Budapeşte Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Turistik Nokta

Budapeşte gezilecek yerler listesi, özellikle Orta Avrupa turlarının en güzel noktalarına sahip. Köklü tarihi, eşsiz şehir mimarisi, gece hayatı, insanları, Tuna Nehri, köprüleri ile Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Zaten bu güzel şehre ‘Doğu’nun Paris’i’ ve ‘Tuna’nın İncisi’ diye boşa demiyorlar. ‘Budapeşte turu veya gezisi yaparken görülmesi gereken turistik yerler hangileri, nerede veya nasıl gidilir’ diye merak ediyorsanız en güzel 15 yeri sizler için derledim.

Bu yazıda Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Macaristan başkenti hakkında faydalı bilgiler bulacaksınız. Tatil planınızı yapmanızda yardımcı olacak gezi notlarını tek tek açıkladım. Ayrıca genel olarak ülke ile alakalı bilgileri Macaristan gezi rehberi yazısını okuyarak elde edebilirsiniz.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte gezilecek yerler

Macaristan’ın başkenti Budapeşte gezilecek yerler listesi 2020 – Orta Avrupa gezisi

Aslında bu tarihi şehir hakkında yazılması gereken çok şey var. Örneğin; Budapeşte gece hayatı, şehir içi ulaşımı, konaklama, nerede ne yenir, ne yapılır, alışveriş gibi. Ama bütün bunları tek bir seferde yazmaya kalksak çok uzun bir yazı olurdu. O yüzden bu yazıda sadece gezilecek yerler hakkında bilgiler vermek istedim.

Ama bu yazıyla birlikte Budapeşte Gezi Rehberi blog yazısını da mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Macaristan gezilecek yerler yazısına bir göz atarak başkent yakınlarında görülmesi gereken noktalar ve şehirler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi

Tuna Nehri üzerine kurulu olan şehrin her iki tarafında çok sayıda görülmesi gereken yerler var. Buda yakasında; Buda Kalesi, Balıkçı Tabyası, Gellert Tepesi, Balıkçı Tabyası, Matthias Kilisesi gibi turistik yerler başta geliyor. Peşte’de ise Parlamento Binası, Kahramanlar Meydanı, St. Istvan Bazilikası, Tuna kıyısındaki ayakkabılar, Andrassy Bulvarı, Dohany Sokağı Sinagogu, Szechenyi Termal Hamamı ve alışveriş için Vaci Utca Caddesi gibi yerler gezilecek noktalar arasında.

Zincir Köprüsü (Chain Bridge) ve Margaret Adası ise Tuna Nehri’nin (Danube River) üzerinde yer alıyor. Tuna Nehri’den bahsetmek gerekirse Volga Nehri’nden sonra gelen Avrupa’nın en uzun ikinci nehri.

Seyahat öncesi mutlaka en iyi seyahat uygulamaları listesine göz atarak yol arkadaşı olabilecek aplikasyonları telefonunuza veya tabletinize indirmenizi tavsiye ederim. Hem Android hem de iOs uyumlu çok sayıda yararlı uygulamalar bulunuyor.

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım

En önemli konuların başında Budapeşte havaalanından şehir merkezine ulaşım geliyor. Öncelikle otobüs ve metro vasıtasıyla şehir merkezine hem rahat hem de ucuza gidebildiğiniz söyleyeyim.

Havaalanına indikten sonra ilk olarak 200E nolu otobüse biniyorsunuz. Ondan sonra Kobanya-Kispest Metro durağında iniyorsunuz. Zaten burası son durak. Burada metroya aktarma yaparak istediğiniz noktaya kolayca gidebilirsiniz. Belki otelinizin konumuna göre metroda aktarma yapmanız gerekebilir. Aşağıdaki metro haritası bu konuda size yardımcı olacaktır.

şehir içi ulaşım metro haritası

Budapeşte havaalanından şehir merkezine ulaşım nasıl – Kent İçi Gezilecek Yerler Metro haritası

Şehir içinde metro, otobüs veya tramvayı kullanarak gezebilirsiniz. Gerçi ben yürümeyi sevdiğimden şehirdeki tüm turistik yerleri havanın karlı ve soğuk olmasında rağmen yürüyerek gezmiştim. Çünkü yürüyerek farklı bir şehri keşfetmenin hazzı bambaşka oluyor bence.

