Datça Gezilecek Yerler – Muğla ve Ege’nin Cennet Köşesi

Datça gezilecek yerler bakımından Muğla ve Ege kıyılarının en güzel noktalarından bir tanesi. Ege Bölgesi’nin tarihi ve doğal güzelliklerini gözler önüne seren Datça Yarımadası ve tatil yerleri özellikle yaz aylarında tatilci akınına uğruyor. Denize girilecek birbirinden güzel koyları ile muhteşem bir tatil beldesi burası. Palamutbükü, Kumluk Plajı, Kargı Koyu, Hayıt Bükü ve Domuz Bükü gibi sahiller bölgenin en popüler noktaları. Can Yücel’in şiirleri ile de ünlü olan şehir ayrıca Ege ve Akdeniz’in birleştiği yer olarak dikkat çekiyor. ‘Datça nerede, nasıl gidilir, nasıl bir yer, nereler gezilir’ gibi konular hakkında her şey aşağıdaki gezi rehberi blog yazısında.

muğla datça gezilecek yerler gezi rehberi

Muğla Datça gezilecek yerler listesi – Gezi Rehberi – Ege Tatil Yapılacak Plajlar

Girintili çıkıntılı Ege coğrafyasının en güzel noktalarından biri olan Datça harika doğasının yanında Knidos Antik Kenti gibi tarihi güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında sakin şehir yaşantısı, begonvilli şirin sokakları, misafirperver insanları ile muhteşem bir yer. Gidince ayrılmak istemeyeceğiniz cinsten bir şehir.

Datça gezilecek yerler listesine başlamadan önce Muğla ilinin diğer güzelliklerini de yaz tatili rotalarına eklemek istemek isteyebilirsiniz. Güzel bir Ege turu için onun için aşağıdaki yazıları da okumanızı tavsiye ederim.

Datça Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi tatil yerleri ve turistik bölgelerine nazaran Datça daha sakin ve bakir bir güzelliğine sahip. Görülecek yerlerin yanı sıra badem ağaçları, doğal ballar, zeytin ağaçları ve zeytinyağlı yemekleri ile de ünlü bir ilçe burası. Ege mutfağının eşsiz yemeklerini tadabileceğiniz gibi lezzetli deniz ürünlerini deneyebilirsiniz.

Türkiye’de tatil yapılacak yerler arasında bulunan Muğla’nın en güzel ilçelerinden Datça konaklama, kamp, gece hayatı ve ulaşım gibi konularda da üst düzey olanaklar sunuyor. Masalsı sokakları, efsane gün batımı, muhteşem koyları ve muhteşem atmosferi ile tam kafa dinlemelik bir yer burası. Yunan filozof Strabon’un meşhur bir lafı vardır; ‘Tanrı uzun ve sağlıklı yaşatmak istediği kullarını Datça’ya gönderirmiş.’ Bunun boşuna denmediğini tatiliniz boyunca zaten anlayacaksınız. Lafı çok fazla uzatmadan Muğla Datça gezilecek yerler listesine geçelim artık.

1- Eski Datça Gezilecek Yerler

Tarihi dokusuyla Eski Datça gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Begonya çiçeklerinin süslediği dar sokaklar ve eski taş evleri göz kamaştıran bir güzellikte. Ayrıca badem ve zeytin ağaçları mahallenin atmosferini daha da cazip kılıyor. Araç trafiğine kapalı olan mahalle şehir merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Tarih kokan sokakların geçmişi MÖ 11’inci yüzyıla kadar gidiyor. Tarih ve doğanın iç içe olduğu bir yer. Arkeoloji çalışmalarının hiç durmadan devam ettiği mahalle fotoğraf tutkunları için şahane kareler vaat ediyor. Burası ayrıca Can Yücel’in evi ile özdeşleşmiş durumda. Eğer geceyi burada geçirmek isterseniz aile pansiyon evleri ve butik otellerde konaklayabilirsiniz.

