Budapeşte Gece Hayatı – Ruin Barlar ve Havuz Partileri

Budapeşte gece hayatı, çılgınlar gibi eğlenmek isteyenlerin Avrupa’daki ilk tercihlerinden biri. Gece hayatı denilince akla ilk olarak Ukrayna ve Amsterdam gibi yerler gelse de Macaristan başkenti Budapeşte geceleri de bir o kadar hareketli ve canlı. Zaten Avrupa’nın diğer şehirlerinden birçok insan Budapeşte şehrindeki ruin barlar, hamam ve çılgın havuz partileri için özellikle hafta sonları buraya akın ediyorlar. Eğlence mekanlarında fiyatların çok pahalı olmaması burayı cazip kılan şeylerden biri. Peki gündüz Budapeşte gezilecek yerler görüldükten sonra akşamları nerede eğlenilir?

Budapeşte ruin barlar szimpla kert

Szimpla Kert nerede – Budapeşte ruin barlar – Macaristan gece hayatı anıları, eğlence mekanları

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olduğu için ülkemizden çok sayıda insan Budapeşte’yi ziyaret ediyor. Hazır gelmişken gece hayatına da tatmalısınız bence. Aşağıda Budapeşte şehrinde gidebileceğiniz güzel ruin barlar, klasik gece kulüpleri, hamam partileri ve bunların fiyatları hakkında bilgi vereceğim.

Budapeşte gezisi yapmadan önce şu yazılarıma ayrıca bir göz atmanızı öneririm.

Budapeşte Gece Hayatı Hakkında Bilgiler

Budapeşte gece hayatı için söylenecek çok şey var aslında ama şehrin en fenomen eğlencesi ruin barlar. Dünyaca ünlü olduğu için özellikle sırt çantalı gezginlerin akşamları takılmak veya eğlenmek için tercih ettikleri yerlerden. Sadece gezginler veya turistler değil elbette. Yerli Macar halkın, Erasmuslu öğrencilerin eğlencelere ve partilere katılmasıyla burada geceler çok canlı ve renkli geçiyor.

Ruin barlar dışında yukarıda da bahsettiğim gibi normal barlar ve diskolar gibi mekanlar insanların eğlenmek için sık sık gittikleri yerler arasında. Kentte çok fazla eğlence mekanı bulunuyor. Budapeşte şehir merkezinde bilmediğiniz bir sokakta yürürken bile bir mekana denk gelebilirsiniz.

Termal hamamlarda bile havuz partileri düzenleniyor. Yani buradaki insanlar eğlenmeyi biliyor. Ayrıca Budapeşte sevgiliyle gidilecek yerler arasında olup en romantik şehirler arasında bulunuyor. Sevgilinizle bile gece hayatının keyfini çıkarabilirsiniz.

Eğlence Eski Yahudi Mahallesi (Old Jewish Quarter) bölgesinde daha yoğun yaşanıyor. Fakat gece hayatı için en güvenilir mekanlara gitmek biz yabancı turistler için çok önemli. O yüzden gee dışarı çıkmadan önce gece kulüplerini iyice araştırmalısınız. Hatta konaklayacağınız otelden falan tüyolar almanız ayrıca faydalı olacaktır.

Budapeşte gece hayatı ve gezilecek yerler yakınlarında uygun otel bulmak için booking ve hotelscombined siteleri üzerinden rezervasyon yapmanızı öneririm. Ayrıca daha çok alternatif için en iyi otel rezervasyon siteleri yazısına göz atın. Yerel insanların evinde ücretsiz konaklamak için couchsurfing nasıl kullanılır ve ev konforunda konaklamak için Airbnb nedir yazılarını ayrıca okumanızı öneririm. Aribnb’de 29 Dolar değerindeki indirim kodu kazanmak için şu linki kullanarak üye olabilirsiniz. Lafı uzatmadan Budapeşte geceleri için gidilecek mekanlar hakkında anlatmaya başlayalım.

Budapeşte En İyi Ruin Barlar

Ruin barlar dünyaca ünlü diye yukarıda yazdım. Peki neyin nesidir bu ruin barlar? Ruin ne demek; İngilizce’de harabe demek. Yani Türkçesi ‘harabe bar’ demek. Peki neden bu kadar popüler?

