Budapeşte Gezi Rehberi – Güzel Bir Tatil İçin Notlar

Budapeşte, köklü tarihi ve büyüleyici şehir manzarası ile Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Budapeşte gezisi yaparken şehrin tarihi mimarisine hayran kalmamak elde değil. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, gece hayatı, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki eserleri, Macar yemekleri ve gezilecek yerleri ile Dünyada mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Romantik bir havasının yanında çılgın geceleriyle de herkesin keyifli bir tatil yapabileceği bir şehir burası. Sizin de güzel bir tatil geçirmeniz için Budapeşte gezi rehberi yazısında; Budapeşte nerede, ne yapılır, gezilecek yerler neresi, nerede kalınır, nasıl gidilir, pahalı mı, Macaristan para birimi, yemek kültürü gibi konuların yanı sıra şehir ile ilgili önemli tavsiyeler ve gezi notları bulacaksınız.

Budapeşte gezi notları - Zincir Köprüsü

Budapeşte gezi notları – Karlı Zincir Köprüsü Manzarası

Eşsiz tarihi şehir mimarisi ve dokusu tamamen korunarak günümüze kadar gelen Macaristan’ın başkenti, Avrupa’nın en çok turist çeken yerleri arasında. Ülkemizden de Macaristan’ı kapsayan, özellikle Orta Avrupa ve Prag Viyana Budapeşte turları çok tutuldu. Ama burası kendi başınıza da rahatlıkla gezebileceğiniz bir şehir.

Tuna Nehri, Buda Kalesi, Parlamento Binası gibi turistik yerleri ile Tuna’nın İncisi ve Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılıyor. Macarlar da bu şehrin güzelliğinin farkında ve bununla gurur duyuyorlar. Kendi kültürlerini dünyaya göstermenin en güzel yolunun turizm olduklarını bildiklerinden turiste önem veriyorlar. Bize de bu güzel şehri gezip görmek düşüyor. Detaylı Budapeşte gezilecek yerler listesi için bu yazıya da mutlaka göz atmanızı öneririm. Ayrıca Macaristan gezilecek yerler ve gezi rehberi yazılarını da okumanızı öneririm. Geceleri ruin barlarda ve havuz partilerinde eğlenmek için ise Budapeşte gece hayatı yazısı sizlere güzel bir rehberi olacaktır.

Ayrıca seyahate çıkmadan yapılması gereken şeylerin başında gelen seyahat uygulamalarını telefonunuza indirmeyi de unutmayın. Konaklama için ise en iyi otel rezervasyon siteleri yazısını okuyunuz.

Neyse lafı çok fazla uzatmadan Budapeşte Gezi Rehberi yazısına artık başlayalım.

Budapeşte Gezi Rehberi

Gezi yazısına ilk önce şehir hakkında kısa tarihi bilgiler vererek başlamak istiyorum. Çünkü şehrin Roma ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan köklü bir geçmişi var. Buna bağlı olarak şehrin tarihi yerlerini gezerken bu bilgiler şehri daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Tuna Nehri’nin karşılıklı her iki yakasına kurulu olan Tuna’nın İncisi’nin tarihi M.Ö. 1. yüzyıla kadar gidiyor. Şehri ilk olarak Keltler kurmuş. M.S. 3.yy’da ise Romalılar buraya gelerek şehri ele geçirmiş. Şehrin ismine de Aquincum demişler.

9. yy’da Doğu Avrupa’ya kadar gelen Macarlar şehrin yeni sahibi olmuş. 1241 yılında ise Moğolların Avrupa istilasında şehir yakılıp yıkılmış. Buna rağmen Moğollar istiladan sonra geri çekilerek şehri almamışlar. Moğol istilasından sonra şehri korumak için Buda Kalesi ve çevresi inşa edilmiş ve şehre yerleşim hızlanmış. Kral IV. Bela Buda Kalesi’nde kalmaya başlayan ilk kral olmuş.