eski datça nasıl bir yer

Eski Datça nasıl bir yer – Tarih kokan daracık sokaklar – Blog yazıları

2- Datça Merkez Gezi Rehberi

Yaz tatili rotalarının vazgeçilmez rotalarından biri olan bu güzel Ege kenti şirin yapısıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Aslında şehir içerisinde görülecek çok fazla bir yer yok. Dolayısıyla bütün şehri 1 günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Ama huzurlu bir tatil arayışında iseniz burada istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Merkez’de görebileceğiniz başlıca yerler şunlar;

  • Datça Limanı; Ege kıyılarında tekne turu yapmak isterseniz mavi yolculuk gezileri buradan kalkıyor.
  • Datça bit pazarı; Her ayın son pazar günü olarak ayda bir sefer kurulan bit pazarı belediyenin kapalı pazar yerinde kuruluyor. İkinci el ve gaz lambaları, kömürlü ütüler, gramofon gibi nostaljik eşyalar satılıyor.
  • Sokak pazarı; Cumartesi günleri kurulan pazarda bölgede yetişen her türlü meyve, sebze ve organik köy ürünlerini bulabilirsiniz. Köy ekmeği, çam balı, taze ak badem, ada çayı, kaya koruğu gibi şeyleri satın alabilirsiniz. Yunan adalarından da bu pazara yoğun ilgisi olduğunu söylememiz gerek.
  • Datça Merkez’de denize girilecek yerler ve plajlar; Kumluk ve Taşlık Plajları denize girip serinleyebileceğiniz plajlardan. Plaj kumsal ve sığ. Yani yüzme bilmeyenlerin ve çocuklu ailelerin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği sahillerden.
ege kıyıları tatil rotası

Ege kıyıları tatil rotası – Yazın nereye gidilir – Türkiye’de denize girilecek yerler

3- Palamutbükü

Datça tatil yerleri nereler denilince akla yarımadanın en popüler yeri Palamutbükü geliyor. Tertemiz ve berrak denizi ile bütün övgüleri hak eden Palamutbükü adeta akvaryum gibi. Kıyıdan ne kadar açılırsanız açılın suyun dibini dalmadan bile görebiliyorsunuz. Buradaki plaj diğer büklere ve koylara nazaran daha uzun. Dolayısıyla plajda sıkışık bir ortam olmuyor. Doyumsuz manzarası insana huzur veren cinsten.

Palamutbükü nasıl gidilir? Merkez ilçeye yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kendi özel aracınızla badem ağaçları arasından ve kekik kokuları eşliğinde bir yolculukla koya varıyorsunuz. Yol biraz virajlı olduğundan beklediğiniz biraz daha uzun sürse de buna değiyor. Kristal gibi denizi ile koyda konaklamak isteyenler için turistik butik oteller, pansiyonlar ve kiralık tatil evleri bulunuyor. Ayrıca sahil şeridinde birşeyler yiyip içebileceğiniz güzel tesis ve restoranlar da mevcut.

datça gezilecek yerler palamutbükü nasıl bir yer

Datça Gezilecek Yerler Listesi – Palamutbükü nerede, nasıl bir yer 

4- Knidos Antik Kenti

Ege Bölgesi’nin tarihi ve turistik yerleri arasındaki Knidos Antik Kenti Datça Yarımadası’nın uç kısmında bulunuyor. Stratejik öneme sahip bir konumda yer alan kentin tarihi MÖ 2000’li yıllara uzanıyor. Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktadaki Knidos antik dönemde liman kenti görevini üstlenmiş.