Macaristan komünizm sonrasında çok sayıda terk edilmiş binaya sahipmiş. Kimsenin kalmak istemediği ve ucuz olan bu yerler yaratıcı insanlar sayesinde kullanıma kazandırılmış. Sağdan soldan buldukları süs eşyaları, kullanılmayan ıvır zıvırlar ile dekore ederek harabeleri rengarenk ve eğlence için işlevi olan mekanlara dönüştürmüşler.

macaristan gece hayatı - doboz

Macaristan gece hayatı yorumları – Doboz (fotoğraf kaynak: doboz.co.hu) – Ruin ne demek

Görsel şölen sunan bu dekore veya restore edilen yerler birer sanat eseri gibi karşımıza çıkıyor. İnsanların ruin barları çok sevmesiyle artık bu yerler şehrin geleneğine ve Macaristan kültürüne işlemiş durumda.

Sadece geceleri değil, gündüzleri de bu yerleri ziyaret edip bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Gündüzleri haliyle ortam daha sakin olurken, geceleri ise alkol, içki ve müziğin etkisiyle bir anda hareketli bir ortama dönüşüyor.

En iyi ve popüler ruin barlar hangileridir? Szimpla Kert, Instant Club, Doboz, Fogashoz ve Mazel Tov.

1- Szimpla Kert

Budapeşte ruin barlar denince aklan gelen ilk mekanlardan biri Szimpla Kert. Buranın en ünlüsü ve en popüleri. Zaten şehrin ilk harabe barı. ‘Harabe barların kalbi’ desek nokta atışı bir tabir kullanmış oluruz sanırım.

Ortam ilginç ama gayet samimi bana sorarsanız. Mekanın dekorasyonu gerçekten farklı ne ararsanız var cinsten. Örneğin araba hurdası, içine girip oturabileceğiniz bir küvet, her biri değişik dizayn edilmiş odalar burayı ilginç kılan şeylerden.

budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte gezilecek yerler – Szimpla Kert Ruin Bar – En turistik eğlence mekanları

Burası aslında sadece bar olmaktan çok daha ötesi. Örneğin gündüzleri takılıp burger falan yiyip yerel Macar Birasını deneyebilirsiniz,  geceleri sahne alan DJ performansılarıyla dans ederek eğlenebilirsiniz, pazar günleri avlusunda kurulan köy pazarı gibi pazarda alışveriş yapabilirsiniz. Yani Szimpla Kert Ruin Bar’ında daha önce yaşamadığınız farklı deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Giriş ücretsiz. Damsız girmeme gibi birşey söz konusu değil. Fiyatlar da gayet makul, biralar 450-500 Macar Forinti’nden başlıyor. Saat 4’e kadar açık. Szimple Kert adresini ve etkinlik programlarını web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

2- Instant Club

Şehrin en büyük ruin barı çünkü tam 3 katlı. Dans ve müziğin çok daha yoğun olduğu barlardan. Her gün sabah saat 6’ya kadar parti ve eğlenceler sürüyor. Bu eğlence mekanına daha çok gençler ve Erasmus öğrencileri gidiyor. Eğer dans edip sınırsız eğlence yaşamak istiyorsanız Instant Club’ı bir deneyin derim ben.

Burayı ilginç kılan şeylerden bir tanesi iç dizaynı. Tavanda ters asılmış heykeller falan ayrı bir fantastik hava katmış buraya. Şu siteden bu mekanla ilgili güncel bilgileri takip edip ona göre Budapeşte gece hayatı için kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Budapeşte gece hayatı ve ruin barlar

Instant Club nerede – Budapeşte Gece Hayatı ve Ruin Barlar – Macaristan İçki ve Bira Fiyatları 2020

3- Doboz

Geceleri dans ederek geçirmek için eğlenceli bir mekan. Aslında ruin bardan ziyade gerçek bar gibi. Çünkü bu bara girerken kılık kıyafete dikkat ediyorlar. Ama ilginç dizaynı ve ışıkları ile farklı bir görünümü var. Burada kendi adınıza özel ‘house party’ aktivitesi düzenlemek isterseniz, burayı kiralayabiliyorsunuz.

Sabah saatlerine süren parti ve eğlence sırasında bir şeyler içmek isterseniz biralar 360 Macar Forinti’nden başlıyor. Kokteyl fiyatları da uygun. Ayrıca acıkırsanız da hamburger, pizza, salata gibi yiyeceklerden sipariş verip yiyebilirsiniz. Giriş ücreti almadıkları için Macaristan gece hayatı burada da kesinlikle deneyimlenmeli.

