Ayvalık Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Ayvalık gezilecek yerler bakımından hem Balıkesir ilinin hem de Türkiye’nin en özel tatil noktalarından biri. Denize girilecek şahane yerleri, sakin plajları, efsane doğasıyla Ege Bölgesi’nin en güzel tatil beldelerinden biri Ayvalık. Türkiye turizminde oldukça önemli bir yere sahip olan bu şirin kenti ziyaret edenlerin sayısı her yıl artmaya devam ediyor. Peki Ayvalık nerede, nasıl gidilir, görülecek tarihi yerler nereler, Cunda Adası nasıl bir yer, ne yenir, gece hayatı ve otelleri pahalı gibi konular hakkında bilgileri bu gezi rehberi yazısında bulacaksınız.

Ayvalık gezilecek yerler Ege'nin en güzel tatil beldesi

Ayvalık gezilecek yerler – Ege’nin en güzel tatil beldesi

Ayvalık genellikle yaz tatillerinde insanların ilgisi çekse de aslında her mevsim gezilebilecek şehirlerimizden. Özellikle İstanbul’a yakın olması sebebiyle insanların hafta sonu kaçamakları için tercih ettikleri noktaların başında geliyor. Doğası, yeşili, denizi, sakinliği, huzuru ile Ayvalık tam bir cennet.

Balıkesir Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi

Ege Bölgesi’nin tarihi ve doğal güzelliklerini müthiş bir şekilde insanlara sunan Ayvalık ilçesi herkese hitap ediyor. Efsane koylar, Cunda Adası, tarihi camiler ve kiliseler, Şeytan Sofrası, eski Rum Evleri Ayvalık tatilini ilginç kılan şeylerin başında geliyor.

Eskiden sakinliğiyle yazlıkçıların tercih ettiği bir tatil beldesi olan Ayvalık son yıllarda artık adını daha çok duyurdu. Yaşlısı genci, Türk’ü yabancısıyla herkesin hayran kaldığı yegane yerlerden.

Hem deniz hem de kültür turizminin yanı sıra Kaz Dağları’na düzenlenen doğa turları da buranın değerini artıran diğer bir etken. Dolayısıyla Türkiye’de tatil yapılacak yerler denilince akla ilk gelen destinasyonlardan. Lafı fazla uzatmadan Ayvalık gezilecek yerler listesine başlayalım.

1- Şeytan Sofrası

Türkiye’de en güzel gün batımı nerede izlenir? Bu soruya verilebilecek en güzel cevaplardan birisi kesinlikle Ayvalık Şeytan Sofrası’dır. Çünkü güneş batarken size efsane bir manzara sunuyor gerçekten. Sırf bunu görmek için insanlar gün batımı zamanında buraya çıkıyor.

Manzaradan biraz bahsetmek gerekirse Ege Denize ve Ayvalık Adaları adeta ayağınızın altında. Bu adalar ayrıca Türkiye’nin en büyük milli parkları arasında yer alıyor. Panoramik manzara sunan Şeytan Sofrası’nda ayrıca yiyip içebileceğiniz tesisler de bulunuyor. Yani Ayvalık’ta nerede ne yenir diye kararsız kaldıysanız şansınızı burada da deneyebilirsiniz.

Ayvalık gezi rehberi Şeytan Sofrası gün batımı manzarası

Ayvalık gezi rehberi – Şeytan Sofrası gün batımı manzarası

Burayı ilginç kılan şeylerden biri de şeytanın ayak izinin burada olduğuna inanılması. Bunu ayak izini de mutlaka görün. İnsanlar bu ayak izinin olduğu yere madeni para atarak dilek tutuyorlar. Hatta çaput bağlayanlar bile var.

Ayvalık Şeytan Sofrası nerede, nasıl gidilir? İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kendi özel aracınızla gidebileceğiniz gibi belediye otobüsleriyle de buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatta gün batımı için ekstra seferler oluyor.

2- Cunda Adası – Ayvalık Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güzel tatil beldeleri arasında bulunan Cunda Adası ayrıca tarihi öneme de sahip. Sanıyorum adını duymayan yoktur buranın. Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki en büyük dördüncü adası oluyor ayrıca. Yani hem tarihi hem de coğrafi olarak değerli bizim için.