Sadece ticaret kenti olmanın yanı sıra Knidos sanat ve kültür merkezi olarak da nam salmış bir yer. Burada dünyaca ünlü kişiler yaşamıştır. Örnek vermek gerekirse bunlardan en ünlüsü Dünyanın 7 harikasından biri olan İskenderiye Feneri’nin mimari Sostratas’tur. Diğer ünlü bir kişi ise Afrodit Heykeli’ni yapan heykeltıraş Praxiteles’dir. Buradaki tanrıça Afrodit Heykeli’nin özelliği ise tarihte yapılan ilk anıtsal nü heykeli olmasıdır.

knidos antik kenti datça gezi rehberi tatil yerleri

Knidos Antik Kenti – Datça gezi rehberi ve tatil yerleri – Knidos Afroditi – İlkbaharda gezilecek yerler

Knidos Antik Kenti ilk olarak Karia Uygarlığı’na ev sahipliği yapmıştır. Fakat Dorlar zamanında şehir daha da gelişmiştir. Daha sonra sırasıyla Perslar, Romalılar ve Bizanslılar dönemlerine de ev sahipliği yapan Knidos’un mirasını artık Türkiye’de geleceğe taşıyor. Ege’de kültür gezisi yapmak istiyorsanız eşsiz manzaraya ve gün batımına sahip olan bu tarihi eserlerin bulunduğu coğrafyaya kesinlikle gelmelisiniz.

Muğla Datça gezilecek yerler listesindeki Knidos Antik Kenti nerede, nasıl gidilir? Datça Knidos yolu 35 kilometre oluğ yaklaşık 50 dakikada gidiliyor. Giriş ücreti 14 TL olup Müze Kart’a sahip olanlar ücretsiz olarak ziyaret edebilirler.

5- Deveboynu Feneri

Knidos Antik Kenti’nin bulunduğu bölgeye Deveboynu Yarımadası deniliyor. Buradaki deniz feneri de Deveboynu Feneri olarak adlandırılıyor. Deniz seviyesinden 104 metre yükseklikteki Deveboynu Feneri’nde özellikle gün batımı muhteşem bir güzellikte. Efsane bir manzara sizi bekliyor burada.

Datça Yarımadası’nın en uç noktasında bulunan fenerin sol tarafı Akdeniz, sağ tarafı ise Ege Denizi. Fenerin olduğu noktaya gitmek için patikadan 25-30 dakika tırmanmak gerekiyor. Patikada yürürken yabani otlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çünkü geçişler dar ve eğer şort falan giyerseniz bacaklarınız çizilebilir. Ama öyle dert edilecek bir sorun olmuyor.

deveboynu feneri

Deveboynu Feneri – Efsane gün batımı manzarası – Ege bölgesi tarihi ve doğal güzellikler

6- Kargı Koyu – Datça Gezilecek Yerler

Datça nasıl bir yer diye merak ediyorsanız keşfedip görmeniz gereken noktalardan biri de Kargı Koyu. Sakin plajı ve berrak denizi ile son derece huzurlu bir yer. Çarşaf gibi dalgasız ve cam gibi denizinde sanki akvaryumda yüzüyormuş gibi hissedeceksiniz. En güzel Datça koyları arasında bulunan Kargı Koyu merkeze sadece 3 kilometre uzaklıkta. Yarım saatlik yürüyüşle bile ulaşabileceğiniz bir mesafede.

Datça gezilecek yerler listesindeki Kargı Koyu’nun çevresini okaliptüs ağaçları süslüyor. Plaj her ne kadar çakıllı olsa da başka yerde bulamayacağınız bir güzellikte. Yerli ve yabancı gezginlerin beğenisini kazanan bu muhteşem koya giriş ücretsiz. Ama şezlong ve şemsiye hizmetinden yararlanmak isterseniz belli bir miktar ödemeniz gerekiyor.

kargı koyu nasıl bir yer ege bölgesi tatil yerleri

Kargı Koyu nasıl bir yer – Ege Bölgesi en güzel tatil yerleri – Denize girilecek sakin plajlar

7- Hayıtbükü Plajı

Ege’nin en güzel koylarından biri olan Hayıtbükü Koyu ve Plajı, Mesudiye Köyü’nde bulunuyor. Denizinin sığ olması sebebiyle çocukla gidilecek yerler arasında bulunuyor. Ayrıca yüzme bilmeyenler için de ideal bir sahil. Bununla birlikte yaz mevsiminde çok sayıda yatın da uğradığı cennnet gibi bir yer burası.