14. ve 15. yüzyıllar şehrin kalkınmasının hızlandığı dönemler olarak dikkat çekiyor. Ardından Kanuni Sultan Süleyman Macar ordusunu 1526 Mohaç Meydan Muharebesi’nde yenmesiyle Osmanlı’nın hakimiyeti başlamış. Aslında tam olarak 1541’de Buda, Osmanlı’nın Budin eyalet merkezi olmuş. 1686’ya kadar Macaristan’da Türk hakimiyeti sürmüş.

1872’de Buda ve Peşte’nin birleşerek tek şehir olması kabul edilmiş. 1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında zarar gören Macaristan’ın en büyük şehri ve başkenti, yine de zengin tarihini günümüze kadar ulaştırarak dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alıyor.

Budapeşte gezilecek yerler haritası

Budapeşte nerede, nasıl ve ne zaman gidilir – gezilecek yerler haritası

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

İlk önce Budapeşte nerede ve sorusundan başlayalım; Macaristan’ın başkenti yukarıda da bahsettiğim gibi Orta Avrupa’da bulunuyor. Tuna Nehri kıyısına kurulu bu şehre ulaşım dünyanın neresinde olursanız olun çok kolay. Ülkemizden her gün için İstanbul Budapeşte uçak bileti bulabilirsiniz. Bu arada ucuz uçak bileti siteleri ve ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazılarıma göz atarsanız ucuz uçak bileti tüyoları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer Avrupa’nın diğer ülkelerinden buraya gelecekseniz uçak haricinde kara ve demir yollarını tercih edebilirsiniz. Eğer trenle gelmek isterseniz çoğu trenin son durağı Keleti İstasyonu oluyor. Özellikle ulaşımların azımsanmayacak bir kısmı Slovakya başkentinden olduğu için Bratislava’dan Budapeşte’ye trenle nasıl gidilir diye soruluyor. Büyük ihtimal ile demiryolunu kullanarak buraya gelirseniz Keleti İstasyonu’nda inmeniz gerekecek. Oradan da şehir merkezine metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özellikle Orta Avrupa turu veya Prag Viyana Budapeşte gezisi yapıyorsanız otobüs ve tren fiyatlarını karşılaştırıp ona göre bilet almanız daha iyi olacaktır. Otobüs fiyatları bazen trenlere göre çok daha ucuza olabiliyor. Interrail seyahati yapıyorsanız zaten trenle ekstra ücret ödemeden buraya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

budapeşte nerede

Macaristan’ın başkenti neresidir – Budapeşte Nerede Hangi Ülkeye Bağlı – Orta Avrupa Haritası

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım – Gezi Rehberi

Şehir içi ulaşımı en kolay yolu tabii ki taksiler. Ama ucuz olması yönünden toplu taşıma kullanmak daha ekonomik. Artı toplu taşıma kullanmak yerel insanlarla kaynaşma fırsatı veriyor. Son seçenek ise sadece yürümek.

Toplu taşıma kullanmak isterseniz tek seferlik biletler 350 HUF’tan satılıyor. Otomatlardan, gişelerden veya otobüs şoföründen alabiliyorsunuz. Eğer ‘ben toplu taşımayı çok sık kullanırım’ diyorsanız günlük bilet de alabilirsiniz. Onun fiyatı da 1650 HUF. 10’lu satılan biletin fiyatı ise 3000 HUF.

Bir de Budapest Card olayı var. Onunla da ücretsiz ve sınırsız toplu taşıma kullanabildiğiniz gibi belirli turistik yerler için de bu kartı kullanarak ekstra para ödemeden ziyaret edebilirsiniz. 24, 48 ve 72 saatlik bu kartlar için daha detaylı bilgiyi bu siteden alabilirsiniz.

Şehir için metro haritası

Budapeşte şehir içi metro haritası – Macaristan gezisi

Budapeşte Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Budapeşte gezi rehberi yazısının en önemli konularından biri olan havaalanından şehir merkezine ulaşım, diğer Avrupa şehirlerine nazaran daha kolay. Ucuz ve ekonomik bir arayış içindeyseniz, havaalanı çıkışındaki 200E nolu otobüse bilet alıp binin. Ardından bu otobüs hattının son durağı olan Kobanya-Kispest Metro istasyonun olduğu durakta inmeniz gerekiyor. Zaten son durak olduğu için herkes inmiş olacak.