Ayvalık Cunda Adası Gezilecek Yerler Tarihi Sokaklar

Ayvalık Cunda Adası Gezilecek Yerler – Merkez Tarihi Sokaklar

Ayvalık Koyu’nda yer alan Cunda Adası civardan 22 adadan sadece biri. Ada olmasına rağmen ana karayla bağlantısını sağlayan Boğaz Köprüsü bulunuyor. Bu köprü de Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak biliniyor. Dolayısıyla buraya ister deniz yoluyla ister kara yoluyla geçebilirsiniz.

Ada oldukça güzel. Eski Rum evleri, müzeler, tarihi kiliseler, begonvilli evler, dar sokaklarıyla insanı kendine aşık eden bir atmosferi var buranın. Bölgedeki en turistik noktaların başında geliyor burası.

3- Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık merkez gezilecek yerler listesindeki tarihi Taksiyarhis Anıt Müzesi, kentin sembolleri arasında gösteriliyor. Çünkü bu yapı şehrin ilk kilisesi olma özelliğini taşıyor. Hal böyleyken bu simgesel yapıyı mutlaka görmek gerekiyor.

Yılın her günü ziyarete açık olan Taksiyarhis Anıt Müzesi’nin geçmişi 15’inci yüzyıla dayanıyor. Altın renkli oymaları, süslü sütunlarıyla birlikte Hazreti İsa, Aziz Pavlus ve Petrus freskleri adeta göz dolduruyor. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek hizmete açılan bu müze ünlü Saatli Camii’ye oldukça yakın konumda bulunuyor.

Ayvalık tarihi yerler Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık tarihi yerler – Taksiyarhis Anıt Müzesi nasıl bir yer

Yol arkadaşı olacak ve hayatını kolaylaştıracak En İyi Seyahat Uygulamaları bu yazıda.

4- Saatli Camii

Balıkesir Ayvalık gezi rehberi blog yazısında olması gereken diğer bir destinasyon ise Saatli Camii. Caminin özelliği daha önce kilise olmasıymış. 1800lü yıllarda kilise olarak yapılan yapı 1928’te camiye dönüştürülmüş. Önceki adı ise Agios Yannis Kilisesi’ymiş.

Taksiyarhis Anıt Müzesi’ne oldukça yakın konumuyla dikkat çeken yapının Hristiyanlığa ait freskler tahrip edilmiş. Çan kulesi de saat kulesine çevrilmiş. Adını da buradan almış. 1944 yılında meydana gelen büyük deprem çan kulesinin üst kısmı yıkılmış. Ama daha sonra onarılmış.

Kültür turizmi için şu Ayvalık Camileri de ziyaret edilebilinir: Hamidiye Camii, Armutçuk Camii, Şehitler Camii, Çınarlı Cami, Yeni Camii.

Saatli Camii Türkiye'de tatil yapılacak en güzel yerler

Saatli Camii – Türkiye’de tatil yapılacak en güzel yerler

5- Ayvalık Evleri – Merkez Gezilecek Yerler

Ayvalık tarihi yerler denilince akla ilk gelen şeylerden biri de eski evleridir. Kentin tarihi dokusunu yansıtan bu evler Türkiye’nin ayrıca en zengin mimari eserlerini de ziyaretçilerine sunuyor.

18’inci, 19’unzu yüzyıllara ait taş evlerin Ege’ye has sarımsak taşından yapıldığı söyleniyor. Hem Türk hem de Rum özelliklerini taşıyan bu evlere ayrıca Arnavut kaldırımlı efsane sokakları da eşlik ediyor.

Ayvalık tarihi evleri Balıkesir gezilecek noktalar gezi rehberi

Ayvalık tarihi evleri – Balıkesir gezilecek noktalar – Gezi rehberi

Ege’de tatil yapılacak yerler arasında Ayvalık ilçesini keşfederken mutlaka bu evlere dikkat etmenizi tavsiye ederim. Burada bol bol Instagramlık fotoğraf çekinebilirsiniz. Macaron Mahallesi bu konuda oldukça eşsiz.

6- Macaron Mahallesi

Macaron Sokağı olarak da duyabileceğiniz Macaron Mahallesi kentin en meşhur noktalarından biri. Dolayısıyla Balıkesir Ayvalık gezi rehberi blog yazısında bu mahalleden değinmeden geçmek olmaz.

Kentin en güzel sokaklarına ev sahipliği yapan mahalle yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çekiyor. Sokakta bulunan cafeler, meyhaneler, butikler, antikacılar ve yerel işletmeler burada ayrı bir ambiyans oluşturuyor.

