Tiflis Nerede? Tiflis’e Nasıl Gidilir

Tiflis, sadece Gürcistan’ın değil Kafkasya coğrafyasının en güzel ve en tarihi şehirlerinden biri. Hem doğası hem de kültürel birikimiyle dikkat çeken kent turistlerin en çok uğradığı yerlerden. Özellikle Batum ile birlikte bölgenin en gözde şehirlerinden. Peki Tiflis nerede, Tiflis’e en ucuz nasıl gidilir, hangi ülkede, nerenin başkenti, hangi otellerde kalınır?

Sameba Katedrali nerede Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler

Sameba Katedrali nerede – Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler

Köklü kültürü, eğlenceli gece hayatı, lezzetli Gürcü yemekleri ve şarapları ile Gürcistan başkenti beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Misafirlerini her anlamda son derece mutlu eden kent, özellikle Türk turistlerin akınına uğruyor. Peki Tiflis’te ne yapılır? Eğer Gürcistan turu planlıyorsanız aşağıdaki yazılarımı da okumanızı öneririm.

Gürcistan Başkenti Tiflis Hakkında Bilgiler

Gürcistan Türkler’in dünyada en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında bulunuyor. Çünkü bize çok yakın ve ayrıca vizesiz ülkeler arasında bulunuyor. Bununla birlikte pasaportsuz yani sadece kimlikle gidilen ülkeler arasında.

Yani Gürcistan başkenti Tiflis vize istiyor mu diye sorarsanız pasaportsuz bile buraya gidebiliyorsunuz. Yani uçak bileti alıp kolayca buraya seyahat edebilirsiniz. Yine de pasaport çıkartmak isterseniz: Pasaport başvurusu nasıl yapılır ve pasaport çeşitleri ve özellikleri yazılarını okuyabilirsiniz.

Kartlis Deda Heykeli Mother of Georgia Pasaportsuz gidilen ülkeler

Kartlis Deda Heykeli – Mother of Georgia – Pasaportsuz gidilen ülkeler

Gürcistan tarihi bakımından köklü ülkelerden biri. Klasik Çağ’da Kolhis ve İberya gibi bağımsız krallıklara ev sahipliği yapmış. 4’üncü yüzyıldan itibaren Hristiyanlığı benimseyen Gürcüler için Ortodoks Kilisesi önemli yer tutar.

Tiflis Nerede Hangi Ülkede Nerenin Başkenti

Tiflis nerede, hangi ülkede, nereye bağlı, nerenin başkenti? İngilizce’de Tbilisi olarak adlandırılan şehir Gürcistan’da yer alınır. Peki Gürcistan nerede? Güney Kafkasya’nın incisi olarak adlandırılan Gürcistan bizim Karadeniz kıyısında komşumuz oluyor.

Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasındaki Gürcistan’ın diğer sınır komşuları ise şöyle: Rusya, Azerbaycan ve Rusya. Aşağıdaki haritada da görebileceğiniz üzeri ülke Kafkasya coğrafyasında bulunuyor.

Gürcistan başkenti Tiflis nerede hangi ülkede nasıl gidilir Kafkasya turu haritası

Gürcistan başkenti Tiflis nerede, hangi ülkede, nasıl gidilir, nerenin başkenti – Kafkasya turu haritası

‘Tiflis nerede hangi ülkede, nerenin başkenti’ kısaca bahsettim. Biraz daha detaya girmek gerekirse Gürcistan – Azerbaycan –  Ermenistan sınırlarının kesiştiği noktaya yakın bölgede bulunuyor.

Türkiye’den Gürcistan’a nasıl gidilir? Ulaşım son derece rahat. Dolayısıyla ister otobüsle ister arabayla isterseniz de uçakla buraya gelebilirsiniz.

Kura Nehri Barış Köprüsü Bridge of Peace

Kura Nehri – Barış Köprüsü Bridge of Peace

Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Gürcistan Tiflis’e nasıl gidilir? Kente İstanbul’dan direkt olarak çok sayıda uçuş bulunmuyor. Hem Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan hem de Yeni İstanbul Havalimanı’ndan buraya uçabilirsiniz. Yani hem Türk Hava Yolları’ndan hem de Pegasus Airlines’dan uçak bileti alabilirsiniz.