Yazın tatile nereye gidilir diyenler tercih edebileceği Hayıtbükü’ne günü birlik gelebileceğiniz gibi burada konaklayabileceğiniz temiz tesisler bulunuyor. Örneğin Hayıtbükü ahşap evleri bunlardan biri. Bungalov evlerde geceyi geçirebileceğiniz gibi eski tarihi taş evlerde de güzel bir gece geçirebilirsiniz. Sakinliği ile sevgiliyle gidilecek yerler arasında da değerlendirilebilir.

hayıtbükü datça gezilecek yerler muğla gezi rehberi

Hayıtbükü Datça gezilecek yerler – Muğla gezi rehberi – Mavi tur yolculuğu 

8- Kızılbük – Datça Tatil Yerleri

Hayıtbükü Plajı’nın hemen yakınında bulunan Kızılbük kum ve çakıl karşımı plajı ile güzel bir destinasyon. Masmavi denizle yeşil doğanın iç içe geçtiği plaj Ege’de denize girilecek sakin yerlerden biri olarak gösteriliyor. Şezlong ve plaj şemsiyesi için kaliteli hizmet veren tesisten faydalanabilirsiniz.

En güzel Datça koyları ve Muğla gezilecek yerler listesindeki Kızılbük’te bir kaç saat deniz keyfi yapmanızı öneririm. Ayrıca bölgede dalış severler için güzel dalış noktalar mevcut. Ege’nin su altı güzelliklerini ve yaşamını gözlemlemek için en uygun bölgelerden bir tanesi. Haytbükü gibi burada da Kızılbük ahşap evlerinde konaklayabilirsiniz.

kızılbük denize girilecek sakin yerler

Kızılbük Plajı ve Koyu – Ege’de denize girilecek sakin yerler

9- Can Yücel Evi Datça Gezilecek Yerler

Eski Datça sokaklarında bulunan Can Yücel’in evi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden olan Datça’yı gezmek Can Yücel’i anmadan olmaz. Ege’ye şiirsel bir anlam katan sanatçının evinde el yazısıyla yazdığı şiirleri, fotoğrafları, yarım kalan bir şarabı, daktilosu sergileniyor.

Aslında tam anlamıyla sergileniyor demek doğru değil. Çünkü ev sadece Can Yücel’in ölüm yıl dönümü olan 12 Ağustos’da ziyarete açılıyor. Bu tarihin dışında sadece evin önünde fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca evin yakınlarındaki ‘Ev Sanatları Sokağı’na da uğrayabilirsiniz. Burada teyzeler takı ve kendi elleriyle yaptıkları ürünlerini satıyorlar.

can yücel evi datça tatil yerleri

Can Yücel Evi nerede – Datça Tatil Yerleri – Sevgiliyle gidilecek romantik yerler

10- Mesudiye Köyü ve Koyları

Datça tatil yerleri denilince akla gelen noktalardan biri de cennet gibi koyları ile Mesudiye Köyü geliyor. Birbirinden güzel koyları ve bükleri ile Mesudiye Köyü, yarımadanın Akdeniz tarafında bulunuyor. Yeşil çam ormanları, badem ağaçlarının süslediği doğa köy halkının desteği ile doğallığı her yıl sürdürüyor. Mesudiye Köyü, doğallığı ve sakinliği sayesinde popülerliğini her yıl artırıyor.

Mesudiye’nin en meşhur koyları ve güzel bükleri şunlar; Palamutbükü, Kızılbük, Hayıtbükü, Ovabükü, Kurubük, Akvaryum Koyu gibi yerler en popüler noktalardan. Tabii bu koylardan daha fazlasına sahip. Vaktiniz varsa köy kıyı şeridinin her bir metresini keşfedin derim ben.