Doboz club - macaristan gece hayatı

Doboz Club Nerede – Macaristan gece hayatı video, resimleri ve anıları – Eğlence mekanları

4-Fogashaz

Burası daha küçük bir bar. Szimpla Kert ve Instant barlarına göre daha az turist eğlenmek için geliyor buraya. Haliyle Macarlar daha yoğunlukta. Bazen turistlerin çok olmadığı yerel insanların daha çok tercih ettiği yerlere gitmek istersiniz ya burası da öyle bir mekan diyebiliriz.

‘Dişlerin Evi’ veya ‘Diş Evi’ olarak Türkçeye çevrilen bu mekanın teması haliyle dişler. Burada ayrıca masa tenisi masası da bulunuyor. Güzel bir bahçesi olan bu mekan, öğleden sonra saat 4’te başlayarak sabah saat 6’ya kadar eğlenceye açık.

5- Mazel Tov

Gündüz Budapeşte gezilecek yerler gezildikten sonra akşam da ferah ve romantik bir akşam yemeği yeme arayışındaysanız Mazel Tov ideal bir tercih olacaktır. Büyük avlusunda güzel dekore edilmiş ağaç salkımları ve peri ışıklarıyla Mazel Tov, gündüz gezmenin verdiği tatlı yorgunluğu veya yoğun geçen günün stresini üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

Budapeşte’nin en yeni ruin barları arasında yer alan Mazel Tov, 7. bölge olarak da bilinen Yahudi Mahallesi’nde (Jewish Quarter) bulunuyor. Restoran servisinin yanı sıra geceleri DJ performansları ile ziyaretçileri eğlendiriyor.

6- Rackerts

Eski bir otopark olan bir alanı güzel bir ruin bara dönüştürmüşler. Duvarlarda grafitiler farklı bir hava katarak burayı şahane bir yer yapmış. Burası daha çok yerel halkın favorisi bir mekan. Zaten Macarların geleneksel müzikleri falan çalıyorlar.

Buranın bir özelliği ise veganlar için uygun olması. Eğer bir şeyler yemek isterseniz bahçesinde vegan hamburger, pizza gibi yiyecekler bulabilirsiniz. Yani veganların gözü kapalı gideceği bir mekan. Rackerts, 7. bölge olarak da anılan Eski Yahudi Mahallesi’nde (Old Jewish Quarter) bulunuyor. Barın Facebook sayfasından etkinlikleri takip edebilirsiniz.

racskert bar

Veganların gidebileceği yerler – Racskert Bar – Macaristan başkenti (fotoğraf: TripAdvisor)

Budapeşte Gece Kulüpleri ve Normal Barlar

Her ne kadar Budapeşte gece hayatı denilince akla ruin barlar gelse de eğlenmek isteyenlerin gidebileceği güzel gece kulüpleri ve barlar bulunuyor. Geceleri Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ne yapılır, hangi gece kulübüne ve mekana gidilir, fiyatları ne gibi sorularınız için gidilecek eğlence merkezlerini yazdım.

1- Peaches And Cream Club

Geceleri partilere katılmak ve dans etmek için güzel bir mekan. Çünkü hem şehrin merkezinde hem de devamlı değişen DJ’ler ile süper bir atmosfer var. Yani çalan müzikler için falan 10 numara diyebilirim. Peaches And Cream gece kulübünde ayrıca VIP odalar var. VIP odalar için rezervasyon yapabiliyorsunuz.

Budapeşte’nin en turistik gece kulüplerinden biri olan Peaches and Cream ayrıca gençlerin de çok gittiği bir kulüp, O yüzden fiyatlar ortalama diyebilirim. Giriş ücreti sanırım 1500 Macar parası civarında idi. Adres ise Nagymezo Ut 46-48.

Peaches and Cream Gece Kulubu

Peaches And Cream Club – Budapeşte’nin en iyi gece kulüpleri

2- 360 Bar

Adı üstünde 360 derece panoramik bir şehir manzarası sunan 360 Bar, Macaristan başkentinin en güzel çatı barlarından (rooftop bar) bir tanesi. Ayrıca günbatımı sırasında efsane bir manzara sizi bekliyor olacak. Geceleri bira, şarap veya kokteyl gibi içkilerden içerek güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca güzel müzikler de çalıyorlar.

Çok fazla turistin ziyaret ettiği 360 Bar, şehrin en popüler caddelerinden Andrassy Ut üzerinde bulunuyor. Yani merkezi bir konumda. Ayrıca çatıda olmasına rağmen kış aylarında da ziyaret edilecek yerler arasında. Fiyatları merak edenler için; Şaraplar 700 Ft, kokteyller 2000 Ft, tekilalar 1350 HUF, vodkalar 1350 Forint ve biralar ise 750 Macar Forinti’nden başlıyor. Websitesinden güncel fiyatları ayrıca kontrol edebilirsiniz.