Artık şehri nasıl gezeceğiniz size kalmış. Zaten aşağıdaki Budapeşte gezilecek yerler turistik haritası bu konuda size fikir verecektir. Görülecek turistik yerler birbirlerine çok uzak değil bana sorarsanız.

budapeşte gezilecek yerler haritası

Budapeşte gezilecek yerler haritası türkçe – Turistik gezi rehberi ve turistik noktalar blog

Nasıl Gidilir?

Budapeşte İstanbul arası Türk Hava Yolları, Pegasus gibi hava yolu firmalarının her gün tarifeli seferleri bulunuyor. Uçakla ulaşım aktarmasız olarak yaklaşık 2 saat sürüyor. Yani kısa süren bir yolculukla Orta Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birine gidebiliyorsunuz.

Avusturya, Slovakya, Sırbistan gibi çevre ülkelerden otobüs veya trenle buraya gelebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise Sırbistan – Macaristan  sınırında detaylı pasaport kontrolüne tabi olabilirsiniz.

Ucuza İstanbul Budapeşte uçak bileti alma konusunda sizlere yardımcı olabilecek ipuçlarının olduğu Ucuz Uçak Bileti Uçak Siteleri ile Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur yazılarını okumanızı tavsiye ederim. Tur ile gelmeyi düşünüyorsanız ülkemizden Prag Viyana Budapeşte gezisi düzenleyen çok sayıda acente var. Bu acentelerle anlaşarak uygun fiyata buraya gelebilirsiniz.

Ayrıca Budapeşte’de nerede kalınır diye düşünüyorsanız; gezilecek bölgeler ve Budapeşte gece hayatının hareketli olduğu yerler daha çok Peşte tarafında bulunuyor. Budapeşte otelleri için Booking veya hotelscombined sitelerinden otelleri inceleyerek online rezervasyon yapabilirsiniz.

Konaklama ile ilgili olarak online otel rezervasyon siteleri ve Airbnb nedir nasıl kullanılır yazıları size alternatif kalacak yer imkanı sunacaktır. Ayrıca yurtdışında bedava konaklamak için ise Couchsurfing uygulamasını kullanabilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi

Orta Avrupa’nın en güzel ülkelerin Macaristan’ın başkenti, yukarıda da biraz bahsettiğim gibi çok sayıda tarihi ve turistik yere ev sahipliği yapıyor. Aşağıdaki hazırladığım listede bunlardan en güzel 15 tanesi hakkında bilgi verdim. Siz de Budapeşte seyahati veya turu yapmak istiyorsanız aşağıdaki gezilecek yerler listesindeki destinasyonları kesinlikle görmelisiniz.

1- Parlamento Binası

Tuna Nehri’nin Peşte kıyısındaki dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip Budapeşte Parlamento Binası aynı zamanda Avrupa’nın ve Dünya’nın en büyük parlamento binaları arasında yer alıyor. İnşası 17 yıl sürerek 1902 yılında tamamlanmış. Neo-Gotik mimari özellikleri örneklerini gösteren bina 268 metre uzunluğunda olup 118 metre genişliğindedir. Gerçekten büyük ve görkemli bir yapı.

Parlamento Binası’nın ilginç bir özelliği ise çok yüksek gibi görünmese de şehrin en yüksek binası olması. Aslında St. Stefan Bazilikası ile aynı yüksekliğe sahip. Bunun anlamı ise din ve devlet işlerini arasındaki dengeyi sembolize ediyormuş.

233 heykelin bulunduğu 691 odalı bu devasa binanın bir bölümünü tur ile gezebiliyorsunuz. Biletleri online olarak şu siteden alabilirsiniz. Onun dışında Buda tarafından Peşte’ye doğru bakarsanız, özellikle Buda Kalesi’nden veya Balıkçı Tabyası’ndan, geceleri ışıklandırmalarla binanın efsane görüntüsü karşınıza çıkıyor. Fotoğraf çekilecek en güzel yerlerden.