Gürcistan başkenti Tiflis uçak bileti fiyatları ise Dolar TL kuruna bağlı olmakla birlikte gidiş dönüş 3000-4000 Türk Lirası civarında. Bu arada Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur ve En Ucuz Uçak Bileti Siteleri adlı yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi nerede

Gürcistan başkenti Tiflis gezilecek yerler – Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi nerede

Ayrıca buraya direkt olarak gelebileceğiniz gibi Gürcistan turu yapıp ilk önce Batum’a uğrayıp oradan da otobüs veya trenle buraya gelebilirsiniz. Batum’dan Tiflis’e nasıl gidilir? Otobüsle yaklaşık 8 saat, trenle ise 5 saat sürüyor.

Ayrıca ben bu yazıyı yazarken Azerbaycan ile kara sınırı kapalı durumda. Ama olur da ileride sınır kapısı açılırsa Azerbaycan başkenti Bakü’den Tiflis’e otobüs veya trenle gelebilirsiniz. Güncel ulaşım bilgileri için en iyi seyahat uygulamaları arasında olan rome2rio adlı siteyi kullanmanızı öneririm.

Tiflis Havaalanı Şehir İçi Ulaşım

Uçaktan inip pasaport kontrolü geçtikten sonra sıra geldi şehir merkezine gitmeye. Shota Rustaveli Havaalanı binasından dışarı adım attığınızda sizi bir sürü taksici karşılayacak. Ama tabiki bu pahalı bir ulaşım yöntemi. Havaalanı konumundan başlayarak size şehir merkezine nasıl gidilir anlatmaya çalışacağım.

Tiflis hangi ülkede Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Nasıl gidilir

Tiflis hangi ülkede nerenin başkenti – Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım – Nasıl gidilir

Tiflis Havaalanı nerede? Kent merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ulaşım seçenekleri otobüs, taksi ve bolt taxi uygulaması. Ben Bolt taksi uygulamasını kullanmıştım. Şu an ne kadar ödemiştim hatırlamıyorum ama normal taksi kullanırsanız yaklaşık 40-60 Gürcü Lari’si tutuyor sanırım.

Eğer havaalanından otobüsle gitmek isterseniz otobüs hattının numarası 337. Dolayısıyla bu otobüsle Rustaveli Avenue’ye gidip oradan da kalacağınız otele ulaşabilirsiniz.

Ne Zaman Gidilir?

Gürcistan başkenti Tiflis’e ne zaman gidilir, gezmek için en ideal mevsim hangisidir? Kente karasal ılıman iklim hakimdir. Ama kışın çok soğuk yazın da çok sıcak olabiliyor. O yüzden gezmek için en uygun ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Örneğin Nisan ayında gezilecek yerler listesine çok yakışır burası.

Ayrıca farklı deneyimler yaşamak için festival tarihlerine de bakarak ne zaman gideceğinize karar verebilirsiniz. Örneğin Tbilisoba Festival en meşhur festivallerden biri. Ekim ayında düzenleniyor. Keyifli bir Tiflis turu için müzik festivalleri, konserler gibi etkinlikleri de araştırabilirsiniz.

Tarihi Narikala Kalesi Gürcistan vize istiyor mu Nasıl gidilir

Tiflis turu Tarihi Narikala Kalesi nerede – Gürcistan vize istiyor mu – Nasıl gidilir

Tiflis Nerede Kalınır?

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde çok sayıda eseri bulunan tarihi Tiflis’te nerede kalınır? Kura Nehri’nin ortadan ikiye ayırdığı bu güzel şehirde çok sayıda alternatif bulunuyor. İster lüks otel isterseniz de büçe dostu güvenli hostel seçenekleri mevcut

Ama bana sorarsanız Old Tbilisi veya Rustaveli Caddesi’ne yakın yerlerde otel seçmenizi öneririm. Çünkü buralar hem güvenli hem gezilecek yerlere yakın hem de Tiflis gece hayatı için uygun. Yani Tiflis güvenli mi diye düşünmenize gerek kalmaz bu bölgelerde konaklarsanız. Otel bulma konusunda size yardımcı olacak en iyi otel rezervasyon siteleri yazısını okuyun derim.

Tiflis’te nerede kalınır? Booking sitesini veya uygulamasını kullanarak ucuza rezervasyon yapabilirsiniz.

Hangi Otellerde Kalınır?