Otobüsten indikten sonra tabelaları veya kalabalığı takip ederek Kobanya-Kispest metro durağından metroya bineceksiniz. Bu metro hattı M3 hattı olarak isimlendirilmiş bu arada. Artık kalacağınız otelin yakınlarındaki metro durağında inerek veya diğer metro ağlarına aktarma yapmanız gerekiyorsa aktarma yaparak şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer kalabalıksanız taksi kullanmak toplu taşımaya göre daha uygun ve zahmetsiz. Eğer taksi kullanmak isterseniz taksi ücretleri 25-30 Euro civarı. Taksiler Forint yerine Euro’yu kabul edebiliyorlar. Binmeden yine de sorun bence. Budapeşte havaalanı ulaşım konusu gezi notları arasında olması gereken bilgilerden biri.

Havaalanindan şehir merkezine ulaşım

Macaristan Budapeşte Havaalanından Şehir Merkezi Ulaşım – 200E Otobüsü gezi rehberi

Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir?

Bence Budapeşte gezisi için en iyi dönem bahar ayları diyebiliriz. Budapeşte hava durumu her ne kadar dengesiz olsa da bahar ayları ne çok soğuk ne de çok sıcak oluyor. Ayrıca fazla kalabalığın da çok olmadığı bu dönem için en ideal zaman diyebiliriz.

Bahar dışında, yaz ve kış aylarını birbiriyle kıyaslarsak; benim için bu güzel kent kışın Avrupa’da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Neden derseniz, tamam kış ayları soğuk oluyor ama yaz aylarındaki 35-36 dereceleri gören sıcaklıkta şehri yürüyerek keşfetmek bana göre daha zor. ‘Bana bir şey olmaz derseniz’ siz bilirsiniz ama yazın ayrıca şehir daha kalabalık oluyor.

Ben burayı 2 yıl üst üste 2 kez ziyaret ettim ve ikisi de şansa Ocak ayına  rastladı. Her gittiğimde şehirde kar yağıyordu. Hatta 2. gidişimde Tuna Nehri (Danube Nehri) üzerinde parça parça buz kütleleri vardı. Yine de yaz ayına kıyasla soğuk havalarda gezmek sanki bana daha iyi geliyor.

Ayrıca Avrupa’nın en büyük ve en ünlü müzik festivallerinden biri Sziget Festivali nerede diyenler için Sziget Festivali bu güzel şehirde yapılıyor. Bu festivali merak ediyorsanız, seyahat tarihlerini ona göre ayarlayabilirsiniz. Sziget Festivali ne zaman diye öğrenmek için bu siteden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vajdahunyad Kalesi

Budapeşte’ye ne zaman gidilir, hava durumu nasıl, ne yapılır – Vajdahunyad Kalesi

Macaristan Para Birimi

Macaristan’da hangi para birimi kullanılıyor? Macar Forinti’ni kullanıyorlar. Yani Macaristan, Euro kullanmayan Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alıyor. Euro kullanmaması bizim için az da olsa bir avantaj. Çünkü Euro kullanan ülkeler biraz daha pahalı olabiliyor. O yüzden Macarlar Euro’ya geçmeden bir an önce bu güzel ülke ziyaret edilmeli.

Macar forinti nereden alınır ve Budapeşte para bozdurma konusu; Havaalanında az bir miktar para bozdurabilirsiniz. Çünkü havaalanında kur oranları çok iyi değil. Şehir merkezine gitmeye yetecek kadar biraz para bozdurun bence. Ondan sonra şehir içinde herhangi bir güvenli döviz bürosunda istediğiniz kadar para bozdurabilirsiniz. Budapeşte gezisi yaparken para bozdurmadan önce komisyon alıp almadıklarını sormakta fayda var bu arada.

Macaristan Vize İstiyor mu? Macaristan’a Vize Var mı?