Budapeşte gezilecek yerler listesindeki Parlamento Binası’na ulaşım nasıl? M2 metro hattının Kossuth Lajos ter (Kossuth Square) istasyonunda veya 2 nolu tramvay hattının Orszaghaz durağında inerek ulaşımı sağlayabilirsiniz. Budapeşte Parlamento Binası giriş ücreti ise yetişkinler için 6400 HUF.

macaristan budapeşte parlamento binası

Macaristan turu – Budapeşte Parlamento Binası Gezilecek Noktalar – Mutlaka görülmesi gereken yerler

2-Buda Kalesi (Budin Kalesi)

Budapeşte’de gezilecek yerler listesinin görkemli yapılarından biri olan Buda Kalesi 1265 yılında inşa edilmiş. 1700’lü yıllarda yenileme çalışmaları yapılarak Barok mimarisi daha ön plana çıkmış. Kraliyet Sarayı olarak anılan Buda Kalesi, Osmanlı’nın burada hüküm sürdüğü zamanlarda ise Budin Kalesi olarak adını almış.

Şehrin manzarası en güzel nereden izlenir diye sorarsanız; Buda Kalesi, bu yerlerden biri. Tuna Nehri ve Peşte tarafı tüm güzelliği ile karşınıza çıkıyor.

Kaleye ulaşım çok basit. Zincir Köprüsü’nü (Chain Bridge) geçtikten sonra karşınıza füniküler durağı çıkacak. Bu füniküleri kullanarak veya 16 nolu otobüsü kullanarak kaleye ulaşımı sağlayabilirsiniz. Yürüyerek çıkmak da bir diğer seçenek.

Buda Kalesi aynı zamanda Macaristan Ulusal Galerisi ile Budapeşte Tarih Müzesi‘ne ev sahipliği yapıyor. Kale bölgesinde ayrıca Bira festivali, şarap festivali gibi bazı festivaller düzenleniyor. Festivallerin tarihi ile Buda Kalesi Bölgesi hakkında detaylı bilgi almak için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

buda kalesi

Buda Kalesi (Budin Kalesi) manzarası – Macaristan gezilecek yerler ve gece hayatı

3- Zincir Köprüsü (Chain Bridge)

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin simgesi haline gelmiş yapılardan bir tanesi Zincir Köprüsü 19.yy’da yapılmış. Ayma zamanda şehrin en eski köprüsü.

Sadece Macaristan’ın değil Orta Avrupa’nın da en güzel asma köprüleri arasında yer alan Zincir Köprüsü’nün girişlerindeki aslan heykellerinin detayları çok güzel. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan köprünün adını bazı yerlerde Zincirli Köprü, Aslanlı Köprü veya İngilizce olarak Chain Bridge olarak da görebilirsiniz.

Köprü üzerinde bir taraftan diğer tarafa yürümenizi kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü mükemmel şehir manzarası eşliğinde Tuna Nehri’nin üzerinde yürümek gerçekten çok keyifli. Zincir Köprüsü, Budapeşte gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı.

Budapeşte gezilecek yerler

Macaristan Budapeşte Gezilecek Yerler Turu, En Güzel Noktalar – Zincir Köprüsü gezisi (Chain Bridge)

4- Gellert Tepesi (Gellert Hill)

Gellert Tepesi, Budapeşte gezilecek yerler listesinin deniz seviyesi olarak en yüksek noktası. Burada eşsiz şehir manzarasına şahit olacaksınız. Tepenin kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse 1850-1854 yılları arasında Harsburglar şehri kontrol etmek için bu tepedeki kaleyi inşa etmişler.

Gellert Tepesi’ndeki Özgürlük Heykeli Citadella, şehrin Nazi işgalinden kurtulmasını simgeliyor. Anıt 1947 yılında yapılmış.

Tepeye ismi verilen Gellert Sagredo ise aslen Pagan olan Macarlar’ın Hristiyanlığa geçmelerine neden olan piskopos. Gellert Hill’de ayrıca Gellert Anıtı da bulunuyor. Bu anıt şehrin çoğu yerinden görülüyor.

budapeşte gezi notları

Budapeşte turu gezi notları – Gellert Tepesi Özgürlük Heykeli gezilecek yerler arasında

5- Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Balıkçı Tabyası şehrin eşsiz manzarasını ziyaretçilerine sunan diğer bir turistik nokta. Balıkçı Tabyası 7 yıllık inşaatın ardından 1902 yılında açılmış. Bir kale görünümünün yanı sıra Walt Disney filmlerinin logolarına benzetiliyor. Balıkçı Tabyası denmesinin nedeni ise şu; Savaş ve istila durumlarında buraya yakın bir yerde bulunan balık pazarındaki balıkçıların fedakarca ülkelerine yardım etmelerinden dolayı, onların anısına bu isim vermiş.

