Hanoi Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Hanoi gezilecek yerler listesiyle Vietnam’ın en önemli şehirlerinden biri. Oldukça enerjik olan bu güzel şehir yılda milyonlarca yabancı turisti ağırlıyor. Vietnam başkenti olma özelliğini de elinde bulunduran Hanoi tarihi, kültürü, insanı ve yemekleri ile çok zengin bir kent. ‘Peki Hanoi nerede, tatil turu için ne zaman gidilir, nasıl bir yer, ne yenir, gece hayatı ucuz mu’ gibi soruların yanıtları aşağıdaki gezi rehberi blog yazısında.

Vietnam başkenti Hanoi nerede, nasıl bir yer

Vietnam başkenti Hanoi nerede, nasıl bir yer

 

Güneydoğu Asya ülkelerinden olan Vietnam gezisi planlıyorsanız aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okuyun derim.

Hanoi Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Vietnam’ın başkenti Hanoi komünist rejim etkilerini görebileceğiniz bir şehir. Bununla birlikte şehir zamanında Fransız sömürgesinde kaldığı için Batı izlerini de görmek mümkün.

Kent ülkenin en popüler şehirlerinden olan Ho Chi Minh City’ye göre daha otantik. Vietnam kültürünü burada daha iyi bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Dolayısıyla Vietnam turu yapıyorsanız mutlaka uğramanız gereken şehirlerden.

Hanoi Hakkında Bilgiler

Hanoi, daha önceleri Kuzey Vietnam bölümünün başkenti imiş. Çünkü ülke Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrılmış. Kuzey Vietnam, Amerika destekli ve merkezi Ho Chi Minh Kenti olan Güney Vietnam’ı alınca tekrar birleşmiş.

Nüfusu 8 milyon olan Vietnam başkenti Hanoi, ülkenin ikinci kalabalık şehridir. Fakat sanki kentte dolaşırken insandan çok motor varmış gibi hissediyorsunuz. Öyle çoklar ki karşıdan karşıya geçmek adeta imkansız.

Geceleri motorlu kapkaççılar olabiliyormuş. Ona dikkat etmenizi öneririm.

Hanoi gezilecek yerler blog

Hanoi gezilecek yerler blog

Şehir içi ulaşım için Uber gibi Grab adı verilen taksi uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu arada ‘En İyi Seyahat Uygulamaları‘ başlıklı yazıyı da okuyun derim.

Vietnam para birimi nedir? Ülkenin para birim Dong’tur. Havaalanlarında veya şehir merkezlerinde uygun kurlardan döviz bozdurabilirsiniz.

Vietnam hangi dili konuşuyor? İngilizce bilen çok mu? Ülkenin resmi dili Vietnamca’dır. Halk çok fazla İngilizce bilmese de turistik yerlerde iyi kötü anlaşabiliyorsunuz.

Vietnam Başkenti Hanoi Gezilecek Yerler

Şehirde görülecek yerler aslında çok fazla yok. Ama keşfedilmesi güzel bir kent. Özellikle Old Quarter Bölgesi şehrin kültürünü ve tarihini yansıtan noktalarında başında geliyor.

Old Quarter bölgesinde Hanoi gece hayatı için takılabileceğiniz mekanlar da çok sayıda. Dolayısıyla hem gezebilir hem eğlenebilirsiniz.

Fransa sömürge dönemi izlerini taşıyan başkentte modern binaları da aynı anda görebilirsiniz. Komünistle yönetilen ülkeler arasında olan Vietnam başkenti Hanoi’da güzel bir tatil turu sizi bekliyor.

Vietnam vizesi nasıl alınır veya C1 onay belgesi nedir diye merak ediyorsanız tıklayınız.

1- Old Quarter

Old Quarter, adı üstünde kentin en eski yerleşim yerlerinden. Bazı insanlara göre şehrin en güzel noktası. Burada bazı turistik yerleri, tarihi yapıları, yeşillik alanları bu bölgede bulabilirsiniz.

Vietnam kültürünü en iyi şekilde yansıtan Old Quarter kentin tam göbeğinde yer alıyor. Hanoi gece pazarları, sokak yemekleri, barlar, publar, gece kulüpleri de bu bölgede yoğun şekilde bulunuyor. Yani gece hayatının hareketli olduğu noktalardan biri burası.

Old Quarter Güneydoğu Asya ülkeleri gezisi

Old Quarter – Güneydoğu Asya ülkeleri gezisi

Ayrıca Vietnam’dan ne alınır diye merak ediyorsanız rotanızı Old Quarter bölgesine çevirmenizi tavsiye ederim. Sokak pazarlarında hediyelik eşya, yöresel ürünler, kahve, elbise, spor ayakkabı gibi ürünleri bulabilirsiniz. Sokakta satılanlar genelde çakma oluyor sanırım.