Budapeşte ruin barlar ve macaristan gece hayatı

Budapeşte Ruin Barlar – 360 Bar nerede – Macaristan gece hayatı kadınlar, kulüpler, video

3- Ötkert Club

Budapeşte gece hayatı için gidebileceğiniz diğer bir güzel eğlence merkezi. Zaten Macaristan başkenti Budapeşte’nin en bilinen ve popüler olan gece kulüplerinden bir tanesi. 2010 yılında hizmete açılmış. Parti müdavimlerinin tercih ettiği Ötkert Club’a girişlerde bazen uzun kuyruklar oluşabiliyor.

Restore edilen 19’uncu yüzyıldan kalma bir binada bulunan bu büyüleyici gece kulübünün ayrıca güzel dizayn edilmiş bir dans pisti var. R&B, Hip Hop gibi müzikler ve ünlü DJ’lerin etkili performanslarıyla geceleri insanı coşturan bir havası var. Fiyatlara gelince diğer yerlere göre biraz pahalı diyebiliriz ama denenmeye değer bir mekan. Websitesinden etkinlikleri takip edebilirsiniz.

ötkert gece kulübü

Ötkert Club Gece Kulübü Partileri – Budapeşte gece hayatı kadınlar, barlar, gezi blog

5- Akvarium Klub

Kaldığınız otele yakın ve merkezi bir yerlerde parti yapmak veya geceleri eğlenmek istiyorsanız Akvarium Klub ideal bir seçim olacaktır. Çünkü Budapeşte şehir merkezinde gitmesi çok kolay ve çoğu yere yakın bir konumda bulunan eğlenceli bir gece kulübü. Böylece parti sonra çok içseniz bile eve dönüş yolunu bulabilirsiniz. İşin şakası bir tarafa bu mekan şehrin en gözde gece kulüplerinden.

Çılgın parti ve dans severler için çok cazip bir yer. Birden fazla müzik salonu bulunuyor. Dansa mola verip biraz dinlenmek isterseniz de müzik ritmi eşliğinde oturup rahatlayabileceğiniz yerler var. Hatta gün ortasında bile buraya gidip kahve falan içebilirsiniz.

Fiyatlar; Macaristan şişe biraları 500, kokteyller ise 1770  Macar Forinti’nden başlıyor.

4- A38 Gece Kulübü

En ilginç gece kulüplerinin başında A38 geliyor. Neden mi? Çünkü eski bir Ukrayna kargo yük gemisini diskoya çevirerek orijinal ve bir o kadar da ilginç bir şey yapmışlar. Bu Ukrayna gemisi Tuna Nehri üzerinde ve Buda tarafında Petöfi Köprüsü’nün yakınlarında demir atarak gece hayatı için hizmete açılmış.

Üst güvertede dans pisti bulunuyor ve dünyaca ünlü DJ performanslarıyla tam anlamıyla yıkılıyor.  Ayrıca bu mekan çeşitli sanat ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Etkinlikleri ve konserleri mekanın internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Burayı ayrıca öğlen saatlerinde de ziyaret edebilirsiniz. Restoran bölümünde bir şeyler yiyip içmek için de güzel bir mekan. Ama fiyatlar diğer yerlere göre biraz tuzlu.

Budapeşte Hamam ve Havuz Partileri Gece Hayatı

Budapeşte gece hayatı çok fazla çeşitliliğe sahip. Ruin barlar, normal barlar ve gece kulüpleri derken şimdi de Osmanlı mirası olan ve Macaristan kültürü ile özdeşleşen termal hamamlardaki ve spalardaki havuz partileri… Normal eğlence anlayışına alternatif ve ciddi bir rakip olarak karşımıza çıkıyor.

Budapeşte termal hamamları ve spalar zaten dünyaca ünlü havuz denilince akla geliyor. Bundan Budapeşte gezilecek yerler yazısında da biraz bahsetmiştim. Avrupa’nın diğer ülkelerinden gece hayatı için buraya özellikle hafta sonları çok fazla ziyaretçi geliyor. Bir de akşamları havuz partisi olduğu zaman inanılmaz bir kalabalık ortam oluyor.

Ben burada en meşhur termal hamam olan Szchenyi Spa Baths hakkında bilgi vereceğim. Ama bunun haricinde Budapeşte havuz ve spa partisi için gidebileceğiniz yerler şunlar; Rudas, Lukasc, Kiraly gibi yerler görmeye değer.