‘Ayvalık’ta ne yapılır, nerede ne yenir, hangi mekanlara gidilir’ gibi konularda kararsız kalırsanız buraya uğrayın. Tarihi dokunun yanısıra vakit geçirmelik güzel mekanlar burada ziyaretçilerini bekliyor.

7- Rahmi Koç Müzesi – Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık’ta ne yapılır sorusunun cevaplarından biri de Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret etmektir. Bu tarihi yapı aslında zamanında kiliseymiş. 1873 yılında Cunda Taksiyarhis Kilisesi olarak hizmet veren yapı, Cunda Adası’nın simgesi olarak gösteriliyor.

Cunda Adası Rahmi Koç Müzesi Tarihi yerler

Cunda Adası Rahmi Koç Müzesi – Tarihi yerler

Etkileyici mimarisi ile dikkat çeken bu yapı ilçedeki diğer kiliseler gibi zamanla bakımsız kalmış. Ama şimdi bakımlı haliyle Rahmi Koç Müzesi olarak ziyaretçilerini bekliyor. Peki Ayvalık Rahmi Koç Müzesi’nde müzede ne sergileniyor?

Müzede sergilenenler oldukça geniş yelpazeye sahip. Oyuncaklar, eski araba modelleri, otonobil ve tekne minyatürleri, bebek arabaları, ölçüm aletleri gibi şeyler ilgi çekici. Cunda Adası’nı yürüyerek turlarsanız buraya mutlaka uğrayın derim. Müze Kart maalesef burada geçerli değil bu arada.

8- Aşıklar Tepesi

Balıkesir Ayvalık gezilecek yerler listesinde en güzel noktalardan birisi de Cunda Adası Aşıklar Tepesi. Burada panoramik bir manzara sizi bekliyor olacak. Hem şehrin hem de Ege Denizi’nin efsane manzarasını kuş bakışı izlemek tatilinize daha da anlam katacak.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Aşıklar Tepesi’nde ayrıca yel değirmeni de bulunuyor. Bu yel değirmeni çok eski olmakla birlikte 2007 yılında Rahmi Koç tarafından restore ettirilmiştir.

Aşıklar Tepesi Yazın tatile nereye gidilir

Aşıklar Tepesi – Yazın tatile nereye gidilir

Ayrıca yine burada kütüphane ve kafe de bulunmaktadır. Kütüphaneye Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı adı verilmiş. Şunu da belirtmek gerekir: yapı restore edilmeden önceden Agios Yannis Kilisesi imiş. Burada hediyelik eşya gibi şeyler de satılıyor.

9- Ayazma Kilisesi

Yazın gezilecek yerler arasındaki Ayvalık kültür turizmi için harika tarihi eserleri bünyesinde barındırıyor. Ayazma Kilisesi de bunlardan biri. Faneromeni Kilisesi olarak da biliniyor. Bunun anlamı ise Kutsal Su demekmiş.

Yapının inşaatında has malzeme olarak sarımsak taşı kullanılmış. Mimari olarak dikkat çeken kilise neo klasik tarzda dizayn edilmiş. Ayvalık Ayazma Kilisesi nerede, nasıl gidilir? Gazi Kemal Paşa Mahallesi’nde bulunan kiliseye yürüyerek kolaylıkla gidebilirsiniz.

Ayazma Kilisesi Tarihi yerler Gezi rehberi blog

Ayazma Kilisesi – Tarihi yerler – Gezi rehberi blog

Türkiye’nin en güzel tatil beldeleri arasındaki Ayvalık şehrinde nerede kalınır, hangi oteller ucuzdur?

10- Yeniçarohori Köyü

Ayvalık Gezi Rehberi blog yazısında bahsetmek istediğim yerlerden biri de Yeniçarohori Köyü. Bölgenin sabat köyü olarak da nitelendirilen Yeniçarohori Köyü oldukça eski bir yerleşim yeri.

Yeniçarohori Köyü Küçükköy Ayvalık yakınlarında gezilecek yerler gezi rehberi

Yeniçarohori Köyü Küçükköy – Ayvalık yakınlarında gezilecek yerler – Gezi rehberi blog

Geçmişi Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar dayanan köyde, Midilli Adası seferi için yeniçeriler oba kurmuş. O zamanlar adı Küçükköy olan bu şirin köyün ismini Rumlar Yeniçarohori olarak değiştirmiş.