Old Quarter bölgesinde konaklamak için tıklayın.

2- Hoan Kiem Lake

Hoan Kiem Gölü, Hanoi şehir turu yaparken uğramanız gereken noktalardan biri. Instagramlık güzel fotoğraf çekebileceğiniz Hoan Kiem Gölü’nün aslında oldukça ilginç bir hikayesi var.

Efsaneye göre Kral gölde kayığıyla dolaşırken kaplumbağalardan birisi Kral’ın kılıcı almış ve suyun derinliklerine götürmüş. Vietnamlılar bu kılıcın hala suyun dibinde olduğuna inanıyor. Göle ismini verdikleri Hoan Kiem’ın anlamı da ‘kılıcın dönüşü’ anlamına geliyormuş.

Hoan Kiem Lake Hanoi gezilecek yerler

Hoan Kiem Lake – Hanoi gezilecek yerler

Gölün ortasında ise Ngoc Son Temple adında bir tane tapınak var. Tapınak Jade Island (Jade Adası) üzerinde bulunuyor. Ayrıca şehrin simgelerinden biri olan Kırmızı Köprü (Red Bridge) de Hoan Kiem Gölü’nde bulunuyor.

Yabancı gezginlerin haricinde yerli halk da şehir stresini atmak için buraya geliyor. Yeşillikler içerisinde huzur bularak, güzel atmosfere sahip bu parkta yürüyüş yapıyorlar.

3- Bach Ma Temple

Bach Ma Tapınağı, Old Quarter bölgesinde bulunuyor. Kentin en eski tapınaklarından biri. Dolayısıyla Hanoi gezilecek yerler listesine burayı ekleyin derim.

Tapınağın daha çok iç dizaynı ve dekorları dikkat çekiyor. 11’inci yüzyılda yaptırılan tapınağı İmparator Ly Thai To zamanından kalma. Eşsiz bir turistik yer.

Hanoi gezi rehberi Bach Ma Temple

Hanoi gezi rehberi – Bach Ma Temple

4- Train Street (Tren Sokağı)

Sadece şehrin değil Vietnam’ın da en popüler noktalarından biri. Özellikle Instagram fenomenleri sayesinde daha popüler hale geldi.

Aslında Train Street diye bir sokak yok. Rayların hemen bitişinde sağlı sollu evler bulunmasından dolayı böyle anılmaya başlanmış.

Bu daracık tren hattı üzerine kafeler tabureleri koyuyor, çocuklar oyun oynuyor. Ama tren geçeceği zaman herkes kaçışıyor. Turistler de bu anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmeye başlıyor.

Vietnam başkenti Hanoi gezilecek yerler Train Street

Vietnam başkenti Hanoi gezilecek yerler – Train Street

5- Temple of Literature (Edebiyat Tapınağı)

Edebiyat Tapınağı, Vietnam tatil yerleri arasında gösterilen Hanoi şehrinin en gözde noktalarından biri. Konfüçyus Tapınağı olarak da adlandırılan tapınak 1070 yılında yapılmış.

Yapı aynı zamanda ülkenin ilk üniversitesine de ev sahipliği yapıyor. Derslikler, heykeller, kamelyeler ve bahçelerin bulunduğu tapınak toplamda 6 hektarlık alanı kapsıyor.

5 avlusu bulunan tapınağın en ilginci ise üçüncü avlusu. Burada 1484-1780 yıllarında okulu dereceyle bitiren öğrencilerin isimleri taştan yapılan dev kaplumbağa heykellerinin üzerinde yazıyor.

Temple of Literature Vietnam başkenti Hanoi gezilecek yerler gezi rehberi

Temple of Literature – Vietnam başkenti Hanoi gezilecek yerler gezi rehberi

6- Ho Chi Minh Mozolesi

Ho Chi Minh kimdir? Ho Chi Minh ülkeyi Amerikan işgalinden kurtaran ve halkı örgütleyen önemli bir şahsiyet. Hatta Japon işgali ve Fransız sömürgesine karşı da mücadele etmiş.

Ho Amca olarak da bilinen bağımsızlık hareketinin liderinin anıt mezarı Ankara’daki Anıtkabir gibi mozole olarak yapılmış. Halkın çok sevdiği isim olan Ho Chi Minh’in anıt mezarı haliyle genelde kalabalık oluyor.