Budapeşte vize istiyor mu? Eğer bordo pasaport sahibi iseniz Macaristan’a gitmek için Schengen Vizesi almanız gerekiyor. Ya da geçerli bir Schengen Vizeniz varsa zaten tekrar başvuru yapmanıza gerek yok. Eğer ilk kez Schengen alacaksanız sizlere yardımcı olması açısından ‘Schengen Vizesi Nasıl Alınır‘ ve ‘Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar‘ yazılarına göz atmanızı tavsiye ederim.

Eğer yeşil pasaportunuz var ise, Macaristan vizesi almaya gerek yok. Yani bu burası yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Anonymous Heykeli

Anonymous Heykeli nerededir – Budapeşte gezisi ve turu nasıl yapılır, pahalı mı?

Budapeşte Pahalı mı?

Pahalılık konusu turistlerin can alıcı sorunlarından birisi. Budapeşte Gezi Rehberi yazısında da bu noktaya değinmeden geçmek olmaz. Zaten genel olarak her gezgin için en önemli soru; Macaristan Budapeşte pahalı mı, ucuz mu? Yukarıda da bahsettiğim gibi Macarların Euro kullanmıyor olmaları burayı bir nebze ucuz bir ülke yapıyor. Özellikle Kuzey Avrupa veya Batı Avrupa’dan daha ucuz olduğu kesin.

Yine de bu pahalılık ucuzluk mevzusu kişiden kişiye göre değişir. Eğer hostellerde kalıp, ucuz yollu yiyecek içeçek falan tüketirseniz günlük 30 Euro’ya rahatlıkla o günü çıkartırsınız.

Ne Yenir? Ne İçilir?

Budapeşte Gezi Rehberi yazısı dahilinde incelenmesi gereken diğer bir konu da yemek kültürü. Macar mutfağı, başta Osmanlı ve Roma mutfak kültürleriyle etkileşimi sayesinde güzel lezzetlere sahip. Zaten Macar yemekleri bizim kültürümüze de benziyor diyebiliriz.

Macar yemeklerinin en ünlüsü gulaş yemeği. Yemek içeriği et, patates, soğan ve havuçtan oluşuyor. Diğer meşhur ana yemeklerinden ‘chicken paprika’, ‘langos’, ‘töltött kapuszta’ gibi yemekleri deneyebilirsiniz. Ayak üstü yiyebileceğiniz yiyeceklerden ‘kürtöskalacs’ yiyeceğini sokaklarda çokça satıldığını göreceksiniz.

Budapeşte gezi rehberi - Ne yenir

Budapeşte gezi rehberi – Ne yapılır, ne yenir, pahalı mı – Kürtöskalacs

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Aynı zamanda sevgiliyle gidilecek yerler arasındaki Budapeşte’de nerede kalınır diye çok fazla dert etmeye gerek yok aslında. Çünkü şehirde her bütçeye uygun çok fazla alternatif var.

Buraya gezmeye çok fazla sırt çantalı gezgin (backpackers) geldiği için hostel kültürü de gelişmiş haliyle. Ekonomik olsun diyorsanız güvenli, ucuz ve konforlu hostel bulabilirsiniz. Eğer ev konforunda ucuza konaklamak için Airbnb ev kiralama sitesinden de yer bakabilirsiniz. Yerel insanların evinde ücretsiz konaklamak için ise couchsurfing nedir yazısına bir bakın.

Diğer taraftan lüks ve 4-5 yıldızlı oteller de mevcut. Macaristan Budapeşte otelleri için Booking ve hotelscombined sitelerinden istediğiniz özelliklerde otel araştırması yapabilirsiniz.. Oteli seçerken dikkat etmeniz en önemli noktalardan biri otelin konumu. Macaristan gezilecek yerler, gece hayatı, alışveriş gibi şeyler daha çok Peşte yakasında olduğu için buralarda otel aramanız daha uygun olabilir. Özellikle District VII bölgesi.