Macaristan başkenti Budapeşte gezilecek yerler listesindeki Balıkçı Tabyası’na giriş ücreti bulunmuyor. Buda Kalesi’nin ve St. Matthias Kilisesi’nin hemen yakınında yer alıyor.

Macaristan Başkenti - Balıkçı Tabyası

Macaristan’ın Başkenti tarihi turistik yerler – Balıkçı Tabyası – Kültür turizmi

6- Matthias Kilisesi (Matthias Chruch)

Buda Kalesi bölgesindeki Trinity Meydanı’nda bulunan St. Matthias Kilisesi şehrin en eski yapılarından bir tanesi. Ama son halini 19. yüzyılda yapılan çalışmalarla barok mimarisinde inşa edilerek almış. Ayrıca, Osmanlı 16.yy’da Buda’yı ele geçirince kilise, camii olarak kullanılmaya başlamış.

Budapeşte turu sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındaki Matthias Kilisesi’ne girmek isterseniz bilet almanız gerekiyor. Giriş ücreti 1500 HUF.

budapeşte görülmesi gereken yerler

Budapeşte görülmesi gereken yerler listesi – Mattihas Kilisesi gezilecek noktalar

7- Aziz Stefan Bazilikası (St. Stephen’s Basilica, Szent Istvan Bazilika)

Peşte tarafındaki görkemli ve tarihi yapılardan bir tanesi olan St. Istvan Bazilikası, Macaristan başkenti’nin tam merkezinde bulunuyor. 96 metre yüksekliği ile Parlamento Binası ile şehrin en yüksek yapılarından bir tanesi. Ayrıca Macaristan’ın en büyük kiliselerinden bir tanesi. 1851’de başlanan inşaat bazı nedenlerden dolayı 1900’lü yılların başında anca tamamlanabilmiş.

Bazilikanın kubbesine çıkarak şehir manzarasını bir de buradan seyretmenizi tavsiye ederim. Macaristan Budapeşte gezilecek yerler listesinde olmayı hak eden enfes bir yapı.

Aziz Stefan Bazilikası

Aziz Stefan Bazilikası – Budapeşte tarihi ve turistik yapılar – Popüler tatil yerleri

8- Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere)

Kahramanlar Meydanı, şehrin en büyük meydanlarından bir tanesi. Bu meydanı önemli kılan ise 7 kabile liderlerinin yanı sıra Macar tarihinin önde gelen insanlarının heykelleri ve Milenyum Anıtı. 7 kabile liderleri heykellerinin ortasında ise Prens Arpad’ın heykeli bulunuyor.

Milenyum Anıtı ise Macar Devleti’nin 1000. yılı olması vesilesiyle hazırlanmış. Proje tamamen 1900’un başlarından bitmiş. Meydanın adına da ‘Kahramanlar Meydanı’ vermişler. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan bu güzel meydan, şehrin en gözde yerlerinden bir tanesi.

Doğu'nun Parisi Budapeşte Kahramanlar Meydanı

Macaristan’ın başkenti simge yapıları – Kahramanlar Meydanı – Doğu’nun Paris’i

9- Andrassy Ut (Andrassy Bulvarı)

Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere) ve Varosliget Şehir Parkı ile şehir merkezini birbirine bağlayan tarihi ve mimarisi ile harika bir görünümü olan bu bulvar UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de girmiş. Terrör Evi Müzesi, Opera Evi gibi bazı binaların da bulunduğu bu caddeyi hem yayalar hem de araçlar her gün sıklıkla kullanıyor. Eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız Kahramanlar Meydanı’na veya Varosliget Şehir Parkı’na yürüyerek gitmenizi tavsiye edebilirim.

Budapeşte gezilecek yerler arasındaki Andrassy Bulvarı’nda ayrıca çok sayıda mağaza da bulunuyor. Adeta açık hava alışveriş merkezi gibi. Kaliteli kafelerin ve restoranların da bulunduğu bu caddeye yakın yerler konaklama açısından tercih edilebilir.