Ayvalık Yeniçarohori Köyü nerede, nasıl gidilir, nerede kalınır? Merkez ilçeye yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Buraya kendi özel aracınızla gelebiliceğiniz gibi minibüsle veya günlük araba kiralayarak da gelebilirsiniz. Küçükköy otel listesi için tıklayınız.

11- Ayvalık Adaları Doğal Tabiat Parkı – Gezilecek Yerler

Adalar kenti olarak da bilinen bu şehir, deniz ve doğanın iç içe geçtiği bir destinasyon. Doğanın o güzel yüzünü görebileceğiniz noktalardan biri de Ayvalık Adaları Doğal Tabiat Parkı’dır. Park, 20 adadan oluşuyor.

Burası eşsiz deniz manzarası, yemyeşil çam ve zeytin ağaçlarıyla muhteşem atmosfere sahip. Burada temiz oksijen soluyabilir, manzara eşliğinde yürüyüş veya koşu gibi sporlar yapabilirsiniz.

Konaklamak için de bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca Ayvalık kamp yerleri arasında da Adalar Doğal Tabiat Parkı öne çıkıyor.

Ayvalık Adaları Doğal Tabiat Parkı Ege Bölgesi gezilecek yerler

Ayvalık Adaları Doğal Tabiat Parkı – Ege Bölgesi gezilecek yerler listesi

12- Ma’adra Şarap Bağları

Hazır buraya kadar gelmişken Ma’adra Şarap Bağları’nı da (Ma’adra Vineyard) görmek isteyebilirsiniz. Şarap severlerin şarap tadımı yapabileceği güzel bir yer..

Ayvalık çevresinde gezilecek yerler listesinde olan Ma’adra’da sadece şarap için değil doğa için de gelinebilir. Bu arada Ma’adra ismi Antik Ege’de Madra Dağları’na deniliyormuş. Ayrıca Ana tanrıça Ma’nın kocasının adı da Ma’adra imiş.

13- Kozak Yaylası – Ayvalık Gezilecek Yerler

Balıkesir Ayvalık gezi rehberi blog yazısında Kozak Yaylası’ndan da söz etmek isterim. Aslında burası merkeze uzak. Ama gelmişken uğramak isteyebileceğiniz bir yer.

Kozak Yaylası nerede? Bergama yolu üzerinde bulunan Kozak Yaylası, aslında İzmir iline bağlı. Madra Dağı’nın Maya Tepesi’nde yer alan yayla granit topraklara sahip. Ayrıca doğa harikası olan yayla fıstık çamları ile kaplı.

Bunun yanında yer kabuğu jeolojik tarih bakımından da oldukça önemli. Çünkü oldukça yaşlı bir coğrafyada bulunuyor. Gitmeye değer olan Kozak Yaylası’na özel aracınızla veya araba kiralayarak gidebilirsiniz.

14- Ayvalık Sarımsaklı Plajı – Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güzel tatil beldeleri arasında Ayvalık’ta denize nerede girilir? Denize girilecek çok yer var ama yazlıkçıların en çok tercih ettiği sahillerin başında Sarımsaklı Plajı geliyor.

Kumsal olan sahilin denizi ise oldukça sığ. Yani Sarımsaklı Plajı, yüzme bilmeyenler veya çoçukla denize gidecekler için oldukça uygun bir plaj.

Ayvalık Sarımsaklı Plajı Ege'de denize girilecek sakin yerler

Ayvalık Sarımsaklı Plajı – Ege’de denize girilecek sakin yerler

Halka açık bir plaj olan Sarımsaklı Sahili’nde kendi havlunuzu veya şemsiyenizi getirip kumsalda güneşlenebilirsiniz. Ama dilerseniz şezlong da kiralayabilirsiniz. Sarımsaklı Plajı nerede diye sorarsanız Ayvalık İlçe Merkezi’ne yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Sarımsaklı Plajı yakınlarında deniz manzaralı birçok otel bulunuyor. Konaklama alternatifi olarak bu bölgeyi de düşünebilirsiniz. Ayrıca çok sayıda kafe ve restoran da bulunuyor.

15- Midilli Adası

Bir Yunan Adası’nın Balıkesir Ayvalık gezilecek yerler listesinde ne işi var diye sorabilirsiniz. Ama Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki en büyük ve en güzel adalarından biri olan Midilli Adası, ilçe merkezine sadece 1 saatlik mesafede bulunuyor. Turyol ve Jalemtur gibi firmalarla kolayca ülke değiştirebilirsiniz.

