en lezzetli mutfakları arasında. Sofralarda pirinç olmazsa olmazdır. Bunun yanında Çin, Hindistan ve Malay kültürü yemeklerde pişirme tarzına etki etmiştir. Örneğin Hint yemeklerinin vazgeçilmezi baharatları burada da çokça görebilirsiniz.

Ne yenir konusuna geçmeden önce Malezya gezisi veya tatil turu yapacaklar için aşağıdaki gezi rehberi blog yazılarını hatırlatmak isterim.

En Lezzetli Malezya Yemekleri

Malezya mutfağını diğer Uzakdoğu Asya ülkelerinden ayıran en önemli özellik yemeklerde tercih edilen baharat ve çeşitli soslar. Çünkü 3 farklı kültürün sentezlenmesiyle ortaya harika ürünler ortaya çıkmış. Bunun yanında deniz ürünleri sofraları zenginleştiren diğer etmenlerden.

Özellikle sokak yemekleri veya gece pazarlarında ülkenin en farklı yiyecekleri görebilirsiniz. Özellikle başkent Kuala Lumpur’daki Bukit Bintang bölgesindeki Jalan Alor Night Market’i (Gece Pazarı) mutlaka ziyaret edin derim. Tezgahlardaki yiyecekler hem lezzetli hem de oldukça ucuz.

Malezya’ya en ucuz nasıl gidilir? konusu için Ucuz Uçak Bileti Siteleri ile Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur yazılarını okuyunuz.

Malezya’da Ne Yenir?

Eğer ülkenin kendine has yiyeceklerini beğenmezseniz aç kalırım diye düşünmeyim. Dünyanın dört bir tarafından turist ağırlayan ülkede Batı mutfağı sunan birçok restoran bulunuyor. Türk restoranlarını da görmek mümkün.

Vizesiz ülkeler arasındaki Malezya tropikal iklime sahip olduğundan dolayı burada bol bol tropik meyveler deneyebilirsiniz. Hangi meyveler yenmeli konusuna aşağıda da değindim.

1- Nasi Lemak

Nasi lemak, Malezyalı insanlar tarafından en çok sevilen yemeklerin başında geliyor. Ulusal yemeği dersek yeridir. Haliyle sizin de denemeniz gereken yiyeceklerden.

Malezya yemekleri Nasi Lemak

Malezya yemekleri listesi – Nasi Lemak

Nasi lemak yemeğinin ana malzemesi pirinç pilavı, baharatlı sambal biber sosu (karides ezmeli acı sos), hindistan cevizi sütü ile pişirilmiş pirinç pilavıdır. Birkaç çeşidi de vardır.

Yan ürün olarak yer fıstığı, kızartılmış tavuk, haşlanmış yumurta, ançuez gibi şeylerle ikram ediliyor. Ülkenin her noktasında deneyebilirsiniz.

2- Ikan Bakar

Malayca’da ‘ikan’ balık, ‘bakar’ ise ızgara anlamına geliyor. Yani Türkçe’ye balık ızgara olarak çevirebiliriz. Ama harika marine edilmiş ızgara balık.

Ikan bakar, acı biber salçası ile baharatlandıktan sonra bir muz yaprağının üzerinde mangal kömürü üzerinde ızgara yapılır. Balık daha sonra sıcak pirinçle, bazen de biraz sebze yemekleri veya körilerle servis edilerek afiyetle yenir. Ekstra lezzet için ‘kecap manis’e (tatlı soya sosu) bandırarak yiyebilirsiniz.

Malezya sokak yemekleri Ikan Bakar

Malezya sokak yemekleri nasıl – Ikan Bakar

3- Banana Leaf

Banana Leaf, Hint yemek kültürünün özelliklerini görebileceğiniz Malezya yemekleri arasında yer alıyor. Bilindiği üzere muz yaprağı buralarda yerel insanların favorisidir. Yaygın olarak yemeklerde kullanılıyor.

Restoranlarda muz yaprağı ile servis edilen yemekler genellikle güney Hindistan kökenlidir. Bu yemeğin özelliğine gelirsek pirinç pilavı, köri soslu pirinç, kırmızı et veya balık gibi ürünler muz yaprağı üzerinde sunuluyor.

Malezya da ne yenir Banana Leaf

Malezya’da ne yenir – Banana Leaf

Malezya’da nerede kalınır diye soranlar için en iyi Kuala Lumpur otelleri bu linkte.

4- Roti Canai

Malezya gezisi sırasında kahvaltıda ne yenir diye düşünürseniz ‘roti canai’yi mutlaka deneyin derim. Bizdeki gözlemeye benziyor. İçi yumuşak dışı kıtır kıtır.