Mesudiye Köyü nerede, nasıl gidilir? Muğla Datça gezilecek yerler listesinde bulunan bu muhteşem köy şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi köy minibüsü ile de rahatlıkla gelebilirsiniz.

11- Domuz Bükü (Domuz Çukuru)

Datça gezi rehberi blog yazısında değinmek istediğim biri de göz kamaştıran doğası ile Domuz Bükü. Aynı zamanda Domuz Çukuru Koyu veya ‘Pig’s Bay’ olarak da duyabilirsiniz. Ege denizi tatil rotaları arasında olması gereken koy doyumsuz manzarası ile insanı büyüleyen cinsten. Özellikle denizin dibinden başlayan ormandan yayılan çam kokusu bütün dertlerinizi unutturacak.

Domuz Bükü’ne ulaşım sadece karadan sağlanıyor. Belki de bu yüzden bakir ve el değmemiş doğallığını halen koruyor. Şehir hayatından ve teknolojiden uzak ve izole bir kaç gün geçirmek isteyenler için bungalov evler ve kamp alanları bulunuyor. Ayrıca Datça tekne turları ve yat gezilerinin uğrak duraklarından biri olan koy herkesin beğenisini kazanıyor.

domuz bükü nasıl bir yer datça gezi rehberi

Domuz Bükü nerede, nasıl bir yer – Datça gezi rehberi – Yazın gezilecek yerler

12- Datça Aktur – Muğla Gezilecek Yerler

Datça Aktur nasıl bir yer? Mavi bayraklı plajı ve billur gibi denizi ile bölgenin en bilinen koylarından biri burası. Ayrıca elverişli kamp yapılacak yerleri ile hem kampçıların hem de karavancıların gözdesi. Türkiye’nin en güzel koyu ödülünü almış bir yer aynı zamanda.

Dağlar ve ormanlarla çevrili koy Aktur ‘yeşil ile mavinin kucaklaştığı yer’ olarak da anılıyor. Çiftlik, Kurucabük ve Kovanlık Koyları ile yan yana. Oksijeni bol olan Aktur’da farklı aktiviteler ile tatilinizi daha keyifli hala getirebilirsiniz. Peki burada ne yapılır? Dalış, rüzgar sörfü, yelken, tekne turları, yat gezisi, jet ski, balıkçılık, trekking ve rafting gibi etkinlikler ile vaktinizi güzel bir şekilde geçirebilirsiniz.

13- Kumluk Plajı – Datça Gezilecek Yerler

Kumluk Plajı Datça merkez gezilecek yerler listesinde olması gereken destinasyonlardan bir tanesi. Gündüz vakitlerinde deniz keyfi ve güneş banyosu yapabileceğiniz gibi akşamları Datça gece hayatı için tercih edebileceğiniz yerlerden biri. Kazım Yılmaz İlkokulu’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanan sahil şeridinde yer alan Kumluk Plajı sığ denizi denizi ile yüzem bilmeyenler için ideal bir seçenek.

Mavi Bayrak sahibi olan plajda gün boyunca şezlong ve şemsiyeleri ücret karşılığında kullanabiliyorsunuz. Duş, soyunma kabini ve cankurtaran gibi plajların olmazsa olmaz hizmetler de belediye tarafından sağlanmış. Akşamları ise şezlongların yerini masalar ve sandalyeler alıyor. Restoranların ışıklandırmalarıyla ışıl ışıl olan plajda akşam yemeği yiyebilir ve içkinizi ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

kumluk plajı ege bölgesi tatil yerleri

Kumluk Plajı – Ege Bölgesi tatil yerleri ve doğal güzellikleri

14- Ovabükü Plajı

Kalabalıktan uzak, huzurlu bir yaz tatili geçirmek istiyorsanız Ovabükü Plajı sizin için şahane bir opsiyon. Sahil şeridinin uzun olması sebebiyle herhangi bir yoğunluk yaşanmıyor. Her ne kadar plajı taşlık olsa da denizi inanılmaz derecede berrak. Ovabükü Plajı’nda yeme-içme gibi hizmetler mevcut. Sahilde ayrıca her pansiyonun şezlong alanı bulunuyor.