Budapeşte nerede kalınır

Budapeşte’de nerede kalınır – Termal oteller seçeneklerden biri

Budapeşte Gezilecek Yerler

Macaristan’ın başkenti köklü tarihi ve zengin kültürü ile Orta Avrupa’da gezilecek yerler arasında üst sıralarda bulunuyor. Avrupa’nın en uzun nehirlerinden biri olan Tuna Nehri’nin ayrı bir güzellik kattığı Doğu’nun Paris’inde özellikle eşsiz şehir mimarisi ve manzarası insanı büyülüyor.

Şehirdeki çoğu gezilecek yer Peşte’de olmasına rağmen Buda tarafında da tarihi yapılar görülmeye değer. Bunlardan bazıları; Buda Kalesi ve Kale Bölgesi, Matthias Kilisesi, Trinity Meydanı, Balıkçı Tabyası ve Gellert Tepesi. Bu bölgeler konum olarak yüksekte olduğu için hoş bir şehir manzarası sunuyor.

Buda tarafındaki bazı gezilecek yerler ise, Macaristan Parlamento Binası, Tuna kıyısındaki ayakkabılar, Aziz Stefan Bazilikası, Zincir Köprüsü (Chain Bridge), Kahramanlar Meydanı, Vaci Utca ve Andrassy Ut Caddeleri, Varosliget Şehir Parkı, Margaret Adası, Szechenyi Termal Hamamı, Terör Evi Müzesi, Opera Evi, Vajdahunyad Kalesi. Kaldığınız otelden Budapeşte gezi haritası isteyerek bu bahsettiğim yerleri daha kolay gezebilirsiniz.

Yukarıda saydığım bu destinasyonları Budapeşte gezilecek yerler gezi rehberi yazısında detaylı olarak anlattım. Budapeşte gezisi veya tatili yapmayı planlıyorsanız bu yazımı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

budapeşte gezi rehberi

Budapeşte Gezi Rehberi – Parlamento Binası gezilecek görülecek yerler arasında

Budapeşte Gece Hayatı Gezi Rehberi

Orta Avrupa gece hayatı denince akla gelen ilk şehirlerden Macaristan başkenti, enerjik bir gece hayatına ve dinamik bir atmosfere sahip. Gündüzleri sakin olan kafe ve barlar geceleri cıvıl cıvıl ve hareketli oluyor. Bir klişe ama Budapeşte gece hayatını tam anlamıyla yaşamak için ‘ruin bar’ denilen harabe barlarına mutlaka gitmelisiniz.

Eğlence anlayışının vazgeçilmezlerinden ‘ruin barlar‘, Macarların eski harabeleri yeniden dizayn ederek farklı bir konseptle eğlence mekanına dönüştürdükleri barlara verilen isim. Değil sadece Macaristan’da dünyada da çok fazla üne sahip bu barlar çok sayıda turisti ağırlıyor. Özellikle Szimpla Kert ve Instant isimli ruin barlar adından çok sık söz ettiriyorlar.

Ruin barlar haricinde Club Studio, Club White Angel, Peaches and Cream Club gibi gece kulüpleri de deneyimlemek için gidebileceğiniz yerler arasında. Ayrıca Macaristan Budapeşte gezisi yaparken termal havuzlarda düzenlenen partilere katılmayı da düşünebilirsiniz. Ayrıca Dünyanın en güzel kafelerinden biri olan New York Cafe de ziyaret edilmeli.

Bütün bu seçeneklere baktığımızda Budapeşte’de ne yapılır sorusunun cevaplarından biri de gece hayatını sonuna kadar yaşamak.

Peki Budapeşte gece hayatı pahalı mı? Fiyatları nasıl? diye merak edenler için öyle pahalı değil. Şehirde çok fazla Erasmuslu öğrenci olduğu için fiyatlar ekonomik diyebiliriz. Bütçeniz ne olursa olsun bu güzel şehirde eğlenebileceğinizden emin olun.

Budapeşte gece hayati

Budapeşte gece hayatı ve gezi rehberi – Szimpla Kert Harabe Bar (Ruin Bar)

Budapeşte Alışveriş Gezi Rehberi ve Notları

Macaristan’ın başkentinde hediyelik eşya için alabileceğiniz şeylerin başında Macar kültürüne özgü geleneksel giysiler, el yapımı porselenler, tokaji şarapları, Macaristan’ın milli içkisi Palinka ve diğer farklı hediyelikler geliyor. Ekonomik olması için sokak pazarlarında alışveriş yapmak daha ucuz. Şehrin en büyük pazarı ‘The Great Market Hall’. Budapeşte gezi notları arasında olması gereken bilgilerden.