Kare şeklinde katlanan hamur bol yağda kızartılıyor.  Ardından köri sosuyla servis ediliyor. Gevrek katmanlarıyla dikkat çeken roti canai aslında Hint kökenli yemektir. Malezya sokak yemekleri tezgahlarında bol bol görebilirsiniz.

Uzakdogu Asya yemek kültürü Roti Canai

Uzakdogu Asya yemek kültürü – Roti Canai

5- Laksa

En meşhur Malezya yemekleri arasında gösterilen laksa bir çorba çeşididir. Körili laksa ve assam laksa olmak üzere iki çeşit laksa vardır.

‘Assam laksa’, koyu kahverengi balık çorbası içerisinde erişte iken, ‘curry laksa’ ise kalın erişteli ve son derece lezzetli hindistan cevizi sütlü köride yüzen eriştedir. Bunun yanında tercihe göre karides, kırmızı et ya da tavuk eti gibi şeylerle de ikram ediliyor.

Curry laksa Yurtdışı yeme içme

Curry laksa – Yurtdışı yeme içme

6- Rendang

Dana etinden yapılan rendang köri soslu şekilde pişiriliyor. Oldukça popüler yemeklerden olan ‘rendang’ aslında Endonezya kökenliymiş sanırım.

Dana etinin yanı sıra tavuk veya ördek etinden yapıldığı da oluyor. Tercih size kalmış. Yalnız ne kadar baharatlı olursa o kadar lezzetli olduğunu unutmayın.

Ucuza konaklama yöntemleri için Otel Rezervasyon Siteleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

7- Char Kuay Teow

Char kuay teow diye karides, fasulye, yaprak soğanı ve ördek yumurtasıyla yüksek ateşte kızartılan pirinç erişteleri içeren yemeğe deniyor.

Char kuay teow o kadar güzel ki, ilk tabağınızı bitirdikten sonra hemen başka bir tabak sipariş edeceksiniz. Bu arada Malezyalı insanlarla muhabbet kurmak istiyorsanız bu yemeğin konusu açın. Çünkü bu yemeğe bayılıyorlar.

Malezya yemekleri Char Kuay Teow

Malezya yemekleri – Char Kuay Teow

8- Nasi Campur

Nasi campuır et, sebze, karides, sebze, yumurta gibi pek çok yiyeceğiniz küçük küçük porsiyonlarından oluşan bir yemek. Kaba tabirle ortaya karışık diyebileceğimiz bir Malay yemek çeşidi.

Malezya’da ne yenir diye kararsız kaldıysanız nasi campur’u tadarak ülke kültürünü daha iyi tanıyabilirsiniz. Ayrıca bu yemeğin Hint versiyonuna ise ‘nasi kandar’ deniyor.

Nasi campur Asya turu gastronomi

Nasi campur – Asya turu gastronomi – Malezya yemekleri & mutfağı

9- Hokkien Mee

Hokkien mee, Uzakdoğu Asya yemeklerinin olmazsa olmazı olan eriştenin (noodle) bir başka versiyonu. Çin usulü kızartılan erişte olan hokkien mee’nin asıl merkezi Çin’in Fujian eyaletiymiş.

Malezya başkenti Kuala Lumpur da ne yenir Hokkien mee

Malezya başkenti Kuala Lumpur’da ne yenir – Hokkien mee

Hokkien mee’nin farklı çeşitleri bulunuyor. Bunlar karides eriştesi olan Hokkien hae mee ile koyu renkli kızarmış erişte olan Hokkien char mee’dir.

Yemekte domuz eti veya domuz yağı kullanılıyor olabilir. Eğer helal yemek konusunda hassassanız sipariş vermeden önce ‘içinde ne var’ diye mutlaka sormanızı öneririm. Bunu Malezya sokak yemekleri tezgahlarında tadabilirsiniz.

10- Nasi Kerabu

Malezya mutfağı denilince akla ilk gelen yiyeceklerden olan nasi kerabu pirinç, yumurta, kızarmış tavuk butu, fasulye, yumurta ve kızarmış keropok ile servis ediliyor. Nasi kerabuyu farklı kılan insan mavi renkli pirinç içermesidir.

Renginden dolayı oldukça ilginç bir yiyecek olan nasi kerabu rengini pişirilmesinde kullanılan çiçekten alıyor. Denemenizi öneririm.

Malezya İçecekler

Çoğunluğu müslüman olan Malezya’da alkol serbest mi? Alkol içmenizde herhangi bir kısıtlama yok. İstediğiniz bara, kulübe giderek içki içebileceğiniz gibi marketlerden de bira, şarap falan alabilirsiniz.