Yunan Adası tatili Midilli Adası

Yunan Adası tatili – Midilli Adası

Yani hali hazırda Pasaport ve Schengen Vize‘niz varsa Ayvalık’tan ister arabalı ister yolcu olarak feribotla Midilli Adası’na geçebilirsiniz. Böylece Yunan Adası’nın o güzel doğasını, leziz mezelerini, deniz ürünlerini deneyimleyebilirsiniz.

Burada araba kiralayarak diğer Yunan köylerini ıssız koyları da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca beach clublarda Midilli Adası gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

Ayvalık Plajları – Gezilecek Yerler

Ege Denizi’nde deniz girilecek yerler veya yazın tatile gidilecek yerler denilince akla Ayvalık plajları ve sahilleri geliyor. Masmavi denizi, enfes plajları, muhteşem doğasıyla Balıkesir’in bu Ege sahilleri insanı kendine aşık ediyor. Ayvalık’ta nerede denize girilir, hangi plajlarda yüzülür?

Balıkesir Ayvalık gezilecek yerler listesinde de olan Sarımsaklı Plajı denize girilecek en iyi plajların başında geliyor. Burayı zaten yukarıda yazmıştım. Peki başka nerelerde deniz keyfi yapılır?

Bu arada Türkiye’de Denize Girilecek Sakin Yerler yazısını da okuyun derim.

 • Badavut Plajı: Sarımsaklı Plajı ve Tabiat Parkı’nın hemen yakınında bulunuyor. Denizi biraz çakıllıdır. Aynı zamanda Halk plajıdır.
 • Şirinkent Plajı: Şirinkent Plajı, yazlıkçı evlerinin olduğu bölgeye yakınlığıyla biliniyor. Burada şezlong, şemsiye hizmeti satan işletmeler de bulunuyor. Vaktiniz varsa buraya da uğrayın.
 • Duba Plajı: Türkiye’nin mavi bayraklı plajlarından. Cunda Adası’na giderken boğazın orada bulunuyor. Masmavi denizi ve berrak suyu ile dikkat çekiyor. Ayrıca denize girilecek sakin yerler arasında.
 • Çataltepe Plajı: Ayvalık gezi rehberi blog yazısında Çataltepe Plajı’ndan da söz etmek gerekiyor. Plaj, Cunda Adası’nın biraz arka tarafında kalıyor. Haliyle turistler tarafından pek bilinmiyor. Bilinse de uzak diye pek gidilmiyor. Dolayısıyla hem denize girip hem de kafa dinlemelik bir yer.
 • Altınova Plajı: Balıkesir Ayvalık yakınlarında gezilecek yerler arasında da sayabileceğimiz Altınova Plajı merkeze 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Özel aracınız varsa tercih edebilirsiniz.
Badavut Plajı En güzel Ayvalık Plajları Denize nerede girilir

Badavut Plajı – En güzel Ayvalık Plajları – Denize nerede girilir

Yukarıda en çok tercih edilen sahilleri kısaca anlatmaya çalıştım. Fakat Ege Denizi’nin bu güzel tatil beldesinde bunlar haricinde çok sayıda denize girilecek yer bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlar: Ayvalık Kadınlar Plajı, İğdeli Plajı, Altınkum Plajı, Kapri Plajı, Sobe Plajı, Sedef Plajı, Aya Yorgi Beach, Rainbow Plajı.

Ayrıca Ayvalık tekne turları ile Kleopatra Koyu gibi Ege’nin en güzel koylarını da keşfedebilirsiniz. Hatta özel olarak tekne kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Ayvalık Gece Hayatı – Gezi Rehberi

Ayvalık’ta gündüz gezilecek yerler görüldükten sonra akşam nereye gidilir, sonra ne yapılır, nerede eğlenilir? İşte bu sorular gündüz vakti deniz kum güneş keyfi yapanların akıllarında oluyor. Gece hayatı hareketli olan tatil yerleri arasındaki Ayvalık, ziyaretçilerine farklı konseptte alternatifler sunuyor.

Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan şehir Türk ve Rum kültürünü içeriyor diyebiliriz. Öyle olunca  gerek yeme içme de gerekse eğlence anlayışında farklı farklı mekanlar öne çıkıyor. Gece kulüpleri, barlar, kafeler, meyhaneler gibi işletmeler gecenin atmosferini yükseltiyor.