Yazın gezilecek yerler arasındaki Ovabükü nerede? Hayıtbükü’ne 1 kilometre uzaklıkta olduğu için bu iki koy karıştırılıyor. Ovabükü’nde konaklamak isterseniz güzel konaklama seçenekleri ve aile pansiyon evleri bulunuyor. Her bir pansiyonun restoranında Ege mutfağının yemeklerini ve zeytinyağlarını tadabilirsiniz. Mütevazı kahvaltılarında ise sunulan çeşitli peynirler ve diğer organik ürünler bölge halkının son derece sağlıklı beslendiklerini gösteriyor.

ovabükü plajı nasıl bir yer - yaz tatil yerleri

Ovabükü Plajı nasıl bir yer – Yaz tatil yerleri ve rotası

15- Karaincir Koyu Datça – Nasıl Bir Yer

Muğla Datça gezilecek yerler arasındaki Karaincir Koyu pırıl pırıl denizi ve muhteşem bir kumsala sahip plajı ile bölgenin en önemli sahillerinden bir tanesi. Sığ denizi ile yeni yüzmeye başlayanlar ve çocuklar için de elverişli bir yer. Suyun içinde epey gittikten sonra su seviyesini belinize anca geliyor. Rüzgar almadığı için su havuz gibi dalgasız oluyor.

16- Gerence Koyu

Ege’de tatil tatil yapılacak yerlerden biri de Gerence Koyu. Palamutbükü’ne bağlı bir koy olan Gerence Koyu kimine göre Türkiye’nin en güzel koyları arasında gösteriliyor. Buraya gitmek için aracınızı yol kenarına park edip biraz yürümeniz gerekiyor. Burada deniz keyfi yapabileceğiniz gibi ailecek veya sevdiklerinizle piknik yaparak veya kafa dinleyerek bir gün geçirebilirsiniz.

Ege Bölgesinin doğal güzelliklerinden biri olan ayrıca kamp yapılacak yerler arasında. Ama koyda herhangi bir tesis yok. Yani duş ve tuvalet ihtiyaçlarını nasıl giderirsiniz bilemem. O derece el değmemiş bir güzellikte. Masmavi denizi ise çok berrak. Deniz gözlüğü ile şınorkel yapmanızı tavsiye ederim.

datça gezilecek yerler gerence koyu

Datça Gezilecek Yerler Listesi – Gerence Koyu – Nerede denize girilir

17- Kızlan Köyü ve Yel Değirmenleri

İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kızlan Köyü badem, zeytin ve çam ağaçlarının taçlandırdığı güzel bir doğaya sahip. Bölgenin en fazla rüzgar alan ve en serin yeri burası. Zaten Kızlan Köyü yel değirmenleri ile tanınıyor. Görkemli yapısı ile 6 tane tarihi yel değirmeni burada ziyaretçilerini bekliyor.

Şirin bir köy olan Kızlan’ın nüfusu 1200 civarında. Ege Denizi manzarasıyla insana huzur ve dinginlik veriyor. Köyün geçim kaynağından bahsetmek gerekirse organik zeytinyağı üretimi ve butik şarap üretimidir. Yani bu bölgeye gelirseniz şehirlerde bulamayacağınız lezzette zeytinyağı ve şarap tadabilirsiniz.