Macaristan'ın başkenti Andrassy Ut

Macaristan’ın başkenti Budapeşte turu – Tarihi yerler nerede – Andrassy Ut Caddesi gezilecek noktalar

10- Vajdahunyad Kalesi

Kahramanlar Meydanı’nın hemen arka tarafındaki Varosliget Şehir Parkı’nda yer alan kale ilginç mimari ise ile dikkat çekiyor. 1000 yıl kutlamaları için Romanya’da bulunan ve yine aynı adı taşıyan kalenin birebir kopyası burada inşa edilmiş. Özelliği ise sadece ahşap ve mukavva kullanılmış olması. Daha sonra buranın çok fazla ilgi görmesi nedeniyle yeniden yapılandırma yapılmış. Son olarak günümüzdeki hali tam olarak 1908 yılında tamamlanmış.

Kale artık Dünyanın en büyük tarım müzesi olarak kullanılıyor. Kale çevresinde bazı etkinlikler de yapılabilir. Gölette su bisikleti kiralamak, veya buz pistinde kaymak gibi… Ayrıca kalenin çevresindeki park ile Anonymous heykeli de Budapeşte görülmesi gereken yerler arasında.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte gezilecek yerler

Macaristan’ın başkenti Budapeşte gezilecek yerler, en güzel noktalar – Vajdahunyad Kalesi gezisi

11- Szechenyi Termal Hamamı

Szechenyi Termal Hamamı, ‘Hamamlar şehri’ olarak da anılan Budapeşte’nin en ünlü termal hamamı. Burası Varosliget Şehir Parkı içerisinde bulunuyor. Avrupa’nın da en büyük hamamları arasında gösterilen bu termal hamamı suyunun çok şifalı olduğu söyleniyor. Şehri gezmekten yorulduysanız burada dinlenmek size iyi gelecektir. Mimarisi de benim çok hoşuma giden bir detay oldu ayrıca.

Budapeşte gezilecek turistik yerler arasındaki bu termalde geceleri spa ve havuz partileri düzenleniyor. Çok sayıda insanın tercih ettiği Szechenyi Termal Hamamı hakkında daha fazla bilgi almak için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz. Bu siteden online bilet de alabiliyorsunuz.

Hamamlar Şehri Szechenyi

Hamamlar Şehri gezisi – Szechenyi Termal Hamamı ve Havuz Partileri (Sparty) nerede – Budapeşte gezilecek noktalar

12- Dohany Sokağı Sinagogu (Dohany Street Synagogue)

Avrupa’nın en büyük sinagogu olan Dohany Sokağı Sinagogu, Dünyanın ise en büyük ikinci sinagogu konumunda. Böyle olunca Macaristan Budapeşte görülmesi gereken yerler listesinde olmayı hak eden bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Sinagogun inşası 1859 yılında tamamlanmış. Budapeşte tarihi yerler arasındaki bu sinagog Yahudiler için çok kutsal bir ibadet noktası. Yahudi tarihi ile ilgili merak ettikleriniz var ise merakınızı giderecek bir müze bulunuyor. Giriş 4000 HUF. Bu siteden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Budapeşte tatil noktalar

Macaristan gezisi – Budapeşte tatil turu yapmak pahalı mı – Dohany Sokağı Sinagogu gezilecek yerler

13- Margaret Adası

Tuna Nehri üzerinde bulunan Margaret Adası, Macarlar’ın tercih ettiği dev bir şehir parkı. Adada yürüyüş parkuru, su gösterilerinin yapıldığı havuz vs. bulunuyor. Tam kafa dinlemelik bir yer. Adada görülmesi gereken yerler; 100. Yıl Anıtı, Margitzsziget Çeşmesi, Fransiscan Harabeleri, Dominik Harabeleri, Çiçek Bahçesi, Su Kulesi, Termal Otel, Japon Bahçesi ve son olarak Müzik Çeşmesi.

Budapeşte gezilecek yerler 2020 listesindeki Margaret Adası’na nasıl gidilir? Adaya Margaret Köprüsü üzerinden gidebilirsiniz. 26 nolu otobüsle veya köprü üzerinden geçen 4 ve 6 nolu tramvaylar ile rahatlıkla Margaret Adası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte gezilecek yerler listesi – Macaristan başkenti pahalı mı – Margaret Adası nerede

14- Tuna Nehri Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Nehri kıyısındaki ayakkabılar 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından nehir kıyısında katledilen Yahudiler’in anısı için yapılmış. 1944-1945 yıllarında yaşanan bu üzücü hadise için 2005 yılında yapılan Tuna kıyısındaki ayakkabılar, Parlamento Binası’nın nehre bakan tarafında yer alıyor.