Cielo Bistro Bar Ayvalık gece hayatı nasıl ucuz mu

Cielo Bistro Bar – Ayvalık gece hayatı nasıl, ucuz mu – Gezilecek yerler

Ayvalık gezi rehberi yazısında öneribileceğim gece hayatı mekanları aşağıdadır.

 • Club Gossip
 • Moshos Taverna
 • Cunda Maşşa
 • Cielo Bistro Bar
 • Zuzu Cafe Bar
 • Beyoğlu Lounge ve Brasserie
 • The Jinan Club
 • Gece Pazarı
 • Sandık Beach Club
 • White Knight Cafe Bar
 • Haydi Abbas Fasıl Evi

Gece hayatı hareketli tatil yerleri için gece hayatı kategorisine göz gezdirebilirsiniz.

Ayvalık Nerede, Hangi İle Bağlı?

Ege’de tatil yapılacak yerler arasındaki Ayvalık, Balıkesir’in ilçesidir. Bu arada Balıkesir hem Marmara Denizi’ne hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunan şehirlerimizden. Burayı ilginç yapan özelliklerden biri de bu.

Burası İzmir’in kuzey komşusu aynı zamanda. Dolasıyla özellike arabayla Ege turu yapıyorsanız bütün sahil şeridini keşfedin derim. İzmir ile ilgili şu yazıları da okuyun derim: Çeşme gezilecek yerler ve gezi rehberi, İzmir’in incisi Dikili gezilecek yerler ve gezi rehberi.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık ulaşım yönünden sıkıntı çekmeyeceğiniz destinasyonlardan. Hemen hemen her şehirden buraya otobüs seferi düzenleniyor. Bunun haricinde kendi aracınızla gelirseniz daha rahat edersiniz tabi ki.

Ayvalık nerede hangi ile bağlı nasıl gidilir gezilecek yerler gezi rehberi blog

Ayvalık nerede, hangi ile bağlı, nasıl gidilir, gezilecek yerler, gezi rehberi blog

İstanbul yakınlarında hafta sonu kaçamağı için tercih edilen bölgelerden ayrıca. Gerçi çok yakın olmasa da 2-3 günlüğüne değerlendirebilirsiniz.

Havayolu için Edremit’te bulunan Balıkesir Koca Seyit Havaalanı’na olan uçak seferlerine düzenleniyor. Skyscanner sitesinden Türk Hava Yolları’nın veya Pegasus’un uygun uçak bileti var mı yok mu diye kontrol edebilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti için En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur ve Ucuz Uçak Bileti Siteleri adlı yazıları mutlaka okuyun derim.

Ne Zaman Gidilir?

Daha çok yazın gezilecek yerler arasında tercih edilen Ayvalık, deniz kum güneş tatili yapacak yazlıkçıların gözdesi konumda. Dolayısıyla yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor burası. Hem ailecek gelenler hem de gençler deyim yerindeyse kenti dolduruyorlar.

Eğer deniz turizmi yerine doğayı göreyim, sakin sakin gezeyim derseniz ilkbaharda gezilecek yerler rotasına burayı da ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte kış mevsiminde havanın ılıman olması, özellikle sömestr tatilinde tatile nereye gidilir diyenlerin de ilgisini çekmeyi başarmış görünüyor. Dolayısıyla Türkiye’de kışın gidilecek yerler rotalarında da değerlendirilebilinir.

Ayvalık Yemekleri – Ne Yenir, Ne İçilir

Balıkesir Ayvalık gezilecek yerler listesini keşfederken karnınızı doyurabileceğiniz mekanları da keşfetmek gerekiyor. Çünkü burası Ege’nin eşsiz mutfağını ve lezzetlerini tadabileceğiniz şehirlerinden.