Köyün sahil şeridi de bulunuyor. Datça gezilecek yerler arasında bulunmayı hak eden Kızlan Köyü’nde Gebekum, Gereme Koyu ve Katıyalı gibi sahiller bulunuyor. Buralarda rüzgar sörfü, doğa yürüyüşü, dağ bisiklet turu ve piknik gibi aktiviteleri yapabilirsiniz. Ayrıca Datça Vineyard’ı da ziyaret edebilirsiniz.

datça gezilecek yerler kızlan köyü yel değirmenleri gezi rehberi

Datça gezilecek yerler – Kızlan Köyü Tarihi Yel Değirmenleri – Gezi Rehberi

18- Reşadiye Mahallesi

Eski adı Elaki olan Reşadiye Mahallesi, Osmanlı Dönemi’nde Sultan Reşad’ın tahta çıkmasıyla birlikte yeni adını almıştır. Haliyle eski bir mahalle olan Reşadiye içerisindeki tarihi yapıları ve eserleri korumak için sit alanı olarak belirlenmiştir. Yıllık çınar ağaçları bölgeyi güzelleştiren diğer bir etken.

Dut, incir, badem ve zeytin ağaçlarının ayrı bir hava kattığı Reşadiye’de taş evler hasar almadan günümüze kadar gelmiş. Fotoğraf tutkunlarının harika kareler yakalayabileceği sokaklar bulunuyor. Burada bir gece geçirmek isterseniz Çınarlı Meydanı’nda bulunan ve otel olarak hizmet veren köşkü tavsiye edebilirim.

19- Gebekum Plajı

Kızlanaltı Plajı ile aynı körfezde bulunan Gebekum Plajı görsel güzelliğinin yanı sıra jeolojik öneme de sahip. Çünkü plajın kumu fosil kalıntılarından oluşuyor. Bu sebeple koruma altında bulunuyor. Yani kumun tek bir tanesini bile alınması yasak. Gebekum Doğa Parkı Fosil Kumulu Koruma Alanı içerisinde bulunan kumsal 6 milyon yılda oluşan tortuları içeren ilginç bir yer.

Plajın uzunluğu 5 kilometre. Sert rüzgar alan plaj, rüzgar sörfü için çok elverişli. Muğla çevresinde gezilecek yerler listesinde bulunan Gebekum Plajı’nda Flow Datça ve Surf Tatil Köyü tesisleri bulunuyor. Şezlong ve şemsiye imkanı bu tesislerin bulunduğu yerlerde mevcut. Sahil şeridi ayrıca, kuş türleri ve bitki çeşitliliği ile zengin bir canlı çeşitliliğe sahip.

muğla datça gezilecek yerler gebekum koyu tatil yerleri

Muğla Datça gezilecek yerler – Gebekum Koyu rüzgar sörfü – Tatil yerleri ve blog yazıları

20- Karia Yolu

Türkiye’de yürüyüş rotaları denilince akla ilk olarak Likya Yolu parkuru gelse de Datça Yarımadası’ndaki Karia Yolu da doğa ve yürüyüş severlerin tercih ettiği bir güzergah. Bilinenin aksine Karia Yolu Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotasıdır. O yüzden Datça gezi rehberi yazısında belirtmeden geçmek olmaz.

Yürüyüş rotasının uzunluğu 850 kilometredir. Resmi olarak 2013’te açılan Karia Yolu 46 etaptan oluşuyor. Yemyeşil doğanın içerisinde deniz manzarası eşliğinde yürüyüş yapmak güzel bir deneyim. Kamp yapmayı seviyorsanız yukarıda saydığım çoğu yer bu rota üzerinde yürüyerek gezebilirsiniz.

Datça Gece Hayatı Gezi Rehberi

Genel olarak sakin ve sessiz bir yaşantısı olan Datça, gece hayatı bakımından da bu özelliğini sürdürerek 24 saati tamamlıyor. Geceler, Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi tatil beldelerine nazaran daha sakin geçiyor. Dinlendirici ve huzurlu atmosferi ile kendine has bir gecesi var.