Öneri vermek gerekirse aşağıdaki otelleri inceleyebilirsiniz. Linklere tıklayarak yeni açılan sayfada Tiflis otel fiyat bilgilerini, müşteri yorumları ve puanlarını görebilirsiniz. Yani bu bilgiler ışığında karar verebilirsiniz.

 • Moosica Hostel: Bütçe dostu ucuz yollu hostelde kalmak isteyenlerin tercih edebileceği güzel, temiz ve güvenli bir hostel.
 • Fabrika Hostel & Suites: Tiflis gece hayatı için de gidebileceğiniz mekanlardan olan Fabrika’da konaklayabilirsiniz.
 • The Biltmore Hotel Tbilisi: Lüks konfor arıyorsanız herşey dahil 5 yıldızlı olan bu otelde keyifli gece geçirebilirsiniz.
 • Tbilisi Marriott Hotel: Gürcistan başkenti Tiflis turu sırasında konaklayabileceğiniz 5 yıldızlı güvenli otellerden biri.
 • Gomi13: Konaklamaya çok fazla para vermek istemiyorsanız seçebileceğiniz ucuz bir tesis.
 • Hotel Corner: Merkezi bir yerde konaklamak için köşe başında yer alan bu güvenli oteli tercih edebilirsiniz.

Yurtdışı Ev Kiralama

Otelde kalmak istemezseniz yurtdışı ev kiralama seçeneği de düşünebilirsiniz. Tabi böyle durumda insanda ister istemez güven problemi oluşabiliyor. Fakat Airbnb gibi yasal ve güvenli uygulamalar sayesinde yurtdışında günlük veya haftalık hatta aylık ev kiralayabilirsinz.

Tbilisi Fabrika Hostel nerede Tiflis gece hayatı mekanları fiyatları ucuz mu

Tbilisi Fabrika Hostel nerede – Tiflis gece hayatı mekanları fiyatları ucuz mu

Airbnb burada yaygın olarak biliniyor ve kullanılıyor. Bu uygulamayı kullanırken dikkat edeceğiniz kritik nokta ev sahiplerinin puanının yüksek olup olmamasıdır. Sizlere bu konuda ışık olacak Airbnb nedir, nasıl kullanılır adlı yazıyı okumanızı öneririm.

Tiflis Gezilecek Yerler Nerede?

Zatan Tiflis Gezilecek Yerler konulu bir seyahat blogu yazmıştım. Hatta linkini de bu yazının başına koymuştum. Ama bu başlık altında en azından yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasındaki Gürcistan’ın başkentinde görülecek yerlerin isimlerini yazmak isterim.

 • Özgürlük Meydanı
 • Sameba Katedrali
 • Kartlis Deda Heykeli
 • Rustaveli Bulvarı (Shota Rustaveli Avenue)
 • Sülfür Hamamları
 • Narikala Kalesi (Narikala Fortress)
 • Aziz Nikolas Kilisesi
 • Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu (Saat Kulesi)
 • Abanotubani Bölgesi
 • Rike Park
 • Barış Köprüsü (Bridge of Peace)
 • Leghvtakhevi Şelalesi
 • Sioni Katedrali
 • Jumah Camii (Jumah Mosque)
 • Metekhi Kilisesi (The Virgin Mary Assumption Church of Metekhi)
 • Chronicle Of Georgia
 • Opera Binası
 • Meidan Bazaar
 • Büyük Tiflis Sinagogu
 • Gürcistan Ulusal Müzesi
 • Bank of Georgia Headquarters
 • Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of Fine Arts)
 • Fabrika
 • Davit Agmashenebeli Caddesi
 • Dry Bridge Market
Shota Rustaveli Caddesi Vizesiz ülkeler

Shota Rustaveli Caddesi – Vizesiz ülkeler 

Son Olarak – Tiflis Nerede

Gürcistan başkenti Tiflis  nerede hangi ülkede, nereye bağlı, Tiflis’e nasıl gidilir, kalınacak oteller hangileri gibi konular hakkında verebileceğim bilgiler bu kadar. Umarım bu blog yazıyı beğenmişsinizdir. Ayrıca Tiflis turu için sizin de eklemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Tiflis nerede, nerenin başkenti, Gürcistan’a nasıl gidilir konulu bu blog yazısını bitirirken son olarak Instagram hesabım olan Bir Acayip Gezi sayfasını hatırlatmak isterim. Dolayısıyla takip ederseniz mutlu olurum. Şimdiden iyi tatiller dilerim.

Cevapla