Ho Chi Minh Mozolesi Anıt Mezarı Güneydoğu Asya Hanoi turu

Ho Chi Minh Mozolesi Anıt Mezarı – Güneydoğu Asya Hanoi turu 

7- Hoa Lo Cezaevi

Hanoi gezilecek yerler listesinde Hoa Lo Prison şehrin tam kalbinde konumlanıyor. Fransa, sömürge zamanında bu hapishaneyi inşa etmiş. Kendilerine karşı gelen muhalif Vietnamlılar’ı burada tutsak etmişler.

Daha sonraları iç savaş döneminde Amerikalılar da burada esir tutulmuş. Hoa Lo Cezaevi günümüzde ise müze olarak halka açık. Vietnam Savaşı gibi konulara ilgiliyseniz buraya mutlaka uğrayın derim.

Hoa Lo Cezaevi Hanoi gezi rehberi

Hoa Lo Cezaevi turu – Hanoi gezi rehberi blog

8- Opera Binası

Fransız mimari izlerini taşıyan Opera Binası Fransız mahallesinde yer alıyor. İnşası 1901’da başlayıp 1911’de bitmiş. 100 yıldan fazla yaştaki bina günümüze çok iyi korunarak gelmiş. Hanoi nasıl bir yer diye merak ediyorsanız bu yapıyı tatil rotanıza ekleyin.

9- St. Joseph’s Cathedral

1886 yılında inşa edilen St. Joseph’s Katedrali şehirdeki en eski katedral olarak dikkat çekiyor. Fransızların inşa ettiği bu yapı Paris Notre Dame Katedrali’ni hafif andırıyor.

Katedralin diğer özelliği ise Çinhindi Yarımadası’nda yapılan ilk katedral olması. Dolayısıyla, nüfusun yaklaşık %7’sini oluşturan Katolikler’in ibadet ettiği yapı kesinlikle görülecek noktalar arasında yerini almalı.

St. Joseph's Cathedral gezi rehberi

St. Joseph’s Cathedral – Gezi rehberi

10- Chua Tran Quoc

Tran Quoc Pagoda olarak da bilinen tapınak kentin en eski Budist tapınaklarından biri. 1500 yıllık tapınak hala ibadete açık. İçeri girdiğinizde keşişleri, din adamlarını görebilirsiniz.

Vietnam başkenti Hanoi gezilecek yerler listesindeki Chua Tran Quoc nerede? Tapınak West Lake – Batı Göl – üzerinde bulunuyor. Üzerinde bulunduğu adacık ise ana karaya bir geçit ile bağlı. Kültür gezisinin yanı sıra burada bol bol fotoğraf çekerek güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Chua Tran Quac Vietnam başkenti gezi rehberi Hanoi gezilecek yerler

Chua Tran Quoc – Vietnam başkenti gezi rehberi – Hanoi gezilecek yerler

11- One Pillar Pagoda

Ho Chi Minh Mozolesi’nin hemen orada bulunan One Pillar Pagoda, Tek Sütunlu Pagoda demek. Tarihi 1000 yıllık geçmişe dayanan One Pillar Pagoda eşsiz mimarisiyle şehrin en ikonik yapılarından.

Pagoda, 125 cm çapındaki ahşap sütun üzerine yapılmış. Şekli nilüfer çiçeğine benzeyen yapıya giriş ücreti bulunmuyor.

One Pillar Pagoda gezi rehberi

One Pillar Pagoda gezi rehberi

12- Long Bien Bridge

Vietnam başkenti Hanoi gezilecek yerler arasında Long Bien Bridge oldukça turistik bir nokta. Şehrin en güzel manzalarında bu demir köprü Kızıl Nehir’in her iki yakısını birbirine bağlıyor.

100 yıldan fazla geçmişe sahip olan köprü Vietnam Savaşı sırasında da stratejik bir rol üstlenmiş. Dolayısıyla Hanoi tarihi yerler listesine burayı mutlaka eklemek gerekiyor.

Hazır buraya gelmişken Kızıl Nehir üzerinde kano turu yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde ise ışıklandırmalarla köprü daha güzel görünüme bürünüyor.

Long Bien Bridge Vietnam Asya gezisi

Long Bien Bridge – Vietnam Asya gezisi

13- Vietnam Kadın Müzesi

Vietnamlı kadınların tarihi, kültürü ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için bu müzeye mutlaka uğrayın. Özellikle kırsal köylerde yaşayan kadınların rolünü burada daha iyi anlıyorsunuz.