Budapeşte Szchenyi Termal Hamamı Havuz Partileri

Hamamlar şehri Budapeşte’nin en popüler ve dünyaca ünlü termal hamamı. Hem Avrupa’nın hem de Macaristan’ın en büyük doğal su kaynaklı termallerinden biri. 10’dan fazla ayrı ayrı hamamı ve 3 tane de büyük açık hava havuzu bulunuyor. Burayı zaten Budapeşte gezilecek yerler ve gezi rehberi yazılarında yazmıştım zaten. Şimdi de gece hayatı bakımından öneminden bahsedelim.

Alışılmışın dışında gece eğlencesine sahip olan bu hamamda dev ve çılgın havuz partileri düzenleniyor. Hemen belirtmekte fayda var. Buradaki Budapeşte havuz partisi ve gece hayatı eğlenceleri sadece cumartesi günleri saat 22:30’dan 03:00’a kadar oluyor. Saat 3’de herkesten havuzu yavaş yavaş terk etmeleri isteniyor.

szchenyi termal havuz partileri

Macaristan başkenti – Szchenyi termal havuz partileri, hamam geceleri (fotoğraf: bathsbudapest)

Partiler hemen hemen her hava durumunda devam ediyor. Yaz kış, ilkbahar sonbahar fark etmiyor. Sadece çok fırtınalı ve şimşekli günlerde partiler iptal oluyor.

Szchenyi Termal Hamamı Havuz ve Spa Partisi giriş ücreti ise 50 Euro. Bu eşsiz ve eğlenceli spa partisi için bilet almak için şu siteden rezervasyon yapabilirsiniz. Szchenyi Spa Baths Budapeşte Şehir Parkı’nda bulunuyor.

Macaristan Budapeşte Gece Hayatı Genel Notlar

Yukarıda Budapeşte geceleri hakkında hep güzel şeylerden bahsettim. Peki Macaristan başkenti Budapeşte gece hayatı her zaman 4-4’lük mü, hiç mi olumsuz bir şey olmaz? Tabii ki de nadir olsa da turistler bazı sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Peki nedir bu problemler?

  • Yukarıda saydığım gece kulüplerine erken gitmeye çalışın. Yoksa sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Bu yazıda değinmedim ama Budapeşte striptiz kulüpler (Strip Club) bakımından da Amsterdam gibi Avrupa’nın zengin şehirleri arasında. Bilginizin olmadığı striptiz kulüplere girdiğiniz zaman, Macar kızları tarafından kandırılabilirsiniz. Haliyle gece sonunda kabarık bir hesapla karşılaşmanız muhtemel.
  • Vaci Utca gibi işlek caddelerde çekici ve güzel ‘Budapeşte hayat kadınları’, kendileri de turistmiş veya arkadaş canlısı gibi size yaklaşarak sizi kendi çalıştıkları mekanlara götürmek isteyebilirler. Tabii siz spontane olarak normal bir bara gittiğinizi düşünebilirsiniz ama burada tabiri caizse bol sıfırlı bir hesap ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kredi kartı da kabul etmeyebilirler. Dikkat etmek lazım.
  • Aynı şekilde taksiciler de anlaşmalı oldukları barlara veya adı sanı bilinmeyen bir yerlere götürmek isteyebilirler. Söyledikleri mekanları internetten kontrol edip öne göre karar vermenizi öneririm. Budapeşte şehrinde internete hep bağlı kalmak için telefon sim kartı almanızı öneririm, fiyatları da normal.
  • Kumarhaneler; Çoğu kumarhane lüks Budapeşte otelleri içerisinde bulunuyor. Kumarhaneleri (Casino) de iyice araştırıp gitmekte fayda var.
budapeşte gece hayatı ruin barlar

Budapeşte gece hayatı kızlar – Macaristan Budapeşte Striptiz Kulüpleri Nerede – Macar Kadınları

Macaristan başkenti Budapeşte gece hayatı hakkında anlatacağım bilgiler bu kadar. Bu arada bu yazıda hiç değinemedim ama Avrupa’nın da en iyi müzik festivallerinden biri olan Sziget Festivali nerede yapılıyor diye merak edenler olabilir. Sziget Festivali Avrupa’nın en güzel şehirleri arasındaki Budapeşte’de yapılıyor. Festivale gitmek isterseniz internetten festival tarihini ve güncel bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Budapeşte gece hayatı ile ilgili sormak istedikleriniz olursa aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Gece hayatı ile ilgili diğer yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Cevapla