Ayvalık’ta ne yenir diye sorarsanız çok fazla alternatif var. Çünkü ana yemekleri, tatlıları, dondurmaları, zeytinyağlıları, deniz mahsulleri ile güzel seçenekler sunuyor. Özellikle yöresel yemekleri mutlaka tatmalısınız. Kısaca örnek vermek gerekirse:

Papalina balığı Ayvalık yöresel yemekleri ne nerede yenir

Papalina balığı – Ayvalık yöresel yemekleri – Ne, nerede yenir

 • Papalina: Papalina sadece bu bölgede yaşayan bir balık türüdür. Hamsi ve sardalya yavrusuna benziyor. Buraya özgü olması sebebiyle mutlaka deneyin derim.
 • Ayvalık tostu: Adını bu şehirden alan bu tostu yerinde mutlaka deneyin. Tostçular Çarşısı’nda sırf bu tost işine bakan işletmeler var. En meşhuru Mesut Büfe.
 • Koruk Suyu: Yazın sıcak havalarda iyi giden koruk suyu oldukça sağlıklı. Boşaltım ve sindirim sistemine iyi geldiğini söyleniyor. Bölgeye has içeceklerden.
 • Girit Leblebisi: Bu leblebiyi farklı kılan şey Sarımsaklı Plajı’ndan alınan kum üzerinde yapılması.
 • Lor tatlısı: Kentin en meşhur tatlılarından bir tanesi. Adı üstünde lor peynirinden yapılıyor. Lor sevmeyenin bile hayran kaldığı bir tatlı türü.

Nerede Yemek Yenir?

 • Mesut Büfe: Ayvalık gezi rehberi blog yazısında olması gereken bir mekan. Yukarıda da bahsetmiştim. Ayvalık tostu nerede yenir diyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.
 • Aranan Köfteci: Köfte piyaz ikilisi için güzel bir işletme.
 • Güler Pastanesi: Ayvalık tarihi yerler listesine bence bu pastaneyi de eklemeliyiz. 1946 yılından beri hizmet veren Güler Pastanesi lor tatlısı, damla sakızlı kurabiyesi ve dondurması ile ünlü. Hemen yanı başından İmren Pastanesi’ne de uğrayabilirsiniz.
 • Tik Mustafa’nın Yeri: Girit ezme, deniz börülcesi gibi çeşit çeşit mezeleri ile öne çıkan Tik Mustafa’nın Yeri oldukça ünlü bir işletme. Rakı – balık keyfi yapabileceğiniz keyifli bir mekan.
 • Tamam Meyhane: Meyhane kültürünü dibine kadar yaşatan Tamam Meyhane’de geceler oldukça hareketli geçiyor.

Nerede Kalınır, Oteller – Ayvalık Gezilecek Yerler

Ege’nin en güzel tatil beldeleri arasında Ayvalık’ta nerede kalınır? Konaklama bakımından oldukça geniş bir yelpaze var. Lüks oteller, ucuz aile pansiyonları, kiralık apart evler ve daireler, Ayvalık kamp yerleri gibi alternatifler tatilcilere keyifli konaklama vaat ediyor.

Bunun yanında Airbnb gibi uygulamalar aracılığıyla ev kiralayabilirsiniz. Airbnb Türkiye’de yasal mı diye soran oluyor. Oldukça güvenli bir uygulama. Hatta Airbnb nedir, nasıl kullanılır yazısından tüyo alabilirsiniz.

Ayvalık otelleri nerede kalınır konaklama pansiyonlar gezilecek yerler

Ayvalık otelleri, nerede kalınır, konaklama, pansiyonlar – Gezilecek yerler

Yaz aylarında, resmi bayramlarda, Kurban ve Ramazan Bayramlarında şehir inanılmaz derecede kalabalık oluyor. O yüzden yer bulma sıkıntısı çekmemek için internetten otel rezervasyonu yapmayı unutmayın. Bunun için hotelscombined sitesini kullanabilirsiniz.

En ucuz konaklama yöntemleri ve siteleri neler? En iyi otel rezervasyon siteleri bu yazıda.

Peki Balıkesir Ayvalık veya Cunda Adası’nda nerede kalınır, en güvenli ve temiz oteller hangileri?

Bedava konaklama yöntemi olan Couchsurfing nedir, nasıl kullanılır?

Son Olarak Balıkesir Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık gezi rehberi blog yazısında bu cennet yer ile ilgili olarak anlatacaklarım bu kadar. Başlıkları kısaca hatırlamak gerekirse, Ayvalık Merkez gezilecek yerler listesinden, nerede ne yenir, nasıl gidilir, kalınacak oteller hangileri, gece hayatı nasık gibi konulardan bahsettik. Umarım faydalı olmuştur.

Sizin de bu yazıda şurası da olsaydı iyi olurdu dediğiniz yerler varsa yorum kısmından önerilerini paylaşabilirsiniz. Son olarak Bir Acayip Gezi Instagram hesabını da takip etmeyi unutmayın.

Cevapla