Birkaç saat gezmenin yeteceği Kadın Müzesi’nde kadınların kullandığı dikiş ve nakış tekniklerine de şahitlik ediyorsunuz. Ülkede yaşayan kadınların modayı nasıl takip ettiklerini bu şekilde gözlemleyebiliyorsunuz. İlham verici olan müzede yemek yiyebileceğiniz ayrıca kafe de bulunuyor.

14- Lotte Observation Deck

Lotte Observation Deck, Hanoi turu sırasında görebileceğiniz en modern noktalardan birisi. Lotte Center binasının 65. katında bulunan gözlem terası bütün şehri ayağınızın altına getiriyor.

Instagramlık yerlerden olan gözlem terası gezginlerin rağbet gösterdiği yerler arasında. Ayrıca bir şeyler yiyip içebileceğiniz rooftop bar, yani çatı katı barı da bulunuyor. Dolayısıyla Vietnam Hanoi gece hayatı için de burayı tercih edebilirsiniz.

15- Ha Long Körfezi (Ha Long Bay)

Ha Long Körfezi aslında Hanoi’a yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Fakat şehir içinde seyahat acentaları aracılığıyla alacağınız turlarla Dünyanın 7 harikasından biri olan Ha Long Körfezi’ni keşfedebilirsiniz.

Ha Long Koyu, Türkçe’de ‘alçalan ejderha’ anlamına geliyor. Dolayısıyla yerel halk ejderhanın bu koyda denize girdiğine veya burada dinlendiğine inanıyor.

Ha Long Körfezi nerede nasıl bir yer gezi rehberi Hanoi gezilecek yerler

Ha Long Körfezi nerede, nasıl bir yer, gezi rehberi – Hanoi gezilecek yerler

Ziyaretçilerine olağanüstü manzara sunan Ha Long Körfezi turu için günü birlik gezebileceğiniz gibi 2-3 gece konaklamalı olarak da gezebilirsiniz. Cruise gemilerinde konaklamak tabi biraz tuzlu. Güncel fiyat bilgisi veya Hanoi Ha Long Bay turu için getyourguide sitesinden araştırma yapabilirsiniz.

Vietnam Başkenti Hanoi Nerede?

İlk olarak Vietnam nerede sorusunu yanıtlayayım. Bu güzel ülke Güneydoğu Asya Kıtası’ndaki Çinhindi Yarımadası üzerinde bulunuyor. Sınır komşuları Çin, Laos ve Kamboçya‘dır.

Hanoi nerede? Vietnam’ın en büyük şehirlerinden olan Hanoi ülkenin kuzeyinde bulunuyor. Bu arada Ha Noi olarak da bazı yerlerde görürseniz şaşırmayın.

Vietnam başkenti Hanoi nerede nasıl gidilir Çinhindi Yarımadası harita

Vietnam başkenti Hanoi nerede, nasıl gidilir – Çinhindi Yarımadası harita

Nasıl Gidilir?

Vietnam’a nasıl gidilir diye sık sık soruluyor. Ülkemizden Hanoi şehrine Türk Hava Yolları’nın direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul kalkışlı uçuşlar 10 saat 15 dakika sürüyor.

Diğer ülkelerden de buraya kolayca uçak seferleri bulabilirsiniz. Özellikle Asya kıtasındaysanız AirAsia gibi low-cost hava yolları firmalarının kampanyalarını mutlaka takip edin. Böylece çok ucuza uçak bileti bulmak mümkün.

Ucuza uçmak için ‘En Ucuz Uçak Bileti Siteleri‘ adlı yazıyı okuyun.

Ne Zaman Gidilir?

Vietnam’a hangi ayda veya mevsimde gidilir, hava durumu nasıl? Hanoi gezilecek yerler tatili için en iyi zaman ilkbahar, yaz veya sonbahar mevsimleri olacaktır. Kışın giderseniz hava biraz serin olabilir. Ama yaz aylarında da Muson yağmurları riski var. İş biraz şansınıza kalıyor bu durumda.

Ucuz bilet bulmanın yollarını ‘En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur‘ başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

Hanoi Gece Hayatı – Gezilecek Yerler

Şehir, Hanoi turu yapacaklara güzel bir eğlence vaat ediyor. Kaliteli barlara ve eğlenceli çılgın kulüpleri bu şehirde bulabilirsiniz. Fakat gece hayatı hareketli olan kentte gitmeniz gereken ilk nokta Bia Hoi Junction olmalı.

Geceleri çok kalabalık olan Boi Hoi Kavşağı’nda insanlar sokakta tabureler üzerinde oturarak içkilerini içiyor. Vietnam sokak yemeklerini de tadabileceğiniz bu bölgede her şey çok ucuz. Ayrıca sosyalleşmek için de mükemmel bir nokta.