Alışveriş yapmak için en ünlü caddelerin başında Fashion Street, Vaci Utca ve Andrassy Ut Caddeleri geliyor. Bu caddelerde çok sayıda ünlü ve kaliteli mağazalar bulabileceğiniz gibi kafe ve restoranlarda da vakit geçirebilirsiniz.

Alışveriş rehberi çerçevesinde önerebileceğim şehirde bir kaç tane AVM bulunuyor. Bunlardan bazıları;

  • Westend Mall: Nyugati Tren İstasyonu yakınında bulunuyor. Baya büyük bir alışveriş merkezi.
  • Arena Mall: Keleti Tren İstasyonu yakınlarındaki bu AVM de alışveriş için tercih edilebilir.
  • Corvin Plaza: Negyed Metro (M3) İstasyonu kullanarak gidebileceğiniz bir AVM
Budapeşte gezi rehberi

Budapeşte gezi rehberi ve gezisi – Alışveriş – Vaci Utca

Tuna Nehri – Budapeşte Gezi Rehberi

Avrupa’nın en uzun ikinci nehri olan Tuna Nehri (Danube River) buradan da geçiyor. Avrupa’nın can damarların biri olan Tuna’nın üzerinde çok güzel Budapeşte Köprüleri var. Benim tavsiyem bu köprüler üzerinden şehrin bir tarafından diğer tarafına yürüyerek geçmek. Özellikle Zincir Köprüsü’nün üzerinde.

Ayrıca Budapeşte nehir turu yapmayı da unutmayın.

Tuna Nehri ve Buda Kalesi

Budapeşte nehrin adı, gezi notları ve rehberi – Tuna nehir turu gezilecek yerler listesinde

Hazır buraya kadar gelmişken nereye gidilir

Budapeşte gezi rehberi ve tatil notları arasında değinmek istediğim bir konu da Macaristan başkenti çevresindeki gezilecek yerler. Daha önceden bahsettiğim gibi Orta Avrupa turlarına katılırsanız zaten bu bu turlar sizi gezdirecektir. Ama tek başınıza veya arkadaş çevrenizle seyahat ediyorsanız burada anlatacaklarım size faydalı olacaktır. Gitmek isteyebilirsiniz.

1- Estergon: Nyugati tren istasyonun kalkan trenlerle veya otobüslerle kolayca gidebileceğiniz tarih Estergon şehrinin özelliği Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra Osmanlı’nın batıda ulaştığı en uç noktalarından biri. Macaristan gezilecek yerler listesinde yer alması gereken Estergon Kalesi ve Macaristan’ın en büyük kilisesi olan Estergon Kalesi kesinlikle görülmeli

2-Visegrad: Budapeşte gezilecek noktalardan biri de Estergon gibi kuzey sınırda bulunan Visegrad. Buraya da günübirlik otobüslerle gelebilirsiniz. Ortaçağ zamanından kalma Visegrag Kalesi görülmeye değer.

3- Szendentre: Tuna kıyısına kurulu olan bu küçük kasaba başkentin kuzeyinde yer alıyor. Sanatçılar Kasabası olarak da anılan Szendentre ayrıca Sırpların sığındığı bir yermiş. Barok mimarisinin hakim olduğu bu kasabada tarihi kiliseler, dar sokaklarındaki rengarenk evler kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında.

4- Prag, Viyana ve Bratislava: Hazır Macaristan’a gelmişken gezilmesi gereken en güzel Orta Avrupa şehirlerinden bir kaçı. Bu Avrupa kentlerine tren veya otobüsle çok kolay ve ucuza gidebilirsiniz.

Budapeşte gezisi ile alakalı gezi notları şimdilik bu kadar. Sorularınız veya eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Cevapla