Alkol dışında ne içilir diye sorarsanız ülkenin kendine has içecekleri bulunuyor. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Teh Tarik: Malezya’da ne içilir sorusunun ilk yanıtı teh tatik olmalı. Ülkenin milli içeceği.
 • Milo Ais: Nestle’nin bir ürünü olan Milo, ekstra şeker ve yoğunlaştırılmış sütle birlikle soğuk olarak tüketiliyor.
 • Sirap Bandung: Malay düğünlerinde veya festivallerde halk tarafından tercih edilecen içecektir.
 • Sirap Selakih: Üzerinde fesleğen tohumları içeren gül şurubudur. Denenebilir.
 • Cincau: Cincau (çim jölesi), nane ailesine ait Mesona Chinensis adı verilen bir bitki türünden yapılan tatlı içecektir.

Tropikal Meyveler

Güneydoğu Asya ülkelerinden Malezya hava durumu nasıl veya iklimi ne gibi sorular merak edilen konuların başında geliyor. Bu güzel coğrafya havalar hep sıcak ve tropikal iklim hakim. Böyle olunca birbirinden lezzetli tropikal meyveler bu topraklarda yetişiyor.

Bu coğrafyanın diğer ülkeleri olan Filipinler, Endonezya, Kamboçya, Vietnam, Singapur gibi ülkelerde de yetişen tropikal egzotik meyveler inanılmaz derecede lezzetli. Benim favorim ise olgun mango (sarı mango). Peki en güzel Malezya meyveleri hangileri?

Tropikal meyveler Rambutan

Tropikal meyveler – Rambutan 

 • Mango
 • Chompu
 • Pomelo
 • Cempedak
 • Guava meyvesi
 • Rose-apple
 • Rambutan meyvesi
 • Ananas
 • Ciku
 • Yıldız meyvesi (Star fruit)
 • Jackfruit
 • Yıldız elması (Star apple)
 • Longan
 • Langsat
 • Dragon Fruit (Ejder meyvesi)
 • Passion Fruit (Çarkıfelek Meyvesi)
 • Mangosteen
 • Papaya
 • Durian
 • Hindistan Cevizi (Coconut)
 • Lychee
 • Muz çeşitleri.

Tropikal meyveleri Malezya başkenti Kuala Lumpur, Melaka, Johor Bahru gibi ülkenin çoğu şehrinde ve noktasında bulabilirsiniz. Ayrıca tropikal meyvelerden yapılan meyve sularını, smoothie’leri, shake’leri mutlaka deneyin derim.

Kuala Lumpur’da Nerede Ne Yenir?

Ülkenin en çok turist çeken kenti başkent Kuala Lumpur oldukça gelişmiş bir metropol. Burada hem Malezya mutfağı hem de Batı yemek kültürüne ait yiyecekleri tadabilirsiniz.

Lüks restoranlar olduğu gibi ucuz, hesaplı mekanlar da şehirde mevcut. Bütçenize göre istediğiniz mekanı tercih edebilirsiniz. Peki Kuala Lumpur’da nerede ne yenir? Şehrin popüler yerlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Bukit Bintang Bölgesi: Bu bölgede Jalon ALor Night Market adlı gece pazarını mutlaka ziyaret edin. Cadde üzerinde kurulan tezgahlarda yöresel yiyecekler, meyve, bira, dondurma gibi ürünler ucuza satılıyor.
 • Chinatown: Çin yemeklerini denemek istiyorsanız Çin Mahallesi olan Chinatown’a uğrayın.
 • Little India: Kuala Lumpur gezilecek yerler listesinde de olan Little India, Hint kültürü ve yemeklerini tanımak için güzel bir nokta.
 • BETA KL: BETA KL adlı restaurant, çeşit çeşit Malezya yemekleri ile oldukça zengin bir mönüye sahip.
 • Makan Kitchen: Başkent Kuala Lumpur’da kahvaltı yapabileceğiniz güzel mekanlardan.
 • Nook: Akşamları açık büfe olarak hizmet sunan bir işletme.
 • Yut Kee: Bütçe dostu bir mekan.
 • Nasi Kandar Pelita: Fiyatları ucuz olan işletmenin porsiyonları aynı oranda büyük. Konum olarak Petronas İkiz Kuleleri’ne yakın sayılır.

Son Olarak Malezya Yemekleri

‘Malezya yemek kültürü, mutfağı, sokak yemekleri ve fiyatları, Malezya’da nerede ne yenir’ gibi konular hakkında vereceğim bilgiler burada sona eriyor. Umarım faydalı olmuştur. Ayrıca bu yazıda yer almayan diğer egzotik yemekleri de deneyebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller…

Asya gezisi yapacaksanız aşağıdaki yeme içme konulu yazıları da okuyun derim.

Malezya’da ne yenir konulu yazımı bitirirken son olarak Bir Acayip Gezi Instagram hesabımı hatırlatmak isterim.

2 Comments

Cevapla