Hanoi gezilecek yerler Hero Club Vietnam gece hayatı

Hanoi gezilecek yerler – Hero Club – Vietnam gece hayatı fiyatları

Bölgede ayrıca çok fazla masaj salonu var. Dolayısıyla günün yorgunluğunu masaj yaptırarak atabilirsiniz.

Eğer barlarda veya gece kulüplerinde takılmak istiyorsanız şu mekanları size önerebilirim: Legend Beer, Dragonfly Lounge Bar, Hero Club, Lotte Hotel Rooftop Bar. Hareketli Hanoi eğlence alemi için daha detaylı bilgileri Vietnam gece hayatı yazısında bulabilirsiniz.

Hanoi Nerede Kalınır ve Oteller – Gezilecek Yerler

Hanoi gezi rehberi yazısının en önemli konularından birisi de nerede kalınır ve kalınacak oteller konusudur. Çünkü şehir çok fazla yabancı turisti ağırladığı için konaklama bakımından da çok fazla seçenek karşımıza çıkıyor. İnsan haliyle nerede konaklayacağını şaşırıyor.

Benim size önerim Old Quarter bölgesi yakınlarında konaklamanız. Çünkü turistik bir bölge olduğu için daha güvenli ve çok sayıda ucuz seçenek bulabilirsiniz.

Online rezervasyon yapmak için Hanoi otelleri listesine göz atabilirsiniz. İnternetten yer ayarlamak için hotelscombined veya booking sitelerini tercih edebilirsiniz. Her iki site de çok güvenli. Ücretsiz iptal seçenekleriyle para harcamadan rezervasyon yapabilirsiniz.

Ayrıca seyahatinizde ev konforu yaşamak için Airbnb uygulaması üzerinden günlük kiralık ev veya daire tutabilirsiniz. Yurtdışında ücretsiz konaklamak içinse Couchsurfing uygulamasını deneyebilirsiniz.

Ucuza konaklama metotları için ‘Popüler Otel Rezervasyon Siteleri‘ yazısını okuyun.

 Hanoi Yemekleri – Gezilecek Yerler

Vietnam başkenti Hanoi gezi rehberi blog yazısında belirtmek istediğim diğer bir konu yemek konusu. Çünkü Vietnam mutfağı oldukça farklı. Ama bazı yemekleri oldukça güzel.

Vietnam sokak yemekleri ve kültürü çok egzotik. Çünkü Vietnamlılar için köpek eti veya yılan eti gibi şeyleri yemek çok normal. Ayrıca domuz eti de çok yaygın. Helal yemek olayına dikkat ediyorsanız sipariş verdiğiniz yemeğin içerisinde ne kullandıklarını mutlaka sorun.

Vietnam yemekleri ne yenir Pho Noodle Çorbası

Vietnam yemekleri, Asya gezisinde ne yenir – Pho Noodle Çorbası

Yiyebileceğiniz başlıca yemekler ise şöyle: Pho, Bun Cha, Spring Rolls, Com Tam, Banh Mi. Daha detaylı bilgileri Vietnam Yemekleri & Vietnam’da Ne Yenir yazısında bulabilirsiniz.

Ayrıca durian, mango, mangosteen, chompu, ananas, yıldız meyvesi gibi tropikal meyveleri de kesinlikle deneyin.

Peki ne içilir? Vietnam, dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri. Dolayısıyla kahve çeşitlerini deneyebilirsiniz. Özellikle Egg Coffee denilen yumurtalı kahveyi denemenizi öneririm.

Alkol konusuna gelirsek ülkenin yerel biraları Saigon adındaki bira. Marketlerde oldukça ucuza satılıyor. Yani 10000 VD’ye falan satın alabilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz mekanlarda özel kokteyller varsa onları da yudumlayın derim.

Son Olarak Hanoi Gezilecek Yerler

Vietnam başkenti Hanoi gezilecek yerler nereler, nerede şehir turu yapılır, nasıl gidilir gibi konular hakkında anlatacaklarım bu gezi rehberi yazısı için bu kadar. Umarım beğenmişsinizdir. Yazımı bitirirken ufak birkaç ekleme daha yapmak istiyorum.

Asya turu yapıyorsanız buraya mutlaka ama mutlaka uğrayın. Pişman olmazsınız. 2 gün burası için yeterli olacaktır bence.

Son olarak Bir Acayip Gezi Instagram hesabını takip ederek bizi destekleyebilirsiniz. Hanoi gezilecek yerler için seyahat planı yapacaklara şimdiden iyi tatiller dilerim.

Cevapla