Güneş battıktan sonra sahil boyu yürüyebilir, restoran-kafelerde takılabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın dinlendirici hava ruhunuzu ferahlatacaktır. Şehirde akşamları vakit geçirebileceğiniz bazı mekanlar ise şunlar;

  • Antik Cafe Bar
  • Karya Çay Bahçesi
  • Mehtap Cafe
  • Eclipse Cafe Bar
  • Maradona Restaurant
  • Hüsnü’nün Yeri
kumluk plajı nasıl bir yer gece hayatı

Kumluk Plajı nasıl bir yer – Datça gece hayatı burada yaşanıyor

Datça Nerede, Nasıl Gidilir, Nereye Bağlı

Datça nerede, nereye bağlı diye soranlar için açıklamasını yapalım. Akdeniz ve Ege’nin birleştiği noktada olan kent coğrafi olarak çok stratejik bir konumda bulunuyor. Kuzeyde Gökova Körfezi‘ne de sahili bulunan şehir Marmaris’e 72 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Muğla il merkezine ise 130 km mesafede bulunuyor.

Datça’ya nasıl gidilir? Ulaşım konusu çok çeşitli. Yani ister kara yolu, ister hava yolu isterseniz de deniz yolu ile buraya gelebilirsiniz. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden gelecekler için biraz açıklayalım.

Otobüslerle gelebileceğiniz gibi kendi aracınızla manzaranın keyfini çıkara çıkara sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Hem otobüse göre daha hızlı olacaktır. Bodrum’dan gelmek isterseniz feribot seferleri düzenleniyor. Aksi takdirde Gökova Körfezi’ni komple dolaşarak yorucu bir yolculuk olacaktır.

Datça nerede nasıl bir yer gezilecek yerler gezi rehberi

Datça nerede, nasıl bir yer, gezilecek yerler ve gezi rehberi – Ege ve Akdeniz tatil yerleri – Muğla haritası

Hava yolu ile gelecekseniz en yakın havalimanı Dalaman Havaalanı’dır. Havaalanından belli yerler Havaş otobüsleri ile gelebilir, ondan sonra otogarlardan otobüs bileti alarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da havaalanında uygun fiyatlarla araç da kiralayabilirsiniz.

Uçakla seyahat etmeyi düşünürseniz yolculuk masraflarını en aza indirmek için bir kaç tüyo vereyim. Aslında bu tüyoları ucuz uçak bileti nasıl alınır ve ucuz uçak bileti siteleri yazılarında anlattım kesinlikle bir okuyun derim. Genel olarak uçak arama motoru olarak skyscanner sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca tatillerinizde size gezi arkadaşı olacak en iyi seyahat uygulamaları yazısına da bir göz atın derim.

Datça Nerede Kalınır – Gezilecek Yerler

Türkiye’de tatil yapılacak yerler ve en güzel tatil beldeleri arasında gösterilen Datça otelleri, butik apartları, aile pansiyonları ve kamp alanları ile çok zengin bir yer. Bütçenize uygun mutlaka uygun fiyatlı konaklama tesisi bulabilirsiniz. Muğla’nın en turistik şehirlerinden biri olan Datça’da nerede kalınır diyenler için önerebileceğim bazı oteller ise şunlar;

Genel olarak sizin için yaptığım otel listesi bu linkte. Online rezervasyon yapmak isterseniz hotelscombined sitesi kullanmanızı öneririm. Ücretsiz iptal seçenekleri ve otel hakkında güvenilir kullanıcı yorumları ile çok faydalı bir uygulama. Bunun yanında popüler otel rezervasyon siteleri yazısını da okuyarak ucuza konaklama konusunda ipuçları bulabilirsiniz. Bunun yanında Airbnb uygulamasını kullanarak kiralık tatil evleri veya lüks villalar kiralayabilirsiniz.

Son Olarak Datça Gezilecek Yerler

‘Muğla Datça gezilecek yerler, tatil yerleri nasıl bir yer, nereler gezilir’ gibi konular hakkında bu gezi rehberi yazısında anlatacaklarım bu kadar. Faydalı bilgiler ve fotoğraflar paylaştığımı düşünüyorum. Umarım beğenirsiniz. Şimdiden keyifli tatiller dilerim.

Cevapla