Ölenleri anmak için ayakkabılara çiçek bırakılıyor. Bu arada ayakkabıların modelleri, şekilleri vs gerçekten size o dönemi hissettiriyor.

budapeşte gezilecek yerler

Macaristan nerede – Budapeşte gezilecek noktalar – Köprü manzaralı Tuna kıyısındaki ayakkabılar gezisi

15- Vaci Utca (Vaci Caddesi) – Budapeşte Gezilecek Yerler

Macaristan’ın başkenti Budapeşte gezisi yaparsanız bu şehrin alışveriş konusunda da zengin olduğunu göreceksiniz. Örneğin alışveriş nerede yapılır sorusunun cevaplarından biri olan Vaci Utca Caddesi için Macaristan’ın İstiklal Caddesi desek yeridir. Çünkü şehrin en popüler caddelerinden biri. Ayrıca trafiğe kapalı olan caddede akşamları yürüyüş yapıp, cadde üzerindeki kafe veya restoranlarda oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Nerede kalınır konusuna gelirsek merkezi bir konumda bulunan Vaci Utca Caddesi civarındaki Budapeşte otelleri tercih edilebilir. Sevgiliyle gidilecek yerler arasındaki bu romantik şehirde güzel bir gece geçirebilirsiniz.

macaristan'ın başkenti

Budapeşte nerenin başkenti – Macaristan turu – Alışveriş için Vaci Utca Caddesi gezilecek yerler

Macaristan başkentinde başka ne yapılır?

Yezilecek yerler blog yazısını bitirirken Budapeşte’de ne yapılır diye kısa kısa gezi notları da yazayım diyorum.

 • Budapeşte gece hayatı sonuna kadar yaşanmalı ve harabe barlar (ruin barlar) ziyaret edilmeli.
 • Budapeşte köprüleri üzerinde yürüyüş turu veya gezisi yaparak bir taraftan diğer tarafa geçmeli.
 • Tuna Nehri (Danube River) üzerinde tekne gezisi veya nehir turu yapılmalı.
 • Denk gelirse Sziget Festivali görülmeli.
 • Opera Evi’ni ve Terör Evi Müzesi’ni vaktiniz varsa ziyaret edebilirsiniz.
 • Trenle veya otobüsle Estergon’a giderek Estergon Kalesi ile Macaristan’ın en büyük kilisesi olan Estergon Bazilikası gezilebilir. Macaristan gezilecek yerler arasındaki Estergon Bazilikası ayrıca Dünyanın en büyük 18. kilisesi olarak da dikkat çekiyor.
 • Hazır Schengen Vizesi çıkartmışken (bordo pasaportlular için) yakın çevredeki Viyana, Bratislava ve Prag gibi şehirler görülmeli.
 • Tarihi Budapeşte metrosu ile gezilecek yerler listesini kolayca keşfedebilirsiniz.
 • Budapeşte’de ne yapılır konusua alternatif olarak şehrin yakınlarındaki Vişegrad ile Szentendre kasabalarını günübirlik turlar ile ziyaret edilebilirsiniz.
 • Budapeşte’den ne alınır, Macaristan’ın nesi meşhur? Geleneksek giysiler, porselenler, hediyelik eşyaları gibi şeyleri sokak pazarlarından ucuza alabilirsiniz.
 • Budapeşte’de ne yenir? Gulaş yemeğini kesinlikle deneyin.
 • Budapeşte para birimi nedir? Macar Forinti’ni havalanlarında ve şehir merkezinde para bozdurarak alabilirsiniz.

Son Olarak Budapeşte Gezilecek Yerler

Macaristan’ın başkenti Budapeşte gezilecek yerler ve turistik noktalar listesi için yazacaklarım bu kadar. Elbet şehirde daha fazla gezilmesi gereken yer var ama öncelik olarak görülmesi gereken noktalar bunlar. Listedeki tüm bu yerleri gezmek için 2-3 gün yetecektir. Sormak veya paylaşmak istediğiniz konular var ise aşağıdan bana yazabilirsiniz.

Cevapla